• Spotkanie ze "Świadkiem Historii"
          • Spotkanie ze "Świadkiem Historii"

          • Autor: B.Olszówka, B.Rekut


            „Świadek Historii” to osoba, która brała udział w niezwykłych wydarzenia w przeszłości naszej Ojczyzny. Taka postacią jest pan Franciszek Batory, który uczestniczył w procesie sądowym swojego brata mjr. Józefa Batorego, Żołnierza  Wyklętego.  Pan F. Batory po raz kolejny spotkał się z uczniami naszej szkoły i w niezwykle interesujący sposób opowiedział o tamtych tragicznych wydarzeniach. Młodzież z wielką uwagą słuchała wykładu człowieka, który doskonale pamięta tamte straszne zdarzenia. Pan zachęcał uczniów, aby to co usłyszeli przekazywali dalej przyszłym pokoleniom by pamięć o bohaterach, Żołnierzach Niezłomnych nigdy w narodzie polskim nie zaginęła. Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs szkolny pt. ,,Żołnierze Wyklęci – przywróćmy ich naszej pamięci”. Konkurs organizowany był w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej, multimedialnej. Najwięcej uczniów wzięło udział w kategorii plastycznej. Pan Batory wręczył nagrody laureatom. Zdjęcia

            Wyniki konkursu:

            -  kategoria plastyczna:
            I miejsce: Martyna Piekarska,
            II miejsce Monika Wąsik,
            III miejsce Wiktoria Grądzka, Mariola Chrząstek, Natalia Sitarz

            - kategoria literacka:
            I miejsce Anna Michałek,
            II miejsce Mariola Chrząstek Wiktoria Grądzka,
            III Gabriela Kozińska, Gabriela Tetlak

            - poezja
            Patrycja Gielarowska  i Justyna Witas.

            Wszystkim laureatom gratulujemy.

            ,,Żołnierzu, umierasz!”

            Popatrz żołnierzu wyklęty
            świat dziś pachnie inaczej
            popatrz żołnierzu wyklęty
            dzisiaj trudniej jest kochać
            po co śmierci niechciane
            po co deszcz i łzy
            wylane
            dlaczego żołnierzu wyklęty
            tak wygląda dziś świat...
            umierasz…
            tylko patrzymy
            umierasz…
            za miłością tęsknimy
            umierasz…
            żołnierzu wyklęty
            walka potargany
            umierasz…

            My pamiętamy    Patrycja Gielarowska II ez

             

             

             

             

             

        • Leśne smakołyki
          • Leśne smakołyki

          • Autorzy:A.Tęcza, K.Wachowska


            Grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunkami p. Anną Tęczą i p. Wiolettą Majewską przygotowała wytworne dania na uroczystość, którą zorganizowało Nadleśnictwo Kolbuszowa. To „leśne wydarzenie”  odbyło się z okazji promocji opracowania historycznego na temat Dziejów leśnictwa w dorzeczu Przyrwy i Zyzogi. Z racji tego, iż uczestnikami spotkania  byli głównie leśnicy, na stole nie mogło zabraknąć zielonych potraw oraz dań z dziczyzny. Wśród tematycznych serwetek, iglastych dekoracji i unoszącego się wokół sosnowego nastroju, nasi specjaliści od żywienia zaskoczyli przybyłych - od wierzchołka drzewa, aż po leśne runo! Serwowano same wspaniałości m.in.: zupę krem brokułową z grzankami, roladę szpinakową, mix sałat z boczkiem, sałatkę brokułową, roladę z ciasta francuskiego ze szpinakiem i łososiem, sałatkę jarzynową, galaretki drobiowe, ruloniki z szynki, grzybki pomidorowe, deskę serów, łososia w czarnym sezamie na salsie pomidorowej, boczek ze śliwką, pieczony schab i polędwiczki, gulasz mięsno-warzywny, różnego rodzaju ciasta, owoce filetowane oraz szeroką gamę wędlin z dodatkiem dziczyzny.
            Wiemy, że wszystko smakowało i znikało niczym grzyby po deszczu! Zdjęcia

            Darz Bór Leśnicy!

