• Boże Narodzenie 2021

     • W ciągu roku jest wiele takich dni, na które z niecierpliwością czekamy. Oprócz ważnych dat osobistych należą do nich wpisane w polską tradycję i kulturę święta Bożego Narodzenia. Gdzieś na boku pozostawiamy wtedy sprawy dnia doczesnego, a serce tęskni za jakąś niespełnioną tajemnicą. Jest w tym oczekiwaniu nadzieja na wyjątkowe przeżycie i ciągłe ludzkie pragnienie nowego i lepszego jutra. Boże Narodzenie to zapach zielonej choinki, mieniącej się wielością świecidełek, kruchość białego opłatka w dłoni, łza szczęścia, że jesteśmy sobie tak bliscy, także radość dzieci z gwiazdkowych prezentów. Boże Narodzenie to przede wszystkim zaduma nad tajemnicą Bożego Wcielenia. Czas Bożego Narodzenia to czas narodzin w naszych sercach miłości i radości. Dzielmy się tą radością z drugim człowiekiem, szczególnie ubogim, samotnym i cierpiącym.

      Autor: ks. Mariusz Uryniak
      22.12.2021

     • Paczka dla dzieci z hospicjum

     • Każdy z nas ma coś, co może dać innym - tak można zinterpretować słowa, które napływają do nas z różnych źródeł i trafiają do serc ze zdwojoną mocą, szczególnie w czasie poprzedzającym Boże Narodzenie. Czy współczesna młodzież ma w sobie pokłady empatii? Wątpiącym głośno odpowiadamy: TAK! Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ZSA-E w Weryni zaprosili całą społęczność szkolną do udziału w akcji Zostań naszym Mikołajem. Dzięki ogromnej wrażliwości uczniów, nauczycieli, pracowników, a nawet absolwentów udało się przygotować paczkę, a dokładniej ogromną "pakę", która jeszcze przed świętami trafi do Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy! Razem możemy więcej!

      Autor: Iwona Pogoda

     • Wystawa zbiorowa uczniów klas pierwszych pt. "Informel. Sztuka bezkształtna”

     • Udział w wystawie wzięli uczniowie klas pierwszych ZSA-E w Weryni.
      Technicy architektury krajobrazu i technicy żywienia 
      1.Byczek Zuzanna,
      2. Dragan Emilia,
      2. Hopek Wiktor,
      3. Jadach Karolina,
      4. Janusz Wiktoria,
      5. Jaskot Karolina,
      6. Kozak Martyna,
      7. Lampart Patrycja,
      8. Majewski Karol,
      9. Marut Andrzej,
      10. Mazur Alicja,
      11. Metlak Bartłomiej
      12. Micek Maja,
      13. Olszowy Dorota,
      14. Ozimek Kacper,
      15. Pleban Ewa,
      16. Puzio Karol,
      17. Puzio Kornelia,
      18. Rębisz Justyna,
      19. Serafin Aleksandra,
      20 Surowiec Aleksandra,
      21. Tęcza Dominika,
      22 Tęcza Karolina.

      Ekonomiści oraz technicy eksploatacji portów i terminali
      1. Boguń Jakub,
      2. Cyran Michał,
      3. Gniewek Anna,
      4. Gniewek Magdalena,
      5. Gola Krzysztof,
      6. Kasica Patryk,
      7. Kochanowicz Nikodem,
      8. Konsur Małgorzata,
      9. Krok Dawid,
      10. Kurdziel Katarzyna,
      11. Lachowicz Kacper,
      12. Łyczko Wiktoria,
      13. Magda Izabela,
      14. Malec Olgierd,
      15. Malec Patrycja,
      16. Pakłos Norbert,
      17. Płaza Julia,
      18. Rząsa Julia,
      19. Serafin Maciej,
      20. Serafin Radosław,
      21. Serafin Szymon,
      22. Stec Paulina,
      23. Surdej Bartosz,
      24. Trzcińska Julia,
      25. Wójcicki Bartosz..

      Dywan prac powstałych na lekcji plastyki pod kierunkiem Katarzyny Cesarz jest pierwszą  instalacją zbiorową zbudowaną z prac indywidualnych autorów, którzy stworzyli spójną myśl w formie bezkształtnych rysunków, ołówkiem, długopisem, zabłąkaną w piórniku kolorową kredką. Jest to premierowa wystawa i inaugurująca działalność Szkolnej Galerii Sztuki Współczesnej przy  ZSA-E w Weryni. Serdecznie zapraszamy uczniów, którzy chcieliby zaprezentować swój talent, do Kacpra  Ozimka i Justyny Rębisz.   

      Uczestnikom wystawy gratuluję postawy artystycznej.                                                                                               Katarzyna Cesarz

      Informel lub art informel

      (fr. art informel – sztuka bezkształtna) – termin z zakresu historii sztuki, odnoszący się do europejskiego malarstwa lat 50. XX w., równoległego wobec amerykańskiego abstrakcyjnego ekspresjonizmu i charakteryzującego się dążeniem do swobodnej ekspresji poprzez stosowanie barwnych plam, linii itp., nie poddanych rygorom kompozycyjnym, które mogłyby ograniczyć dramatyzm dzieła sztuki. Do odmian informelu należą: taszyzmmalarstwo kaligraficznemalarstwo materii i action painting.

      Przedstawicielami informelu są m.in. WolsHans HartungJean FautrierJean DubuffetHenri MichauxAntoni Tàpies i Alfred Manessier.Po raz pierwszy terminem informel posłużył się Georges Mathieu w 1945 roku, jednak określenie spopularyzowało się w 1951 za sprawą krytyka Michaela Tapie i wystawy zorganizowanej przez niego pod taką nazwą.Termin bywa czasem stosowany zamiennie z terminem taszyzm.za zaangażowanie.

      Bardzo dziękuję  za pomoc w organizacji wystawy Justynie Rębisz, Kacprowi Ozimek, Dominice Tęczy i Dorocie Olszowy

       Opiekun Galerii  Katarzyna Cesarz


      Pole tekstowe: Szkolna Galeria Sztuki Współczesnej. Rok powstania 2021.
Zespół Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni.
Werynia 501, 36-100 Kolbuszowa, tel. +48 17 2271 441, www.zwerynia.pl,
e-mail. zswerynia@zswerynia.pl     • Świąteczna Paczka

     • Samorząd Uczniowski ZSA-E w Weryni zaprasza do udziału w tworzeniu Świątecznej Paczki. Produkty z listy, spakowane do reklamówki oraz podpisane imieniem, nazwiskiem i klasą, należy złożyć do skrzyni znajdującej się na parterze budynku szkoły. Każdy uczeń biorący udział w akcji zostanie nagrodzony 20 punktami dodatnimi. Termin: do piątku 17.12.2021 r.

      Autor: I. Pogoda
      14.12.2021

     • Mikołajkowa wycieczka

     • Parę dni przed mikołajkami  klasy  II aez i  I et wybrały się na szkolną wycieczkę. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty  w Pustkowie, gdzie  znajduje się  Mini Muzeum oraz Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania na dawnym terenie niemieckiego Poligonu  Waffen SS, które funkcjonowało w latach 1940–1944. Dowiedzieliśmy się, że  istniały tam trzy obozy niewolniczej pracy: dla Żydów, dla Jeńców Sowieckich i dla Polaków. Mogliśmy tam zwiedzić wiele różnych ekspozycji historyczno-dydaktycznych, zobaczyć  ciekawe przedmioty i usłyszeć trochę na ten temat. Według wyliczeń  zginęło tam około 7500 Żydów. Obóz dla Jeńców Sowieckich znajdował się w pobliżu tzw. ,,Góry Śmierci”,  na której wybudowano palenisko krematoryjne,  przeznaczone do spalania zwłok oraz miejsce rozstrzeliwań więźniów. Na początku lutego 1942 r. obóz ten przestał istnieć. Zginęło tam około 5000 jeńców.  Zobaczyliśmy też, a właściwie  przeszliśmy „Drogą Cierpienia”, na którą składa się 14 rzeźb w kształcie ludzkich rąk. Ta droga wywarła  na mnie ogromne wrażenie, do tej pory pamiętam ciarki na całej ręce… W 1964 roku postawiono tam pomnik upamiętniający ofiary obozu pracy. Tyle o historii!

      Później wyruszyliśmy w drogę na lodowisko, które znajdowało się w Dębicy. Naszą podróż  urozmaiciła muzyka oraz śpiewy wszystkich uczniów. Po przybyciu wybraliśmy łyżwy i weszliśmy na lodowisko. Trzeba przyznać, że nie wszyscy byli pozytywnie nastawieni do jazdy, ponieważ  jeździli na łyżwach pierwszy raz! Jednak pomoc zgranych przyjaciół pomogła im przełamać lęki i działo się….!!!!!. Zdarzały się upadki, lecz każdy podchodził do tego z dystansem i  nie poddawał się. Po takiej zabawie  byliśmy bardzo wyczerpani, a  przede wszystkim głodni.W drodze powrotnej wstąpiliśmy więc  do Mcdonalda i zajadaliśmy się pysznymi kanapkami, każdy wedle uznania. Ja najbardziej lubię sezonowego DRWALA - polecam, palce lizać!  Naszą wycieczkę wspominamy bardzo pozytywnie i cieszymy się, że św. Mikołaj obdarował nas takim prezentem. 

      Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie wybierzemy się na równie wspaniałą wycieczkę. Dziękujemy!!!!

      Zdjęcia: Aneta Drozd
      Autorzy: J. Iskra, K. Pyryt, K.Wachowska
      9.12.2021

       

     • Mikołajki 2021

     • Naszą szkołę 6 grudnia odwiedził Święty Mikołaj! Z tej okazji rozdał najgrzeczniejszym uczniom słodkie upominki. Odbył się także konkurs wiedzy o Świętym Mikołaju. Nagrodą był dzień bez pytania, więc uczniowie chętnie brali w nim udział. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć, które będą przypominały o tym wydarzeniu.

      Autor: Patrycja Ozga
      08.12.2021

     • Pierniczkowe Mikołajki SKC

     • Składam serdeczne podziękowanie za wsparcie Szkolnego Koła Caritas oraz uczniom klasy trzeciej  technikum żywienia i usług gastronomicznych  za wypiek pierniczków oraz ich udekorowanie. Łucji i Wiktorii za reprezentowanie Szkolnego Koła Caritas.

      Planujemy również akcję Kiermaszu Bożonarodzeniowego, w trakcie którego będą sprzedawane pierniczki w kształcie bombek, które będziecie mogli zawiesić na choinkach w Waszych domach lub podarować jako upominek dla bliskich. Bliższe informacje z terminem będą przekazane drogą elektroniczną przez e-dziennik.

      Organizator: Agnieszka Biestek i SKC

     • Nie daj się cukrzycy!

     • Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych WHO wynika, że choruje na nią miliony ludzi, wiele z nich nie będąc tego świadomym. Cukrzyca dotyka ludzi młodych i starszych. Z każdym rokiem odnotowuje się gwałtowny wzrost zachorowalności na cukrzycę. Można wiec już mówić o pandemii tego schorzenia.  Właściwe działania profilaktyczne mogą pomóc uniknąć tej choroby. Dlatego co roku zwiększamy świadomość naszych uczniów prowadząc warsztaty poświęcone cukrzycy. W tym roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Diabetyków z Rzeszowa warsztaty miały formę wykładu przeprowadzonego przez panią dietetyk Edytę Szurlej. Następnie przedstawiciele klas 1-3 przygotowywali i degustowali zdrowe potrawy z wykluczeniem cukru, jasnej mąki, oparte na produktach o niskim indeksie glikemicznym na podstawie przepisów przygotowanych przez panią dietetyk i psychodietetyk Annę Wargacką. Uczniowie wykonali m.in. owocowe koktajle i smoothies, hummus, pasty warzywne, owsiane ciastka, bananowe pancakes, warzywne rollsy, dania obiadowe takie jak makaron razowy ze szpinakiem, schab pieczony w migdałach z kaszą jęczmienną i surówką z kiszonej kapusty. Jednymi z najpyszniejszych dań okazały się jaglane kulki rafaello i owsianka smakująca jak baton snickers. Niebawem na szkolnym przepiśniku będzie można znaleźć przepisy na niektóre potrawy. Zachęcamy do wypróbowania!
       

      Autor: Anna Wróbel
      08.12.2021

     • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

     • Jak co roku w naszej szkole organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Tym razem odbywał się on w dniach od 23-26 listopada. Podczas tego tygodnia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu Powiatu Kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak założyć własną firmę, jakie są prawa konsumenta czy np. dlaczego warto płacić podatki. Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po ukończeniu szkoły. Wszyscy uczestniczyliśmy w tych warsztatach, wykładach i spotkaniach, za każdym razem zdobywając nowe informacje.

      A oto przedstawiciele różnych firm, którzy do nas przybyli:

      - Pan Andrzej Sudoł oraz pan Jan  Kochanowicz - pracownicy Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej,  którzy przedstawili pracę Urzędu Skarbowego.  Dowiedzieliśmy się o podatkach lokalnych, czyli takich, których używamy na co dzień, nawet czasem o tym nie wiedząc. Nauczyli nas, że płacąc podatki jesteśmy patriotami. 

      - Pan Kazimierz Pierzchała przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia S.A. w Kolbuszowej opowiedział nam jakie są rodzaje ubezpieczeń i przed czym nas zabezpieczają.  Uczniowie najbardziej byli zainteresowani ubezpieczeniem samochodu. Na samym końcu zostaliśmy zapoznani z systemem CEPiK. 

      - Powiatowy Rzecznik Konsumentów - pan Jan Wlazło. Dowiedzieliśmy się, że Powiatowy Rzecznik Konsumentów działa wyłącznie w sprawach konsumenckich, a więc dotyczących zawierania i wykonywania umów cywilnoprawnych pomiędzy konsumentem, a przedsiębiorcą. Opowiedział nam on m.in. o gwarancji, reklamacji itp.

      - Pani Izabela Karkut z Urzędu Pracy w Kolbuszowej. Uczestnikami tego spotkania były klasy czwarte - kończące naukę w Technikum i  klasa 1et. To spotkanie z powodów epidemiologicznych odbyło się zdalnie i usłyszeliśmy m.in.  jak otrzymać dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, jak założyć własną działalność i na czym polega bon na zasiedlenie. 

      - Dyrektor Banku Pekao S.A pan Wincenty Kulpa opowiedział nam o tradycjach bankowych, bankach detalicznych, rachunkach bankowych oraz o bezgotówkowych i gotówkowych formach rozliczeń. Dowiedzieliśmy się, że bankowcy są ludźmi bardzo przesądnymi, oraz jak chronić się przed oszustami i naciągaczami. 

      Dyrekcja wraz z organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękują zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Przekazana wiedza z pewnością przyda nam się wszystkim w dorosłym życiu. 

      Autor: Katarzyna Gola 

     • Świąteczne upowszechnianie

     • Tysiące udekorowanych pierników, kilogramy przygotowanego lukru oraz dużo uśmiechów i wiele wspaniałych pomysłów – to wszystko towarzyszyło warsztatom, które zostały zorganizowane 2 grudnia 2021 roku w naszej placówce. Tym razem atmosferę świąt mogli poczuć nie tylko uczniowie klas pierwszych technikum i szkoły branżowej, ale również ich starsi koledzy i koleżanki. Głównym celem imprezy było kultywowanie kulinarnych tradycji, nabycie nowych umiejętności zawodowych dotyczących sporządzania glazur i ciasta piernikowego metodą ciast kruchych, zastosowania barwników, posypek i brokatu jadalnego do aranżacji pierników oraz dekorowanie drobnych wyrobów z ciasta piernikowego, rozwijanie pasji i zainteresowań kulinarnych. Uczniowie jak zawsze nas nie zawiedli, wykazali się pomysłowością i ciekawymi aranżacjami. W ramach tej imprezy odbyło się również upowszechnianie wyników mobilności w Chorwacji. Uczestnicy wyjazdu do Metkowić omówili zgromadzonej publiczności realizowane zadania. Uczniowie omówili potrawy jakie wspólnie przygotowywali z uczniami z Chorwacji i Portugalii, opowiedzieli swoje wspomnienia z wycieczek oraz przedstawili przygotowaną prezentację oraz film. Podczas tego spotkania odbyła się degustacja przygotowanej przez uczniów chorwackiej, świątecznej frytuli oraz wspólne kolędowanie i dekorowanie pierników.

      Autor: A.Tęcza

     • Udział w przedsięwzięciu „Poznaj Polskę”

     • 3 grudnia klasy czwarte uczestniczyły w wyciecze do Krakowa w ramach inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. To przedsięwzięcie miało na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Dzięki uzyskanemu wsparciu nasza młodzież mogła zwiedzić reprezentacyjne komnaty królewskie oraz zobaczyć  bardzo okazałe wystawy czasowe. Uczniowie zobaczyli wystawę Sztukę Wschodu - Namioty Tureckie oraz obrazy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Gdańsku pt. „Nie tylko Bruegel i Rubens”.

      Młodzi ludzie na wystawie zobaczyli obrazy, które znajdowały się nie tylko w rezydencjach władców, lecz także we wnętrzach domów zamożnych mieszczan. Oprócz dzieł wysokiej klasy zobaczyli obrazy nieco skromniejsze o bardzo różnorodnej tematyce – od scen religijnych po mitologiczne i rodzajowe, inspirowane zarówno sztuką renesansowej Italii, jak też nawiązujące do rodzimej, miejscowej tradycji, a także do twórczości wielkich mistrzów niderlandzkich XV wieku. Oprócz Wawelu, nasza młodzież zwiedziła historyczny zespół miasta Krakowa, a na zakończenie wyjazdu wszyscy udali się na wspólny obiad. Wyjazd uczniów i opiekunów był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki i Organu Prowadzącego.

      Autorzy: A. Tęcza, M. Laube-Skowrońska, K. Gul

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

     • 3 grudnia obchodzimy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

      Jesteśmy różni – młodzi, starsi, mieszkamy w dużych miastach, małych miasteczkach, obszarach wiejskich, jesteśmy zdrowi, zmagamy się z różnymi schorzeniami, towarzyszą nam różnego rodzaju niepełnosprawności. Co nas łączy? Wszyscy tworzymy społeczeństwo – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, stopnia sprawności. I każdy, niezależnie od okoliczności, powinien czuć się tego społeczeństwa pełnoprawnym obywatelem.

      Dlatego tak ważna jest integracja, solidarność, szeroko rozumiana dostępność. Bardzo często nie mamy wpływu na stan zdrowia i sprawność – mamy jednak wpływ na to, jak nasza rzeczywistość i przestrzeń publiczna jest dostosowana do potrzeb ludzi. Mowa o barierach architektonicznych, jak i tych w naszych głowach. Niepełnosprawność nie powinna wykluczać.

      Życzymy wytrwałości oraz powodzenia w pokonywaniu codziennych trudności, a także w dążeniu do samorealizacji.

      Autor: Iwona Pogoda
      Źródło: https://www.gov.pl
      03.12.2021

     • Sprzedaż pierniczków

     • Szkolne Koło Caritas zaprasza w Dniu Świętego Mikołaja 06.12.2021 na zakup pierniczków świątecznych przygotowanych  przez uczniów  technikum żywienia. Sprzedaż odbędzie się na długiej przerwie, przy głównym wejściu do szkoły. Koszt większego pierniczka to 0,50 zł, a mniejszych 0,30 zł.

      Niech korzenny smak przypraw i słodka nutka miodu umilą czas na oczekiwanie Świąt Bożego Narodzenia.

      Organizator Agnieszka Biestek i SKC.

     • Światowy Dzień AIDS

     • Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To w przybliżeniu liczebność populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Już od 1988 r. 1 grudnia świat jednoczy się obchodząc Światowy Dzień AIDS, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.

      Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. W Polsce szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o tym i może nieświadomie zakażać innych.

      Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej) sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

      https://aids.gov.pl

      W Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego młodzież zapoznaje się z wymienioną tematyką m.in. biorąc udział w konkursach na różnych szczeblach, których celem jest:

      • popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
      • zwrócenie uwagi na problem nowych narkotyków i wynikających z nich konsekwencji zdrowotnych i prawnych,
      • kształtowanie pozytywnych wzorców,
      • poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS (w tym: sytuacji epidemiologicznej   w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych  zachowań),
      • kształtowanie  właściwych postaw młodzieży do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

      Autor: Iwona Pogoda
      Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/1-grudnia--swiatowy-dzien-aidswww.gov.pl/web/wsse-rzeszow

      01.12.2021

     • Ogłoszenie

     • Firma SOBTRANS będzie prowadzić sprzedaż biletów miesięcznych na obsługiwane  trasy w dniu 30.11.2021 w godz. od 11.15 do 12.00 u nas w szkole przed wejściem na jadalnię.

      W dniach 30 listopada oraz od 1-2 grudnia 2021 r. w godz. od 17.00 do 19.00 bilety miesięczne będą sprzedawane w siedzibie firmy w Kopciach.