• Zdrowie ukryte w rzodkiewce

     • Rzodkiewka kojarzy nam się z wiosną, ponieważ jest jedną z nowalijek najczęściej goszczących na naszym stole. Najchętniej spożywamy to warzywo w formie surowej na kanapce lub z dodatkiem twarożku i szczypiorku.

      Rzodkiewka jest warzywem rzepowatym. Jako odmiana rzodkwi, została wyhodowana dwa tysiące lat temu przez rolników starożytnego Egiptu, a do Europy sprowadzili ją Rzymianie w trzynastym wieku. Początkowo spożywano ją, by poprawić wzroktrawienie, a także zwiększyć intelekt.

      Dziś wiadomo, że rzodkiewka jest źródłem witamin z grupy B oraz „pierwiastka życia”, czyli potasu. Dzięki jego zawartości, jedzenie rzodkiewek pozwala uregulować pracę serca, zaś wysoka zawartość witaminy C w rzodkiewce, a przede wszystkim – w jej kiełkach pomaga wzmocnić naszą odporność na bakterie i wirusy

      Warto też wspomnieć, że w naturalnej medycynie szerokie zastosowanie znajduje sok sporządzany z rzodkiewki. Napój ten, dzięki antyseptycznemu działaniu leczy kaszel, koi bolące gardło. Liście rzodkiewki posiadają wielką moc odtruwającą organizm z toksyn oraz substancji kancerogennych. Działają przeciwzapalnie, a ich  przeciwnowotworowe właściwości są większe niż brokułu, zawierają też dwa razy więcej witaminy C niż cytryna.

      W gastronomii przygotowujemy z rzodkiewek wiele ciekawych potraw. Możemy wybierać między rzodkiewką czerwoną, białą i mało znaną rzodkiewką czarną.

      Co ciekawe smaczna jest również po obróbce termicznej podawana gotowana „z wody” polana masełkiem z zrumienioną bułką tartą.

      Dla jej wytrawnych smakoszy zaproponuję smaczną przekąskę:

      „Śledzie w rzodkiewkowym sosie”

      300 g filetów śledziowych a la matias

      200 g rzodkiewki (2 pęczki)

      100 g koperku (1 pęczek)

      100 g szczypiorku (1 pęczek)

      4 szt. jajka

      100 ml śmietany

      100 ml jogurtu naturalnego

      100 ml majonezu

      sól, pieprz, szczypta cukru

      kilka kropel soku z cytryny lub octu winnego

      Wykonanie:

      Odsączone filety pokroić w romby, ułożyć na półmisku. Jaja ugotować na twardo, po wystudzeniu zetrzeć na grubym tarku. Umyte i wysuszone warzywa rozdrobnić, rzodkiewkę zetrzeć na grubym tarku, zieleninę posiekać. Wymieszać majonez, śmietanę i jogurt i delikatnie połączyć z warzywami, doprawić do smaku. Śledzie zalać wiosennym sosem, posypać całość startymi jajkami i odrobiną pieprzu. Podawać po schłodzeniu.

      Autor: Monika Serafin

     • Puchar Podkarpacia w Nordic Walking w Weryni

     • Moda na aktywność fizyczną i zdrowy styl życia już na dobre zagościła w świadomości i sposobie spędzania czasu Polaków. Aktywność podejmują ludzie w różnym wieku uprawiając różne dyscypliny sportowe. Ale gdy osoby postronne obserwują tych zawodników, to często z życzliwym humorem przypominają „ Hej, ludzie a gdzie Wasze narty”.  Uwaga słuszna, kijki są a nart nie ma. Ale do uprawiania tej dyscypliny sportu narty są niepotrzebne. Jaki to sport: NORDIC WALKING- spacerowanie z kijkami. Sport prosty, przyjemny i dla każdego. Można go uprawiać na poziomie rekreacyjnym , ale również sportowym. W tym drugim przypadku warto startować w zawodach i rywalizować ze swoimi rówieśnikami na różnych dystansach: 5 km, 10 km, oraz półmaratonu.

      Wspaniałą okazją do rywalizacji były zawody 15.05. 2021 r. zorganizowane przez Kolbuszowski Klub Nordic Walking z Kolbuszowej  na Stadionie Sportowym w Weryni. Zawody były II edycją Pucharu Podkarpacia i wystartowała w nich grupa chodziarzy z naszej szkoły. W swoich kategoriach wiekowych uczniowie Weronika Fitał  i Marcin Lewandowski zajęli  II miejsce, a Martyna Jagodzińska i Krystian Micek  III miejsce. Zawodnikom serdecznie gratulujemy.

      Warto dodać, że w sobotnich zawodach wystartowało ok. 150 zawodników z całego Podkarpacia np.: Rzeszowa, Mielca, Krosna, Horyńca….

      W organizacji zawodów pomagali również wolontariusze z naszej szkoły. Byli to: Barbara Guźda, Kinga Wilczyńska (fotograf), Gabriela Jabłońska, Natalia Kołodziej, Natalia Korytkowska,  Natalia Wit, Wiktoria Węglarz,  Paulina Wilk,  Patrycja Tabaka,  Gabriela Cisło,  Amelia Ozga,  Alicja Czachor, Natalia Gul,  Ewa Rzeszut,  Konrad Świątek, Marcelina Serafin, Patrycja Ozga.

      Zajmowali się dodatkowym zabezpieczeniem trasy, obsługiwali punkt odżywczy na trasie, byli odpowiedzialni za depozyt oraz  wręczali medale na mecie zawodnikom. Czas oczekiwania na wyniki umilił nasz zespół muzyczny w składzie: Andżelika Pełka, Marcelina Kopeć, Kamila Lewicka oraz Mateusz Róg a smaku całej imprezie dodały pyszne proziaki wykonywane przez naszych uczniów, którzy także pokazywali swój kunszt w wykonywaniu pięknych dekoracji z warzyw i owoców. Stanowisko naszej szkoły pięknie udekorowała  wesołymi  bratkami pani Agnieszka Puzio-Jędruszewska, za stoisko żywieniowe odpowiedzialne były panie: Anna Tęcza i Anna Fitał.  Koordynatorem działań wolontariuszy była pani Małgorzata Laube–Skowrońska, która jednocześnie  przygotowała zawodników z naszej szkoły do zawodów.

      Wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w organizację zawodów serdecznie dziękujemy i gratulujemy wspaniałych efektów Waszej wspólnej pracy.

      Autor: Anna Kiwak

       

     • Moja przygoda z wolontariatem

     • Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się całkiem niedawno. Czas mojej nauki w szkole średniej był właśnie tym momentem, w którym po raz pierwszy spróbowałem swoich sił w tej właśnie roli. Dotychczas uważałem, że bycie wolontariuszem będzie przerastało moje możliwości. Od zawsze chciałem bezinteresownie nieść pomoc drugiemu człowiekowi, ale z drugiej strony obawiałem się, że nie jestem wystarczająco odważny, aby mierzyć się z takimi wyzwaniami...       
      Przez parę ostatnich lat niejednokrotnie miałem okazję przekonać się, że wolontariat jest stworzony właśnie dla mnie. Moja ochotnicza aktywność w wielu pozalekcyjnych przedsięwzięciach zaczęła dawać mi coraz więcej satysfakcji i pewności siebie. Kiedy tylko zatem pojawiła się informacja, że na stadionie w Weryni ponownie odbędą się zawody Pucharu Nordic Walking, a nasza szkoła będzie szukać wolontariuszy do tego wydarzenia, niemal natychmiast zgłosiłem swój udział. Z miłą chęcią wróciłem do miejsca, w którym dokładnie dwa lata temu zaczynałem swoją działalność w wolontariacie. Niesamowite wrażenia, jakie wtedy zostały mi w pamięci, tym bardziej zachęciły mnie do uczestnictwa w tegorocznej Majówce z Nordic Walking.
              
      Zawody Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking na stadionie w Weryni odbyły się w sobotnie przedpołudnie, 15 maja 2021 roku. Kiedy z samego rana przybyłem na miejsce, aby spotkać się z cała grupą wolontariuszy, byłem pewny, że będzie to dla nas wszystkich bardzo przyjemny dzień. Pod względem pogody mieliśmy dużo szczęścia - jeszcze w przeddzień zawodów lunął silny deszcz, a prognozy nie dawały nadziei na poprawę aury. Mimo wszystko, pogoda wyjątkowo dopisała - chmury nie uroniły ani kropli, a słońce chętnie dotrzymywało nam kroku.
              
      Przybyliśmy na stadion na długo przed rozpoczęciem marszów. Zostaliśmy podzieleni na grupy, a organizatorzy i sędziowie Turnieju przekazali nam parę istotnych informacji na temat czynności, jakie musieliśmy wykonywać w trakcie zawodów. Na samym początku byliśmy trochę spięci i niepewni tego, z czym będziemy się mierzyć. Mimo wszystko, przez cały czas mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony naszych opiekunów, którzy udzielali nam wiele przydatnych rad i wskazówek. Z biegiem czasu nabraliśmy sił i odwagi, a chęć działania wzięła górę nad wszelkimi obawami.
              
      W trakcie zawodów nasza grupa przygotowała stoisko przy linii startu, podawała wodę uczestnikom i osłaniała zawodników przed nierównościami na trasie. Pod koniec marszów wręczyliśmy wszystkim medale i gratulowaliśmy ukończenia rajdu. W tym samym czasie kilku naszych uczniów udzielało się w kuchni i pomagało w przygotowaniu posiłku dla zawodników po zawodach. Na koniec wysprzątaliśmy boisko z ostatnich plastikowych kubków, a wszelkie oznaczenia stojące na trasie odnieśliśmy na swoje miejsce.
              
      Mój udział i zaangażowanie w tegoroczne zawody Pucharu Nordic Walking mogę zaliczyć do jednego z bardziej udanych w mojej karierze wolontariusza. Cieszę się, że wraz z całą grupą równie aktywnych i ochotnych uczniów naszej szkoły mogłem dołożyć swoją cegiełkę do organizacji tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że udało nam się wypełnić nasze zadanie, że nasza obecność tutaj przyniosła organizatorom i uczestnikom tych zawodów wiele dobrego. Wszyscy jesteśmy zadowoleni i spełnieni, iż jako wolontariusze okazaliśmy się dla nich bardzo potrzebni. Czuliśmy się dumni, kiedy spiker prowadzący zawody pochwalił nas za naszą pracę, a uczestnicy docenili głośnymi brawami.
              
      Jest to niezwykłe uczucie być częścią tej wspaniałej grupy, dla której Nordic Walking stanowi przysłowiowe oczko w głowie. Cudowna atmosfera i więź, która jak rodzinę, łączy wszystkich zawodników tej dyscypliny, udzieliła się również i nam. Z wielką przyjemnością ogląda się obrazki, w których kilkudziesięciu uczestników zgodnie ćwiczy, idzie przed siebie i spędza wspólnie czas jak najlepsi przyjaciele. To była dla nas wspaniała okazja, aby dzielić swoje siły z tymi, dla których sport jest wielką pasją. Bijąca od nich pozytywna energia mocno zachęciła nas do działania i pomocy, a także utrzymywała nas w dobrym nastroju aż do samego końca.
             
      Wierzę w to, że jeszcze nie raz będę miał tę możliwość, aby jako wolontariusz z zaangażowaniem pomagać ludziom w ich pracach i zadaniach. Wierzę również, że nie będę musiał długo czekać na kolejną szansę...

      Autor: Konrad Świątek

     • Podziękowanie Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek

     • W marcu Kancelaria Sejmu RP ogłosiła  Ogólnopolski  Konkurs pt. Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Celem konkursu było upamiętnienie wśród współczesnej  młodzieży  ofiar strasznej zbrodni w Katyniu.

      Z ZSA-E w Weryni trzy uczennice: Ewelina Buczek, Barbara Guźda i Natalia Wit przygotowały prace plastyczne i tekst piosenki. Uczestnictwo w konkursie świadczy o wrażliwości i zainteresowaniu tym tragicznym wydarzeniem w narodowej historii. Na konkurs łącznie nadesłano około 4 tysiące prac.

      Marszałek Sejmu RP przesłała dla każdej z naszych uczennic podziękowanie za udział i zaangażowanie. Poniżej przedstawiamy fragment pieśni napisanej na konkurs przez Ewelinę Buczek z klasy 3ae

      ,

      Pamięć spękanego serca

       

      Idąc przez lasy wciąż popychany,

      W noc niespokojną źle traktowany,

      Ty już wiedziałeś, co zaraz się stanie,

      Co ci Sowieci wnet mają w planie.

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,

      Lecz wiara w swoich nieutracona,

      Wciąż w głowie krążą te same słowa:

      Polska to kraj mój, ojczyzna moja.

       

      I tylko drzewa, które mijałeś,

      Były świadkami, kiedy cierpiałeś,

      Przed dołem klęcząc, uniosłeś głowę,

      Wzrokiem oddając ostatnią mowę.

       

      Z dumą przyjąłeś, co szykowali,

      Bo to nie wy ich, lecz oni się bali,

      I wnet wśród szumu rozległy się strzały,

      Lecz dźwięk głośniejszy, gdy serca pękały

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,…

       

      W masowym grobie was zakopano,

      W katyńskiej ziemi wciąż ukrywano,

      A gdy pytano: Co z nimi się stało?

      Odpowiadano: A coś stać się miało?(…)

       

      I tak przez lata się wypierali,

      Że rąk do zbrodni nie przykładali,

      Zrzucali winę, nie przyznawali,

      Odpowiedzialność? Nigdy nie brali.

       

      W pamięci naszej zawsze będziecie,

      W historii Polski się zapiszecie,

      Nie zapomnimy już roku tego:

      Tysiąc dziewięćset czterdziestego.

      Autor: Ewelina Buczek

      Pamięć spękanego serca”

       

      Idąc przez lasy wciąż popychany,

      W noc niespokojną źle traktowany,

      Ty już wiedziałeś, co zaraz się stanie,

      Co ci Sowieci wnet mają w planie.

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,

      Lecz wiara w swoich nieutracona,

      Wciąż w głowie krążą te same słowa:

      Polska to kraj mój, ojczyzna moja.

       

      I tylko drzewa, które mijałeś,

      Były świadkami, kiedy cierpiałeś,

      Przed dołem klęcząc, uniosłeś głowę,

      Wzrokiem oddając ostatnią mowę.

       

      Z dumą przyjąłeś, co szykowali,

      Bo to nie wy ich, lecz oni się bali,

      I wnet wśród szumu rozległy się strzały,

      Lecz dźwięk głośniejszy, gdy serca pękały

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,…

       

      W masowym grobie was zakopano,

      W katyńskiej ziemi wciąż ukrywano,

      A gdy pytano: Co z nimi się stało?

      Odpowiadano: A coś stać się miało?(…)

       

      I tak przez lata się wypierali,

      Że rąk do zbrodni nie przykładali,

      Zrzucali winę, nie przyznawali,

      Odpowiedzialność? Nigdy nie brali.

       

      W pamięci naszej zawsze będziecie,

      W historii Polski się zapiszecie,

      Nie zapomnimy już roku tego:

      Tysiąc dziewięćset czterdziestego.

      Autor: Ewelina Buczek

      Pamięć spękanego serca”

       

      Idąc przez lasy wciąż popychany,

      W noc niespokojną źle traktowany,

      Ty już wiedziałeś, co zaraz się stanie,

      Co ci Sowieci wnet mają w planie.

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,

      Lecz wiara w swoich nieutracona,

      Wciąż w głowie krążą te same słowa:

      Polska to kraj mój, ojczyzna moja.

       

      I tylko drzewa, które mijałeś,

      Były świadkami, kiedy cierpiałeś,

      Przed dołem klęcząc, uniosłeś głowę,

      Wzrokiem oddając ostatnią mowę.

       

      Z dumą przyjąłeś, co szykowali,

      Bo to nie wy ich, lecz oni się bali,

      I wnet wśród szumu rozległy się strzały,

      Lecz dźwięk głośniejszy, gdy serca pękały

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,…

       

      W masowym grobie was zakopano,

      W katyńskiej ziemi wciąż ukrywano,

      A gdy pytano: Co z nimi się stało?

      Odpowiadano: A coś stać się miało?(…)

       

      I tak przez lata się wypierali,

      Że rąk do zbrodni nie przykładali,

      Zrzucali winę, nie przyznawali,

      Odpowiedzialność? Nigdy nie brali.

       

      W pamięci naszej zawsze będziecie,

      W historii Polski się zapiszecie,

      Nie zapomnimy już roku tego:

      Tysiąc dziewięćset czterdziestego.

      Ewelina Buczek

       

      Autor: B. Bogdanowska-Olszówka  

       

     • Zaproszenie do udziału w konkursie

     • 8 naukowych powodów, dla których warto czytać: czytanie zwiększa inteligencję, czytanie może zwiększyć wydolność mózgu, czytanie pomaga w walce z Alzheimerem, książka pomaga się zrelaksować, czytanie pomaga zasnąć, czytanie jest zaraźliwe, przewracanie kartek pomaga w lepszym rozumieniu, czytanie uczy myślenia, czytanie pobudza wyobraźnię, czytanie rozwija umiejętność wysławiania się, czytanie wyrabia cierpliwość.

      Podaj swoje powody, dla których warto czytać książki! Zapraszam do udziału w konkursie na „Hasło reklamujące czytanie książek” Pomysły proszę przesyłać do 28 maja 2021 r. na adres boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl 

      Autor: B. Sobowska-Rekut

     • Ostatni dzień wirtualnej wyprawy

     • Nasze ostatnie wspólne spotkanie on-line wraz z uczniami z Sycylii, Portugalii oraz Hiszpanii rozpoczęło się od filmu na temat programowania, działania oraz zastosowania robotów lego. Włosi opowiedzieli o swoim projekcie „The Challenger”, który zdobył wiele nagród za innowacyjność oraz zastosowanie. Następnie uczniowie z poszczególnych szkół przedstawiali prezentacje nad którymi pracowali przez dwa ostatnie dni. Uczniowie z Hiszpanii opowiedzieli o pomyśle na bransoletkę (ECO-bracelet), która pomaga wykrywać zanieczyszczenia dookoła nas. Uczniowie z Portugalii przedstawili projekt platformy (LOCALIS PLATFORM), dzięki której małe firmy i przedsiębiorstwa mogą uzyskać wsparcie w handlu. Nasi uczniowie przedstawili pomysł na start-up produkujący filtry (SMOGLESS), które mają zwalczać smog w Polsce. Na zakończenie spotkania w imieniu Dyrektora szkoły odczytano podziękowania dla wszystkich partnerów projektowych. To było już ostatnie spotkanie w ramach projektu Robopreneur, ale jest jeszcze kilka innych ciekawych wyzwań przed nami!

      Autor: Anna Stąpor

     • Rozwijamy pasje i zainteresowania uczniów

     • Szczególnym rodzajem zainteresowań są zainteresowania sportowe. Sportem nazywamy każde wymagające wysiłku fizycznego bądź psychicznego ćwiczenia, których celem jest dążenie do postępu do uzyskania możliwie najlepszego wyniku w walce z czasem, przestrzenią, przeszkodami naturalnymi czy sztucznymi, żywiołem, przeciwnikiem czy wreszcie z samym sobą. Zainteresowania sportowe można podzielić na dwa rodzaje:  bierne uczestnictwo w sporcie poprzez oglądanie zawodów i wydarzeń sportowych bezpośrednio lub w telewizji oraz aktywne uprawianie sportu lub innej aktywności ruchowej—sportu jako zawodu, sportu jako rozrywki w wolnym czasie w celu usprawniania fizycznego czy osiągnięcia zgrabnej sylwetki.

      Jedną z form aktywnego spędzania czasu wolnego jest stosunkowo niedawno wprowadzona  dyscyplina sportowa zwana Nordic Walking .

      To spacer z kijkami w odpowiedniej technice, która jest właściwie naturalnym sposobem chodzenia- jedyną różnicą jest używanie kijków, które dodają siły i szybkości. Wielu zawodników Nordic Walking mówi, że chodzą rękami. Dzieje się tak wówczas, gdy  zawodnik ma bardzo dobrze opanowaną technikę chodzenia i bardzo silne ramiona. Wtedy odbicie z górnej partii ciała nadaje chodziarzom dodatkowej mocy. Trenowanie Nordic Walking ma bardzo wiele zalet. Pozwala spalić nawet 40% kalorii więcej niż zwykły marsz, wzmacnia mięśnie całego ciała, nie obciąża stawów, usprawnia krążenie oraz koordynacje ruchową.

      Jest to sport dla każdego dlatego polecamy go wszystkim, także ludziom młodym a najbliższą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności będą zawody organizowane w Weryni, na których wystawiamy naszą szkolną reprezentację.

      Autorzy: M.Laube-Skowrońska, A.Kiwak

     • Dlaczego warto chodzić na lekcje wychowania fizycznego?

     • Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ale  przypomnijmy naszym szanownym czytelnikom dlaczego w-f jest ważny. Warto uczestniczyć w tej lekcji bo to jest Waszym obowiązkiem. Warto być na „wuefie” bo można się wtedy odstresować, zmęczyć a przez to odpocząć - ot taki paradoks aktywności fizycznej.  Warto ćwiczyć na lekcji w-f, bo możecie wówczas rywalizować, pokazać Wasze inne możliwości i umiejętności, warto ćwiczyć bo wtedy pokonujecie własne ograniczenia, stajecie się lepszymi wersjami samych siebie, osiągacie postawione sobie cele, jesteście zdrowsi, zgrabniejsi, zadowoleni z życia. Tylko na tych lekcjach, możecie poznać mnóstwo ciekawych dyscyplin sportowych i wybrać te, które będą Wam odpowiadały - także w przyszłym, dorosłym życiu. W trakcie tych lekcji macie kontakt nie tylko z nauczycielem, ale równocześnie z trenerem, który skoryguje ewentualne błędy w technice ćwiczeń, pochwali gdy dajecie z siebie wszystko i zachęci do dalszego wysiłku.

      Więc czy ktoś jeszcze ma wątpliwości czy warto uczestniczyć w lekcjach w-f?

      Jeśli tak, to jest jeszcze jeden, najważniejszy argument: WSZYSCY LUBIĄ LEKCJE W-F I WCALE NIE MUSZĄ NA NIE CHODZIĆ PO PROSTU  CZCĄ NA TYCH LEKCJACH BYĆ I  ĆWICZYĆ.

      Autor: D.Krogulec, A.Kiwak
      14.05.2021

       

     • Z wirtualną wizytą w Pachino

     • Kolejny dzień naszej wizyty on-line we włoskim Pachino rozpoczął się od prezentacji na temat zajęć pozalekcyjnych realizowanych w Instituto Superiore Michelangelo Bartolo. Uczniowie opowiedzieli nam o kółku teatralnym, filmowym oraz plastycznym. Następnie Włosi zaprezentowali krok po kroku jak przygotować pomysł na dobry start-up. Kolejno uczniowie z Portugalii, Hiszpanii, Włoch oraz z naszej szkoły wspólnie wymyślali swój własny innowacyjny projekt. Powstały bardzo ciekawe prezentacje dotyczące między innymi redukcji smogu w Polsce (Get rid of smog!) czy rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi (Save water!). Uczniowie z Sycylii stworzyli projekt strony internetowej carvellotik.com, która ma na celu pomóc uczniom od razu po szkole średniej  znaleźć ciekawą pracę.

      Autor: Anna Stąpor

     • Sycylia zza ekranu laptopa

     • W środę 12 maja 2021 r. odbyło się spotkanie on-line wraz z uczniami i nauczycielami z Hiszpanii i Portugalii na Sycylii, a dokładnie w nadmorskiej miejscowości Pachino. Ośmiu uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik ekonomista bierze udział w projekcie  Robopreneur, realizowanym w ramach programu Erasmus+. W trakcie dwóch lat trwania projektu odwiedziliśmy Gironę w Hiszpanii, Lisbonę w Portugalii oraz przeprowadzaliśmy tygodniowe warsztaty w naszej szkole w Weryni. Niestety tym razem wszystko odbywało się zza ekranu komputera, choć słońce było iście sycylijskie. Warsztaty rozpoczęły się od wirtualnej wycieczki po szkole Istituto Superiore Michelangelo Bartolo. Uczniowie z Włoch opowiedzieli nam o swojej miejscowości i jej tradycjach oraz zaprosili do wspólnej wirtualnej grupy, w której wszyscy bardzo szybko się zintegrowaliśmy. Spotkanie zakończyło się wykładem naszych rówiesników na temat robotów lego, które są ich specjalizacją. Już nie możemy doczekać się kolejnego dnia!

      Autor: Anna Stąpor

     • Zaproszenie

     • W imieniu Kolbuszowskiego Klubu Nordic Walking zapraszamy uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni do udziału w II edycji zawodów Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking, które odbędę się  dnia 15 maja 2021 r. na Stadionie Sportowym w Weryni.

      Start zawodników godzina 10.30.
      Wpisowe wynosi 30 złotych.

      Prosimy o wcześniejsze przybycie celem zapisania się w Biurze Zawodów.

     • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

     • 5. maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Obchody zapoczątkowano we Francji na początku lat 90. XX wieku. W Polsce tego dnia przypada również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Mamy zatem okazję do podwójnej refleksji nad sytuacją osób niepełnosprawnych. Celem obchodów tego święta jest zwrócenie społecznej uwagi na wyzwania, przed którymi stają na co dzień. Dzisiaj, w szczególny sposób, należy głośno mówić o ich prawach do równego uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.

      Autor: I.Pogoda

     • 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

     • W tym roku w dniu 3 maja należy wspomnieć jeszcze jedno ważne wydarzenie w historii naszego państwa, które niewątpliwie miało wpływ na dalsze losy narodu.

      Dnia 3 maja 1921 na zachodnich ziemiach polskich, na Śląsku wybuchło powstanie. Mieszkańcy Śląska nie mogli pogodzić się z myślą, że ziemie te mogą w całości znałeś się z nowy w państwie niemieckim. Mieli dość ponad 100 letnich zaborów i uzależnienia od Niemców. Czy mieli inne wyjście?  Nie. Otóż w marcu 1921 przeprowadzony był na Górnym Śląsku plebiscyt na temat przynależności tych ziem do Polski lub Niemiec. Niemcy w ostatniej chwili przywieźli na Śląsk około 200 tysięcy osób narodowości niemieckiej. Udział w plebiscycie tej dodatkowej ludności przesądził o wyniku plebiscytu na korzyść Niemiec. Państwa zachodnie zdecydowały o przyznaniu tylko skrawka ziem Polsce, czyli niespełna jednej czwartej spornego terytorium. W odpowiedzi na krzywdzące decyzje Wojciech Korfanty ogłosił strajk generalny rozpoczynający III powstanie śląskie. W nocy 3 maja 1921 r czyli 100 lat temu powstańcy polscy opanowali wiele śląskich miast. ,,Z domów wychodziła ludność polska , a dowiedziawszy się ,że Królewska Huta ( dzisiaj Chorzów) pozostaje pod władza powstańców przyłączyła się do pochodu . Miasto zmieniło swoja szatę zewnętrzną. Nazwy ulic, szyldy i napisy przemalowano z niemieckich na polskie. Domy udekorowano polskimi flagami…”

      Powstańcom udało się zaskoczyć Niemców. Od 6 do10 maja przeprowadzili największa ofensywę docierając do Odry i Kędzierzyna.

      III Powstanie Śląskie okazało się zwycięstwem dla Polaków. W jego wyniku powiększono obszar ziem, przyznanych Polsce. Tylko dzięki wielkiej ofierze i determinacji Polaków znaczne i najważniejsze pod względem przemysłowym tereny Górnego Śląska zostały włączone do Polski.  Niestety wielu powstańców poniosło śmierć za Polskę.  Są to  wielcy narodowi bohaterowie, o których należy przypominać kolejnym pokoleniom Polaków.

      ,,Cześć i chwała bohaterom!”

        

      Opracowano na podst:

      https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/4291/1/Studia_Podlaskie_4_Snopko_spr.pdf

      https://www.tygodnikprzeglad.pl/mamy-konstytucje/https://drive.google.com/file/d/156mlzbV2-MTkkx8bO5WTQE9CjOF0-rFhttps://docs.google.com/presentation/d/1y7Qws0iEjOAX6m40Y

      https://powstania.slaskie.pl/content/iii-powstanie-slaskie-w-1921-roku

      www.dzieje.pl

      Autor: B.Bogdanowska-Olszówka

     • Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • W historii narodów są ważne daty wspominane przez pokolenia. W życiu naszego narodu mamy wiele takich dat przypominających o niezwykłych zdarzeniach. Jedną z nich jest 3 maja z 1791 roku.

      Była ona pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej.

      Jak napisano w jej wstępie, uchwalono ją „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic". Przyjął ją  na nadzwyczajnej sesji Sejm Wielki obradujący w latach 1788-1792.

      Konstytucja 3 Maja  miała  stać się podstawą naprawy Rzeczpospolitej - w wymiarze ustrojowym i społecznym, miała też umocnić państwo, a przez to uchronić  je przed utratą niepodległości.

      Ten nowoczesny akt proklamował zasady, które i dzisiaj uznawane są za zasady państwa demokratycznego, takie jak zasada zwierzchnictwa narodu, reprezentacji oraz trójpodziału władz.

      Prace nad opracowaniem ustawy prowadzone były w tajemnicy, co było niezwykle istotne, bowiem istnieli potężni i wpływowi przeciwnicy reform obawiający się, że ograniczą ich pozycję polityczną i wpływy w kraju. Głównymi inicjatorami działań byli: Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski, Julian Ursyn Niemcewicz, do których dołączył król Stanisław August Poniatowski.

      Uchwaleniu konstytucji sprzyjała także atmosfera patriotycznego pobudzenia, widoczna wśród części szlachty i mieszczan warszawskich, z prezydentem stolicy Janem Dekertem na czele.

      Zwolennicy zmian, obawiający się silnej grupy przeciwników reform, posłużyli się przy uchwalaniu tej ustawy fortelem. Obrady Sejmu zostały zwołane tuż po Wielkanocy, gdy wielu posłów przebywało na urlopach. O konieczności przybycia na obrady poinformowano jedynie zwolenników reform, pomijając ich przeciwników.

      Debata nad konstytucją trwała przez cały dzień 3 maja. Ostatecznie uchwalono ją bez formalnego głosowania, przez aklamację, po tym, jak po sześciu godzinach obrad posłowie poderwani wystąpieniem Michała Zabiełły zaczęli wznosić okrzyki - "Niech żyje konstytucja!"

      Uchwalenie konstytucji uczczono salwami armatnimi. Szczęśliwi obradujący udali się do Katedry św. Jana położonej w pobliżu Zamku Królewskiego, aby w modlitwie dziękować Bogu za rozpoczęcie naprawy państwa. Konstytucja 3 Maja stała się faktem.

      Aby jednak nikt nie kwestionował prawnego trybu uchwalenia Konstytucji, 5 maja odbyło się posiedzenie Sejmu, na którym komisja konstytucyjna złożyła, na wniosek większości posłów, podpisy pod ustawą. Zastosowano też  zgodny z prawem tryb jej  legalizacji.

      "Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucyi narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządy naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas umiejętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą Konstytucyję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym wyraźną swoją wolą nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to Konstytucyi dalsze ustawy Sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają" - napisano w preambule ustawy.

      Konstytucja przekształcała Polskę w monarchię konstytucyjną z dziedzicznością tronu. Zerwano, z elekcyjnością - jednym z elementów "złotej wolności szlacheckiej", co spotkało się z niechęcią sporej części szlachty i magnaterii.

      Zastosowano, wtedy wcale jeszcze nie powszechną, nowoczesną  zasadę trójpodziału władz, która obowiązuje  dziś w systemach demokratycznych. Oddzielono władzę wykonawczą od ustawodawczej i sądowniczej.

      Władzę wykonawczą miał sprawować król i będąca rodzajem rządu Straż Praw.

      Władza ustawodawcza miała spoczywać w rękach parlamentu złożonego z dwóch izb - Sejmu i Senatu, natomiast władzę sądowniczą miały sprawować wolne i niezawisłe sądy.

      Konstytucja zreformowała pozycję mieszczan, jednak tylko w przypadku tzw. miast królewskich. Umożliwiono im szybką nobilitację, co oznaczało, że  bogatsi przedstawiciele mieszczaństwa mieli ułatwioną drogę do otrzymywania szlachectwa. Dopuszczono ich także do uczestniczenia w procesie uchwalania prawa dotyczącego kwestii miejskich, jednak tylko w charakterze doradców i obserwatorów.

      Konstytucja pozytywnie wypowiadała się o chłopach podkreślając, że jest to najliczniejsza część narodu. Chłopi uzyskali zapewnienie opieki prawa i rządu w zakresie umów  zawieranych z panami.  Twórcy ustawy zasadniczej na czele praw postawili zasadę, że wiara katolicka ma być religią panującą zachowując zasadę równouprawnienia innych religii.

      Ustawa majowa obowiązywała niespełna rok. Nie zdążyła na dobre zaistnieć w polskim systemie politycznym, stała się raczej świadectwem woli ratowania ojczyzny, przykładem postawy patriotycznej i obywatelskiej, wreszcie wskazaniem moralnym i duchowym, do którego Polacy odwoływali się w czasach zaborów.

      Jej uchwalenie przyjęto z zaskoczeniem, ale odzew był na tyle pozytywny, że w kraju zaczęły się tworzyć Kluby przyjaciół Konstytucji 3 Maja, uznawane przez niektórych za pierwsze polskie nowoczesne stronnictwo polityczne.

      Środowiska patriotyczne widziały w tej ustawie ogromną szansę dla wzmocnienia i ratowania Polski, natomiast środowiska konserwatywne,   które poczuły, że ich pozycja jest zagrożona, okazywały zaniepokojenie bądź wyraźną niechęć i wrogość głosząc demagogicznie, że zmiana ustroju i zduszenie złotej wolności to jest kres Rzeczpospolitej.

      Konstytucja 3 Maja nie zamykała procesu reform i modernizacji Rzeczpospolitej, ale była próbą otwarcia na dalszą przebudowę kraju.

      Opozycyjna magnateria postanowiła szukać ratunku w Rosji. Z tej chęci powrotu do starego ustroju zrodziła się idea konfederacji targowickiej, która została powołana niespełna rok po uchwaleniu Konstytucji. W granice Rzeczypospolitej wkroczyła blisko 100 tysięczna armia rosyjska, która miała przywracać stary ład i porządek. Polska przegrała wojnę z Rosją, a do niechlubnego spisku targowickiego przystąpił także król Stanisław August Poniatowski.

      W czasie rozbiorów Konstytucja 3 Maja była traktowana, jako symbol dążeń do odzyskania niepodległości. Dla wielu Polaków świętowanie jej uchwalenia było okazją do manifestowania swojego patriotyzmu.

      Manifestacje 3-majowe odbywały się podczas insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego i styczniowego, a także hucznie w Galicji w 100-lecie jej uchwalenia.

      Malarz Jan Matejko z okazji jej 100 rocznicy namalował najsłynniejszy obraz ,,reklamujący” w II połowie XIX wieku to znaczące wydarzenie .

      Wielkie uroczystości rocznicowe odbyły się także 3 maja 1918 roku w okupowanej jeszcze przez Niemców Warszawie, na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

      W II Rzeczpospolitej rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku.

      Po wojnie w Polsce Ludowej ostatni raz to święto obchodzono w 1946 roku. Wówczas to duża manifestacja patriotyczna w Krakowie została  rozpędzona przez nową władzę siłą.

      W latach PRL-u na temat konstytucji mówiło się w sposób w miarę pozytywny, uczono o niej w szkole, ale święta nie wolno było obchodzić. Władze dbały, by flagi zawieszone na 1 maja, już następnego dnia były zdejmowane..

      Do kalendarza świąt państwowych rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została przywrócona 6 kwietnia 1990 roku.

      Przy okazji świętowania 230 rocznicy pierwszej polskiej ustawy zasadniczej należy wspomnieć o innych konstytucjach, które miał naród polski w swojej historii. Były to;

      Konstytucja Księstwa Warszawskiego nadana przez Napoleona w 1807 roku,

      Konstytucja Królestwa Polskiego 1815 roku nadana przez cara Rosji Aleksandra I .

      Ustrój Polski, prawa, wolności i obowiązki obywatela po 1918 roku określały dwie konstytucje; Marcowa z 1921 roku oraz Kwietniowa z 1935 roku.

      Po II wojnie światowej znowu narzucono Polakom konstytucję- stalinowską w 1952 roku.

      Obowiązywała ona aż do uchwalenia tzw. "Małej konstytucji" w 1992 roku. która określała kompetencje najważniejszych organów władzy państwowej w czasie transformacji ustrojowej naszego kraju.

      Obecnie obowiązuje konstytucja uchwalona dnia 2 kwietnia 1997 roku. 

      Autor: B. Bogdanowska-Olszówka

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
  • Logowanie