        • Przemierzając Snowdonię
          • Przemierzając Snowdonię

          • Autorzy: M.Ozimek, I.Pogoda


            W pracy? Pokonujemy bariery językowe, poznajemy nowe słownictwo i nabieramy coraz większej swobody wypowiedzi. Gdy już mamy to za sobą, szkolimy umiejętności zawodowe i wywiązujemy się z powierzanych zadań najlepiej jak potrafimy. I tak mijają kolejne dni, po których nadchodzi przepełniony atrakcjami weekend. Tym razem spotkaliśmy się całą grupą w Tenpin Stafford, aby beztrosko i w miłej atmosferze spędzić czas na grze w kręgle. Zabawa bardzo przednia! Następny dzień przywitał nas piękną pogodą, która sprzyjała podziwianiu Walii.

            Kraj to naprawdę piękny! Wysokie szczyty, rozległe stoki, lasy, gdzieniegdzie jakieś ruiny i stare, obrośnięte mchem domostwa plus mnóstwo pastwisk głównie z owcami i malutkimi jagniątkami – każdemu z nas na chwilę odebrało z wrażenia mowę.

            Jako pierwsze odwiedziliśmy malownicze miasteczko Llangollen (hrabstwo Denbighshire), położone nad rzeką Dee.

            Stamtąd wyruszyliśmy do Portmeirion, nadmorskiej wsi, zbudowanej przez bogacza Clougha Williamsa-Ellisa. Zaskakuje tu różnorodność stylów, inspirowanych m.in. zabytkową architekturą włoską. Można powiedzieć, że to „szalone” miejsce, gdzie sąsiadują ze sobą np. gigantyczne szachy, złoty Budda, mały amfiteatrzyk, niebieskie krużganki, romańskie przejścia czy też arboretum. Spacer po plaży w towarzystwie słońca i przyjemnego wietrzyku wprawił całą grupę w doskonały nastrój.

            Gdy już myśleliśmy, że nic nas nie zaskoczy dojechaliśmy do Nant Gwrtheyrn (Zagubionej Wioski) i naszym oczom ukazało się Morze Irlandzkie. Polecamy wszystkim – takie widoki zapamiętuje się na długo, na bardzo długo… c.d.n. Zdjęcia

        • Karuzela smaków świata
          • Karuzela smaków świata

          • Autorzy: W.Majewska, A.Kiwak


            Jedzenie, jego wygląd, smak i zapach przyciągają i kuszą miliony turystów zwiedzających ciekawe miejsca na całym świecie. W ZSA-E w Weryni postanowiliśmy sprowadzić smaki z różnych stron świata do szkoły. Rozpoczęliśmy „Kulinarne podróże po Europie i Azji” przygotowując potrawy na słono i słodko. Podczas dwóch warsztatów prowadzonych przez profesjonalną firmę szkoleniową „Podkarpacka Akademia Kulinarna Jacek Świerk” oraz przez Annę Orligóra – szefa działu deserów w restauracji Lord Jack w Reszowie przygotowaliśmy potrawy na słono, które egzotycznie wyglądają i niepowtarzalnie smakują: Horiatiki, Sushi-Maki, Shashimi, Sajgonki, Thyropitakia, Tom Kha, Ramen,  Moussaka, Dorada z nudlami z cukinii, Fritto z solą, Labraks na bakłażanowym chutnay, Mule z selerem naciowym. Kulinarna podróż po smakach świata nie może być kompletna bez skosztowania słodkich pyszności. Dlatego na naszym stole pojawiły się: Baklawa, Kataiffi, Qataief, Dascquoise, Pavlove, Tiramisu, Bananoffee Pie. Dużym wyzwaniem było wykorzystanie przy sporządzaniu potraw różnorodnych surowców typowych dla kuchni azjatyckiej. Nagrodą za wspólną pracę była degustacja niecodziennych smakołyków. Warsztaty odbyły się dzięki współpracy z Regionalną Fundacją Rozwoju „Serce”, a wśród uczestników nie zabrakło uczniów, którzy podczas praktyk zagranicznych w ramach Erasmus+ popróbowali już swoich sił w przyrządzaniu potraw kuchni niemieckiej i brytyjskiej. Zdjęcia

        • Zmagania pasjonatów motoryzacji
          • Zmagania pasjonatów motoryzacji

          • Autorzy: G.Warunek, A.Kiwak


            Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali w kolejnej edycji powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, która odbyła się 27 kwietnia 2017 r. na terenie naszej szkoły. Do turnieju zgłosiło się dziesięć  drużyn. Jak co roku zmagania rozpoczęły się od części teoretycznej, czyli testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Następnie uczestnicy zmierzyli się w konkurencjach praktycznych, w których musieli wykazać się umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej i umiejętnością technicznej jazdy na specjalnie przygotowanych do tego celu torach:
            -  rowerowym - dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum,
            - motorowerowym i samochodowym (samochodem z zamontowanym talerzem Stewarta) - dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

            Nad przebiegiem rywalizacji czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji z Kolbuszowej, Klubu Ratownictwa Drogowego „NIL” oraz  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

            W kategorii szkoły podstawowe:
            I  miejsce Szkoła Podstawowa w Raniżowie
            II  miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolbuszowej
            III miejsce Szkoła Podstawowa w Cmolasie
            IV miejsce Szkoła Podstawowa w Siedlance
             
            Szkoły gimnazjalne:
            I miejsce Gimnazjum w Kupnie
            II miejsce – Gimnazjum  w Raniżowie
            III miejsce – Gimnazjum w Niwiskach
            IV miejsce – Gimnazjum w Cmolasie

            Szkoły ponadgimnazjalne:
            I miejsce Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni
            II miejsce Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej

             

            Tegoroczne zmagania połączone były z pokazem ratownictwa drogowego przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Kolbuszowej.

            Zwycięzcy turnieju otrzymali dyplomy oraz nagrody, które wręczyli Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula, Dyrektor Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Stanisław Olszówka, Komendant Powiatowy Policji w Kolbuszowej insp. Stanisław Babula, przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Sylwia Zegar, oraz Komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej Grzegorz Dzimiera.

            Zwycięzcą turnieju serdecznie gratulujemy.

            Drużyna Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni w składzie Mateusz Borawiak, Szymon Urban, Michał Zdeb  będzie reprezentować Powiat Kolbuszowski w finale wojewódzkim turnieju, który odbędzie się 30 maja w Krośnie. Zdjęcia

             

        • Europejski rynek pracy
          • Europejski rynek pracy

          • Autorzy: Z.Bogacz, U.Kuna, K.Wachowska


            Jako nowoczesna szkoła wdrażamy innowacyjne metody edukacyjne mające na celu podnoszenie kwalifikacji i jakości kształcenia zawodowego. Umożliwiamy uczniom zdobywanie doświadczenia nie tylko na krajowym rynku pracy, ale również na tym światowym. Realizując projekty unijne dajemy naszym uczniom możliwość wykorzystania umiejętności teoretycznych w praktyce oraz umożliwiamy im rozwój osobisty. Wyjazdy zagraniczne sprawiają, że młodzi bez żadnych zahamowań będą mogli w przyszłości poszukiwać miejsc na europejskim rynku pracy.
            Do tej pory otrzymaliśmy dofinansowanie i zrealizowaliśmy aż trzy  projekty związane z mobilnością  zagraniczną uczniów. Oprócz wspomnianych, jesteśmy też w trakcie realizacji kolejnych, które zakończą się w najbliższych latach.  Do obecnej chwili mamy się czym chwalić, bo  w praktykach zagranicznych uczestniczyło już około  132  uczniów.
            Obecnie realizujemy  projekt w zakresie kształcenia zawodowego tym razem na zasadach programu POWER  i skierowany on jest do 51 uczniów Technikum (wszystkie kierunki) oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej (kucharz). Staże odbywają się/odbędą się w trzech grupach (17 osobowych) w latach 2016/2018. Całość kosztów wraz z transportem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz programem językowo – kulturowo - pedagogicznym pokrywana jest z funduszy unijnych. Koordynatorem projektu jest p. Zbigniew Bogacz, a partnerem przyjmującym jest firma Polaris EU Enterprise Limited, która odpowiada za zorganizowanie miejsc praktyk w Anglii. 
            W ramach tego projektu stażowego „Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy” pierwsza grupa siedemnastoosobowa wraz z opiekunami p. Iwoną Pogodą oraz p. Magdaleną Cywą tydzień temu poleciała właśnie do Anglii na trzytygodniowe praktyki.  W tej „mobilności” biorą udział uczniowie kształcący się w zawodach: kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik architektury krajobrazu. Wyjazd ten umożliwi uczniom poznanie Anglii - poprzez zaplanowane dla nich wycieczki, przebywanie u rodzin angielskich czy pracę w tym brytyjskim środowisku.  Młodzież w codziennych sytuacjach będzie podnosić kompetencje językowe, a intensywny program praktyk umożliwi im uzupełnienie programu nauczania przedmiotów zawodowych.
            Architekci będą wykonywać m.in. prace w zakresie pielęgnacji ogrodów i terenów zieleni miejskiej.  Żywieniowcy i kucharze poznają funkcjonowanie angielskich zakładów gastronomicznych.
            Beneficjenci zdobędą umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami, a  zdobyte umiejętności i kompetencje zawodowe w przyszłości zwiększą ich szanse na rynku pracy. Uczniowie z pewnością „przełamią” bariery językowe (podczas kursu poznają również język branżowy). Po zakończonej praktyce uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające odbycie stażu w zagranicznej firmie oraz  Europass Mobilność akceptowane w całej Europie.

             

             

             

        • Pamiętnik z wyprawy do Anglii
          • Pamiętnik z wyprawy do Anglii

          • Autorzy: M.Ozimek, I.Pogoda


            Oto jesteśmy! My, Polacy z dziada, pradziada, stanęliśmy na angielskiej ziemi. A konkretniej, na betonie manchesterskiego lotniska. Jak do tego doszło? Może od początku… Zgłosiliśmy chęć udziału w realizowanym przez szkołę projekcie „Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy” w ramach programu PO WER. Z sukcesem przeszliśmy przez proces rekrutacji. Następnie zorganizowano dla nas szkolenie językowe, kulturowe i pedagogiczne, a wszystko po to, abyśmy w Anglii kształcili umiejętności zawodowe.

            Po licznych przygotowaniach nadszedł dzień, a właściwie poranek, kiedy to całą siedemnastkę rodzice przekazali pod opiekę nauczycieli. Panie: Iwona – pedagog szkolny i Magdalena – nauczyciel języka angielskiego od tej chwili, aż do powrotu miały nam „matkować”.

            Tuż po godzinie szóstej rano wyruszyliśmy z parkingu szkolnego na spotkanie z przygodą. Autokarem dotarliśmy do Jasionki, skąd zaplanowany był nasz wylot. Przed nami chwile oczekiwania, a po nich kolejno kontrole, by wreszcie usiąść wygodnie w fotelach samolotu. Po niespełna trzech godzinach lotu, szczęśliwie wylądowaliśmy w Manchesterze.

            Przez kontrolę brytyjskiej straży granicznej wszyscy przeszliśmy bez problemów. Następnie odebraliśmy z taśmy nasze bagaże i udaliśmy się na parking, z którego odjechaliśmy do Stafford. Tam dziewiątka z nas, wraz z opiekunem została zakwaterowana u brytyjskich rodzin, a pozostała część grupy pożegnała kolegów i z drugim opiekunem wyruszyła do pobliskiego Bilston. Pokonując drogę można było zaobserwować, że na krajobraz hrabstwa West Midlands składają się rozległe wzgórza, lasy, pastwiska oraz wiele wiosek, miasteczek i miast.

            Już pierwszego dnia pobytu w Zjednoczonym Królestwie udaliśmy się na obiado-kolację do typowego brytyjskiego pubu o nazwie Wetherspoon. Właśnie tam otrzymaliśmy karty z nowymi, angielskimi numerami telefonów i wtedy ze zdwojoną siłą poczuliśmy, że przygoda rozpoczęła się na dobre, a my na czas pobytu staliśmy się wielką rodziną.

            Pierwszy maja przywitał nas niespodzianką w postaci dnia wolnego od pracy, ponieważ w kraju świętowano Bank Holiday. Udaliśmy się zatem do Black Country, które jest rodzajem skansenu i przedstawia przemysłową historię regionu. W okresie świetności przemysłu ciężkiego było to miejsce podobne do Zagłębia Ruhry. Teraz z dziesiątków kopalni nie pozostało już nic. Na terenie muzeum znajdują się eksponaty sprzed ok. 150 lat. Można tu zobaczyć domy górników, robotników, sklepikarzy i urzędników. Jest też zejście pod ziemię, na pierwszy poziom kopalni. Widzimy maszynę parową do wypompowywania wody, kanał z barkami do przewozu węgla, kuźnię, wozownię z pierwszymi automobilami oraz autobusy z I połowy XX w.

            Gdzie mieszkamy? Na osiedlu pełnym małych, często bardzo podobnych do siebie domków. Jest tu kilka dziwów architektonicznych, np.: dachówki przybite nad oknami parterowych domów lub też nowe domy oklejone na zewnątrz listwami imitującymi styl budowy muru pruskiego. Od frontu budynki mają trawnik albo ogródek najczęściej otoczony małym płotkiem, żywopłotkiem lub murkiem. Co się tyczy architektury publicznej, też można przeżyć zaskoczenie. Po pierwsze, chodniki, które nie są wyłożone kostką lub płytami, tylko asfaltowane. Po drugie, przejścia dla pieszych, zaznaczone metalowymi ćwiekami, bez białych pasów na jezdni.

            Ludność? Poza autochtonami można tu spotkać m.in. Hindusów, Murzynów i Arabów. Przy pierwszym kontakcie są na ogół życzliwi i uprzejmi. c.d.n. Zdjęcia

        • Pierwszy dzień w pracy!
          • Pierwszy dzień w pracy!

          • Autorzy: B.Bryk, K.Wachowska


            „Prawdziwe bogactwo to nie to, ile twoja praca pozwoli Ci zarobić, ale to kim cię uczyni”- właśnie to mogli sprawdzić nasi uczniowie chociaż przez jeden dzień. Wcześniej za pomocą różnych testów i gier, a teraz w prawdziwych warunkach, bo w formie zadań i poleceń służbowych, młodzież po raz kolejny starała się zweryfikować swe „zdolności pracownicze” w wybranych przedsiębiorstwach.
            To już XIV edycja Dnia Przedsiębiorczości odbywała się 26 kwietnia br. w całej Polsce, a także w naszej szkole. Celem tego programu - organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy - było stworzenie młodym osobom możliwości zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, zapoznanie się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskanie informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania.
            W tym ważnym dla ekonomistów Dniu Przedsiębiorczości wzięło udział aż 18  uczniów naszej placówki, a były to głównie osoby z klas: 2 eż, 1 ea, 2 az, 4eh. Zaangażowani odwiedzili różne firmy i  instytucje  powiatu kolbuszowskiego, w tym: Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej, Urząd Gminy  w Dzikowcu, Bank Spółdzielczy w Kolbuszowej, Gminną Spółdzielnię ,,Samopomoc Chłopska” czy Connect Spółkę z.o.o. Każdy z uczestników sam wybrał sobie miejsce oraz uzyskał zgodę pracodawcy na odbycie tej jednodniowej praktyki. Jest to dowód na to, że nasi uczniowie potrafią wykazać się przedsiębiorczością!

            A oto kilka opinii z cyklu: Jak sami uczniowie postrzegają takie przedsięwzięcie?:

            „Zamiast na zajęcia lekcyjne , udaliśmy się do wybranych firm , zgodnie z kierunkiem naszego kształcenia. Podczas tej jednodniowej praktyki wykonywaliśmy przydzielone zajęcia praktyczne, uczyliśmy się, ale też obserwowaliśmy pracę innych doświadczonych pracowników, także ich sposób obsługi klientów. To było ciekawe doświadczenie i świetna lekcja przedsiębiorczości! Było trochę stresu,  ale też satysfakcji ze zrealizowanych zadań , a nade wszystko sporo ciekawych doświadczeń na przyszłość. Wizyta w instytucji była dla nas  przyjemnym doświadczeniem.   Mogliśmy oderwać się od codziennej rutyny, spędzając czas z nowo poznanymi ludźmi. Część wiedzy teoretycznej wykorzystaliśmy w praktyce.  Zdobyte doświadczenie z pewnością przyda się w przyszłości. No i najważniejsze: teraz już wiemy, że pierwszy dzień w nowej pracy to bez wątpienia dla każdego  stresujące przeżycie!
            Bardzo miło będziemy wspominać naszą jednodniową praktykę.  Wszystkim koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni polecamy udział w przyszłych edycjach Dnia Przedsiębiorczości. Jest to niezapomniane przeżycie, które w przyszłości może zaowocować większą pewnością siebie w nowym miejscu pracy oraz  w trakcie przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.” Zdjęcia

             

        • Wierzę w Polskę!
          • Wierzę w Polskę!


          • Autor: K.Wachowska


            Pod takim właśnie tytułem nasza szkoła przygotowała akademię powiatową  z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W organizację artystyczną tej uroczystości zaangażowani byli uczniowie z klas: 3tż, 3tea, 2ae i  zespół muzyczny Concordia. Pod moim kierunkiem przygotowali oni  montaż słowno -  muzyczny, który skłaniał do refleksji, zwłaszcza w obliczu współczesnych wydarzeń. Otóż, tak wielu z nas zapomina co to jest patriotyzm, wątpi w obecną Polskę… Wspominając więc historię naszego kraju - począwszy od roku 1791, kiedy została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, przeglądając losy ojczyzny - nie zawsze przychylne i mocne, pamiętajmy jaką winniśmy mieć  teraz radość! Żyjemy bowiem w wolnym kraju, wszystko mamy „na wyciągnięcie ręki”, więc zamiast narzekać i krytykować uwierzmy w Polskę. Udowadniajmy nasze przywiązanie do niej, wykazujmy odpowiedzialność za dalsze jej dzieje, bo warto.

            Wspaniałą i oryginalną dekorację przygotowały p. Boguslawa Sobowska-Rekut i p. Iwona Pogoda, zaś smaczny poczęstunek p. Anna Fitał i p. Monika Serafin wraz z młodzieżą. Interesujący wykład historyczny przygotowała i wygłosiła p. Bernadeta Olszówka.

        • Szczęśliwej drogi już czas…
          • Szczęśliwej drogi już czas…

          • Autorzy: B.Ofiara, K.Wachowska


            Te słowa z piosenki Ryszarda Rynkowskiego były mottem akademii z okazji zakończenia roku szkolnego i pożegnania abiturientów Technikum w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.  Trudno uwierzyć, ze czas tak szybko płynie, a teraz już tylko pora, by wyruszyć w kolejną wędrówkę przez życie. Te cztery lata wydają się teraz takie beztroskie, młodzieńcze…
            Spotkanie to było już ostatnią uroczystością dla nas w tej szkole. Zadzwonił też dla nas ostatni dzwonek, za którym będziemy na pewno tęsknić! Dyrektor Stanisław Olszówka  przypomniał nam uczniowskie życie i przekazał cenne rady na przyszłość. Zakończenie szkoły przyniosło nam wiele refleksji, bo właśnie tutaj kształtowaliśmy nasz  światopogląd i czerpaliśmy wiedzę, którą wykorzystamy pracując zawodowo. To także ważne miejsce, bo  tutaj zawieraliśmy mnóstwo znajomości i przyjaźni, często na całe życie. Był to okres zabaw, miłości, lecz przede wszystkim nauki. Pamiętamy nieprzespane noce przed ważnym sprawdzianem, przygotowywanie i wygłaszanie referatów, stres przed odpowiedzią ustną czy egzaminem, a także mnóstwo radości, gdy zbliżały się wakacje. Widać, że te cztery lata wspólnie spędzone pozostawiły wszystkim wiele wspomnień. Niektóre z nich mogliśmy zobaczyć w krótkich filmach, przygotowanych przez samych uczniów, które podsumowały te ciekawe momenty.
            Podczas akademii nie zabrakło oczywiście wielu emocji i wzruszeń… Bardzo trudno było rozstać się z wychowawcami: p. Anną Kwiecień, p. Katarzyną Rębisz,  p. Anną Stąpor,  oraz z p. Mieczysławem Oślizło.
            Za kilka dni usiądziemy w ławkach by zmierzyć się z egzaminem dojrzałości – maturą. Wszystkim serdecznie dziękujemy, a  maturzystom życzymy „rozłożenia matury na łopatki”, znalezienia się na liście przyjętych do wymarzonej szkoły wyższej i otrzymania pracy, która zaspokoi wszelkie ambicje.
            Powodzenia, połamania długopisów! Zdjęcia

             

        • Leśne potyczki...
          • Leśne potyczki...

          • Autor: K.Wachowska


            Historie z wiewiórkami, zającami, osnute pajęczyną, skomplikowaną  fabułą w leśnym gąszczu, także biedroneczki i motylki – tak wiele różnych historii, ciekawych tekstów mogliśmy usłyszeć podczas finału IX Powiatowego Konkursu Poezji i Prozy. Temat przewodni był leśny, ale nie zabrakło zakochanych z zielonym tłem czy watahy wilków walczących o stado. To niesamowite, że wśród młodych jest tylu poetów, osób piszących, snujących takie ciekawe historie...

            Konkurs organizowany jest z dużym powodzeniem przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej i Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni. Początkowo młodzież przesyła swoje teksty nigdzie dotąd niepublikowane, a  specjalnie powołane  przez organizatorów  jury kieruje najlepsze prace do finału.  Może to być  wiersz  lub utwór pisany prozą w jednym egzemplarzu, który później jest  recytowany lub odczytany przez samego uczestnika.  Jury konkursu zawsze ocenia oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość formy i kompozycję,  a także poziom językowy  prezentacji. Wiadomo ze mogli zwyciężyć tylko najlepsi.

            Oto lista zwycięzców:

            kategoria PROZA -  szkoły gimnazjalne

            I miejsce: Karolina Sasiela z Gimnazjum w Dzikowcu

            II miejsce: Adam Sudoł z Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewskim

            III miejsce: Kinga Zielińska z Gimnazjum w  Dzikowcu

            Wyróżnienia: Martyna Ragan,  Adrianna Róg  z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej, Hubert Bąba,  Emilia Pacyna z Gimnazjum w  Dzikowcu, Żaneta Wrońska z Zespołu Szkół w Cmolasie

            kategoria PROZA -  szkoły ponadgimnazjalne

            I miejsce:  Julia Wrońska z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni - praca pt. "Leśna wataha"
            II miejsce: Róża Salwik z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej
            III miejsce: Krzysztof Ptaś z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni

            Wyróżnienie: Sylwia Lis,  Justyna Pacyna  i  Gabriela Przybyło z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej

            kategoria POEZJA -  szkoły gimnazjalne

            I miejsce: Patrycja Kosek z Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewskim
            II miejsce: Hubert Drapała z Gimnazjum w Dzikowcu
            III miejsce: Natalia Gul z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej

            Wyróżnienia: Kinga Czachor,  Aleksandra Dziewic,  Oliwia Kosiorowska,  Martyna Puzio,  Sylwia Tomczyk,  Victoria Puk, Angelika Wołosz  i Zuzanna Zielińska z Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewski,  Katarzyna Mazur z Gimnazjum w Cmolasie,  Agata Snopek  z  Gimnazjum w Dzikowcu

            kategoria POEZJA -  szkoły ponadgimnazjalne

            I miejsce: Patrycja Gielarowska z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni - wiersz pt. "Melodie lasu"

            II miejsce: Justyna Witas  z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni

            III miejsce: Katarzyna Leśniak  z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej 

            Wyróżnienia: Gabriela Ziętek, Gabriela Tetlak, Anna Magda  z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni, Piotr Snopek z Liceum Ogólnokształcącego z Kolbuszowej.

            Nagrody ufundowali niezawodni sponsorzy: Nadleśnictwo Kolbuszowa, Wydawnictwo ZNAK i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z  Rzeszowa. Zdjęcia

          • Lekcja wolności

          • Autorzy: U.Kuna, G.Warunek, K.Wachowska


            Ponad trzydziestu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Grzegorzem Warunkiem oraz p. Urszulą Kuną, wzięło udział  w nietypowych zajęciach na terenie Zakładu Karnego w Załężu. Początkowo, zaraz po  przybyciu na miejsce, młodzież mogła poczuć się nieswojo, bo  widok wysokich murów zakończonych kolczastymi drutami czy wieżyczek strażniczych, nikomu z pewnością nie kojarzy się pozytywnie…  Po szczegółowej kontroli wszyscy znaleźliśmy się w świetlicy, a tam już, wychowawca pan Maciej Słysz omówił system penitencjarny oraz zasady obowiązujące na terenie zakładu.

            W dalszej części wizyty przeszliśmy do właściwego miejsca. Dźwięk otwieranych jak i zamykanych krat, oraz sam widok zakratowanych okien, przez które wyglądali osadzeni  wywoływał dziwne uczucia. Wychowawca zaprowadził nas do więziennego kina „Cela” i tam opowiadał o codziennym życiu panującym w więzieniu.

            Przeprowadził on również rozmowę z uczniami na temat ich planów na przyszłość, a także uświadomił jak istotne jest posiadanie najważniejszych wartości. Na koniec uświadomiliśmy sobie, że najcenniejszą rzeczą jaką człowiek posiada to wolność, którą można w krótkiej chwili stracić. Mieliśmy również okazję obejrzeć film pt. „Za pięć dwunasta” wyreżyserowany przez naszego przewodnika, który przedstawiał codzienne życie skazanych. Historia głównego bohatera połączona ze wzruszającym tekstem piosenki zatytułowanej „Mamo” - zespołu WueN - wywołała u wielu z nas łzy w oczach i skłoniła do refleksji. Następnie,  uczniowie mieli okazję zadać pytania osadzonym, którzy o swoich doświadczeniach opowiadali szczerze i poruszająco.

            Powrót do szkoły odbył się już w ciszy. Wizyta pokazała uczniom, że każde nieprzemyślane zachowanie czy też dokonanie czynu niezgodnego z prawem może mieć swoje konsekwencje. Była to „najlepsza lekcja wychowawcza”, aby doceniać wolność oraz swoich najbliższych.

        • Z bankiem w przyszłość
          • Z bankiem w przyszłość

          • Autorzy: B.Bryk, K.Wachowska


            W ostatnim tygodniu kwietnia ekonomiści w składzie: Patrycja Ofiara, Piotr Kuczyński, Katarzyna Róg, Albert Tęcza, Patrycja Gielarowska i Justyna Witas, wzięli udział w pierwszym etapie konkursu „Z bankiem w przyszłość” organizowanym przez Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie wśród młodzieży wiedzy z zakresu bankowości i finansów.
            Pierwszy etap – część teoretyczna miała postać testu wiedzy z zakresu bankowości i finansów, a zadaniem uczestników było w jak najkrótszym czasie udzielić poprawnych odpowiedzi na 20 pytań. Rywalizacja była „ostra”, uczestnicy bardzo sprytni, bo niektórzy już po 4 minutach oddawali testy. Niemniej jednak w grupie 10 osób, które zostały zakwalifikowane do II etapu – znalazł się Piotr Kuczyński. Przed nim teraz wyzwanie – przygotowanie pracy praktycznej z wyeksponowaniem nowoczesnych rozwiązań w bankowości. Z pewnością świetnie sobie poradzi, a wszyscy trzymamy kciuki, aby został naszym finalistą.
            Pozostałym uczestnikom niewiele zabrakło, aby mogli zostać zakwalifikowani. Mimo wszystko wspominają oni udział w konkursie jako doskonałą lekcję praktyczną i zapowiadają, że za rok na pewno będą uczestniczyć w tym wydarzeniu. Zdjęcia

            Finał już tuż tuż … - 17 maja 2017 r.

        • Meeting na Wydziale Ekonomii
          • Meeting na Wydziale Ekonomii

          • Autor : J.Witas, K.Wachowska


            Tuż przed wielkanocnym weekendem, w słoneczny piątek 7 kwietnia  br.,  w ramach projektu „Kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość – edukacyjny meeting z Wydziałem Ekonomii”, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w seminarium realizowanym przez Wydział Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ekonomiści w składzie Kinga Cisło, Justyna Witas i Seweryn Wit wraz z opiekunem p. Beatą Bryk, udali się na ciekawe warsztaty, których głównym celem było zwiększenie wiedzy ekonomicznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Całe spotkanie  było realizowane w trzech blokach tematycznych.

            Podczas pierwszego z nich, zgłębialiśmy kolejne etapy założenia własnego przedsiębiorstwa oraz razem szukaliśmy  wszelkich możliwych źródeł jego finansowania. W dalszej kolejności mieliśmy możliwość  zapoznania się z  technikami kreatywności wykorzystywanymi w biznesie. Dowiedzieliśmy  się, że „kreatywność to inteligencja w trakcie zabawy” - poprzez rozwiązywanie łamigłówek i wspólne logiczne gry. Ostatnim etapem seminarium był mini wykład o społecznej odpowiedzialności biznesu.

            W trakcie przerw między poszczególnymi  blokami tematycznymi serwowany był poczęstunek. Takie warsztaty to świetna okazja do integracji i  zawierania nowych znajomości. Wyjazd był świetną lekcją, podczas której świetnie bawiliśmy się, ale też  mogliśmy poszerzyć swoje horyzonty i  nabyć nowe wiadomości. Zdjęcia

            www.ur.edu.pl

        • Międzyszkolne Zawody Sportowe w Piłce Nożnej
          • Międzyszkolne Zawody Sportowe w Piłce Nożnej

          • Autor: A.Żywiec, A.Kiwak


            Piłka nożna to sport zespołowy, który wymaga zaangażowania i współpracy wszystkich graczy. Nasza drużyna chłopców w pierwszym spotkaniu zremisowała 2:2 po wyrównanej walce z LO Kolbuszowa. W następnym meczu po widowiskowej grze nie pozostawili rywalowi żadnych złudzeń i wynikiem 7:4 pokonali zawodników z ZST Kolbuszowa. Równorzędnie rozgrywały mecze dziewczęta, które zajęły one drugie miejsce. Zawody odbyły się we wtorek 04.04.2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.

            Wyniki zawodów:
            Chłopcy
            1. ZSA-E Werynia
            2. LO Kolbuszowa
            3. ZST Kolbuszowa


            Dziewczęta
            1. LO Kolbuszowa
            2. ZSA-E Werynia
            3. ZST Kolbuszowa

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie