• Wspomnienia

          • Jestem tegoroczną maturzystką. Chciałabym podsumować moją szkolną wędrówkę, która zmierza powoli ku końcowi. Jestem dumna z tego, że mogłam swoją przygodę przeżyć w Technikum w Weryni. To miejsce zawsze będzie mi się kojarzyło z radosną atmosferą oraz z  osobami, które udało mi się poznać. Warsztaty, konkursy, wycieczki,  zajęcia praktyczne, to coś czego na pewno będzie mi brakować. Chętnie angażowałam się w życie szkoły, dlatego też mam miłe wspomnienia z tego czasu. Myślę, że zostawiłam cząstkę siebie w szkole.

            Na podsumowanie kierunku w którym się kształciłam, czyli technik żywienia i usług gastronomicznych chciałabym dodać kilka słów o sobie. Od dziecka podpatrywałam jak moja starsza siostra przygotowywała pyszne ciasto, a ja chciałam jej dorównać. To ona zaszczepiła we mnie „bakcyla’’ pieczenia. Z biegiem lat sama próbowałam gotować i piec różne wyroby, czytałam przepisy, szukałam inspiracji w internecie. Z góry wiedziałam, że chcę iść na „żywienie’’. Trafiając tu zaczęłam spełniać swoje marzenia. W szkole udało mi się poznać nauczycieli, którzy służyli pomocną dłonią, poszerzyli moją wiedzę i doświadczenie za co im bardzo dziękuję. Ogromnym wsparciem była też moja klasa, która również miała zamiłowanie do gastronomii i zawsze wymienialiśmy się pomysłami. Po ukończeniu szkoły dalej chcę rozwijać moją pasję i dążyć do perfekcji, bo przez całe życie się uczymy.      

             

            Autor: Kinga Wilczyńska   

          • „Made in serce”

          • W dniach 29-31 marca przeżywaliśmy nasze szkolne rekolekcje zatytułowane „Made in serce”. Był to niezwykły czas, święty czas dla każdej wspólnoty. W tym roku rekolekcje prowadził katecheta ks. Mariusz Uryniak. Pierwszego dnia próbowaliśmy sobie wyobrazić Boga poszukującego. Każdy z nas czasami poprzez swoje grzechy ucieka przed Bogiem, a Jezus – jak czytamy w Dzienniczku św. Faustyny: „ściga nas swoim miłosierdziem”. W tym dniu po rekolekcjach gościliśmy w progach szkoły ks. bp. Edwarda Białogłowskiego, który wizytował parafię Werynię. Skierował On do nas swoje słowo otuchy i troski, a także zapewnił o pamięci modlitewnej za wszystkich zdających egzamin maturalny i zawodowy. Drugiego dnia rekolekcji głównym tematem rozważań było stawanie w prawdzie. Kim tak naprawdę jesteśmy? W myśl słów Jezusa „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Był to czas „zdzierania” masek, które tak często zakładamy w swoim życiu. Na zakończenie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. W czasie kazania ks. Rekolekcjonista  porównywał życie do pociągu i kazał zastanowić się czy zmierza ono we właściwym kierunku? Jezus – „konduktor” naszego życia, zweryfikował plany. Ostateczną stacją życia ma stać się Niebo. Bogu niech będą dzięki za czas rekolekcji. Ufamy, że  przyniosą jak najpiękniejsze owoce w życiu wszystkich.

            Autor: ks. Mariusz Uryniak

            W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy ks. Mariuszowi  za wygłoszone słowo Boże  i dary Ducha Świętego.  Szczęść Boże na każdy dzień Twego życia.

          • Kulinarne innowacje

          • Od lutego uczniowie kierunków gastronomicznych mają okazję uczestniczyć w innowacjach pedagogicznych dotyczących tradycyjnych potraw z dziczyzny i ptactwa dzikiego. Przez kilka ostatnich tygodni nasza młodzież uczyła się wykonywania potraw z ptactwa dzikiego,  zwierzyny łownej drobnej i grubej. Ponadto uczniowie sporządzali sosy i dodatki skrobiowe oraz przygotowali aranżacje potraw z dziczyzny. Wykorzystując mięso ptactwa i dziczyzny przygotowali również potrawy chorwackie, francuskie, portugalskie i hiszpańskie, których nauczyli się w czasie mobilności, odbywających się w ramach projektu Food Redefined oraz PO WER Nasza szkoła Twoją szansą na sukces. Zadaniem uczestników mobilności było pokazanie iż dziczyzna jest elementem wspólnym w różnych kuchniach europejskich. Przygotowali wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami  udziec jagnięcy z pieczonymi ziemniakami, migas z kapusty i ziemniaków, balotynę z perliczki z kaszą bulgur, udziec z jelenia po burgundzku z chipsami warzywnymi. Ćwiczyli także sporządzanie potraw kuchni hiszpańskiej czyli grillowaną ośmiornicę z chlebkiem z batatów, pieczonego dorsza oraz risotto z kaszy jaglanej. Prawdziwa eksplozja smaków!

            Poniżej wybrane przepisy:

            Polędwica z jelenia w zalewie
            Składniki:
            ok. 1,5 kg mięsa,
            2 marchewki, pietruszka, seler
            2 kg cebuli,
            czerwona vegeta,
            1 szklanka oleju, 1/2 szklanki oliwy.

            Wykonanie:

            Warzywa gotować z mięsem 4 godziny, bez soli. Wyciągnąć z wody, ostudzić, osuszyć, pokroić na cienkie plastry (4 mm), a cebulę skroić w drobną kostkę. W salaterce układać warstwy: cebula, czerwona vegeta, mięso, dobrej jakości olej połączony z oliwą, znowu cebula, vegeta, mięso i olej. Schłodzić. Podawać z chlebkiem czosnkowym.

             

            Wykwintna sałatka z polędwiczką z dzika
            Składniki:
            1, 5 kg polędwicy z dzika
            sól peklująca Prymat, kminek, czosnek 3 ząbki
            1 opakowanie sera mozzarelli mini,
            opakowanie mixu sałat z rukolą,
            małe opakowanie pomidorków cocktailowych,
            żółtej papryki,
            Mały słoiczek miodu wielokwiatowego,
            2 łyżki musztardy
            4 łyżki octu balsamicznego,
            6 łyżek oleju
            sól, pieprz,
            8 ząbków czosnku.
             

            Wykonanie:
            Zamarynowane mięso osączyć z zalewy, natrzeć kminkiem, czosnkiem, przyprawami, podsmażyć na ostrym ogniu w celu zarumienienia, piec około1 godziny w rękawie do pieczenia i studzić. W słoiku wymieszać  szklanki oliwy, 3-4 łyżeczki octu balsamicznego, 1 łyżeczkę miodu i pokrojone ząbki czosnku. Doprawić do smaku. Upieczoną polędwiczkę pokroić na kawałki 2 cm na 2 cm i lekko. Umyte pomidorki i kulki serowe pokroić na połówki. Na talerzu jednoporcjowo na spód wysypać sałatę, rozdrobnione pomidorki, słupki papryki, kuleczki serowe i kawałki polędwiczki. Całość  polać przygotowanym sosem.

             

            Polędwiczki z dzika z linguine( lingwini ) cukiniowym.

            Składniki:
            1, 5 kg polędwicy z dzika,
            przyprawa do mięsa, kminek, czosnek 3 ząbki,
            - 2 łyżeczki musztardy, sól i pieprz.

            Polędwiczki osuszyć, natrzeć musztardą, solą i pieprzem, obsmażyć na gorącej suchej patelni, przełożyć do formy i wstawić na 40 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 .Lekko przestudzone pokroić w skośne plastry po 2 na osobę.

            Lingwini cukiniowe.

            3 cukinie, 2 duże pomidory, 1 por lub biała cebula, główka czosnku, 2 łyżki oliwy lub oleju, sól i pieprz, szczypior.

            Pora pokroić w półplasterki, czosnek posiekać, pomidory obrać ze skórki , usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę, cukinie wymyć, usunąć końcówki i pokroić w długie frytki. Tłuszcz rozgrzać, włożyć pora i czosnek, mieszając ogrzewać 1 minutę, dodać cukinie , a na końcu pomidory, ogrzewać do lekkiego zmięknięcia/delikatnie mieszać, aby nie zniszczyć struktury warzyw. Zdjąć z ognia, przyprawić i posypać pokrojonym szczypiorem. Na lingwini układać plastry mięsa.

            Autor: A. Tęcza, W. Majewska B. Sobowska -Rekut

          • Tajemnicze miejsce…

          • Gdzie ono jest? Okazało się, że może być w opuszczonej bibliotece, w więziennej celi, w drewnianym domku, na strychu, w sobie… Także w starym zamku, przy zapomnianej studzience, w leśnej ciszy, w królestwie Elfów. Dla niektórych to Polska, dla innych serce…

            Jakże nietypowe tajemnicze miejsca wyszukała i opisywała nasza młodzież, która po raz kolejny  wzięła udział już w XIII Powiatowym Konkursie Poezji i Prozy. Konkurs organizowany jest z dużym powodzeniem przez Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Młodzież w tym roku przesyłała swoje teksty nigdzie dotąd niepublikowane na temat tajemniczego miejsca. Mógł to być  wiersz  lub utwór pisany prozą w jednym egzemplarzu. Jury konkursu  oceniało oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość formy i kompozycję,  a także poziom językowy  prac.

            Dziękujemy za tajemnicze wrażenia!

             

            Wyniki konkursu:

            kategoria PROZA -  szkoły podstawowe 

            I miejsce: Nina Sudoł z PSP im. M. Konopnickiej w Komorowie
            II miejsce: Klaudia Krzysik ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bukowcu
            III miejsce: Konrad Kopeć ze Szkoły Podstawowej w Dzikowcu

             Wyróżnienia: Aleksandra Rogowska (Komorów), Sandra Więcław (Bukowiec), Patrycja Reguła (Widełka)

             

            kategoria PROZA -  szkoły ponadpodstawowe
            I miejsce:  Amelia Dziadura i Piotr Wawrzonek  z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej
            II miejsce: Aleksandra Durak z  Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni i Emilia Rusin z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej
            III miejsce: Oliwia Komaniecka (LO) i Natalia Wit (ZSA-E)

             Wyróżnienie: Katarzyna Gola i Wiktoria Cholewa (ZSA-E w Weryni)

             

            kategoria POEZJA -  szkoły podstawowe

            I miejsce: Gabriela Kretowicz ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce i Emilia Łeptuch z PSP im. M. Konopnickiej w Komorowie
            II miejsce: Julia Lampart z PSP im. M. Konopnickiej w Komorowie i Wiktoria Ziembka Szkoły Podstawowej w Dzikowcu
            III miejsce: Emilia Dziuba ze Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowakowskiego w Trzęsówce , Karolina Kopeć z PSP im. M. Konopnickiej w Komorowie

             Wyróżnienia: Agata Zimny (Mazury), Wiktoria Wojnar, Kinga Jamróz i Agata Maciąg (Dzikowiec)

             

            kategoria POEZJA -  szkoły ponadpodstawowe


            I miejsce: Ewelina Buczek z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych  w Weryni
            II miejsce: Gabriela Pawłowska (LO) i Szymon Zieliński (ZSA-E w Weryni)
            III miejsce: Marcin Rzeszutek (LO)

            Wyróżnienie: Weronika Fitał

            Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

             

            Autor: Katarzyna Wachowska

             

          • Kiermasz Wielkanocny SKC !!!

          • W dniach od 11-12.04.2022 r. (poniedziałek i wtorek)  Szkolne Koło Caritas organizuje Kiermasz wielkanocnych ciasteczek. Udekorowane lukrem będą miały różne kształty symbolizujące Wielkanoc: baranki, kurczaczki, jajka, kaczuszki. Sprzedaż ich będzie odbywała się na długiej przerwie przy wejściu głównym do szkoły. Uzyskane fundusze z akcji SKC będą przekazane dla osób potrzebujących lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

            Dziękuję klasie I kucharz, II i III z technikum żywienia i usług gastronomicznych za pomoc w wypiekaniu ciasteczek oraz dekorowanie ich.

            Serdecznie zapraszamy: Szkolne Koło Caritas

            Organizator: Agnieszka Biestek

             

          • Pasja cukiernicza

          • Opowiem Wam o mojej pasji do cukiernictwa. Od kilku lat interesuję sie cukiernictwem, dlatego wybrałam tę szkołę. Nie zawsze moje słodkości były idealne, lecz nie poddawałam się. Pogłębiałam swoją wiedzę, poznając różne tajniki i techniki cukiernicze. W szkole mogłam liczyć na rady ze strony nauczycielek z przedmiotów zawodowych. Najbardziej rozkochałam się w wykonywaniu tortów, ale i nie tylko. To dopiero początek, ale już teraz mogę pochwalić się moimi kilkoma wypiekami. Oto kilka zdjęć przedstawiających moje słodkości.

            Piszę to jako tegoroczna maturzystka, której przygoda z ZSAE w Weryni właśnie dobiega końca. Bardzo szybko minęły te 4 lata w tej szkole. Będę wspominać ten czas bardzo dobrze, chwile spędzone tutaj zapamiętam na  długo. Tych wspaniałych momentów było bardzo wiele, czas spędzony ze znajomymi, lekcje czy zajęcia praktyczne, które zapamiętam szczególnie, na nich zawsze panowała super atmosfera. Warto wspomnieć o konkursach czy warsztatach, dzięki którym mogliśmy doskonalić swoje umiejętności. 

            Autor: Gabriela Jabłońska

          • OLIMPUS SESJA WIOSENNA 2022

          • W ostatnim tygodniu marca br. odbyła się w naszej szkole sesja wiosenna ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z języka angielskiego Olimpus. Test olimpiady składał się z 30 pytań (dotyczących rozumienia czytanego tekstu, gramatyki, kultury krajów anglojęzycznych itp.) i podanych do nich 4 odpowiedzi. W testach z sesji wiosennej jedna odpowiedź, dwie, trzy lub wszystkie mogły być poprawne. Także mogło zdarzyć się tak, że żadna z odpowiedzi nie była właściwa. Z tym trudnym wyzwaniem zmierzyło się 10 uczniów z klas czwartych, którzy w ten sposób mogli sprawdzić swoje umiejętności w tym zakresie tuz przed maturą. Aktualnie pozostaje nam czekać na wyniki. Trzymajcie kciuki!

            Autor: Natalia Snopek

          • Mistrzostwo Narodowego Teatru Edukacji 

          • Dnia 28 marca młodzież z naszej szkoły udała się na spektakl teatralny do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Tematem wystąpienia był dramat Adama Mickiewicza pt. Dziady cz. III. Gra aktorów, którzy odegrali asceniczny dramat od pierwszego momentu zaciekawiła wszystkich widzów. Każdy ich gest, mimika i wyważony ton głosu w wyjątkowy sposób podkreślały odgrywaną scenę. Wzrok przykuwała również dekoracja i wyjątkowe oświetlenie sceny teatru.         
            W spektaklu aktorzy podjęli się tematyki walki o wolność ojczyzny i martyrologii narodu polskiego. Przedstawili postawy przedstawicieli polskich i rosyjskich środowisk na podstawie historycznych wypadków związanych z procesem filomatów i filaretów. Zaprezentowali jedną z najbardziej niesamowitych i trudnych do odegrania scen jaką była Wielka Improwizacja. Ukazali klęskę prometejskiej postawy Konrada, który samotnie chciał przeciwstawić się złu caratu, żądając od Boga władzy nad ludzkimi duszami (sc. II) a także mesjanistyczną wizję Księdza Piotra (sc. V) oraz brutalność Senatora Nowosilcowa.
                     
            Uważam, że przedstawiony spektakl był warty uwagi. Aktorzy w interesujący sposób opowiedzieli widzom tą jakże trudną historię i ułatwili zrozumienie lektury Mickiewicza.

            Autor: Kinga Margańska

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. To choroba nieuleczalna, jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jej nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

            Autystyczny umysł oznacza posiadanie stylu myślenia, uczenia się i nawiązywania relacji z ludźmi, który jest odmiennym od standardowego. 

            Jeśli dobrze znamy sposób myślenia i odbierania świata przez osoby w spektrum autyzmu, możemy lepiej rozumieć się na co dzień oraz lepiej im pomagać. Na przykład:

            • kiedy wiemy, że nadwrażliwość na dźwięki to duży dyskomfort, możemy zorganizować przestrzeń do wyciszania się
            • kiedy wiemy, że osoby w spektrum autyzmu nie lubią zmian, wprowadzanie ich stopniowo może być dobrym rozwiązaniem
            • kiedy wiemy, że osoby w spektrum autyzmu mają tendencję do zagłębiania się w swoją dziedzinę zainteresowań, możemy zastanowić się jak wykorzystać te zainteresowania do odnoszenia sukcesów w szkole lub w pracy
            • kiedy znamy styl komunikowania się osób z autyzmem, jesteśmy bardziej wyrozumiali i mówimy bardziej bezpośrednio
            • jeśli wiemy, że uczeń nie zwraca na nas uwagi, kiedy do niego mówimy, bo ma autyzm, możemy nauczyć się innych, efektywnych sposobów przyciągania jego uwagi.

            Autor: I Pogoda
            Źródło: https://polskiautyzm.pl

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie