• Konkurs na „Najciekawszy Stroik Bożonarodzeniowy” rozstrzygnięty!

     • Wykonywanie stroików w czasie świąt Bożego Narodzenia to piękny zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie.  Zależy nam by nasi uczniowie kultywowali tę tradycję, przy okazji rozwijając swoją kreatywność i zdolności manualne. W związku z tym, w naszej szkole organizowane są warsztaty świąteczne dla uczniów kształcących się na kierunku technik architektury krajobrazu oraz konkurs na stroik bożonarodzeniowy, w którym udział może wziąć każdy uczeń ZSA-E.

      Z przyjemnością ogłaszamy tegorocznych laureatów:

      I miejsce – Zuzanna Bajor 1az
      II miejsce – Wiktoria Dębiak 3aez
      III miejsce – Julia Wlazło 4ae

      Wyróżnienia:

      Justyna Zielińska – 1az, Patrycja Chęcińska – 1az, Wiktoria Janusz – 2az, Karolina Jadach – 2az, Aleksandra Serafin – 2az,

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie w wykonywanie konkursowych prac.

      Wesołych Świąt!

      Autor: I.Piłat

     • The winners are...

     • Już po raz kolejny odbył się w naszej szkole Konkurs z Języka Angielskiego. Wzięło w nim udział 35 uczniów z klas I-IV Technikum. Uczestnicy mierzyli się z zadaniami sprawdzającymi znajomość środków leksykalno-gramatycznych. Najlepsi w swoich kategoriach okazali się:

      Klasy I :

      1. Emilia Sobolewski

      2. Julia Biestek

      3. Zofia Micek

      Klasy II:

      1. Ewa Pleban

      2. Katarzyna Kurdziel

      3. Krzysztof Gola

      Klasy III:

      1. Szymon Zieliński

      2. Weronika Fitał

      3. Klaudia Sitarz

      Klasy IV:

      1. Anastazja Bieleń

      2. Ewelina Sitarz

      3. Gabriela Cisło

      Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach i systematycznej nauki języków obcych :)

      Autor: Anna Stąpor

     • Wycieczka edukacyjna w ramach współpracy w Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza

     • Uczniowie ZSA-E w Weryni w dniu 4.12.2022 r. uczestniczyli w przygotowanych dla nich laboratoriach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. W ramach spotkania Katedra Awioniki i Sterowania przygotowała dla uczestników możliwość skorzystania z symulatora samolotów załogowych: PZL – M -15, Airbus – A320. Unikatowe wyposażenie Katedry Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu rozbudziło wśród męskiej części wycieczki chęć zmierzenia się z symulatorem jazdy samochodem ciężarowym AS 1600 z platformą ruchową 6 stopniową – na bazie kabiny samochodu ciężarowego SCANIA. Nasi uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi kierowcy, pokonując drogę w różnych warunkach atmosferycznych.Politechnika Rzeszowska w ramach spotkania udostępniła naszym uczniom nowoczesne Laboratoria do Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego. Laboratoria realizują zadania naukowo - badawcze przy współpracy z uczelniami zrzeszonymi w Centrach Zaawansowanych Technologii: AERONET "Dolina lotnicza" i CAMAT oraz WSK "PZL-Rzeszów" S. A. w zakresie wysoko zaawansowanych technologii materiałowych dla przemysłu lotniczego.Szeroki wachlarz warsztatów przygotowany przez poszczególne katedry dla naszych uczniów cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów z kierunku technik eksploatacji portów i terminali.

      Autor: U.Szklarz

     • „Romeo i Julia” na deskach MDK w Kolbuszowej

     • W dniu 15.12.2022 (czwartek) uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji j. polskiego wyszli do MDK w Kolbuszowej  na spektakl teatralny pt. ,,Romeo i Julia” przygotowany przez grupę teatralną z Wrocławia z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Niezwykli aktorzy, wykorzystując wspaniałą muzykę z epoki, ciekawe kostiumy oraz kunszt gry aktorskiej  wprowadzili nas w świat nieszczęśliwej miłości między dwójką głównych bohaterów. Wszyscy uczniowie z zachwytem oglądali występ, zaciekawieni i losami bohaterów i piękną scenografią. Każdy szczegół na scenie był dopracowany przez co oglądanie było samą przyjemnością. Dzięki rewelacyjnej grze aktorów zapamiętaliśmy wszystkie szczegóły i z pewnością będziemy wspominać to wyjście na długie lata.

      Autor: Karolina Jadach

     • Wigilia na kolbuszowskim rynku

     • W niedzielę 18.12.22 r. na rynku w Kolbuszowej odbyło się wigilijne spotkanie dla mieszkańców naszego miasteczka. Wiele osób i organizacji było zaangażowanych w realizację tego wydarzenia. Również wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas pomagali przy rozdawaniu przygotowanych potraw. Mimo, że ręce trochę im zmarzły z uśmiechem częstowali smakołykami przybyłe osoby. Świąteczne życzenia mieszkańcom złożył burmistrz miasta Jan Zuba. Proboszcz parafii ks. Lucjan Szumierz zaprosił mieszkańców do modlitwy o pokój na Ukrainie. Atmosfera podczas spotkania była bardzo miła, ludzie składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem.

      Autorzy: D. Krogulec, B. Olszówka

     • Stypendystki Prezesa Rady Ministrów

     • Po raz kolejny nasza szkoła może się pochwalić sukcesem uczniów. W nagrodę za poświęcony czas i  włożony trud w naukę nasze ekonomistki: Weronika Fitał z klasy III aez oraz Ewelina Sitarz z klasy IV bc  otrzymały Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok 2022/2023.

      Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest jedną z form nagradzania najzdolniejszych uczniów szkół, w których nauka kończy się egzaminem dojrzałości. Może je otrzymać uczeń, który uzyskał promocję z wyróżnieniem i najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. W tym roku szkolnym, takie stypendia w województwie podkarpackim otrzymało 315 uczniów, wśród nich znalazły się również nasze uczennice - to wielki powód do dumy i wyróżnienie dla naszej szkoły.

      Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13.12.2022 r. w Sali Kolumnowej im. Ojców Niepodległości Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Stypendia nagrodzonym uczniom wręczyły: Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

      W tej uroczystej i ważnej chwili uczennicom towarzyszył Dyrektor szkoły Zbigniew Bogacz.  

      Autorzy: uczestnicy wydarzenia

     • Akrobatyczny sukces Aleksandry Chmielowskiej

     • Pasja czyli zainteresowanie się czymś, co bardzo lubimy robić i czemu chcemy poświęcać swój wolny  czas jest czymś niezwykle cennym. A jeśli jest to pasja do sportu to korzyści są niewątpliwie podwójne. Aleksandra Chmielowska, uczennica klasy 1 az  w zawodzie technik architektury krajobrazu od 5 lat trenuje akrobatykę. Dlaczego akurat ta dyscyplina? Jak twierdzi Ola jest to sport bardzo ciekawy, dostarczający jej dużo emocji.  Na co dzień Ola trenuje w sekcji Studio Ruchu K8, jej trenerką jest Katarzyna Nowak. Zajęcia odbywają się w ZST w Kolbuszowej. Pod opieką trenerki Kasi jest ok. 70 dzieci w różnym wieku. Studio Ruchu K8 zostało założone w 2016 r. i do tej pory prężnie działa, ciesząc się dużym zainteresowaniem. 

      W sobotę 3 grudnia sekcja akrobatyczna Studio Ruchu K8 wzięła udział w Turnieju Akrobatycznym w Raniżowie. Wystąpiło w nim ponad 600 zawodników z całego Podkarpacia. Uczestnicy konkurowali w kategoriach wiekowych - w układach indywidualnych oraz zespołowych. Aleksandra Chmielowska brała udział w ćwiczeniach wolnych, czyli układ indywidualny w kat. 13+. Zdobyła bardzo wysokie noty, jej średnia to 8.3/10 pkt, tym samym zajmując wysokie 3 miejsce na podium. Jak wspomina Ola występ i uzyskanie miejsca na podium to uczucie nie do opisania.

      Serdecznie gratulujemy sukcesu Oli i życzymy kolejnych dobrych wyników w zawodach oraz satysfakcji z uprawiania tej pięknej dyscypliny sportu!

      Autor: Anna Wróbel

     • Charytatywny kiermasz pierniczków z misją specjalną!

     • Czas przedświąteczny jest okazją do kosztowania różnych smakołyków jak i pomocy innym. Nasze Szkolne Koło Caritas wraz z uczniami, którzy aktywnie biorą udział w realizacji działań projektu „MP Health Direct” zorganizowali Kiermasz Bożonarodzeniowy Pierników. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli w naszej szkole.

      Dziękujemy za zakup udekorowanych pierniczków!!! Uzyskane środki zostały podzielone i część z nich będzie przekazana na operację Oliwki Kret z Kolbuszowej.

      Pierniczki będzie można jeszcze zakupić na „Świątecznym kiermaszu charytatywnym dla Oliwki Kret” w Szkole Podstawowej w Kupnie, niedziela 18 grudnia w godzinach 11.00 -16.00. Uczniowie naszej szkoły na ten cel przygotowali również: stroiki i akcesoria świąteczne.

      Szczegółowe informacje o kiermaszu w Kupnie znajdują się w poniższym linku:-

      https://kolbuszowa.pl/20-aktualnosci/55-aktualnosci/9881-kiermasz-swiateczny-dla-oliwki.html?9881,

      Autor: A.Biestek

     • List do św. Mikołaja

     • Wasze listy były kolorowe i zwyczajne, pisane od serca, dojrzałe, przemyślane. Mikołaj był z długą brodą, w czerwonej czapce, przy domowej choince, a także w szpitalach, na oddziałach onkologicznych, blisko dzieci, które cierpią przez wojnę. Wszystkie prace zasłużyły na nagrodę, ale wiadomo zawsze muszą być tzw. ,,perełki":)

      I miejsce: Dorota Cudecka

      II miejsce: Wiktoria Łuszcz

      III miejsce: Aneta Drozd i Wiktoria Janusz

      Wyróżnienia: Patrycja Ozga, Bartłomiej Metlak, Andrzej Marut

      Niech św. Mikołaj spełni wszystkie życzenia i marzenia!!!!

      Autor: Katarzyna Wachowska

     • Wyjazd do kina klas pierwszych

     • W czwartek 8 grudnia klasy 1az i 1 et wybrały się do Multikina w galerii Millenium w Rzeszowie na film "Johnny". Podróż minęła nam na ciekawych rozmowach i integracji międzyklasowej. Po dojechaniu na miejsce, udaliśmy się na salę kinową, aby obejrzeć film opowiadający o niezwykłym księdzu Janie Kaczkowskim, który angażuje młodych chłopców w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. "Johnny" to film , który na przemian bawi i wzrusza, przeraża i rozczula. Fabuła przeprowadza nas od mrocznych momentów, przez walkę z samym sobą i zewnętrznym światem, aż do znalezienia sensu i nadziei. Emocje towarzyszyły nam przez cały seans.

      Po zakończonym filmie mieliśmy czas wolny, który przeznaczyliśmy na obiad czy zakupy, po czym wróciliśmy do szkoły. Uważamy ten wyjazd za bardzo udany.

      Autor: Zuzanna Bajor, klasa 1az

     • Kurs rachunkowości

     • 20 uczniów z naszej szkoły jest w trakcie odbywania kursu "Podstawy rachunkowości" w ramach realizacji projektu "Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe". 

      Na pierwszych zajęciach przedstawiono nam tematykę na ponad 100 kolejnych godzin. Dowiedzieliśmy się, że aby otrzymać certyfikat, będziemy musieli zdać dwie prace kontrolne oraz egzamin z wynikiem minimum 60%.

      Egzamin potwierdza zdobycie m. in. następujących kwalifikacji w obrębie zawodu księgowy:

      - posługiwanie się dokumentami księgowymi,

      - księgowanie podstawowych operacji gospodarczych,

      - sporządzanie sprawozdania finansowego jednostki małej w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

      Wykłady przeprowadzane przez panią Katarzynę Altamer ze Stowarzyszenia Księgowych są niezwykle interesujące. Mnóstwo nowych informacji przedstawionych w sposób praktyczny i ciekawy. Niektóre tematy bardziej, a inne mniej korelują z materiałem omawianym na lekcjach ekonomii. Czasem potrzebujemy więcej czasu, żeby zrozumieć dane zagadnienie, ale pod koniec dnia jesteśmy z siebie dumni i zadowoleni, że udało nam się czegoś nowego nauczyć.

      Podsumowując, zdobyte informacje z pewnoscią przydadzą nam sję w przyszłości i ułatwią start na ścieżce zawodowej.

      Autorzy: Ewelina Sitarz, Wiktoria Rudna, Agata Snopek

     • Kiermasz Bożonarodzeniowy SKC !!!

     • W dniach od 12-13.12.2022 r. (poniedziałek i wtorek)  Szkolne Koło Caritas organizuje Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym będą sprzedawane udekorowane lukrem pierniczki. Będą miały różne kształty nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia: choinki, gwiazdki, domki, bałwanki itp. Sprzedaż ich będzie odbywała się na długiej przerwie przy wejściu głównym do szkoły. Uzyskane fundusze z akcji SKC będą przekazane dla osób potrzebujących lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Część z nich zostanie przeznaczona na pomoc dla Oliwki Kret z Kupna.

      Dziękuję klasie I, III i IV z Technikum żywienia i usług gastronomicznych za pomoc w wypiekaniu pierników oraz dekorowanie ich.

      Serdecznie zapraszamy: Szkolne Koło Caritas

      Organizator: Agnieszka Biestek

     • Odwiedziny Świętego Mikołaja

     • Dźwięk dzwonka i charakterystyczne „Ho, ho, ho!” mogło oznaczać 6 grudnia tylko jedno: odwiedził nas Mikołaj! W asyście elfa, uroczych pomocniczek i renifera, który uwijał się jak szalony pstrykając coraz to nowe fotki, Mikołaj witał się z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Zaglądał do każdego zakamarka, aby osobiście życzyć wszystkim wesołych świąt. Swoim zwyczajem obdarowywał spotkanych słodkościami i upominkami. Wiemy, że Święty był pod wielkim wrażeniem radosnej atmosfery panującej w szkole. Szczęśliwym trafem dotarł również na corocznie odbywający się w ZSA-E w Weryni „Maraton pierników”, gdzie było mu dane własnoręcznie udekorować pachnące korzennymi przyprawami ciasteczko. Na mocy zawartego przed laty porozumienia pomiędzy Mikołajem a dyrektorem szkoły, wizytę wspaniałego gościa uczczono dniem bez pytania i kartkówek :)

      Autor: Iwona Pogoda

     • Ewelina i Agata laureatkami konkursu

     • XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego objęty honorowym patronatem przez Starostę Kolbuszowskiego i Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa odbył się 02.12.2022r. w Kolbuszowej.

      Laureatką konkursu została Ewelina Sitarz , trzecie miejsce zajęła Agata Snopek.

      Gratulujemy sukcesu, a całą społeczność szkolną zachęcamy do zapoznania się ze „Zrównoważoną ochroną przyrody na terenie Powiatu Kolbuszowskiego”

      Nasze wrażenia:

      Podczas przygotowań do konkursu odkryłyśmy jak wiele pięknych miejsc, wartych zwiedzenia, które znajdują się w okolicy. Poznaliśmy gatunki roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową, ścieżki edukacyjno- przyrodnicze, rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne i kilkaset pomników przyrody, które znajdują się na terenie Płaskowyżu Kolbuszowskiego. Tematyka pytań nas nie zaskoczyła, ponieważ wiele powtarzałyśmy zarówno w szkole jak i w domu, w swoim wolnym czasie. Za zdobyte miejsca otrzymaliśmy ciekawe nagrody, które są bardzo przydatne: długopisy, notesy, termosy, plecaki. Wszystkie te przedmioty możemy wykorzystać zarówno w szkole, jak i podczas wycieczek na łono natury.

      Autorzy: Uczestnicy konkursu

     • Książka na weekend

     • Nastrojowa, pełna magii saga rodzinna. Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości Atlantis na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec, nazywany przez nie Pa Saltem, nadał im imiona mitycznych Plejad. Każda ułożyła sobie życie po swojemu i rzadko mają okazję spotkać się wszystkie razem. Do domu ściąga je niespodziewana śmierć ojca, który zostawił każdej list i wskazówki mogące im pomóc w odkryciu własnych korzeni. I w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie, co się stało z siódmą siostrą. Maja, najstarsza z sióstr, idąc za wskazówkami Pa Salta, dociera do Rio de Janeiro, gdzie przystojny brazylijski pisarz pokazuje jej uroki miasta i pomaga odkryć zagmatwaną przeszłość jej rodziny. Osiemdziesiąt lat wcześniej jej prababka Izabela, córka plantatora kawy, na życzenie ojca zaręczyła się z arystokratą, którego nie kochała. Narzeczony był na tyle wspaniałomyślny, ze zgodził się na jej wyjazd z przyjaciółka do Paryża. W tętniącym życiem Mieście Światła spragniona przygód dziewczyna spotkała ambitnego młodego rzeźbiarza. I poczuła, że nic już nie będzie takie jak wcześniej. Czy historia prababki i matki pozwoli Mai odnaleźć drogę do własnego szczęścia?

      Po książki z tej serii zapraszam do biblioteki szkolnej.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

      Źródło: Siedem sióstr - Lucinda Riley | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

     • Piernikowy maraton 2022

     • Niebanalne pomysły dekoracyjne, tysiące udekorowanych pierników, kilogramy przygotowanego lukru oraz dużo dobrego humoru–to wszystko towarzyszyło warsztatom, które zostały zorganizowane 6 grudnia 2022 roku w naszej placówce. W tym roku atmosferę świąt mogli poczuć nie tylko uczniowie klas pierwszych technikum i szkoły branżowej, ale również ich starsi koledzy i koleżanki, a w uroczystości brało udział ponad 100 osób. Głównym celem imprezy było kultywowanie kulinarnych tradycji, nabycie i doskonalenie  umiejętności zawodowych dotyczących sporządzania glazur i ciasta piernikowego metodą ciast kruchych, zastosowania barwników, posypek i brokatu jadalnego do aranżacji pierników oraz dekorowanie drobnych wyrobów z ciasta piernikowego, rozwijanie pasji i zainteresowań kulinarnych. Uczniowie jak zawsze przygotowali się do tej imprezy poprzez upieczenie pięknych pierników, a podczas dekorowania wykazali się pomysłowością i ciekawymi aranżacjami. Wszystkim dziękujemy za udział w tym wydarzeniu i... zapraszamy na kolejne święto kulinarne. Tym razem na kiermasz świątecznych pierników :)

      Autor: A. Tęcza

       

     • Wycieczka na Specjalną Strefę Ekonomiczną EURO-PARK w Mielcu

     • Wykorzystując ostatnie dni jesieni w  dniu 24.11.2022 r. zorganizowaliśmy wycieczkę (klasa 3 aez i  2 et) do kina na film pt. “Chrzciny”. Mogliśmy się przenieść do czasów PRL-u i zobaczyć styl, tradycje i obyczaje w tamtym okresie. Marianna - jedna z głównych bohaterów filmu ,to gorliwa katoliczka, która postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchamia lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać. Adaptacja tej historii jest idealnym przykładem filmu edukacyjnego, który z pewnością przyda nam się na maturze z języka polskiego. Przy okazji mogliśmy się pośmiać, rozerwać i zrelaksować z kawałkiem historii.  
      Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem PZL-u w Mielcu oraz Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich. Mogliśmy zobaczyć jak są skonstruowane samoloty i szybowce oraz jak funkcjonuje lotnisko w Mielcu. Na końcu naszej wizyty mieliśmy również okazję być w domku pilota, gdzie nasz przewodnik zaprezentował krótkie filmiki z prawdziwego lotu szybowcem oraz skoku z spadochronu. 

      Autorzy:
      Weronika Fitał, Martyna Jagodzińska, Klaudia Sitarz

       

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie