• Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość
          • Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość

          • Autorzy: A.Stąpor, S. Olszówka, K. Wachowska


            Projekty europejskie to niewątpliwie tzw. ,,okno na świat" dla współczesnych uczniów. W ten sposób mogą oni poznawać inne kraje, odkrywać różne kultury, a także doskonalić swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. Dlatego wielkim sukcesem ZSA-E w Weryni jest możliwość realizacji kolejnego już, tym razem pt. Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość

            Nabywanie i opanowanie nowych, także tych trudnych sprawności, które zakłada projekt - jak na przykład: kodowanie, robotyka lub druk 3D - jest bardzo poszukiwane na obecnym rynku pracy. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że nasi uczniowie będą mieli okazję nauczyć się tego wszystkiego i w teorii, i w praktyce. Na pewno dzięki takim działaniom lepiej przyswoją język angielski, jak również otrzymają certyfikaty, które umożliwią im łatwiejsze znalezienie pracy w przyszłości.

            W ramach projektu odbędą się cztery spotkania w szkołach partnerskich:

            listopad 2018 – Hiszpania – Girona

            marzec/kwiecień 2019 – Portugalia – Lizbona

            październik 2019 – Polska – Werynia

            kwiecień/maj 2020 – Włochy – Sycylia.

            Każda z zaangażowanych szkół będzie odpowiedzialna za inną dziedzinę. Zgodnie z doświadczeniem i kształconymi kierunkami uczniowie z Hiszpanii będą odpowiedzialni za prototypowanie przy pomocy drukarek 3D, a także tworzenie aplikacji; uczniowie z Portugalii będą odpowiedzialni za kodowanie Arduino; uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni będą uczyć partnerów marketingu i finansów; uczniowie z Włoch będą odpowiedzialni za komunikację i programowanie robotów Lego.

            W każdej placówce, młodzież będzie podzielona na osiem grup. Co ciekawe, jeden uczeń z każdej grupy będzie uczestniczył we wszystkich planowanych mobilnościach. Takie ekipy będą musiały opracować projekt społeczny z wykorzystaniem tych narzędzi, o których uczyli się podczas wyjazdów, czego efektem będą specjalnie stworzone materiały, samouczki i przewodniki.

            Podsumowując, realizacja tego projektu zwiększy szanse uczniów na rynku pracy poprzez zapewnienie szkoleń w dziedzinie kodowania, opracowywania aplikacji i robotyki, poprawi motywację uczniów do nauki czy zmniejszy absencję szkolną. Chcemy także rozwijać u młodych ,,ducha przedsiębiorczości" ucząc jak realizować biznesplan, kształtować umiejętności pracy w zespole, pokazać zalety wspólnego działania.

            Biorąc pod uwagę fakt, że jest to projekt na szeroką skalę, jego realizacja wpłynie na całą społeczność szkolną wszystkich z  czterech zaangażowanych szkół: uczniów, nauczycieli, rodziców, a także niektóre instytucje lokalne.

            Środki  przyznane na realizację projektu dla strony polskiej to 29 296 euro, a całkowita kwota projektu wynosi 123 100  euro.

        • Plan lekcji
          • Plan lekcji

          • Autor: Mieczysław Oślizło

            Nowy plan lekcji na rok szkolny 2018/2019 jest już dostępny na stronie szkoły.

        • Obchody 40-lecia Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej
          • Obchody 40-lecia Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej

          • Autor: B. Sobowska-Rekut, S. Olszówka


            Niewielkie i niepozorne, ale mające ogromne znaczenie dla ekosystemu. Pszczoły, to pracowite owady, które zapylają rośliny. Żyją w rojach i żywią się nektarem kwiatów, pyłkiem, spadzią.  W jednym roju może być od dwudziestu do stu tysięcy owadów: królowa-matka, setki trutni i tysiące robotnic. Robotnice to samice, które nie rozmnażają się, gdyż tylko królowa zapewnia potomstwo. Trutnie, to osobniki płci męskiej, ciekawostką jest fakt, że nie posiadają żądeł. Rozróżniamy kilka gatunków pszczół, z których najpopularniejszym są pszczoły miodne, które dzielą się między sobą ze względu na swój wiek: królowa pszczół może żyć do 5 lat, robotnice żyją od 4 do 24 tygodni, a trutnie od 4-5.

            Dzięki nim otrzymujemy  dar natury w postaci miodu, a także inne produkty: wosk, mleczko pszczele, propolis, pierzgę, pyłek kwiatowy i jad pszczeli, które mają szerokie zastosowanie w gastronomiii, medycynie, kosmetologii.

            Rodziny pszczele zamieszkują w ulach. Do wzmacniania ich konstrukcji używają żywic roślinnych zebranych z pączków i młodych pędów topoli, brzozy, świerku, kasztanowca i innych drzew, i roślin zielonych. Substancje te nazwane zostały kitem pszczelim, a ich skład ma lecznicze właściwości w zwalczaniu bakterii, grzybów, wirusów, przyspieszają regenerację tkanek itd.

            Pszczoła może wyprodukować 1/12 łyżeczki miodu. Pszczoły zbieraczki pobierają nektar z kwiatów, dodają pierwsze enzymy i przynoszą do ula. W ulu przekazują nektar pszczołom ulowym, które wzbogacają świeży nakrop w aminokwasy, kwasy organiczne, dalsze enzymy rozkładające wielocukry na cukry proste i roznoszą nektar po wielu komórkach celem jego zagęszczenia. W miarę gęstnienia, miód przenoszony jest do następnych wyżej położonych komórek, jednocześnie dalej wzbogacany w związki organiczne. Dojrzały gęsty miód jest zasklepiany, komórki plastra zamykane są cienką warstwą wosku. W gnieździe u dołu plastrów, w tzw. rodni, pszczoły wychowują czerw, powyżej składają zapasy pyłku i pierzgi. Zapasy miodu pszczoły magazynują w części nazywanej miodnią. Natura nie zna oszczędniejszych budowniczych. Plaster miodu jest najefektywniejszą ze wszystkich struktur, gdyż zużywa najmniejszą ilość wosku przy największej pojemności, jest heksagonem, a kąty między ścianami mają 120 stopni.

            W ciągu ostatnich lat zaobserwowano masowe ginięcia pszczół, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym dla środowiska, ze względu na ogromną rolę jaką odgrywają w reprodukcji dziko rosnących roślin. Zjawisko to powoduje ogromne straty ekonomiczne w produkcji roślin oleistych, owoców i warzyw.

            W niedzielę 26 sierpnia 2018 r. spotkali się pasjonaci pszczelarstwa z Powiatu Kolbuszowskiego. Rejonowe Koło Pszczelarzy w Kolbuszowej zorganizowało obchody 40-lecia powstania. Pszczelarze i licznie przybyli goście, wśród których było wielu absolwentów naszej szkoły, uczestniczyli w uroczystej Eucharystii. Następnie na czele orkiestry, pocztów sztandarowych pszczelarzy, zebrani przeszli do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Tam odbyły się główne uroczystości jubileuszowe. Wręczono także  nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego i fotograficznego „Ludzie i Pszczoły”. Imprezę uświetniał występ Szkoły Muzycznej I stopnia z Niwisk.

            Z okazji Jubileuszu Rejonowego Koła Pszczelarzy zdrowych pszczół i beczek pełnych miodu życzy społeczność ZSA-E w Weryni.

             

        • Witamy uczniów klas pierwszych!
          • Witamy uczniów klas pierwszych!

          • Autor: W.Cesarz


            Gratulujemy wszystkim przyjętym do klas pierwszych w roku szkolnym 2018/2019. Życzymy Wam i sobie od września owocnej współpracy, a na najbliższe dwa miesiące fantastycznych i bezpiecznych wakacji! 

             

            W sekretariacie są do odebrania skierowania na badania lekarskie.

            Przypominamy, tym którzy jeszcze nie donieśli wszystkich dokumentów, o dostarczenie ich do sekretariatu. Są to:

            - dwie aktualne fotografie (podpisane na odwrocie: nazwisko, imię), 
            - karta zdrowia ucznia i karta szczepień,
            - zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w danym zawodzie.

             

            Jeżeli jeszcze nie wybrałeś szkoły i chcesz dołączyć do nas zapraszamy do: Technikum  lub  Szkoły Branżowej I stopnia.  

            Szkolny zestaw podręczników 2018/2019

             

             

        • Piknik w Brzostowej Górze
          • Piknik w Brzostowej Górze

          • Autor: A. Tęcza


            Pierwsza wakacyjna niedziela okazała się niezwykle pracowita dla Dominiki, Kasi i Oli, które wspólnie z Anną Tęczą przygotowały  kolorowe,  owocowo-warzywne stoisko. Dziewczyny od dwóch lat uczą się zawodu technika żywienia i usług gastronomicznych i z dumą reprezentowały szkołę w kolejnym zakątku naszego powiatu, jakim jest Brzostowa Góra. To tutaj, podczas pikniku rodzinnego, organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową razem ze swoją opiekunką serwowały szoty warzywne z dipem koperkowym, sałatkę owocową, desery, barwne dekoracje z owoców i warzyw oraz fondue czekoladowe z owocami.

            Serdecznie dziękujemy uczennicom za pomoc i ogromne zaangażowanie! Zdjęcia

        • Lat pięćdziesiąt przeleciało
          • Lat pięćdziesiąt przeleciało

          • Autor: St. Olszówka


            Znów przyjechali na kolejny Zjazd Koleżeński Absolwentów Technikum Rolniczego w Weryni, by jeszcze raz, wśród bliskich sercu ludzi odświeżyć wspomnienia i zabrać je ze sobą w nieznaną przyszłość. To było prawdziwe święto wspomnień absolwentów - przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek i nauczycieli. Nie obyło się bez łez i wielkich wzruszeń. Spotkanie przypomniało to, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia.

            Na początek udali się na kolbuszowski cmentarz parafialny, gdzie pokłonili się przy grobach tych, co pozostawili w nich niezatarty ślad swojego istnienia. Mają to szczęście być jeszcze raz ze sobą, pomodlić  się i zapalić znicz za swoich kolegów i profesorów, którzy już tego zrobić nie mogą!

            Minęło już 50 lat od ich matury. W większości są już stypendystami ZUS. Tuż po maturze dostawali nakazy pracy i wyjeżdżali, często aż na przeciwny kraniec Polski. Wielu z nich, po rocznych przymusowych stażach, już tam zostało. Byli w wojsku, kończyli studia, ciężko pracowali. Z upływem czasu niektórzy pojechali za wielką wodę, inni wrócili. 50 lat to dwa pokolenia, mają już wnuki (wiele wnuków).

            Msza święta odprawiona przez księdza Lucjana Szumierza -  proboszcza Kolegiaty Kolbuszowskiej, na chwilę tylko, wyciszyła rozmowy i wzruszyła.

            Do pamiątkowego zdjęcia stanęło 36 absolwentów z klasy Va i Vb. Zapisanych w dzienniku było ich 68. Część nie przyjechała, wielu odeszło do Pana.

            Później, dobry sponsor, zafundował biesiadę w zajeździe ,,Rozłogi”. Nastąpił powrót do tego, co w pamięci ocalało, jako obraz najpiękniejszych lat życia. Pałac Tyszkiewiczów nazywają ,,naszym internatem”, wspominają wychowawców Kazimierza Skowrońskiego i Wenancję Górkę. Przypominają zabawne zdarzenia, swoje szkolne kłopoty, miłości, profesorów. Pamiętają z najmniejszymi detalami zdarzenia, swoje oceny, klasówki, zawody sportowe, olimpiadę wiedzy rolniczej, zjazd absolwentów w 1966 r. i wiele innych. Opowiadają jak dziewczyny z internatu musiały, już przygotowane do snu, pójść do dojenia krów, bo ,,dojarka się zepsuła”. O swoich nauczycielach mówią tylko dobrze. Mają swój obraz tamtej rzeczywistości i nic już tego nie zmieni!

            Chcieli opowiedzieć sobie całe życie, ale to przecież w sumie ponad 1500 lat :). Za mało czasu, by to zrobić na jednym spotkaniu, umówili się na następne zjazdy absolwentów.

            Jako obecny dyrektor ich szkoły wraz kierownikiem internatu Franciszkiem Batorym i  profesorem Wojciechem Wilkiem miałem niezwykły honor i zaszczyt witać, spotykać i gościć na jubileuszu rocznika 1968. To co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nimi. Mam zaproszenie na ich kolejny zjazd. Dziękuję!  Zdjęcia

        • Ku uciesze uczniów ale i nauczycieli
          • Ku uciesze uczniów ale i nauczycieli

          • Autorzy: St.Olszówka, I.Pogoda


            Koniec czerwca wszystkim uczniom kojarzy się z finałem roku szkolnego. Właśnie wtedy mija czas obowiązkowego pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, a zwieńczeniem całorocznej pracy są świadectwa. Te z wyróżnieniem wręczane były uczniom ZSA-E w Weryni przez dyrektora Stanisława Olszówkę podczas uroczystej akademii. Natomiast kandydat do Stypendium Prezesa Rady Ministrów - Konrad Świątek (1ez), dyplom wraz z gratulacjami otrzymał od wicestarosty Powiatu Kolbuszowskiego - Wojciecha Cebuli.

            Zebrani usłyszeli od dyrektora szkoły obietnicę, że przez najbliższe dwa miesiące nie będzie klasówek, sprawdzianów, porannego wstawania i zadań domowych, ponieważ nadszedł radosny czas swobody i wypoczynku.

            W dalszej części przemówienia dyrektor poinformował, iż rok szkolny 2017/2018 rada pedagogiczna uważa za udany.

            Dlaczego?

            Powiększyliśmy bazę materialną o pracownię żywienia, językową i komputerową. Biblioteka wzbogaciła się o nowe, ciekawe pozycje wydawnicze. Wielu spośród Was w trakcie roku wyjechało na staż za granicę. Bardzo dobrze zdawaliście egzaminy zawodowe.

            Na zakończenie dyrektor skierował podziękowania do uczniów, którzy godnie reprezentowali szkołę podczas konkursów, olimpiad i zawodów sportowych, chlubnie zapisując się na kartach historii. Słowa uznania usłyszeli także nauczyciele i pracownicy szkoły.

            Dzień 22. czerwca 2018 r. z pewnością zapamiętają uczniowie klasy 3-ciej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, jako ostatni spędzony w tutejszej szkole. Do nich Stanisław Olszówka powiedział: Drodzy Absolwenci! Życzę Wam, abyście  w pracy/kolejnej szkole odnaleźli miejsce dla siebie, odnaleźli nowych kolegów, a nawet przyjaciół oraz - co również bardzo ważne - spotkali życzliwych, a jednocześnie wymagających nauczycieli/pracodawców. Życzę, aby doświadczenia zdobyte w czasie edukacji w naszej szkole dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu. Wam - młodym ludziom, wstępującym w dorosłość życzę, abyście czuli się potrzebni tu, w kraju, bądź w Europie. Życzę pomyślności i wyrażam przekonanie, że nie zawiedziecie. Życzę powodzenia!

            Wszystkim zebranym i sobie życzę, aby czas wolny przysporzył nam sił i zapału do zmagań w nowym roku szkolnym. Bądźmy radośni i swobodni, ale jednocześnie rozważni, przewidujący i ostrożni. Do zobaczenia 3 września! Zdjęcia

        • Laureatki ogólnopolskiego konkursu pt. "Nasi sąsiedzi - Żydzi"
          • Laureatki ogólnopolskiego konkursu pt. "Nasi sąsiedzi - Żydzi"

          • Autorzy: P.Gielarowska, B.Olszówka, B.Sobowska-Rekut


            Nasi uczniowie mają wiele talentów i pasji. Jednak nie sztuką jest je mieć, sztuką jest je umieć dobrze wykorzystać. Udało się to Brygidzie Bujak, Patrycji Gielarowskiej i Justynie Witas, które połączyły swoje zdolności i nagrały film! Nasze dziewczyny wzięły udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Nasi sąsiedzi - Żydzi”. Zajęły w nim III miejsce! To ogromny sukces! Wcześniej jednak, aby móc uczestniczyć w etapie ogólnopolskim, musiały przejść etap wojewódzki, w którym zajęły I miejsce uzyskując 50 pkt. Film ukazuje miejsca w Kolbuszowej, związane z kulturą i życiem Żydów, tj. synagogę, cmentarz żydowski. Celem konkursu było m.in. przywrócenie pamięci o społeczności żydowskiej, popularyzowanie wiedzy na jej temat i funkcjonowanie sztetli (małych miasteczek zamieszkiwanych przez społeczność żydowską) na terenie Polski przed wybuchem II wojny światowej, w tym życia codziennego, aktywności społeczno-gospodarczej i kultury. Dziewczęta wykazały się pomysłowością i kreatywnością podczas tworzenia filmu. Tytuł filmu ,,Menora” pochodzi od nazwy  świecznika, który jest jednym z najważniejszych symboli kultury żydowskiej.

            Autorki w swojej pracy umiejętnie wkomponowały fragmenty historycznego dokumentalnego filmu z 1929 r. ukazującego zaginiony przedwojenny świat społeczności polsko–żydowskiej żyjącej w Kolbuszowej.

            W ostatnią sobotę 16.06 2018 r. udały się na finał do Chmielnika koło Kielc, aby odebrać zasłużoną nagrodę. Sukces naszych uczennic jest tym większy, że na konkurs nadesłano 155 prac z 12 województw.

            Przypominamy, że jest to już drugi sukces ogólnopolski tego zespołu. W 2017 roku zajęły również 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie  IPN-u pt. ,,Ród Tyszkiewiczów”, w którym omawiają kolejny nieistniejący świat polskich ziemian zniszczony przez II wojnę światową i komunistów. Autorki filmów lubią poruszać trudne tematy naszej historii. Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów. Może któraś z nich zostanie kiedyś profesjonalnym twórcą filmów i scenariuszy?....

             

        • Laureaci konkursu "Wolna i niepodległa"
          • Laureaci konkursu "Wolna i niepodległa"

          • Autor: B.Olszówka


            Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej ogłosiło i  przeprowadziło IV Powiatowy Konkurs Twórczości Patriotycznej pt. ,,Wolna i niepodległa”. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz uwrażliwienie jej na dziedzictwo kulturalne i historyczne. Z naszej szkoły cztery uczennice wzięły udział w konkursie zajmując najwyższe miejsca.
            Patrycja Gielarowska zajęła – I miejsce w kategorii poezji,
            Katarzyna Róg – II miejsce w kategorii prozy,
            Patrycja Ofiara - III miejsce w kategorii prozy,
            Elżbieta Kopeć wyróżnienie w kategorii plastycznej.
            Rozdanie nagród odbyło się 10.06.2018 r. na rynku w Kolbuszowej podczas patriotycznej uroczystości zorganizowanej dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięli udział  przedstawiciele władz samorządowych , wojewódzkich oraz wicepremier rządu RP pani Beata Szydło, która osobiście wręczała nagrody i  gratulowała  wyróżnionej  młodzieży. Zdjęcia

            Źródło zdjęcia: http://www.powiat.kolbuszowski.pl/aktualnosci/uroczystosc-patriotyczna-w-niwiskach-i-kolbuszowej,2652.html
            Źródło zdjęcia: http://www.korsokolbuszowskie.pl/a/2820/zdjecia/12126,html#media12126

             

        • Komedia iście królewska
          • Komedia iście królewska

          • Autorzy: K.Maciąg, K.Wachowska


            W ubiegły czwartek udaliśmy się do Pałacu Tyszkiewiczów w Weryni, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. ,,Komedia iście królewska''. Przedstawienie przygotowała grupa młodzieżowa z Mielca - ANTRAKT, a wszyscy występujący byli w tym samym wieku co my! Gdy na sali zapadła zupełna cisza, ze sceny rozbrzmiały pierwsze głosy. Młodzi amatorzy, w niezwykły sposób, przedstawili nam dwie przeplatające się ze sobą historie.

            Pierwsza ukazywała rozwijające się uczucie między Słońcem a Księżycem. Przypadkowe spotkanie przerodziło się w piękną miłość, której nie jest w stanie pokonać żadna ,,siła grawitacji''. Druga zaś opowiadała o księciu, dla którego matka poszukiwała kandydatki na żonę - jednak bezskutecznie. Tymczasem pewna piękna księżniczka żyła z myślą, iż rodzice pragną jej zamążpójścia.

            Myślicie, że tych dwoje się spotkało i żyli długo i szczęśliwie? Nic bardziej mylnego! Książę bowiem pojął za żonę zwykłą dziewczynę, a księżniczka zakochała się bez pamięci w zwykłym służącym- Marianie. Historia inna niż większość powszechnie znanych z bajek, znalazła jednak szczęśliwe zakończenie. Nie szata bowiem zdobi człowieka, a szczęście może odnaleźć zarówno księżniczka, jak i służąca,  gdyż prawdziwym skarbem człowieka jest potęga miłości- silniejszej niż śmierć! 

            Kolorowe stroje przykuwały wzrok, a żywa gestykulacja i muzyka uświetniły cały występ. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem przedstawienia był niezwykły humor nadający lekkość, iż nie sposób było oderwać uwagi od bohaterów. Spektakl od początku do końca wzbudzał zainteresowanie i ciekawość, jak wszystko się potoczy. Młodzi aktorzy w niecodzienny sposób przenieśli nas do fantastycznego świata, w którym chcielibyśmy pozostać na dłużej. Polecam ,,Komedię iście królewską'' każdemu - bez względu na wiek. Gwarantuję, nie pożałujecie! Zdjęcia

        • Języki obce na wesoło
          • Języki obce na wesoło

          • Autorzy: J.Godzisz, A.Kiwak


            Dzień Języków Obcych jest okazją do popularyzowania wiedzy na temat różnych języków, promowania różnorodności językowej i kulturowej, a także zachęcania młodzieży do nauki języków, gdyż pomaga to nawiązywać kontakty i ułatwia znalezienie pracy. W tegorocznych obchodach Dnia Języków Obcych uczestniczyła niemal cała społeczność szkolna. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z kulturą, geografią i życiem politycznym Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec. Odważni zmierzyli się także z łamańcami językowymi. Z ogromnym entuzjazmem spotkała się konkurencja, polegająca na rozpoznawaniu wykonawcy i tytułu usłyszanej piosenki. Wszystkie rywalizujące drużyny zostały nagrodzone słodkimi upominkami. Zdjęcia

             

        • Piękno Podkarpacia
          • Piękno Podkarpacia

          • Autor: M.Banaś


            Jeszcze pozostało dni kilka wytężonej pracy. Tęsknie patrzymy przez szyby w dal doganiając wzrokiem beztroskie sójki. Szkolne powojniki zakwitły i teraz przechwalają się przed nami swymi barwami podsycając w nas tęsknotę do wakacji…A więc spakujmy się już dziś i jedźmy! Tak sobie postanowiliśmy, że w pewien czerwcowy ciepły dzień ruszymy w drogę i z otwartym umysłem przyjmiemy to, co zaobserwujemy. Celem naszej podróży zostały wybrane miejsca ciekawe, zaskakujące, urocze. A więc jako pierwszy niech będzie zamek w Krasiczynie. Potężna architektura, fosa i armaty przykuwają naszą uwagę. Zaciekawieni nie odstępujemy przewodnika na krok. To on nas porywa w podróż po czasie. Dotykając skrawków historii wyobrażamy sobie piękne sale, malowidła, płaskorzeźby. Z uwagą wsłuchujemy się w wydarzenia, jakie miały miejsce wśród tych murów. Smutkiem zostajemy ogarnięci, gdy słyszymy o tragediach rodziny Sapiechów, późniejszych grabieżach i dewastacji. Wypatrujemy niepewnie Białej Damy, bo takowy duch szesnastoletniej dziewicy krąży po tym miejscu.  Zaduma szybko ustępuje miejsca zaskoczeniu, gdzie w ścianach zamku odkrywamy tajemnicze przejścia. Niezwykłym też okazały się lochy, jednak dochodzące z nich jęki i szlochania prędko odganiają nas stamtąd. Nim odjedziemy długą chwilę spędzamy w parku, w którym to stoi szczególny miłorząb dwuklapowy. Trzykrotne obejście go, spełnia miłosne pragnienia. A więc śmiało obchodzimy Ósmy czerwca jest dniem ciepłym, a nawet gorącym. By nie odczuć dokuczliwego słońca udajemy się do oazy zieleni – ogrodu botanicznego w Bolestraszycach. Jako pierwszy daje się poznać ogród sensoryczny. Tu nie ma mowy o oglądaniu roślin i czytaniu tabliczek – tu obowiązkowo trzeba wszystkie dotknąć, powąchać a nawet skosztować (morwa nieudolnie chciała ukryć przed nami swe owoce). Ruszamy w głąb ogrodu. Mnogość gatunków zaskakuje każdego. Olbrzymia gunnera, cypryśnik błotny, kasztanowiec drobnokwiatowy, toreja kalifornijska, klon strzępiastokory... A wśród ciszy i cienia bajeczne wiklinowe ozdoby i drewniane rzeźby. Kolorowe pawie rozpościerają swe pióra trochę komicznie nimi potrząsając. Odwracają się do nas przodem i dumnie prezentują swe wdzięki, jakby wiedziały, że chcemy je sfotografować. Po długich spacerach odpoczywamy. Czeka już na nas rozpalony ogień i kiełbaski. Takie lekko spieczone, trochę przyprószone popiołem smakują najlepiej! I dość przygodo, czas powrócić do domu. Ale obiecaliśmy sobie, że niebawem, gdy znów drażnić nas będą weryńskie ptaki, udamy się w kolejną podróż. Zdjęcia

        • Trening na trampolinach
          • Trening na trampolinach

          • Autorzy: P.Gielarowska, J.Witas, A.Kiwak


            Zdrowy styl życia może być fajny i ciekawy. Jedząc „z głową” i uprawiając sporty, nasze samopoczucie się poprawi. Jak trenować, aby uzyskać efekty? Pokazali nam to trenerzy ze „Strefy Fitness” z Nowej Dęby. Trening na trampolinach to ciekawa forma ruchu. Nie tylko dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, ale i bardzo fajnej zabawy. Dobrze jest się czasem porządnie zmęczyć, ma to wiele pozytywnych następstw, np. zmniejsza stres, uspokaja, zapobiega wszelkim chorobom. Podczas aktywności fizycznej uwalniają się również hormony szczęścia-endorfiny. Wszystkie te korzyści są doskonałą motywacją do regularnego uprawiania sportu. Takie ćwiczenia są bardzo efektywne i przynoszą wiele radości! Warto spróbować! Zdjęcia

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie