• Günaydın Türkiye

     •  
      

      Zespół Szkół Agrotechniczno Ekonomicznych w Weryni realizuje projekt „MP Health Direct: Mental and PhysicalHealth Direct”, czyli „Kierunek na zdrowie psychiczne i fizyczne”. Nasze działania są ukierunkowane na poprawę odporności i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu poprzez właściwe odżywianie, aktywność fizyczną i dbałość o zdrowie psychiczne.

      Grupa sześciu beneficjentów programu Erasmus+ wraz z opiekunkami rozpoczęła pierwszą wizytę studyjną. W chłodny niedzielny poranek z bagażami w ręku i uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy na podbój Turcji. Pierwszym etapem naszej wyprawy była podróż do Warszawy na lotnisko Okęcie. Stamtąd polecieliśmy do Stambułu – jednego z największych miast świata i najludniejszego miasta w Europie, w którym mieszka ponad 15 milionów osób. Choć nie jest stolicą, Stambuł uznawany jest za centrum kulturalne, handlowe i finansowe Turcji. Rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego.          

      Zmierzając w kierunku hotelu, przez okna autobusu obserwowaliśmy nocne życie. Mimo późnej pory na ulicach było tłoczno i gwarno.

      Poniedziałek obfitował w powitania. Najpierw zapoznaliśmy się z koleżankami i kolegami z Chorwacji i Rumunii, a następnie w murach partnerskiej szkoły TOKI Atakent Spor Lisesi przywitali nas gospodarze. Wspólnie obejrzeliśmy szkołę. Tureccy uczniowie opowiadali nam o systemie edukacji, przedmiotach oraz zasadach panujących w szkole. Przygotowali dla nas miłą niespodziankę – regionalne dania, które bardzo nam smakowały.

      Po południu wybraliśmy się do dzielnicy Florya, gdzie spacerowaliśmy po plażach podziwiając piękne, choć zimne, Morze Marmara.

                                                                                                                                                            

       

       

     • Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Kolbuszowej

     • W sobotę 18.02.2023 r. Michał Cyran i Bartosz Wójcicki startowali w Otwartych Mistrzostwach Kolbuszowej w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby. W zawodach wzięło udział 120 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz seniorzy. Obaj chłopcy zajęli wysokie miejsca, lecz niestety nie udało się zdobyć pucharu.

      Autor: M. Cyran

     • XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej

     • Proza i poezja w języku obcym

      Dnia 17 lutego w naszej szkole odbył się XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej. Był to szczególny konkurs, ponieważ po długiej  przerwie związanej z pandemią mogliśmy w końcu zaprosić do nas uczniów i nauczycieli, aby móc posłuchać interpretacji wierszy i prozy w  językach Szekspira, Goethego i Moliera. 

      W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 42 uczestników z 12 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego. Konkurs dla każdego języka był przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

      Jak mawia słynna maksyma, podróże są jedyną rzeczą, która czyni Cię bogatszym. Dlatego po podróży, gdy już nasyciliśmy się prozą i poezją, nasi goście mogli pasmakować dań inspirowanych kuchnią włoską i niemiecką. Przekąski zostały przygotowane przez niezawodnych uczniów naszej szkoły pod  okiem pani Wioletty Majewskiej. Można było obejrzeć prezentacje i inne materiały promujące i upowszechniające działania w projekcie „Europejskie Praktyki Zawodowe” realizowane w naszej szkole w ramach Erasmus+.

      Po długiej naradzie jury zdecydowało, aby dwie główne nagrody Grand Prix wręczyć Klaudii Sitarz (ZSA-E w Weryni), która zarecytowała najlepiej w języku angielskim jak i niemieckim oraz  Nicole Wójcickiej – (SP w Weryni) z języka francuskiego.

      Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokim poziomem przygotowania i interpretacji
      i dla Jury nie było łatwym zadaniem, wytypować laureatów.

      Oto wyniki konkursu w następujących kategoriach:                                                

      Recytacja w języku angielskim (szkoły podstawowe) uzyskali:
      1. Miejsce Filip Starzec – SP w Kolbuszowej Górnej
      2. Miejsce Julia Salamon - SP nr 2 w Kolbuszowej
      3. Miejsce Martyna Sudoł - SP w  Wilczej Woli
      Wyróżnienie Gabriela Stępień – SP nr 1w Kolbuszowej
      Wyróżnienie Wiktoria Wojnar - SP w Dzikowcu

      Recytacja w języku angielskim (szkoły ponadpodstawowe) uzyskali:
      1. Miejsce Lidia Tylutka– LO w Kolbuszowej
      2. Miejsce Szymon Zieliński  - ZSA-E w Weryni
      3. Miejsce Katarzyna Zuber -  LO w Kolbuszowej
       

      Recytacja w języku niemieckim (szkoły podstawowe) uzyskali:
      1. Miejsce Karolina Strychalska – SP w Niwiskach
      2. Miejsce Katarzyna Duszkiewicz - SP nr 1w Kolbuszowej
      3. Miejsce Magdalena Ruman - SP w  Cmolasie
      Wyróżnienie Gabriela Bryk – SP w Niwiskach
      Wyróżnienie Julia Pakłos - SP w Hadykówce
      Wyróżnienie Antonina Wrzask – SP w Cmolasie

      Recytacja w języku niemieckim (szkoły ponadpodstawowe) uzyskali:
      1. Miejsce Natalia Wyka – LO w Kolbuszowej
      2. Miejsce Kinga Stepień–ZSA-E w Weryni
      3. Miejsce Kamila Kretowicz -  ZST w Kolbuszowej
      Wyróżnienie Depa Amelia – LO w Kolbuszowej
      Wyróżnienie Fitał Weronika–ZSA-E w Weryni
      Wyróżnienie Barbara Serafin – ZSA-E w Weryni

      1 miejsce recytacji w języku francuskim (szkoły podstawowe) uzyskała Blanka Mazur – SP nr 2 w Kolbuszowej

      Recytacja w języku francuskim (szkoły ponadpodstawowe) uzyskali:
      1. Miejsce Wiktoria Cholewa – ZSA-E w Weryni
      2. Miejsce Lidia Tylutka - LO w Kolbuszowej
      3. Miejsce Kinga Jagoda -  ZST w Kolbuszowej

      Laureaci otrzymali nagrody sponsorowane przez  Regionalną Fundację Rozwoju "Serce" z Kolbuszowej oraz Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Dziękujemy  sponsorom  za pomoc w organizacji konkursu.

      Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy nauczycielom za  pracę włożoną w przygotowanie młodzieży do konkursu.

       

       

     • Zawody przyszłości na trudne czasy

     • Wraca zainteresowanie zawodami rolniczymi. Po kilkunastu latach przerwy w naszej szkole zamierzamy od nowego roku szkolnego kształcić w zawodach rolnik i  mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Żyjemy w regionie
      z tradycjami rolniczymi, wielu młodych ludzi wychowuje się w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców. Zdobyte w szkole kwalifikacje rolnicze uprawniają do zakupu ziemi rolnej, przejęcia gospodarstwa rolnego oraz pozyskiwania dotacji unijnych. Zawód rolnika to nie tylko prowadzenie gospodarstwa rolnego. Praca w rolnictwie obejmuje również zatrudnienie w instytucjach związanych z hodowlą roślin czy w firmach zajmujących się produkcją nasion lub uprawą sadzonek. Praca odpowiednia dla rolnika to także zagospodarowanie terenu oraz obsługa zieleni i otoczenia.
      Mechanik-operator to zawód dla tych co mają zmysł techniczny i lubią pracę na pojazdach. Uczeń zdobędzie w szkole prawo jazdy i uprawnienia do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego lub działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług mechanizacyjnych, naprawczych, serwisowania i dystrybucji części zamiennych do sprzętu rolniczego, podjęcia pracy w przedsiębiorstwach technicznej obsługi wsi i rolnictwa. Będzie też  miał możliwość poszerzenia kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w różnych kursach.
      Zdobycie wykształcenia w tych zawodach to dobry wybór i pewna przyszłość.

      Autor: S.Olszówka

     • Warsztaty w Instytucie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego

     • 13 lutego 2023 uczniowie kierunku technik architektury krajobrazu kolejny już raz wzięli udział w warsztatach, organizowanych w Instytucie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pod okiem pani dr Marty Gągały-Polar zgłębiali tajniki programu Vectorworks – profesjonalnego narzędzia do projektowania, a z panią dr Barbarą Krupą poznawali funkcje zieleni w mieście.  Był to bardzo interesujący warsztatowy czas i duża dawka wiedzy!

      Autor: I. Piłat

     • Rejonowe zawody w tenisie stołowym

     • 14 lutego 2023 r. uczniowie: Bartosz Wójcicki, Karol Zieliński oraz Michał Cyran godnie reprezentowali naszą szkołę na rejonowych zawodach w tenisie stołowym w ZST Mielec. Poziom gry był na na prawdę bardzo wysokim poziomie i wszyscy świetnie zaprezentowali posiadane umiejętności.                                                   

      Autor: Michał Cyran

     • XIV Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy „Wirtualny świat”

     • Celem naszego konkursu jest:

      • zachęcenie młodzieży do rozwijania twórczości literackiej,
      • kształtowanie wrażliwości i wyrażania własnych uczuć oraz emocji,
      • nawiązanie współpracy z innymi szkołami w regionie,
      • pobudzenie młodych do współzawodnictwa, zdobywanie nowych doświadczeń,
      • zainspirowanie do szukania oryginalności,
      • zachęcenie do wyrażania własnego zdania, oceny, sądów,
      • dbałość o piękno i poprawność języka ojczystego,
      • promocja młodzieży z terenu powiatu kolbuszowskiego.

      Regulamin konkursu:

      • Konkurs ma charakter powiatowy i adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy: 6-8) i szkół ponadpodstawowych.
      • Prace powinny stanowić prezentację tekstu nigdzie dotąd niepublikowanego na temat „Wirtualny świat”. Może to być  wiersz  lub utwór pisany prozą w jednym egzemplarzu.
      • Objętość prac literackich pisanych prozą, w dowolnej formie literackiej, nie może przekraczać dwóch stron maszynopisu formatu A4.
      • Prace oceniać będzie specjalnie powołane przez organizatorów  jury.
      • Jury konkursu oceniać będzie oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość formy, kompozycję, poziom językowy pracy.
      • Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: katarzyna.wachowska@zswerynia.pl  (w tytule KONKURS LITERACKI) do 31 marca 2023 roku – (tj. piątek)
      • Pracę należy podpisać (wypełnia opiekun): imię i nazwisko uczestnika, wiek, klasa, adres e-mail, nazwa szkoły.

      FORMULARZ 

     • Półmetek 2023

     • W sobotę 4 lutego 2023 r. uczniowie klasy trzeciej Technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu, technik ekonomista oraz technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z uczniami klasy drugiej Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie kucharz oraz monter sieci i instalacji sanitarnych Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni świętowali połowę swojej edukacji w szkole ponadpodstawowej, czyli tzw. półmetek.
      Zabawa miała miejsce w Domu Weselnym ,,Zacisze”, który specjalnie na tę okoliczność został przystrojony w odcienie złota, zieleni, beżu i czerni. Królowały one nie tylko na stołach, ale także na ściance do zdjęć - chyba najmocniej obleganym miejscu na całej sali balowej. Zdjęcia wykonane przy niej to oprócz wspomnień, wspaniała pamiątka przeżytych chwil.
      Tego wieczoru z uczniami przybyli również wybrani rodzice, którzy we współpracy z wychowawcami czuwali nad tym, aby zabawa była w pełni bezpieczna i przebiegała w dobrej atmosferze.
      Taniec, zabawa, magia chwili...
      Uczniowie wraz z osobami towarzyszącymi bawili się w rytm doskonale wszystkim znanych przebojów muzycznych, popisując się tym samym swoimi umiejętnościami tanecznymi i wokalnymi. Mistrzów i mistrzyń parkietu nie brakowało! Istotą połowinek wszak, jest taniec, muzyka. śmiech i beztroska zabawa.
      Tego wieczoru o nauce nie myślał nikt. Wypełniła go szczera radość, rozmowy i to, co z czasów szkolnych zostaje w człowieku już na zawsze - przyjaźnie i czar wspomnień. Teraz pozostało odliczanie czasu do studniówki...


      Autorzy: Martyna Jagodzińska, Klaudia Sitarz, Weronika Fitał

     • Dookoła świata - Palestyna i Izrael

     • Kolejny już raz  (01.02.2023) zawitał do naszej szkoły wspaniały podróżnik Samuel Kempski z firmy "TRZASK",  który tym razem zabrał nas w podróż do Ziemi Świętej -  świętej dla trzech wielkich religii świata: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Fantastyczne zdjęcia i opowieści o kulturze, tradycji i mieszkańcach tego historycznego miejsca na bliskim wschodzie, przeniosły nas w niesamowity świat. Jak zawsze p. Samuel zabierał nas w niedostępne dla zwykłego turysty miejsca, pokazywał rzeczy o jakich się niejednemu nawet nie śniło i opowiadał tak, że każdy mógł poczuć się tak, jakby tam był.

      Poznaliśmy niezwykłe miasto - Jerozolimę, tygiel kultur i religii, w którym mieszają się tradycja i nowoczesność. Odwiedziliśmy miejsca opisane w Starym i Nowym Testamencie. Obszar dzisiejszego Izraela to również osobliwości przyrodnicze: depresja Morza Martwego, gorąca Pustynia Negev z niezwykłymi formami skalnymi, zatoka Akaba oraz wzgórza Dolnej i Górnej Galilei.  Krajobraz pogranicza izraelsko - palestyńskiego to także potężny mur oddzielający żyjące w konflikcie narody i wszechobecne wojsko kontrolujące wszystkich i wszystko. Mieszkańcy żyją tam w stałym zagrożeniu zamachami terrorystycznymi i toczącą się wojną.

      Cisza, skupienie i zainteresowanie uczniów jakie panowało jak zawsze podczas prezentacji, potwierdza, że zawsze warto wybrać się z podróżnikiem Samuelem dookoła świata. Nikomu z nas po skończonej 2 godzinnej prezentacji nie chciało się wracać na lekcje, gdyż chciałoby się p. Samuela słuchać i słuchać.

      Autorzy: Uczestnicy spotkania z opiekunem.

       

     • Awans do II etapu XVIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości

     • Miło nam poinformować że Szymon Zieliński  uczeń kl. 3ae w zawodzie technik ekonomista zakwalifikował się do II etapu XVII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.

      2 marca 2023 r. w Krakowie na Uniwersytecie Ekonomicznym  weźmie  udział w II etapie olimpiady na szczeblu okręgowym. Finaliści  spotkają się w Warszawie i powalczą o zwycięstwo w trzecim- centralnym etapie Olimpiady Przedsiębiorczości.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Autor: B.Bryk

     • Dzień Pozytywnego Myślenia

     • Większości ludzi pozytywne myślenie kojarzy się z życiem bez trosk i zmartwień. Pozytywne myślenie zakłada jednak, że na naszej drodze mogą pojawić się przeszkody, sytuacje niespodziewane czy porażki. Ważne jest, żeby sobie z nimi sprawnie radzić i wyciągać dobre wnioski.

      Jednym z najprostszych ćwiczeń pozytywnego myślenia jest już sam uśmiech na twarzy. Ludzie widzący, że jesteśmy osobą miłą w większości przypadków będą tacy sami wobec nas. Pogodna afirmacja świata jest jednym z filarów pozytywnego myślenia.

      Innym ciekawym ćwiczeniem, które warto od czasu do czasu wykonywać jest lista pozytywnych zdarzeń, które spotkały nas w ciągu dnia. Żyjąc w pośpiechu często nie dostrzegamy drobnych, miłych sytuacji. Dodając do siebie wieczorem te „małe rzeczy” może się okazać, że dzień, który uznaliśmy za średnio udany, obfitował w bardzo duży ładunek pozytywów.

      Dobrą praktyką, pomagającą nam wzmocnić pozytywny obraz samych siebie jest robienie bilansu naszych osiągnięć i porażek. Człowiek dużo łatwiej dostrzega swoje niepowodzenia niż sukcesy. Rzetelnie przygotowany bilans z np. ostatniego miesiąca potrafi nam pokazać, że jednak jesteśmy w stanie osiągać liczne sukcesy.

      Autor: I. Pogoda

     • Jesienne obrazy

     • Szkolne Koło Fotograficzne zaprasza na pokonkursową wystawę fotografii pt. „Jesienne obrazy”. To już trzecia wystawa fotografii wykonanych przez uczniów naszej szkoły zaprezentowanych w Szkolnej Galerii Sztuki Współczesnej.

      Do tej pory Szkolne Koło Fotograficzne zorganizowało konkursy pt. ,,Wiosenne obrazy" i ,,F.O.R. FOTO". Dostępność aparatu fotograficznego pozwala młodym fotografom znaleźć natchnienie w każdej chwili swojego spaceru, wyjazdu czy zatrzymania się tu i teraz. Konkurs  z jesiennym motywem przewodnim motywował uczniów ZSA-E do zapatrzenia się i fotografowania nastrojów, kolorów, zjawisk, ludzi, krajobrazów... . W konkursie wzięło udział 16 uczniów: Zuzanna Bajor, Gabriela Cisło, Agnieszka Dziewic, Krzysztof Gola,  Natalia Kołodziej, Małgorzata Konsur, Marcelina Kopeć, Wiktoria Ofiara, Amelia Ozga, Patrycja Ozga, Gabriela Skiba, Kinga Stępień, Patrycja Tabaka, Julia Trzcińska, Wiktoria Węglarz, Szymon Zieliński. Nagrodzonymi zostali: Zuzanna Bajor – I miejsce, Gabriela Cisło i Krzysztof Gola – 2 miejsce, Agnieszka Dziewic – 3 miejsce, Wiktoria Węglarz – wyróżnienie. Gratulujemy młodym adeptom sztuki fotografii i życzymy kolejnych sukcesów. Wernisaż wystawy fotograficznej uświetniły swoim występem: Karolina Sikora wykonując etiudę na skrzypce i Marcelina Kopeć wykonując piosenkę „Pocztówka z Beskidu”. Dziękujemy Zbigniewowi Bogacz - Dyrektorowi ZSA-E w Weryni za ufundowanie nagród i wszelką pomoc.Wyrazy wdzięczności składamy Bogusławie Sobowskiej-Rekut za pomoc w organizacji konkursu i wystawy. Wszystkie fotografie biorące udział w konkursie i wystawie można zobaczyć w filmowej prezentacji.

      „Dobra fotografia wymaga dobrego światła, a światło jest najlepsze podczas tzw. złotych godzin - tuż po wschodzie słońca i przed zachodem słońca, kiedy słońce jest nisko, nad horyzontem. W tym czasie światło jest ciepłe i miękkie. Jednak słońce jest także niżej w stosunku do horyzontu od jesieni aż do wiosny, co oznacza, że dobre warunki fotograficzne są także w ciągu dnia. Jesień to znakomita pora, aby fotografować pod słońce. Padające przez kolorowe liście światło to świetny pomysł na zbliżenia, służące utrwaleniu niezwykłej struktury liścia. Ujęcie promieni słońca zza pnia drzewa, prześwitujących przez kolorowe liście to klasyka jesiennych kadrów”. https://www.swiatobrazu.pl

      Autorzy: Katarzyna i Witold Cesarz

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
    • 17 227 14 41 lub
     17 227 13 32
     numery wewnętrzne:
     101 sekretariat
     103 dyrektor
     105 zastępca dyrektora
     107 pokój nauczycielski
    • Werynia 501
     36-100 Kolbuszowa


     Poland
    • 814-14-04-726
    • Zbigniew Bogacz
     zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
    • Beata Bryk
     beata.bryk@zswerynia.pl
    • Elżbieta Rozmus-Maciąg
     elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
    • Nabywca:
     Powiat Kolbuszowski
     ul. 11-go Listopada 10
     36-100 Kolbuszowa
     NIP 814-15-73-682

     Odbiorca:
     Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
     Werynia 501
     36-100 Kolbuszowa
    • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
   • Logowanie