• Szkolny Konkurs Plastyczny "Żyję świadomie"

     • 1. Ogłaszamy Szkolny Konkurs Plastyczny "Żyję świadomie".

      2. Cele konkursu:

      • popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
      • zwrócenie uwagi na problem używania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych oraz wynikających z tego konsekwencji zdrowotnych i prawnych,
      • kształtowanie pozytywnych wzorców,
      • poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS (w tym: sytuacji  epidemiologicznej   w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych  zachowań),
      • kształtowanie  właściwych postaw młodzieży w stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

      3.  Do konkursu można zgłaszać:

      • prace wykonane tylko indywidualnie,
      • w technikach: malarstwo, rysunek, grafika i  in.,
      • format prac:  A2 lub A3,
      • prace wykonane na planszach (papier lub karton).

      4.  Każda praca  musi zostać opatrzona informacją  zawierającą  następujące dane na odwrocie:

      • imię i nazwisko uczestnika, klasa,
      • nazwę i adres szkoły z numerem  telefonu
      • do pracy należy dołączyć wypełnioną, właściwą dla swojego wieku zgodę (wzór poniżej do pobrania, można napisać odręcznie).

      5. Gotowe plakaty należy składać w terminie do 8 listopada br. do godziny 12:00 w sekretariacie.

      6. Każdy uczestnik konkursu otrzyma 10 pkt dodatnich za etap szkolny.

      7. Najciekawsze prace spełniające kryteria zostaną przesłane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie i wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Porozmawiajmy o AIDS i uzależnieniach".

      Dla 5 laureatów i 5 wyróżnionych w konkursie wojewódzkim przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

      Załącznik_nr_1_Zgoda niepełnoletni

      Załącznik_nr_2_Oświadczenie pełnoletni

      Autor: Iwona Pogoda
      19.10.2022

     • Nie samą pracą człowiek żyje

     • W niedzielę 16 października 2022 r., młodzież ZSA-E w Weryni odbywająca praktykę w Irlandii, wybrała się na wycieczkę do Cliffs of Moher. To jedna z głównych atrakcji turystycznych Irlandii. Odcinek klifowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w zachodniej części Irlandii. Klif ma około 14 km długości, a w najwyższym miejscu osiąga wysokość 214 m!

      Widoki były przepiękne, choć nie należało zbliżać się za bardzo do brzegu, bo przy takich wysokościach mogłoby to skończyć się tragicznie. Niestety pogoda pokrzyżowała plany w zwiedzaniu położonego w pobliżu miasta Doodle. Spadł ulewny deszcz
      i zrezygnowaliśmy ze spaceru po mieście. Wszyscy bogaci w nowe doświadczenia
      i …przemoknięci do suchej nitki wrócili do domów i swoich rodzin goszczących, mogli przebrać się i zjeść ciepły obiad.

      Pogoda jesienna w Irlandii nie rozpieszcza, ale było dość ciepłych dni na zwiedzanie Cork i sąsiednich urokliwych miasteczek, np. Ballincolling, pospacerować nad morzem, posmakować lokalnej potrawki z jagnięciną, zjeść  irish breakfast składającego się z białych kiełbasek, fasolki w pomidorach, tostów z jajkiem i białego puddingu przypominającego białą kaszankę.

      Irlandczycy są bardzo mili – w mieście, w autobusie czy restauracji. Do zwyczajnego powitania „hi” przyklejone jest pytanie „how are you?”, które nie wymaga jednak odpowiedzi, jest zwrotem grzecznościowym.

      Irlandia jest bardzo ciekawym krajem, powszechnie kojarzy się z kulturą celtycką, muzyką i tańcami celtyckimi,  klifami, baśniami o elfach, krasnoludach, szukaniem garnka złota na końcu tęczy, kolorem zielonym, piwem Guinness, Irlandzką whiskey. Nam będzie się kojarzyć z przygodą, trochę z deszczem, a również z praktyką ale i swobodą – to przecież 3 tygodnie bez szkoły!

      Autorzy: Donata Krogulec, Natalia Kolasa

     • EUROPEJSKI  DZIEŃ  JĘZYKÓW  OBCYCH

     • Już od 2001 r. obchodzony jest w dniu 26 września  Europejski Dzień Języków Obcych.  Dzień ten przypomina o tym, że język jest kluczem do zrozumienia drugiego człowieka i jego kultury. A warto o to zadbać, ponieważ w samej Europie jest 46 państw i 700 milionów Europejczyków! – a więc przeogromna różnorodność, którą każdy może odkryć dla siebie.

      Z tej okazji odbył się w ZSA-E   VI Szkolny Konkurs Wiedzy o Francji i Niemczech. Uczniowie przetestowali swoją wiedzę z zakresu geografii, kultury, przemysłu i gastronomii Francji i Niemiec. Okazało się, że ich wiedza jest całkiem rozległa i z każdym rokiem się zwiększa m.in. dzięki temu, że wyjeżdżają regularnie na praktyki zawodowe i wymianę uczniowską w ramach programów ERASMUS+ i  POWER w projektach:  „Europejskie Praktyki Zawodowe”, „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces”, Food Redefined”. Tylko
      w ostatnich dwóch latach w projektach tych wzięło udział 115 uczestników, którzy wyjechali do Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Portugalii, Francji i Irlandii, zdobywali tam doświadczenie zawodowe, zwiedzali  i zawierali nowe znajomości i przyjaźnie. Wszyscy przyznają, że znajomość języka danego kraju, a przynajmniej języka angielskiego  znacznie ułatwia kontakty i daje wiele nowych możliwości, pozwala poczuć się swobodnie.
      „Z językami, wszędzie jesteś w domu”, jak powiedział  Edward De Waal (angielski artysta, krytyk i historyk sztuki). Może postaramy się, żeby nauka języków obcych stała się naszym hobby?

      Nagrodzeni w konkursie:

      - w kategorii Wiedza o Francji:

      1 miejsce: Agata Snopek (kl. 4bc)
      2 miejsce: Natalia Wit (kl. 4z)
      3 miejsce: Gabriela Ofiara (kl. 4bc )
      Wyróżnienie: Szymon Zieliński (kl. 3aez)

      - w kategorii Wiedza o Niemczech:

      1 miejsce: Adam Pełka (kl. 4bc)
      2 miejsce: Ewelina Sitarz (kl. 4bc)
      3 miejsce: Patrycja Ozga (kl. 4bc)

      Wyróżnienia: Artur Płaza (kl. 4bc), Patrycja Tabaka (kl. 4z) i Patrycja Dudek (kl. 4bc)

      Gratulujemy!!! Organizatorzy: Urszula Kuna i Anna Kwiecień

      Autor: A.Kwiecień

     • #Sprzątamy Dla Polski

     • Akcja #SprzątamyDlaPolski to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest troska o klimat i środowisko jako element współczesnego patriotyzmu. Społeczność ZSA-E w Weryni aktywnie włączyła się do akcji. Uczniowie zaopatrzeni w rękawiczki i worki do segregacji odpadów, wysprzątali teren wokół szkoły. Efektem pracy naszych uczniów były worki pełne śmieci. Wierzymy, że przez takie wydarzenia doprowadzimy do sytuacji, w której już niedługo każdy będzie wyrzucał odpady tam, gdzie powinien. W tym roku akcja objęta została honorowym Patronatem  Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Programu “Czyste Powietrze”, Fundacji Grupy PKP, PGW Wody Polskie, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

      Autor: M. Król
      18.10.2022

       

       

       

     • Życzenia i podziękowania od SU

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ZSA-E w Weryni złożyli Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Administracji i Obsługi życzenia zdrowia, wytrwałości oraz zadowolenia z pracy. Wyrazili również swoją wdzięczność za trud, wsparcie, słowa otuchy oraz motywację w dążeniu do osiągania celów. Jako podziękowanie uczniowie wręczyli dyrekcji anioły namalowane na drewnie przez p. Monikę Luberę.

      Niech chronią, czuwają i otaczają opieką każdego dnia!

      Autor: I.Pogoda

     • Architekci na warsztatach w skansenie

     • Realizacja projektu „Lasowiackim szlakiem” powoli dobiega końca. Jest to projekt, który ma na celu przybliżenie młodzieży wiedzy na temat kultury naszych przodków – Lasowiaków. Początkiem października, uczniowie kształcący się na kierunku technik architektury krajobrazu wzięli udział w ostatnim już cyklu warsztatów organizowanych w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w ramach tego projektu. Tym razem uczestniczyliśmy w zajęciach z wyszywania tradycyjnych wzorów, z wykonywania ozdób ze słomy i bibuły oraz z przygotowania tradycyjnych potraw kulinarnych. Nasi uczniowie poznali tajniki haftu lasowiackiego, który zdobił odświętne stroje naszych przodków, wykonali pająki, czyli tradycyjne ozdoby ze słomy i bibuły, które wieszano w izbach, jako symbol urodzaju i szczęścia. Dowiedzieli się, w jaki sposób dawniej dekorowano wiejskie izby, oraz jaką rolę odgrywały ręcznie wykonane ornamenty. Mieli również okazję poznać i przygotować tradycyjne potrawy: proziaki, kapustę ziemniaczaną i gołąbki z kaszą i grzybami. Na koniec Pani Urszula Rzeszut-Baran oprowadziła nas po skansenie opowiadając o ogródkach, roślinności i symbolice drzew związanej z życiem ludności lasowiackiej. Po odbytych warsztatach jesteśmy pełni wrażeń i nowych umiejętności, które z pewnością jeszcze nie raz wykorzystamy.   

      Autor: Irmina Piłat

     • POZDROWIENIA  Z  CORK

     • Miejscem  trzytygodniowego pobytu i staży zawodowych  naszych uczniów jest przepiękne miasto Cork. To  drugie co do wielkości miasto w Irlandii. Leży  w południowo- zachodniej części Irlandii przy ujściu rzeki Lee, a jego nazwa pochodzi od irlandzkiego zwrotu Corcach Mór Mumhan, którym określano bagienne tereny prowincji Munster.

      Miasto otoczone murami z czerwonego irlandzkiego piaskowca przyciąga tysiące turystów, oferując im spacery po klimatycznych uliczkach. Dzięki swojej bogatej przeszłości Cork jest prawdziwą perełką dla odwiedzających, którzy mogą wybierać spośród wielu atrakcji. Dosłownie każdy zakątek to zabytkowy kościół, katedra, wieża lub dzwonnica. Cork to doskonały kierunek dla osób, które lubią tętniące życiem studenckie miasta, zabytkową architekturę i dobre jedzenie. 

      Odbywająca praktyki młodzież nie narzeka na brak pracy. Praktykanci doskonalą swoje umiejętności zawodowe pod okiem opiekunów w irlandzkich firmach i lokalach gastronomicznych. Uczniowie technikum ekonomicznego pracują w firmach takich, jak: Saville Menswear,  Gentleman’s Quarters, Candlemania. Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych pracują w firmach: Cafe Velo, The Plaza Restaurant, Cafeteria Tiramisu, Cafe Mexicana, The Thomond Bar, Agora. Uczniowie technikum architektury krajobrazu oraz eksploatacji portów i terminali  pracują w firmach: Home Star,  Kiernan’s Garden Centre. Uczniowie zdobywają swoje doświadczenia w miłej atmosferze przekonując się o przyjaznym nastawieniu Irlandczyków, nawiązują relację z rodzinami u których mieszkają.

         Dzięki mobilności w projekcie Europejskie Praktyki Zawodowe w ramach Programu Erasmus+ młodzież naszej szkoły ma możliwość poszerzyć swoje horyzonty, nawiązać nowe kontakty, poznać inną kulturę integrując się z lokalną społecznością. Może pogłębić wiedzę  umiejętności zawodowe i językowe oraz oswoić się z pracą w międzynarodowym środowisku. Praktyki to również doskonały sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej. Każde doświadczenie zawodowe jest cenione przez potencjalnego pracodawcę.

      Autor: Donata Krogulec
      10.10.2022

     • 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

     • Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbywają się pod hasłem: Uczyńmy zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem (Make mental health and well-being for all a global priority).Dlaczego to święto jest tak ważne? Jaki jest jego cel? Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu edukację w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości, a także wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Święto zainicjowała organizacja World Federation for Mental Health w 1992 roku. Po 1994 roku obchodom zaczęły towarzyszyć hasła i były poświęcone konkretnemu tematowi poza ogólną promocją działań na rzecz zdrowia psychicznego. W tym roku hasłem przewodnim jest: Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem.Tegoroczne hasło odnosi się do rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, przedłużających się konfliktów i przemocy, które zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostan. Szacuje się, że na świecie żyje aż 350 milionów osób, które zmagają się z depresją. W Polsce problem ten dotyka około 10% społeczeństwa. Według szacunków CDC w ciągu życia co druga osoba zostanie zdiagnozowana z zaburzeniami lub chorobą psychiczną.Zdrowie psychiczne - gdzie szukać pomocyJeśli potrzebujesz pomocy, przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy lub znasz kogoś, komu ta pomoc jest potrzebna - nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą.

      W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

      800 70 2222 - Centrum Wsparcia Dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym - 24/7
      116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 24/7
      800 120 002 - Niebieska linia dla osób doświadczających przemocy - 24/7

      116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych - 14:00-22:00/7
      800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 24/7
      800 108 108 - Nagle Sami - wsparcie dla osób po stracie bliskich i będących w żałobie - pon-pt 14:00-20:00
      800 111 123 - Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie - pon-pt 12:00-18:00.

      https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/307732,jak-zadbac-o-swoje-zdrowie-psychiczne

      Autor: Edyta Chrząstek

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie