• Znak jakości szkoły - technika 2021

     • Pragniemy poinformować, że Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni zajął  28 miejsce w województwie podkarpackim w tegorocznym ogólnopolskim  rankingu ogłoszonym przez „Perspektywy”.

      Kapituła ustaliła zasady rankingu polegające na ocenie techników według czterech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.​​

      To bardzo dobry wynik. Technikum w Weryni uzyskało tę pozycję dzięki pracy uczniów i zaangażowaniu nauczycieli. Wspólna i rzetelna praca daje efekty w postaci dobrych wyników na egzaminach zawodowych i maturalnych. Szkoła prowadzi kształcenie nowoczesnymi metodami w oparciu o europejskie standardy jakości kształcenia. Współpracuje ze szkołami i pracodawcami krajów Unii Europejskiej, w których nasi uczniowie od wielu lat uczestniczą w praktykach zawodowych.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

     • Święto poszukujących

     • Po Uroczystości Narodzenia Pana Jezusa, 6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego. W Polsce zwane jest świętem Trzech Króli. Nazwa „Objawienie Pańskie” tłumaczy sens tej uroczystości. Jezus Chrystus objawia się światu, to znaczy, że przyszedł na ziemię nie tylko dla wybranego przez Boga narodu, ale dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek będą żyli i będą poszukiwać drogi do Boga. Ewangelia nie nazywa jednak przybyłych ze Wschodu wędrowców królami, lecz Mędrcami, oraz nie podaje ich liczby. Można się tylko domyślać, że było ich trzech, skoro przynieśli trzy dary. Królami mogła nazwać ich tradycja pod wpływem Psalmu 72, który znajduje się w tekstach liturgicznych tej uroczystości: „Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę”. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar nadano Mędrcom dopiero w IX w. Legenda głosi, że po powrocie do swoich krajów królowie zrzekli się tronów, aby głosić wiarę w Chrystusa, a dożywszy sędziwego wieku, doczekali chwili, kiedy po Wniebowstąpieniu Pańskim Tomasz Apostoł udzielił im sakramentów, a nawet sakry biskupiej.
      Dary, jakie przynieśli Mędrcy małemu Jezusowi, mają swoje znaczenie. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówi o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra - balsam, którym namaszczano zmarłych, wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć. Dziś rówież święcimy kadzidło i kredę. Po powrocie z kościoła święconą kredą piszemy inicjały imion trzech królów, oddzielając je krzyżykami (K+M+B) wraz z cyframi bieżącego roku 2021. Można także napisać C+M+B (Christus Mansoni Benedicat), co oznacza „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Litery na drzwiach świadczą o tym, że w domu mieszka chrześcijańska rodzina.
      Jak widać święto to pokazuje jak każdy jest WAŻNY DLA BOGA, każdego Jezus wywyższa i dla Niego każdy jest WAŻNY i pasterz i król KAŻDY. Ty także jesteś WAŻNY.
      Pójdźmy i my złożyć dary Jezusowi: złoto naszego życia, kadzidło naszych modlitw i mirrę naszego cierpienia. Pójdźmy tam, gdzie Jezus rodzi się każdego dnia, na ołtarzach naszych Kościołów. Prośmy o błogosławieństwo dla rodzin. Szukaj Boga nie trać wiary. Wyznaj ją, znacząc litery na drzwiach naszych domów i zadbajmy, żeby to była kreda poświęcona i przyniesiona z Kościoła, a nie pożyczona od sąsiada.

      Błogosławionego roku dla Was wszystkich. Trzymajcie się Boga.

      Ks. Paweł Pratko

     • Szkolna akcja Przyjaciele lasu

     • Zapraszamy do kolejnej edycji Akcji „Przyjaciele lasu” organizowanej w Zespole Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych. Po raz pierwszy będzie to akcja on-line objęta honorowym patronatem przez Nadleśnictwo Kolbuszowa w Świerczowie, której celem jest  kształtowanie wrażliwości i szacunku dla ojczystej przyrody oraz postaw właściwego zachowania się w lesie.

      „Leśny Patrol” dotyczy działań mających na celu poprawę czystości lasów w swoim otoczeniu. Wystarczy podczas pobytu w lesie zebrać co najmniej  pięć śmieci, zrobić zdjęcie , zachęcić grono znajomych do wzięcia udziału i wysłać zdjęcie do organizatorów.

      „Pomagamy przetrwać zimę” dotyczy działań mających na celu dokarmianie ptaków .

      Jak dokarmiać?

      W ogrodzie możemy postawić karmnik. Musimy jednak pamiętać, żeby usytuowany był w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla kotów. Musi też być regularnie czyszczony.

      Karma, jaką możemy do niego sypać, to np.:

      - mieszanka nasion: słonecznika, dyni, ogórka, maku, prosa, pszenicy, owsa - powinna przyciągnąć drobne ptaki, takie jak sikorki, gile, wróble,

      - kasze,

      - owoce: jarzębina, czarny bez, kalina, aronia, głóg, róża, jałowiec - dla jemiołuszek, kosów i dzięciołów,

      - kawałki żółtego sera - dla srok, gawronów, sójek,

      - tłuszcz (niesolony!), np. słonina - dla sikorek. Kawałki słoniny można też wywiesić na druciku, żeby ptaki mogły je "skubać". W tłuszcz można też zatopić ziarna słonecznika i innych oleistych roślin. Taką mieszankę wkłada się do siateczki (np. po owocach cytrusowych) i zawiesza.

      Pokarm można też rzucać bezpośrednio na ziemię, szybciej się na niej jednak psuje i może zostać przykryty przez śnieg, a ptaki są wówczas łatwiejszym "łupem" dla kotów.

      Warto też pamiętać, że zwłaszcza podczas silnych mrozów, ptaki mają utrudniony dostęp do wody. Dobrze jest więc wystawiać miseczkę ze świeżą, czystą wodą.

      Kaczki i łabędzie dokarmia się gotowanymi warzywami, ziemniakami, burakami pastewnymi i kapustą (oczywiście bez soli!).

      Następnie robimy  zdjęcia i wysyłamy do organizatorów.

      Wszystkie nadesłane prace wezmą udział w szkolnym konkursie na „Przyjaciela lasu”.

       

           Organizatorzy: nauczyciele przedmiotów przyrodniczych i wychowania fizycznego. 

     • Prelekcje ekonomiczne

     • Dnia 18 grudnia br. my, czyli  ekonomiści z ZSA- E  w Weryni, uczestniczyliśmy  w wykładach przeprowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zorganizowane były one w ramach projektu pt. ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość” realizowanego z NBP w ramach edukacji ekonomicznej.  Były to cztery ciekawe  prelekcje online przeprowadzone przez czterech różnych wykładowców.

      Pierwszy wykład pt. ,,Budżet domowy w pigułce “ prowadzony został przez mgr Magdalenę Suraj. Był bardzo interesujący, ponieważ prowadząca wprowadziła nas w świat konstruowania budżetu domowego, a przy tym użyła rekwizytów, które ułatwiły nam zrozumienie omawianego zagadnienia. Pokazała nam sposoby oszczędzania, inwestowania, które możemy wykorzystać w swoim życiu. Uświadomiła nam jak ważne jest planowanie, racjonalne gospodarowanie czasem, ale też zarządzanie  środkami finansowymi.

      W świat negocjacji wprowadził nas  dr Piotr Cyrek  wystąpieniem: ,,Negocjacje - Czy tylko w biznesie?”. Jak się okazało, jednak nie tylko, bo choć  kojarzą się nam na ogół z wielkim biznesem i rozmowami prowadzonymi za zamkniętymi drzwiami gabinetów olbrzymich korporacji, to nie są one bynajmniej tajemną sztuką  dla każdego zwykłego człowieka. Umiejętność efektywnego negocjowania przydaje się bowiem w niemal każdej sytuacji – częściej niż mogłoby się nam wydawać - o tym przekonywał nas pan doktor.  Zachęcał  również do aktywnego  udziału w wykładzie, przeprowadził z nami oraz panią Ewą Serafin scenki dotyczące przesunięcia kartkówki i zakupu sukienki. Dowiedzieliśmy się, że po zakończonych negocjacjach obydwie strony muszą być przekonane, że coś zyskały. Teraz jesteśmy przekonani, że  w wielu sytuacjach  da się negocjować, trzeba tylko podjąć wyzwanie.   

      Kolejna prelekcja  prowadzona była przez dr Annę Mazurkiewicz na temat „Jak skutecznie komunikować własne poglądy w zespole” . Pani doktor uświadomiła nam, że  komunikacja interpersonalna, jako proces przekazywania i otrzymywania informacji
      w bezpośrednim kontakcie z inną osobą, ma na celu tworzenie relacji i wzajemnego zrozumienia. Uświadomiła nam jak dużą rolę w porozumiewaniu się odgrywa właściwa  komunikacja  werbalna i niewerbalna czyli  tzw. ,,język ciała” . W sztuce porozumiewania się dużą rolę odgrywa umiejętność słuchania. Dowiedzieliśmy się, że poczucie bezpieczeństwa
      i wzajemnego zaufania to absolutny fundament skutecznego komunikowania się. Jesteśmy przekonani teraz, że komunikowanie się jest bardzo  ważną umiejętnością społeczną, którą należy rozwijać i doskonalić.

      ,,Dylematy ekonomii wobec nowych trendów rozwojowych w gospodarce światowej XXI wieku”  przedstawiła  dr Władysława Jastrzębska. Była to już ostatnia prelekcja  i pomimo tego, że tematyka była ciężka i trudna, pani doktor przedstawiła wszytsko w sposób ciekawy i interesujący. Bardzo skrupulatnie przedstawiła  nam problemy  dzisiejszej ekonomii.

      Wykłady zrobiły na nas ogromne wrażenie. Zdobytą wiedzę z pewnością wykorzystamy w przyszłości. Uważamy, że było to bardzo ciekawe doświadczenie. Udział
      w prelekcjach  był dla nas  okazją do pogłębiania wiedzy z dziedziny  inwestycji, oszczędzania, negocjacji , komunikacji interpersonalnej, a także  problemów współczesnej  ekonomii. 

      Autorzy: Agata Snopek, Gabriela Ofiara, Katarzyna Wachowska

     • "Mądrej głowie dość dwie słowie"

     • Co można robić na siedząco, na leżąco, w domu, w pociągu czy poczekalni u lekarza. Co nas równocześnie bawi, wzrusza, denerwuje i fascynuje? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna! To CZYTANIE KSIĄŻEK.  Wszyscy wiemy jakie korzyści przynosi nam czytanie, dlatego w naszej szkole podejmujemy szereg działań promujących czytelnictwo. Ciekawa książka jest dla Czytelnika towarzyszem wieczorów, pocieszycielem, rozproszy smutki, pokaże fascynujący świat i wspaniałych ludzi.

      Organizuje co roku Konkursy Czytelnicze dla uczniów naszej szkoły aby zainspirować ich czytelnictwem.  W roku szkolnym uczniowie mieli do przeczytania dwie książki „Wesele”  Stanisława Wyspiańskiego oraz "Szmaragdową Tablicę", której autorką jest Carla Montero

      Najbardziej uważnych czytelników wyłonił test, który najlepiej wypełnili:

      I miejsce Ewelina Buczek
      II miejsce Andżelika Pełka
      III miejsce Ewa Rzeszut

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do kolejnych edycji konkursu

      Autor: A.Kiwak
      21.12.2020

       

     • We love English!

     • Znamy już wyniki Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Ponad 30 osób ZSA-E w Weryni sprawdziło wczoraj swoją wiedzę z gramatyki, funkcji językowych i słownictwa tego popularnego języka. W związku z przedłużającym się stanem epidemii, konkurs przeprowadzony został w  formie zdalnej i był to  test jednokrotnego wyboru.
      Najwyższe wyniki punktowe jakie uzyskali uczniowie w poszczególnych kategoriach to:
       

      Klasy I-III  

      I miejsce Agata Snopek 
      II  miejsce Ewelina Sitarz
      III  miejsce Bieleń Anastazja, Klaudia Sitarz
      wyróżnienia: Szymon Zieliński, Weronika Fitał, Natalia Puzio

      Klasy III-IV
      I  miejsce Kinga Śpiewak
      II  miejsca Barbara Guzda, Natalia Snopek, Marcelina Ozga
      III miejsca Edyta Tylutka i Dominik Czachor

      wyróżnienia: Gabriela Drałus, Kinga Kosiorowska.

      Serdecznie gratulujemy!

      Autor: Katarzyna Wachowska
      18.12.2020

     • Smaczne Święta

     • Uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni polecają na nadchodzące Święta coś tradycyjnego i nie tylko. Zapraszamy do zapoznania się z przepisami.

      Klasa III w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych poleca:

       

      Tatar śledziowy – czyli śledzie w innej formie

      Składniki:
      700 g śledzi marynowanych, 700 g ogórków marynowanych, 400 g buraczków konserwowych w postaci całej kulki, 3 cebule, pęczek szczypiorku i pietruszki, ewentualnie jabłko i sok z cytryny.

      Sos: sól, pieprz, 4 łyżki śmietany, 4 łyżki musztardy francuskiej, 2 łyżki majonezu i 3 łyżki oleju.

      Wykonanie:
      Wszystkie składniki drobno posiekać i ułożyć na talerzach w kręgi. Wokół brzegów talerzy – ogórki. Następnie kolejno: buraczki, cebula, śledzie. W środku na śledziach wylać przygotowany sos i posypać pokrojonym szczypiorkiem i pietruszką. Tatar można podać w inny sposób - wszystkie składniki wymieszać i ułożyć na krążkach jabłka skropionego sokiem z cytryny.

      Sos francuski
      Wykonanie:
      2 łyżki musztardy francuskiej, olej, majonez i śmietanę wymieszać. Dodać Doprawić solą i pieprzem.

       

      Schab marynowany 

      1 kg schabu (zamarynować 3 dni wcześniej), sól peklująca, marynata staropolska, 1 główka czosnku, 2 łyżki oleju, ziele angielskie, liść laurowy, kminek cały.

      Wykonanie:
      Schab umyć.  Trzy dni przed obróbką cieplną przygotować mieszankę peklującą tzn. w 1 litrze przegotowanej, chłodnej wody rozpuścić sól peklującą i włożyć do niej mięso. Po upływie 3 dni wyjąć z solanki, opłukać w zimnej wodzie, poprzecinać delikatnie, natrzeć olejem, czosnkiem, kminkiem, marynatą, dodać liść, ziele angielskie i piec ok. 1 godziny w temperaturze 160 stopni C z funkcją nasycenia pary.

       

      Lekka sałatka z granatem 

      Składniki:
      sałata lodowa (najlepiej mix sałat z rukolą), szklarniowy ogórek, 1-2 czerwone cebule, rzodkiewki,150 g pomidorków koktajlowych, 1 granat, 400 g filetów z kurczaka, przyprawa gyrosa, 3 łyżki oleju, 200 g jogurtu naturalnego, 6 ząbków czosnku, 4-5 łyżek majonezu, szczypta soli, cukru pieprzu.

      Wykonanie:
      Mięso umyć, rozbić na płat, doprawić i podsmażyć w całości, ostudzić i pokroić w większą kostkę.
      Warzywa i granat umyć, ewentualnie obrać i rozdrobnić.
      Ułożyć na półmisku mix sałat, kolorowe warzywa, posypać kurczakiem, dodać sos czosnkowy ( formując tzw. kleksy) i posypać ziarenkami granatu.

       

      Cynamonowe kurtosze 

      Składniki:

      Ciasto :
      ok. 1000 gram mąki pszennej, 400 g śmietany 18%, 70 g drożdży świeżych, 8 łyżeczk cukru, 2 jaja, 200 g masła

      Posypka : cukier brązowy ok. 4 łyżki, cukier biały ok.4 łyżki, cynamon ok. 2-3 łyżki, cukier wanilinowy ok.2 łyżki

      Wykonanie
      Ciasto:
      Jaja umyć i oddzielić białka od żółtek. Mąkę przesiać, dodać do niej margarynę i dokładnie posiekać. Drożdże wymieszać ze śmietaną  i cukrem i dodać do mąki, a także żółtka. Wszystko jeszcze chwilę posiekać i zagnieść ciasto rękami. Gotowe ciasto odłożyć do wyrośnięcia. Przygotować foremki np. na rurki.

      Ciasto partiami rozwałkowywać ciąć paski o szerokości 1-1,5 cm i długości ok. 15 -20 cm. Nawijać na foremki pas ciasta tak, aby jeden brzeg ciasta zachodził na poprzedni. Wierzchnią część posmarować białkiem jaja, następnie obtoczyć w cukrze wymieszanym z cynamonem. Rurki ułożyć na blaszce na stojąco   lub leżąco, zachowując odstępy ok. 4 cm. Piec w gorącym piekarniku na złoty kolor około 20 minut.


      Gabrysia i Mateusz z klasy  drugiej polecają miękkie pierniczki

       

      Składniki:
      5 jajek(3 całe, 2 żółtka), 1kg mąki, 1 szklanka cukru, 1 kostka masła, 1 szklanka miodu, 1 łyżka smalcu, 2 łyżeczki sody, 2 łyżeczki amoniaku, 1 duża przyprawa do pieczenia, 1 szklanka wody

      Wykonanie:
      Z ½ szklanki cukru zrobić karmel, dodać wodę, miód, tłuszcz (całość wystudzić) 3 całe jajka + 2 żółtka utrzeć z ½ szklanki cukru. Karmel, utarte jajka wymieszać z mąką. Zarobione ciasto włożyć na 2-3 dni do lodówki. Ciasto rozwałkować wykrawać różne kształty ciasteczka. Piec w temperaturze 150°C około 13 minut.

       

      Autorzy: Anna Tęcz, B.Sobowska-Rekut
      18.12.2020 r.

       

       

     • Międzyszkolny konkurs fotograficzny „Cuda natury w obiektywie – jesienne szaty przyrody” rozstrzygnięty!

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż wytypowaliśmy najlepsze zdjęcia nadesłane w tegorocznej edycji konkursu. Wpłynęło do nas bardzo wiele ciekawych prac, a poziom wykonania był bardzo wysoki. Dlatego też komisja stanęła przed dużym wyzwaniem, jakim było wybranie najlepszych zdjęć. Decyzje członków komisji były różne, każde słuszne. Uczestnicy bowiem stanęli na wysokości zadania i przedstawili tytułową Jesień tak, jak maluje się ona najpiękniej: w barwach złota i purpury, z białym szronem i ciepłymi, nisko ścielącymi się promieniami słońca. Nie zabrakło nieśmiałych kapelusików, wychylających się spod ściółki i odważnie szumiących drzew, łopoczących kolorowymi liśćmi. Podium jednak ma tylko trzy miejsca, za mało by nagrodzić wszystkich uczestników.

      Kategoria I – prace uczniów szkół podstawowych

      Miejsce I – „Jesień w obiektywie” Jakub Grzesik SP Raniżów
      Miejsce II – „Fotografia w barwach jesieni” Grzegorz Wilk SP Domatków
      Miejsce III – „Grzybek” Wiktoria Kozak SP Raniżów

      Kategoria II – prace uczniów ZSA-E Werynia

      Miejsce I – „Walory jesieni” Natalia Preneta IV ez
      Miejsce II – „Jesienny poranek w lesie” Kinga Wilczyńska IIItż
      Miejsce III – „Oblicza jesieni” Kinga Śpiewak IVae


      Wszystkim uczestnikom gratulujemy wykonania pięknych fotografii, a osoby które zajęły podium zapraszamy po odbiór nagród, które czekać będą na Was w sekretariacie szkoły od 18 grudnia od godziny 12:00.

      17.12.2020
      Autor: Marta Banaś

     • Dofinansowanie zakupu komputera

     • Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką. Wysokość pomocy wynosi 1500 zł na rodzinę.

      Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa  właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodzica lub opiekuna.

      Więcej szczegółów:
      Dofinansowanie zakupu komputera

      16.12.2020
      Autor: I. Pogoda

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
  • Logowanie