• Ogólnopolski Program Edukacji Finansowej i Ekonomiczno-Społecznej pt. ,,MOJE FINANSE”

     • Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni w ramach współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości realizuje od 2009 roku ogólnopolski program edukacji finansowej i ekonomiczno-społecznej pt. ,,Moje finanse” . Uczniowie będącymi członkami Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości aktywnie uczestniczą co roku w programie, który skierowany jest do młodzieży w wieku 15–19 lat. W naszej szkole programem objęci są uczniowie Technikum kształcący się w zawodzie technik ekonomista. Celem programu jest poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów dotyczących efektywnego zarządzania finansami osobistymi, wspieranie przedsiębiorczości oraz budowanie własnego kapitału społecznego–ekonomicznego, a także wzmacnianie kompetencji pomocnych w dokonywaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej czy przyszłości zawodowej.

      Program realizowany jest pod egidą inicjatywy edukacyjnej #Youth Empowered, powstałej z myślą o młodych ludziach, którzy potrzebują wsparcia w procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru kierunku edukacyjnego czy życia zawodowego.

      Materiały do programu „Moje finanse” zostały opracowane z ekspertami rynku pracy oraz praktykami biznesu. Umożliwiają nauczycielowi realizację treści programowych w interesujący i atrakcyjny dla młodzieży sposób, zarówno stacjonarnie jak i zdalnie. Na platformie znajdują się materiały edukacyjne zarówno dla nauczycieli oraz dla uczniów. Nauczyciele realizując program ,, Moje finanse” wykorzystują podczas swojej pracy:

      • materiały dydaktyczne –prezentacje, gry, quizy
      • filmy edukacyjne i webinary
      • testy do weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów wraz z kluczem odpowiedzi
      • webquesty

      Materiały ucznia to:

      • ćwiczenia interaktywne
      • filmy edukacyjne i webinary
      • Informacje o konkursie

      Opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości: Ewa Serafin, Beata Bryk

       

       

       

     • Słodkie warsztaty

     • W drugiej połowie listopada naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. W szkolnej stołówce wszyscy uczestnicy warsztatów poczuli zapach Świąt Bożego Narodzenia, a to wszystko za sprawą pierników przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Nasi uczniowie pokazali dzieciom jak kreatywne można udekorować świąteczne wypieki. Po lukrowaniu przyszedł czas coś zdrowszego czyli owoce.

      W warsztatach wzięli udział uczestnicy zagranicznej praktyki zawodowej, która odbyła się w październiku 2023 r. w Ostrawie w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647. Podczas warsztatów uczestnicy mobilności pełnili rolę instruktorów prezentując swoje umiejętności zawodowe.

      Autor: A.Tęcza
      28.11.2023

       

     • Piernikowy zawrót głowy

     • Na  świąteczne warsztaty z dekorowania pierników przyjechali do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Pod fachowym okiem starszych kolegów z klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych z dużym zaangażowaniem i wyobraźnią tworzyli swoje małe piernikowe arcydzieła używając kolorowych lukrów i słodkich dekoracji. Na warsztatach uczniowie mieli także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania oraz przygotować sałatkę owocową i shoty warzywne z sosem czosnkowym. Podsumowaniem naszego spotkania było wspólne zdjęcie wśród pięknie przygotowanych świątecznych dekoracji.

      Autor W. Majewska

     • Warsztaty w Instytucie Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie Rzeszowskim

     • Planowanie kariery i własnej ścieżki zawodowej wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Swoje przygotowania do matury i przyszłych możliwości zawodowych powinniśmy rozpocząć jak najszybciej, aby zdać ją z najlepszym wynikiem i dostać się na wymarzony kierunek studiów. Utwierdziła nas w tym wizyta na Uniwersytecie Rzeszowskim w Instytucie Ekonomii i Finansów. Po raz pierwszy mogliśmy się poczuć jak prawdziwi studenci na wykładach . Naszym przewodnikiem był dr Piotr Cyrek, który bardzo miło i gościnnie nas przyjął.

      W trakcie wizyty  mieliśmy okazję uczestniczyć  w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwszy wykład omawiał temat budżetu domowego czyli „Jak mądrze zaplanować swoje wydatki oraz z głową wydawać pieniądze”. Natomiast w trakcie drugiego wykładu rozmawialiśmy o bankowości: jakie są najpopularniejsze banki, z jakich krajów pochodzą.  Przydatną informacją było przedstawienie  oferty edukacyjnej Uniwersytetu oraz krótka, przykładowa rekrutacja na studia. W przerwie pomiędzy wykładami  zostaliśmy poczęstowani pysznymi drożdżówkami.
      Zapamiętamy na długo ten wyjazd, dzięki któremu dowiedzieliśmy się nowych i przydatnych  rzeczy.

      Autor: Martyna Jagodzińska

     • Światowy Dzień Przedsiębiorczości

     • W naszej szkole w dniach od 13-17 listopada 2023 r. był organizowany Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Działanie to realizowało Stowarzyszenie „Przedsiębiorcza Szkoła w Weryni” przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w ramach projektu „Ekonomia na co dzień” wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Szkoła współpracuje także z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, która jest głównym organizatorem przedsięwzięcia ekonomicznego. Celem spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych, bankowych oraz z przedsiębiorcami było stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

       Dla przedsiębiorców była to wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

      Podczas tego tygodnia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu powiatu kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak  działają lasy państwowe w Polsce, jakie są prawa konsumenta, w jaki sposób naliczać ubezpieczenia gospodarcze, jaka jest struktura i zadania banków komercyjnych lub też w jaki sposób dokonywać rozliczeń z urzędem skarbowym z tytułu podatków bezpośrednich i pośrednich . Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po ukończeniu szkoły. Dzięki uczestnictwu w tych warsztatach, wykładach i spotkaniach, uczniowie mieli możliwość zdobycia nowych informacji, poszerzyli również wiedzę ekonomiczną, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. 

      A oto przedstawiciele różnych firm, których gościliśmy w murach naszej szkoły: Pani Joanna Wyka  oraz Pan Andrzej Sudoł - pracownicy Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, Pan Kazimierz Pierzchała - przedstawiciel Agencji Ubezpieczeniowej w Kolbuszowej, Powiatowy Rzecznik Konsumentów - pan Jan Wlazło. Równie miło było nam gościć w szkole panią Kingę Mazur przedstawicielkę Lasów Państwowych z nadleśnictwa w Świerczowie, panią Bogumiłę Lenart- pracownika Banku PKO S.A. w Kolbuszowej. Uczestnikami całego przedsięwzięcia projektowego byli uczniowie Technikum kształcący  się w zawodach: technik ekonomista oraz technik eksploatacji portów i terminali.

      Dziękujemy serdecznie zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom naszej szkoły.

      Autorzy: Ewa Serafin, Urszula Szklarz

       

     • Jesień w szkolnym ogrodzie

     • Jesienna pora to czas intensywnych prac w szkolnym ogrodzie. Uczniowie w zawodzie technik architektury krajobrazu zaangażowali się w przycinanie roślin, zbieranie opadłych liści, a także przygotowywanie terenu do nadchodzącej zimy. Dodatkowo, istotną część prac stanowiło wykonywanie nowych aranżacji, układanie ścieżek, wybór odpowiednich roślin oraz sadzenie cebulek krokusów. Praca w szkolnym otoczeniu nie tylko rozwija ich umiejętności zawodowe, ale także kształtuje poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę. W efekcie tych działań, szkolny ogród staje się nie tylko miejscem przyjaznym dla społeczności szkolnej, ale również przestrzenią, w której uczniowie mogą realizować swoją pasję i twórcze pomysły.
      Podczas tych zajęć, uczestnik zagranicznej praktyki zawodowej, która miała miejsce w Ostrawie w październiku w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647 pokazywał i objaśniał jak wyglądają takie prace pielęgnacyjne w Ostrawie. Dzielił się swoimi spostrzeżeniami i prezentował umiejętności, których się tam nauczył. 

       

      Autor: I.Piłat
      15.11.2023 r.

       

     • Wycieczka do zakładu karnego

     • 14 listopada br. wybraliśmy się na wycieczkę do Zakładu Karnego w Dębicy. Będąc tam, dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w takim miejscu i na czym ona polega. Wysłuchaliśmy ekspertów, którzy przekazali nam wiele istotnych informacji, ciekawostek na temat tej placówki. Strażnicy pilnują porządku, dbają o bezpieczeństwo również nas wszystkich. Prowadzą  działalność resocjalizacyjną, aby skazani zrozumieli swoje błędy. Organizują pracę, która pomaga zdobywać kwalifikacje zawodowe więźniom. Dzięki temu, łatwiej jest im odnaleźć się w życiu codziennym po odbyciu wyroku. Praca w zakładzie karnym to nie tylko pilnowanie skazanych. To także pomoc, opieka, odpowiedzialność za osadzonych. Głównym celem pracowników takiej jednostki jest dążenie do tego, aby skazani po odbyciu wyroku już nigdy tam nie wrócili. Moim zdaniem to nie lada wyzwanie, które zasługuje na nasze uznanie.

      Autor: Viktoria Wróblewska

     • Narodowe Święto Niepodległości 2023

     • Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2023 r. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Uczniowie klasy 3et wraz z zespołem Concordia pod kierownictwem Pani Małgorzaty Laube-Skowrońskiej przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. Słowa pieśni i recytacje wierszy, przybliżyły nam w sposób bardzo zrozumiały, tragedię i ból Polaków po utracie wolnej Ojczyzny, który trwał aż 123 lata oraz radość i wzruszenie po odzyskaniu upragnionej wolności. Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii.

      Autor: Katarzyna Gola

     • Szkoła do hymnu

     • W piątek 10 listopada, w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób społeczność szkolna włączana jest we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w celu kształtowania szacunku wobec symboli narodowych.

      Autor: I.Pogoda, E.Serafin

     • Stypendia Powiatu Kolbuszowskiego wręczone!

     • Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym na Sesji Rady Powiatu 5 uczniów naszej szkoły otrzymało Stypendia Powiatu Kolbuszowskiego.

      Nagrodzeni uczniowie:

      1.Klaudia Julia Sitarz - uczennica klasy IV Technikum w zawodzie technik ekonomista
      2.Katarzyna Karolina Gola - uczennica klasy V Technikum w zawodzie technik ekonomista
      3.Natalia Wit - uczennica klasy V Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych
      4. Martyna Anna Jagodzińska - uczennica klasy IV Technikum w zawodzie technik ekonomista
      5. Szymon Zieliński - uczeń klasy IV Technikum w zawodzie technik ekonomista

      Stypendia wręczył Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, który pogratulował wszystkim uczniom znakomitych wyników w nauce. Dołączamy się do gratulacji i życzymy dalszych sukcesów.

      Autor: Beata Bryk
      Fot. Barbara Żarkowska

     • Tydzień Przedsiębiorczości 13-17 listopada

     • Celem spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych, bankowych oraz z przedsiębiorcami jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

      Działanie realizowane będzie przez Stowarzyszenie „Przedsiębiorcza Szkoła w Weryni” działające przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

      Spotkania odbędą się w terminie 13-17.11.2023 roku w ZSA-E w Weryni. 

      Dla przedsiębiorstw to wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

      Organizatorzy: Urszula Szklarz, Ewa Serafin

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub
    17 227 13 32
    numery wewnętrzne:
    101 sekretariat
    103 dyrektor
    105 zastępca dyrektora
    107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa


    Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz
    zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk
    beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg
    elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca:
    Powiat Kolbuszowski
    ul. 11-go Listopada 10
    36-100 Kolbuszowa
    NIP 814-15-73-682

    Odbiorca:
    Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
    Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie