• Europejskie śniadanie 

     • Dzisiaj szkolna stołówka zamieniła się w  restaurację serwującą śniadanie francuskie  i niemieckie.  20 marca,  obchodzony był Międzynarodowy Dzień Frankofonii. W tym dniu organizowane są wydarzenia promujące język, zwyczaje oraz kulturę francuską. W szkole, uczniowie uczą się również języka niemieckiego. 15,4 mln ludzi na całym świecie uczy się niemieckiego jako języka obcego. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali m.in. naleśniki, rogaliki, tosty i nie tylko...

      Jury pracowało w składzie:

      Beata Bryk - wicedyrektor szkoły, Zofia Łuszcz, Anna Kwiecień oraz Iwona Pogoda. 
      Zadanie dla komisji było smaczne, ale bardzo trudne. 

      Oto wyniki konkursu w kategorii praca grupowa:

      I miejsce
      Karolina Sikora i Jessica Pyra (1az),

      II miejsce
      Ewelina Olejarz i Karolina Justyńska (1az),

      III miejsce 
      Wiktoria Cholewa i Paweł Dec (3aez).

      W kategorii praca indywidualna: 

      I miejsce
      Alicja Mazur (2az),

       

      II miejsce ex aequo 
      Agnieszka Dziewic (3aez) i Natalia Wit (4z), 

      III miejsce 
      Wiktoria Węglarz (4z).

      Wyróżnienie otrzymał Oskar Kaczor (1az).

      Gratulujemy!!! 

      Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pogoda  dopisze i wspólnie zorganizujemy piknik. A otoczenie szkoły aż prosi, żeby usiąść na trawie i zjeść pyszne śniadanie.

      Organizatorzy: Agnieszka Biestek, Urszula Kuna, Anna Kwiecień

       

     • Wiosenne porządki w ogrodzie

     • Rozpoczyna się najpiękniejszy i najbardziej pracowity czas w ogrodzie. Rośliny powoli budzą się do życia, ale zanim na dobre rozkwitną trzeba je do tego przygotować. Oprócz tego, po kilku miesiącach zimowego czasu okazuje się, że jest też co nieco do posprzątania. My jednak możemy liczyć na naszych niezawodnych architektów, którzy bez problemu wykonują pozimowe porządki i zajmują się wszystkim dookoła. Sprzątają resztki zeszłorocznych liści, zdejmują osłony z roślin oraz przycinają krzewy i trawy ozdobne. Pracy jest bardzo dużo, ale działamy prężnie i z uśmiechem na twarzy! W międzyczasie udało się nam uchwycić kilka wdzięcznych i radosnych oznak wiosny :)

      Autor: I. Piłat

     • Książka na weekend

     • Po trzech dekadach Greta Simpson wraca do Marchmont Hall, urokliwej wiejskiej posiadłości położonej na wzgórzach Walii. Tragiczny wypadek spowodował u niej amnezję. Obecny właściciel posiadłości, stary przyjaciel, zaprasza Gretę na Boże Narodzenie, licząc na to, że znajome kąty poruszą coś w jej podświadomości i staną się kluczem do odzyskania utraconej pamięci. Bo po wypadku, któremu Greta uległa przed laty, w jej umyśle zatarł się wszelki ślad po burzliwych zdarzeniach z długiego okresu jej życia.

      Lekarze orzekli, że amnezja jest spowodowana traumą. Greta nie pamięta… bo nie chce pamiętać. Czy nie byłoby więc lepiej, żeby nie wracała do przeszłości?

      Czy to, co może odkryć o sobie i swojej pięknej córce – aktorce, która jako mała dziewczynka rozpoczęła karierę gwiazdy filmowej – nie okaże się gorsze od niewiedzy? I czy na odnalezienie miłości jej życia i tak nie jest już za późno?

      Fascynująca powieść o zapomnianej przeszłości, skomplikowanych relacjach rodzinnych i mrocznych sekretach, które rzucają cień na kolejne pokolenia.

      Źródło: Drzewo Anioła (Lucinda Riley) książka w księgarni TaniaKsiazka.pl

      Autor: B.Sobowska-Rekut

     • Powitanie wiosny 2023

     • W pierwszy dzień wiosny dzieci topią marzannę, czyli kukłę mającą symbolizować zimę. Wśród młodzieży natomiast ogromną popularnością cieszy się tzw. Dzień Wagarowicza. To stały punkt w uczniowskim kalendarzu - ale nie naszym! Tradycją w ZSA-E w Weryni jest witanie wiosny w murach szkolnych przy dźwiękach muzyki oraz śmiechu. Samorząd uczniowski przygotowuje konkurencje dla uczniów i nauczycieli, podczas których istnieje możliwość wykazania się wiedzą oraz umiejętnościami. Zabawie towarzyszy promocja zdrowego stylu życia. Już od lat szkoła współpracuje z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kolbuszowej, która w ramach profilaktyki uzależnień użycza młodziezy narko i alkogogle. Po ich założeniu zauważalne są m.in. zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenie obrazu, spowolnienie czasu reakcji, podwójne widzenie, a także brak koordynacji ruchowej. Za aktywne powitanie wiosny 2023 samorząd wręczył talony na dodatkowe "np" oraz słodkości. Najbardziej zaangażowane klasy wygrały wyjście na kręgle do La Zizanie Pub Game. W tym roku imprezę uświetnił występ szkolnego zespołu tanecznego ELITE DANCE.

      Wyniki konkursów:


      GRAND PRIX - 3 km

      I miejsce - 4 z  i 3 aez

      II miejsce - 1 az

       

      Indywidualna konkurencja dla nauczycieli:

       

      I miejsce - Pan Stanisław Olszówka

      II miejsce - Pan Bolesław Krzysztofiński

      III miejsce - Pani Wioletta Majewska

       

      Najciekawsze przebranie ucznia:

       

      I miejsce - Natalia Wit, Aleksandra Durak

      II miejsce - Wiktoria Węglarz, Sabina Kardyś

      III miejsce - Agnieszka Dziewic

       

      Najciekawsze przebranie nauczyciela:

       

      Dyplom dla Pani Małgorzaty Laube-Skowrońskiej

      Dyplom dla Pani Iwony Pogody

      Dyplom dla ks. Mariusza Uryniaka

       

      Wszystkim uczestnikom i zaangażowanym serdecznie dziekuje SU wraz z opiekunem.

       

     • Dzień aktywności w Krzątce

     • 21 marca 2023 roku podczas dnia aktywności w PSP w Krzątce zaprezentowano uczniom tamtejszej szkoły kilka pomysłów na wykorzystanie buraków ćwikłowych, szpinaku, marchewki, mięty, jabłek, bananów, cytryn i pomarańczy. Podczas tego spotkania uczniowie z zaangażowaniem pomagali w przygotowaniu kilku kolorowych smoothie.

      Autor: A. Tęcza

     • Konferencja naukowa w Rzeszowie

     • Od dawna wiadomo, że nauka jest najbardziej efektywna, gdy połączymy teorię z praktyką. W dniu 3 marca 2023 roku udaliśmy się na konferencję z rachunkowości połączoną z mini konkursem w Zespole Szkół nr 2 w Rzeszowie. Spotkanie rozpoczęliśmy od wykładu dr Alfreda Szydełko prof. Politechniki Rzeszowskiej, który przybliżył nam zagadnienie przychodów i kosztów w rachunku zysków i strat - wariant porównawczy. Następnie po krótkiej przerwie wysłuchaliśmy drugiego wykładu mgr Bożeny Domino na temat zmian w podatkach po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

      Zajęcia teoretyczne pomogły nam w trakcie konkursu. Podzielono nas na grupy szkolne, gdzie następnie przystąpiliśmy do rywalizacji J. Konkurs składał się z  6 konkurencji. Drużyny rywalizowały między sobą nie tylko w zakresie wiedzy z rachunkowości ale również ważna była sprawność  fizyczna  kapitanów. Punkty otrzymywała grupa, która jako pierwsza dobiegła z poprawnymi odpowiedziami do organizatorów. Kto pierwszy ten lepszy

      Autor: Martyna Jagodzińska

     • Widać wiosnę ...

     • 15 marca naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze SP w Majdanie Królewskim Chociaż na zewnątrz pogoda  jest mało wiosenna, to podczas warsztatów, które zorganizowali nasi żywieniowcy i architekci wiosnę wyraźnie było widać. W tym dniu dzieci uczyły się od naszych uczniów wykonywania dekoracji roślinnych i wielkanocnych. Święta Wielkanocne są jedną z oznak wiosny oraz są pełne różnych tradycji i symboli,  dlatego też dzieci przygotowały kolorowe pisanki, baranki i zające, które przydadzą się do dekoracji stołów i koszyczków wielkanocnych. Podczas warsztatów dzieci sporządzały także pyszne frytki warzywne oraz lody molekularne. Nasi goście wzięli również udział w warsztatach pt. „Las w słoiku” zorganizowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu. Dzieci poznały zasady tworzenia własnego małego ekosystemu i mając do dyspozycji naturalne materiały takie jak: kamień, mech, szyszki, korę oraz rośliny stworzyły swój własny, niepowtarzalny mini-ogród zamknięty w szkle. Byliśmy pod wrażeniem ich zapału i kreatywności! Na koniec każdy uczestnik warsztatów mógł zaaranżować wybraną przez siebie ogrodową scenerię w aplikacji Garden Puzzle, co również dostarczyło wszystkim mnóstwo frajdy.

      Autorzy: A.Tęcza, I.Piłat

     • Rekrutacja do projektu "Krok w nowoczesne kształcenie zawodowe"

     • Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie Krok w nowoczesne kształcenie zawodowe. To już III edycja zajęć  realizowanych w ramach programu DOBRY POMYSŁ dzięki Regionalnej Fundacji Rozwoju SERCE.

      Projekt jest kierowany dla  uczniów z klas I-III z zawodów technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, uczniów z klas I-IV z architektury krajobrazu oraz uczniów kształcących się w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych  oraz mechanik operator pojazdów do robót ziemnych i drogowych.

      Poszczególne grupy będą zakładać łąkę kwietną,  wykonywać domki dla owadów, wykonywać świece z wosku i poznawać elementy savoir vivre przy stole i aranżować nakrycia stołu, poznawać etapy produkcji miodu i produktów pszczelich w pasiece. Przewidziane są także zajęcia edukacyjne z BRD w Word Krosno.

      Serdecznie zapraszamy do składania formularzy zgłoszeniowych do pani Irminy Piłat, pani Anny Wróbel i pana Grzegorza Warunek w terminie 16.03-20.03.2023 r. Szczegóły w regulaminie znajdującym się w załączniku.

      REGULAMIN

     • XXII Turniej Tenisa Stołowego w Weryni

     • 11.03.2023r.odbył się XXII Turniej Tenisa Stołowego w Weryni. Organizatorem była Szkoła Podstawowa im. kpt. Józefa Batorego w Weryni oraz Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni.  Impreza odbyła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Weryni.

      Turniej niezmiennie od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W zawodach uczestniczyło 92 zawodników: uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich oraz dorośli. Rozgrywki były prowadzone w kategorii kobiet i mężczyzn. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast nagrody rzeczowe otrzymało pierwszych pięciu zawodników w każdej kategorii.

      Wyniki turnieju:

                   

      dziewczęta                                                                                          chłopcy

                      Szkoła podstawowa

      Klasy I – IV

      1. Oliwia Fołta                                                                       1. Bartłomiej Micek
      2. Katarzyna Kucper                                                              2. Jan Sajdak
      3. Lidia Świętek                                                                     3. Szymon Zieliński
      4. Nikola Koń                                                                         4. Nikodem Micek             
      5. Zuzanna Dypa                                                                   5. Aleksy Sitko

                                                                                                   

      Klasa V – VI

      1. Pola Kardyś                                                                         1. Michał Warunek
      2. Julia Nowak                                                                         2. Antoni Biestek
      3. Justyna Jaskot                                                                    3. Adrian Wójcicki
      4. Oliwia Frysztak                                                                   4. Szymon Biestek
      5. Bernadeta Rumak                                                              5. Bartosz Baran

      Kl. VII, VIII

      1. Wiktoria Sajdak                                                                 1. Maksymilian Czachor  
      2. Nicole Wójcicka                                                                2. Wójcicki Maciej                           
      3. Natalia Popławska                                                            3. Krystian Wilk
      4. Stępień Zuzanna                                                                4. Dominik Kardyś
      5. Gabriela Blat                                                                      5. Lucjan Zagroba

                                                                                  

      kobiety                                                                mężczyźni

                     Szkoła średnia

      1. Marcelina Kopeć                                                          1. Bartosz Wójcicki
      2. Gabriela Mazur                                                             2. Karol Zieliński
      3. Katarzyna Mazur                                                          3. Michał Cyran
      4. Wiktoria Rząsa                                                             4. Arkadiusz Blat  
      5. Aneta Tylutka                                                                5. Wiktor Kopeć
      6. Julia Rząsa                                                                   6. Kamil Kopeć                                        

                      Dorośli

      1. Bogusława Sobejko                                                           1. Krzysztof Zieliński
      2. Monika Rząsa                                                                    2. Szymon Majewski
      3. Popławska Teresa                                                              3. Mytych Mateusz                                                                                                                                            4. Paweł Serafin
                                                                                                  5. Jan Kolano

       Nad przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie – nauczyciele Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni: Paweł Serafin, Grzegorz Warunek oraz uczniowie ZSA-E w Weryni: Wiktoria Rząsa, Aneta Tylutka, Gabriela Mazur, Szymon Serafin, Bartosz Wójcicki, Bartosz Surdej, Kamil Kopeć, Michał Cyran.

      Dla wszystkich zawodników były przygotowane drożdżówki, napoje i drobne upominki.

      Dyrektor Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni mgr Zbigniew Bogacz ufundował trzy puchary, które otrzymali zwycięzcy najstarszej kategorii.

      Fundatorami nagród byli:

      • Pan Andrzej Nowak
      • Pan Emil Wilk – sklep KÓŁKO
      • Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Weryni
      • Pani Małgorzata Stachnik – CUKIERNIA BABECZKA
      • Fundacja SERCE

       

      Michał Cyran

      Andrzej Żywiec

     • Wyniki olimpiady OLIMPUS SESJA ZIMOWA 2023

     • Miło nam poinformować, że znamy już wyniki zimowego OLIMPUSA.

      Na uznanie zasługują uczniowie: 

      język polski

      Agnieszka Dziewic

      Weronika Fitał    

      Martyna Jagodzińska

      Natalia Wargacka    

      Patrycja Borowiec   

      Kinga Pyryt         

      język angielski

      Szymon Zieliński

      Anastazja Bieleń

      Łucja Mazur

      Emilia Skóra

      Klaudia Sitarz

      Natalia Wargacka

      Gratulujemy!

      Autor: K. Wachowska

     • WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY W BOGUCHWALE

     • Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji organizują WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w Boguchwale oraz w 15 miastach w Polsce, 17-18 marca 2023 r. (piątek – sobota) w godz. 9.00-18.00. Zainteresują wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego.

      – Chcemy pokazać, że Wojsko Polskie to atrakcyjne, nowoczesne miejsce pracy, gdzie potrzebni są ludzie o różnych specjalnościach i zainteresowaniach. Gwarantujemy im przy tym rozwój osobisty poprzez szkolenia i kursy, możliwość awansu oraz brak rutyny – podkreśla Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej.

      Targi są kompleksowym sposobem informowania o dostępnych w Siłach Zbrojnych możliwościach rozwoju zawodowego zarówno w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jak również służby zawodowej. Każdy uczestnik będzie mógł osobiście porozmawiać z żołnierzami, studentami uczelni wojskowych, poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące specyfiki zawodu żołnierza, a także złożyć wniosek o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

      Zapraszamy na Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale, Plac Rynek 2, Miejskie Centrum Kultury.

     • Pożegnanie z Turcją

     • Tydzień w Turcji minął nam jak jeden dzień i okazało się że już czas wracać !!!

      Okazało się że Turcja, a konkretnie Stambuł, jest niesamowitym, zadbanym i wspaniałym miejscem. Zachwyciła nas architektura, przyjaźnie nastawieni i uśmiechnięci ludzie. Cieszymy się że mogliśmy zobaczyć przebogatą kulturę tego kraju i posmakować.

      Ostatni dzień mobilności – piątek – był dniem w którym odbyło się spotkanie pomiędzy koordynatorami projektu w celu podsumowania zrealizowanych działań oraz planów na przyszłość i rozdanie certyfikatów.  Nadszedł również czas na pożegnania.

      Zaskakujące i bardzo wzruszające było dla nas zakończenie działań projektowych połączone z zakończeniem tygodnia nauki. Zgodnie z tureckim obyczajem uczniowie szkoły zebrali się na placu przed szkołą  i wciągali flagę państwową na maszt przy dźwiękach hymnu – İstiklâl Marşı (Marsz Niepodległości), który powstał w 1921 r.

      A jak minął uczniom ten dzień niech opowiedzą sami:

      Emilia Dragan

      Spędziliśmy ten dzień na rozmowach z uczestnikami projektu, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, wymienialiśmy się adresem na portalach społecznościowych, aby pozostać w stałym kontakcie. Na koniec zagraliśmy wspólne mecze i otrzymaliśmy certyfikaty.

      Kamila Wrońska

      Ostatni dzień w Turcji spędziłam z nowymi znajomymi w szkole ,,Toki Atakent Spor Lisesi''. Rozmawialiśmy ze sobą i słuchaliśmy tradycyjnych piosenek puszczanych przez opiekuna. Po ostatnim lanczu odbyło się rozdanie certyfikatów a później mieliśmy zawody sportowe - była koszykówka i siatkówka. Na koniec wystąpiły dziewczyny z Turcji w gimnastycznej choreografii.

      Bardzo mi się podobał ostatni dzień spędzony w Turcji, będę tęsknić za osobami, które tam poznałam i ich gościnnością.

      Po ostatnich zakupach i kolacji przyszedł czas na pakowanie się i krótki odpoczynek. Bladym świtem byliśmy gotowi do powrotnej drogi. Ostatni raz zobaczyliśmy wysokie i piękne budynki, przeogromne lotnisko!!!

      Na szczęście droga powrotna przebiegła bez żadnych komplikacji i wszyscy szczęśliwie powróciliśmy do swojej małej ojczyzny.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub
    17 227 13 32
    numery wewnętrzne:
    101 sekretariat
    103 dyrektor
    105 zastępca dyrektora
    107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa


    Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz
    zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk
    beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg
    elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca:
    Powiat Kolbuszowski
    ul. 11-go Listopada 10
    36-100 Kolbuszowa
    NIP 814-15-73-682

    Odbiorca:
    Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
    Werynia 501
    36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie