• 31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu
          • 31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

          • Autor: I.Pogoda


            Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie papierosów za czwartą plagę ludzkości, po groźbie wybuchu bomby atomowej, głodzie oraz epidemii AIDS! Palenie tytoniu wywołuje więcej zgonów niż jakakolwiek substancja chemiczna.  W celu wywołania refleksji na temat mądrego dorastania bez nałogów powstała w szkole gazetka ścienna pod hasłem: Nie pal, nie pal papierosów. Integrując się ze śwatową społecznością uczniowie 1 czerwca - podczas obchodów Dnia Sportu - rozwiązując test, sprawdzą swoją wiedzę dotyczącą zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

        • Wirtualny menedżer
          • Wirtualny menedżer

          • Autor: J.Witas, E.Ślęzak


            Przez 8 tygodni trzyosobowa drużyna ekonomistów z klasy pierwszej w składzie: Justyna Witas, Elżbieta Ślęzak i Patryk Kosiorowski rywalizowała w internetowej rozgrywce, polegającej na prowadzeniu interaktywnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Po trudnych zmaganiach firma prowadzona przez uczniów uzyskała największe zyski na rynku i dostała się do międzywojewódzkiego finału, który odbędzie się w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej w dniach 7-8 czerwca 2016 r. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

        • Goodbye London!
          • Goodbye London!

          • Autorzy: K.Ptaś, K.Wachowska


            To już ostatnia nasza niedziela w Londynie, mieście pełnym sklepów, zielonych parków, tajemniczych ulic  i naszych praktyk. W ten piękny i uroczy  poranek wyruszyliśmy busami w kierunku morza, do miasteczka Brighton. Położone jest ono w hrabstwie East Sussex  nad kanałem La Manche.
            Na miejscu od razu można było odczuć chłodną bryzę powietrza, zobaczyć  kamienistą plażę i przez kilka godzin grzać się w blasku słońca. Dla części z nas był to pierwszy taki wyjazd  spędzony nad morzem i na pewno zapamiętamy go na długo.  Na pamiątkę tej wizyty pozbieraliśmy różnokształtne muszelki i ciekawe kamyczki, a gdzieniegdzie można było zobaczyć  także i kraby.
            Od poniedziałku do piątku odbywaliśmy kolejne godziny praktyk w naszych miejscach pracy. Znów kolejne doświadczenia, nowe słówka i komunikacja w języku angielskim. Oczywiście musiały być jeszcze zakupy, zwiedzanie dzielnicy Ilford i koniecznie spacery po ulubionym Valentines Parku. Pod koniec tygodnia z żalem zakończyliśmy  staż, pożegnaliśmy  naszych tymczasowych pracodawców, a pani Nina  oficjalnie i uroczyście rozdała nam zasłużone certyfikaty, a także referencje.    Uwieńczeniem tego dnia był obiad z deserem w tureckiej restauracji  „Sultan” w towarzystwie nas wszystkich, także i  głównego koordynatora projektu pana Piotra Wysockiego. Niespodzianką z jego strony był wieczorny wypad na kręgle do Stratford - sąsiedniej dzielnicy Londynu.

            Artykuł, który właśnie czytacie jest nietypowy i nietuzinkowy, bo powstaje bowiem tysiące metrów nad ziemią - w samolocie. Leci się bardzo przyjemnie. Cały pobyt tutaj będziemy wspominać bardzo miło i radośnie. Cieszymy się że mogliśmy wziąć udział w projekcie Erasmus+  i odbyć staż w Anglii. Teraz już wiemy, że Londyn jest miastem, w którym naprawdę można się zakochać. :) Zdjęcia

             


             

        • Miejsce na podium w XX Finale Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.
          • Miejsce na podium w XX Finale Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

          • Autorzy: G.Warunek, A.Kiwak


            W siedzibie przemyskiego WORD odbył się 14 maja 2016 r. XX Finał Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem turnieju było popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o przepisach ruchu drogowego, upowszechnianie wiedzy z zakresu motoryzacji a także propagowanie kulturalnych  zachowań w ruchu drogowym. Ważnym elementem było także popularyzowanie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.Patronat Honorowy nad Turniejem objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Przemyśla. W Turnieju wzięło udział czternaście trzyosobowych drużyn, które reprezentowały szkoły ponadgimnazjalne z województwa podkarpackiego. Uczestnicy Turnieju przystąpili do rywalizacji składającej się z dwóch części:
            Cześć teoretyczna polegała na sprawdzeniu wiedzy uczestników z zakresu:
            - przepisów o ruchu drogowym,
            - zasad poruszania się po skrzyżowaniach,
            - historii motoryzacji.
            Cześć praktyczna składała się z:
            - przygotowania pojazdu do jazdy,
            - jazdy sprawnościowej motorowerem,
            - jazdy sprawnościowej samochodem,
            - udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
            Powiat kolbuszowski po raz kolejny reprezentowała drużyna z Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni w składzie: Mateusz Borawiak, Krystian Grzesiak, Szymon Urban. Również w tym roku uczniowie naszej Szkoły uplasowali się na podium zajmując wysokie drugie miejsce.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów czekając na kolejną edycję Turnieju. Zdjęcia

             

             

        • Ach ten Londyn...
          • Ach ten Londyn...

          • Autorzy: K.Ptaś, S.Wit, K.Wachowska


             

            Za nami kolejny tydzień, nowa praca, nowe doświadczenia... Pogoda nam dopisywała, bo było ciepło i słonecznie, mogliśmy się nawet opalać. Niedzielę rozpoczęliśmy od mszy świętej w angielskim kościele, ale katolickim. Wszyscy początkowo nieco sceptycznie nastawieni, wyszli z miejsca świętego zadowoleni, bo okazało się że różnica polegała tylko na innym języku, a duchowe przeżycie było  jednakowe. Następnie wyruszyliśmy do Green Parku, gdzie odpoczęliśmy nieco po  pierwszym tygodniu zajęć praktycznych. Mówi się, że pierwsze kroki są najtrudniejsze, ale to już za nami!
            Kolejnym punktem naszej wycieczki (bo z reguły w tygodniu pracujemy, a w weekendy poznajemy zakamarki Londynu) był Trafalgar Square. Miejsce to było istną chwilą zapomnienia i relaksu, bo szum wody wydawany przez dwie piękne fontanny pozwalał się wyciszyć i odpocząć. Tak naprawdę pojawiliśmy się w tamtym miejscu, aby zobaczyć National Gallery, czyli dzieła sztuki malarskiej, ale sam ten główny plac dostarczył mnóstwo wrażeń! Wcześniej jeszcze,  odwiedziliśmy dość ciekawe miejsce, bo Hyde Park. Zaraz przy głównym wejściu do tego obiektu znajduje się Speakers' Corner, potoczne znaczenie – jako forum dla swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa (pod warunkiem nieobrażania królowej), to tradycyjne miejsce przemówień i debat, a my mieliśmy okazję kilku takich posłuchać.  
            Poniedziałek był dniem podsumowania zajęć z panią Niną. Ostatnia lekcja odbyła się w przepełnionym zielenią Valentines Parku, pracowaliśmy w parach i przeprowadzaliśmy rozmowy o pracę. We wtorek każdy z nas po raz pierwszy udał się do różnych przedsiębiorstw i biur rachunkowych. Zostaliśmy rozdzieleni i przydzieleni do różnych zajęć. A w  środę mieliśmy okazję  pojechać na targi biznesowe. 35 Business Show, bo tak brzmi oryginalna nazwa tego wydarzenia, to wystawa dla ludzi zainteresowanych biznesem, oferująca mnóstwo szans, porad, bo  przedstawia różne informacje na temat rozwoju i działalności firm, na tle ówczesnej gospodarki. My mogliśmy dowiedzieć się tam jak założyć swoją działalność, zobaczyć oferty światowych firm, a także poznać tajniki rozpoczynania pracy na własną rękę.
            Następne dni, czyli czwartek i piątek spędziliśmy w naszych miejscach pracy, każdy wykonywał tam powierzone mu zajęcia, zadania. W piątek zaraz po zakończonej pracy część z nas udała się na londyńskie stadiony: Stamford Bridge oraz Emirates Stadium, zaś osoby mniej zainteresowane piłką nożną oddały się zakupowemu szaleństwu w centrach handlowych.
            Sobotę rozpoczęliśmy od odwiedzenia British Muzeum. Jak zwykle londyńskim metrem (już opanowaliśmy jego specyfikę) udaliśmy się na podbój tej interesującej stolicy Anglii. Zobaczyliśmy tam zabytki z całego świata, np. egipskie posągi, indiańskie ubrania, klejnoty, rzymskie monety, zbiory ksiąg i wiele innych skarbów. Później zobaczyliśmy Covent Garden - miejsce pełne sklepów i ulicznych pokazów, następnie Piccadilly Circus, a stamtąd już  przeszliśmy na słynną londyńską ulicę Oxford Street.
            Wyobraźcie sobie, ze do pracy każdy z nas musi dojeżdżać charakterystycznymi czerwonymi autobusami, niektórzy wsiadają nawet do metra, bo mają nieco dalej. Przyjemnie się nam pracuje, pracodawcy i współpracownicy są dla nas mili i pomocni, łatwo się porozumiewamy. Londyn jest ogromnym miastem, zróżnicowanym kulturowo, ale szybko można się przyzwyczaić do tutejszych zachowań. Dodamy, iż drugi tydzień minął jeszcze szybciej niż pierwszy, a za tydzień wracamy choć chciałoby się tu zostać na dłużej...  Zdjęcia

        • Wiosenne zakąski i desery
          • Wiosenne zakąski i desery

          • Autorzy: M.Serafin, A.Kiwak


            Na zakończenie powiatowych obchodów uroczystości uchwalenia Konstytucji  3 Maja, uczniowie ZSA-E w Weryni wraz z nauczycielami Moniką Serafin, Wiolettą Majewską i Anną Tęczą przygotowali degustację smacznych wiosennych zakąsek i deserów. Wśród potraw królowała kolorowa sałatka oraz koktajl z selera naciowego. Była to tegoroczna propozycja słodkiej „bomby witaminowej”, która nie tylko wybornie smakowała, ale zapewniła zastrzyk wiosennej energii i pełnię witamin. Zdjęcia


            Przepis na koktajl z selera naciowego z kurczakiem

            SKŁADNIKI:
            1 pierś z kurczaka lub sznycle z indyka (ok. 500g)
            1/2 puszki kukurydzy
            1 puszka krojonego anansa
            1/2 puszki brzoskwiń
            25 g słupków lub płatków migdałowych


            SOS:
            50 g śmietany 18 %
            100 g majonezu
            ocet balsamiczny, sól, biały pieprz, cukier
            liście sałaty do dekoracji


            Kurczaka lub indyka przyprawiamy ulubionymi przyprawami, następnie ugotuj w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oliwy. Ostudź i pokrój w kostkę. Oczyszczonego selera pokrój ukośnie w plasterki, skrop sokiem z cytryny i ananasa, odstaw na 3 godziny do lodówki, następnie odcedź . Owoce z puszki odsącz, brzoskwinie pokrój w paseczki. Wymieszaj delikatnie składniki sałatki i przełóż do pucharków, układają na liściu sałaty. Wymieszaj składniki sosu, można go zaostrzyć posiekanym roztartym z solą ząbkiem czosnku lub octem. Udekoruj sałatkę plastrami brzoskwini, polej sosem i posyp płatkami migdałowymi.

             

        • Odlotowy początek
          • Odlotowy początek

          • Autorzy:K.Ptaś, K.Wachowska


            Dlaczego? Zaraz się dowiecie... Godzina 6:30  dnia 1 maja, zbiórka pod szkołą i odjazd na lotnisko w Jasionce. Planowana godzina odlotu to 10:30. Na początku wszystko niby rutynowe, bo przeszliśmy kontrolę celną i zaczęło się standardowe oczekiwanie na samolot. Każdy z niecierpliwością wypatrywał upragnionego samolotu do Londynu linii Rynair, bo dla większości był to tak naprawdę pierwszy lot. Po jakimś czasie dowiedzieliśmy się jednak, że samolot się opóźni, ale nie przypuszczaliśmy, że wylecimy aż 4 godziny po wyznaczonym czasie... Tak... Jednak później wznieśliśmy się w niebo, ponad chmury i wszystko to, co zostało na ziemi. Podróż była przyjemna i szybka, polecam każdemu taką przejażdżkę tym nietypowym środkiem transportu.
            Następnego dnia udaliśmy się już na praktykę zawodową w miejscu naszego pobytu, czyli w dzielnicy Ilford. Najpierw było trochę wiedzy teoretycznej, potem już praca w programie finansowo-księgowym. Zajęcia prowadzi dla nas pani Nina, osoba która doskonale zna się na swoim fachu. Pierwszy tydzień minął nam bardzo szybko, a jego uwieńczeniem była wycieczka po Londynie. Po raz pierwszy wsiedliśmy wtedy do metra i poznaliśmy wszystkie jego tajniki. Tego dnia odwiedziliśmy również katedrę Świętego Pawła oraz Muzeum Historii Naturalnej. Wycieczka była wyczerpująca, ale niesamowita.
            Kolejnym dniem poznawania Londynu była sobota. Ta sama podróż metrem i już byliśmy na miejscu, czyli w znanych londyńskich parkach. Przeszliśmy przez pełen zieleni James Park (szlaki Kordiana) i znaleźliśmy się przed pałacem Buckingham. Obejrzeliśmy tam zmianę warty i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Tak się złożyło, że tego samego dnia Gabrysia – nasza koleżanka z wyjazdu - miała urodziny, dlatego też, tym razem  w Green Parku odśpiewaliśmy jej „Sto lat” i podarowaliśmy osiemnastkowego torta. Jubilatka była bardzo szczęśliwa, zaskoczona i zadowolona, że to właśnie w Londynie może obchodzić tak ważne święto. Po imprezie urodzinowej pojechaliśmy metrem do Muzeum Nauki.  Tego dnia pokonaliśmy też spory odcinek drogi, bo szliśmy ulicami Londynu, wzdłuż rzeki Tamizy. Ile tam czekało na nas atrakcji i ciekawych miejsc, każdy otwierał szeroko oczy ze zdziwienia…. Mieliśmy też szczęście, bo akurat gdy wkroczyliśmy na Tower Bridge został podniesiony most, przepływał nawet wysoki statek. Wszystko zachowaliśmy na zdjęciach i sami zobaczycie jak tam jest uroczo. Tyle o wycieczkach, bo  pewnie ciekawi jesteście jak wygląda nasze londyńskie życie? Otóż, część z nas po pracy gra w piłkę nożną z tutejszymi dzieciakami, spotykamy się również w swoim gronie i organizujemy sobie różne zabawy, robimy zakupy w tutejszych marketach, poznajemy angielską kulturę i tutejsze zwyczaje, rozmawiamy po angielsku i uczymy się nowych słówek - jest tu super!  Musimy pochwalić się również tym, że od samego początku mamy cudowną pogodę, świeci słońce i jest pięknie! Mieszkający tutaj ludzie lubią Polaków i są do nich pozytywnie nastawieni, a w niektórych tureckich restauracjach witają nas od samego progu i można nawet złożyć zamówienie po polsku! W niedzielę ruszamy w kolejną podróż metrem, ale o tym już za tydzień. Zdjęcia

        • Turniej motoryzacyjny
          • Turniej motoryzacyjny

          • Autorzy: G.Warunek, A.Kiwak


            Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali w kolejnej edycji powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, która odbyła się 28 kwietnia 2016 r. na terenie naszej szkoły.
            Jak co roku zmagania rozpoczęły się od części teoretycznej, czyli testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Następnie uczestnicy zmierzyli się w konkurencjach praktycznych, w których musieli wykazać się umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej i umiejętnością technicznej jazdy na specjalnie przygotowanych do tego celu torach:
            - rowerowym - dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum,
            - motorowerowym i samochodowym - dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
            Do turnieju zgłosiło się jedenaście drużyn. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, Klubu Ratownictwa Drogowego „NIL” oraz  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

            Po podliczeniu wyników wyłoniono zwycięzców.

            W kategorii szkoły podstawowe:
            - I miejsce Szkoła Podstawowa w Widełce,
            - II miejsce Szkoła Podstawowa w Raniżowie,
            - III miejsce Szkoła Podstawowa w Siedlance,
            - IV miejsce Szkoła Podstawowa w Klatkach,
            - V miejsce Szkoła Podstawowa w Cmolasie.

            W kategorii szkoły gimnazjalne:
            - I miejsce Gimnazjum w Raniżowie,
            - II miejsce Gimnazjum  w Cmolasie,
            - III miejsce Gimnazjum w Niwiskach,
            - IV miejsce Gimnazjum w Kupnie.

            W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
            - I miejsce Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni,
            - II miejsce Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej.

            Zwycięzcy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Kolbuszowskiego, Urząd Gminy w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie.
            Zwycięzcą turnieju serdecznie gratulujemy.
            Cieszymy się, że drużyna Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni w składzie Krystian Grzesiak, Mateusz Borawiak, Szymon Urban  będzie mogła reprezentować Powiat Kolbuszowski w finale wojewódzkim turnieju, który odbędzie się 14 maja w Przemyślu. Zdjęcia

          • Rekrutacja do projektu ''Profesjonalni handlowcy w biznesie"

          • Autorzy: B. Bryk, A.Kiwak


            Informujemy, że od dnia 29 kwietnia 2016 r. rozpoczęła się rekrutacja do projektu „Profesjonalni handlowcy w biznesie” obejmującego następujące formy wsparcia:

            • warsztaty: Sztuka autoprezentacji
            • kurs ,,Profesjonalny handlowiec w biznesie

            W projekcie mogą brać udział ekonomiści i handlowcy z klasy III Czteroletniego Technikum.
            Dokumenty, które należy złożyć oraz szczegółowe zasady udziału w projekcie zamieszczone zostały w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie Profesjonalni handlowcy w biznesie” realizowanego w ramach programu DOBRY POMYSŁ.

            Szczegółowych informacji nt projektu udzielają nauczyciele: Beata Bryk, Mieczysław  Oślizło, Ewa Serafin.

          • Profesjonalni handlowcy w biznesie

          • Autorzy: B.Bryk, A.Kiwak


            Wkrótce w Zespole Szkół Agrotechniczno–Ekonomicznych w Weryni, rozpocznie się realizacja projektu pt. ,,Profesjonalni handlowcy w biznesie ”. Projekt finansowany jest ze środków Regionalnej Fundacji Rozwoju Serce w Kolbuszowej. Jest on adresowany do ekonomistów i hamdlowców z klasy trzeciej. Zaplanowano w nim następujące formy wsparcia dla uczestników:

            • warsztaty: Sztuka autoprezentacji,
            • kurs ,,Profesjonalny handlowiec w biznesie”

            Udział w projekcie umożliwi uczniom kształcącym się w zawodzie technik handlowiec zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności praktycznych, natomiast uczniom kształcącym się w zawodzie: technik ekonomista umożliwi nabycie nowych umiejętności i wiadomości, dzięki czemu będą bardziej mobilni na rynku pracy. Uczniowie poszerzą lub zdobędą wiedzę z zakresu najnowocześniejszych technik sprzedaży. Nabędą umiejętności kształtowania wizerunku własnego, towaru oraz firmy.
            Poprzez realizację tego projektu chcemy doskonalić jakość kształcenia zawodowego oraz podnosić prestiż naszej placówki jako wiodącego ośrodka kształcenia zawodowego w regionie w zakresie profesjonalnego handlu. Poprzez wysoką jakość kształcenia zawodowego, łączenia teorii z praktyką, weryfikowania umiejętności zawodowych zdobytych w szkole, dajemy uczniom narzędzia pozwalające zdobyć nie tylko doświadczenie zawodowe, ale również uczymy sztuki autoprezentacji, asertywności, kreatywności zwiększając ich szanse zatrudnienia na krajowym i zagranicznym rynku pracy. Uczestnicy projektu otrzymają zaświadczenia o ukończeniu kursu ,,Profesjonalny handlowiec w biznesie”.

             

             

        • Pierwszy dzień kariery
          • Pierwszy dzień kariery

          • Autorzy: K.Ptaś, K.Wachowska


            W dniu 20.04.2016 tj. w ubiegłą środę odbyła się XIII edycja „Dnia przedsiębiorczości”. Jak co roku, chętni uczniowie odbyli jednodniową praktykę w wybranych przez siebie przedsiębiorstwach. Od urzędów, poprzez szkółki drzew i krzewów ozdobnych, aż po małe przedsiębiorstwa, uczniowie naszej szkoły zdobywali pierwsze doświadczenie zawodowe. To był pierwszy dzień ich kariery!
            Uczniowie poznali zawody, które chcieliby w przyszłości wykonywać i obserwowali jak funkcjonują placówki ich marzeń. Celem praktyki było nie tylko  poznanie zawodu od strony praktycznej, ale też zweryfikowanie swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, pozyskanie informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej pracy. W przedsięwzięciu udział wzięło 12 osób z klas drugich kształcących się w zawodach technika ekonomisty, architektury krajobrazu oraz żywienia i usług gastronomicznych. Warunkiem wzięcia udziału w „Dniu przedsiębiorczości” było złożenie odpowiedniej dokumentacji u Pań Beaty Bryk lub Ewy Serafin. Kolejnym etapem była sama praktyka w wymiarze 6 godzin w wybranych przez uczniów instytucjach.
            Trzeba przyznać, że uczniowie wrócili z tej jednodniowej praktyki z uśmiechami na twarzy, co z pewnością oznacza, że był to udany dzień. Nauka poprzez pracę na pewno pozwala zapamiętać i nauczyć się o wiele więcej, niż będąc tylko na lekcji i ucząc się samej teorii. Gorąco zachęcamy do brania udziału w kolejnych edycjach „Dnia przedsiębiorczości”. Dodatkowo każdy uczestnik jest obowiązany do przedstawienia fotoreportażu i sprawozdania z odbytej praktyki. Jednocześnie odbywa się konkurs na najciekawszą i najlepiej wykonaną prezentację multimedialną – fotoreportaż z odbytych zajęć. Organizatorzy proszą o dostarczanie prezentacji w celu uwieńczenia przedsięwzięcia.
            Oto relacja pewnego szczęśliwca, który  „zaliczył” swój pierwszy dzień w pracy:
            Po raz pierwszy miałem okazję bliżej się przyjrzeć, jak wygląda mała przedsiębiorczość w handlu detalicznym. Zrozumiałem, że prowadząc sklep, czy być w nim zatrudnionym, należy posiadać wiele umiejętności, które są niezbędne, aby nawet mały biznes funkcjonował. Przede wszystkim jest potrzebna znajomość obsługi kasy fiskalnej oraz innych urządzeń stanowiących wyposażenie sklepu (czytnik kodów, metkownica, terminal, krajalnica do wędlin, itd...). Ważna jest również znajomość podstawowej dokumentacji związanej z obrotem towarowym jak np. faktury oraz dokumentacji rozliczeniowej z Urzędem Skarbowym, ZUS-em, a nawet z Urzędem Statystycznym. Należy posiadać odpowiednie przeszkolenie z przepisów BHP, a kiedy zatrudnia się pracowników, powinno się wykazać znajomością przepisów Kodeksu Pracy. Osoby prowadzące małą firmę handlową, lub osoby w niej zatrudnione jako sprzedawcy towarów, muszą wykazać się umiejętnością nawiązywania kontaktów, mieć miłą aparycję, być dokładnym i systematycznym w obrocie gotówkowym i bezgotówkowym. Bardzo ważna jest również umiejętność zamawiania i eksponowania towaru na sprzedaż. Właściciel takiej firmy musi być cały czas dyspozycyjny i tego również oczekuje od swoich pracowników. Jednym słowem należałoby powiedzieć, że już niedługo będę mógł rozpocząć działalność gospodarczą i prowadzić np. sklep, ale muszę mieć świadomość wszystkich wyzwań, które przede mną stoją. Myślę jednak, że warto spróbować, bo mógłbym  wówczas o sobie powiedzieć: jestem przedsiębiorczy!”

             

             

        • Sportowe sukcesy naszych piłkarzy
          • Sportowe sukcesy naszych piłkarzy

          • Autorzy: A.żywiec, A.Kiwak


            Sport i rywalizacja są wspaniałą okazją do pokazania swojego charakteru, pasji i umiejętności. 21 kwietnia 2016 r. zostaliśmy zaproszeni na Turniej Piłki Nożnej zorganizowany przez Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej. Rozgrywki miały uświetnić otwarcie nowego boiska sportowego ze sztucznej nawierzchni. W rozgrywkach uczestniczyły drużyny ZST w Kolbuszowej, LO w Kolbuszowej oraz ZSA-E w Weryni.

            Wyniki turnieju:
            ZSA-E Werynia - ZST Kolbuszowa      3:3
            ZSA-E Werynia - LO Kolbuszowa        4:2
            LO Kolbuszowa - ZST Kolbuszowa      7:3

            Punktacja końcowa:
            I miejsce         ZSA-E Werynia
            II miejsce        LO Kolbuszowa
            III miejsce       ZST Kolbuszowa

            Po meczach drużyn młodzieżowych odbył się mecz towarzyski drużyn reprezentujących Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu.

            Zwyciężyli nauczyciele 8:3. Skład zwycięskiej drużyny: Łukasz Poborca, Waldemar Mazurek, Marcin Grabiec, Władysław Koźmic, Witold Cesarz, Andrzej Żywiec. Zdjęcia

             

             

        • Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Kolbuszowej
          • Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Kolbuszowej

          • Autorzy:A.Żywiec, A.Kiwak


            W sobotę 16.04.2016 r. odbył się Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Kolbuszowej. Nasza drużyna w składzie: Andrzej Starzec, Mateusz Lubera, Dawid Żelazo, Patryk Kosiorowski, Bartłomiej Wojnar,  Jakub Kardyś,  Bartłomiej Sobejko, reprezentująca Uczniowski Klub Sportowy  „Werynia”, zajęła wspaniałe II miejsce. Turniej odbywał się w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy „Kupno”. W turnieju brało udział 6 drużyn męskich, które były podzielone na dwie grupy: I grupa - „Voley” Nowa Dęba, Gimnazjum Nienadówka, ZST Kolbuszowa (I zespół). II grupa: ZST Kolbuszowa (II zespół), UKS Kupno, UKS Werynia. Nasza drużyna zwyciężyła w swojej grupie wygrywając z ZST Kolbuszowa (II zespół) 2:0 oraz UKS Kupno 2:1. W finale o I miejsce ulegli drużynie ZST Kolbuszowa (I zespół) 0:2. Najlepszym  zawodnikiem Turnieju został wybrany uczeń naszej szkoły Bartłomiej Wojnar. Otrzymał pamiątkową statuetkę. Równolegle rozgrywany był turniej drużyn żeńskich. Uczennica naszej szkoły Dominika Serafin, grająca w zespole ADS „Robaczki” również została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zdjęcia

             

             

        • Radość życia
          • Radość życia

          • Autor: K.Wachowska


            Gdzie ona jest? Czy wokół nas, kiedy patrzymy na lekko unoszące się motyle? Czy gdy widzimy piękną tęczę? W górach czy nad morzem? W oczach dziecka czy w powietrzu? Pewnie każdy z nas postrzega ją inaczej, w zależności od wrażliwości, upodobań czy zamiłowań, ale radość jest! Dostrzegli ją nawet tegoroczni wierszokleci, którzy tworzyli swe piękne dzieła literackie, a później zaprezentowali je podczas VIII Powiatowego Konkursu Poezji i Prozy.
            25 kwietnia br. w dniu finału w Pałacu Tyszkiewiczów w Weryni, przy wspaniałej, nieco deszczowej pogodzie, czuć było twórczą i wesołą atmosferę. Pełni natchnienia i niezwykłych przeżyć uczestnicy, prezentowali w tym roku swe arcydzieła pt. „Radość życia”. Konkurs organizowany jest z dużym powodzeniem przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej i Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni. Początkowo młodzież przesyła swoje teksty nigdzie dotąd niepublikowane, a  specjalnie powołane  przez organizatorów  jury kieruje najlepsze prace do finału.  Może to być wiersz  lub utwór pisany prozą w jednym egzemplarzu, który później jest  recytowany lub odczytany przez samego uczestnika. Jury konkursu zawsze ocenia oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość formy i kompozycję,  a także poziom językowy  prezentacji.
            W czasie przerwy konkursu czas należał do  zespołu muzycznego naszej szkoły Concordia i do pysznych, wyśmienitych przekąsek, babeczek, kanapeczek.. -  przygotowanych specjalnie na to święto przez żywieniowców. Nagrody ufundowali niezawodni sponsorzy: Wydawnictwo ZNAK i Nadleśnictwo Kolbuszowa. Zdjęcia

            Oto lista zwycięzców:

            kategoria PROZA -  szkoły gimnazjalne

            I miejsce: Adam Sudoł z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim
            II miejsce: Anna Król  z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej
            III miejsce: Bartłomiej Zięba z  Publicznego Gimnazjum w Cmolasie

            Nagroda specjalna:  Karolina Sasiela z Gimnazjum w Dzikowcu

            Wyróżnienia: Wiktora  Bać, Adrianna Róg i Klaudia Wozniak  z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej,  Wiktoria Bałos z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej

            kategoria PROZA - szkoły ponadgimnazjalne

            I miejsce:  Zuzanna Salwik z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej
            II miejsce: Anna Styczyńska z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
            III miejsce: Róża Salwik z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej

            Wyróżnienie: Eliza Siębor z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej

            kategoria POEZJA - szkoły gimnazjalne 

            I miejsce: Anita Róg z  Gimnazjum w Cmolasie
            II miejsce: Aleksandra Kościelna z Gimnazjum w Cmolasie
            III miejsce: Dawid Węglowski z Gimnazjum w Widełce,  Weronika Maziarz i Patrycja Kopeć z Gimanzjum nr 2 w Kolbuszowej
            Nagroda specjalna: Patycja Kosek z Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim

            Wyróżnienia: Kacper Furmański i Julia Szerszeń z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej, Patrycja Czerw, Aleksandra Dziewic, Gabriela Gil, Aneta Rębisz, Aleksandra Chudzik i Marlena Organiściak  z Gimnazjum w Widełce,  Kinga Maciąg, Jagoda Puk, Piotr Snopek, Kacper Wilczyński z Gimnazjum w Dzikowcu, Justyna  Sokołowska z Gimnazjum w Woli Raniżowskiej, Weronika Posłuszna z Gimnazjum w Cmolasie

            kategoria POEZJA - szkoły ponadgimnazjalne 

            I miejsce: Patrycja Gielarowska z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
            II miejsce: Albert Tęcza  z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
            III miejsce: Natalia Dłużyńska z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej 

            Nagroda specjalna: Gabriela Magda z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej 

            Wyróżnienia: Brygida Bujak, Jolanta Maciąg, Joanna Rzeszut i Justyna Witas z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni

            Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

        • Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSA-E w Weryni
          • Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSA-E w Weryni

          • Autorzy: A.Żywiec, A.Kiwak


            Sport jest ważnym elementem życia szkolnego dlatego 20 kwietnia 2016 r. odbył się Szkolny Turniej Piłki Nożnej Chłopców. W rozgrywkach wzięło udział 7 drużyn, reprezentujących klasy: I technikum, kl. II w zawodzie architekt ekonomista, kl. III technikum w zawodzie ekonomista, handlowiec, kl. IV w zawodzie technik żywienia, kl. IV w zawodzie architekt krajobrazu, ekonomista, kl. I ZSZ w zawodzie monter sieci, kucharz i kl. II ZSZ w zawodzie monter sieci, kucharz. Zdjęcia

            Drużyny w wyniku losowania zostały podzielone na dwie grupy:

            I grupa - kl. I t, kl. III eh, kl. II mk, kl. IV ae,
            II grupa - kl. IV tż, kl. I mk, kl. II ae.

            Po pierwszej części rozgrywek, miejsca w grupach przedstawiały się następująco:

            I grupa
            - I miejsce kl. III e
            - II miejsce kl. IV ae
            - III miejsce kl. I t
            - IV miejsce kl. II mk

            II grupa
            - I miejsce kl. II ae
            - II miejsce kl. I mk
            - III miejsce kl. IV tż

            Wyniki meczów finałowych:

            kl. III eh - kl. II ae   4:3
            kl. I mk - kl. IV ae    1:0
            kl. IV tż - kl. I t        0:1

            Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

            I miejsce - kl. III eh
            II miejsce - kl. II ae
            III miejsce - kl. I mk
            IV miejsce - kl. IV ae
            V miejsce - kl. It
            VI miejsce - kl. IV tż
            VII miejsce - kl. II mk

            Skład zwycięskiej drużyny: Mateusz Lubera, Kacper Mazur, Robert Michałek, Patrick Okoniewski, Arkadiusz Wilczyński, Filip Wit.

            Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.

             

        • Sukces ekonomistów
          • Sukces ekonomistów

          • Autor: E.Witkowska, M.Ziętek, A.Kiwak


            Już po raz kolejny ekonomiści wzięli udział w konkursie gier planszowych w Ropczycach. 21 kwietnia br. czteroosobowa drużyna, w składzie: Ewelina Witkowska, Małgorzata Ziętek, Marcin Wit oraz Krzysztof Rzeszutek, pod opieką profesora Pawła Serafina, zmierzyli się z uczniami szkół z całego podkarpacia. Uczestnicy grali w historyczne gry planszowe- 303: Bitwa o Wielką Brytanię, 111: Alarm dla Warszawy oraz 7: Obrona Lwowa. Każdy pojedynek to mecz i rewanż, co doprowadza ostatecznie do sytuacji, w której każda kolejna runda to porównanie zawodników z podobnymi wynikami. Dzielna czwórka z naszej szkoły dostała się do pierwszej dziesiątki finalistów spośród około 150 zawodników. Marcin Wit oraz Krzysztof Rzeszutek zajęli drugie i trzecie miejsce stając na podium. Udział w konkursie to dla młodzieży interesujące doświadczenie. Zdjęcia

        • Doskonalimy umiejętności kulinarne przed wyjazdem do Turyngii
          • Doskonalimy umiejętności kulinarne przed wyjazdem do Turyngii

          • Autor: W.Majewska


            Grupa żywieniowców z klasy pierwszej w ramach programu Erasmus+ współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej uczesniczyła w pierwszych zajęciach kursu „Mała gastronomia” prowadzonych przez panią Wiolettę Majewską. Zadaniem uczniów było zaplanowanie procesu technologicznego, wykonanie potraw, dobór zastawy stołowej, porcjowanie i dekoracja. Najwięcej przyjemności uczniom sprawiło wspólne degustowanie przygotowanych potraw. Zdjęcia

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie