• „Tydzień Oszczędzania” pt. Złoty Grosik

     • W dniach 25-29 października 2021 r. zostanie zorganizowany w naszej szkole „Tydzień Oszczędzania”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie idei oszczędzania oraz przekazywanie wiedzy z zakresu racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Zachęcamy uczniów do udziału w „Tygodniu Oszczędzania”. Zebrane środki pieniężne zostaną przekazane na „Dom Dziecka” w Rzeszowie. Klasa, która zbierze największą kwotę środków pieniężnych otrzyma nagrodę w postaci „Dnia bez pytania”.

      Szczegóły dotyczące akcji dostępne są w regulaminie.
      Regulamin "Tydzień Oszczędzania" 


      Autor: U.Szklarz

     • Dary jesieni

     • Każda pora roku inspiruje w inny, wyjątkowy sposób. Do jesieni mamy chyba jednak słabość i po raz kolejny zawitała na nasze warsztaty florystyczne odbywające się w ramach zajęć w technikum architektury krajobrazu. Feeria barw i zapachów nastrajała twórczo klasę drugą, która ochoczo zabrała się do pracy i w efekcie wykonała kilka przepięknych, jesiennych kompozycji, które następnego dnia uświetniły wystrój stołów przy uroczystym obiedzie z okazji Dnia Nauczyciela.

      Autor: Irmina Piłat
      21.10.2021

     • Projekt „Lasowiackim szlakiem"

     • Mamy to! Nasza szkoła uzyskała dofinansowanie na realizację projektu „Lasowiackim szlakiem” w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca. To fundacja, która wspiera inicjatywy działające na rzecz integracji lokalnej społeczności wokół: kultury, tradycji, wydarzenia lub pamięci historycznej. Podejmowane inicjatywy mają budować kapitał społeczny na lokalnym poziomie. To program skierowany do tych, którzy mają pomysł i energię, by pielęgnować lokalną tradycję, historię i kulturę. Łączna pula grantów w programie wynosi 1 000 000 zł, a na jeden projekt można otrzymać aż 40 000 zł dofinansowania! Nasza szkoła uzyskała dofinansowanie na poziomie aż 38350 złotych !!! Celem projektu  jest przybliżenie młodemu pokoleniu historii i kultury. Uczymy się od małego historii Polski, jednak koleje losu naszego regionu, dawne obyczaje i kultura są często nam obce. W ramach realizowanego projektu „Lasowiackim szlakiem” poznamy, oswoimy się a nawet będziemy praktykować dawne obrzędy. Nie chcemy pozwolić, aby przekazywane kiedyś z pokolenia na pokolenie tradycje m.in. wykonywaniu ozdób bożonarodzeniowych, wielkanocnych, wianków oraz tradycyjnych potraw poszło w niepamięć wraz z odejściem naszych dziadków. Niech nauczą młodych ludzi tej sztuki, pokażą i wyjaśnią znaczenie tradycyjnych znaków, symboli i kolorów. Zorganizowane warsztaty pozwolą doświadczyć historii, przybliżą sposób życia, pracę i rozrywki naszych przodków. Pragniemy wśród młodzieży zorganizować takie warsztaty, pokazy, spotkania w specjalnie do tego stworzonym miejscu oraz we współpracy z lokalną społecznością. W obecnych czasach jest coraz mniej miejsca na wspólnotę, ale jeśli pokażemy młodym ludziom, iż coraz bardziej cenione jest rękodzieło, zachęcimy ich do podpytywania starszych o czasy minione, kulturę i zachowania. Aby osiągnąć założone cele zorganizujemy warsztaty, na które zaprosimy lokalnych artystów ludowych. Dotyczyć one będą umiejętności wykonywania plecionek ze sznurków, ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych ze słomy i bibuły, wyszywania tradycyjnych lasowiackich wzorów, malowania na desce oraz gotowania potraw regionalnych. Chcemy, aby warsztaty i spotkania w największym stopniu odzwierciedlały charakter dawnych spotkań ludzi. Do tego celu stworzymy zieloną salę. Miejsce to będzie salą poświęconą propagowaniu Lasowiaków ich obyczajów, stylu życia, pracy, kultury. Będzie to miejsce na zewnątrz w ogrodzie szkolnym, otoczone kwiatami, z ławami i stołami. Tworząc zieloną salę wykreujemy miejsce do spotkań, dyskusji, rozmyślań nad naszą przeszłością i dziedzictwem kulturowym.

      Autor: M.Banaś
      20.10.2021

     • Jesienne kompozycje

     • Po raz kolejny uczniowie kształcący na kierunku technik architektury krajobrazu wzięli udział w warsztatach florystycznych. Tematem przewodnim była oczywiście goszcząca za oknami jesień, a materiały służące do wykonania dzieł młodych artystów pozyskane z ogrodów, lasu i terenu przyszkolnego.

      Autor: M.Banaś
      20.10.2021

     • Kolorowe warsztaty

     • 19 października 2021 roku przyjechali do nas uczniowie z PSP w Majdanie Królewskim na warsztaty żywieniowe. Technicy żywienia oraz kucharze uczyli młodszych kolegów sporządzania dipu koperkowo-czosnkowego, frytek i czipsów z buraków, papryki, marchewki, kalarepy, cukinii, batatów, brokułów, kalafiorów, ogórków. Pod ich bacznym okiem, mali kucharze przygotowali także smoothies ze szpinaku, barwne dekoracje z owoców i warzyw oraz drożdżowe świnki z marmoladą różaną. Wspólnie przygotowane potrawy były nie tylko smaczne ale i zdrowe.  Dzieci zobaczyły, ze gotowanie może być  doskonałą zabawą. Mamy nadzieję, że wizyta w szkole będzie mile wspominana przez naszych gości.

      Autor: A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut
      18.10.2021

     • Ogłoszenie o Konkursie EKO PLANETA

     • Zapraszam do wzięcia udziału w XVIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta”. Konkurs w formie testu zostanie przeprowadzony w dniu 3 marca 2022 r. (czas – 45 min.). Osoby chętne do udziału w konkursie proszone są o zgłoszenie się do p. Małgorzaty Król do piątku 22 października 2021 r.

      Autor: M.Król
      19.10.2021

     • Nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty dla nauczycieli z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.

     • Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto, które uzmysławia Nam rolę edukacji w życiu człowieka i narodu oraz uświadamia wpływ jaki na nasze życie wywarli nauczyciele. Święto 14 października jest okazją do uhonorowania pedagogów i wyróżnienia tych, którzy swoim zaangażowaniem, pasją, umiejętnościami i pracowitością przyczynili się do rozwoju uczniów oraz szkoły, w której pracują. Nauczycieli szczególnie wyróżniających się w pracy docenili zarówno Minister Edukacji i Nauki jak i Podkarpacki Kurator Oświaty. Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministra Edukacji i Nauki otrzymał Pan Bolesław Krzysztofiński, a Pani Bogusława Sobowska-Rekut otrzymała Nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uroczystości nadania nagród odbędą się 13 i 14 października w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.


      Pani Bogusława Sobowska-Rekut jest wieloletnim nauczycielem w Zespole Szkół Agrotechniczo-Ekonomicznych w Weryni. Pracuje od 1995 r. na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Jest nauczycielem  dyplomowanym. Ukończyła II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, Akademię Pedagogiczną w Krakowie na kierunku Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, oraz studia podyplomowe Informatyka i technologia informacyjna w szkole w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
      Realizuje zadania związane z funkcjonowaniem biblioteki, szkolnego centrum multimedialnego oraz szkoły.   W swojej pracy kładzie szczególny nacisk na wszechstronny rozwój osobowości ucznia. Inicjuje działania związane z promocją czytelnictwa i inspiruje uczniów do rozwijania swoich pasji literackich. Opracowała i zredagowała tomik poetycki uczennicy pt. „Miasto motyli” – 2016 r.  oraz książkę pt. „Klątwy szept: tajemnice kolbuszowskich rodów” – 2018 r., które zostały wydane we współpracy z MiPBP w Kolbuszowej.
      W bibliotece szkolnej stworzyła miejsce do nauki, rozwoju oraz twórczości artystycznej uczniów.
      Pani Bogusława Sobowska-Rekut skutecznie aplikuje o unijne środki finansowe. Opracowała w ramach programów Leonardo da Vinci i Erasmus+ następujące wnioski projektowe: Wypłyń na głębię – 2012 r., Nasza szansa praktyki zagraniczne – 2013 r., Staże zagraniczne szansą na zatrudnienie – 2014 r., Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy – 2016 r., Nasza szkoła Twoją szansą na sukces – 2019 r., Europejskie praktyki zawodowe – 2020 r.
      Z funduszy europejskich pozyskała dla szkoły kwotę 617 629 Euro, która została wykorzystania na wzbogacenie oferty edukacyjnej uczniów, podniesienie jakości kształcenia zawodowego, językowego oraz promowania wartości edukacji. Z wyżej wymienionych projektów skorzystało 231 uczniów.
      Opracowała również wniosek o uzyskanie Akredytacji Erasmusa – 2020 r. Dzięki jej pracy szkoła uzyskała gwarancję otrzymywania środków finansowych na organizację zagranicznych praktyk zawodowych do 2027 r. Przygotowała specyfikację na wyposażenie pracowni komputerowej oraz Multimedialnego Centrum Informacji i Biblioteki – 2016 r. Powstała nowoczesna pracownia terminalowa oraz  Multimedialne Centrum Informacji.
      Przygotowała wniosek do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – 2017 r., dzięki temu biblioteka szkolna powiekszyła swoje zbiory o 500 woluminów.
      Jest rzecznikiem prasowym szkoły i dba o promocję i wizerunek placówki. Zaprojektowała i wykonała stronę internetową szkoły, której jest administratorem. Redaguje artykuły, publikuje zdjęcia, projektuje zaproszenia, ulotki reklamowe, plakaty promocyjne. Prowadzi działalność wydawniczą w ramach której zaprojektowała i opracowała graficznie następujące publikacje: „Jesteśmy tym co jemy” – 2013 r. „Powrócisz tu” – 2016 r., „Niepodległa, niepokorna …” – 2018 r. Do  publikacji „60 lat Zespołu Szkół w Weryni” - 2006 r. opracowała rozdział pt. „Historia Zespołu Szkół w Weryni napisana słowami kronik i protokołów rady pedagogicznej”.
      Jest również administratorem poczty szkolnej.
      Pani Bogusława Sobowska-Rekut współpracuje z firmami i  instytucjami o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym

      Pan Bolesław Krzysztofiński urodził się  w Nowej Dębie a szkołę podstawową kończył w Hucie Komorowskiej. W latach 1978-1982 uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Nowej Dębie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości i zdaniu egzaminu wstępnego, studiował w latach 1982-1987 na Wydziale Techniki i Energetyki Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów w 1987 roku, podjął pracę zawodową jako nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych w Weryni. W roku 1988 odbywał służbę wojskową w Wyższej Szkole Wojsk Samochodowych w Pile oraz praktykę w Ośrodku Szkolenia Specjalistów Samochodowych w Grudziądzu.  W Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, ukończył w 1989 roku studium pedagogiczne niezbędne do pracy w szkole. Podczas pracy zawodowej ciągle podnosił swoje kwalifikacje, doskonalił warsztat pracy i przechodził kolejne stopnie awansu,  począwszy od nauczyciela zawodu, potem nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych, aż do uzyskania II stopnia specjalizacji zawodowej. W latach 1992-1998 pełnił funkcję kierownika kształcenia praktycznego, rozwijając bazę szkoły, organizując dla uczniów kursy i szkolenia oraz nawiązując współpracę z zagranicą, dzięki temu zaczęli wyjeżdżać uczniowie na praktyki zawodowe do Austrii. Po przejściu wszystkich stopni awansu zawodowego uzyskał  tytuł nauczyciela dyplomowanego. Podjął studia podyplomowe z Fizyki na Uniwersytecie Rzeszowskim, a następnie studia podyplomowe z Edukacji dla Bezpieczeństwa. Na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej ukończył kolejne  studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, zdobywając dodatkowo uprawnienia specjalisty ds. bhp.                                                                  
      Pan Bolesław Krzysztofiński jest pasjonatem techniki i motoryzacji, współpracuje z ośrodkami szkolenia prowadząc zajęcia z przepisów ruchu drogowego i nauki jazdy, kursy specjalistyczne i szkolenia z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy.   W pracy  z młodzieżą zdobył wiele wyróżnień i nagród w konkursach i turniejach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
      Jest czynnym działaczem społecznym i związkowym reprezentując środowisko nauczycielskie na terenie gminy, powiatu i województwa. Podczas pracy zawodowej za zaangażowanie i osiągane wyniki w pracy wielokrotnie był nagradzany nagrodami; Wojewody, Starosty i Dyrektora Szkoły. W uznaniu dorobku i osiągnięć w pracy zawodowej został w 2021 roku odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.                                                                  

      Jako współpracownicy, koleżanki i koledzy,  gratulujemy tych sukcesów i cieszymy się, że ich praca i zaangażowanie w tak wielu dziedzinach zostały zauważone i wspaniale docenione.

       

      Autor: A.Kiwak 
      13.10.2021 

       

       

     • Diamentowa Patelnia II Edycja

     • Znakomite potrawy, paleta barw jesieni oraz wyszukane smaki dominowały podczas II Edycji Konkursu Diamentowa Patelnia. Jak smakowały przygotowane przez uczniów dania konkursowe? Jury w składzie:  Zbigniew Bogacz - Dyrektor ZSA-E, Marcin Kosek - manager Restauracja Stodoła u Gajdy, Anna Fitał - nauczyciel  przedmiotów gastronomicznych oraz Ewelina Tęcza - przewodnicząca samorządu uczniowskiego było pod wrażeniem nie tylko doznań estetycznych ale również walorów smakowych. Po burzliwej dyskusji jury wyłoniło laureatów w konkursie kulinarnym, którego hasłem przewodnim była jesień na polskim stole. Wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością i pracowitością, dlatego też otrzymali cenne nagrody, które mamy nadzieję, że będą im pomocne w dalszym rozwijaniu talentów kulinarnych. Tytułowe „diamentowe” patelnie  trafiły do:  Karoliny Łysiak (I miejsce), Gabrieli Jabłońskiej (II miejsce)  i Kingi Wilczyńskiej (III miejsce).
      Celem konkursu było propagowanie zasad racjonalnego odżywiania i kultury jedzenia,  rozwijanie pomysłowości uczniów, tworzenie własnych receptur i modyfikowanie już istniejących, kultywowanie tradycji kulinarnych naszego regionu, rozwijanie i prezentację umiejętności kluczowych przydatnych w pracy zawodowej, wymiana przepisów i doświadczeń uczniów.

      Wszystkim Uczestnikom gratulujemy pomysłowości i odwagi oraz życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

      Autor: A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut
      12.10.2021

     • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

     • "Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł"  Leonardo da Vinci

      Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, ulepszanie opieki medycznej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, a także wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.

      Co robić, aby zachować zdrowie psychiczne? Zdrowie psychiczne to "stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek wykorzystuje swoje zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie wnieść wkład w życie danej wspólnoty". 

      Odkryj sens. Poczucie sensu tego, co robimy, a także życie w zgodzie z własnymi wartościami to potrzeby obecne w każdym z nas. Gdzie znaleźć zagubiony sens? Znajdź swoją pasję, zaangażuj się bardziej w życie rodzinne, utrzymuj kontakty towarzyskie i - najważniejsze - poświęć czas tylko dla siebie.

      Uśmiechaj się. Badania potwierdzają pozytywny wpływ uśmiechu na zadowolenie z pracy i życia. Człowiek uśmiechnięty jest bardziej odprężony i lepiej radzi sobie w sytuacjach trudnych. Bądź życzliwy dla innych, ale również dla siebie.

      Dbaj o siebie. To, w jakiej kondycji psychicznej jesteśmy zależy w dużej mierze od tego, jak traktujemy samych siebie. Upewnij się, że dbasz o higienę snu, odpowiedni odpoczynek oraz prawidłową dietę. Warto również zadbać o aktywność fizyczną, gdyż jak mówi stare przysłowie: "W zdrowym ciele zdrowy duch"!

      Autor: I.Pogoda
      10.10.2021

     • Spotkanie z przedstawicielem Policji

     • Pobocza, przejścia dla pieszych, a nawet osiedlowe uliczki, to miejsca, po których młodzież powinna umieć się bezpiecznie poruszać. Przestrzeganie tych zasad może uratować życie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu czy motocyklista. Aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu musi on przestrzegać obowiązujące przepisy. Każdy rowerzysta, a także użytkownik hulajnogi elektrycznej uczestnicząc w ruchu drogowym posiada swoje prawa i obowiązki. Powyższe informacje przedstawiła sierż. szt. Beata Chmielowiec podczas spotkania z uczniami klas pierwszych technikum i szkoły branżowej I stopnia. Przedstawiciel Policji poruszył również temat cyberprzemocy, apelując do młodzieży o szacunek wizerunku własnego w sieci. W końcowej części spotkania przedstawiono zagrożenia związane z piciem alkoholu i używaniem substancji psychoaktywnych oraz paleniem tytoniu.

      Autor: I.Pogoda
      10.10.2021

     • Pielgrzymka maturzystów

     • 5 października uczniowie klas 4 technikum wraz z wychowawcami i ks. katechetą udali się na pielgrzymkę maturzystów. W tym roku naszym miejscem docelowym było Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie. O godzinie 11:00 uczestniczyliśmy w Eucharystii w kaplicy Kapłańskiej. W czasie Mszy modliliśmy się w intencji całej społeczności szkolnej, w sposób szczególny polecaliśmy tegorocznych maturzystów, prosząc dla nich o światło Ducha Świętego potrzebnego na czas matur i egzaminów zawodowych. Po Eucharystii mieliśmy czas na zwiedzanie sanktuarium, które urzekło nas swoim pięknem. O godz. 12:00 mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy pt. „Kim jest człowiek z całunu”. Po modlitwie i zwiedzaniu obiektu udaliśmy się na rynek krakowski, gdzie korzystaliśmy z pięknej pogody i historycznych miejsc. Wszyscy w dobrych humorach i blasku świętości wróciliśmy do naszych domów.

      Autor: ks. M.Uryniak

     • Trwa nabór do projektu "Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe"

     • Zapraszamy do udziału w projekcie pn. „Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe”. Nabór adresowany jest do Uczniów/Uczennic Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, kształcących się na wszystkich kierunkach zawodowych, w klasach:

      2 i 3 Technikum,
      1 i 2 Szkoły Branżowej I Stopnia.


      W RAMACH PROJEKTU:

      Uczniowie/Uczennice będą mieli możliwość podniesienia umiejętności, kompetencji oraz kwalifikacji w tym kursy:

      prawa jazdy kat T (monter sieci i instalacji sanitarnych),
      rachunkowości I stopnia (t. ekonomista),
      grafiki komputerowej (t. architektury krajobrazu),
      kelner, barista, cukiernik (t. żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz).

      Dodatkowo przewidziane są staże wakacyjne miesięczne płatne w wysokości 2322 zł/osobę.

      Wymagane dokumenty należy składać w sekretariacie ZSA-E w Weryni do tego piątku 08.10.2021 r.

      Formularz i deklaracja dostępne w sekretariacie oraz pod adresem https://zawodowakolbuszowa.pl

      W przypadku zaznaczenia opcji Jestem osobą korzystającą ze świadczeń pomocy społecznej, należy dostarczyć do poniedziałku tj. 11.10.2021 r. zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej (dochód w rodzinie uprawniający do uzyskania pomocy społecznej).

      Szczegółowe informacje u koordynatora projektu Iwony Pogody.

      Autor: I.Pogoda

     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • Informujemy, że Pan Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów zatwierdził listę kandydatów do stypendium na rok szkolny 2021/2022. Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni  reprezentowały:

      Kinga Margańska 3ae, Czteroletnie Technikum, średnia ocen 5,45,

      Weronika Fitał 1aez Pięcioletnie Technikum, średnia ocen 5,22.

      Gratulujemy i życzym dalszych sukcesów!

      Autor: I.Pogoda
      05.10.2021

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
  • Logowanie