• „Tydzień Oszczędzania – pomoc na cztery łapy”

     • W dniach 24-31 października 2022 r. został zorganizowany „Tydzień Oszczędzania” w naszej szkole. Uczniowie ZSA-E z Weryni w ramach akcji zbierali środki pieniężne, dzięki którym zostały zakupione karmy oraz przysmaki dla zwierząt z ,,Przytuliska w Kolbuszowej”. W zbiórce środków pieniężnych wzięli udział uczniowie z następujących klas: 4 z, 3 aez, 2 et i 1et.
      Wszystkim biorącym udział w akcji – Dziękujemy za zaangażowanie oraz wielkie serce

      Autor: U.Szklarz - organizator przedsięwzięcia wraz z członkami Szkolnego Koła Przedsiębiorczości.

     • Dzień Maturzysty w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia

     • W dniu 24.11 klasa 4d miała okazję uczestniczyć w zorganizowanym po raz pierwszy przez Instytut Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego Dniu Maturzysty. Uczniowie uczestniczyli w wykładach o tematyce superżywności i manipulacji dietetycznych. Mieli także okazję zapoznać się z bardzo dobrze wyposażonym zapleczem dydaktyczno-badawczym kampusu Zalesie m.in.: Zakładem Produkcji Zwierzęcej i Oceny Produktów Drobiarskich, Zakładami Technologii  Mleczarstwa,  Warzyw i Owoców, Produktów Zbożowych.  Studenci wraz z opiekunami przygotowali dla uczniów szkół kształcących w zawodach związanych z  żywnością i żywieniem zdrowy poczęstunek oraz konkurs wiedzy o żywieniu. W trakcie Dnia Maturzysty odbyły się również  ciekawe  warsztaty, podczas których można było się przekonać m.in. czy jest się daltonistą smakowym i zapachowym, dokonać analizy składu ciała.

      Poniżej znajdują się opinie uczennic z klasy 4d o Dniu  Maturzysty.

      Dzień maturzysty na Uniwersytecie Rzeszowskim mogę uznać za udany!

      Dowiedziałam się wielu nowych i przydatnych rzeczy z wykładów m.in jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma żywność, którą spożywamy czy też o właściwościach zdrowotnych super-żywności. Wspólnie z klasą wzięliśmy udział w konkursie. Po wykładach mieliśmy możliwość udziału w różnych testach na których sprawdzaliśmy czy nie jesteśmy daltonistami smakowymi, po poznaniu jak dobrze działają nasze zmysły mieliśmy okazję zwiedzić uniwersytet, by zobaczyć jak wygląda tutejsze życie i nauka studentów. Z pobytu w tym miejscu miło wspominam także poczęstunek składający się ze zdrowych i wegetariańskich potraw które przygotowali tutejsi uczniowie. Anastazja Bieleń

      W dniu 24 listopada 2022 roku mieliśmy przyjemność uczestniczenia w dniu maturzysty w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia w Rzeszowie.
      Wysłuchaliśmy dwóch wykładów pt. ,,Dlaczego superżywność jest super?
      ,,Manipulacje dietetyczne.
      Dowiedzieliśmy się jak ważne składniki odżywcze i związki o działaniu prozdrowotnym posiadają niektóre produkty np. jagody acai, siemię lniane, aronia i spirulina.
      Kolejną ważną częścią naszego pobytu było zwiedzanie budynków dydaktyczno-naukowych m.in prezentacja hali przetwórstwa mleka, laboratorium analiz mleka oraz sesja warsztatowa, na której mieliśmy możliwość wykonania testu pt. ,,Czy jesteś daltonistą smakowym ?
      Cały pobyt w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia był bardzo interesujący i zachęcający do kształcenia się w przedstawionych kierunkach.  Magdalena Wiącek

      W dniu 24.11.22r. miałam okazję wybrać się na Uniwersytet Rzeszowski. Uczestniczyłam w wykładach, dzięki którym mogłam pogłębić swoją wiedzę na temat żywienia. Miałam możliwość zobaczyć jak przebiegają zajęcia praktyczne studentów i poznać wyposażenie technologiczne z którego korzystają. Była także możliwość skosztowania wyrobów przygotowanych przez studentów oraz mogłam wziąć udział w konkursie poprzez wypełnienie ankiety na temat żywienia. Natalia Mazur

     • Nasi zdolni uczniowie!

     • Współczesne media intrygują, dziwią, oburzają, jednak  często powodem takiego stanu rzeczy jest brak rzetelnej wiedzy o ich funkcjonowaniu, historii i ewolucji, strukturze i mechanizmach działania. Uniwersytet Warszawski pragnie wyjść naprzeciw temu zjawisku i zachęcić społeczeństwo, a zwłaszcza ludzi młodych, do zainteresowania się tym jednym z elementów otaczającej nas rzeczywistości. Efektem tego jest inicjatywa zorganizowania Olimpiady Wiedzy o Mediach, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz promocja edukacji medialnej.

      W kolejnej, bo IX już edycji tego wydarzenia wzięli udział uczniowie ZSA-E w Weryni: Agnieszka Dziewic i Szymon Zieliński, którym udało się przejść do następnego etapu. Żeby zakwalifikować się dalej musieli napisać pracę o mediach na jeden z wybranych tematów i wysłać ją do etapu okręgowego. Nad wszystkim czuwała ich polonistka pani Katarzyna Wachowska. Trzymamy za nich kciuki i życzymy dalszych sukcesów.

     • Turniej tenisa stołowego

     • 24.11.2022r. uczniowie z naszej  szkoły w składzie: Karol Zieliński, Bartosz Wójcicki, Mateusz Potocki, Kamil Mytych, Barbara Serafin, Natalia Puzio, Gabriela Mazur, Wiktoria Rząsa, Aneta Tylutka wzięli udział w powiatowych zawodach w tenisie stołowym w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Nasza drużyna męska zdobyła I miejsce, a drużyna damska III miejsce. 

      Autor: Wikoria Rząsa

     • Tydzień Edukacji Globalnej     • Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym.

      Jako uczniowie klas czwartych uczestniczyliśmy w tegorocznej akcji tworząc 12 osobową drużynę o nazwie EKO-czwartaki w ramach europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej, który  odbył się pod hasłem: “Solidarnie ponad granicami!”  od 15 do 17.11.2022 r.

      Tegoroczny festiwal rozpoczęliśmy od uczestnictwa  w trzech webinariach:

      • Środowisko przyrodnicze globalnie - Webinar poprowadziła Kasia Dytrych, podczas, którego poznaliśmy istotne i aktualne globalne wyzwania środowiskowe oraz jak możemy zadbać o środowisko lokalnie i globalnie.
      • Mroczny sekret Internetu -  Webinar poprowadziła Joanna Murzyn, podczas którego poznaliśmy  działania na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu rozwoju środowiska technologicznego na środowisko naturalne oraz człowieka. 
      • Aktywizm na rzecz migrantów i migrantek - Webinar poprowadziła Marysia Szuster poznaliśmy sposoby  niesienia pomocy ukraińskim młodym ludziom, którzy znaleźli się w nowej rzeczywistości.

      Natomiast drugiego i trzeciego dnia wykonaliśmy zadania na platformie Padlet:

      • Zadanie powitalne - przedstawienie drużyny,  
      • “Co wiecie o równości płci?” - QUIZ,
      • “Film przyrodniczy” - przedstawiający otoczenie naszej szkoły, 
      • “Gatunki inwazyjne” - przedstawienie wybranej rośliny inwazyjnej,
      • Zadanie końcowe - plakat pt. “Szkoła ponad granicami” .

      Na zakończenie uczestniczyliśmy we wspólnym spotkaniu online  "Świat w szkole, szkoła w świecie" z uczestnikami ze 160 szkół w Polsce, które prowadził Michał Augustyn z Ameryki Południowej twórca zrównoważonych ekosystemów ogrodu społecznościowego Motyka, Słońce, Solatorium oraz mikrouzdrowiska na osiedlu Jazdów.  Podczas spotkania wymieniliśmy się doświadczeniami w realizacji ekologicznych projektów ciekawych rozwiązań i kreatywnego podejmowania działań w trosce o jakość naszego środowiska przyrodniczego. 

      Postaramy się czynnie działać w tym zakresie by uświadomić innym, że nasza planeta jest zagrożona. 

      Autorzy: Uczestnicy projektu

     • Słodkie warsztaty

     • W drugiej połowie listopada naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. W szkolnej stołówce wszyscy uczestnicy warsztatów poczuli zapach Świąt Bożego Narodzenia, a to wszystko za sprawą pierników przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Nasi uczniowie pokazali dzieciom jak kreatywne można udekorować świąteczne wypieki. Po lukrowaniu przyszedł czas coś zdrowszego. Uczniowie kroili owoce przygotowując pyszną, kolorową sałatkę. A to nie koniec piernikowego szaleństwa !!! Już wkrótce 6 grudnia odbędzie się dla naszych uczniów coroczny Mikołajkowy maraton pierników.

      Autor: A.Tęcza

       

     • XIV Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny

     • Informujemy, że  30 listopada  br. (w środę) na czwartej godzinie lekcyjnej w sali nr 17 odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny. Zapisy dwuosobowych reprezentacji klas można dokonać u nauczyciela polonisty do końca tego tygodnia. Zapraszamy!

      Autor: K.Wachowska

     • Lekcje carvingu

     • W listopadzie uczniowie klasy I w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych poznali historię Nang Noppamart, kobiety, która zapoczątkowała na świecie sztukę carvingu. Nasza młodzież miała okazję poznać zasady carvingu, a dzięki  temu, że o tej porze roku jest dużo warzyw i owoców mogli sami nauczyć się sztuki wykonania kwiatów, liści i kompozycji.

      Autor: A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut

     • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

     • Jak co roku w naszej szkole organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Tym razem odbywał się on w dniach od 14-18 listopada. Podczas tego tygodnia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu Powiatu Kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak  założyć własną firmę, jakie są prawa konsumenta lub czy warto udać się na studia. Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po ukończeniu szkoły. Dzięki uczestnictwu w tych warsztatach, wykładach i spotkaniach, zdobyliśmy nowe informacje oraz poszerzyliśmy naszą wiedzę, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. 

      A oto przedstawiciele różnych firm, którzy do nas przybyli: Panie Joanna Wyka  oraz Joanna Wójcicka - pracownice Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, Pan Kazimierz Pierzchała - przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia S.A. w Kolbuszowej, Powiatowy Rzecznik Konsumentów - pan Jan Wlazło. Równie miło było nam gościć w szkole panie Izabelę Karkut i Dorotę Ulijasz-Bajor z Urzędu Pracy w Kolbuszowej. Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie klas czwartych - kończących naukę w Technikum. Niezwykle rzeczowe i przydatne wykłady przeprowadziły pani Bogumiła Lenart- pracownik Banku PKO S.A, pani Joanna Rzeszut - pracownik Banku Spółdzielczego oddział w Dzikowcu, absolwentka naszej szkoły oraz pani Bożena Olszowy pracownik  Banku Spółdzielczego oddział w  Kolbuszowej.

      Dyrekcja wraz z organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękują zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. 

      Autor: Katarzyna Gola

     • Od tabliczki do audiobooka

     • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczennice Wiktoria Węglarz i Gabriela Flis przygotowały prezentację pt. Od tabliczki do audiobooka, w której przybliżyły powstanie książki od starożytności do współczesności.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

     • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci

     • Tysiące dzieci w Polsce doświadcza przemocy. Każdego dnia są bite, maltretowane, poniżane, wykorzystywane seksualnie… Same nie mogą się obronić. W związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci przypominamy, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci. Zawsze.

      Rok temu Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła Telefon Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. Dzwoniąc pod ten numer, możemy w sposób anonimowy porozmawiać o niepokojących sytuacjach, których jesteśmy świadkami i poradzić się, jak reagować

      Najnowsze opublikowane badania dotyczące zjawiska przemocy są przerażające. Wynika z nich, że w czasie pandemii (od połowy marca do końca czerwca 2020 roku):
      27% dzieci i młodzieży doświadczyło co najmniej jednej z 12 badanych form krzywdzenia
      - co dziesiąte dziecko (11%) doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej
      - 10% doświadczyło wykorzystywania seksualnego 
      - 1 dziecko na 11
       przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji.

      Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

      Autor: I.Pogoda 

     • Światowy Dzień Rzucania Palenia

     • Światowy Dzień Rzucania Palenia ma już ponad 30-letnią tradycję. Jego celem jest:

       zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów;

      → zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na tzw. „bierne” palenie.

      Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

      Pamiętajmy, że:

      Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo,że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

      http://jakrzucicpalenie.pl

      Autorzy: I.Piłat, I.Pogoda
      źródło: www.gov.pl. www. jakrzucicpalenie.pl

       

     • Książka na weekend

     • Nowa książka autorki bestsellera Bóg nigdy nie mruga, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Tym razem Regina Brett dzieli się z nami opowieściami o tym, że szczęście zależy od nas samych – naszych wyborów i decyzji, które najczęściej nie są aż tak trudne, jak się z pozoru wydają. A każda próba zmiany świata wokół siebie na lepsze sprawia, że dokonujemy cudów. Cudów, które są osiągalne dla każdego z nas. Codziennie. Regina Brett nie stawia przed swoimi czytelnikami zadania ponad ich miarę. Niezależnie od tego, czy humorystycznie, czy refleksyjnie, zawsze pisze z niezachwianą wiarą w człowieka, w dobro, które w nim tkwi i które sprawia, że niemożliwe staje możliwe. Jesteś cudem to zbiór inspirujących lekcji o tym, jak niewiele trzeba, by zmienić coś na lepsze. To 50 felietonów, które obudzą w czytelniku natchnienie. Choć każdy z nich to zupełnie inna historia, zebrane razem tworzą przewodnik pomagający dostrzec i docenić siłę zmian na lepsze – małych cudów. Regina Brett pisze od 1986 roku. Za felietony drukowane na łamach największej gazety w Ohio, „The Plain Dealer”, otrzymała wiele krajowych i stanowych nagród. Była też dwukrotnie nominowana do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu. Jej ostatnia książka, Bóg nigdy nie mruga, trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”. Regina Brett prowadzi swój własny talk-show oraz stale wspomaga organizacje non profit.

      Po książkę zapraszam do biblioteki szkolnej.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

      Źródło: Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym - Regina Brett | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

       

     • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

     • 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. 

      Celem Dnia Tolerancji jest:

      → uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;

      → przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;

      → kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;

      → odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji;

      → zmobilizowanie opinii publicznej w temacie tolerancji i informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji;

      → wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.

      Autor: I. Pogoda

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Wolność, wolność

      Odbyła się  wspólna lekcja historii. Spotykaliśmy się 10 listopada z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
      Był rok 1918 11 listopada po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd. Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. Zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu 10 listopada przybył do Warszawy. 11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został naczelnikiem państwa. 
      Józef Piłsudski to mąż stanu, naczelnik państwa i pierwszy marszałek Polski – głównodowodzący polskimi wojskami w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W tych przepojonych anarchią i niepewnością chwilach Józef Piłsudski był jedynym możliwym kandydatem na przywódcę państwa. Jego przyjazd do kraju i Warszawy stanowił nowe otwarcie.
      Tysiąc lat walk, wojen, upadania i wstawania z kolan. I na koniec wracamy niemalże do punktu wyjścia. Znikaliśmy z mapy tyle razy, że to aż cud, że istniejemy. Nie zawsze na naszej ziemi mogła też rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało – czerwona flaga. Pod koniec XVIII wieku trzy państwa – Prusy, Rosja i Austria dokonały rozbiorów i Polska na 123 lata znikła z mapy Europy, zakuta w łańcuch niewoli. Zaborcy z wielka siłą zaczęli zniemczać i rusyfikować Polaków. W tej sytuacji każdy dom musiał być twierdzą polskości. Rodzice dbali by dzieci mówiły po polsku, znały polską historię i przestrzegały polskich obyczajów. Uczono je miłości do Ojczyzny i szacunku do bohaterów narodowych. Ale, taka jest natura Polaka, że bez wolności trudno mu żyć!
            Tylko konflikt zbrojny pomiędzy zaborcami dawał nam szansę na odzyskanie niepodległości. I stało się! 28 lipca 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Przez wówczas żyjących była nazywana Wielką Wojną, przy czym określenie to dotyczyło zarówno zaangażowanych w nią ludzi oraz środków, jak i ogromu spustoszeń, których dokonała głównie w Europie. Obok Francji głównym teatrem działań były ziemie polskie. Do wojsk państw zaborczych wcielono 3,5 mln. polaków. Spośród nich 1,4 mln trafiło do armii austriackiej; 1,2 mln do armii rosyjskiej i 800 tys. do armii niemieckiej. W czasie tej wojny zginęło pół miliona rodaków.
      Front wojenny przebiegał wtedy wzdłuż rzeki San od Przemyśla do Sandomierza. W efekcie bitew, na terenach nad Sanem pozostały groby setek tysięcy zabitych żołnierzy obu armii, ludności cywilnej. Przebieg tej wojny zapisały w swojej kronice siostry Dominikanki z Bielin, a odczytali zapisy uczniowie.
      Po stu latach  od tamtej Wielkiej Wojny trwa wojna w Ukrainie. Niewiele się zmieniło, wróg i metody są takie same. ,,Skutki wojny okropne. Tu i tam słychać, ten zabity, ten ranny w szpitalu, inni wzięci do niewoli, brak żywności, odzienia, paszy. Wszędzie łuny pożarów. Ludzie uciekają do lasu. Ludziom zabierali prawie wszystko. Tryumf Moskali. We dworze się rozlokowali, do ludzi mówili: ”wy nasi a my wasi”
      Kolejny raz walki nad Sanem prowadzone były w maju i czerwcu 1915 r. po sukcesie pod Gorlicami. Bitwie w której wojskom niemieckim i austro-węgierskim udało się przełamać front rosyjski.
      Na akademii doskonale spisał się zespół Concordia. Na skrzypcach Polskie drogi Janusza Walczaka zagrała Karolina Sikora. Zaśpiewano My, Pierwsza Brygada, Biały krzyż, Powstanę, Miasto i Pytasz mnie. Wydarzenia z tamtych lat przypomnieli też gazeciarze.
      Do zebranych przemówił Józef Piłsudski (Martyna jagodzińska)
      ,,Obywatele! Dzisiejszy dzień jest dniem historycznym, niezapomnianym, triumfalnym. JESTEŚMY WOLNI! Jesteśmy panami siebie".
      Niebywały entuzjazm naszych przodków udzielił się również i nam , inspirując nas do działania oraz budząc radość z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. 

      Autor: S. Olszówka

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub
    17 227 13 32
    numery wewnętrzne:
    101 sekretariat
    103 dyrektor
    105 zastępca dyrektora
    107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa


    Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz
    zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk
    beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg
    elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca:
    Powiat Kolbuszowski
    ul. 11-go Listopada 10
    36-100 Kolbuszowa
    NIP 814-15-73-682

    Odbiorca:
    Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
    Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie