• EUROPEJSKI  DZIEŃ  JĘZYKÓW  OBCYCH

     • Już od 2001 r. obchodzony jest w dniu 26 września  Europejski Dzień Języków Obcych.  Dzień ten przypomina o tym, że język jest kluczem do zrozumienia drugiego człowieka i jego kultury. A warto o to zadbać, ponieważ w samej Europie jest 46 państw i 700 milionów Europejczyków! – a więc przeogromna różnorodność, którą każdy może odkryć dla siebie.

      Z tej okazji odbył się w ZSA-E   VI Szkolny Konkurs Wiedzy o Francji i Niemczech. Uczniowie przetestowali swoją wiedzę z zakresu geografii, kultury, przemysłu i gastronomii Francji i Niemiec. Okazało się, że ich wiedza jest całkiem rozległa i z każdym rokiem się zwiększa m.in. dzięki temu, że wyjeżdżają regularnie na praktyki zawodowe i wymianę uczniowską w ramach programów ERASMUS+ i  POWER w projektach:  „Europejskie Praktyki Zawodowe”, „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces”, Food Redefined”. Tylko
      w ostatnich dwóch latach w projektach tych wzięło udział 115 uczestników, którzy wyjechali do Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Portugalii, Francji i Irlandii, zdobywali tam doświadczenie zawodowe, zwiedzali  i zawierali nowe znajomości i przyjaźnie. Wszyscy przyznają, że znajomość języka danego kraju, a przynajmniej języka angielskiego  znacznie ułatwia kontakty i daje wiele nowych możliwości, pozwala poczuć się swobodnie.
      „Z językami, wszędzie jesteś w domu”, jak powiedział  Edward De Waal (angielski artysta, krytyk i historyk sztuki). Może postaramy się, żeby nauka języków obcych stała się naszym hobby?

      Nagrodzeni w konkursie:

      - w kategorii Wiedza o Francji:

      1 miejsce: Agata Snopek (kl. 4bc)
      2 miejsce: Natalia Wit (kl. 4z)
      3 miejsce: Gabriela Ofiara (kl. 4bc )
      Wyróżnienie: Szymon Zieliński (kl. 3aez)

      - w kategorii Wiedza o Niemczech:

      1 miejsce: Adam Pełka (kl. 4bc)
      2 miejsce: Ewelina Sitarz (kl. 4bc)
      3 miejsce: Patrycja Ozga (kl. 4bc)

      Wyróżnienia: Artur Płaza (kl. 4bc), Patrycja Tabaka (kl. 4z) i Patrycja Dudek (kl. 4bc)

      Gratulujemy!!! Organizatorzy: Urszula Kuna i Anna Kwiecień

      Autor: A.Kwiecień

     • #Sprzątamy Dla Polski

     • Akcja #SprzątamyDlaPolski to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest troska o klimat i środowisko jako element współczesnego patriotyzmu. Społeczność ZSA-E w Weryni aktywnie włączyła się do akcji. Uczniowie zaopatrzeni w rękawiczki i worki do segregacji odpadów, wysprzątali teren wokół szkoły. Efektem pracy naszych uczniów były worki pełne śmieci. Wierzymy, że przez takie wydarzenia doprowadzimy do sytuacji, w której już niedługo każdy będzie wyrzucał odpady tam, gdzie powinien. W tym roku akcja objęta została honorowym Patronatem  Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Programu “Czyste Powietrze”, Fundacji Grupy PKP, PGW Wody Polskie, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

      Autor: M. Król
      18.10.2022

       

       

       

     • Życzenia i podziękowania od SU

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ZSA-E w Weryni złożyli Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Administracji i Obsługi życzenia zdrowia, wytrwałości oraz zadowolenia z pracy. Wyrazili również swoją wdzięczność za trud, wsparcie, słowa otuchy oraz motywację w dążeniu do osiągania celów. Jako podziękowanie uczniowie wręczyli dyrekcji anioły namalowane na drewnie przez p. Monikę Luberę.

      Niech chronią, czuwają i otaczają opieką każdego dnia!

      Autor: I.Pogoda

     • Architekci na warsztatach w skansenie

     • Realizacja projektu „Lasowiackim szlakiem” powoli dobiega końca. Jest to projekt, który ma na celu przybliżenie młodzieży wiedzy na temat kultury naszych przodków – Lasowiaków. Początkiem października, uczniowie kształcący się na kierunku technik architektury krajobrazu wzięli udział w ostatnim już cyklu warsztatów organizowanych w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w ramach tego projektu. Tym razem uczestniczyliśmy w zajęciach z wyszywania tradycyjnych wzorów, z wykonywania ozdób ze słomy i bibuły oraz z przygotowania tradycyjnych potraw kulinarnych. Nasi uczniowie poznali tajniki haftu lasowiackiego, który zdobił odświętne stroje naszych przodków, wykonali pająki, czyli tradycyjne ozdoby ze słomy i bibuły, które wieszano w izbach, jako symbol urodzaju i szczęścia. Dowiedzieli się, w jaki sposób dawniej dekorowano wiejskie izby, oraz jaką rolę odgrywały ręcznie wykonane ornamenty. Mieli również okazję poznać i przygotować tradycyjne potrawy: proziaki, kapustę ziemniaczaną i gołąbki z kaszą i grzybami. Na koniec Pani Urszula Rzeszut-Baran oprowadziła nas po skansenie opowiadając o ogródkach, roślinności i symbolice drzew związanej z życiem ludności lasowiackiej. Po odbytych warsztatach jesteśmy pełni wrażeń i nowych umiejętności, które z pewnością jeszcze nie raz wykorzystamy.   

      Autor: Irmina Piłat

     • POZDROWIENIA  Z  CORK

     • Miejscem  trzytygodniowego pobytu i staży zawodowych  naszych uczniów jest przepiękne miasto Cork. To  drugie co do wielkości miasto w Irlandii. Leży  w południowo- zachodniej części Irlandii przy ujściu rzeki Lee, a jego nazwa pochodzi od irlandzkiego zwrotu Corcach Mór Mumhan, którym określano bagienne tereny prowincji Munster.

      Miasto otoczone murami z czerwonego irlandzkiego piaskowca przyciąga tysiące turystów, oferując im spacery po klimatycznych uliczkach. Dzięki swojej bogatej przeszłości Cork jest prawdziwą perełką dla odwiedzających, którzy mogą wybierać spośród wielu atrakcji. Dosłownie każdy zakątek to zabytkowy kościół, katedra, wieża lub dzwonnica. Cork to doskonały kierunek dla osób, które lubią tętniące życiem studenckie miasta, zabytkową architekturę i dobre jedzenie. 

      Odbywająca praktyki młodzież nie narzeka na brak pracy. Praktykanci doskonalą swoje umiejętności zawodowe pod okiem opiekunów w irlandzkich firmach i lokalach gastronomicznych. Uczniowie technikum ekonomicznego pracują w firmach takich, jak: Saville Menswear,  Gentleman’s Quarters, Candlemania. Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych pracują w firmach: Cafe Velo, The Plaza Restaurant, Cafeteria Tiramisu, Cafe Mexicana, The Thomond Bar, Agora. Uczniowie technikum architektury krajobrazu oraz eksploatacji portów i terminali  pracują w firmach: Home Star,  Kiernan’s Garden Centre. Uczniowie zdobywają swoje doświadczenia w miłej atmosferze przekonując się o przyjaznym nastawieniu Irlandczyków, nawiązują relację z rodzinami u których mieszkają.

         Dzięki mobilności w projekcie Europejskie Praktyki Zawodowe w ramach Programu Erasmus+ młodzież naszej szkoły ma możliwość poszerzyć swoje horyzonty, nawiązać nowe kontakty, poznać inną kulturę integrując się z lokalną społecznością. Może pogłębić wiedzę  umiejętności zawodowe i językowe oraz oswoić się z pracą w międzynarodowym środowisku. Praktyki to również doskonały sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej. Każde doświadczenie zawodowe jest cenione przez potencjalnego pracodawcę.

      Autor: Donata Krogulec
      10.10.2022

     • 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

     • Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbywają się pod hasłem: Uczyńmy zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem (Make mental health and well-being for all a global priority).Dlaczego to święto jest tak ważne? Jaki jest jego cel? Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu edukację w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości, a także wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Święto zainicjowała organizacja World Federation for Mental Health w 1992 roku. Po 1994 roku obchodom zaczęły towarzyszyć hasła i były poświęcone konkretnemu tematowi poza ogólną promocją działań na rzecz zdrowia psychicznego. W tym roku hasłem przewodnim jest: Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem.Tegoroczne hasło odnosi się do rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, przedłużających się konfliktów i przemocy, które zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostan. Szacuje się, że na świecie żyje aż 350 milionów osób, które zmagają się z depresją. W Polsce problem ten dotyka około 10% społeczeństwa. Według szacunków CDC w ciągu życia co druga osoba zostanie zdiagnozowana z zaburzeniami lub chorobą psychiczną.Zdrowie psychiczne - gdzie szukać pomocyJeśli potrzebujesz pomocy, przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy lub znasz kogoś, komu ta pomoc jest potrzebna - nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą.

      W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

      800 70 2222 - Centrum Wsparcia Dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym - 24/7
      116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 24/7
      800 120 002 - Niebieska linia dla osób doświadczających przemocy - 24/7

      116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych - 14:00-22:00/7
      800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 24/7
      800 108 108 - Nagle Sami - wsparcie dla osób po stracie bliskich i będących w żałobie - pon-pt 14:00-20:00
      800 111 123 - Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie - pon-pt 12:00-18:00.

      https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/307732,jak-zadbac-o-swoje-zdrowie-psychiczne

      Autor: Edyta Chrząstek

     • Tydzień mobilności

     • We wrześniu  w krajach UE obchodzony jest Europejski Tydzień Mobilności, który ma zachęcać mieszkańców miast i wsi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania m.in. chodzenia pieszo, jazdy na rowerze.  Polska jest w czołówce krajów aktywnie biorących udział w  Tygodniu Mobilności. Nasza szkoła w ramach nowego projektu MP Health Direct czyli „Kierunek  na zdrowie psychiczne i fizyczne” stara się podejmować różnorodne działania promujące zdrowie i dołącza do świętowania Europejskiego Tygodnia Mobilności. Uczniowie z naszej szkoły starają się być bardziej eko dojeżdzając rowerem, chodząc pieszo do szkoły, nawet mimo niekorzystnych warunków pogodowych w trakcie roku szkolnego. Zachęcają do tego również swoich znajomych. Według naszych statystyk ok. 10% uczniów dojeżdża rowerami, 2 % przychodzi do szkoły pieszo, a około 80% uczniów dojeżdża autobusem, czyli bardziej ekologicznym środkiem transportu niż samochód. „Zielone” dojazdy do pracy wybierają też nauczyciele oraz pracownicy  szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłości takich ekologicznych wyborów środków transportu wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły będzie jeszcze więcej!

      Autor: A. Wróbel

     • Wycieczka Zakopane - Kraków

     • W ostatni weekend września, w  dzień chłopaka wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Zakopanego i Krakowa. Na miejscu- w stolicy polskich Tatr- przywitał nas przewodnik, który opowiedział nam o historii oraz walorach Podhala. Pomimo typowo jesiennej pogody nie straciliśmy dobrego humoru i z zapałem wędrowaliśmy Doliną Kościeliską, podziwiając monumentalne górskie szczyty.  Naszym celem było  schronisko na Hali Ornak.

      Dolina Kościeliska jest jedną z najpiękniejszych i najciekawszych dolin leżących po polskiej stronie Tatr Zachodnich. Jest drugą co do wielkości doliną w polskich Tatrach.

      Podczas spaceru towarzyszył nam szmer Kościeliskiego Potoku, a na trasie mijaliśmy trzy charakterystyczne zwężenia, czyli tzw. bramy. Są to odpowiednio: Niżnia (Brama Kantaka), Pośrednia (Brama Kraszewskiego) oraz Wyżnia Kościeliska Brama (Brama Raptawicka).

      Szlak prowadzący przez Dolinę Kościeliską rozpoczyna się w Kirach – osiedlu leżącym w obrębie Kościeliska. U wylotu znajdują się stragany z pamiątkami i jedzeniem, budki z regionalnymi wyrobami oraz karczma. Trasa prowadząca przez dolinę jest bardzo dobrze przystosowana do ruchu turystycznego.

      W drodze powrotnej do autokaru postanowiliśmy jeszcze zobaczyć Smreczyński Staw. Wydłużyło to czas naszej wycieczki, ale dla takich widoków było warto.

      Pomimo trudu wędrówki ale pełni werwy i zapału, udaliśmy się zobaczyć jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych ulic Zakopanego, czyli Krupówki. Mieliśmy tam okazję kupić tradycyjne, góralskie sery - oscypki oraz regionalne pamiątki. 

      Naszym następnym upragnionym celem było dotarcie do miejsca noclegowego ,,Willa Karolcia”. Po prawdziwym góralskim, sytym obiedzie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. 

      Jednak dzień uroczysty należy świecić, a to był przecież Dzień Chłopaka więc wieczorem, całkowicie spontanicznie zorganizowaliśmy dyskotekę.  Każdy świetnie się bawił, integrował z całą grupą i relaksował po pełnym wrażeń dniu.

      W sobotę, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą drogę- teraz historycznego grodu Kraka, czyli Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy niezwykły Skarbiec Koronny.

      W Zamku Królewskim na Wawelu przechowywane są najcenniejsze pamiątki historyczne związane z chwałą polskiego oręża, przede wszystkim z wieków XVI i XVII, eksponaty ze zbrojowni Jagiellonów i Wazów, doborowy zestaw militariów o udokumentowanej metryce, w tym trofea z bitwy pod Wiedniem (1683), a przede wszystkim zabytki uratowane przez Tadeusza Czackiego w 1796 roku po rozgrabieniu Skarbca Koronnego przez Prusaków.        
      W wawelskim Skarbcu Koronnym znajdują się m.in. : odznaki zaszczytne króla Jana III Sobieskiego, królewskie klejnoty, miecz koronacyjny królów polskich zwany Szczerbcem oraz  złoto - srebrne naczynia i porcelana.

      W dalszej część wycieczki, w czasie wolnym spacerowaliśmy  po Starym Rynku, Sukiennicach, obejrzeliśmy Kościół Mariacki oraz Barbakan i Bramę Floriańską.

      Zmęczeni, jednak pełni wrażeń i pozytywnych emocji ruszyliśmy w drogę powrotną. 

      Autor: Weronika Fitał, Anna Kiwak                                                  

       

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie