• Ekonomia wśród nas

     • W ubiegłym tygodniu w naszej szkole został zorganizowany konkurs pt. „Ekonomia wśród nas”, którego celem było popularyzowanie wiedzy o ekonomii poprzez opracowanie plakatów o tej tematyce. Trzyosobowe zespoły z klasy pierwszej kształcącej się w zawodzie technik ekonomista miały za zadanie wykonać po dwie prace. W poniedziałek tj. 17 lutego bieżącego roku najciekawsze plakaty zostały wyróżnione. Drużyna, która zdobyła pierwsze miejsce w składzie: Ewelina Sitarz, Marcelina Serafin i Adam Pełka, przedstawiła zawód technika rachunkowości oraz uświadomiła nam ile wynoszą składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę i pracownika. Praca była wykonana bardzo starannie i zawierała ciekawe informacje. Zespół, który zajął miejsce drugie poradził sobie równie dobrze. A jego skład był następujący: Karolina Żądło, Katarzyna Gola oraz Maciej Kiwak. Uczniowie zobrazowali wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych PIT oraz omówili zawód technika ekonomisty. Zrobili to ciekawie, nietuzinkowo i dokładnie.
      Obydwie grupy otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Fundację PBS pomagam. Materiały biurowe które wręczono są niezbędne w procesie edukacyjnym i z pewnością zostaną jeszcze wykorzystane. Takie konkursy są dobrze odbierane przez uczniów naszej szkoły. Pozwalają uczestnikom wyrazić siebie, zaprezentować swoją wedzę i wyzwolić kreatywność.

      Ewelina Sitarz

     • Warsztaty dietetyczne i artystyczne

     • 14 lutego 2020 roku do naszej szkoły przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gwoźdźcu. Dzieci miały okazję poznać „od podszewki” zawody, w których kształcimy. Uczniowie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczyli młodszych kolegów sporządzania lodów molekularnych o smaku mango, truskawki i wanilii, a także krucho-drożdżowych ciastek w kształcie świnek oraz  wykwintnych deserków z musem malinowym. To nie koniec atrakcji dla dzieci. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu pokazała w jaki sposób można zagospodarować dary lasu do aranżacji domowych dekoracji. Nasi architekci zaprezentowali również możliwości wykorzystania programów komputerowych w swoim zawodzie. Mamy nadzieję, że tegoroczne walentynki będą mile wspominane przez naszych gości.

      Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak

     • Kreatywna kuchnia

     • W drugim semestrze roku szkolnego 2020 r. uczniowie klas pierwszych w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy drugiej w zawodzie kucharz uczestniczą w innowacji pedagogicznej o nazwie dietetyka i estetyka potraw. W drugim tygodniu lutego nasi uczniowie poznali możliwości wykorzystania ciekłego azotu w kuchni. Młodzież w trakcie zajęć przygotowała lody molekularne o smaku kawy, wanilii, maliny i truskawki. Już wkrótce odbędą się kolejne praktyczne zajęcia, w których uczniowie będą wykorzystywali różne surowce i produkty do wykonania aranżacji potraw.

      Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak

     • Dzień Przedsiębiorczości 2020

     • Serdecznie zapraszamy do udziału w siedemnastej edycji Dnia Przedsiębiorczości, która odbędzie się 2 kwietnia 2020 r. Przedsięwzięcie  sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w Dniu Przedsiębiorczości będzie okazja aby: odbyć jednodniową praktykę w wybranym miejscu pracy, zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie, pozyskać informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczyć związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznać  się z organizacją i zarządzaniem firmą. Serdecznie zapraszają członkowie SKP wraz z opiekunami!

      Autor: E.Serafin

     • W świecie sztuki współczesnej

     • 14 lutego br., czyli w same walentynki, udaliśmy się - my uczniowie klasy 4ae - na poranną wycieczkę do Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej, który mieści się w budynku dawnej Synagogi. Mieliśmy tam możliwość oglądać, podziwiać i zapoznawać się bliżej z historią obrazów zaprezentowanych na wystawach pt. ,,GRANICE” oraz ,,#10latpo”. Są to galerie zbiorowe, a swoje prace wystawili tam m.in. Valeria Moskvitna, Marcin Lubera czy też ucząca w naszej szkole pani Katarzyna Cesarz. Zaskoczyła nas wszystkich różnorodność form i pomysłowość wykonawców. Powtórzyliśmy przy okazji i abstrakcjonizm, i surrealizm, również irracjonalizm. Pytań było mnóstwo, a jeszcze więcej zachwytów i zdziwienia. Dzięki tej wycieczce mogliśmy odkryć na nowo malarstwo współczesne, które tak zaskakuje. Mogliśmy także poznać terminy czy zagadnienia, które możemy wykorzystać nie tylko na maturze ustnej z języka polskiego, ale także w życiu codziennym.

      Autorzy: J. Wrońska, K.Wachowska

     • Książka na weekend

     • Nowa powieść króla prozy obyczajowej, który tym razem umiejętnie myli tropy, a zakończenianie domyśli się nawet wielbicielka powieści detektywistycznych! Collin nie miał szczęśliwego dzieciństwa. Brak zainteresowania rodziców, dorastanie w szkołach wojskowych, potem problemy z agresją i zatargi z policją. Maria natomiast zawsze czuła wsparcie rodziny – jako mała dziewczynka, a także później, podczas studiów prawniczych i na początku kariery zawodowej. Pewnie trudno byłoby znaleźć dwie bardziej różniące się historie. I dwa tak niepodobne do siebie charaktery.A jednak przeciwieństwa najwyraźniej się przyciągają. Maria i Colin zostają parą. Wszystko świetnie się zapowiada, dopóki ona nie zaczyna otrzymywać dziwnych wiadomości od anonimowego prześladowcy.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

      Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/295950/spojrz-na-mnie

     • Aktywna Środa

     • Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się do Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej aby zaprezentować zawody, w których kształci się młodzież w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. I tym razem mogliśmy polegać na naszych uczniach. Byli instruktorami i trenerami. Pokazywali i zachęcali młodszych kolegów do aktywnego udziału w warsztatach, prezentujących zawód ekonomisty, architekta krajobrazu, technika żywienia i montera. W trakcie warsztatów uczniowie, odkrywali swoją artystyczną duszę malując akwarelami ogrody jak i martwą naturę. Architekci z klasy trzeciej pokazywali jak rysować z uwzględnieniem perspektywy, oraz jak stworzyć dzieło w technice dequpage. Jeśli ktoś nie ma artystycznej duszy, mógł wybrać warsztaty z zakresu ekonomii. W tej grupie uczniowie poszerzali wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu obsługi programu  magazynowo-sprzedażowego Subiekt GT oraz finansowo-księgowego Rachmistrz GT. Niezwykle ciekawe były ekonomiczne gry edukacyjne oraz rozwiązywanie anagramów i logografów ekonomicznych. Ciekawostką było posługiwanie się kasą fiskalną. Na koniec test predyspozycji zawodowych oraz Teleturniej wiedzy ekonomicznej na aplikacji KAHOOT. Równie ciekawie prezentowali się uczniowie z klas żywienia. Przedstawili zagadnienia dotyczące diety pod hasłem „Zdrowym być i pięknym być” czyli, jakie produkty wybierać i jakie potrawy spożywać by cieszyć się pięknym wyglądem cery, paznokci i włosów oraz prawidłową pracą serca i mózgu.  Odwiedzający naszych uczniów koledzy ze szkół podstawowych obliczali swoje BMI, PPM, dowiadując się ile kalorii powinni dostarczyć swojemu organizmowi w ciągu dnia.  Ale i tak najciekawsze i najsmaczniejsze były zajęcia praktyczne. Samodzielnie formowali tortille z farszem z soczewicy, kurczaka i innych warzyw, uczyli się ozdabiać ciasteczka. Pyszne były szczególnie gofry z różnymi dodatkami. Dla uczestników Aktywnej Środy został przygotowany gorący poczęstunek aby rozgrzać atmosferę w zimowy dzień. A kiedy już wszyscy się najedli, naliczyli i natworzyli to mogli jeszcze pójść do uczniów kształcących się w zawodzie montera sieci i instalacji sanitarnych, którzy pokazali podstawowe sposoby łączenia rur w ramach różnych technologii. Młodsi koledzy mogli także spróbować ułożyć fragment ogrzewania podłogowego.

      Więc dzień ten był niezwykle owocny i dał uczniom szkół podstawowych dużo do myślenia na temat wyboru swojej przyszłości, a naszej młodzieży taka impreza pozwoliła na doskonalenie umiejętności zawodowych i organizacyjnych.

      Autorzy: A.Puzio-Jędruszewska, A.Kiwak

     • Ogłoszenie o naborze do projektu

     • Regulamin_uczestnictwa_w_projekcie_2019-2021_11.02.2020.docOgłoszenie o rekrutacji do projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” 
      o numerze 2019-1-PL01-KA102-036221 w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  program: Wiedza, Edukacja, Rozwój.

      Ogłaszamy  termin rekrutacji do projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” dla 13  uczniów,
      którzy odbędą staż zagraniczny  w Hiszpanii w październiku 2020 r.


      Do projektu zapraszamy  uczniów z obecnych klas I i II  czteroletniego technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy I trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia w zawodzie kucharz
      Wyjazd na staż zagraniczny poprzedzony będzie szkoleniem językowo-kulturowym oraz pedagogicznym.

      Nabór odbywa się w dniach: od 3 lutego 2020 r. - do 17 lutego 2020r.
      Udział w projekcie jest bezpłatny i w całości finansowany z funduszy europejskich.

      Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie dostępny jest na stronie internetowej szkoły w zakładce POWER-WET projekt „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces”.

      Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1 do Regulamin uczestnictwa w projekcie) do udziału 
      w projekcie należy składać w terminie 4 lutego 2020 r. - do 17 lutego 2020r. 
      w sekretariacie szkoły.

      Szczegółowych informacji udzielają: koordynator projektu Urszula Kuna, Bogusława Sobowska-Rekut i Anna Kwiecień.

     • XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej

     • Serdecznie zapraszamy na na kolejne spotkanie sympatyków poezji. W dniu 4 marca 2020 odbędzie się w naszej szkole XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej.
      Do zobaczenia!

      W załączeniu regulamin konkursu i zgody RODO

     • XII Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy „Podróż w przyszłość”

     • Regulamin konkursu
      Formularz zgłoszeniowy
      Klauzula

      Już po raz dwunasty Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni wraz ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej organizuje konkurs literacki. Zapraszamy wszystkich, którzy mają bogatą wyobraźnię i lubią pisać, tworzyć, odkrywać, po swojemu podróżować w przyszłość...

      Autor: K.Wachowska

     • „BohaterOn - włącz historię!"

     • Historię poznaje się nie tylko na lekcjach, z podręcznika. Jest to taki przedmiot, który można polubić  i poznać jego znaczenie jeśli sięgnie się po informacje z innych źródeł np. nawiąże kontakt z osobami, które  przeżyły tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Czterdziestu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim projekcie historycznym pt. BohaterOn - włącz historię!" zorganizowanym przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria. Celem kampanii było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego i historii Polski XX wieku.  Zadaniem  uczestników akcji było wykonanie kartek z życzeniami dla żyjących Powstańców Warszawskich.  Wszystkie prace uczniów zostały wysłane do organizatorów akcji, a następnie przekazane danej osobie. Organizatorzy  podziękowali za udział w akcji.  Mamy nadzieję, że piękne kartki przyniosą radość  adresatom - Powstańcom Warszawskim, a uczniom satysfakcję za okazaną pamięć naszym bohaterom.

      Autor: B.Olszówka

     • Plan lekcji

     • Od dnia 3.02.2020 r. obowiązuje nowy plan lekcji.

      Autor: M. Oślizło

     • Studniówka 2020

     • „Niech żyje bal, bo to życie to bal jest nad bale...” 25 stycznia bieżącego roku maturzyści ZSA-E w Weryni wraz z wychowawcami, nauczycielami i rodzicami bawili się do rana w „Stodole u Gajdy”. Dyrektor Zbigniew Bogacz wygłosił oficjalne przemówienie rozpoczynając ten jedyny w swoim rodzaju wieczór - Studniówkę 2020. Gdy rozbrzmiała pierwsza nuta, pary ustawiły się na parkiecie, bo był to znak, że poloneza czas zacząć! Eleganckie stroje, gra świateł, szczęście i harmonia - wszystko to mieszało się ze sobą. Na twarzy każdego gościł uśmiech. Wykwintne jedzenie, piękne dekoracje, utalentowana orkiestra i wspaniała atmosfera - tymi oto słowami można by opisać ten niezapomniany bal. Nie byliśmy już niedoświadczonymi pierwszoklasistami, lecz maturzystami wkraczającymi w dorosłe życie... Jak ten czas szybko mija... Nawiązaliśmy nowe znajomości, które zostaną w naszych sercach na długie lata. Jak mawiała Szymborska : „... Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy...” , a szkoda, bo ta studniówkowa noc była niezapomniana! Nikt z nas nie cofnie czasu, jednak w naszych wspomnieniach te piękne chwile pozostaną wiecznie żywe!

      Autorzy: K. Maciąg, K.Wachowska

     • Ranking Techników Perspektywy 2020

     • Poznaliśmy wyniki XXII Rankingu Techników Perspektywy 2020. Spośród podkarpackich techników uplasowaliśmy się na bardzo dobrym 41 miejscu! Zgodnie z postanowieniem Kapituły, technika zostały ocenione za pomocą następujących kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych, czyli protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur oraz egzaminów zawodowych oraz System Informacji Oświatowej. Ranking Perspektyw jest kopalnią wiedzy o szkołach w całej Polsce, ponieważ umożliwia porównywanie m.in. techników, sprawdzanie ich sukcesów i słabszych stron oraz wyników na tle konkurencji.

      Źródło: www.perspektywy.pl

      Autor: I.Pogoda

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
  • Logowanie