• Żelatynowe kwiaty

     • O tym, że takie surowce jak śmietanka, żelatyna, mleko, ciepła woda i barwniki wystarczą do zrobienia wspaniałych dekoracji w zeszłym tygodniu przekonali się uczniowie klasy drugiej w zawodzie kucharz. Nasi uczniowie w środę uczyli się wykonywać galaretki 3d i wiedzą, że do zrobienia bardziej wymyślnych żelatynowych kwiatów trzeba użyć specjalnych narzędzi, zaś do wykonania prostego kwiatka wystarczy zwykła strzykawka z igłą, którą wprowadza się w galaretkę „płatki”. Jest z tym trochę zabawy, ale po wyjęciu z naczynia efekt będzie gwarantowany!

      Autor: A. Tęcza

     • Dzień Sportu

     • Ach co to był za dzień!

      Sport ma moc zmieniania świata,  moc inspirowania i rzadką moc jednoczenia ludzi. Właśnie sport i świetna zabawa połączyła uczniów naszej szkoły w dniu 1.06.2021 r.  podczas Szkolnego Dnia Sportu, który został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Nasi uczniowie mogli poczuć nutkę rywalizacji biorąc udział w turnieju piłki nożnej dla chłopców i turnieju siatkówki dla dziewcząt, które odbywały się na boisku szkolnym  oraz w Marszu Nordic Walking, który miał miejsce na szkolnym stadionie. Na boiskach można było usłyszeć doping kibiców i emocje, które towarzyszyły startującym w danej części programu kolegom i koleżankom. Dodatkowo można było wziąć udział w tańcu Zumby, który zyskał wielu obserwatorów. Pokaz tego tańca  był prowadzony przez doświadczoną panią instruktor Aleksandrę Trętowicz, która wraz ze swoim zespołem dostarczała biorącym w zajęciach energię i siłę do dalszego tańca. Po skończonych rozgrywkach czekała na nas smaczna przekąska, czyli tradycyjna kiełbaska z grilla. Ach co to był za dzień! Wszyscy uczniowie byli szczęśliwi, że mogli wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu. 

      Końcowa klasyfikacja prezentowała się następująco:

      Turniej piłki nożnej

      I m-ce: kl. 2km 
      II m-ce: kl. 2z
      III m-ce: kl. 3 km

      Turniej siatkówki
      I m-ce: kl. 2bc/d
      II m-ce: kl. 2z
      III m-ce: kl. 2ae

      Marsz Nordic Walking
      dziewczęta I m-ce: Natalia Gul kl. 2km
      ​​​​​​​chłopcy I m-ce: Szymon Zieliński kl.1 aez

      Autorka: Katarzyna Gola

     • Konkurs plastyczny „Europa znana i nieznana: Hiszpania, Niemcy, Irlandia, Włochy” rozstrzygnięty!

     • Uczniowie szkół podstawowych powiatu kolbuszowskiego nadesłali prace plastyczne na temat krajów, w których odbywają się praktyki zawodowe uczniów ZSA-E wszystkich zawodów w ramach projektów ERASMUS+ i POWER, finansowanych przez Unię Europejską. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy 5-6 oraz klasy 7-8. Zwycięzców wyłoniono poprzez głosowanie otwarte na stronie FB „Zespół Szkół w Weryni”, w którym uczestniczyli również członkowie jury – nauczyciele ZSA-E w Weryni.

      Nagrodzeni w kategorii: klasy 5-6

      1. Miejsce: Zuzanna Tęcza (SP w Brzostowej Górze)
      2. Miejsce: Szymon Faryniarz (SP w Widełce)
      3. Miejsce: Xavier Puk (SP w Majdanie Królewskim)

      Wyróżnienie: Klaudia Kosiorowska (SP w Hadykówce)

      Nagrodzeni w kategorii: klasy 7-8

      1. Miejsce: Natalia Słabicka (SP w Woli Rusinowskiej)
      2. Miejsce: Natalia Faryniarz (SP w Widełce)
      3. Miejsce: Anna Hałka (SP w Majdanie Królewskim)

      Wyróżnienie: Karolina Letniowska (SP w Hucie Komorowskiej)
      Wyróżnienie: Natalia Pastuła (SP w Widełce)

      Nagrody ufundowane przez Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni zostaną w najbliższych dniach dostarczone do Waszych szkół.

      Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom: stworzyliście ciekawe i piękne prace, który przybliżyły nam geografię i kulturę przedstawionych krajów. BRAWO!!!

     • Światowy Dzień Bez Tytoniu

     • Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi!

      Autor: Iwona Pogoda, źródło: www.gov.pl

     • Uczymy przedsiębiorczości!

     • W maju br. w ZSA-E w Weryni w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski pt. ,, Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość” odbyły się spotkania z przedstawicielami różnych instytucji finansowych i bankowych, a także z przedsiębiorcami powiatu kolbuszowskiego. W spotkaniach, które były głównie zorganizowane już w szkole uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej i trzeciej Technikum. W ramach przeprowadzonych prelekcji i warsztatów uczniowie mogli poszerzyć wiadomości oraz zdobyć dodatkowe doświadczenie praktyczne z  zakresu:  praw i obowiązków konsumentów, systemu podatkowego oraz bankowego,  dotacji i szkoleń realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy czy też księgowości prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej.

      Mamy nadzieję, że wiedza teoretyczna oraz praktyczna, którą zdobyli uczniowie podczas spotkań, będzie dla nich przydatna już w dorosłym życiu, kiedy to wkroczą na rynek pracy, a ich kariera zawodowa zacznie się rozwijać.

      Uczestnikami spotkań, którzy wzięli udział w działaniu projektowym byli:

      • Pan Mirosław Baran, pracownik Santander Bank Polska S.A. wprowadził uczniów w świat życia bankowego. Wytłumaczył jak założyć konto bankowe oraz opowiedział jakie korzyści wynikają z jego posiadania. Uczniowie dowiedzieli się również co nieco o kredytach, lokatach oraz o ogólnym funkcjonowaniu banku.
      • Pan Jan Wlazło, Powiatowy Rzecznik Konsumentów przedstawił  problematykę konsumencką. Opowiedział o ich prawach i obowiązkach oraz o pracach spoczywających na rzeczniku konsumenckim. Wyjaśnił także takie terminy jak: gwarancja czy rękojmia .
      • Pani Halina Reguła – główna księgowa Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej wprowadziła uczniów od strony praktycznej w świat księgowości, kadr i płac. Omówiła tematykę sprawozdawczości finansowej, zaprezentowała elementy sprawozdania finansowego takie jak bilans czy rachunek zysków i strat. Uczniowie z bardzo dużym skupieniem i zaciekawieniem uczestniczyli w tym spotkaniu. Tematyka prezentowana przez panią Halinę była najbardziej bliska ekonomistom z naszej szkoły.
      • Pan Jan Kochanowicz i Pan Andrzej Sudoł, przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej uświadomili uczniom jaka jest rola podatków. Przedstawili z czego wynika obowiązek ich płacenia, a także na co są przeznaczane. Wykład był przeprowadzony w oparciu o wyświetloną prezentację multimedialną na temat systemu podatkowego. 
      • Pani Izabela Karkut oraz pan Tomasz Malinowski przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej przekazali przydatne informacje na temat pomocy, którą oferuje PUP. Uczniowie dowiedzieli się jak uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz z jakich świadczeń może skorzystać osoba bezrobotna - zarejestrowana w urzędzie. Spotkanie zostało zorganizowane online.
      • Pan Kazimierz Pierzchała, reprezentujący zakłady ubezpieczeniowe opowiedział na temat ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Pokazał od strony praktycznej na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. Lekcja również była bardzo atrakcyjna i ciekawa, została wyświetlona prezentacja multimedialna.
      • Pan Stanisław Kubiś, który reprezentował Urząd Gminy w Dzikowcu opowiedział uczniom na temat zasad funkcjonowania placówki działającej na terenie naszego powiatu: Środowiskowego Domu Samopomocy w Spiach.  Przedstawił uczniom, że głównym jego  celem, jest zapewnienie uczestnikom możliwości aktywnego i autentycznego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym, które przynosi ogólne zadowolenie, zacieśnia więzi z bliskimi, daje akceptację. Cel ten realizowany jest poprzez świadczenie usług w ramach indywidualnych oraz zespołowych treningów. Tematyka poruszona przez pana Stanisława dla wielu uczniów nie była znana, tym bardziej z dużym zaciekawieniem uczestniczyli w wykładzie i prezentacji multimedialnej.
      • Pani Kinga Mazur przedstawicielka Nadleśnictwa Kolbuszowa przedstawiła  strukturę organizacyjną Lasów Państwowych. Zwróciła uwagę na znaczenie lasów dla gospodarki i człowieka.  Wykład został wzbogacony o prezentację multimedialną.

      Tegoroczne spotkania z przedstawicielami instytucji finansowych i bankowych oraz z przedsiębiorcami były bardzo interesujące, zawierały dużo przykładów praktycznych, które zapewne na długo pozostaną w pamięci uczniów. Zaproszeni goście wypowiadali się w sposób jasny i zrozumiały, a przy tym bazując na własnych doświadczeniach zawodowych, skupiali uwagę słuchaczy – uczniów naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy tego działania projektowego, którzy brali udział w spotkaniach zgodnie twierdzą, że tego typu projekty powinny odbywać się częściej, gdyż pomagają poszerzać horyzonty - szczególnie ekonomiczne!

       

      Autorzy: Ewa Serafin, Katarzyna Wachowska

       

     • Powrót do przeszłości

     • Powrót do przeszłości - jak rozumiemy te słowa? Z pewnością każdy inaczej. Zbliżający się Dzień Dziecka sprawia, że nabierają one wyjątkowego znaczenia, a my z tej okazji proponujemy zabawę. Jej zasady są DZIECINNIE proste.

      Mianowicie:

      1) wyślij do nas zdjęcie/scan swojej ulubionej fotografii z dzieciństwa,

      2) opisz krótko: co i dlaczego kojarzy Ci się z dzieciństwem?

      e-mail: iwona.pogoda@zswerynia.pl

      termin: do 1 czerwca 2021 r. (godz. 19:00)

      Do zabawy zapraszamy wszystkich uczniów ZSA-E w Weryni. Można wziąć udział w jednym albo w dwóch wyzwaniach. Każde z nich nagradzamy punktami dodatnimi. Zapraszamy!

      Autor: Samorząd Uczniowski ZSA-E w Weryni

       

       

       

       

       

       

       

     • MAMO DZIĘKUJĘ CI ZA WSZYSTKO

     • Nie zapomnij dziś powiedzieć

      MAMO DZIĘKUJĘ CI ZA WSZYSTKO

      Dzień Matki to wyjątkowe święto, które obchodzimy każdego roku. To doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność i podziękować mamom za trud, które włożyły w nasze wychowanie. W tym wyjątkowym dniu nie można zapomnieć o złożeniu życzeń naszej mamie i wręczeniu choćby skromnego prezentu.

      Dzień matki obchodzi się w wielu krajach na świecie. W Polsce tradycja ta rozpoczyna się w 1914 roku, ale w wielu krajach ten dzień zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. W Polsce Dzień Matki zawsze przypada 26 maja, a w tym roku jest nim dzisiejszy dzień. Z okazji Dnia Matki każde dziecko, niezależnie od wieku, dziękuje mamie za trud włożony w wychowanie. Takim jest jej powołanie.  

      Matka – to pierwsza osoba, którą spotykamy na drodze naszego życia. Od samego początku zatroskana o nasze życie, o naszą przyszłość. Zawsze razem - Matka i dziecko. Ona - pełna niepokoju i lęku, pełna ciepła i serdecznych gestów, oddana bez reszty swemu wielkiemu skarbowi, dając mu swoją miłość, czas, siłę i serce. Musi dzieckiem kierować tak, by dla nikogo nie było przyczyną łez. Matka musi mieć uczucia serdeczne, stawać się aniołem dobroci i odznaczać się cnotami, by dziecku dać przykład, jak ma iść przez życie. Dziecko to człowiek mający wolną wolę, którą może utracić, jeżeli rodzice nie potrafią do niego trafić w procesie wychowawczym, jeżeli nie będą w stanie ukształtować jego charakteru. Mama jest w stanie swoją miłością i opanowaniem zmienić swoje dziecko, bo Ona dobrze wie, że człowieka nie zmienia się na siłę, człowieka zmienia się miłością. Uczucie matki do dziecka powinno być regulowane pewnymi zasadami: stąd - dotąd. Niech dziecko wie, co wolno, a czego nie wolno. Wychowanie musi iść w parze z pewnym hartowaniem osobowości. Dziecko musi oswoić się z tym, że nie wszystko w życiu jest dostępne. Zadanie matki to ciągła ofiara ze swojego czasu i odpoczynku, ofiara z wielu przyjemności życia, by być najbliżej swych pociech i czuwać nad nimi. I tak biegną lata, dzieci dorastają, a mama przez całe życie idzie za nimi cicha, o wiecznie zatroskanych oczach, które życie okradło nieraz z uśmiechów.

      Często uśmiechami obdarzamy przyjaciół, znajomych, a dla mamy zostaje uśmiech nieraz jakiś wymuszony. Dzielimy swoje serce na drobne dla innych, a przed mamą chowamy je głęboko. Zapominamy o jej prawie do naszego serca. Niech obchodzony corocznie 26 maja Dzień Matki będzie dla wielu dniem refleksji i zastanowienia się, jacy jesteśmy na co dzień dla swoich, kochających nas matek.

      Wszystkim Mamom, tym młodym i tym starszym, życzymy, by miały w sobie dość siły i obfitość serca dla swych dzieci, by siłę tę czerpały z serca Maryi i do Niej się uciekały w trudnych chwilach, gdy burza zacznie zagrażać domowemu ognisku. Polecamy Was w naszych modlitwach i dziękujemy Wam za wszystko.

      Autor: ks. Paweł Pratko

     • NOWY ZAWÓD w ZSA-E w Weryni

     • Dzięki podpisanej umowie patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni a Firmą Newborn Plastic S.C. od nowego roku szkolnego 2021/2022 chcemy otworzyć nowy kierunek kształcenia w Szkole Branżowej I Stopnia Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

      https://korsokolbuszowskie.pl/edukacja/nowy-kierunek-nauczania-w-szkole-w-weryni

      Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych wykonuje maszynowo obróbkę materiałów z tworzyw sztucznych. Przygotowuje maszyny i urządzenia do pracy (zamocowanie odpowiednich narzędzi, wprowadzenie danych technologicznych).

      Operator obsługuje i nadzoruje zarówno pojedyncze stanowiska, jak i ciągi produkcyjne używane do nadawania kształtu wyrobom. Ocenia jakość ich wykonania. Wykonuje przeglądy, regulację oraz konserwację maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Poddaje recyklingowi odpady technologiczne i produkcyjne z tworzyw sztucznych.

      Podczas nauki uczeń zdobywa wiedzę m.in. na temat:

      • części maszyn i urządzeń, rodzajów połączeń, materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, środków transportu wewnętrznego, sposobów transportu i składowania materiałów, technik i metod wytwarzania części maszyn i urządzeń,
      • obróbki ręcznej i maszynowej, wykonywania podstawowych pomiarów warsztatowych,
      • posługiwania się dokumentacją techniczną maszyn i urządzeń, sporządzania szkiców  i rysunków, stosowania programów komputerowych wspomagających wykonywanie zadań,
      • rodzajów obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej, technologii kształtowania wyrobów przez obróbkę ręczną, mechaniczną, spajanie, plastyczne kształtowanie metali i ich stopów, oraz materiałów niemetalowych.

      Po ukończeniu szkoły uczeń może pracować między innymi:

      • w firmach z branży chemicznej,
      • zakładach wielu dziedzin gospodarki przetwarzających tworzywa sztuczne,
      • w przedsiębiorstwach wykorzystujących w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych, wymagające przygotowywania i ustawiania maszyn, urządzeń lub ciągów technologicznych,
      • w małych firmach, zatrudniających kilku pracowników, jak i w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych,
      • zakładach obróbki wykończającej wyroby z tworzyw sztucznych
      • na stanowiskach, sprawdzania i dokumentowania jakości wykonania wyrobów,
      • prowadząc własną działalność gospodarczą, wykonując różnego rodzaju wyroby czy półprodukty.

      Firma Newborn Plastic S.C. przystępując do współpracy ze Szkołą oferuje dla uczniów miejsca odbywania praktyk oraz realizowania części zajęć praktycznych w realnych warunkach produkcyjnych. Uczniowie po zakończeniu szkolenia i nauki będą mogli podjąć pracę blisko miejsca zamieszkania bez konieczności dalekiego dojazdu do Rzeszowa czy Mielca.

      Autor: Bolesław Krzysztofiński

     • Ogłoszenie

     • Szanowni  Państwo

      Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyłączenie się do kampanii informacyjnej, towarzyszącej wprowadzeniu przez Krajową Administrację Skarbową nowej usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.

      Od 16 listopada 2020 r. w naszym województwie uruchamiamy nowy model obsługi podatników. Załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie będzie możliwe po jej wcześniejszym umówieniu. Zmiany zostają wprowadzone, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podatników.

      Nowy model obsługi uruchomiono pilotażowo latem tego roku w urzędach skarbowych w województwach podlaskim i wielkopolskim.  16 listopada br.  usługa zostaje wprowadzona także w województwie podkarpackim i  docelowo obejmie urzędy skarbowe w całej Polsce.

      Wizyty można umawiać już dzisiaj, a do wyboru są terminy od 17 listopada br. Najprościej zrobić to przez Internet. Wystarczy skorzystać z usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” https://wizyta.podatki.gov.pl/ na podatki.gov.pl lub na stronach poszczególnych urzędów skarbowych.

      Na wizytę można umówić się także telefonicznie 17-2270677  lub 17-2270678 (numery telefonów można też sprawdzić na stronie internetowej urzędu skarbowego).

      Liczymy, że możliwość umawiania wizyt przez Internet ułatwi podatnikom załatwianie ich spraw.
      Dzięki temu, że bezpośrednio w siedzibie urzędu obsługujemy umówionych klientów, unikniemy nadmiernych kolejek oraz poprawimy komfort i bezpieczeństwo.

      W związku z powyższym, prowadzimy obecnie akcję, której celem jest przekazanie informacji o nowej usłudze jak największej liczbie podatników. Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą o pomoc w tej kwestii i zamieszczenie na stronie Państwa instytucji banera usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” (który załączam do niniejszego listu) z odesłaniem do strony https://www.podkarpackie.kas.gov.pl/web/bip-1801/izba-administracji-skarbowej-w-rzeszowie/zalatwianie-spraw/umow-wizyte-w-urzedzie-skarbowym lub komunikatu informującego o usłudze, który także załączam. Ponadto, bylibyśmy wdzięczni za wywieszenie w siedzibie Państwa instytucji plakatów promujących usługę.

      Jan Kochanowicz

      Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej

     • Ekonomiczne gry w terenie

     • W ubiegły czwartek tj. 20 maja br. pogoda dopisała, a co za tym idzie-  humor,  radość i energia towarzyszyła wszystkim uczestnikom Szkolnych ekonomicznych gier terenowych realizowanych  w ZSA-E w Weryni.  Głównym celem tego przedsięwzięcia   była nauka przez zabawę, ale też upowszechnianie rekreacji ruchowej oraz zachęcenie uczniów do kreatywnego myślenia i pogłębiania wiedzy ekonomicznej. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z projektu współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski  pt. ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość” w ramach programu edukacji ekonomicznej.

      W grach uczestniczyli uczniowie Technikum z klas od pierwszej do trzeciej- łącznie 51 osób. Podzielni oni byli na trzyosobowe drużyny i najpierw zmierzyli się z testem wiedzy ekonomicznej, a później uczestniczyli w ekonomicznych rozgrywkach odwiedzając aż 10 stanowisk tzw. punktów kontrolnych rozmieszonych na terenie otoczenia naszej szkoły.

      Zadania konkursowe były prawdziwym wyzwaniem dla uczestników. Zespoły w trakcie odwiedzin różnych stanowisk edukacyjnych  musieli wykazać się wiedzą merytoryczną, a także umiejętnościami: współpracy w zespole, wiązania teorii z praktyką, radzenia sobie ze stresem  przy rozwiązywaniu quizów, rozwiązywania zadań, łamigłówek i zagadek logicznych z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, marketingu, finansów i rachunkowości. Drużyny musiały wykazać się również kreatywnością i refleksem, ponieważ zadania należało wykonać w jak najkrótszym czasie. Na jednym ze stanowisk -  ekonomiczne  koło fortuny ważny był tzw. ,,los szczęścia”, z kolei na innym uzyskane punkty ujemne można było zrekompensować poprzez odwiedzenie punktu karnego udzielając poprawnej odpowiedzi z różnych dziedzin życia. Nad prawidłowym przebiegiem  konkursu oraz sprawiedliwym liczeniem punktów czuwało jury  w składzie: p. K. Rębisz , p. M. Oślizło, p. A. Fitał. Dzięki świetnej  organizacji, operatywności i dużemu zaangażowaniu wszystkich uczniów klasy 3z gry było znakomitą zabawą  dla wszystkich jej uczestników.

       Nie zabrakło również atrakcji podczas przedsięwzięcia. Niespodzianką przygotowaną dla uczestników i wszystkich zaangażowanych osób był pokaz zumby pod przewodnictwem p. Aleksandry Trętowicz, który odbył się w ZSA-E w Weryni.  Jak się okazało uczniowie też świetnie spisali się w tej roli, a  kto wie może niektórzy zostaną w przyszłości instruktorami zumby? Po tańcach, wszyscy uczestnicy działania ekonomicznego zostali zaproszeni  na pyszny obiad.

      Co było dalej ?...

      Na łonie natury wśród drzew, śpiewu ptaków odbyło się zakończenie gier i wręczenie przez Dyrektora nagród , upominków i  podziękowań.

      Jury wyłoniło zwycięzców: 

      I miejsce : zespół w składzie: Adam  Pełka kl. 2bc, Julia Makocka kl. 3ae, Natalia Snopek kl. 3ae
      II miejsce:  zespół w składzie: Patrycja Ozga córka Leszka kl. 2bc, Dominik Czachor kl. 3ae, Aleksandra Bąk kl. 3ae
      III  miejsce:  zespół w składzie: Julia Iskra kl. 1taeż, Aneta Drozd kl. 2bc, Andżelika Pełka kl. 3ae

      Każdy ze zwycięzców otrzymał nagrodę w postaci talonu w wysokości 100 zł, a wszyscy uczestnicy otrzymali  ciekawe upominki.

      Szczególne podziękowania kierujemy dla  Konrada Świątka, Sylwii Michałek, Klaudii  Gul  Andżeliki Piątek, Marceliny Dobek, Jakuba Kolano, Edyty Tylutkiej  -   naszych absolwentów, którzy zechcieli poświęcić swój czas i zaangażować się w organizację
      i przeprowadzenie szkolnych ekonomicznych gier terenowych.  Panu Witoldowi Cesarzowi, uczennicy Wiktorii Majce  i Ani Kolano - naszej absolwentce dziękujemy za  wykonanie pięknych fotografii.

      Organizatorem gier była p. K. Rębisz. Całe przedsięwzięcie było koordynowane przez  p. Ewę Serafin i p. Beatę Bryk.

       

      Autorzy: B. Bryk,  K. Wachowska

       

     • Lekcja w plenerze

     • My, czyli żywieniowcy z klasy trzeciej, zmęczeni wirtualną codziennością, nareszcie wróciliśmy do szkolnych murów. Nasza pani polonistka Katarzyna Wachowska postanowiła nieco urozmaicić ten powrót i zaproponowała nietypową lekcję bez krzeseł, ławek, zeszytów i długopisów. Wszyscy byliśmy ciekawi co to będzie za pomysł, a wiedzieliśmy tylko, że  mamy zabrać koc i lekturę „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Czekaliśmy z niecierpliwością i zaciekawieniem na ten piątek i .....  okazało się, że wyszliśmy na łono natury, rozłożyliśmy koce wokół pięknych stawów - trzeba przyznać, że otoczenie szkoły jest niesamowite! Następnie na zmianę czytaliśmy naszą lekturę i wcale nie było to banalne, bo nawet więcej zapamiętaliśmy. Każdy mógł pokazać swoją własną interpretację, pochwalić się dykcją, a także pobawić się nieco tonacją głosu. Tym samym zobaczyliśmy, że na zewnątrz również można się wiele nauczyć, doskonale zapoznać się z bohaterami lektury, a także dobrze bawić. Może wydaje się to nudne, ale na szczęście to tylko złudzenie. Żaby, ptaki, ważki wydawały różne odgłosy, umilały nam tym klimat, dzięki temu mogliśmy się rozluźnić i odprężyć. Zapamiętam te chwile na długo. Była to jedna z lepszych lekcji, w której uczestniczyłam. 

      Autor: Barbara Guźda

     • Książka na weekend

     • "Po tym, jak jedna z jego pacjentek umiera po operacji, David Shelton − chirurg z bostońskiego szpitala − zostaje oskarżony o zabójstwo z premedytacją. Wkrótce okazuje się, że to nie jedyny tajemniczy zgon w szpitalu. Inni pacjenci również umierają krótko po pomyślnie przeprowadzonych zabiegach. Tajemnicę znają pielęgniarki należące do Stowarzyszenia Sióstr Życia, tajnej organizacji działającej na terenie całych Stanów Zjednoczonych, której członkinie zabijają nieuleczalnie chorych pacjentów ze względów etycznych. Ale do wspomnianego stowarzyszenia należy pewna grupa pielęgniarek, które bezpardonowo zabijają dla prywatnych celów. David Shelton na własną rękę usiłuje rozwiązać zagadkę niespodziewanych zgonów w bostońskim szpitalu, sam stając w obliczu poważnego niebezpieczeństwa…"

      Autor: B.Sobowska-Rekut

      Źródło: Siostrzyczki - Michael Palmer | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

     • Hola España - wyjazd już wkrótce!

     • Z końcem czerwca grupa 15 uczniów   technikum i szkoły branżowej w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu oraz  kucharz wraz z nauczycielami wyjadą na trzytygodniowy staż zawodowy do Walencji. Nasza młodzież podejmie pracę w przedsiębiorstwach branżowych. Poznają funkcjonowanie firmy, jej strukturę organizacyjną, sposób zarządzania, komunikowania, specyfikę poszczególnych stanowisk pracy, a przede wszystkim standardy wykonywania zadań typowe dla hiszpańskich pracodawców.

      W czasie praktyk uczniowie będą mieli okazję poznać, stosowane w swojej branży zawodowej, nowoczesne technologie, rozwiązania, narzędzia, metody produkcji lub świadczenie usług. Wyjazd do Walencji to jedyna okazja na porównanie europejskich rozwiązań branżowych ze stosowanymi w Polsce i zweryfikowanie swojej wiedzy teoretycznej w aspekcie praktycznym. W chwili obecnej do wykonywania wielu zawodów niezbędna jest znajomość języków obcych. Zagraniczne staże to doskonała, praktyczna lekcja nauki języków. Uczniowie jeszcze przed wyjazdem będą uczestniczyć w dodatkowych lekcjach z języka angielskiego, podczas których udoskonalą słownictwo dotyczące komunikowania się w życiu codziennym, a także poznają słownictwo i zwroty typowo branżowe, bezpośrednio związane z ich zawodem. Podczas pobytu dodatkowo udoskonalą swoje umiejętności językowe przy wykonywania pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach oraz w czasie wolnym od zajęć.

      Wyjazd młodzieży za granicę, to nie tylko nauka. Programy pobytu obejmują poznanie atrakcji turystycznych, kultury, historii i gospodarki Hiszpanii. Jej odmiennych zwyczajów, tradycji i zachowań mieszkańców. Zapoznają się z charakterystyczną kuchnią, spróbują regionalnych potraw i napojów, a także nauczą się samodzielnie je przygotowywać.

      Każdy wyjazd zagraniczny jest profesjonalnie przygotowany i zaplanowany  przez szkołę, a podczas pobytu młodzież pozostaje pod opieką nauczycieli, jak i opiekunów z kraju goszczącego. Uczniowie mają zagwarantowany transport, ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie. Przed wyjazdem nasi uczniowie będą uczestniczyć w specjalnym, kursie z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, ułatwiającym pobyt za granicą. Poznają podstawowe informacje na temat historii, kultury, cech fizyczno-geograficznych, walorów turystycznych, demografii i gospodarki kraju, do którego wyjeżdżają. Omówione zostają także zasady realizacji stażu, program i regulamin praktyk, prawa i obowiązki, zasady bezpieczeństwa podczas podróży i pobytu oraz różnice kulturowe. Kilka słów o miejscu pobytu naszych uczniów:

      Walencja – miasto w środkowo-wschodniej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym. Jest to zarówno stolica jak i nazwa wspólnoty autonomicznej. Jest określona najlepszym miastem dla przyjezdnych na świecie i wysoko notowana w rankingach dotyczących najzdrowszych miast do życia. W Walencji odbywa się Święto Ognia, podczas którego palone są różnorodne konstrukcje,  Święto Matki Bożej Dobrego Zdrowia, rytuał bębnów Tamborada oraz Trybunał Wodny. Te uroczystości zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

      Walencja znana jest z corocznego święta Tomatina znanego z obrzucania się pomidorami. W mieście znajduje się arena walk byków Plaza de Toros de Valencia.

      Ważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne:

      • Katedra w Walencji – budowana od 1262 roku, wielokrotnie modernizowana.
      • El Micalet – charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica – symbol miasta.
      • Basilica de la Virge dels Desamparats – barokowy kościół usytuowany na tyłach katedry.
      • Jardí Botánic – ogród botaniczny założony w XVI wieku.
      • Jardins de l’Alameda i Jardins de Monfort – XVIII wieczne parki.
      • Klasztor Monasterio de San Miguel de los Reyes.
      • Pałac Marqués de Dos Aguas.
      • Świątynia Iglesia de Santa Catalina (16881705).
      • Lonja de la Seda (UNESCO) – giełda jedwabiu została zbudowana pod koniec XV wieku, jest to jedna z najpiękniejszych gotyckich budowli świeckich w Europie.
      • La Ciudad de las Artes y las Ciencias – Miasto Sztuki i Nauki – „dzielnica przyszłości”, zaprojektowana przez pochodzącego z Walencji Santiago Calatravę. Na miejsce to składa się: gmach opery hali widowiskowejoceanariumkino IMAXplanetariummuzeum nauki, restauracje itp.
      • Museo Provincial de Bellas Artes – znajdują się tu obrazy m.in.: El Greca, Goi i Velàzqueza, a także zbiór dzieł walencjańskiej sztuki XV wieku.
      • El Carmen – stara dzielnica w pobliżu bazyliki słynąca z bardzo intensywnego życia nocnego. W piątek i sobotę bary i dyskoteki zapełniają się do granic możliwości, tłumy wypełniają też uliczki dzielnicy, bardzo utrudniając poruszanie się.

      Autorzy: U.Kuna, B.Sobowska-Rekut

       

       

     • Sercem i pędzlem malowane

     • O tym, że pasje mogą być doskonałym przyjacielem człowieka i towarzyszyć mu czasami nawet przez całe życie przeczytaliśmy niedawno w artykule "Życie z pasją". O jednej z nich, jaką jest pieczenie i dekorowanie tortów w stylu angielskim opowiadała nam ostatnio Wiktoria Rojek - tegoroczna maturzystka. Byliśmy pełni podziwu dla jej talentu i kunsztu. Gdy wydawało nam się, że wiemy już wszystko o zainteresowaniach Wiktorii zaskoczyła nas po raz kolejny. Czym? Namalowanym własnoręcznie na płótnie obrazem, przedstawiającym  Kaplicę Tyszkiewiczów w Weryni, która została wybudowana w latach 1869 - 1873 z inicjatywy Zdzisława hr. Tyszkiewicza i jego żony Gabrieli Felicji z hr. Mierów i do dzisiaj sprawowane są w niej Msze Święte okolicznościowe dla społeczności ZSA-E. Obraz można podziwiać w sekretariacie szkoły.

      Autor: Iwona Pogoda, fot. Witold Cesarz

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
  • Logowanie