• Książka na weekend
          • Książka na weekend

          • Przez październik w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, będziemy prezentować książki, których treść dotyczy bibliotek, książek, bibliotekarzy. Zapraszam po książkę Markus'a Zusak'a pt. "Złodziejka książek"

            Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

            Żródło: https://www.taniaksiazka.pl

          • Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

          • W dniu dzisiejszym Szwedzka Akademia przyznała Literacką Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk "za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".Nagroda jest przyznawana od 118 lat, a jej polscy laureaci to: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996).

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Autor: B.Sobowska-Rekut

          • W Bieszczadach

          • Autor: M.Laube-Skowrońska
            04.10.2019 r.
            _________________________

            3 i 4 października to dni, które na długo pozostaną w pamięci uczestnikom wycieczki w Bieszczady. Góry nie były łaskawe dla przybyszy i przyjęły ich chłodem, deszczem oraz ... śniegiem!  Rzucane pod nogi kłody stanowiły próbę, jak również wyzwanie dla wszystkich. Młodzież wraz z opiekunami okazała się niezwyciężona, ponieważ pokonała przeszkody i dotarła do Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Podsumowaniem pierwszego dnia wyprawy była wizyta w Muzeum Przyrodniczym  Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Drugiego dnia pogoda była już bardziej łaskawa i pozwoliła zameldować się na Połoninie Caryńskiej, skąd można było podziwiać przepiękne widoki, uwiecznione na fotografiach. Wyprawę dla swoich wychowanków z klasy III szkoły branżowej oraz grupy uczniów żądnej przygód zorganizowała p. Małgorzata Laube-Skowrońska, którą wspierali nauczyciele Kazimiera Gul i Grzegorz Warunek.

        • Książka na weekend
          • Książka na weekend

          • Autor: B.Sobowska-Rekut
            4.10.2019 r.
            -------------------

            Przez cały październik w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, będziemy promować książki, których treść dotyczy bibliotek, książek, bibliotekarzy. Zapraszam po książkę Umberto Eco "Imię róży"

            Listopad 1327 roku. Do znamienitego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. W klasztorze panuje ponury nastrój. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest nagląca, gdyż za kilka dni w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna, w której wezmą udział dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece. Bogaty księgozbiór, w którym nie brak dzieł uważanych za niebezpieczne, mieści się w salach tworzących labirynt. Intruz może tam łatwo zabłądzić, a nawet - jak krążą słuchy - postradać zmysły.Powieść ukazała się w 1980 roku. Jej sukces czytelniczy był wielkim zaskoczeniem dla teoretyków i krytyków literatury. Dziś „Imię róży” zalicza się do arcydzieł XX wieku.Wydanie przejrzane i poprawione przez Autora!!Umberto Eco przeczytał swoje wydane trzydzieści lat temu Imię róży i jak większość autorów od postanowił je poprawić. Nie zmienił oczywiście stylu ani fabuły, ale zapragnął nadać tokowi narracji nieco więcej lekkości.W posłowiu napisał również: „Natrafiłem też na parę błędów, które się wkradły, gdyż przekładałem średniowieczne źródła w zbyt wielkim pośpiechu; odkryłem na przykład, że w ówczesnym zielniku pojawia się nazwa cicerbita (oznaczająca pewien rodzaj cykorii), ale ja odczytałem ją jako cucurbita i w ten sposób zmieniłem ją w dynię — a dyni w średniowieczu nie znano, pojawiła się u nas dopiero po odkryciu obu Ameryk.” Znalezienie owych zmian wprowadzonych przez autora i poprawionych przez niego błędów – jakaż fascynująca przygoda dla miłośników twórczości Umberta Eco!

            Źródło:http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4805134/imie-rozy

          • Architekci na łonie natury

          • Autor: I.Pogoda
            02.10.2019 r.
            ________________

            Spacer po pobliskim otoczeniu szkoły może sprawić niezwykłą przyjemność, ponieważ o tej porze roku zieleń przełamują kolory jesieni: żółcienie, pomarańcze, czerwienie i brązy. Słońce, zaskakująco mocne dzisiaj,  prześwietlało kolorowe liście. W tak pięknej scenerii klasa 3 architektury krajobrazu projektowała swoją szkołę marzeń, dbając o każdy detal związany z aranżacją zieleni. Obcowanie w pobliżu natury wprawiło wszystkich w doskonały nastrój i obudziło zapał twórczy w artystach.

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • Autorzy: A.Kwiecień, A.Kiwak
            02.10.2019 r.
            _________________________

            Czy wiesz, że jest ponad 200 języków europejskich? Uświadamiamy to sobie corocznie dnia 26 września . W tym dniu 800 milionów Europejczyków z 47 krajów jest zachęcanych do nauki języków obcych. Jak będziemy się uczyć – nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i niezaprzeczalne liczne związane z tym korzyści, np. znajomość języków obcych w szkole procentuje dobrymi ocenami. Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych odbył się w naszej szkole III Szkolny Konkurs Wiedzy o Francji i Niemczech. Wzięło w nim udział 54 uczniów, których zadaniem było rozwiązać test sprawdzający wiedzę z zakresu kultury, historii, geografii,  kuchni i języka. 

            Uczniowie z najlepszymi wynikami:

            Test wiedzy o Francji

            I miejsce – Konrad Świątek  (kl. III ez)
            II miejsce – Patrycja Magda  (kl. IV z)
            III miejsce – Kinga Płaza (kl. III ez) 

            wyróżnienia:
            Gabriela Ofiara (kl. I bc)
            Natalia Snopek (kl. II ae)
            Łucja Jagoda (kl. IV ae)

            Test wiedzy o Niemczech

            I miejsce - Kamil Krupa (kl. III ae)
            II miejsce - Ewelina Sitarz (kl. I bc)
            III miejsce - Weronika Gdowik (kl. III ae)  

            wyróżnienia:
            Patrycja Tabaka (kl. I z),
            Patrycja Tęcza (kl. III ez),
            Patrycja Ozga (kl. I bc),
            Kinga Śpiewak (kl. III ae)

          • Ekonomiczne gry edukacyjne

          • Autorzy: E.Serafin, A.Kiwak
            2.10.2019 r.
            -----------------

            Dzień Młodych Pasjonatów był świetną okazją do zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat zawodu ekonomisty. 45 uczniów szkół podstawowych, w ten rześki, jesienny poranek przybyło wraz z opiekunami do naszej szkoły, aby uczestniczyć w ekonomicznych grach i zabawach edukacyjnych. Pod bacznym okiem starszych kolegów i koleżanek – ekonomistów z klasy trzeciej, rozpoczęli fascynującą przygodę z ekonomią. Po oficjalnym powitaniu i przedstawieniu szczegółowego planu działania, uczniowie z klas siódmych i ósmych przystąpili do pierwszego konkursu jakim były ,,ekonomiczne gry terenowe”. Pełni pozytywnej energii, zapału i w duchu rywalizacji fair play uczestniczyli w tej konkurencji, w której liczył się spryt, spostrzegawczość, kondycja fizyczna i oczywiście wiedza ekonomiczna. Wszyscy uczniowie ukończyli ten, ,, maraton ekonomiczny”. Jak dużo radości, szczęścia, a zarazem kreatywności, determinacji i zapału wyzwolił wśród uczestników, wiedzą najlepiej wszyscy zaangażowani.
            Dreszczyk emocji towarzyszył uczestnikom także podczas teleturnieju KAHOOTA, który polegał na udzieleniu przez daną drużynę prawidłowej odpowiedzi z zakresu ekonomii w jak najszybszym czasie.
            Kolejnym punktem harmonogramu były warsztaty realizowane na programie Subiect GT, na którym ekonomiści z naszej szkoły uczyli młodszych kolegów jak sporządzić fakturę VAT w programie komputerowym. Dalsze atrakcje to ekonomiczne gry edukacyjne oraz rozwiązywanie anagramów. I choć ekonomia, zarządzanie i marketing wciągnęły uczniów w swój magiczny świat to przerwa okazała się bardzo smaczna. Tą przerwą była degustacja potraw i napojów przygotowanych przez uczniów kształcących się w technikum żywienia i usług gastronomicznych w naszej szkole. Bardzo dziękujemy naszym uczniom wraz z opiekunami za pyszne przekąski!
            Na zakończenie uczestnicy przygody z ekonomią otrzymali upominki, na najlepszych z najlepszych, czekało już podium, były dyplomy wręczane przez Dyrektora Szkoły pana Zbigniewa Bogacza. Dodatkowo wyróżnieni uczniowie otrzymali talony pieniężne, a na wszystkich uczestników naszych gier i zabaw ekonomicznych czeka wycieczka do oddziału Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie, która zostanie zorganizowana już w październiku.
            Drodzy uczniowie, mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej szkole wśród ekonomistów, na długo zapamiętacie, a sama ekonomia będzie dla Was interesującą perspektywą na przyszłość. Jeśli więc zechcecie kontynuować dalszą ścieżkę edukacyjną razem z ekonomią – to zapraszamy do nas!

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie