• Ekonomiczne gry w terenie

     • W ubiegły czwartek tj. 20 maja br. pogoda dopisała, a co za tym idzie-  humor,  radość i energia towarzyszyła wszystkim uczestnikom Szkolnych ekonomicznych gier terenowych realizowanych  w ZSA-E w Weryni.  Głównym celem tego przedsięwzięcia   była nauka przez zabawę, ale też upowszechnianie rekreacji ruchowej oraz zachęcenie uczniów do kreatywnego myślenia i pogłębiania wiedzy ekonomicznej. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z projektu współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski  pt. ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość” w ramach programu edukacji ekonomicznej.

      W grach uczestniczyli uczniowie Technikum z klas od pierwszej do trzeciej- łącznie 51 osób. Podzielni oni byli na trzyosobowe drużyny i najpierw zmierzyli się z testem wiedzy ekonomicznej, a później uczestniczyli w ekonomicznych rozgrywkach odwiedzając aż 10 stanowisk tzw. punktów kontrolnych rozmieszonych na terenie otoczenia naszej szkoły.

      Zadania konkursowe były prawdziwym wyzwaniem dla uczestników. Zespoły w trakcie odwiedzin różnych stanowisk edukacyjnych  musieli wykazać się wiedzą merytoryczną, a także umiejętnościami: współpracy w zespole, wiązania teorii z praktyką, radzenia sobie ze stresem  przy rozwiązywaniu quizów, rozwiązywania zadań, łamigłówek i zagadek logicznych z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, marketingu, finansów i rachunkowości. Drużyny musiały wykazać się również kreatywnością i refleksem, ponieważ zadania należało wykonać w jak najkrótszym czasie. Na jednym ze stanowisk -  ekonomiczne  koło fortuny ważny był tzw. ,,los szczęścia”, z kolei na innym uzyskane punkty ujemne można było zrekompensować poprzez odwiedzenie punktu karnego udzielając poprawnej odpowiedzi z różnych dziedzin życia. Nad prawidłowym przebiegiem  konkursu oraz sprawiedliwym liczeniem punktów czuwało jury  w składzie: p. K. Rębisz , p. M. Oślizło, p. A. Fitał. Dzięki świetnej  organizacji, operatywności i dużemu zaangażowaniu wszystkich uczniów klasy 3z gry było znakomitą zabawą  dla wszystkich jej uczestników.

       Nie zabrakło również atrakcji podczas przedsięwzięcia. Niespodzianką przygotowaną dla uczestników i wszystkich zaangażowanych osób był pokaz zumby pod przewodnictwem p. Aleksandry Trętowicz, który odbył się w ZSA-E w Weryni.  Jak się okazało uczniowie też świetnie spisali się w tej roli, a  kto wie może niektórzy zostaną w przyszłości instruktorami zumby? Po tańcach, wszyscy uczestnicy działania ekonomicznego zostali zaproszeni  na pyszny obiad.

      Co było dalej ?...

      Na łonie natury wśród drzew, śpiewu ptaków odbyło się zakończenie gier i wręczenie przez Dyrektora nagród , upominków i  podziękowań.

      Jury wyłoniło zwycięzców: 

      I miejsce : zespół w składzie: Adam  Pełka kl. 2bc, Julia Makocka kl. 3ae, Natalia Snopek kl. 3ae
      II miejsce:  zespół w składzie: Patrycja Ozga córka Leszka kl. 2bc, Dominik Czachor kl. 3ae, Aleksandra Bąk kl. 3ae
      III  miejsce:  zespół w składzie: Julia Iskra kl. 1taeż, Aneta Drozd kl. 2bc, Andżelika Pełka kl. 3ae

      Każdy ze zwycięzców otrzymał nagrodę w postaci talonu w wysokości 100 zł, a wszyscy uczestnicy otrzymali  ciekawe upominki.

      Szczególne podziękowania kierujemy dla  Konrada Świątka, Sylwii Michałek, Klaudii  Gul  Andżeliki Piątek, Marceliny Dobek, Jakuba Kolano, Edyty Tylutkiej  -   naszych absolwentów, którzy zechcieli poświęcić swój czas i zaangażować się w organizację
      i przeprowadzenie szkolnych ekonomicznych gier terenowych.  Panu Witoldowi Cesarzowi, uczennicy Wiktorii Majce  i Ani Kolano - naszej absolwentce dziękujemy za  wykonanie pięknych fotografii.

      Organizatorem gier była p. K. Rębisz. Całe przedsięwzięcie było koordynowane przez  p. Ewę Serafin i p. Beatę Bryk.

       

      Autorzy: B. Bryk,  K. Wachowska

       

     • Lekcja w plenerze

     • My, czyli żywieniowcy z klasy trzeciej, zmęczeni wirtualną codziennością, nareszcie wróciliśmy do szkolnych murów. Nasza pani polonistka Katarzyna Wachowska postanowiła nieco urozmaicić ten powrót i zaproponowała nietypową lekcję bez krzeseł, ławek, zeszytów i długopisów. Wszyscy byliśmy ciekawi co to będzie za pomysł, a wiedzieliśmy tylko, że  mamy zabrać koc i lekturę „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Czekaliśmy z niecierpliwością i zaciekawieniem na ten piątek i .....  okazało się, że wyszliśmy na łono natury, rozłożyliśmy koce wokół pięknych stawów - trzeba przyznać, że otoczenie szkoły jest niesamowite! Następnie na zmianę czytaliśmy naszą lekturę i wcale nie było to banalne, bo nawet więcej zapamiętaliśmy. Każdy mógł pokazać swoją własną interpretację, pochwalić się dykcją, a także pobawić się nieco tonacją głosu. Tym samym zobaczyliśmy, że na zewnątrz również można się wiele nauczyć, doskonale zapoznać się z bohaterami lektury, a także dobrze bawić. Może wydaje się to nudne, ale na szczęście to tylko złudzenie. Żaby, ptaki, ważki wydawały różne odgłosy, umilały nam tym klimat, dzięki temu mogliśmy się rozluźnić i odprężyć. Zapamiętam te chwile na długo. Była to jedna z lepszych lekcji, w której uczestniczyłam. 

      Autor: Barbara Guźda

     • Książka na weekend

     • "Po tym, jak jedna z jego pacjentek umiera po operacji, David Shelton − chirurg z bostońskiego szpitala − zostaje oskarżony o zabójstwo z premedytacją. Wkrótce okazuje się, że to nie jedyny tajemniczy zgon w szpitalu. Inni pacjenci również umierają krótko po pomyślnie przeprowadzonych zabiegach. Tajemnicę znają pielęgniarki należące do Stowarzyszenia Sióstr Życia, tajnej organizacji działającej na terenie całych Stanów Zjednoczonych, której członkinie zabijają nieuleczalnie chorych pacjentów ze względów etycznych. Ale do wspomnianego stowarzyszenia należy pewna grupa pielęgniarek, które bezpardonowo zabijają dla prywatnych celów. David Shelton na własną rękę usiłuje rozwiązać zagadkę niespodziewanych zgonów w bostońskim szpitalu, sam stając w obliczu poważnego niebezpieczeństwa…"

      Autor: B.Sobowska-Rekut

      Źródło: Siostrzyczki - Michael Palmer | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

     • Hola España - wyjazd już wkrótce!

     • Z końcem czerwca grupa 15 uczniów   technikum i szkoły branżowej w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu oraz  kucharz wraz z nauczycielami wyjadą na trzytygodniowy staż zawodowy do Walencji. Nasza młodzież podejmie pracę w przedsiębiorstwach branżowych. Poznają funkcjonowanie firmy, jej strukturę organizacyjną, sposób zarządzania, komunikowania, specyfikę poszczególnych stanowisk pracy, a przede wszystkim standardy wykonywania zadań typowe dla hiszpańskich pracodawców.

      W czasie praktyk uczniowie będą mieli okazję poznać, stosowane w swojej branży zawodowej, nowoczesne technologie, rozwiązania, narzędzia, metody produkcji lub świadczenie usług. Wyjazd do Walencji to jedyna okazja na porównanie europejskich rozwiązań branżowych ze stosowanymi w Polsce i zweryfikowanie swojej wiedzy teoretycznej w aspekcie praktycznym. W chwili obecnej do wykonywania wielu zawodów niezbędna jest znajomość języków obcych. Zagraniczne staże to doskonała, praktyczna lekcja nauki języków. Uczniowie jeszcze przed wyjazdem będą uczestniczyć w dodatkowych lekcjach z języka angielskiego, podczas których udoskonalą słownictwo dotyczące komunikowania się w życiu codziennym, a także poznają słownictwo i zwroty typowo branżowe, bezpośrednio związane z ich zawodem. Podczas pobytu dodatkowo udoskonalą swoje umiejętności językowe przy wykonywania pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach oraz w czasie wolnym od zajęć.

      Wyjazd młodzieży za granicę, to nie tylko nauka. Programy pobytu obejmują poznanie atrakcji turystycznych, kultury, historii i gospodarki Hiszpanii. Jej odmiennych zwyczajów, tradycji i zachowań mieszkańców. Zapoznają się z charakterystyczną kuchnią, spróbują regionalnych potraw i napojów, a także nauczą się samodzielnie je przygotowywać.

      Każdy wyjazd zagraniczny jest profesjonalnie przygotowany i zaplanowany  przez szkołę, a podczas pobytu młodzież pozostaje pod opieką nauczycieli, jak i opiekunów z kraju goszczącego. Uczniowie mają zagwarantowany transport, ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie. Przed wyjazdem nasi uczniowie będą uczestniczyć w specjalnym, kursie z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, ułatwiającym pobyt za granicą. Poznają podstawowe informacje na temat historii, kultury, cech fizyczno-geograficznych, walorów turystycznych, demografii i gospodarki kraju, do którego wyjeżdżają. Omówione zostają także zasady realizacji stażu, program i regulamin praktyk, prawa i obowiązki, zasady bezpieczeństwa podczas podróży i pobytu oraz różnice kulturowe. Kilka słów o miejscu pobytu naszych uczniów:

      Walencja – miasto w środkowo-wschodniej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym. Jest to zarówno stolica jak i nazwa wspólnoty autonomicznej. Jest określona najlepszym miastem dla przyjezdnych na świecie i wysoko notowana w rankingach dotyczących najzdrowszych miast do życia. W Walencji odbywa się Święto Ognia, podczas którego palone są różnorodne konstrukcje,  Święto Matki Bożej Dobrego Zdrowia, rytuał bębnów Tamborada oraz Trybunał Wodny. Te uroczystości zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

      Walencja znana jest z corocznego święta Tomatina znanego z obrzucania się pomidorami. W mieście znajduje się arena walk byków Plaza de Toros de Valencia.

      Ważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne:

      • Katedra w Walencji – budowana od 1262 roku, wielokrotnie modernizowana.
      • El Micalet – charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica – symbol miasta.
      • Basilica de la Virge dels Desamparats – barokowy kościół usytuowany na tyłach katedry.
      • Jardí Botánic – ogród botaniczny założony w XVI wieku.
      • Jardins de l’Alameda i Jardins de Monfort – XVIII wieczne parki.
      • Klasztor Monasterio de San Miguel de los Reyes.
      • Pałac Marqués de Dos Aguas.
      • Świątynia Iglesia de Santa Catalina (16881705).
      • Lonja de la Seda (UNESCO) – giełda jedwabiu została zbudowana pod koniec XV wieku, jest to jedna z najpiękniejszych gotyckich budowli świeckich w Europie.
      • La Ciudad de las Artes y las Ciencias – Miasto Sztuki i Nauki – „dzielnica przyszłości”, zaprojektowana przez pochodzącego z Walencji Santiago Calatravę. Na miejsce to składa się: gmach opery hali widowiskowejoceanariumkino IMAXplanetariummuzeum nauki, restauracje itp.
      • Museo Provincial de Bellas Artes – znajdują się tu obrazy m.in.: El Greca, Goi i Velàzqueza, a także zbiór dzieł walencjańskiej sztuki XV wieku.
      • El Carmen – stara dzielnica w pobliżu bazyliki słynąca z bardzo intensywnego życia nocnego. W piątek i sobotę bary i dyskoteki zapełniają się do granic możliwości, tłumy wypełniają też uliczki dzielnicy, bardzo utrudniając poruszanie się.

      Autorzy: U.Kuna, B.Sobowska-Rekut

       

       

     • Sercem i pędzlem malowane

     • O tym, że pasje mogą być doskonałym przyjacielem człowieka i towarzyszyć mu czasami nawet przez całe życie przeczytaliśmy niedawno w artykule "Życie z pasją". O jednej z nich, jaką jest pieczenie i dekorowanie tortów w stylu angielskim opowiadała nam ostatnio Wiktoria Rojek - tegoroczna maturzystka. Byliśmy pełni podziwu dla jej talentu i kunsztu. Gdy wydawało nam się, że wiemy już wszystko o zainteresowaniach Wiktorii zaskoczyła nas po raz kolejny. Czym? Namalowanym własnoręcznie na płótnie obrazem, przedstawiającym  Kaplicę Tyszkiewiczów w Weryni, która została wybudowana w latach 1869 - 1873 z inicjatywy Zdzisława hr. Tyszkiewicza i jego żony Gabrieli Felicji z hr. Mierów i do dzisiaj sprawowane są w niej Msze Święte okolicznościowe dla społeczności ZSA-E. Obraz można podziwiać w sekretariacie szkoły.

      Autor: Iwona Pogoda, fot. Witold Cesarz

     • Zdrowie ukryte w rzodkiewce

     • Rzodkiewka kojarzy nam się z wiosną, ponieważ jest jedną z nowalijek najczęściej goszczących na naszym stole. Najchętniej spożywamy to warzywo w formie surowej na kanapce lub z dodatkiem twarożku i szczypiorku.

      Rzodkiewka jest warzywem rzepowatym. Jako odmiana rzodkwi, została wyhodowana dwa tysiące lat temu przez rolników starożytnego Egiptu, a do Europy sprowadzili ją Rzymianie w trzynastym wieku. Początkowo spożywano ją, by poprawić wzroktrawienie, a także zwiększyć intelekt.

      Dziś wiadomo, że rzodkiewka jest źródłem witamin z grupy B oraz „pierwiastka życia”, czyli potasu. Dzięki jego zawartości, jedzenie rzodkiewek pozwala uregulować pracę serca, zaś wysoka zawartość witaminy C w rzodkiewce, a przede wszystkim – w jej kiełkach pomaga wzmocnić naszą odporność na bakterie i wirusy

      Warto też wspomnieć, że w naturalnej medycynie szerokie zastosowanie znajduje sok sporządzany z rzodkiewki. Napój ten, dzięki antyseptycznemu działaniu leczy kaszel, koi bolące gardło. Liście rzodkiewki posiadają wielką moc odtruwającą organizm z toksyn oraz substancji kancerogennych. Działają przeciwzapalnie, a ich  przeciwnowotworowe właściwości są większe niż brokułu, zawierają też dwa razy więcej witaminy C niż cytryna.

      W gastronomii przygotowujemy z rzodkiewek wiele ciekawych potraw. Możemy wybierać między rzodkiewką czerwoną, białą i mało znaną rzodkiewką czarną.

      Co ciekawe smaczna jest również po obróbce termicznej podawana gotowana „z wody” polana masełkiem z zrumienioną bułką tartą.

      Dla jej wytrawnych smakoszy zaproponuję smaczną przekąskę:

      „Śledzie w rzodkiewkowym sosie”

      300 g filetów śledziowych a la matias

      200 g rzodkiewki (2 pęczki)

      100 g koperku (1 pęczek)

      100 g szczypiorku (1 pęczek)

      4 szt. jajka

      100 ml śmietany

      100 ml jogurtu naturalnego

      100 ml majonezu

      sól, pieprz, szczypta cukru

      kilka kropel soku z cytryny lub octu winnego

      Wykonanie:

      Odsączone filety pokroić w romby, ułożyć na półmisku. Jaja ugotować na twardo, po wystudzeniu zetrzeć na grubym tarku. Umyte i wysuszone warzywa rozdrobnić, rzodkiewkę zetrzeć na grubym tarku, zieleninę posiekać. Wymieszać majonez, śmietanę i jogurt i delikatnie połączyć z warzywami, doprawić do smaku. Śledzie zalać wiosennym sosem, posypać całość startymi jajkami i odrobiną pieprzu. Podawać po schłodzeniu.

      Autor: Monika Serafin

     • Puchar Podkarpacia w Nordic Walking w Weryni

     • Moda na aktywność fizyczną i zdrowy styl życia już na dobre zagościła w świadomości i sposobie spędzania czasu Polaków. Aktywność podejmują ludzie w różnym wieku uprawiając różne dyscypliny sportowe. Ale gdy osoby postronne obserwują tych zawodników, to często z życzliwym humorem przypominają „ Hej, ludzie a gdzie Wasze narty”.  Uwaga słuszna, kijki są a nart nie ma. Ale do uprawiania tej dyscypliny sportu narty są niepotrzebne. Jaki to sport: NORDIC WALKING- spacerowanie z kijkami. Sport prosty, przyjemny i dla każdego. Można go uprawiać na poziomie rekreacyjnym , ale również sportowym. W tym drugim przypadku warto startować w zawodach i rywalizować ze swoimi rówieśnikami na różnych dystansach: 5 km, 10 km, oraz półmaratonu.

      Wspaniałą okazją do rywalizacji były zawody 15.05. 2021 r. zorganizowane przez Kolbuszowski Klub Nordic Walking z Kolbuszowej  na Stadionie Sportowym w Weryni. Zawody były II edycją Pucharu Podkarpacia i wystartowała w nich grupa chodziarzy z naszej szkoły. W swoich kategoriach wiekowych uczniowie Weronika Fitał  i Marcin Lewandowski zajęli  II miejsce, a Martyna Jagodzińska i Krystian Micek  III miejsce. Zawodnikom serdecznie gratulujemy.

      Warto dodać, że w sobotnich zawodach wystartowało ok. 150 zawodników z całego Podkarpacia np.: Rzeszowa, Mielca, Krosna, Horyńca….

      W organizacji zawodów pomagali również wolontariusze z naszej szkoły. Byli to: Barbara Guźda, Kinga Wilczyńska (fotograf), Gabriela Jabłońska, Natalia Kołodziej, Natalia Korytkowska,  Natalia Wit, Wiktoria Węglarz,  Paulina Wilk,  Patrycja Tabaka,  Gabriela Cisło,  Amelia Ozga,  Alicja Czachor, Natalia Gul,  Ewa Rzeszut,  Konrad Świątek, Marcelina Serafin, Patrycja Ozga.

      Zajmowali się dodatkowym zabezpieczeniem trasy, obsługiwali punkt odżywczy na trasie, byli odpowiedzialni za depozyt oraz  wręczali medale na mecie zawodnikom. Czas oczekiwania na wyniki umilił nasz zespół muzyczny w składzie: Andżelika Pełka, Marcelina Kopeć, Kamila Lewicka oraz Mateusz Róg a smaku całej imprezie dodały pyszne proziaki wykonywane przez naszych uczniów, którzy także pokazywali swój kunszt w wykonywaniu pięknych dekoracji z warzyw i owoców. Stanowisko naszej szkoły pięknie udekorowała  wesołymi  bratkami pani Agnieszka Puzio-Jędruszewska, za stoisko żywieniowe odpowiedzialne były panie: Anna Tęcza i Anna Fitał.  Koordynatorem działań wolontariuszy była pani Małgorzata Laube–Skowrońska, która jednocześnie  przygotowała zawodników z naszej szkoły do zawodów.

      Wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w organizację zawodów serdecznie dziękujemy i gratulujemy wspaniałych efektów Waszej wspólnej pracy.

      Autor: Anna Kiwak

       

     • Moja przygoda z wolontariatem

     • Moja przygoda z wolontariatem zaczęła się całkiem niedawno. Czas mojej nauki w szkole średniej był właśnie tym momentem, w którym po raz pierwszy spróbowałem swoich sił w tej właśnie roli. Dotychczas uważałem, że bycie wolontariuszem będzie przerastało moje możliwości. Od zawsze chciałem bezinteresownie nieść pomoc drugiemu człowiekowi, ale z drugiej strony obawiałem się, że nie jestem wystarczająco odważny, aby mierzyć się z takimi wyzwaniami...       
      Przez parę ostatnich lat niejednokrotnie miałem okazję przekonać się, że wolontariat jest stworzony właśnie dla mnie. Moja ochotnicza aktywność w wielu pozalekcyjnych przedsięwzięciach zaczęła dawać mi coraz więcej satysfakcji i pewności siebie. Kiedy tylko zatem pojawiła się informacja, że na stadionie w Weryni ponownie odbędą się zawody Pucharu Nordic Walking, a nasza szkoła będzie szukać wolontariuszy do tego wydarzenia, niemal natychmiast zgłosiłem swój udział. Z miłą chęcią wróciłem do miejsca, w którym dokładnie dwa lata temu zaczynałem swoją działalność w wolontariacie. Niesamowite wrażenia, jakie wtedy zostały mi w pamięci, tym bardziej zachęciły mnie do uczestnictwa w tegorocznej Majówce z Nordic Walking.
              
      Zawody Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking na stadionie w Weryni odbyły się w sobotnie przedpołudnie, 15 maja 2021 roku. Kiedy z samego rana przybyłem na miejsce, aby spotkać się z cała grupą wolontariuszy, byłem pewny, że będzie to dla nas wszystkich bardzo przyjemny dzień. Pod względem pogody mieliśmy dużo szczęścia - jeszcze w przeddzień zawodów lunął silny deszcz, a prognozy nie dawały nadziei na poprawę aury. Mimo wszystko, pogoda wyjątkowo dopisała - chmury nie uroniły ani kropli, a słońce chętnie dotrzymywało nam kroku.
              
      Przybyliśmy na stadion na długo przed rozpoczęciem marszów. Zostaliśmy podzieleni na grupy, a organizatorzy i sędziowie Turnieju przekazali nam parę istotnych informacji na temat czynności, jakie musieliśmy wykonywać w trakcie zawodów. Na samym początku byliśmy trochę spięci i niepewni tego, z czym będziemy się mierzyć. Mimo wszystko, przez cały czas mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony naszych opiekunów, którzy udzielali nam wiele przydatnych rad i wskazówek. Z biegiem czasu nabraliśmy sił i odwagi, a chęć działania wzięła górę nad wszelkimi obawami.
              
      W trakcie zawodów nasza grupa przygotowała stoisko przy linii startu, podawała wodę uczestnikom i osłaniała zawodników przed nierównościami na trasie. Pod koniec marszów wręczyliśmy wszystkim medale i gratulowaliśmy ukończenia rajdu. W tym samym czasie kilku naszych uczniów udzielało się w kuchni i pomagało w przygotowaniu posiłku dla zawodników po zawodach. Na koniec wysprzątaliśmy boisko z ostatnich plastikowych kubków, a wszelkie oznaczenia stojące na trasie odnieśliśmy na swoje miejsce.
              
      Mój udział i zaangażowanie w tegoroczne zawody Pucharu Nordic Walking mogę zaliczyć do jednego z bardziej udanych w mojej karierze wolontariusza. Cieszę się, że wraz z całą grupą równie aktywnych i ochotnych uczniów naszej szkoły mogłem dołożyć swoją cegiełkę do organizacji tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że udało nam się wypełnić nasze zadanie, że nasza obecność tutaj przyniosła organizatorom i uczestnikom tych zawodów wiele dobrego. Wszyscy jesteśmy zadowoleni i spełnieni, iż jako wolontariusze okazaliśmy się dla nich bardzo potrzebni. Czuliśmy się dumni, kiedy spiker prowadzący zawody pochwalił nas za naszą pracę, a uczestnicy docenili głośnymi brawami.
              
      Jest to niezwykłe uczucie być częścią tej wspaniałej grupy, dla której Nordic Walking stanowi przysłowiowe oczko w głowie. Cudowna atmosfera i więź, która jak rodzinę, łączy wszystkich zawodników tej dyscypliny, udzieliła się również i nam. Z wielką przyjemnością ogląda się obrazki, w których kilkudziesięciu uczestników zgodnie ćwiczy, idzie przed siebie i spędza wspólnie czas jak najlepsi przyjaciele. To była dla nas wspaniała okazja, aby dzielić swoje siły z tymi, dla których sport jest wielką pasją. Bijąca od nich pozytywna energia mocno zachęciła nas do działania i pomocy, a także utrzymywała nas w dobrym nastroju aż do samego końca.
             
      Wierzę w to, że jeszcze nie raz będę miał tę możliwość, aby jako wolontariusz z zaangażowaniem pomagać ludziom w ich pracach i zadaniach. Wierzę również, że nie będę musiał długo czekać na kolejną szansę...

      Autor: Konrad Świątek

     • Podziękowanie Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek

     • W marcu Kancelaria Sejmu RP ogłosiła  Ogólnopolski  Konkurs pt. Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Celem konkursu było upamiętnienie wśród współczesnej  młodzieży  ofiar strasznej zbrodni w Katyniu.

      Z ZSA-E w Weryni trzy uczennice: Ewelina Buczek, Barbara Guźda i Natalia Wit przygotowały prace plastyczne i tekst piosenki. Uczestnictwo w konkursie świadczy o wrażliwości i zainteresowaniu tym tragicznym wydarzeniem w narodowej historii. Na konkurs łącznie nadesłano około 4 tysiące prac.

      Marszałek Sejmu RP przesłała dla każdej z naszych uczennic podziękowanie za udział i zaangażowanie. Poniżej przedstawiamy fragment pieśni napisanej na konkurs przez Ewelinę Buczek z klasy 3ae

      ,

      Pamięć spękanego serca

       

      Idąc przez lasy wciąż popychany,

      W noc niespokojną źle traktowany,

      Ty już wiedziałeś, co zaraz się stanie,

      Co ci Sowieci wnet mają w planie.

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,

      Lecz wiara w swoich nieutracona,

      Wciąż w głowie krążą te same słowa:

      Polska to kraj mój, ojczyzna moja.

       

      I tylko drzewa, które mijałeś,

      Były świadkami, kiedy cierpiałeś,

      Przed dołem klęcząc, uniosłeś głowę,

      Wzrokiem oddając ostatnią mowę.

       

      Z dumą przyjąłeś, co szykowali,

      Bo to nie wy ich, lecz oni się bali,

      I wnet wśród szumu rozległy się strzały,

      Lecz dźwięk głośniejszy, gdy serca pękały

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,…

       

      W masowym grobie was zakopano,

      W katyńskiej ziemi wciąż ukrywano,

      A gdy pytano: Co z nimi się stało?

      Odpowiadano: A coś stać się miało?(…)

       

      I tak przez lata się wypierali,

      Że rąk do zbrodni nie przykładali,

      Zrzucali winę, nie przyznawali,

      Odpowiedzialność? Nigdy nie brali.

       

      W pamięci naszej zawsze będziecie,

      W historii Polski się zapiszecie,

      Nie zapomnimy już roku tego:

      Tysiąc dziewięćset czterdziestego.

      Autor: Ewelina Buczek

      Pamięć spękanego serca”

       

      Idąc przez lasy wciąż popychany,

      W noc niespokojną źle traktowany,

      Ty już wiedziałeś, co zaraz się stanie,

      Co ci Sowieci wnet mają w planie.

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,

      Lecz wiara w swoich nieutracona,

      Wciąż w głowie krążą te same słowa:

      Polska to kraj mój, ojczyzna moja.

       

      I tylko drzewa, które mijałeś,

      Były świadkami, kiedy cierpiałeś,

      Przed dołem klęcząc, uniosłeś głowę,

      Wzrokiem oddając ostatnią mowę.

       

      Z dumą przyjąłeś, co szykowali,

      Bo to nie wy ich, lecz oni się bali,

      I wnet wśród szumu rozległy się strzały,

      Lecz dźwięk głośniejszy, gdy serca pękały

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,…

       

      W masowym grobie was zakopano,

      W katyńskiej ziemi wciąż ukrywano,

      A gdy pytano: Co z nimi się stało?

      Odpowiadano: A coś stać się miało?(…)

       

      I tak przez lata się wypierali,

      Że rąk do zbrodni nie przykładali,

      Zrzucali winę, nie przyznawali,

      Odpowiedzialność? Nigdy nie brali.

       

      W pamięci naszej zawsze będziecie,

      W historii Polski się zapiszecie,

      Nie zapomnimy już roku tego:

      Tysiąc dziewięćset czterdziestego.

      Autor: Ewelina Buczek

      Pamięć spękanego serca”

       

      Idąc przez lasy wciąż popychany,

      W noc niespokojną źle traktowany,

      Ty już wiedziałeś, co zaraz się stanie,

      Co ci Sowieci wnet mają w planie.

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,

      Lecz wiara w swoich nieutracona,

      Wciąż w głowie krążą te same słowa:

      Polska to kraj mój, ojczyzna moja.

       

      I tylko drzewa, które mijałeś,

      Były świadkami, kiedy cierpiałeś,

      Przed dołem klęcząc, uniosłeś głowę,

      Wzrokiem oddając ostatnią mowę.

       

      Z dumą przyjąłeś, co szykowali,

      Bo to nie wy ich, lecz oni się bali,

      I wnet wśród szumu rozległy się strzały,

      Lecz dźwięk głośniejszy, gdy serca pękały

       

      Ref. W myślach modlitwa już odmówiona,…

       

      W masowym grobie was zakopano,

      W katyńskiej ziemi wciąż ukrywano,

      A gdy pytano: Co z nimi się stało?

      Odpowiadano: A coś stać się miało?(…)

       

      I tak przez lata się wypierali,

      Że rąk do zbrodni nie przykładali,

      Zrzucali winę, nie przyznawali,

      Odpowiedzialność? Nigdy nie brali.

       

      W pamięci naszej zawsze będziecie,

      W historii Polski się zapiszecie,

      Nie zapomnimy już roku tego:

      Tysiąc dziewięćset czterdziestego.

      Ewelina Buczek

       

      Autor: B. Bogdanowska-Olszówka  

       

     • Zaproszenie do udziału w konkursie

     • 8 naukowych powodów, dla których warto czytać: czytanie zwiększa inteligencję, czytanie może zwiększyć wydolność mózgu, czytanie pomaga w walce z Alzheimerem, książka pomaga się zrelaksować, czytanie pomaga zasnąć, czytanie jest zaraźliwe, przewracanie kartek pomaga w lepszym rozumieniu, czytanie uczy myślenia, czytanie pobudza wyobraźnię, czytanie rozwija umiejętność wysławiania się, czytanie wyrabia cierpliwość.

      Podaj swoje powody, dla których warto czytać książki! Zapraszam do udziału w konkursie na „Hasło reklamujące czytanie książek” Pomysły proszę przesyłać do 28 maja 2021 r. na adres boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl 

      Autor: B. Sobowska-Rekut

     • Ostatni dzień wirtualnej wyprawy

     • Nasze ostatnie wspólne spotkanie on-line wraz z uczniami z Sycylii, Portugalii oraz Hiszpanii rozpoczęło się od filmu na temat programowania, działania oraz zastosowania robotów lego. Włosi opowiedzieli o swoim projekcie „The Challenger”, który zdobył wiele nagród za innowacyjność oraz zastosowanie. Następnie uczniowie z poszczególnych szkół przedstawiali prezentacje nad którymi pracowali przez dwa ostatnie dni. Uczniowie z Hiszpanii opowiedzieli o pomyśle na bransoletkę (ECO-bracelet), która pomaga wykrywać zanieczyszczenia dookoła nas. Uczniowie z Portugalii przedstawili projekt platformy (LOCALIS PLATFORM), dzięki której małe firmy i przedsiębiorstwa mogą uzyskać wsparcie w handlu. Nasi uczniowie przedstawili pomysł na start-up produkujący filtry (SMOGLESS), które mają zwalczać smog w Polsce. Na zakończenie spotkania w imieniu Dyrektora szkoły odczytano podziękowania dla wszystkich partnerów projektowych. To było już ostatnie spotkanie w ramach projektu Robopreneur, ale jest jeszcze kilka innych ciekawych wyzwań przed nami!

      Autor: Anna Stąpor

     • Rozwijamy pasje i zainteresowania uczniów

     • Szczególnym rodzajem zainteresowań są zainteresowania sportowe. Sportem nazywamy każde wymagające wysiłku fizycznego bądź psychicznego ćwiczenia, których celem jest dążenie do postępu do uzyskania możliwie najlepszego wyniku w walce z czasem, przestrzenią, przeszkodami naturalnymi czy sztucznymi, żywiołem, przeciwnikiem czy wreszcie z samym sobą. Zainteresowania sportowe można podzielić na dwa rodzaje:  bierne uczestnictwo w sporcie poprzez oglądanie zawodów i wydarzeń sportowych bezpośrednio lub w telewizji oraz aktywne uprawianie sportu lub innej aktywności ruchowej—sportu jako zawodu, sportu jako rozrywki w wolnym czasie w celu usprawniania fizycznego czy osiągnięcia zgrabnej sylwetki.

      Jedną z form aktywnego spędzania czasu wolnego jest stosunkowo niedawno wprowadzona  dyscyplina sportowa zwana Nordic Walking .

      To spacer z kijkami w odpowiedniej technice, która jest właściwie naturalnym sposobem chodzenia- jedyną różnicą jest używanie kijków, które dodają siły i szybkości. Wielu zawodników Nordic Walking mówi, że chodzą rękami. Dzieje się tak wówczas, gdy  zawodnik ma bardzo dobrze opanowaną technikę chodzenia i bardzo silne ramiona. Wtedy odbicie z górnej partii ciała nadaje chodziarzom dodatkowej mocy. Trenowanie Nordic Walking ma bardzo wiele zalet. Pozwala spalić nawet 40% kalorii więcej niż zwykły marsz, wzmacnia mięśnie całego ciała, nie obciąża stawów, usprawnia krążenie oraz koordynacje ruchową.

      Jest to sport dla każdego dlatego polecamy go wszystkim, także ludziom młodym a najbliższą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności będą zawody organizowane w Weryni, na których wystawiamy naszą szkolną reprezentację.

      Autorzy: M.Laube-Skowrońska, A.Kiwak

     • Dlaczego warto chodzić na lekcje wychowania fizycznego?

     • Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ale  przypomnijmy naszym szanownym czytelnikom dlaczego w-f jest ważny. Warto uczestniczyć w tej lekcji bo to jest Waszym obowiązkiem. Warto być na „wuefie” bo można się wtedy odstresować, zmęczyć a przez to odpocząć - ot taki paradoks aktywności fizycznej.  Warto ćwiczyć na lekcji w-f, bo możecie wówczas rywalizować, pokazać Wasze inne możliwości i umiejętności, warto ćwiczyć bo wtedy pokonujecie własne ograniczenia, stajecie się lepszymi wersjami samych siebie, osiągacie postawione sobie cele, jesteście zdrowsi, zgrabniejsi, zadowoleni z życia. Tylko na tych lekcjach, możecie poznać mnóstwo ciekawych dyscyplin sportowych i wybrać te, które będą Wam odpowiadały - także w przyszłym, dorosłym życiu. W trakcie tych lekcji macie kontakt nie tylko z nauczycielem, ale równocześnie z trenerem, który skoryguje ewentualne błędy w technice ćwiczeń, pochwali gdy dajecie z siebie wszystko i zachęci do dalszego wysiłku.

      Więc czy ktoś jeszcze ma wątpliwości czy warto uczestniczyć w lekcjach w-f?

      Jeśli tak, to jest jeszcze jeden, najważniejszy argument: WSZYSCY LUBIĄ LEKCJE W-F I WCALE NIE MUSZĄ NA NIE CHODZIĆ PO PROSTU  CZCĄ NA TYCH LEKCJACH BYĆ I  ĆWICZYĆ.

      Autor: D.Krogulec, A.Kiwak
      14.05.2021

       

     • Z wirtualną wizytą w Pachino

     • Kolejny dzień naszej wizyty on-line we włoskim Pachino rozpoczął się od prezentacji na temat zajęć pozalekcyjnych realizowanych w Instituto Superiore Michelangelo Bartolo. Uczniowie opowiedzieli nam o kółku teatralnym, filmowym oraz plastycznym. Następnie Włosi zaprezentowali krok po kroku jak przygotować pomysł na dobry start-up. Kolejno uczniowie z Portugalii, Hiszpanii, Włoch oraz z naszej szkoły wspólnie wymyślali swój własny innowacyjny projekt. Powstały bardzo ciekawe prezentacje dotyczące między innymi redukcji smogu w Polsce (Get rid of smog!) czy rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi (Save water!). Uczniowie z Sycylii stworzyli projekt strony internetowej carvellotik.com, która ma na celu pomóc uczniom od razu po szkole średniej  znaleźć ciekawą pracę.

      Autor: Anna Stąpor

     • Sycylia zza ekranu laptopa

     • W środę 12 maja 2021 r. odbyło się spotkanie on-line wraz z uczniami i nauczycielami z Hiszpanii i Portugalii na Sycylii, a dokładnie w nadmorskiej miejscowości Pachino. Ośmiu uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik ekonomista bierze udział w projekcie  Robopreneur, realizowanym w ramach programu Erasmus+. W trakcie dwóch lat trwania projektu odwiedziliśmy Gironę w Hiszpanii, Lisbonę w Portugalii oraz przeprowadzaliśmy tygodniowe warsztaty w naszej szkole w Weryni. Niestety tym razem wszystko odbywało się zza ekranu komputera, choć słońce było iście sycylijskie. Warsztaty rozpoczęły się od wirtualnej wycieczki po szkole Istituto Superiore Michelangelo Bartolo. Uczniowie z Włoch opowiedzieli nam o swojej miejscowości i jej tradycjach oraz zaprosili do wspólnej wirtualnej grupy, w której wszyscy bardzo szybko się zintegrowaliśmy. Spotkanie zakończyło się wykładem naszych rówiesników na temat robotów lego, które są ich specjalizacją. Już nie możemy doczekać się kolejnego dnia!

      Autor: Anna Stąpor

     • Zaproszenie

     • W imieniu Kolbuszowskiego Klubu Nordic Walking zapraszamy uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni do udziału w II edycji zawodów Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking, które odbędę się  dnia 15 maja 2021 r. na Stadionie Sportowym w Weryni.

      Start zawodników godzina 10.30.
      Wpisowe wynosi 30 złotych.

      Prosimy o wcześniejsze przybycie celem zapisania się w Biurze Zawodów.

     • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

     • 5. maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Obchody zapoczątkowano we Francji na początku lat 90. XX wieku. W Polsce tego dnia przypada również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Mamy zatem okazję do podwójnej refleksji nad sytuacją osób niepełnosprawnych. Celem obchodów tego święta jest zwrócenie społecznej uwagi na wyzwania, przed którymi stają na co dzień. Dzisiaj, w szczególny sposób, należy głośno mówić o ich prawach do równego uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.

      Autor: I.Pogoda

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
  • Logowanie