• Wspomnienia absolwentów technikum 2019-2024

     • Wspomnienia absolwentów technikum (2019-2024) w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (klasa 5z)

      Borowiec Marzena

      Podczas pięcioletniej nauki w Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych zdobyłam wiele nowych umiejętności, które wykorzystam w przyszłości. W tej szkole poznałam wspaniałych ludzi, koleżanki i kolegów. W szkole było organizowanych wiele wyjazdów zagranicznych, dzięki czemu mogliśmy podszkolić nasze umiejętności komunikacyjne. Sama wzięłam udział w wyjeździe do Włoch. Podczas tej przygody mogłam nie tylko zwiedzać i poznawać inny kraj, inną kulturę oraz poprawić umiejętność porozumiewania się w języku angielskim ale również wzbogacić swój warsztat zawodowy. Nauczyciele wykazywali się ogromnym wsparciem, każdego ucznia zachęcali, motywowali i zawsze można było na nich liczyć. Jestem wdzięczna za to, że kiedyś będę mogła sięgnąć pamięcią do czasów i opowiadać, kiedy chodziłam do szkoły.

      Burek Marek         

      Pięć lat w Technikum minęły mi bardzo szybko. Był to miły i ciekawy etap w moim życiu. Niezwykle miło wspominam otoczenie szkoły, kolegów, koleżanki, nauczycieli a  także wycieczki i spotkania integracyjne. Przyjazna atmosfera panująca w szkole bardzo umilała mi te pięć lat. Na długo zostaną ze mną fantastyczne wspomnienia, które wzbogacą przyszłe życie.  Bez wątpienia wspomnieniem, którego nigdy nie zapomnę jest wyjazd do Francji z projektu Erasmus. Podczas tej przygody nie tylko mogłem zwiedzić i poznać inny kraj, ale także kulturę oraz nawiązać nowe znajomości z uczniami z innych państw oraz pogłębić znajomości nawiązane w naszej szkole.

      Podsumowując będę tęsknić za tą szkołą. Chwile, które spędziliśmy zostaną na długo w pamięci.

      Cisło Gabriela       

      Pobyt w technikum wspominam bardzo pozytywnie. Wiele się nauczyłam I poznałam mnóstwo wspaniałych osób. Zawarłam przyjaźnie, które będą dla mnie ważne do końca życia. Szkoła umożliwiła mi rozwój poprzez praktyki zawodowe,  które odbyłam w 2023 roku w Portugalii oraz dzięki kursom baristy, barmana i cukiernika. Pozwoliły mi one naukę mojego zawodu w praktyce. Przez 5 lat uczestniczyłam również w wielu wycieczkach i spotkaniach, które będę wspominać z uśmiechem na twarzy. Zdecydowanie uważam, że ta szkoła była dobrym wyborem bo wiele się dzięki niej nauczyłam.

      Durak Aleksandra

      To już koniec mojej nauki w tej szkole i bardzo dobrze wspominam te pięć lat nauki, choć szybko to minęło. Mam wiele pięknych wspomnień z praktyk zawodowych, wyjazdów na kajaki, a najciekawsze doświadczenia zdobyłam na stażach i projektach zagranicznych. Dzięki nim odwiedziłam Hiszpanię, Irlandię i Chorwację, poznałam nowych ludzi i różne kultury. Po wyjściu ze szkoły na pewno często ją będę wspominała i nigdy nie zapomnę mojej klasy i nauczycieli.

      Flis Gabriela         

      Nazywam się Gabriela Flis i mam obecnie 19 lat. Rozpoczęłam swoją przygodę z tą szkołą w 2019 roku. Wybór tej konkretnej placówki edukacyjnej pozwolił mi na przeżycie nowych, niezapomnianych doświadczeń i tworzenie wartościowych wspomnień. Dzięki niej miałam okazję odbyć praktyki zawodowe w trzech różnych krajach: Niemczech i Hiszpanii (trzy tygodnie) oraz Rumunii (tydzień). To było nie tylko testowanie moich umiejętności w obszarze technik żywienia i usług gastronomicznych, ale także rozwijanie kreatywności oraz zdolności manualnych.

      Mimo końca nauki w tej szkole, nadal pozostaje jej wierna i nie zmieniłabym na żadną inną. To właśnie dzięki niej poznałam wspaniałych i życzliwych ludzi, odkryłam nową kulturę za granicą, próbowałam i przygotowywałam nowe dania, a przede wszystkim odkrywałam moje ukryte talenty, o których nawet nie miałam pojęcia.

      Hołodniak Łucja   

      Z 5 lat szkolnych w ZSA-E Werynia najlepiej wspominam wszystkie dni tematyczne jak Mikołajki, dzień dziecka, wiosny, ale również możliwości zdobycia nowych umiejętności, poprzez wyjazdy za granicę,czy możliwość zrobienia kursów,co na pewno ułatwi nam w przyszłości zdobycie dobrej pracy oraz to, że zawsze nauczyciele nieśli nam chęć pomocy i przyjmowali nas szerokimi ramionami. A najbardziej będę tęsknić i wspominać poznanych przyjaciół i rzeczy, które wspólnie przeżyliśmy w szkole.

      Kołodziej Natalia   

      Czas spędzony w technikum wspominam bardzo dobrze. Przez pięć lat poznałam wielu wspaniałych ludzi oraz zyskałam przyjaciół z którymi mam nadzieję będę mieć kontakt również po zakończeniu edukacji. Dzięki naszej szkole miałam możliwość uczestniczyć w kursach, oraz w praktykach zagranicznych w Niemczech i Francji. W ciągu pięciu lat szkoła organizowała również wiele innych wyjazdów oraz wiele wartościowych  spotkań. Uważam że  naprawdę warto wybrać tą szkołę, ja na pewno będę wspominać ją pozytywnie.

      Kopeć Marcelina

      Swoją naukę w ZSA-E w Weryni rozpoczęłam w 2019 r. w Technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych. Gdy już zaczęłam swoją przygodę w szkole w Weryni poznałam wielu wspaniałych osób, a także polubiłam swój zawód. Dzięki uczestnictwu w projektach i kursach m.in: barista, barman oraz cukiernik zdobyłam większe doświadczenie i poszerzyłam kompetencje zawodowe.

      Myślę, że najlepiej jednak będę wspominać próby i występy z zespołem muzycznym Concordia gdzie byłam wokalistką i gitarzystką oraz miałam zaszczyt przez rok sama prowadzić takowy zespół.

      Kubiś Anna 

      Okres chodzenia do technikum przez 5 lat był bardzo szybki. Poznałam wielu wspaniałych ludzi oraz nauczycieli. Będę wspominać szkołę bardzo dobrze a szczególnie wyjazdy za granicę. Byłam w Niemczech oraz Chorwacji były to super wyjazdy na których można było poznać kulturę innego państwa, pracę jaka tam jest oraz nowych ludzi. Najchętniej będę wspominać również kursy w których wzięłam udział w szkole, były to kursy barmana, baristy oraz cukiernika. Były to bardzo praktyczne kursy, które pomogą mi w lepszym znalezieniu pracy po szkole.

      Ozga Amelia         

      Moje 5 lat w technikum wspominam bardzo dobrze. Uświadomiłam sobie jaki był to piękny czas, w którym poznałam wiele przyjaciół oraz nauczycieli. Mam też nadzieję że wciąż będę miała z nimi kontakt mimo rozejścia się wspólnych dróg. Dzięki tej szkole  wiele się nauczyłam, zdobyłam także doświadczenie poprzez praktyki zawodowe, nie tylko szkolne ale i zagraniczne, w których miałam okazję brać udział - Portugalia. Miło wspominam także każdą wycieczkę np. Krynicę Zdrój. Jestem także wdzięczna za naszego wychowawcę - Witolda Cesarza, który swoim dobrym sercem miał dla nas pomocną dłoń mimo naszych wybryków.

      Stępień Kinga

      Pięć lat temu gdy musiałam podjąć ważna decyzję do której szkoły chce pójść i dalej się kształcić nie widziałam czy ta szkoła będzie tak dobrym wyborem. Jako technik żywienia i usług gastronomicznych bardzo dobrze wspominam lata nauki na kuchni oraz panie które mnie uczyły z wielkim zamiłowaniem do tego przedmiotu. Miałam bardzo wiele możliwości kształcenia się w kursach m.in baristy, cukiernika i barmana oraz w tygodniowym projekcie w Portugalii. Szkoła dała mi również nowe znajomości bez których z pewnością ten czas nie był by tak wyjątkowy. Całym sercem będę polecać tę szkołę i nigdy nie zapomnę tych wspaniałych lat młodości.

      Tabaka Patrycja   

      Naszą szkołę będę wspominać bardzo dobrze. Dzięki niej poznałam dużo niesamowitych osób i wspaniałych nauczycieli. Dzięki niej mogłam uczestniczyć w praktykach 3-tygodniowych w Hiszpanii i w tygodniowym wyjeździe do Francji. Dzięki kursom baristy, barmana i cukiernika mogłam rozwijać moje pasję. Mile wspominam także każdą wycieczkę. To były naprawdę cudowne 5 lata w tej szkole.

      Tęcza Ewelina      

      Przez pięć lat uczęszczania do naszej cudownej szkoły poznałam wielu uczniów i nauczycieli. Były to relacje lepsze czasem gorsze. Miałam okazję być przewodnicząca szkoły i brałam czasami sporą odpowiedzialność na siebie. Bywały ciężkie momenty w przeciągu tych pięciu lat, ale wszystko raczej wspominam dobrze.

      Węglarz Wiktoria  

      Moja pięcioletnia edukacja w szkole średniej to czas, który będę wspominać z ogromną wdzięcznością i radością.

      Lekcje na pracowni gastronomicznej pozwoliły mi poznać tajniki sztuki kulinarnej, a wyjazdy zagraniczne do Hiszpanii, Niemiec i Chorwacji poszerzyły moje horyzonty i nauczyły mnie doceniać różnorodność światowej kuchni.

      Oprócz tego rozwijałam swoje umiejętności, poznawałam historię, literaturę i nauki ścisłe. Miałam okazję uczestniczyć w różnych kursach, takich jak barista, cukiernik i barmana.

      Teraz, gdy kończę szkołę, jestem pełna wdzięczności za wszystko, czego się nauczyłam i doświadczyłam. Wiem, że wiedza i umiejętności, które zdobyłam, będą mi służyły przez całe życie. A wspomnienia z lekcji na pracowni gastronomicznej, wyjazdów zagranicznych i wszystkich wspaniałych ludzi, których poznałam, pozostaną ze mną na zawsze.

      Wiącek Paweł       

      Po zakończeniu podstawówki w głowie pojawiały się róże myśli, którą szkołę wybrać, a przede wszystkim jaki kierunek wybrać. Postawiłem na Werynie, chodź początkowo wybrałem inny kierunek padło na gastronomię, ale ani trochę tego nie żałuje. W pierwszych dniach pojawiał się stres związany z nowym otoczeniem, spotykaniem i poznawaniem nowych ludzi, jednakże każdy kolejny dzień był coraz lepszy. Atmosfera jaka panuje w szkole sprawiała, że uczęszczanie do niej wywoływało uśmiech na twarzy. Niestety te 5 lat nauki minęło jak rzut beretem. W tym czasie wiele się nauczyłem, liczne kursy, praktyki i zajęcia zawodowe, pozwoliły pogłębiać wiedzę i doświadczenia w zawodzie. Udało mi się dostać do projektu (PS. nie było to trudne), dzięki któremu poleciałem do Francji i mogłem zwiedzić inny kraj. Na koniec warto zwrócić uwagę na najważniejszy dla mnie aspekt, czyli cudowne przyjaźnie, które zawiązały się w tym czasie. Reasumując każdemu z osobna polecam tę szkołę i taka rada od starszego kolegi, cieszcie się z każdego dnia spędzonego w szkole, bo gdy przyjdzie jej koniec to naprawdę za nią zatęsknicie.

      Wilk Paulina

      Pięć lat temu wybierając szkołę w Weryni bałam się nowych wyzwań które mnie czekają. Jako tegoroczna maturzystka wiem, że nie mogłam wybrać lepiej. Szkoła umożliwiła mi rozwijanie pasji i zainteresowań. Czas spędzony w tej szkole był wyjątkowy i niepowtarzalny, osoby którymi się otaczałam ukształtowały mnie tak, że śmiało mogę powiedzieć: jestem gotowa pójść w nieznane.

      Wit Natalia

      5 lat, tak szybko przeminęło. Dzięki naszej szkole otworzyłam się na innych ludzi, odkryłam nowe doświadczenia i znajomości. To ważna lekcja w etapie wkraczania w życie dorosłe, która wykształciła dobre wartości.  Dzięki nauczycielom i ich wsparciu mogliśmy rozwijać swoje pasje. Skorzystałam z możliwości wyjazdów zagranicznych na praktyki zawodowe: Hiszpania (2021), Chorwacja (2021), Włochy (2022). Udało mi się również ukończyć kursy barmana, baristy i cukiernika (2022). Pomimo wyzwań, które musieliśmy pokonać, wspominam czas szkoły jako najlepsza przygoda i najlepszy rozwój siebie. Poznałam wielu wartościowych ludzi, którzy stali się ważnymi dla mnie osobami. 

       

      Werynia, kwiecień 2024 r.

      Zebrał: Witold Cesarz

       

      Udział w projektach i stażach zagranicznych absolwentów technikum (2019-2024) (klasa 5z):

      Borowiec Marzena

      Praktyki zawodowe realizowane w ramach projektu Europejskie Praktyki Zawodowe
      w programie Erasmus+ (Rimini - Włochy - maj 2022)

      Burek Marek

      Wizyta studyjna w Machecoul - Francja. Projekt „Food Redefined”. (czerwiec 2022)

      Cisło Gabriela

      Projekt „Food Redefined”. Wizyta studyjna w Lizbonie - Portugalia. (maj 2023)

      Durak Aleksandra

      “Nasza szkoła twoją szansą na sukces” trzytygodniowy staż - Walencja - Hiszpania (maj 2022)

      Udział w stażach zagranicznych w Irlandii 2022

      Flis Gabriela         

      Udział w stażach zagranicznych w Berlinie - Niemcy (wrzesień - październik 2021)

      “Nasza szkoła twoją szansą na sukces” trzytygodniowy staż - Walencja - Hiszpania (maj 2022)

      Wizyta studyjna w Bukareszcie - Rumunia. Program Erasmus +. (maj 2023)

      Kardyś Sabina

      Wizyta studyjna w Machecoul - Francja. Projekt „Food Redefined”. (czerwiec 2022)

      Udział w stażach zagranicznych w Irlandii 2022        

      Kołodziej Natalia

      Wizyta studyjna w Machecoul - Francja. Projekt „Food Redefined”. (czerwiec 2022)

      Udział w stażach zagranicznych w Berlinie - Niemcy (wrzesień - październik 2021)

      Kopeć Marcelina

      Projekt „Food Redefined”. Wizyta studyjna w Lizbonie - Portugalia. (maj 2023)

      Kubiś Anna 

      Udział w stażach zagranicznych w Berlinie - Niemcy (wrzesień - październik 2021)

      Wizyta studyjna w Chorwacji.

      Ozga Amelia         

      Projekt „Food Redefined”. Wizyta studyjna w Lizbonie - Portugalia. (maj 2023)

      Stępień Kinga

      Projekt „Food Redefined”. Wizyta studyjna w Lizbonie - Portugalia. (maj 2023)

      Tabaka Patrycja

      Udział w stażach zagranicznych w Hiszpanii (2022)

      Wizyta studyjna w Machecoul - Francja. Projekt „Food Redefined”. (czerwiec 2022)

      Tęcza Ewelina      

      Udział w stażach zagranicznych w Berlinie - Niemcy (wrzesień - październik 2021)

      Węglarz Wiktoria

      Udział w stażach zagranicznych w Berlinie - Niemcy (wrzesień - październik 2021)

      “Nasza szkoła twoją szansą na sukces” trzytygodniowy staż - Walencja - Hiszpania (maj 2022)

      Wizyta studyjna w Chorwacji.

      Wiącek Paweł

      Wizyta studyjna w Machecoul - Francja. Projekt „Food Redefined”. (czerwiec 2022)

      Wilk Paulina

      Wizyta studyjna w Machecoul - Francja. Projekt „Food Redefined”. (czerwiec 2022)

      Wit Natalia

      Hiszpania (2021),

      Praktyki zawodowe realizowane w ramach projektu Europejskie Praktyki Zawodowe
      w programie Erasmus+ (Rimini - Włochy - maj 2022)

      Wizyta studyjna w Chorwacji.

       

      Werynia, kwiecień 2024 r.

      Zebrał: Witold Cesarz

       

     • Matura 2024

     • Drodzy Maturzyści,

      7 maja 2024 r. rozpoczynacie egzaminy - jedne z najważniejszych w Waszej edukacji. Życzymy Wam wymarzonych tematów i zadań na wszystkich przedmiotach maturalnych, optymizmu, spokoju, jasności umysłu oraz wiary we własne możliwości.Niech uzyskane wyniki spełnią Wasze oczekiwania i pomogą zrealizować życiowe plany. Trzymamy za Was kciuki! Powodzenia!

      Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni

     • Światowy Dzień Immunologii

     • Międzynarodowy Dzień Immunologii 2024 obchodziliśmy w ramach lokalnych działań projektu Kierunek na zdrowie fizyczne i psychiczne „MP Health Direct”.

      Święto powołane zostało w 2005 roku przez Europejską Federację Nauk. Poświęcone jest zwiększeniu globalnej świadomości na temat znaczenia immunologii w walce z infekcjami, chorobami autoimmunologicznymi oraz nowotworami.

      Aby więcej dowiedzieć się o układzie immunologicznym i jak go wspomagać została zaproszona do szkoły pani dietetyk mgr Aleksandra Lenart z Kliniki Zdrowia Rehabilitacji i Fizjoestetyki w Kolbuszowej. Przedstawiła całej społeczności szkolnej za co jest odpowiedzialna immunologia oraz jak wzmocnić układ odpornościowy na co dzień.

      W ramach przypomnienia przedstawiamy bardzo skoncentrowaną pigułeczkę wiedzy.

      Układ immunologiczny człowieka chroni organizm przed atakiem rozmaitych wirusów, bakterii, grzybów, pasożytów, białek obcych, a także toksynami chemicznymi, smogiem czy toksynami wytwarzanymi przez rośliny i zwierzęta.

      Jak wzmacniać układ odpornościowy ? Porzez:

      • zrównoważoną dietę,
      • ograniczenie lub rezygnacje z palenia tytoniu, zażywania narkotyków, spożywania napojów alkoholowych,
      • zadbanie o odpowiedni sen i wypoczynek,
      • aktywność fizyczną,
      • mycie rąk,
      • wypracowanie metod na odreagowanie stresu,
      • wykonywanie szczepień ochronnych obowiązkowych i zalecanych.

      Autor: Agnieszka Biestek

     • Międzynarodowy Dzień Ziemi

     • W szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi, pod hasłem "Mniejszy ślad - lepszy świat", który miał na celu zwiększyć naszą  świadomość na temat konieczności dbałości o naszą planetę. Lekcje z okazji Dnia Ziemi, były mega ciekawe!

      Po obejrzeniu filmu o ochronie środowiska zostaliśmy podzieleni na grupy do pracy. Przeczytaliśmy o historii tego święta i odkryliśmy, że zostało ono ustanowione już w 1970 roku przez senatora Nelsona z USA. Dowiedzieliśmy się o ekosystemach, różnych warstwach atmosfery i o tym, jak bardzo nasza Ziemia jest wyjątkowa. Wiedziałeś, że tylko na Ziemi jest taka różnorodność życia?     

      Kolejna grupa analizowała, co możemy robić, żeby uczcić Dzień Ziemi. Wymyślaliśmy różne pomysły na akcje ekologiczne i sposoby na oszczędzanie energii. Było super słyszeć, jak kreatywni są nasi koledzy! Potem ustaliliśmy co szkodzi Ziemi, i szokujące było uświadomić sobie, jak dużo negatywnego wpływu mamy na naszą planetę: od zanieczyszczeń po deforestację – musimy działać!.

      A jak Ty możesz pomóc planecie?

      • Sadź drzewa wokół siebie;
      • W swoim ogrodzie stwórz łąkę kwietną przyjazną zapylaczom;
      • Załóż hotel dla owadów;
      • Zrezygnuj z koszenia trawnika;
      • Gromadź deszczówkę do podlewania ogrodu;
      • Jeśli to możliwe, rezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub najlepiej spaceru;
      • Staraj się naprawiać przedmioty, zamiast wymieniać je na nowe;
      • Pamiętaj o segregacji śmieci;
      • Podczas zakupów używaj wielorazowych toreb, wybieraj produkty w ekologicznych opakowaniach;
      • Oszczędzaj w swoim domu prąd, wodę i ciepło;

      Autorzy: Członkowie koła ekologicznego z opiekunami

     • „Hazard? Nie daj się wciągnąć”

     • 29 kwietnia przedstawicielki Krajowej Administracji Skarbowej w Rzeszowie przeprowadziły szkolenie na temat uzależnienia od hazardu w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Hazard? Nie daj się wciągnąć”. Uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami wynikającymi z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych. Czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach. Przekaz kampanii koncentruje się na pokazaniu, że urządzanie gier hazardowych jest nielegalne i że można to zgłosić do KAS. Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne.

      Autor: Anna Drewnicka

     • Turniej motoryzacyjny 2024

     • Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego i Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

      Za nami kolejne eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, które odbyły się 25 kwietnia 2024 r. na terenie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.

      Celem turniejów  jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

      Tegoroczne zmagania tradycyjnie rozpoczęły się od części teoretycznej, czyli testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Następnie uczestnicy zmierzyli się w konkurencjach praktycznych, w których musieli wykazać się umiejętnościami: 

      - udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

      - technicznej  jazdy na specjalnie przygotowanych do tego celu torach: rowerowym - dla uczniów szkół podstawowych, a także motorowerowym i samochodowym - dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.

      Po podliczeniu wyników wyłoniono zwycięzców:

      Szkoły podstawowe - grupa młodsza
      - I miejsce - Szkoła Podstawowa w Raniżowie
      - II miejsce - Szkoła Podstawowa  w Kolbuszowej Górnej
      - III miejsce - Szkoła Podstawowa w Cmolasie

      Szkoły podstawowe - grupa starsza
      - I miejsce - Szkoła Podstawowa w Raniżowie
      - II miejsce - Szkoła Podstawowa w Hucisku
      - III miejsce - Szkoła Podstawowa w Kopciach

      Szkoły ponadpodstawowe
      - I miejsce - Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
      - II miejsce - Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej
      - III miejsce - Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej

      Zwycięzcy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, które zostały ufundowane przez Starostwo Kolbuszowskie, Gminę Kolbuszowa oraz WORD Rzeszów.

      Nagrodzono również uczniów którzy najlepiej napisali test ze znajomości przepisów ruchu drogowego.

      Zuzanna Olszowy ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej - grupa młodsza
      Michał Warunek ze Szkoły Podstawowej w Hucisku - grupa starsza
      Wiktoria Gąsior z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej - szkoła ponadpodstawowa

      Uczestnikom gratulujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia na szczeblu wojewódzkim.

      Drużyna Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni w składzie: Marek Burek, Jakub Boguń, Paweł Wiącek będzie reprezentować Powiat Kolbuszowski

      w finale wojewódzkim turnieju, który odbędzie się w dniu 28 maja 2024 r. na obiektach Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.

      Autor: Grzegorz Warunek

     • „Leśne Żywioły” – finał konkursu

     • Odkrywanie tajemnic natury na ścieżce przyrodniczej podczas finału konkursu "Leśne Żywioły" było dla nas niezapomnianym przeżyciem! Choć nie stanęliśmy na podium, to czujemy się niesamowicie dumni z siebie.

      Nasza obecność w finale, z 9 osobowej grypy uczniów  naszej szkoły, wśród zaledwie 20 uczestników spośród 645 kandydatów, to ogromne wyróżnienie i dowód na nasze zaangażowanie i wysiłek.

      Podczas konkursu stawaliśmy przed wyzwaniami, odpowiadając na pytania dotyczące roli wody, ognia, wiatru i ziemi w lesie, oraz na temat szkód, gradacji szkodników, wiatrołomów i zmian klimatycznych. Staraliśmy się analizować złożone relacje między tymi elementami a ekosystemem leśnym, oraz wpływ ludzkiej działalności na te procesy.

      W przerwie mieliśmy okazję uczestniczyć w leśnej edukacji prowadzonej przez doświadczonego edukatora. Poznaliśmy praktyczne aspekty małej retencji, obserwowaliśmy różnorodność gatunków drzew w zależności od siedliska, a także dowiedzieliśmy się o restytucji cisa i osobliwościach takich jak choina kanadyjska.

      Nie zabrakło również omówienia różnorodności gatunków zwierząt leśnych oraz wskazówek dotyczących bezpiecznego zachowania w lesie. To było nie tylko fascynujące, ale także budujące poczucie pewności i świadomości otaczającego nas środowiska.

      Po intensywnych zajęciach mieliśmy okazję odpocząć i oglądać film "Leśne Żywioły", który stanowił inspirujące przypomnienie o konieczności ochrony lasów i ich znaczenia dla życia na Ziemi.

      Mimo że nie zdobyliśmy pierwszego miejsca, to uczestnictwo w finale konkursu "Leśne Żywioły" było dla nas ogromnym sukcesem. Ta niezwykła przygoda wzmocniła naszą pasję do ochrony środowiska i naszą determinację w dążeniu do zrównoważonego rozwoju.

      Uczestnicy konkursu: W. Węglarz, G. Flis, W. Kaczmarska

       

     • Magiczna odnowa

     • Feniks już odrodzony do nowego istnienia, budząca się wiosna z pastelowymi kolorami, naprawione relacje rodzinne, spotkanie nowego przyjaciela, przewartościowanie życia, jak również obawy przed taką zmianą – to tylko niektóre pomysły młodzieży piszącej na temat Magicznej odnowy.

      Taki właśnie temat towarzyszył tegorocznej edycji XV Powiatowego Konkursu Poezji i Prozy organizowanego przez Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Młodzież jak co roku przesyłała swoje teksty nigdzie dotąd niepublikowane w postaci  wierszy  lub utworów pisanych prozą w jednym egzemplarzu. Jury konkursu oceniało oryginalność ujęcia tematu, poprawność, pomysłowość formy i kompozycję,  a także poziom językowy nadesłanych prac.

      Dziękujemy za ciekawe wrażenia! Wszystkim życzymy takiej magicznej odnowy i pozytywnej energii!

      Wyniki konkursu:

      kategoria PROZA -  szkoły podstawowe

      I miejsce:  Milena Kopeć (SP w Wilczej Woli)

                        Michał Turtoń (SP w Widełce)

                        Gabriela Wachowska (SP nr 2 w Kolbuszowej)

      II miejsce: Julia Mazur (SP w Widełce)

      III miejsce: Zuzanna Kowal (SP w Wilczej Woli)

                          Wiktoria Wojnar (SP w Dzikowcu)

      Wyróżnienia:  Zofia Paluch (SP w Dzikowcu) i Zuzanna Tomaszewicz  (SP w Widełce)

       

      kategoria PROZA -  szkoły ponadpodstawowe

      I miejsce:  Aleksandra Durak (ZSA-E w Weryni)

      II miejsce:  Amelia Dziadura (LO Kolbuszowa)

      III miejsce: Natalia Wit (ZSA- E w Weryni)

       

      kategoria POEZJA -  szkoły podstawowe

      I miejsce: Bartłomiej Szot (ZPO w Mazurach)

                       Milena Żarkowska (SP w Lipnicy)

      II miejsce: Kinga Jamróz (SP w Dzikowcu)

                          Natalia Liszcz (SP w Widełce)

      III miejsce:  Julia Płoch (SP w Widełce)

      Wyróżnienia: Oliwia Kimak (SP w Dzikowcu) i  Gabriela Micek (SP w Dzikowcu)

                              Weronika Jemioło (SP w Widełce)

       

      kategoria POEZJA -  szkoły ponadpodstawowe

      I miejsce:  Hubert Wójcik (LO Kolbuszowa)

      II miejsce:  Marcelina Kopeć (ZSA-E w Weryni)

                          Barbara Serafin (ZSA-E w Weryni)

      III miejsce:  Agata Starzec (LO Kolbuszowa)

                           Wiktoria Rząsa (ZSA-E w Weryni)

      Wyróżnienia: Szymon Zieliński (ZSA-E w Weryni) i Alicja Lubera (ZSA- E w Weryni)

      Zapraszamy do udziału w przyszłym roku :)

       

      Autor: Katarzyna Wachowska

       

      Magia wiosny

       

      Przyszła wiosna …

      I znów zawirował mocniej świat

      Zapachem kwiatów w powietrzu

      Śpiewem ptaków nucących pieśń nowego życia

      Promieniami delikatnego słońca dającego niebu blask.

       

      I znów świat zaczyna tkać nowypejzaż

      A na nim soczystą zieleń łąk

      Tańczące swój pierwszy taniec motyle

      Które wirując delikatnie w powietrzu

      Tworzą symfonię najzgodniejszych dźwięków.

       

      I znów świat budzi się z długiego snu

      I rodzi siępoczątek wszystkiego

      Nowych planów i nadziei rozdartego serca

      Które ożywa siłą i radością piękna świata

      Jakie niesie niepowtarzalna moc wiosny.

       

      I znów stajemy się świadkami magicznej odnowy

      Natury której nieodparte pragnienie życia

      Przenika duszę człowieka i wlewa w nią nowy zapał

      By z cienia niespełnienia wyjść i wzorem odwiecznego

      Boskiego porządku znów wszystko zacząć od nowa.

       

      Zespół Placówek Oświatowych w Mazurach

      Bartłomiej Szot, kl. VII

      Opiekun: Małgorzata Krudysz

       

      Magiczna odnowa

       

      W promieniach słońca magia się rodzi,

      Przyroda się budzi pełna życia i mocy.

      Kwiaty rozkwitają, drzewa się zielenią,

      Wszystko ożywa jakby miało skrzydła.

       

      Woda w strumieniach szemrze delikatnie,

      Ptaki śpiewają wesoło i melodyjnie.

      W powietrzu czuć zapach świeżości i cudu,

      To magia odnowy, która ogarnia nas tu.

       

      Wszystko się zmienia, wszystko się odmienia,

      To jak nowy początek, jak nowa sceneria.

      W sercach odczuwamy tę magię radosną,

      Bo odnowa daje nadzieję i przemianę głęboką.

       

      Magiczna odnowa jest jak wiatr na skórze,

      Przynosi ukojenie i piękno w każdej porze.

      Cieszmy się tą zmianą, niech nas ogarnia,

      Bo w takiej odnowie tkwi magiczna siła.

       

      Szkoła Podstawowa w Dzikowcu

      Kinga Jamróz, kl. VIII

      Opiekun: Alina Pisarczyk

       

      „Wiosna”

       

      Jeszcze wczoraj szaro, buro i ponuro...

      … a dziś słonecznie i radośnie.

      Jeszcze wczoraj bez planów, wizji i marzeń…

      … a dzisiaj zmotywowana i gotowa do działania.

      Jeszcze wczoraj przygaszona i zniechęcona…

      … a dziś promienna i zadowolona.

      Ach… kocham Cię życie, kocham Cię wiosno…

      Taką serdeczną i radosną.

      Jesteś jak wróżka czarodziejka…

      Przychodzisz nieproszona, serwując promienie słońca,

      Zielony dywan traw i barwny kwiatów szereg.

      Twoja moc jest cudowna…

      … odmieniasz łąki, lasy, ulice, podwórka,

      …a przede wszystkim odmieniasz ludzkie dusze.

      Bądź zawsze i trwaj!

      Niech w sercu zawsze będzie wiosna!

       

      Szkoła Podstawowa w Lipnicy

      Milena Żarkowska, kl. VIII

     • Drożdżowe zakrętasy

     • Zrobiło się chłodniej, nasze zapotrzebowanie energetyczne analogicznie się zwiększa, o czym zapewne wiemy, bo apetyt na przekąski dopisuje. W szkolnej pracowni przygotowaliśmy ciekawe bułeczki i ślimacze zakrętasy z ciasta drożdżowego. Inspiracją były świeże nowalijki, które mamy już w ogródkach. Uczniom z klasy 3 szkoły branżowej  w Weryni nie brakuje kreatywnych pomysłów. Zachęcamy do zakręcania i próbowania.

      Zakręcone bułeczki z pesto

      Składniki: (z podanej porcji otrzymamy 16-20 bułeczek)
      2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
      30 g świeżych drożdży
      3 łyżki oleju
      1 szklanka letniej wody
      3/4 płaskiej łyżki soli
      1/2 łyżeczki cukru
      pesto po polsku:
      duży pęczek natki pietruszki
      10 g  ziarna słonecznika
      20 g startego parmezanu
      1-2 ząbki czosnku
      sól, świeżo mielony pieprz
      3 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
      można użyć gotowego pesto
      1 roztrzepane jajko z odrobiną mleka
      starty parmezan do posypania

      Sposób wykonania:
      Drożdże z cukrem rozpuścić w letniej wodzie. Mąkę przesiać do miski. Dodać sól, olej i rozpuszczone drożdże. Dobrze wyrobić gładkie, jednolite ciasto. Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 60 minut. W tym czasie ciasto powinno podwoić swą objętość. Składniki na pesto zmiksować blenderem. Stolnicę oprószyć mąką. Wyłożyć ciasto i dosyć cienko je rozwałkować  Na połowie ciasta rozsmarować pesto, przykryć je drugą połową ciasta i lekko docisnąć. Ciasto pokroić w pasy. Każdy pasek zwinąć wokół własnej osi 2-3 razy, a następnie formować z niego bułeczkę. Koniec paska umieścić pod spodem bułki. W taki sam sposób postępować z pozostałym paskami ciasta Blachę  wyłożyć papierem do pieczenia. Układać na niej przygotowane bułeczki, zachowując odstępy (ciasto jeszcze urośnie). Przykryć ściereczką i pozostawić do napuszenia na ok. 20 minut.  Każdą bułeczkę posmarować roztrzepanym jajkiem z odrobiną mleka i posypać startym parmezanem. 

      Nadzienie można również "zaaplikować do środka" wykrojonych krążków ciasta, a po zlepieniu upiec pierożki,

      Piec w dobrze nagrzanym piekarniku, w temp. 180 C ok. 15 minut, do ładnego zezłocenia.

      Bułeczki wykonały Marcelina Mazur i Paulina Stec.

      Autor: Monika Chrząstek

     • Światowy Dzień Książki

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień KsiążkiŚwiatowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

      Geneza święta

      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a DruonaHalldóra LaxnessaVladimira NabokovaJosepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

      Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

      23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

      UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W tym roku jest to Strasburg. W 2016 r. ten tytuł był przyznany dla Wrocławia.

      Źródło: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – Wikipedia, wolna encyklopedia

       

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub
    17 227 13 32
    numery wewnętrzne:
    101 sekretariat
    103 dyrektor
    105 zastępca dyrektora
    107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa


    Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz
    zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk
    beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg
    elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca:
    Powiat Kolbuszowski
    ul. 11-go Listopada 10
    36-100 Kolbuszowa
    NIP 814-15-73-682

    Odbiorca:
    Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
    Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie