• "Miasto motyli" Patrycji Gielarowskiej
          • "Miasto motyli" Patrycji Gielarowskiej

          • Autorzy: A.Kiwak, B.Sobowska-Rekut


            „Miasto motyli” to debiutancki tomik poezji Patrycji Gielarowskiej, ekonomistki z klasy drugiej Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Publikacja wydana została dzięki współpracy Anny Kiwak i Bogusławy Sobowskiej-Rekut – nauczycielek tej szkoły z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kolbuszowej. W przygotowaniu tomiku wzięli udział również utalentowani plastycznie uczniowie: Radosław Rębisz i Aleksandra Stachurska, którzy są autorami ilustracji, a prywatnie przyjaciółmi Patrycji.
            Tomik został podzielony na cztery części: „Miłość”, „Wszystko płynie”, „Rzeczy ważne”, „Inne niezwykłości”. Twórczość młodej poetki jest zapisem codzienności ukazanej przez pryzmat niezwykle wrażliwej osobowości. Wiersze dotykają każdej sfery życia młodej dziewczyny i sprawiają, że czytelnik zagłębia się w świat jej uczuć związanych z pierwszą miłością, dorastaniem i problemami szarej codzienności. Każdy wiersz jest odbiciem jej duszy i melodią, którą nosi w sercu. Tomik można nabyć w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej.

            Skrzydła

            miała złote dłonie 
            i anielskie skrzydła
            tylko nieliczni znali jej imię
            nie szukała poklasku
            wśród wytresowanych małp
            miała złote dłonie
            ukradli jej skrzydła  a mimo to potrafi latać

        • Warsztaty kulinarne w Brzostowej Górze
          • Warsztaty kulinarne w Brzostowej Górze

          • Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


            Wyjazdowe warsztaty kulinarne połączone ze szkoleniem są już stałym elementem funkcjonowania naszej szkoły w środowisku lokalnym. Tym razem 20-osobowa grupa młodzieży z klasy III technikum pod kierunkiem pań Anny Tęczy oraz Anny Wróbel przeprowadziła warsztaty kulinarne w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzostowej Górze. Swoimi umiejętnościami dzielili się m.in. uczestnicy I grupy projektowej Erasmus+, którzy w marcu 2016 r. odbyli praktykę zawodową w Niemczech. Warsztaty skierowane były do uczniów tej szkoły i cieszyły się wielką popularnością. Dzieci z wielkim zapałem wykonywały wspaniałe, zdrowe i kolorowe szaszłyki owocowe, kanapki w różnych kształtach i kolorach oraz przepyszne deserki z musem truskawkowym.
            Uczniowie ze szkoły podstawowej wykazali się wspaniałymi umiejętnościami kulinarnymi i niezwykłą pracowitością, która jednak była nieporównanie mniejsza niż prędkość w której wszystkie smakołyki znikały ze stołów. Zadowoleni uczniowie otrzymali jeszcze w prezencie piękne, pyszne i zdrowe różyczki z marchewek i kalarepki. Zdjęcia

          • Zjazd od kuchni

          • Autor: A.Kiwak


            Żadna uroczystość czy spotkanie towarzyskie nie może obyć się bez poczęstunku bardziej bądź mniej wystawnego. Podobnie było na Zjeździe Absolwentów, który został zorganizowany z okazji 70-lecia naszej szkoły. Ambicją nauczycieli i uczniów uczących się w klasach żywienia było, by serwowane posiłki były nie tylko smaczne ale również sprawnie podane i cieszyły „oko” szacownych gości. Dlatego przygotowania do Zjazdu rozpoczęły się już kilka tygodni przed 24 września 2016 r. Po ustaleniu menu przystąpiono do niezbędnych zakupów, zwożono zastawę stołową, sztućce, gorączkowo wykonywano dekoracje sali tak aby posiłkom w jadalni towarzyszyły wspaniałe i gustowne ozdoby.
            Sama praca przy gotowaniu potraw rozpoczęła się rano w piątek 23 września. Wtedy szkolna kuchnia zaczęła przypominać ul, w którym zaangażowani w pracę uczniowie sprawnie, szybko i dokładnie kroili, siekali, mieszali, podsmażali, gotowali. Pracowali wszyscy aby na czas podać obiad w którym królowała zupa polskich stołów, czyli rosół ze złotymi nitkami makaronu w towarzystwie ziemniaków, pieczonego schabu i karminowej kapusty czerwonej.
            Aby uczynić zadość staropolskiej gościnności, tak bliskiej sercu każdego Polaka, przygotowano jeszcze „szwedzki stół” na którym piętrzyły się smakołyki typowe dla polskiego gustu: smalec, kiełbasy, kabanosy, kolorowe, marynowane warzywa, 
            były również niemieckie i angielskie akcenty w postaci przekąsek. A wieczorem podano przepyszny staropolski bigos, który niepowtarzalnym aromatem ściągnął do jadalni nawet najbardziej zagorzałych tancerzy.
            Aby te wszystkie smakowitości mogły sprawić radość uczestnikom Zjazdu pracowało z poświęceniem wielu uczniów i nauczycieli, dlatego doceniając ich pracę dziękujemy. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zawodowe nabyte podczas praktyki zagranicznej w Wielkiej Brytanii
            i w Niemczech na bardzo wysokim poziomie.

        • Zjazd Absolwentów - 24.09.2016 r.
          • Zjazd Absolwentów - 24.09.2016 r.

          • Autorzy zdjęć: Stefan Wilk, Brygida Bujak, Witold Cesarz


            Zjazd Absolwentów - 24.09.2016 r. Czekamy na zdjęcia od absolwentów. Zdjęcia to... dalszy ciąg zjazdu. Jeden z uczestników napisał: ,,... ślę pozdrowienia i pierwsze podziękowania za zorganizowanie weryńskiego dnia wspomnień, wzruszeń i refleksji. Myślałem, że jestem twardziel, ale chyba się zestarzałem, bo trochę emocjonalnie się poszarpałem:)..." Miłego oglądania! S.O.

        • "Pomiędzy wolnością , a przymusem" - konkurs
          • "Pomiędzy wolnością , a przymusem" - konkurs

          • Autor: B.Sobowska-Rekut


            Drodzy Uczniowie! Mamy dla Was propozycję udziału w konkursie na hasło reklamowe zachęcające do czytania książek (do 10 słów). Pomysły należy przesłać na adres: boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl do 14 października 2016 r. Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda.

          • Ogłoszenie o rekrutacji

          • Autor: A.Kwiecień


            Komisja Rekrutacyjna projektu
            „Praktyka zawodowa w Turyngii – szansa na dobrą pracę”
            w programie Erasmus+
            ogłasza nabór do III grupy projektowej,
            która wyjedzie na praktykę do Niemiec
            w dniach 14.03 – 12.04.2017 r.
            Regulamin rekrutacji

            W projekcie mogą wziąć udział uczniowie ZSA-E kształcący się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik architektury krajobrazu z klas I-III.
            W sekretariacie ZSA-E należy złożyć załączniki 1 do 4 Regulaminu rekrutacji i list motywacyjny w języku polskim skierowany do Dyrektora ZSA-E.
            Termin składania dokumentów: 21.10.2016
            Chcesz poszerzyć swoje umiejętności zawodowe?
            Chcesz rozwinąć swoje umiejętności językowe?
            Chcesz doświadczyć czegoś nowego?
            Zgłoś się!
            Zapraszamy!

        • Ahoj przygodo!
          • Ahoj przygodo!

          • Autorzy: G.Kozińska, G.Tetlak, F.Wit, K.Wachowska


            W ostatnich dniach września grupa 42 uczniów Technikum ZSA-E w Weryni wyruszyła na spotkanie z przyrodą w ramach  dwudniowej wycieczki  w tereny południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.  Naszymi opiekunami  były panie: Ewa Serafin, Beata Bryk i Anna Fitał. Abyśmy mogli zwiedzić  jak najwięcej, wyruszyliśmy autokarem już w czwartek  z samego rana, wraz ze wschodem słońca.
            W pierwszym dniu udaliśmy się do najmniejszego z polskich rezerwatów tj. Ojcowskiego Parku Narodowego. Wielką atrakcją było zwiedzanie z przewodnikiem późnorenesansowego  zamku   w Pieskowej Skale. Duże zainteresowanie  wzbudziła tam przede wszystkim Maczuga Herkulesa, czyli skała, która wznosi się u podnóża zamku. W dalszej kolejności mieliśmy możliwość podziwiać  znajdującą się ponad wodami Prądnika, a w pobliżu Ojcowa kaplicę „Na Wodzie”, a stamtąd udaliśmy się już  do samego miasta,  by tam zobaczyć malowniczo położone  ruiny średniowiecznego zamku.  Po trudach i zmaganiach nadeszła pora długo wyczekiwana przez wszystkich: obiad, który smakował jak nigdy! Pogoda dopisała, bo w słońcu  podziwialiśmy malownicze krajobrazy i florę Doliny Prądnika. Ogromne wrażenie wywarła na nas również  Jaskinia Łokietka, Brama Krakowska i punkt widokowy Jonaszówka. Po dniu pełnym atrakcji, wieczorem, czekało na nas jeszcze ognisko integracyjne. Przy muzyce i w doskonałych nastrojach  - mimo zmęczenia - smażyliśmy kiełbaski i dopisywał nam świetny humor. Na koniec dnia zakwaterowaliśmy się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Woli Kalinowskiej,  gdzie jeszcze mieliśmy zorganizowaną dyskotekę. W drugim dniu z samego rana, wypoczęci i zwarci do dalszego zwiedzania, bezpośrednio  po śniadaniu  w Ojcowie udaliśmy się do Krakowa. Tu podziwialiśmy Wawel, Dzwon Zygmunta i Katedrę, Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki. Bardzo miłym akcentem były lody z okazji Dnia Chłopaka dla wszystkich uczestników wycieczki. Wróciliśmy do domu bardzo, bardzo zmęczeni, ale  pełni nowych wrażeń i pozytywnych emocji. Było super, żałujcie, że was z nami nie było! Zdjęcia

        • 70 lat Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych
          • 70 lat Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych

          • Autorzy: M.Głos, A.Kiwak


            Szkołę można porównać do żywego organizmu, który podlega ciągłym zmianom. Czas przecież nieubłaganie płynie, zmieniając ludzi i miejsca. Zmiany widać szczególnie wyraźnie z perspektywy czasu. Dostrzegli je Absolwenci Szkoły z Weryni, którzy przybyli na uroczystość jej 70-lecia. Była to doskonała okazja do spotkania po latach, integracji absolwentów, ale również do refleksji nad historią szkoły i perspektywami jej rozwoju. Organizacją Zjazdu zajął się Komitet w skład którego weszli: Maria Strzępa, Elżbieta Rozmus-Maciąg, Lucyna Nowak, Marian Hopek, Piotr Puzio, Zygmunt Śnieżek, Franciszek Skrzela, Jan Stąpor, Andrzej Wesołowski. W dniu 24.09.2016 roku z różnych zakątków Polski i świata (ze Stanów Zjednoczonych, Europy) przybyli absolwenci, aby uczcić ten ważny jubileusz. Zjazd Absolwentów rozpoczął się uroczystą mszą świętą, koncelebrowaną przez księży będących absolwentami bądź katechetami w szkole. Głównym koncelebransem był ksiądz Jan Gniewek, który ukończył szkołę w 1982 roku. Towarzyszyli mu ks. Józef Opaliński, absolwent z roku 1986, oraz uczący przez kolejne lata w szkole księża Artur Progorowicz, Krzysztof Tomkiewicz, Stefan Michalski, Tomasz Ryczek. Homilię wygłosił ks. Jarosław Depczyński, a towarzyszył mu proboszcz parafii Wszystkich Świętych i wicedziekan Dekanatu Kolbuszowskiego ks. Lucjan Szumierz. Po uroczystej mszy świętej delegacja absolwentów wraz z Dyrektorem Szkoły Stanisławem Olszówką dokonała uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej Jubileuszu 70-lecia Szkół w Weryni. Odsłonięcia dokonali prof. doc dr hab. Stefan Skiba, Zygmunt Zięba, Konstanty Halat, Maria Strzępa, ks. Jan Gniewek i ks. Józef Opaliński. Fundatorem tablicy był pan Kazimierz Rogala z Zakładu Obróbki Kamienia Budowlanego w Przyłęku. Napisy wykonali absolwenci Adam i Antoni Gniewek z Zakładu Kamieniarskiego ,,U Gniewka" w Domatkowie. Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej delegacja absolwentów udała się na Cmentarz w Kolbuszowej by uczcić pamięć zmarłych pedagogów, kolegów i koleżanek. Pozostali Absolwenci uczcili pamięć zmarłych zapalając znicz przed kaplicą Tyszkiewiczów, znajdującą się na terenie szkoły. Tę część uroczystości zakończyły przemówienia, wśród których szczególnie wzruszające było przemówienie przewodniczącej komitetu organizacyjnego pani Marii Strzępy. W imieniu absolwentów podziękowała ona wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystego zjazdu. Zwróciła uwagę, że „obecność na zjeździe tak licznej grupy absolwentów jest potwierdzeniem faktu, jak mocne są więzi powstałe w czasie nauki w tej szkole przed kilkunastu, trzydziestu, pięćdziesięciu, a nawet siedemdziesięciu laty.”
            Oficjalne uroczystości związane ze Zjazdem Absolwentów zakończyło wyprowadzenie pocztów sztandarowych, czyli obecnego sztandaru Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni oraz historycznego już sztandaru Zespołu Szkół Rolniczych.
            Dalsza część uroczystości miała już charakter mniej oficjalny. Ważnym punktem Zjazdu była akademia przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Katarzyny Wachowskiej, zainspirowana zapisami w kronikach szkoły, wystawa „Wczoraj i dziś” prezentująca dorobek szkoły w latach 1946-2016, przygotowana przez Bogusławę Sobowską-Rekut i Katarzynę Cesarz oraz publikacja „Powrócisz tu” autorstwa Stanisława Olszówki.
            W murach naszej szkoły spotkało się po latach ponad 250 absolwentów z różnych roczników. Był wśród nas najstarszy absolwent pan Konstanty Halat, który ukończył szkołę w 1949 r. i któremu zebrani odśpiewali gromkie STO LAT. Wszyscy byli uśmiechnięci i szczęśliwi, że mogli spotkać się po latach i bawili się do białego rana. Tańcom, wspólnym rozmowom, wspomnieniom nie było końca.
            W imieniu wszystkich nauczycieli uczniów i pracowników szkoły, pragniemy podziękować za liczne przybycie i przeżywanie z nami tak ważnej chwili dla naszej społeczności. Bez Was nie byłoby tej szkoły! Zdjęcia

             

        • Salon Maturzystów 2016
          • Salon Maturzystów 2016

          • Autorzy: A. Kwiecień, A.Kiwak


            W dniach 22-23.09.2016 r. na Politechnice Rzeszowskiej odbył się  X Salon Maturzystów. Program targów edukacyjnych  obejmował spotkania z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, którzy omówili szereg zagadnień związanych z formą i wymaganiami poszczególnych egzaminów maturalnych oraz najczęstsze błędy popełniane  podczas tych egzaminów przez zdających. Uczniowie klas czwartych ZSA-E wysłuchali wykładów na temat egzaminów z matematyki, języków obcych oraz języka polskiego. Wykłady odbyły się w nowoczesnych wnętrzach najnowszego budynku politechniki.
            Oprócz wysłuchania wykładów o tematyce maturalnej, przyszli studenci mogli zwiedzić stoiska wielu uczelni z całego kraju, porozmawiać z przedstawicielami 19 uczelni wyższych, w tym Uniwersytetu w Bradford. Najliczniej reprezentowany był Kraków. Studenci Politechniki Rzeszowskiej kusili m.in. prezentacją robotów i szybkich pojazdów własnej konstrukcji, a pracownicy wydziału biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego prezentacją karaczanów olbrzymich. Można było również pozwiedzać miasteczko studenckie politechniki.
            Uczestnicy wycieczki na Salon Maturzystów byli zadowoleni przede wszystkim z wykładu na temat technik zdawania egzaminu z matematyki, a otrzymane Informatory Maturalne dostarczyły dalszych informacji z tej dziedziny. Zdjęcia

        • Test O-Z
          • Test O-Z

          • Autor: I. Pogoda


            Co kryje się pod nazwą: Test O-Z? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła uczniom ekonomii, architektury i żywienia Pani psycholog Agnieszka Tyczka. Młodzież dowiedziała się, że jest to wielowymiarowy inwentarz służący do pomiaru cech osobowości i zainteresowań. Uczniowie trzecich klas technikum w ramach poradnictwa zawodowego rozwiązują test, mający postać zeszytu zawierającego 214 stwierdzeń (120 dotyczy osobowości, a 94 zainteresowań), które oceniają na specjalnym arkuszu odpowiedzi. Wyniki, omawiane indywidualnie z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej, mają ułatwić młodzieży podjęcie właściwej decyzji dotyczącej wyboru zawodu i dalszego kierunku kształcenia.  Zdjęcia

        • Ognisko integracyjne
          • Ognisko integracyjne

          • Autor: K.Wachowska


            Kilka dni temu przywitaliśmy uczniów klas pierwszych, ale mając na uwadze, że początki są nieco trudne, zorganizowane zostało  dla nich specjalne ognisko. Pogoda dopisała, choć była obawa, gdyż dzień wcześniejszy okazał się deszczowy i burzowy. Po trzeciej godzinie lekcyjnej nowo przybyli wraz ze swoimi wychowawcami: p. Beatą Bryk, p. Katarzyną Wachowską i p. Zbigniewem Bogaczem, udali się pieszo do sąsiedniego, jakże uroczego zakątka, a mowa tutaj o Leśnictwie Kłapówka.
            Na takim spotkaniu nie mogło zabraknąć również dyrektora. Stanisław Olszówka bardzo miło przywitał wszystkich uczniów, życzył niezapomnianych wrażeń z takich imprez, a także wielu sukcesów szkolnych. Wyjątkowa atmosfera sprzyjała opowieściom o swoich zainteresowaniach i pasjach. Uczniowie smażyli kiełbaski, a później  zwiedzali, udając się niezwykłą ścieżką odkrywali mnóstwo leśnych sekretów. 
            Ogniska integracyjne to szansa na lepsze poznanie się, bo wtedy budujemy wzajemne zaufanie, rozmawiamy. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze. Być może pierwsza nić sympatii, jaka zawiązała się już w klasach pierwszych we wrześniu, przerodzi się w przyjaźń na całe życie. Zdjęcia

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie