Technik ekonomista
Innowacja BANKOWOŚĆ I FINANSE
Celem wprowadzenia innowacji pedagogicznej jest poszerzenie wiadomości i umiejętności praktycznych uczniów Technikum kształcących się w zawodzie technik ekonomista z zakresu bankowości oraz rynku finansowego ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego. Dodatkowo innowacja ma na celu przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata finansów i bankowości, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się krajowym i zagranicznym rynku pracy.
Technik ekonomista to zawód wszechstronny i bardzo popularny na rynku pracy. Nabyte dodatkowe umiejętności zawodowe z zakresu rynku finansowego i bankowości umożliwią absolwentowi poszerzenie wachlarza ofert zatrudnienia na wielu stanowiskach w różnych jednostkach finansowych i bankowych.
Bankowość to dynamicznie rozwijający się i wychodzący naprzeciw oczekiwaniom klientów nurt w ekonomii, który w przyszłości będzie generować dodatkowe miejsca zatrudnienia np. w bankowości internetowej. Absolwent szkoły w zawodzie technik ekonomista z ukończoną innowacją z bankowości i finansów z wykorzystaniem mnemotechnik może znaleźć zatrudnienie w takich jednostkach jak: banki, firmy konsultingowe, pośrednictwo kredytowe, pośrednictwo ubezpieczeniowe i finansowe, pośrednictwo giełdowe, instytucje finansowo- -ubezpieczeniowe czy działy bankowości internetowej. Ponadto uczeń, który ukończy tą specjalizację będzie mógł pracować jako doradca kredytowy i inwestycyjny, opiekun klienta w banku lub w instytucji finansowej, analityk kredytowy, makler giełdowy czy też wirtualny asystent bankowy (Virtual Personal Banking) .
Innowacja z zakresu bankowości i finansów ma formę ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod w procesie nauczania – mnemotechnik.
Mnemotechniki to innowacyjna metoda wykorzystywana w procesie nauczania i uczenia się. Wykorzystane podczas wdrażania innowacji ,, Bankowość i finanse z wykorzystaniem mnemotechnik” uatrakcyjnią proces uczenia się zagadnień z zakresu finansów i bankowości. Celem wdrożenia ich jest stymulowanie pamięci i koncentracji, a także szybsze uczenie się, zapamiętywanie i odtwarzanie informacji. Poprzez takie techniki jak mapy myśli, rzymski pokój (haki pamięciowe), łańcuchową metodę skojarzeń, grupowanie poprzez skojarzenia czy anagramy uczestnicy innowacji będą się świetnie bawić, a z drugiej strony dzielić się doświadczeniami zdobytą wiedzą i umiejętnościami wśród kolegów i koleżanek. Jest to doskonała okazja, aby uczestnicy innowacji w efektywny sposób rozpropagowali, zapamiętali jak najwięcej informacji jak też nabyli nowe umiejętności zawodowe z zakresu rynku finansowego i nowoczesnej bankowości. Mnemotechniki uatrakcyjniają przebieg realizacji innowacji pedagogicznej oraz przyczyniają się do zwiększenia efektywności nauczania treści ekonomicznych.
Innowacja pedagogiczna jest realizowana także poprzez koedukację koleżeńską z wykorzystaniem następujących metod i środków dydaktycznych: praca w grupach, prezentacje multimedialne, plansze i plakaty, edukacyjne filmy zawodowe z zakresu finansów i bankowości. Umożliwia to uczniom dodatkowo obrazowe zapamiętywanie, rozwinie talenty, zachęca młodzież do podejmowania innowacyjnych działań i podnosi atrakcyjność nauki.
Innowacja pedagogiczna ,,Bankowość i finanse” umożliwia uczniom rozwijanie ich pasji i zainteresowań, zachęca do pogłębiania wiedzy specjalistycznej, a przede wszystkim jest wspaniałą przygodą w głąb wirtualnych finansów i bankowości.
Dodatkowo, wprowadzona innowacja wzbogaca ofertę edukacyjną naszej szkoły.
Technik ekonomista to zawód ponadczasowy, niezwykle atrakcyjny i popularny na rynku pracy. Szeroka wiedza i umiejętności stwarzają elastyczne możliwości zatrudnienia ekonomisty, począwszy od prowadzenia własnej działalności poprzez pracę w firmach produkcyjnych i w bankach. Jako ekonomiści sprawdzają się zarówno osoby spokojne, systematyczne w pracy np. na stanowiskach administracyjno-biurowych, w księgowości, planowaniu, również osoby energiczne, poszukujące wyzwań, nie bojące się ryzyka np. w marketingu, w instytucjach finansowych, także na stanowiskach kierowniczych.
Informacje dodatkowe
Szkoła umożliwia zdobycie umiejętności sporządzania dokumentów księgowych i sprawozdań finansowych, obsługi urządzeń techniki biurowej oraz specjalistycznych programów komputerowych: kadrowo-płacowych, magazynowo-zaopatrzeniowych i finansowo-księgowych. Zawód technika ekonomisty stwarza duże szanse zatrudnienia na różnorodnych stanowiskach pracy. Nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi utworzenie i prowadzenie własnej działalności oraz zatrudnienie na wielu stanowiskach w różnych jednostkach organizacyjnych. Ekonomiści są osobami cenionymi na rynku pracy, ponieważ posiadają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów występujących we współczesnych przedsiębiorstwach.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia
EKA.04.Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnejEKA.05.Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych
Sylwetka absolwentaAbsolwent kończący szkołę zawodzie technik ekonomista będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- prowadzenia rozliczeń własnej działalności gospodarczej,
- sporządzania dokumentacji i sprawozdań we wszystkich podmiotach gospodarczych na rynku pracy,
- biegłej obsługi programów komputerowych do obsługi firmy i biura rachunkowego,
- posługiwania się technicznymi środkami biurowymi i organizowania pracy biura,
- działań marketingowych, reklamy, zarządzania,
- organizowania zadań w zakresie: zaopatrzenia, magazynowania produkcji, sprzedaży towarów i usług,
- obliczania podatków,
- prowadzenia spraw kadrowo-płacowych,
- obliczania, interpretacji i prezentacji miar statystycznych,
- obliczania wskaźników niezbędnych do oceny kondycji ekonomiczno-finansowej firmy, analizy kosztów przychodów,
- ewidencjonowania (księgowania) operacji gospodarczych,
- prowadzenia rozliczeń finansowych z przedsiębiorstwami, instytucjami ubezpieczeniowymi, bankami i innymi jednostkami organizacyjnymi,
- prowadzenia korespondencji w sprawach pracowniczych, finansowych i handlowych,
- sporządzania planów działania i organizowania procesów logistycznych jednostki organizacyjnej,
- stosowania przepisów prawa w zakresie wykonywanych zadań zawodowych.
Technik ekonomista znajdzie zatrudnienie: w każdym podmiocie gospodarczym produkcyjnym, handlowym, usługowym, jednostkach budżetowych, urzędach i bankach jako:
a) pracownik administracyjno-biurowy,
b) pracownik działu kadr i płac,
c) księgowy,
d) specjalista ds. inwentaryzacji,
e) specjalista ds. rozliczeń podatkowych,
f) specjalista ds. marketingu i reklamy,
g) planista,
h) analityk,
i) referent,
j) zaopatrzeniowiec,
k) pracownik magazynów, hurtowni i sklepów,
l) pracownik biur rachunkowych,
m) agent ubezpieczeniowy
n) asystent prezesa
Może podwyższać swoje kwalifikacje poprzez kontynuowanie nauki w szkołach wyższych na takich kierunkach, jak: finanse i bankowość, ekonomia, zarządzanie i marketing, logistyka i innych oraz ukończyć kurs kwalifikacyjny EKA.07. Prowadzenie rachunkowości uzyskując tytuł technika rachunkowości.Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
Pracownie ekonomiczne wyposażone są w sprzęt audiowizualny oraz komputery z programami finansowo-księgowymi, magazynowymi, kadrowo-płacowymi, a także programami do obsługi małej i średniej firmy i rozliczeń z ZUS za pomocą programu PŁATNIK.