• Charytatywny kiermasz pierniczków z misją specjalną!

     • Czas przedświąteczny jest okazją do kosztowania różnych smakołyków jak i pomocy innym. Nasze Szkolne Koło Caritas wraz z uczniami, którzy aktywnie biorą udział w realizacji działań projektu „MP Health Direct” zorganizowali Kiermasz Bożonarodzeniowy Pierników. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli w naszej szkole.

      Dziękujemy za zakup udekorowanych pierniczków!!! Uzyskane środki zostały podzielone i część z nich będzie przekazana na operację Oliwki Kret z Kolbuszowej.

      Pierniczki będzie można jeszcze zakupić na „Świątecznym kiermaszu charytatywnym dla Oliwki Kret” w Szkole Podstawowej w Kupnie, niedziela 18 grudnia w godzinach 11.00 -16.00. Uczniowie naszej szkoły na ten cel przygotowali również: stroiki i akcesoria świąteczne.

      Szczegółowe informacje o kiermaszu w Kupnie znajdują się w poniższym linku:-

      https://kolbuszowa.pl/20-aktualnosci/55-aktualnosci/9881-kiermasz-swiateczny-dla-oliwki.html?9881,

      Autor: A.Biestek

     • List do św. Mikołaja

     • Wasze listy były kolorowe i zwyczajne, pisane od serca, dojrzałe, przemyślane. Mikołaj był z długą brodą, w czerwonej czapce, przy domowej choince, a także w szpitalach, na oddziałach onkologicznych, blisko dzieci, które cierpią przez wojnę. Wszystkie prace zasłużyły na nagrodę, ale wiadomo zawsze muszą być tzw. ,,perełki":)

      I miejsce: Dorota Cudecka

      II miejsce: Wiktoria Łuszcz

      III miejsce: Aneta Drozd i Wiktoria Janusz

      Wyróżnienia: Patrycja Ozga, Bartłomiej Metlak, Andrzej Marut

      Niech św. Mikołaj spełni wszystkie życzenia i marzenia!!!!

      Autor: Katarzyna Wachowska

     • Wyjazd do kina klas pierwszych

     • W czwartek 8 grudnia klasy 1az i 1 et wybrały się do Multikina w galerii Millenium w Rzeszowie na film "Johnny". Podróż minęła nam na ciekawych rozmowach i integracji międzyklasowej. Po dojechaniu na miejsce, udaliśmy się na salę kinową, aby obejrzeć film opowiadający o niezwykłym księdzu Janie Kaczkowskim, który angażuje młodych chłopców w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. "Johnny" to film , który na przemian bawi i wzrusza, przeraża i rozczula. Fabuła przeprowadza nas od mrocznych momentów, przez walkę z samym sobą i zewnętrznym światem, aż do znalezienia sensu i nadziei. Emocje towarzyszyły nam przez cały seans.

      Po zakończonym filmie mieliśmy czas wolny, który przeznaczyliśmy na obiad czy zakupy, po czym wróciliśmy do szkoły. Uważamy ten wyjazd za bardzo udany.

      Autor: Zuzanna Bajor, klasa 1az

     • Kurs rachunkowości

     • 20 uczniów z naszej szkoły jest w trakcie odbywania kursu "Podstawy rachunkowości" w ramach realizacji projektu "Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe". 

      Na pierwszych zajęciach przedstawiono nam tematykę na ponad 100 kolejnych godzin. Dowiedzieliśmy się, że aby otrzymać certyfikat, będziemy musieli zdać dwie prace kontrolne oraz egzamin z wynikiem minimum 60%.

      Egzamin potwierdza zdobycie m. in. następujących kwalifikacji w obrębie zawodu księgowy:

      - posługiwanie się dokumentami księgowymi,

      - księgowanie podstawowych operacji gospodarczych,

      - sporządzanie sprawozdania finansowego jednostki małej w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

      Wykłady przeprowadzane przez panią Katarzynę Altamer ze Stowarzyszenia Księgowych są niezwykle interesujące. Mnóstwo nowych informacji przedstawionych w sposób praktyczny i ciekawy. Niektóre tematy bardziej, a inne mniej korelują z materiałem omawianym na lekcjach ekonomii. Czasem potrzebujemy więcej czasu, żeby zrozumieć dane zagadnienie, ale pod koniec dnia jesteśmy z siebie dumni i zadowoleni, że udało nam się czegoś nowego nauczyć.

      Podsumowując, zdobyte informacje z pewnoscią przydadzą nam sję w przyszłości i ułatwią start na ścieżce zawodowej.

      Autorzy: Ewelina Sitarz, Wiktoria Rudna, Agata Snopek

     • Kiermasz Bożonarodzeniowy SKC !!!

     • W dniach od 12-13.12.2022 r. (poniedziałek i wtorek)  Szkolne Koło Caritas organizuje Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym będą sprzedawane udekorowane lukrem pierniczki. Będą miały różne kształty nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia: choinki, gwiazdki, domki, bałwanki itp. Sprzedaż ich będzie odbywała się na długiej przerwie przy wejściu głównym do szkoły. Uzyskane fundusze z akcji SKC będą przekazane dla osób potrzebujących lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Część z nich zostanie przeznaczona na pomoc dla Oliwki Kret z Kupna.

      Dziękuję klasie I, III i IV z Technikum żywienia i usług gastronomicznych za pomoc w wypiekaniu pierników oraz dekorowanie ich.

      Serdecznie zapraszamy: Szkolne Koło Caritas

      Organizator: Agnieszka Biestek

     • Odwiedziny Świętego Mikołaja

     • Dźwięk dzwonka i charakterystyczne „Ho, ho, ho!” mogło oznaczać 6 grudnia tylko jedno: odwiedził nas Mikołaj! W asyście elfa, uroczych pomocniczek i renifera, który uwijał się jak szalony pstrykając coraz to nowe fotki, Mikołaj witał się z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Zaglądał do każdego zakamarka, aby osobiście życzyć wszystkim wesołych świąt. Swoim zwyczajem obdarowywał spotkanych słodkościami i upominkami. Wiemy, że Święty był pod wielkim wrażeniem radosnej atmosfery panującej w szkole. Szczęśliwym trafem dotarł również na corocznie odbywający się w ZSA-E w Weryni „Maraton pierników”, gdzie było mu dane własnoręcznie udekorować pachnące korzennymi przyprawami ciasteczko. Na mocy zawartego przed laty porozumienia pomiędzy Mikołajem a dyrektorem szkoły, wizytę wspaniałego gościa uczczono dniem bez pytania i kartkówek :)

      Autor: Iwona Pogoda

     • Ewelina i Agata laureatkami konkursu

     • XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego objęty honorowym patronatem przez Starostę Kolbuszowskiego i Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa odbył się 02.12.2022r. w Kolbuszowej.

      Laureatką konkursu została Ewelina Sitarz , trzecie miejsce zajęła Agata Snopek.

      Gratulujemy sukcesu, a całą społeczność szkolną zachęcamy do zapoznania się ze „Zrównoważoną ochroną przyrody na terenie Powiatu Kolbuszowskiego”

      Nasze wrażenia:

      Podczas przygotowań do konkursu odkryłyśmy jak wiele pięknych miejsc, wartych zwiedzenia, które znajdują się w okolicy. Poznaliśmy gatunki roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową, ścieżki edukacyjno- przyrodnicze, rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne i kilkaset pomników przyrody, które znajdują się na terenie Płaskowyżu Kolbuszowskiego. Tematyka pytań nas nie zaskoczyła, ponieważ wiele powtarzałyśmy zarówno w szkole jak i w domu, w swoim wolnym czasie. Za zdobyte miejsca otrzymaliśmy ciekawe nagrody, które są bardzo przydatne: długopisy, notesy, termosy, plecaki. Wszystkie te przedmioty możemy wykorzystać zarówno w szkole, jak i podczas wycieczek na łono natury.

      Autorzy: Uczestnicy konkursu

     • Książka na weekend

     • Nastrojowa, pełna magii saga rodzinna. Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości Atlantis na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec, nazywany przez nie Pa Saltem, nadał im imiona mitycznych Plejad. Każda ułożyła sobie życie po swojemu i rzadko mają okazję spotkać się wszystkie razem. Do domu ściąga je niespodziewana śmierć ojca, który zostawił każdej list i wskazówki mogące im pomóc w odkryciu własnych korzeni. I w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie, co się stało z siódmą siostrą. Maja, najstarsza z sióstr, idąc za wskazówkami Pa Salta, dociera do Rio de Janeiro, gdzie przystojny brazylijski pisarz pokazuje jej uroki miasta i pomaga odkryć zagmatwaną przeszłość jej rodziny. Osiemdziesiąt lat wcześniej jej prababka Izabela, córka plantatora kawy, na życzenie ojca zaręczyła się z arystokratą, którego nie kochała. Narzeczony był na tyle wspaniałomyślny, ze zgodził się na jej wyjazd z przyjaciółka do Paryża. W tętniącym życiem Mieście Światła spragniona przygód dziewczyna spotkała ambitnego młodego rzeźbiarza. I poczuła, że nic już nie będzie takie jak wcześniej. Czy historia prababki i matki pozwoli Mai odnaleźć drogę do własnego szczęścia?

      Po książki z tej serii zapraszam do biblioteki szkolnej.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

      Źródło: Siedem sióstr - Lucinda Riley | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

     • Piernikowy maraton 2022

     • Niebanalne pomysły dekoracyjne, tysiące udekorowanych pierników, kilogramy przygotowanego lukru oraz dużo dobrego humoru–to wszystko towarzyszyło warsztatom, które zostały zorganizowane 6 grudnia 2022 roku w naszej placówce. W tym roku atmosferę świąt mogli poczuć nie tylko uczniowie klas pierwszych technikum i szkoły branżowej, ale również ich starsi koledzy i koleżanki, a w uroczystości brało udział ponad 100 osób. Głównym celem imprezy było kultywowanie kulinarnych tradycji, nabycie i doskonalenie  umiejętności zawodowych dotyczących sporządzania glazur i ciasta piernikowego metodą ciast kruchych, zastosowania barwników, posypek i brokatu jadalnego do aranżacji pierników oraz dekorowanie drobnych wyrobów z ciasta piernikowego, rozwijanie pasji i zainteresowań kulinarnych. Uczniowie jak zawsze przygotowali się do tej imprezy poprzez upieczenie pięknych pierników, a podczas dekorowania wykazali się pomysłowością i ciekawymi aranżacjami. Wszystkim dziękujemy za udział w tym wydarzeniu i... zapraszamy na kolejne święto kulinarne. Tym razem na kiermasz świątecznych pierników :)

      Autor: A. Tęcza

       

     • Wycieczka na Specjalną Strefę Ekonomiczną EURO-PARK w Mielcu

     • Wykorzystując ostatnie dni jesieni w  dniu 24.11.2022 r. zorganizowaliśmy wycieczkę (klasa 3 aez i  2 et) do kina na film pt. “Chrzciny”. Mogliśmy się przenieść do czasów PRL-u i zobaczyć styl, tradycje i obyczaje w tamtym okresie. Marianna - jedna z głównych bohaterów filmu ,to gorliwa katoliczka, która postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchamia lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać. Adaptacja tej historii jest idealnym przykładem filmu edukacyjnego, który z pewnością przyda nam się na maturze z języka polskiego. Przy okazji mogliśmy się pośmiać, rozerwać i zrelaksować z kawałkiem historii.  
      Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem PZL-u w Mielcu oraz Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich. Mogliśmy zobaczyć jak są skonstruowane samoloty i szybowce oraz jak funkcjonuje lotnisko w Mielcu. Na końcu naszej wizyty mieliśmy również okazję być w domku pilota, gdzie nasz przewodnik zaprezentował krótkie filmiki z prawdziwego lotu szybowcem oraz skoku z spadochronu. 

      Autorzy:
      Weronika Fitał, Martyna Jagodzińska, Klaudia Sitarz

       

     • Natalia wyróżniona w konkursie wojewódzkim

     • Z przyjemnością informujemy, że Natalia Wit 4z została wyróżniona w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS”. 

      Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny powiadomił, że w dniu 21 listopada 2022 r. konkurs został podsumowany. Komisja oceniła 293 prace, które napłynęły z 74 szkół województwa podkarpackiego.

      5 grudnia 2022 r. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie odbyło się uroczyste rozdanie nagród.

      Serdecznie gratulujemy!

      Autor: I.Pogoda

     • Wyjazd na lodowisko

     • W dniu 29.11.2022 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę szkolną na lodowisko i do kina. Na początku liczna grupa „amatorów” pod opieką nauczycieli Wioletty Majewskiej i Witolda Cesarza wybrała się na lodowisko MOSiR w Dębicy. Uczniowie z radością doskonalili swoje umiejętności poruszania się po lodzie. Mimo, iż nie wszyscy byli ekspertami łyżwiarstwa szybko nabrali równowagi i jeździli całkiem nieźle. Choć nie obyło się  bez upadków, które zdarzały się nawet tym najlepszym, to po dwóch godzinach śmigali po lodzie całkiem nieźle. Natomiast zaraz po wyjściu z lodowiska uczniowie wybrali się do kina „Śnieżka”, także w Dębicy , gdzie mieli okazję obejrzeć film pt. „Johnny”, który opowiadał historię życia ks. Jana Kaczkowskiego. To wspaniała opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Duchowny angażuje młodych chłopców – twardych buntowników w pomoc śmiertelnie chorym ludziom. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Młodzież naszej szkoły oglądając film z pewnością poczuła poczucie humoru z jakim ksiądz podchodził niemalże do każdej, nawet najtrudniejszej, sprawy.

      Wycieczce towarzyszyła miła atmosfera, ale i poczucie humoru, wyjazd był udany a młodzież bardzo zadowolona.

      Autor: W.Majewska

     • 1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

     • Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV / AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz kampanie poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się z nią.

      Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.

      Na stronie internetowej Krajowego Centrum do Spraw HIV/AIDS pod adresem: aids.gov.pl znajdują się materiały poświęcone zagadnieniom związanym z HIV / AIDS.

      HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

      • 38 400 000 osób żyło z HIV;
      • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
      • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
      • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

      Autor: I.Pogoda

     • XIV Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny

     • Już po raz czternasty, uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni udowodnili, że zasady ortografii i poprawnej polszczyzny nie skrywają przed nimi żadnych tajemnic!W ostatni dzień listopada 2022 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego i Poprawnej Polszczyzny. Wzięło w nim udział  ponad trzydziestu  uczniów naszej szkoły. Najpierw pisali oni dyktando pt.,, Rozterki singli", a później    przystąpili do testu językowego. W starciu z licznymi pułapkami z zakresu ortografii, interpunkcji, frazeologii czy semantyki wszyscy poradzili sobie znakomicie, jednak zwycięski tytuł mógł zostać przyznany tylko jednej osobie.

      Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii roku szkolnego 2022/2023 otrzymała  Ewelina Sitarz z klasy 4bc!

      Wyniki XII Szkolnego Konkursu Ortograficznego i Poprawnej PolszczyznyNajwyższym poziomem znajomości ortografii wykazali się:

      I miejsce - Ewelina Sitarz

      II miejsce - Wiktoria Cholewa

      III miejsce - Krzysztof Gola

      Wyróżnienia: Anastazja Bieleń i Natalia Puzio

      Poprawną polszczyzną najlepiej posługują się:

      I miejsce - Hubert Micek

      II miejsce - Ewelina Sitarz

      III miejsce - Weronika Fitał

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

      Autor: K.Wachowska

     • „Tydzień Oszczędzania – pomoc na cztery łapy”

     • W dniach 24-31 października 2022 r. został zorganizowany „Tydzień Oszczędzania” w naszej szkole. Uczniowie ZSA-E z Weryni w ramach akcji zbierali środki pieniężne, dzięki którym zostały zakupione karmy oraz przysmaki dla zwierząt z ,,Przytuliska w Kolbuszowej”. W zbiórce środków pieniężnych wzięli udział uczniowie z następujących klas: 4 z, 3 aez, 2 et i 1et.
      Wszystkim biorącym udział w akcji – Dziękujemy za zaangażowanie oraz wielkie serce

      Autor: U.Szklarz - organizator przedsięwzięcia wraz z członkami Szkolnego Koła Przedsiębiorczości.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie