• Dzień Uśmiechu

     • Wczoraj w naszej szkole organizowany był Dzień Uśmiechu. Przerwy pełne muzyki, życzliwości, radości, poczucia wspólnoty obfitujące w przepiękne, szczere uśmiechy! Natomiast na lekcjach języka angielskiego gościł  brytyjski humor z Rowanem Atkinsonem, „szczęśliwe” idiomy oraz  tekst piosenki zespołu Westlife. Aktywność i pomysłowość uczniów była nieograniczona. Kolorowe ubrania, wspólne klasowe zdjęcia oraz selfie były ukoronowaniem tego szczególnego dnia. Nauczyciele zaś wspaniale integrowali się z wychowankami.  Zresztą – proszę zobaczyć samemu na nasze wspólne fotografie!  Pamiętajcie, że pogoda ducha, sympatia, wsparcie i zrozumienie może być przekazane przez jeden UŚMIECH!!! Życzę sobie i Wam dni pełnych uśmiechu!! 

      Autor: Anna Fołta
      6.10.2021

       

     • Światowy Dzień Wegetarianizmu

     • 1 października już od ponad czterdziestu lat na całym świecie  odbywają się liczne wydarzenia promujące wegetarianizm m.in.: występy artystyczne, poczęstunki wegetariańskie, przedstawienia i happeningi. Do obchodów Światowego Dnia Wegetarianizmu przyłączyła się również społeczność naszej szkoły. W tym dniu uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami mieli możliwość wysłuchania prezentacji, z której mogli się dowiedzieć  jak i kiedy powstał Światowy Dzień Wegetarianizmu, jakie są odmiany diet wegetariańskich oraz jakie plusy i minusy może nieść ze sobą wegetariański sposób żywienia. Uczniowie klasy 3 kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali wegetariańskie dania.  Patrycja Tabaka z klasy 3z przedstawiła przykładowe jadłospisy dla poszczególnych diet wegetariańskich. Dla chętnych uczniów został zorganizowany krótki test wiedzy o wegetarianizmie. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas akademii z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.

      Autor: A.Wróbel
      06.10.2021

     • Dzień Chłopaka z atrakcjami

     • Chłopców w klasie 2aez mamy niewielu, ale chciałyśmy im pokazać, że są dla nas ważni! Specjalnie w tym dniu, z okazji ich święta, zorganizowany został wyjazd do Rzeszowa. Podróż była tania, szybka i przyjemna, bo pojechaliśmy tam szynobusem. Mimo deszczowej pogody wszystkim dopisywał dobry humor i uśmiech. Nasza niespodzianka to: seans w kinie Helios „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” oraz szaleństwo w kręgielni w Galerii Nowy Świat. 
      Wchodząc do kina, zaopatrzyliśmy się oczywiście w przekąski, obowiązkowo popcorn i chipsy. Film był ciekawy, opowiadał o Stefanie Wyszyńskim, jego życiu w latach wojennych, o funkcji kapelana Armii Krajowej, o udziale w powstaniu warszawskim - prawdziwa lekcja historii.

      Później były kręgle i relaks, emocjonująca gra, rywalizacja, śmiech.
      Atmosfera była bardzo miła, wszyscy świetnie się bawili, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów. 

     • Szkolne Czytanie "Moralności pani Dulskiej"

     • W dniu dzisiejszym (6 października 2021) uczniowie klas pierwszych technikum wysłuchali fragmentu dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność pani Dulskiej". Szkolne czytanie odbyło się w ramach upowszechniania i promowania wibitnych dzieł literatury polskiej wśród młodzieży. 

      Uczniowie wcielili się w nastepujące postacie bohaterów książki:
      Zbyszko - Michał Ciężki
      Mela - Aleksandra Durak 
      Hanka - Łucja Hołodniak
      Hesia - Marcelina Kopeć
      Dulski oraz narrator - Maciej Kiwak 
      Juliasiewiczowa - Paulina Wit
      Dulska - Natalia Wit 

      Gratulujemy im znakomitego występu oraz  talentu.

      Autorzy: A.Kiwak, B.Sobowska-Rekut
      6.10.2021

     • Ogłoszenie o Konkursie Czytelniczym

     • Zapraszamy do udziału w Konkursie Czytelniczym, w którym uczestnicy wykażą się znajomością treści „Chłopów t. 1” Władysława Reymonta oraz „Lalki” Bolesława Prusa. 

      Uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o zgłaszanie się do pań Katarzyny Wachowskiej, Anny Kiwak i Bogusławy Sobowskiej-Rekut w terminie do 30 listopada 2021 r. Konkurs odbędzie się w drugim tygodniu  grudnia 2021 r.

      Na uczestników czekają nagrody.

       Regulamin konkursu czytelniczego.doc

      Autor: B.Sobowska-Rekut
      5.10.2021

       

     • Ognisko klasowe

     • W środę 29 września, uczniowie klasy 3bc wraz z wychowawcą, zorganizowali, można powiedzieć, nietypową lekcję wychowawczą czyli ognisko klasowe. Odbyło się ono przy stadionie ,,Weryniarnki” w Werynii. Początek naszego spotkania z wychowawczynią  Panią Joanną Godzisz to pełna śmiechu, humoru i zabawnych sytuacji gra integracyjna - kalambury. Należało odgadnąć hasła z kategorii: przysłowia, literatura oraz historia. Po tym ,,wyzwaniu” usmażyliśmy pyszne kiełbaski. Ognisko było super. Czas spędziliśmy miło i aktywnie na wspólnych grach i rozmowach.
       

      Autorzy: Agata Snopek i Gabriela Ofiara
      4.10.2021

     • Ogłoszenie

     • Od 4 października 2021 r., dla uczniów, którzy nie korzystają ze szkolnej stołówki będzie dostępna na jadalni, na  długiej przerwie gorąca herbata.

     • Zwiedzamy Berlin i okolice

     • Berlin to ogromne i bardzo ciekawe miasto, każdą wolną chwilę spędzamy na jego poznawaniu.  

      Przy głównej alei  Unter den Linden znajduje się  bardzo ładny Czerwony Ratusz (das Rote Rathaus), duży elegancki budynek z czerwonej cegły. Niedaleko niego można podziwiać okazałą fontannę Neptuna (Neptun Brunnen). Przy tej ulicy znajdują się najważniejsze atrakcje turystyczne: Brama Brandenburska, Opera Narodowa (Staatsoper), Katedra Berlińska (Berliner Dom), Wyspa Muzeów (Museumsinsel), Nowy Odwach (Neue Wache) z ciekawym pomnikiem w środku poświęconym wszystkim ofiarom wojny i przemocy.  W pobliżu Bramy Brandenburskiej mają swoje ambasady najbardziej znaczące kraje, np. Wielka Brytania, USA, Francja, Rosja, a obok jednej z nich jest muzeum poświęcone Rotmistrzowi Pileckiemu, polskiemu bohaterowi wojennemu, dzięki któremu świat dowiedział się o holocauście Żydów w obozach zagłady. 

      Bardzo znana jest ulica Kurfürstendamm, przy której stoi kościół ufundowany przez cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche). Kościół ten został częściowo zniszczony w czasie wojny – nie odbudowano go, aby przypominał następnym pokoleniom, że wojna tylko niszczy, Berlińczycy nazywają go dziurawym zębem. Wraz z dobudowaną obok nowoczesną wieżą stanowi ciekawy obiekt do obejrzenia. Przy tej samej ulicy znajduje się bardzo duży, istniejący od ponad 100 lat  dom handlowy KaDeWe – nie taki zwykły, mają tu swoje butiki takie marki jak  Disel, Kenzo, Givenchy, Ganni, Lauren Ralph Lauren i wiele innych.

      Na specjalną wycieczkę wybraliśmy się do Poczdamu (Potsdam) – miasta w odległości 30 km od centrum Berlina, należące do aglomeracji Berlin-Brandenburgia. Jak się dowiedzieliśmy, jest to ulubiony cel wycieczek licznych turystów oraz samych Berlińczyków – bardzo ładne, spokojne, z wieloma starymi uliczkami, gdzie handlarze codziennie rozkładają stoiska z pamiątkami i dobrym jedzeniem. U wylotu głównej ulicy usytuowana jest Brama Brandenburska! Druga tej nazwy  brama, a właściwie pierwsza, ponieważ powstała 20 lat przed swoją imienniczką w Berlinie. Jednak największą atrakcję stanowią pałace i ogrody królewskie: pałac i park Sanssouci, pałac Cecilienhof, Babelsberg, , Charlottenhof, Nowa Oranżeria, Belweder, Nowy Pałac. Małe miasteczko zaczęło się intensywnie rozwijać, gdy król  Fryderyk Wilhelm, a po nim Fryderyk II Wielki, począwszy od XVII wieku budowali tu swoje rezydencje i letnie pałace, aby odpocząć od zgiełku gwarnego Berlina  – nazwa Sanssouci oznacza „nie martw się”. Oprócz wymienionych, jest tu znacznie więcej pałaców i pałacyków, a ogrody są tak rozległe, że jeden dzień nie wystarczy na ich obejrzenie. Warto wybrać się do Poczdamu. Tego dnia każdy z nas zrobił około 20 000 kroków, czyli wycieczka była udana!

      Autor: A.Kwiecień
      30.09.2021

       

     • Ortograficznie zakręceni

     • Księżycowe mrzonki, miraże czy marzenia? Mistrz Twardowski, zwany polskim Faustem, filmy science fiction, Apollo 13, w którym usłyszeliśmy naprawdę słynny tekst: Houston, mamy problem! - z takimi właśnie kosmicznymi pułapkami ortograficznymi borykali się dzisiaj nasi uczniowie podczas XIII Szkolnego Konkursu Ortograficznego i Poprawnej Polszczyzny. Oprócz tekstu dyktanda młodzież rozwiązywała także test  z łamigłówek językowych. Tam czekało na nich mnóstwo dylematów, bo w dzisiejszych czasach angielskiej inwazji trudno stwierdzić czy wszystko jeszcze poprawnie pasuje. 

      Oto wyniki:

      Najlepsi z ortografii:

      I miejsce: Ozga Patrycja 3bc
      II miejsce: Weronika Fitał 2aez
      III miejsce:  Kamila Lewicka 4ae

      Najlepsi z poprawnej polszczyzny:

      I miejsce: Barbara Guzda 4ż
      II miejsce:  Kamila Lewicka 4ae
      III miejsce: Karolina Wesołowska 4ae

      Autor: Katarzyna Wachowska
      29.09.2021

     • Ogłoszenie

     • W dniu 30 września 2021 r. (czwartek) w ZSA-E w Weryni w godzinach od 11-12 będzie można zakupić bilety miesięczne u Pana Henryka Sobala (Firma SOB-TRANS).

      Dodatkowo w siedzibie firmy (Kopcie 93A) bilety bedą sprzedawane w dniach 28,29,30 w godzinach od 17-20

      Henryk Sobala

     • Jesienne dekoracje

     • Kilka dni temu rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Pomimo tego, iż pora ta nieubłaganie zwiastuje nadejście chłodniejszych dni, nam zawsze kojarzy się z gorącymi barwami słońca. Teraz królują pomarańczowe dynie, żółte i czerwone liście delikatnie opadające do stóp drzew, połyskujące pióropusze traw. Ukwiecone latem krzewy pysznie stroją się koralowymi owocami. Klasy I i III technikum architektury krajobrazu postanowiły wykorzystać te wspaniałe ozdoby i stworzyć z nich bukiety oraz stroiki. W przyjaznej atmosferze, bawiąc się darami jesieni, młodzież przekształcała małe drobiazgi w piękne dekoracje. Warsztaty florystyczne odbyły się w ramach zajęć praktycznych pod czujnym okiem pani Irminy Piłat i Marty Banaś.

      Autor: M.Banaś

     • Diamentowy Jubileusz Szkoły

     • Każda rocznica cieszy i napawa dumą a 75 lat nieprzerwanej działalności jest szczególną okazją do świętowania. Taki jubileusz Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni był wyjątkową okazją do spotkania się, wspominania i poznawania szkoły na nowo, po wielu często latach nieobecności. Dnia 24 września 2021 roku w murach szkoły spotkali się jej Absolwenci, pracownicy, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele Powiatu, Kuratora by uhonorować wszystkie lata pracy szkoły. Uroczystości rozpoczęły o godzinie 10 Mszą Świętą koncelebrowaną przez księży będących bądź jej absolwentami , katechetami, bądź sympatykami. Eucharystii przewodniczył ksiądz Józef Opaliński, obecny był ksiądz Jan Niemiec, Lucjan Szumierz – Dziekan Dekanatu Kolbuszowa Zachód, oraz Proboszcz Parafii Werynia Jarosław Depczyński.

      We wzruszających słowach kazania ksiądz Dziekan przypomniał historię Szkoły podkreślając jej rolę w kształtowaniu postaw, charakterów, kwalifikacji i świadomości uczniów. A było tych absolwentów niemal 12 tysięcy. Ale jak mówił, to nie tylko bezduszna liczba, to 12 tysięcy ludzkich losów, życiorysów, indywidualnych radości, smutków, porażek i sukcesów. I u podstaw tych zawiłych życiorysów jest szkoła, jej nauczyciele, pracownicy, którzy niestrudzenie, przez lata szlifują te ludzkie charaktery by dorosły, stały się odpowiedzialne  i mądre. Taką pracę wykonywało 8 dyrektorów tej szkoły, wszyscy pedagodzy, pracownicy obsługi i dziś możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Wykształciliśmy wybitnych absolwentów, którym dziękujemy za pamięć o szkole i miłe słowa wdzięczności wypowiedziane z okazji jubileuszu przez prof. dr hab. inż. Piotra Micka, dr hab. Ryszarda Katę,  prof. dr hab. inż. Józefa Gorzelanego oraz dr hab. Piotra Gorzelanego.

      Dziękujemy również za pamięć i życzliwość Wicestaroście Powiatu Kolbuszowskiego Panu Wojciechowi Cebuli, Przewodniczącemu Rady Powiatu Panu Mieczysławowi Burkowi, Sekretarzowi Gminy Kolbuszowa Panu Krzysztofowi Matejek, przedstawicielowi Podkarpackiego Kuratora Oświaty Panu Dariuszowi Bździkotowi, oraz profesorowi Uniwersytetu Rzeszowskiego  Panu dr hab. Waldemarowi Grzegorzewskiemu. Dziękujemy również za życzenia przesłane Nam od Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Pani Ewy Draus oraz Posła na Sejm RP Pana Zbigniewa Chmielowca.

      Serdeczne podziękowania należą się też przedsiębiorcom z powiatu kolbuszowskiego oraz przedstawicielom firmy IBG Instalbud z Rzeszowa, którzy wspierają szkołę w jej działaniach.

      Przemówienia i podziękowania były elementem uroczystego programu artystycznego, który przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Katarzyny Wachowskiej. Nostalgiczno- refleksyjne wspomnienia, przywoływane z kart książki „Powrócisz tu” niejednokrotnie wywoływały uśmiech wzruszenia na twarzach absolwentów i nauczycieli emerytów.

      Około godziny 13 szanowni goście zostali zaproszeni na uroczysty obiad przygotowany przez uczniów ZSA-E w Weryni pod nadzorem Pań Wioletty Majewskiej, Anny Tęczy oraz Zofii Łuszcz. Na przepięknie udekorowanych stołach królowały typowo polskie potrawy: rosół z makaronem, ziemniaki, schab pieczony w sosie aksamitnym w towarzystwie surówek z buraczków i selera.

      Smaczne potrawy i miłe towarzystwo powodowały, że rozmowom i wspomnieniom nie było końca.  W wypowiedziach przywoływano obraz szkoły sprzed lat, konfrontując go ze współczesnością. I niejeden raz z żalem wyrażano opinię, że w przeszłości uczniowie nie mieli tylu możliwości rozwoju w trakcie dodatkowych kursów czy praktyk zagranicznych. I jeśli mimo tych ograniczeń nasi absolwenci tak wspaniale radzą sobie w życiu to czego dokonają obecni uczniowie.

      Przekonamy się o tym w trakcie kolejnych jubileuszy szkoły.

      Autor: A.Kiwak
      28.09.2021

     • Praktyki w Berlinie

     • Pobyt w Niemczech rozpoczęliśmy od wycieczki po mieście, ale zaraz potem i następnego dnia odbyły się nasze prezentacje w firmach goszczących. Po dwoje, troje albo czworo jechaliśmy z asystentem z biura BERLINK do restauracji, kawiarni albo firmy aby przedstawić się szefowi i dowiedzieć się o czekających nas obowiązkach.

      Nasze miejsca praktyk to: restauracje MARCO POLO UNO, MARCO POLO TRE, KAFE KATULKI, sklep BABIE LATO, restauracja MAŁY KSIĄŻĘ, kancelaria prawnicza LTC Alliance MNB LEGAL. Część firm należy do naszych rodaków, którzy prowadzą swoją działalność w Niemczech od wielu lat. Dzięki temu mamy ułatwioną sprawę – komunikujemy się częściowo po polsku. Natomiast nasi współpracownicy pochodzą z wielu krajów, nie tylko europejskich i próbują „zagadać” do nas po niemiecku, włosku, rosyjsku, chorwacku i chyba nawet po arabsku! Ale luzik – wszystko jest jasne.  A jak nie, to nie szkodzi, kiedyś się dowiemy, co to znaczyło.

      Niektórzy z nas nie mieli jeszcze doświadczeń zawodowych, dlatego nie wszystko jest łatwe i proste. Jesteśmy tu jednak, żeby się uczyć, więc przyglądamy się innym, pytamy i wspieramy nawzajem. Wymaga się od nas, żebyśmy byli punktualni, dokładni i elastyczni – w każdej firmie potrzebny jest ktoś, kto czasem obsłuży klientów, a innym razem pomoże w kuchni. Dajemy radę. Jest dobrze!

      Autor: A. Kwiecień

     • Footballowa Werynia

     • W ostatni weekend września kolejny raz młodzież naszej szkoły przygotowała catering dla uczestników plenerowej imprezy Footballowa Kolbuszowa, która po raz drugi odbyła się w Weryni. Uczniowie klasy  trzeciej i czwartej wspólnie z nauczycielkami przygotowali stoisko ze zdrowymi, kolorowymi przekąskami. W rozgrywkach sportowych w piłce nożnej naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Marek Burek, Paweł Dec, Marcin Jachyra, Marcin Lewandowski, Mateusz Potocki i Mateusz Kardyś   (absolwent naszej szkoły). Przybyli goście częstowali się szotami warzywnymi z dipem koperkowym, koktajlami truskawkowo-bananowymi, truskawkowo-waniliowymi, sałatką owocową oraz kolorowymi koreczkami. Nasze stoisko jak zawsze cieszyło się zainteresowaniem, a owocowe przekąski prawie natychmiast znikały ze stołów.

      Autor: A.Tęcza, W. Majewska
      27.09.2021

     • Szynobusem do Rzeszowa

     • To była najszybciej zorganizowana wycieczka szkolna. Potrzebowaliśmy jednego dnia, by podjąć decyzję, pozbierać pieniądze, zarezerwować bilety i opracować trasę podróży. 20 września pojechaliśmy całą klasą (III bc) do Rzeszowa. Podróż odbyła się szynobusem więc było tanio i więcej zostało nam pieniędzy na inne atrakcje. A program okazał się atrakcyjny. Najpierw kino. W Heliosie obejrzeliśmy film pt: „Wyszyński - zemsta i przebaczenie”. Film opowiadał o życiu prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz o żołnierzach walczących w powstaniu warszawskim. Dzieło to wywarło na nas wielkie wrażenie i wywołało podziw i wdzięczność dla żołnierzy i prymasa za ich odwagę i poświęcenie  w walce o Ojczyznę.

      Po seansie udaliśmy się do Galerii Nowy Świat na kręgle. Trzeba uczciwie przyznać, że tylko dzięki przemyślnej budowie torów kule do kręgli nie toczyły się po całej kręgielni. Wniosek jest jeden: WYCIECZKĘ NA KRĘGLE TRZEBA POWTÓRZYĆ BY NABRAĆ WPRAWY W TEJ GRZE.

      Wycieczka okazał się wspaniałym przeżyciem. Udowodniliśmy, że jako uczniowie też możemy coś fajnego zorganizować i zaproponować wychowawczyni-Pani Joannie Godzisz- przeżycie radosnego i wesołego dnia z jej wychowankami, ale z daleka od murów szkoły.

      Autorzy: Agata Snopek i Gabriela Ofiara

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
  • Logowanie