• Dzień Kolorowej Skarpetki

     • 21 marca obchodzony jest jako Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u tych osób dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 r. organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

      Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) okazujemy swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

      Uczniowie naszej szkoły również bardzo chętnie włączyli się do świętowania tego dnia zakładając dwie różne skarpetki. 

      Autor: Anna Drewnicka

     • Turniej tenisa stołowego o Puchar Burmistrza Kolbuszowej

     • W sobotę 16.02.2024r. odbył się w Szkole Podstawowej w Kolbuszowej Górnej turniej tenisa stołowego o Puchar Burmistrza Kolbuszowej. Organizatorem była Fundacja Na Rzecz Kultury Fizycznej I Sportu w Kolbuszowej, UKS Spartakus SP w Kolbuszowej Górnej. W turnieju wzięła udział uczennica naszej szkoły Marcelina Kopeć. W kategorii dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych zajęła III miejsce. Otrzymała pamiątkową statuetkę oraz nagrodę rzeczową. Gratulujemy sukcesu.

      Autor: Andrzej Żywiec

     • Witaj wiosno!

     • 21 marca - Dzień Wagarowicza to stały punkt w uczniowskim kalendarzu - ale nie naszym! Tradycją w ZSA-E w Weryni jest witanie wiosny przy dźwiękach muzyki oraz śmiechu. Samorząd uczniowski przygotowuje zabawy dla uczniów, podczas których istnieje możliwość wykazania się wiedzą oraz umiejętnościami. Imprezie towarzyszy promocja sportowego stylu życia. W tym roku młodzież rywalizowała w 11 konkurencjach polegających m.in. na zrobieniu bibułowych kwiatków, ludzików ze śrubek, zdjęcia klasowego w tle z balonową ścianką. Swoją kreatywnością można było się wykazać tworząc wiersz o tematyce wiosennej, sprawnością w rzucie do kosza, a spostrzegawczością podczas poszukiwań sprytnie ukrytych pośród drzew zwierzątek czy też liczeniu ławek znajdujących się w otoczeniu szkoły. Zwycięzcy zostali ostatecznie wyłonieni po rozwiązaniu wiosennego testu z wykorzystaniem aplikacji Kahoot!

      Rozgrywki międzyklasowe:

      I miejsce:  klasa 5ae

      II miejsce: klasa 5z

      III miejsce: klasa 4aez

      Wiosenny stój:

      Kamil Stawarz 2kd

      Anna Gąsior 1ez

      Kamil Kopeć 3et

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział, a nauczycielom za czuwanie nad bezpiecznym przebiegiem imprezy.

      Autorzy: Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem I.Pogodą

     • Oczekując Wielkanocy

     • W tygodniu poprzedzającym uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy uczniowie klas 3km, 3az, 5ae oraz 1ez i 2az ZSA-E w Weryni wraz z nauczycielem religii p. Anastazją Antosz wykonali okolicznościowe Palmy Wielkanocne. Wszystkie konieczne elementy i ozdoby są efektem zaangażowania i kreatywności młodzieży. Wszystkim uczniom za radosną, twórczą i sympatyczną współpracę bardzo dziękuję.

      Niech radość Niedzieli Palmowej wypełnia naszą codzienność w oczekiwaniu na piękno Wielkiej Nocy.

      Autor: Anastazja Antosz

     • Dzień Otwarty na Politechnice Rzeszowskiej dla szkół ponadpodstawowych

     • Uczniowie kształcący się na kierunku Technik eksploatacji portów i terminali w dniu 15.03.2024r., uczestniczyli w dniach otwartych na Politechnice Rzeszowskiej. W ramach współpracy mogliśmy uczestniczyć w wykładach: Druk 3D w edukacji i przemyśle, Technika radiowej identyfikacji obiektów RFID - dzisiaj i jutro, Mikrozanieczyszczenia w środowisku. W trakcie tych wykładów dowiedzieliśmy się wiele nowych, ciekawych i interesujących rzeczy w  tematyce naszego zawodu. W trakcie przerw między wykładami uczniowie szkół średnich mogli obejrzeć strefę wystawienniczą, która  mieściła się na terenie Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej. Mogliśmy zobaczyć jak działa drukarka 3D, przetestować siłę uścisku swojej ręki, podziwiać  zdalnie sterowanego psa wykonanego przez studenta Politechniki. Udostępnione zostały  laboratoria, które mogliśmy  zobaczyć podczas zwiedzania poszczególnych wydziałów uczelni. Na zakończenie spotkania uczestniczyliśmy w pokazie chemicznym przygotowanym przez Koło Naukowe Studentów Chemii "ESPRIT". Wyjazd do Politechniki Rzeszowskiej był bardzo ciekawy i udany pozwolił nam pogłębić wiedzę nie tylko w aspekcie teoretycznym ale również praktycznym, Na pewno jeszcze kiedyś tam pojedziemy.

      Autorzy: Krzysztof Miłek i  Patryk Zięba

     • Światowy Dzień Wody

     • Mamy przyjemność zaprosić Was Drodzy Uczniowie do udziału w obchodach Światowego Dnia Wody, które odbędą się w naszej szkole przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Światowy Dzień Wody to wyjątkowa okazja, aby zwrócić uwagę na kluczowe znaczenie wody dla naszego życia i środowiska naturalnego oraz podjąć działania na rzecz jej ochrony.

      W tym roku skupiamy się na temacie "wirtualnej wody" - to koncepcja, która pomaga nam zrozumieć ilość wody zużywanej do produkcji różnych produktów spożywczych i przemysłowych. Podczas naszych działań związanych z Światowym Dniem Wody będziemy badać wpływ naszych codziennych wyborów na zużycie wody na całym świecie. Spotkajmy się razem, aby wspólnie celebrować Światowy Dzień Wody i podjąć działania na rzecz jej zrównoważonego wykorzystania!

      Autorzy: Członkowie Koła Ekologicznego w szkole z opiekunami

     • Wkraczamy w wir zwycięstw: drugi etap „Leśnych Żywiołów"

     • Dla nas, udział w konkursie "Leśne Żywioły" był niezwykłą przygodą, która przyniosła wiele emocji i niezapomnianych doświadczeń. Przygotowania do konkursu rozpoczęły się wcześniej, ale kluczowym momentem było spotkanie z Panią Kingą Mazur, przedstawicielką Nadleśnictwa Kolbuszowa, które odbyło się 14 lutego w naszej szkole. Podczas spotkania zostaliśmy wprowadzeni w tajniki czterech żywiołów: wody, ognia, powietrza i ziemi, związanych z lasami oraz ich ekosystemem i otrzymaliśmy materiały do samodzielnej pracy. W dniu 22 lutego stawiliśmy czoła 50 pytaniom, które miały wyznaczyć naszą drogę do sukcesu. Wzięło w nim udział 650 uczestników z 67 szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego. Po długim oczekiwaniu nadszedł dzień ogłoszenia wyników, który miał miejsce 15 marca. Wielki sukces! Trzy osoby z naszej grupy: Wiktoria Kaczmarska, Wiktoria Węglarz, Gabriela Flis zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu. To jest spełnienie marzeń, nagroda za wszystkie nasze trudy i wysiłki. Ale wraz z sukcesem rodzi się także nowe wyzwanie gdyż już 19 kwietnia w Krośnie, staniemy przed kolejnym wyzwaniem - drugim etapem konkursu „Leśne Żywioły” Nasze serca biją już teraz mocniej, pełne emocji i niepewności, ale także determinacji. Świadomi tego, że przed nami trudne zadanie, będziemy poświęcać każdą wolną chwilę na doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności związanych z lasami i ich żywiołami.

      Autorzy: Uczestnicy konkursu z opiekunami M. Król i B. Twardowską

     • Praga w jeden dzień

     • Staż zawodowy to nie tylko praca w firmach, to również poznanie dziedzictwa kulturowego kraju goszczącego. Nasz partner projektu firma Kopernikus zaproponował nam wycieczkę do Pragi, która jest jedną z najpiękniejszych stolic w Europie.
      Do Pragi pojechaliśmy pociągiem. Podróż była szybka i wygodna. Pieszą wycieczkę po tym mieście rozpoczęliśmy od zwiedzenia zegara astronomicznego, w którym o pełnej godzinie uruchamiają się figurki 12 apostołów oraz Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Później przeszliśmy Mostem Karola  w kierunku Zamku na Hradczanach, po drodze podziwiając Street Art oraz wielki, stary młyn wodny z gremlinem. Dotarliśmy na zamek tuż przed południem, dzięki temu mogliśmy o godzinie 12.00 podziwiać honorową zmianę warty. Kolejnym punktem naszej pieszej wycieczki było wejście na dominującą nad miastem petrzyńską wieżę widokową, z której roztacza się praska panorama. Wieża ma 58, 7 m wysokości , a na jej czubek prowadzi 299 schodów. Schodzimy ponownie do miasta, by przejść korzystając z sygnalizacji najwęższą uliczką Pragi.
      Po wyczerpującym marszu był czas na obiad i zakup pamiątek. Każdy miał  sposobność na spacer zabytkowymi uliczkami Starego Miasta. Na zakończenie zwiedziliśmy zabytkową część praskiego dworca głównego, która określana jest mianem ostatniego architektonicznego blasku umierającego Imperium Habsburskiego. Ciekawostką jest również makieta dworca wykonana z klocków Lego. Należy podkreślić, że podczas pieszej wycieczki po Pradze pokonaliśmy trasę prawie 17 km. Zmęczeni lecz pełni wrażeń wróciliśmy pociągiem do Ostrawy.

      Autorzy: zespół projektowy

     • Czy układanie kostki brukowej jest trudne?

     • Tak, układanie kostki brukowej może być wyzwaniem, ale przy odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach można uzyskać trwałą i estetyczną nawierzchnię, która będzie wizytówką domu lub miasta. Nie można rozpocząć wykładania kostki brukowej bez przygotowania właściwego planu. Mając gotowy projekt, przeprowadza się pomiary terenu i wyznacza granice nawierzchni i określa konkretne punkty za pomocą drewnianych palików lub metalowych szpilek. Później przygotowuje się  podłoże, które składa się z podsypki i podbudowy. To ważny etap, ponieważ od jakości wykonania podbudowy zależy ostateczna jakość nawierzchni. Podbudowę najczęściej wykonuje się z żużlu, żwiru, tłucznia, grysu czy piasku zmieszanego z chudym betonem lub cementem. Grubość podbudowy dopasowuje się do przewidywanego obciążenia całej nawierzchni. 

      Nad podbudowę należy ułożyć podsypkę – najlepiej z piasku w celu wyrównania całości. Kiedy już nawierzchnia jest gotowa, można rozpocząć układanie kostki brukowej. Należy pamiętać o tym, aby zachowywać odpowiednie szczeliny między poszczególnymi kostkami. Szczeliny te później wypełnia się piaskiem, a na końcu ubija nawierzchnię.
      Na zdjęciach uczniowie klasy drugiej w zawodzie operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych wykonują fachowo właśnie takie czynności w firmie Strabag na zajęciach praktycznych. W ramach przygotowań do wykonywania zawodu można nauczyć się na symulatorze pracy koparko-ładowarką, spychaczem i innymi maszynami. Zwieńczeniem tej nauki jest praca na prawdziwej maszynie. Niektórzy już przeżyli takie cenne doświadczenie.

      Autor: Stanisław Olszówka

     • Na Morawach w Czechach

     • Pierwszy tydzień za nami, który był bardzo pracowity dla każdej grupy zawodowej. Praktykanci zastosowali teorię w praktyce podczas pracy w magazynie, pielęgnując zieleń miejską, archiwizując dokumenty i przygotowując potrawy.
      Grupa integrowała się podczas wyjścia na kręgle oraz wspólnego spędzania czasu wolnego po praktyce zawodowej.
      Sobota przywitała nas słoneczną pogodą, która stanowiła zachętę do spaceru po ostravskim ZOO i Parku Botanicznym. Później podziwialiśmy panoramę Ostravy z wieży widokowej Ratusza.

      W niedzielę autokarem pojechaliśmy na wycieczkę do Brna. Zanim to nastąpiło po drodze zwiedzaliśmy Krajobrazowy Park Morawskiego Krasu. Morawski Kras należy do najwspanialszego regionu krasowego Środkowej Europy, gdzie na obszarze 94 km2  znajduje się ponad 1600 jaskiń krasowych. Zwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych, a mianowicie Jaskinię Punkvy. Jaskinia była odkrywana w latach 1909-1933 przez roboczą grupę profesora Karla Absolona. Przechodziliśmy przez ogromne pomieszczenia i korytarze z naciekowym wystrojem. Dalszą część zwiedzania stanowił spływ podziemnym korytarzem rzeki Punkvy. Podczas spływu zwiedza się Masarykowe pomieszczenie, które należy do najpiękniejszych jaskiniowych pomieszczeń Morawskiego Krasu. Następnie wjechaliśmy kolejką gondolową nad przepaść Macochy, która ma ponad 138,5 m głębokości i należy do najgłębszych w Europie Środkowej. Według legendy nazwa przepaści pochodzi od macochy, która próbowała zrzucić w tym miejscu ze skały swojego pasierba, tak aby cały majątek przypadł w udziale jej własnemu synowi. Chłopiec jednak zdołał uczepić się gałęzi wystającej ze zbocza i uniknął śmierci. Kiedy we wsi rozeszła się wiadomość o niecnym czynie macochy, ta skoczyła w przepaść.

      Z czego słynie Brno?
      Brno zajmuje drugie miejsce pod względem liczby ludności wśród czeskich miast po stołecznej Pradze. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym (teatry, filharmonia, międzynarodowe festiwale muzyczne), naukowym (6 uczelni, w tym Uniwersytet Masaryka i Uniwersytet Techniczny) i turystycznym.
      Po przerwie obiadowej, przewodniczka Martina zaprowadziła nas pod zabytkowy Stary Ratusz w Brnie. Opowiedziała jego historię, która sięga początków XIII w. Nad wejściem do ratusza czuwa znany z miejskich legend „smok”, który naszym zdaniem bardziej przypomina krokodyla. W czasie wolnym każdy mógł indywidualnie zwiedzić atrakcje turystyczne w obrębie Starego Rynku. Nie sposób było nie zauważyć dominujących nad miastem wież gotyckiej Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pochodzącej z XIII w.

      Autorzy: Zespół projektowy

       

       

     • W poszukiwaniu wiosny

     • Marzec to miesiąc, kiedy natura budzi się ze snu zimowego, a nasi uczniowie przystępują do pierwszych porządków i prac w ogrodzie. Jak co roku, szukamy oznak zbliżającej się wiosny, przy okazji łapiąc świeży oddech i nową energię. Jednym z najwcześniej budzących się do życia kwiatów są krokusy, które już rozkwitają w pełnej krasie i malują nasze otoczenie w barwach fioletu, bieli i radosnego żółtego. Uczniowie w zawodzie technik architektury krajobrazu aktywnie angażują się w prace po zimie: usuwają zalegające liście, przycinają rośliny i przygotowują miejsca na nowe nasadzenia. Wiosenne przebudzenie jest nie tylko wydarzeniem przyrodniczym, ale także inspirującym momentem, który mobilizuje naszych uczniów do działania i kreatywnego myślenia.

      Autor: Irmina Piłat

     • DZIEŃ MĘŻCZYZN

     • Zdrowia, miłości  wszystkiego co dobre, miłe i szczęśliwe.
      Samych wspaniałych i  słonecznych dni,
      słońca w błękicie,
      szerokiego uśmiechu przez całe życie.
      Wszelkiej pomyślności
      w życiu zawodowym i osobistym.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub
    17 227 13 32
    numery wewnętrzne:
    101 sekretariat
    103 dyrektor
    105 zastępca dyrektora
    107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa


    Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz
    zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk
    beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg
    elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca:
    Powiat Kolbuszowski
    ul. 11-go Listopada 10
    36-100 Kolbuszowa
    NIP 814-15-73-682

    Odbiorca:
    Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
    Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie