• Piernikowych warsztatów ciąg dalszy

     • Chociaż do świąt zostało jeszcze trochę czasu, uczniowie ZSA-E w Weryni już od listopada ambitnie pracują przygotowując piernikowe ozdoby. A ponieważ lubią dzielić się wiedzą i umiejętnościami jak co roku zapraszają na warsztaty uczniów szkół podstawowych. 

      1 grudnia zawitali do Weryni razem z wychowawczyniami trzecio i czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kolbuszowej. Czekało na nich nie lada wyzwanie. Wszyscy przy stolnicach musieli zmierzyć się z lepieniem pierogów,  wykrawaniem wiatraków i dekorowaniem przygotowanych pierniczków. Po kilku chwilach okazało się, że nie taki wałek straszny, a młode rączki sprytnie i  jednocześnie fachowo robiły pierożki, wykrawały i łączyły skrzydełka wiatraczków oraz kreatywnie zdobiły pierniczki.

      Ku naszemu miłemu zaskoczeniu grupka uczniów klas trzecich do końca warsztatów nie chciała rozstać się z wałkami, bo tak spodobało im się lepienie kebabowych pierożków. Na zakończenie owocnej i ambitnej pracy wszyscy przystąpili do degustacji własnoręcznie przygotowanych smakołyków.

      Było pysznie i bajkowo. Poczuliśmy już przedsmak świąt, a magiczne pierniczki z Weryni będą ozdobą w domach naszych młodych gości.

      Autor: Monika Chrząstek

     • Informacja od Rady Rodziców

     • RADA RODZICÓW 

      Dobrowolna składka na rok szkolny 2023/2024

       

      Szanowni Państwo, nowo wybrana Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni podjęła uchwałę o wysokości dobrowolnej składki  na Radę Rodziców.

      Ustalona kwota wpłaty to min.  „30 zł +”

      Zarząd Rady Rodziców postanowił nie ustalać składki w stałej wysokości. Jeśli mają Państwo życzenie wpłacić na  konto Rady Rodziców większe kwoty, będziemy za to wdzięczni i postaramy się zebrane środki  w całości przeznaczyć na wsparcie naszej młodzieży.

      Jest to inicjatywa Zarządu Rady Rodziców  i środki które zostaną zebrane, będą przeznaczone na wsparcie naszej młodzieży, m.in. poprzez:

      • - dofinansowanie integracyjnych wyjazdów i spotkań klasowych,
      • - organizację zabawy “Andrzejkowej”,
      • - wsparcie finansowe „Studniówki”,
      • - organizację zabawy „Walentynkowej”,
      • - wsparcie finansowe  przy zakupie nagród za udział naszej młodzieży
       w konkursach szkolnych,
      • - zakup nagród za najlepsze wyniki w nauce na koniec roku szkolnego 

      Wpłaty można dokonać w sekretariacie szkoły lub bezpośrednio na konto Rady Rodziców

      Nr rachunku bankowego: 65 1090 2750 0000 0001 4431 8408

      Dzięki Państwa ofiarności i pomocy będziemy mogli realizować wiele cennych inicjatyw na rzecz uczniów naszej szkoły oraz wzbogacić i uatrakcyjnić  warsztat pracy Państwa pociech.

       

      Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty
        

       Rada Rodziców

       

     • Ogólnopolski Program Edukacji Finansowej i Ekonomiczno-Społecznej pt. ,,MOJE FINANSE”

     • Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni w ramach współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości realizuje od 2009 roku ogólnopolski program edukacji finansowej i ekonomiczno-społecznej pt. ,,Moje finanse” . Uczniowie będącymi członkami Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości aktywnie uczestniczą co roku w programie, który skierowany jest do młodzieży w wieku 15–19 lat. W naszej szkole programem objęci są uczniowie Technikum kształcący się w zawodzie technik ekonomista. Celem programu jest poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów dotyczących efektywnego zarządzania finansami osobistymi, wspieranie przedsiębiorczości oraz budowanie własnego kapitału społecznego–ekonomicznego, a także wzmacnianie kompetencji pomocnych w dokonywaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej czy przyszłości zawodowej.

      Program realizowany jest pod egidą inicjatywy edukacyjnej #Youth Empowered, powstałej z myślą o młodych ludziach, którzy potrzebują wsparcia w procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru kierunku edukacyjnego czy życia zawodowego.

      Materiały do programu „Moje finanse” zostały opracowane z ekspertami rynku pracy oraz praktykami biznesu. Umożliwiają nauczycielowi realizację treści programowych w interesujący i atrakcyjny dla młodzieży sposób, zarówno stacjonarnie jak i zdalnie. Na platformie znajdują się materiały edukacyjne zarówno dla nauczycieli oraz dla uczniów. Nauczyciele realizując program ,, Moje finanse” wykorzystują podczas swojej pracy:

      • materiały dydaktyczne –prezentacje, gry, quizy
      • filmy edukacyjne i webinary
      • testy do weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów wraz z kluczem odpowiedzi
      • webquesty

      Materiały ucznia to:

      • ćwiczenia interaktywne
      • filmy edukacyjne i webinary
      • Informacje o konkursie

      Opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości: Ewa Serafin, Beata Bryk

       

       

       

     • Słodkie warsztaty

     • W drugiej połowie listopada naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. W szkolnej stołówce wszyscy uczestnicy warsztatów poczuli zapach Świąt Bożego Narodzenia, a to wszystko za sprawą pierników przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Nasi uczniowie pokazali dzieciom jak kreatywne można udekorować świąteczne wypieki. Po lukrowaniu przyszedł czas coś zdrowszego czyli owoce.

      W warsztatach wzięli udział uczestnicy zagranicznej praktyki zawodowej, która odbyła się w październiku 2023 r. w Ostrawie w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647. Podczas warsztatów uczestnicy mobilności pełnili rolę instruktorów prezentując swoje umiejętności zawodowe.

      Autor: A.Tęcza
      28.11.2023

       

     • Piernikowy zawrót głowy

     • Na  świąteczne warsztaty z dekorowania pierników przyjechali do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Pod fachowym okiem starszych kolegów z klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych z dużym zaangażowaniem i wyobraźnią tworzyli swoje małe piernikowe arcydzieła używając kolorowych lukrów i słodkich dekoracji. Na warsztatach uczniowie mieli także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania oraz przygotować sałatkę owocową i shoty warzywne z sosem czosnkowym. Podsumowaniem naszego spotkania było wspólne zdjęcie wśród pięknie przygotowanych świątecznych dekoracji.

      Autor W. Majewska

     • Warsztaty w Instytucie Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie Rzeszowskim

     • Planowanie kariery i własnej ścieżki zawodowej wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Swoje przygotowania do matury i przyszłych możliwości zawodowych powinniśmy rozpocząć jak najszybciej, aby zdać ją z najlepszym wynikiem i dostać się na wymarzony kierunek studiów. Utwierdziła nas w tym wizyta na Uniwersytecie Rzeszowskim w Instytucie Ekonomii i Finansów. Po raz pierwszy mogliśmy się poczuć jak prawdziwi studenci na wykładach . Naszym przewodnikiem był dr Piotr Cyrek, który bardzo miło i gościnnie nas przyjął.

      W trakcie wizyty  mieliśmy okazję uczestniczyć  w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwszy wykład omawiał temat budżetu domowego czyli „Jak mądrze zaplanować swoje wydatki oraz z głową wydawać pieniądze”. Natomiast w trakcie drugiego wykładu rozmawialiśmy o bankowości: jakie są najpopularniejsze banki, z jakich krajów pochodzą.  Przydatną informacją było przedstawienie  oferty edukacyjnej Uniwersytetu oraz krótka, przykładowa rekrutacja na studia. W przerwie pomiędzy wykładami  zostaliśmy poczęstowani pysznymi drożdżówkami.
      Zapamiętamy na długo ten wyjazd, dzięki któremu dowiedzieliśmy się nowych i przydatnych  rzeczy.

      Autor: Martyna Jagodzińska

     • Światowy Dzień Przedsiębiorczości

     • W naszej szkole w dniach od 13-17 listopada 2023 r. był organizowany Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Działanie to realizowało Stowarzyszenie „Przedsiębiorcza Szkoła w Weryni” przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w ramach projektu „Ekonomia na co dzień” wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Szkoła współpracuje także z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, która jest głównym organizatorem przedsięwzięcia ekonomicznego. Celem spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych, bankowych oraz z przedsiębiorcami było stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

       Dla przedsiębiorców była to wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

      Podczas tego tygodnia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu powiatu kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak  działają lasy państwowe w Polsce, jakie są prawa konsumenta, w jaki sposób naliczać ubezpieczenia gospodarcze, jaka jest struktura i zadania banków komercyjnych lub też w jaki sposób dokonywać rozliczeń z urzędem skarbowym z tytułu podatków bezpośrednich i pośrednich . Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po ukończeniu szkoły. Dzięki uczestnictwu w tych warsztatach, wykładach i spotkaniach, uczniowie mieli możliwość zdobycia nowych informacji, poszerzyli również wiedzę ekonomiczną, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. 

      A oto przedstawiciele różnych firm, których gościliśmy w murach naszej szkoły: Pani Joanna Wyka  oraz Pan Andrzej Sudoł - pracownicy Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, Pan Kazimierz Pierzchała - przedstawiciel Agencji Ubezpieczeniowej w Kolbuszowej, Powiatowy Rzecznik Konsumentów - pan Jan Wlazło. Równie miło było nam gościć w szkole panią Kingę Mazur przedstawicielkę Lasów Państwowych z nadleśnictwa w Świerczowie, panią Bogumiłę Lenart- pracownika Banku PKO S.A. w Kolbuszowej. Uczestnikami całego przedsięwzięcia projektowego byli uczniowie Technikum kształcący  się w zawodach: technik ekonomista oraz technik eksploatacji portów i terminali.

      Dziękujemy serdecznie zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom naszej szkoły.

      Autorzy: Ewa Serafin, Urszula Szklarz

       

     • Jesień w szkolnym ogrodzie

     • Jesienna pora to czas intensywnych prac w szkolnym ogrodzie. Uczniowie w zawodzie technik architektury krajobrazu zaangażowali się w przycinanie roślin, zbieranie opadłych liści, a także przygotowywanie terenu do nadchodzącej zimy. Dodatkowo, istotną część prac stanowiło wykonywanie nowych aranżacji, układanie ścieżek, wybór odpowiednich roślin oraz sadzenie cebulek krokusów. Praca w szkolnym otoczeniu nie tylko rozwija ich umiejętności zawodowe, ale także kształtuje poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę. W efekcie tych działań, szkolny ogród staje się nie tylko miejscem przyjaznym dla społeczności szkolnej, ale również przestrzenią, w której uczniowie mogą realizować swoją pasję i twórcze pomysły.
      Podczas tych zajęć, uczestnik zagranicznej praktyki zawodowej, która miała miejsce w Ostrawie w październiku w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647 pokazywał i objaśniał jak wyglądają takie prace pielęgnacyjne w Ostrawie. Dzielił się swoimi spostrzeżeniami i prezentował umiejętności, których się tam nauczył. 

       

      Autor: I.Piłat
      15.11.2023 r.

       

     • Wycieczka do zakładu karnego

     • 14 listopada br. wybraliśmy się na wycieczkę do Zakładu Karnego w Dębicy. Będąc tam, dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w takim miejscu i na czym ona polega. Wysłuchaliśmy ekspertów, którzy przekazali nam wiele istotnych informacji, ciekawostek na temat tej placówki. Strażnicy pilnują porządku, dbają o bezpieczeństwo również nas wszystkich. Prowadzą  działalność resocjalizacyjną, aby skazani zrozumieli swoje błędy. Organizują pracę, która pomaga zdobywać kwalifikacje zawodowe więźniom. Dzięki temu, łatwiej jest im odnaleźć się w życiu codziennym po odbyciu wyroku. Praca w zakładzie karnym to nie tylko pilnowanie skazanych. To także pomoc, opieka, odpowiedzialność za osadzonych. Głównym celem pracowników takiej jednostki jest dążenie do tego, aby skazani po odbyciu wyroku już nigdy tam nie wrócili. Moim zdaniem to nie lada wyzwanie, które zasługuje na nasze uznanie.

      Autor: Viktoria Wróblewska

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub
    17 227 13 32
    numery wewnętrzne:
    101 sekretariat
    103 dyrektor
    105 zastępca dyrektora
    107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa


    Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz
    zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk
    beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg
    elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca:
    Powiat Kolbuszowski
    ul. 11-go Listopada 10
    36-100 Kolbuszowa
    NIP 814-15-73-682

    Odbiorca:
    Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
    Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie