Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto, które uzmysławia Nam rolę edukacji w życiu człowieka i narodu oraz uświadamia wpływ jaki na nasze życie wywarli nauczyciele. Święto 14 października jest okazją do uhonorowania pedagogów i wyróżnienia tych, którzy swoim zaangażowaniem, pasją, umiejętnościami i pracowitością przyczynili się do rozwoju uczniów oraz szkoły, w której pracują. Nauczycieli szczególnie wyróżniających się w pracy docenili zarówno Minister Edukacji i Nauki jak i Podkarpacki Kurator Oświaty. Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministra Edukacji i Nauki otrzymał Pan Bolesław Krzysztofiński, a Pani Bogusława Sobowska-Rekut otrzymała Nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uroczystości nadania nagród odbędą się 13 i 14 października w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
Pani Bogusława Sobowska-Rekut jest wieloletnim nauczycielem w Zespole Szkół Agrotechniczo-Ekonomicznych w Weryni. Pracuje od 1995 r. na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Jest nauczycielem dyplomowanym. Ukończyła II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, Akademię Pedagogiczną w Krakowie na kierunku Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, oraz studia podyplomowe Informatyka i technologia informacyjna w szkole w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Realizuje zadania związane z funkcjonowaniem biblioteki, szkolnego centrum multimedialnego oraz szkoły. W swojej pracy kładzie szczególny nacisk na wszechstronny rozwój osobowości ucznia. Inicjuje działania związane z promocją czytelnictwa i inspiruje uczniów do rozwijania swoich pasji literackich. Opracowała i zredagowała tomik poetycki uczennicy pt. „Miasto motyli” – 2016 r. oraz książkę pt. „Klątwy szept: tajemnice kolbuszowskich rodów” – 2018 r., które zostały wydane we współpracy z MiPBP w Kolbuszowej.
W bibliotece szkolnej stworzyła miejsce do nauki, rozwoju oraz twórczości artystycznej uczniów.
Pani Bogusława Sobowska-Rekut skutecznie aplikuje o unijne środki finansowe. Opracowała w ramach programów Leonardo da Vinci i Erasmus+ następujące wnioski projektowe: Wypłyń na głębię – 2012 r., Nasza szansa praktyki zagraniczne – 2013 r., Staże zagraniczne szansą na zatrudnienie – 2014 r., Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy – 2016 r., Nasza szkoła Twoją szansą na sukces – 2019 r., Europejskie praktyki zawodowe – 2020 r.
Z funduszy europejskich pozyskała dla szkoły kwotę 617 629 Euro, która została wykorzystania na wzbogacenie oferty edukacyjnej uczniów, podniesienie jakości kształcenia zawodowego, językowego oraz promowania wartości edukacji. Z wyżej wymienionych projektów skorzystało 231 uczniów.
Opracowała również wniosek o uzyskanie Akredytacji Erasmusa – 2020 r. Dzięki jej pracy szkoła uzyskała gwarancję otrzymywania środków finansowych na organizację zagranicznych praktyk zawodowych do 2027 r. Przygotowała specyfikację na wyposażenie pracowni komputerowej oraz Multimedialnego Centrum Informacji i Biblioteki – 2016 r. Powstała nowoczesna pracownia terminalowa oraz Multimedialne Centrum Informacji.
Przygotowała wniosek do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – 2017 r., dzięki temu biblioteka szkolna powiekszyła swoje zbiory o 500 woluminów.
Jest rzecznikiem prasowym szkoły i dba o promocję i wizerunek placówki. Zaprojektowała i wykonała stronę internetową szkoły, której jest administratorem. Redaguje artykuły, publikuje zdjęcia, projektuje zaproszenia, ulotki reklamowe, plakaty promocyjne. Prowadzi działalność wydawniczą w ramach której zaprojektowała i opracowała graficznie następujące publikacje: „Jesteśmy tym co jemy” – 2013 r. „Powrócisz tu” – 2016 r., „Niepodległa, niepokorna …” – 2018 r. Do publikacji „60 lat Zespołu Szkół w Weryni” - 2006 r. opracowała rozdział pt. „Historia Zespołu Szkół w Weryni napisana słowami kronik i protokołów rady pedagogicznej”.
Jest również administratorem poczty szkolnej.
Pani Bogusława Sobowska-Rekut współpracuje z firmami i instytucjami o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym
Pan Bolesław Krzysztofiński urodził się w Nowej Dębie a szkołę podstawową kończył w Hucie Komorowskiej. W latach 1978-1982 uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Nowej Dębie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości i zdaniu egzaminu wstępnego, studiował w latach 1982-1987 na Wydziale Techniki i Energetyki Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów w 1987 roku, podjął pracę zawodową jako nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych w Weryni. W roku 1988 odbywał służbę wojskową w Wyższej Szkole Wojsk Samochodowych w Pile oraz praktykę w Ośrodku Szkolenia Specjalistów Samochodowych w Grudziądzu. W Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, ukończył w 1989 roku studium pedagogiczne niezbędne do pracy w szkole. Podczas pracy zawodowej ciągle podnosił swoje kwalifikacje, doskonalił warsztat pracy i przechodził kolejne stopnie awansu, począwszy od nauczyciela zawodu, potem nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych, aż do uzyskania II stopnia specjalizacji zawodowej. W latach 1992-1998 pełnił funkcję kierownika kształcenia praktycznego, rozwijając bazę szkoły, organizując dla uczniów kursy i szkolenia oraz nawiązując współpracę z zagranicą, dzięki temu zaczęli wyjeżdżać uczniowie na praktyki zawodowe do Austrii. Po przejściu wszystkich stopni awansu zawodowego uzyskał tytuł nauczyciela dyplomowanego. Podjął studia podyplomowe z Fizyki na Uniwersytecie Rzeszowskim, a następnie studia podyplomowe z Edukacji dla Bezpieczeństwa. Na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej ukończył kolejne studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, zdobywając dodatkowo uprawnienia specjalisty ds. bhp.
Pan Bolesław Krzysztofiński jest pasjonatem techniki i motoryzacji, współpracuje z ośrodkami szkolenia prowadząc zajęcia z przepisów ruchu drogowego i nauki jazdy, kursy specjalistyczne i szkolenia z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. W pracy z młodzieżą zdobył wiele wyróżnień i nagród w konkursach i turniejach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
Jest czynnym działaczem społecznym i związkowym reprezentując środowisko nauczycielskie na terenie gminy, powiatu i województwa. Podczas pracy zawodowej za zaangażowanie i osiągane wyniki w pracy wielokrotnie był nagradzany nagrodami; Wojewody, Starosty i Dyrektora Szkoły. W uznaniu dorobku i osiągnięć w pracy zawodowej został w 2021 roku odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Jako współpracownicy, koleżanki i koledzy, gratulujemy tych sukcesów i cieszymy się, że ich praca i zaangażowanie w tak wielu dziedzinach zostały zauważone i wspaniale docenione.
Autor: A.Kiwak
13.10.2021