• Warsztaty artystyczno-molekularne

          • 19 kwietnia naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze SP nr 1 w Kolbuszowej. Podczas warsztatów, które zorganizowali nasi uczniowie z opiekunami było bardzo smacznie, kolorowo i wiosennie. W tym dniu dzieci uczyły się od naszych uczniów wykonywania dekoracji roślinnych. Podczas warsztatów dzieci sporządzały także pyszne lody molekularne o smaku czekolady, truskawki i wanilii oraz  kolorowe deserki. Nasi goście wzięli również udział w warsztatach pt. „Las w słoiku”. Dzieci poznały zasady tworzenia własnego małego ekosystemu i mając do dyspozycji naturalne materiały takie jak: kamień, mech, szyszki, korę. W tym dniu każdy uczestnik warsztatów mógł zaaranżować wybraną przez siebie ogrodową scenerię w aplikacji Garden Puzzle, co również dostarczyło wszystkim mnóstwo frajdy.

            Autor:  A. Tęcza, I. Piłat 

          • Sukces uczniów ZSA-E z Weryni w Turnieju Pożarniczym

          • W dniu 21.04.2023 odbył się finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i była to już XXIV edycja turnieju „Młodzież zapobiega pożarom”. Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni reprezentował „zastęp dzielnych strażaków” w składzie: Martyna Jagodzińska, Klaudia Sitarz oraz Szymon Zieliński a zastępem dowodził opiekun grupy „naczelny strażak szkoły” Bolesław Krzysztofiński. Zwycięzcą  Turnieju została Martyna Jagodzińska uczennica klasy 3 Technikum i będzie reprezentować powiat kolbuszowski na zawodach wojewódzkich, które odbędą się w Przemyślu. Martyna już po raz drugi wygrała zawody powiatowe i w tym roku powalczy o jak najlepsze miejsce w eliminacjach wojewódzkich i liczymy na to, że dostanie się do finału centralnego.

            Autor: B. Krzysztofiński

          • II Ogólnopolski Konkurs Lotniczy „Lotnictwo to moja pasja”

          • 13 kwietnia 2023 r. odbył się II Ogólnopolski Konkurs Lotniczy „Lotnictwo to moja pasja” w którym uczestniczyli uczniowie kształcący się w kierunku technik eksploatacji portów i terminali: Anna Buczek, Kamil Kopeć i Bartosz Surdej. Rywalizowali oni  z ponad 60 uczestnikami z całej Polski. Konkurs składał się z części pisemnej i praktycznej.W czasie oczekiwania na wyniki konkursu uczniowie wysłuchali wykładu dr inż. Arkadiusza Rzucidło pt. „Szkolenie kadr lotniczych w Politechnice Rzeszowskiej” oraz Pana Ryszarda Jaxa – Małachowskiego pt. „Czynnik ludzki w lotnictwie”. Pierwsze miejsce w konkursie przypadło uczniowi z Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu. Drugie miejsce zajęła uczennica Zespołu  Szkół nr 3 im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie. Trzecie miejsce zajął uczeń z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 im I. Daszyńskiego w Krakowie. Nasi uczniowie nie zajęli miejsc na podium ale poprawili swoje wyniki wykazując się dużą wiedzą dotyczącą zagadnień lotniczych. Udział w konkursie pozwolił poszerzyć horyzonty oraz poznać wielu ciekawych ludzi- pasjonatów sztuki awiacji. 
            Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

            Autor: U.Szklarz

             

             

          • Dni Otwarte Uniwersytetu Rzeszowskiego

          • Uniwersytet Rzeszowski zorganizował 29 marca Dni Otwarte oraz targi pracy, które stanowiły doskonałą okazję dla nas - maturzystów by poznać uczelnię, jej kadrę naukową, a także poznać ofertę pracy na rynku lokalnym i krajowym.

            W czasie naszej wizyty na Uniwersytecie Rzeszowskim braliśmy udział w wykładzie ,,Krew nie woda ale dar życia”, oraz w prelekcji na temat nanomateriałów. Oba wykłady były ciekawe i pozwoliły nam na poszerzenie naszej wiedzy o sposobach pracy naukowców nad nowoczesnymi materiałami.  

            Dni Otwarte Uniwersytetu Rzeszowskiego pozwalają na zwiedzenie kampusu. Mieliśmy również możliwość poznania różnych kierunków i specjalności oferowanych przez uczelnię, a także wymagań wstępnych i możliwości stypendialnych.

            Uniwersyteckie Targi Pracy to kolejne ważne wydarzenie, które pozwala zapoznać się z ofertą pracy na rynku lokalnym i krajowym, a także dowiedzieć się, jakie kwalifikacje są poszukiwane przez pracodawców. Targi pracy to także idealna okazja, aby  nawiązać pierwsze kontakty z potencjalnymi pracodawcami oraz zdobyć cenne doświadczenie w procesie poszukiwania pracy.

             

            Autorzy: Adam Pełka, Patrycja Ozga 

          • Samotni w tłumie

          • Samotność jest nieodłączną częścią naszego życia. Przekonali się o tym uczniowie ZSA-E w Weryni podczas spektaklu ,,Samotni w tłumie”,  który mieli możliwość obejrzeć  4 kwietnia na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Grupa  aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia poruszyła ważne i aktualne problemy współczesności, mówiące o pułapkach XXI wieku.  Spektakl pomógł nam zrozumieć, że problem samotności nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka. Niekiedy ukrywa się on za ekranem monitora bądź w sztucznym uśmiechu, a świat fikcyjny jest często pozornie łatwiejszym miejscem do funkcjonowania w społeczeństwie. 

            Autor: Katarzyna Gola

             

          • Akcja Szkolnego Koła „Caritas”

          • W Wielki Czwartek Szkolne Koło „Caritas” we współpracy z Parafialnym Zespołem „Caritas” z Kościoła p.w. Wszystkich Świętych  przygotowało „chlebki wielkanocne”. Zostały one rozprowadzone po wieczornej Mszy św. Zebrane środki przekazano dla osób potrzebujących.
            Dziękujemy naszym wolontariuszom za pomoc w przygotowaniu tej charytatywnej akcji.

            Autorzy: D. Krogulec, B. Olszówka

          • Nowy numer gazetki szkolnej

          • Zapraszamy do zapoznania sie z najnowszym numerem gazetki szkolnej pod tytułem "Wydarzenia". Znajdziecie w niej wiele ciekawych artykułów oraz doskonałe przepisy na smakowite potrawy. GAZETKA

          • Egzamin na 100% - technik architektury krajobrazu

          • 31 marca 2023 r. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie ogłosiła wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Z dumą informujemy, iż zdawalność z kwalifikacji OGR.04 - Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu – wyniosła 100% - zarówno w części pisemnej jak i praktycznej. Jest to jednoznaczne z tym, że wszyscy uczniowie kończący w tym roku naszą szkołę w zawodzie technik architektury krajobrazu otrzymają dyplomy zawodowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

            Autor: I. Piłat

             

          • Dzień Przedsiębiorczości

          • Dzień przedsiębiorczości zachęca do podejmowania przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

            50 uczniów naszej szkoły kształcących się  w Technikum wzięło udział w Dniu Przedsiębiorczości, który odbył się 22 marca 2023 roku. W ramach tego działania młodzież odbywała  jednodniowe, kilkugodzinne praktyki w  31 różnych instytucjach i przedsiębiorstwach na lokalnym rynku pracy. Dzięki temu przedsięwzięciu młodzież przez kilka godzin towarzyszyła pracownikowi  wybranej przez siebie firmy w wykonywaniu codziennej pracy. Praktykant przez ten czas mógł zyskać więcej wiedzy na temat zawodu, organizacji swojego stanowiska pracy i odpowiedzialności spoczywającej na pracownikach. Dzień Przedsiębiorczości pozwolił  rozwiać wątpliwości związane z tym, jak naprawdę wygląda praca na danym stanowisku.  

            Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:

            • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
            • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
            • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
            • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
            • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

             

            Julia Iskra, Barbara Wójcik, Martyna Haracz

             

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Autyzm, lub spektrum autyzmu, charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i stereotypowymi zachowaniami. Autyzm jest diagnozowany u około 1 na 100 dzieci w Europie.  Do niedawna uważano, że dotyczy on głównie chłopców, stąd też symbolicznym kolorem stał się niebieski. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu uczniowie ZSA-E w Weryni solidaryzują się z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami.

            https://polskiautyzm.pl/autyzm/

            Autor: Iwona Pogoda

          • Św. Jan Paweł II do młodzieży

          • 18. Rocznica śmierci św. Jana Pawła II - 2 kwietnia 2005 r., to okazja oddania czci i szacunku temu Wielkiemu Polakowi. W montażusłowno - muzycznym ku czci Jana Pawła II pt. "Świadek Miłości" znajduje się tekst, który świetnie opisuje jaki był św. Jan Paweł II:

            „Bliski, bezpośredni i przyjacielski w codziennym kontakcie i pracy.
            Duszpasterz młodzieży, duszpasterz narodu polskiego w czasach próby i pasterz całego świata.
            Obrońca prawdy historycznej, moralnej, obrońca Prawdy, którą jest sam Chrystus.
            Symbol naszych najpiękniejszych ideałów moralnych i duchowych.
            Człowiek autorytet, niepodważalny autorytet!
            Dostojny w myślach, słowach, gestach i czynach.
            W spadku pozostawił nam przeogromną spuściznę.
            Idąc odważnie za prymasem tysiąclecia – Stefanem Wyszyńskim, wytyczył drogę Kościołowi w Polsce i drogę całemu światu.
            Zmieniały się czasy, ludzie, pokolenia, ale On się nie zmieniał, trwał. On – Jan Paweł II – pielgrzym świata, Świadek Miłości, trwał.
            Zawsze ten sam, pokorny sługa Maryi, której zawierzył wszystko, do końca.
            Zawsze ten sam, konsekwentnie nieugięty, „żelazny” a jednocześnie współczujący, cierpliwy, otwarty, ufny.”

            Św. Jan Paweł II jako papież wielokrotnie zwracał się do młodzieży. W tych rocznicowych dniach przypomnijmy sobie kilka cytatów naszego papieża skierowanych do młodych, które zachowują swoją aktualność:

            „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.” (Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.)

            „Wypłynąć na głębię znaczy odrzucić wszelkie negatywne propozycje i oddać wszystkie wasze twórcze zdolności i cały wasz entuzjazm w służbę Chrystusowi.”(Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.)

            „Czasem jesteśmy lampami bez światła, lampami, które nie świecą, których możliwości nie zostały zrealizowane. Przyszedłem, aby zapalić w waszych sercach ten płomień, który mogły zgasić przeżyte rozczarowania i niespełnione nadzieje. Każdemu z was chcę powiedzieć, że jest zdolny do dobra, do uczciwości, do pracowitości; każdy z was nosi w sobie te zdolności rzeczywiście i głęboko, choćby nawet istnienia ich nie podejrzewał. Być może, że ciężkie doświadczenia zdolności te w was jeszcze bardziej rozwinęły.”(List do młodych całego świata, 1985 r.)

            „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować.”(Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.)

            „Wyrusz w drogę. Nie zadowalaj się dyskutowaniem; nie czekaj, aby zrobić coś dobrego, na okazje, które może nigdy się nie pojawią. Już nadszedł czas działania! (…) Wy, młodzi, jesteście powołani do głoszenia orędzia Ewangelii świadectwem życia. Kościół potrzebuje waszej energii, waszego entuzjazmu, waszych młodzieńczych ideałów, aby Ewangelia mogła przenikać w tkankę społeczeństwa.”(Przemówienie do młodzieży, Berno, 2004 r.)

            "Nie czas teraz wstydzić się ewangelii, ale czas głosić ją na dachach". (Homilia, Światowe Dni Młodzieży Denver, 1993 r.)

            "Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się miłości, która stawia człowiekowi wymagania".(List do młodych całego świata, 1985 r.)

            „Często stoicie na skrzyżowaniu dróg i nie wiecie, którą z nich wybrać, gdzie iść. Istnieje wiele błędnych dróg, wiele łatwych rozwiązań a także wiele niejasności. W takich chwilach nie zapominajcie, że tylko Chrystus, tylko Jego Ewangelia, Jego przykład, Jego przykazania są drogą pewną, wiodącą do trwałego i pełnego szczęścia.”(Santiago de Compostela, 1989 r.)

            Młodość to czas, w którym człowiek odczuwa największą potrzebę akceptacji i wsparcia, kiedy najbardziej pragnie być wysłuchany i kochany.(Buenos Aires, 1987 r.)

            Autor: Witold Cesarz

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie