Aktualności
Dzień Nauczyciela
- 35
Ogłoszenie
Nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty dla nauczycieli z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.
Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto, które uzmysławia Nam rolę edukacji w życiu człowieka i narodu oraz uświadamia wpływ jaki na nasze życie wywarli nauczyciele. Święto 14 października jest okazją do uhonorowania pedagogów i wyróżnienia tych, którzy swoim zaangażowaniem, pasją, umiejętnościami i pracowitością przyczynili się do rozwoju uczniów oraz szkoły, w której pracują. Nauczycieli szczególnie wyróżniających się w pracy docenili zarówno Minister Edukacji i Nauki jak i Podkarpacki Kurator Oświaty. Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministra Edukacji i Nauki otrzymał Pan Bolesław Krzysztofiński, a Pani Bogusława Sobowska-Rekut otrzymała Nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Uroczystości nadania nagród odbędą się 13 i 14 października w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
Pani Bogusława Sobowska-Rekut jest wieloletnim nauczycielem w Zespole Szkół Agrotechniczo-Ekonomicznych w Weryni. Pracuje od 1995 r. na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Jest nauczycielem dyplomowanym. Ukończyła II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, Akademię Pedagogiczną w Krakowie na kierunku Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, oraz studia podyplomowe Informatyka i technologia informacyjna w szkole w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Realizuje zadania związane z funkcjonowaniem biblioteki, szkolnego centrum multimedialnego oraz szkoły. W swojej pracy kładzie szczególny nacisk na wszechstronny rozwój osobowości ucznia. Inicjuje działania związane z promocją czytelnictwa i inspiruje uczniów do rozwijania swoich pasji literackich. Opracowała i zredagowała tomik poetycki uczennicy pt. „Miasto motyli” – 2016 r. oraz książkę pt. „Klątwy szept: tajemnice kolbuszowskich rodów” – 2018 r., które zostały wydane we współpracy z MiPBP w Kolbuszowej.
W bibliotece szkolnej stworzyła miejsce do nauki, rozwoju oraz twórczości artystycznej uczniów.
Pani Bogusława Sobowska-Rekut skutecznie aplikuje o unijne środki finansowe. Opracowała w ramach programów Leonardo da Vinci i Erasmus+ następujące wnioski projektowe: Wypłyń na głębię – 2012 r., Nasza szansa praktyki zagraniczne – 2013 r., Staże zagraniczne szansą na zatrudnienie – 2014 r., Zdobywamy doświadczenie na europejskim rynku pracy – 2016 r., Nasza szkoła Twoją szansą na sukces – 2019 r., Europejskie praktyki zawodowe – 2020 r.
Z funduszy europejskich pozyskała dla szkoły kwotę 617 629 Euro, która została wykorzystania na wzbogacenie oferty edukacyjnej uczniów, podniesienie jakości kształcenia zawodowego, językowego oraz promowania wartości edukacji. Z wyżej wymienionych projektów skorzystało 231 uczniów.
Opracowała również wniosek o uzyskanie Akredytacji Erasmusa – 2020 r. Dzięki jej pracy szkoła uzyskała gwarancję otrzymywania środków finansowych na organizację zagranicznych praktyk zawodowych do 2027 r. Przygotowała specyfikację na wyposażenie pracowni komputerowej oraz Multimedialnego Centrum Informacji i Biblioteki – 2016 r. Powstała nowoczesna pracownia terminalowa oraz Multimedialne Centrum Informacji.
Przygotowała wniosek do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – 2017 r., dzięki temu biblioteka szkolna powiekszyła swoje zbiory o 500 woluminów.
Jest rzecznikiem prasowym szkoły i dba o promocję i wizerunek placówki. Zaprojektowała i wykonała stronę internetową szkoły, której jest administratorem. Redaguje artykuły, publikuje zdjęcia, projektuje zaproszenia, ulotki reklamowe, plakaty promocyjne. Prowadzi działalność wydawniczą w ramach której zaprojektowała i opracowała graficznie następujące publikacje: „Jesteśmy tym co jemy” – 2013 r. „Powrócisz tu” – 2016 r., „Niepodległa, niepokorna …” – 2018 r. Do publikacji „60 lat Zespołu Szkół w Weryni” - 2006 r. opracowała rozdział pt. „Historia Zespołu Szkół w Weryni napisana słowami kronik i protokołów rady pedagogicznej”.
Jest również administratorem poczty szkolnej.
Pani Bogusława Sobowska-Rekut współpracuje z firmami i instytucjami o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowymPan Bolesław Krzysztofiński urodził się w Nowej Dębie a szkołę podstawową kończył w Hucie Komorowskiej. W latach 1978-1982 uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Nowej Dębie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości i zdaniu egzaminu wstępnego, studiował w latach 1982-1987 na Wydziale Techniki i Energetyki Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów w 1987 roku, podjął pracę zawodową jako nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych w Weryni. W roku 1988 odbywał służbę wojskową w Wyższej Szkole Wojsk Samochodowych w Pile oraz praktykę w Ośrodku Szkolenia Specjalistów Samochodowych w Grudziądzu. W Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, ukończył w 1989 roku studium pedagogiczne niezbędne do pracy w szkole. Podczas pracy zawodowej ciągle podnosił swoje kwalifikacje, doskonalił warsztat pracy i przechodził kolejne stopnie awansu, począwszy od nauczyciela zawodu, potem nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych, aż do uzyskania II stopnia specjalizacji zawodowej. W latach 1992-1998 pełnił funkcję kierownika kształcenia praktycznego, rozwijając bazę szkoły, organizując dla uczniów kursy i szkolenia oraz nawiązując współpracę z zagranicą, dzięki temu zaczęli wyjeżdżać uczniowie na praktyki zawodowe do Austrii. Po przejściu wszystkich stopni awansu zawodowego uzyskał tytuł nauczyciela dyplomowanego. Podjął studia podyplomowe z Fizyki na Uniwersytecie Rzeszowskim, a następnie studia podyplomowe z Edukacji dla Bezpieczeństwa. Na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej ukończył kolejne studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, zdobywając dodatkowo uprawnienia specjalisty ds. bhp.
Pan Bolesław Krzysztofiński jest pasjonatem techniki i motoryzacji, współpracuje z ośrodkami szkolenia prowadząc zajęcia z przepisów ruchu drogowego i nauki jazdy, kursy specjalistyczne i szkolenia z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. W pracy z młodzieżą zdobył wiele wyróżnień i nagród w konkursach i turniejach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
Jest czynnym działaczem społecznym i związkowym reprezentując środowisko nauczycielskie na terenie gminy, powiatu i województwa. Podczas pracy zawodowej za zaangażowanie i osiągane wyniki w pracy wielokrotnie był nagradzany nagrodami; Wojewody, Starosty i Dyrektora Szkoły. W uznaniu dorobku i osiągnięć w pracy zawodowej został w 2021 roku odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.Jako współpracownicy, koleżanki i koledzy, gratulujemy tych sukcesów i cieszymy się, że ich praca i zaangażowanie w tak wielu dziedzinach zostały zauważone i wspaniale docenione.
Autor: A.Kiwak
13.10.2021
Nowy samorząd uczniowski
Diamentowa Patelnia II Edycja
- 31
Znakomite potrawy, paleta barw jesieni oraz wyszukane smaki dominowały podczas II Edycji Konkursu Diamentowa Patelnia. Jak smakowały przygotowane przez uczniów dania konkursowe? Jury w składzie: Zbigniew Bogacz - Dyrektor ZSA-E, Marcin Kosek - manager Restauracja Stodoła u Gajdy, Anna Fitał - nauczyciel przedmiotów gastronomicznych oraz Ewelina Tęcza - przewodnicząca samorządu uczniowskiego było pod wrażeniem nie tylko doznań estetycznych ale również walorów smakowych. Po burzliwej dyskusji jury wyłoniło laureatów w konkursie kulinarnym, którego hasłem przewodnim była jesień na polskim stole. Wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością i pracowitością, dlatego też otrzymali cenne nagrody, które mamy nadzieję, że będą im pomocne w dalszym rozwijaniu talentów kulinarnych. Tytułowe „diamentowe” patelnie trafiły do: Karoliny Łysiak (I miejsce), Gabrieli Jabłońskiej (II miejsce) i Kingi Wilczyńskiej (III miejsce).
Celem konkursu było propagowanie zasad racjonalnego odżywiania i kultury jedzenia, rozwijanie pomysłowości uczniów, tworzenie własnych receptur i modyfikowanie już istniejących, kultywowanie tradycji kulinarnych naszego regionu, rozwijanie i prezentację umiejętności kluczowych przydatnych w pracy zawodowej, wymiana przepisów i doświadczeń uczniów.Wszystkim Uczestnikom gratulujemy pomysłowości i odwagi oraz życzymy wielu sukcesów w przyszłości.
Autor: A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut
12.10.2021
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Ogłoszenie
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
"Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł" Leonardo da Vinci
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, ulepszanie opieki medycznej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, a także wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.
Co robić, aby zachować zdrowie psychiczne? Zdrowie psychiczne to "stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek wykorzystuje swoje zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie wnieść wkład w życie danej wspólnoty".
Odkryj sens. Poczucie sensu tego, co robimy, a także życie w zgodzie z własnymi wartościami to potrzeby obecne w każdym z nas. Gdzie znaleźć zagubiony sens? Znajdź swoją pasję, zaangażuj się bardziej w życie rodzinne, utrzymuj kontakty towarzyskie i - najważniejsze - poświęć czas tylko dla siebie.
Uśmiechaj się. Badania potwierdzają pozytywny wpływ uśmiechu na zadowolenie z pracy i życia. Człowiek uśmiechnięty jest bardziej odprężony i lepiej radzi sobie w sytuacjach trudnych. Bądź życzliwy dla innych, ale również dla siebie.
Dbaj o siebie. To, w jakiej kondycji psychicznej jesteśmy zależy w dużej mierze od tego, jak traktujemy samych siebie. Upewnij się, że dbasz o higienę snu, odpowiedni odpoczynek oraz prawidłową dietę. Warto również zadbać o aktywność fizyczną, gdyż jak mówi stare przysłowie: "W zdrowym ciele zdrowy duch"!
Autor: I.Pogoda
10.10.2021
Spotkanie z przedstawicielem Policji
Pobocza, przejścia dla pieszych, a nawet osiedlowe uliczki, to miejsca, po których młodzież powinna umieć się bezpiecznie poruszać. Przestrzeganie tych zasad może uratować życie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu czy motocyklista. Aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu musi on przestrzegać obowiązujące przepisy. Każdy rowerzysta, a także użytkownik hulajnogi elektrycznej uczestnicząc w ruchu drogowym posiada swoje prawa i obowiązki. Powyższe informacje przedstawiła sierż. szt. Beata Chmielowiec podczas spotkania z uczniami klas pierwszych technikum i szkoły branżowej I stopnia. Przedstawiciel Policji poruszył również temat cyberprzemocy, apelując do młodzieży o szacunek wizerunku własnego w sieci. W końcowej części spotkania przedstawiono zagrożenia związane z piciem alkoholu i używaniem substancji psychoaktywnych oraz paleniem tytoniu.
Autor: I.Pogoda
10.10.2021
Plan lekcji
Nowy plan lekcji obowiązujący od 11.10.2021 r. jest dostępny na stronie.
Szkolny Dzień Tabliczki Mnożenia
Pielgrzymka maturzystów
5 października uczniowie klas 4 technikum wraz z wychowawcami i ks. katechetą udali się na pielgrzymkę maturzystów. W tym roku naszym miejscem docelowym było Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie. O godzinie 11:00 uczestniczyliśmy w Eucharystii w kaplicy Kapłańskiej. W czasie Mszy modliliśmy się w intencji całej społeczności szkolnej, w sposób szczególny polecaliśmy tegorocznych maturzystów, prosząc dla nich o światło Ducha Świętego potrzebnego na czas matur i egzaminów zawodowych. Po Eucharystii mieliśmy czas na zwiedzanie sanktuarium, które urzekło nas swoim pięknem. O godz. 12:00 mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy pt. „Kim jest człowiek z całunu”. Po modlitwie i zwiedzaniu obiektu udaliśmy się na rynek krakowski, gdzie korzystaliśmy z pięknej pogody i historycznych miejsc. Wszyscy w dobrych humorach i blasku świętości wróciliśmy do naszych domów.
Autor: ks. M.Uryniak
Trwa nabór do projektu "Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe"
Zapraszamy do udziału w projekcie pn. „Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe”. Nabór adresowany jest do Uczniów/Uczennic Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, kształcących się na wszystkich kierunkach zawodowych, w klasach:
2 i 3 Technikum,
1 i 2 Szkoły Branżowej I Stopnia.
W RAMACH PROJEKTU:Uczniowie/Uczennice będą mieli możliwość podniesienia umiejętności, kompetencji oraz kwalifikacji w tym kursy:
prawa jazdy kat T (monter sieci i instalacji sanitarnych),
rachunkowości I stopnia (t. ekonomista),
grafiki komputerowej (t. architektury krajobrazu),
kelner, barista, cukiernik (t. żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz).Dodatkowo przewidziane są staże wakacyjne miesięczne płatne w wysokości 2322 zł/osobę.
Wymagane dokumenty należy składać w sekretariacie ZSA-E w Weryni do tego piątku 08.10.2021 r.
Formularz i deklaracja dostępne w sekretariacie oraz pod adresem https://zawodowakolbuszowa.pl
W przypadku zaznaczenia opcji Jestem osobą korzystającą ze świadczeń pomocy społecznej, należy dostarczyć do poniedziałku tj. 11.10.2021 r. zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej (dochód w rodzinie uprawniający do uzyskania pomocy społecznej).
Szczegółowe informacje u koordynatora projektu Iwony Pogody.
Autor: I.Pogoda
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
Informujemy, że Pan Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów zatwierdził listę kandydatów do stypendium na rok szkolny 2021/2022. Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni reprezentowały:
Kinga Margańska 3ae, Czteroletnie Technikum, średnia ocen 5,45,
Weronika Fitał 1aez Pięcioletnie Technikum, średnia ocen 5,22.
Gratulujemy i życzym dalszych sukcesów!
Autor: I.Pogoda
05.10.2021
Dzień Uśmiechu
- 36
Wczoraj w naszej szkole organizowany był Dzień Uśmiechu. Przerwy pełne muzyki, życzliwości, radości, poczucia wspólnoty obfitujące w przepiękne, szczere uśmiechy! Natomiast na lekcjach języka angielskiego gościł brytyjski humor z Rowanem Atkinsonem, „szczęśliwe” idiomy oraz tekst piosenki zespołu Westlife. Aktywność i pomysłowość uczniów była nieograniczona. Kolorowe ubrania, wspólne klasowe zdjęcia oraz selfie były ukoronowaniem tego szczególnego dnia. Nauczyciele zaś wspaniale integrowali się z wychowankami. Zresztą – proszę zobaczyć samemu na nasze wspólne fotografie! Pamiętajcie, że pogoda ducha, sympatia, wsparcie i zrozumienie może być przekazane przez jeden UŚMIECH!!! Życzę sobie i Wam dni pełnych uśmiechu!!
Autor: Anna Fołta
6.10.2021
Światowy Dzień Wegetarianizmu
- 2
1 października już od ponad czterdziestu lat na całym świecie odbywają się liczne wydarzenia promujące wegetarianizm m.in.: występy artystyczne, poczęstunki wegetariańskie, przedstawienia i happeningi. Do obchodów Światowego Dnia Wegetarianizmu przyłączyła się również społeczność naszej szkoły. W tym dniu uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami mieli możliwość wysłuchania prezentacji, z której mogli się dowiedzieć jak i kiedy powstał Światowy Dzień Wegetarianizmu, jakie są odmiany diet wegetariańskich oraz jakie plusy i minusy może nieść ze sobą wegetariański sposób żywienia. Uczniowie klasy 3 kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali wegetariańskie dania. Patrycja Tabaka z klasy 3z przedstawiła przykładowe jadłospisy dla poszczególnych diet wegetariańskich. Dla chętnych uczniów został zorganizowany krótki test wiedzy o wegetarianizmie. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas akademii z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.
Autor: A.Wróbel
06.10.2021
Dzień Chłopaka z atrakcjami
Chłopców w klasie 2aez mamy niewielu, ale chciałyśmy im pokazać, że są dla nas ważni! Specjalnie w tym dniu, z okazji ich święta, zorganizowany został wyjazd do Rzeszowa. Podróż była tania, szybka i przyjemna, bo pojechaliśmy tam szynobusem. Mimo deszczowej pogody wszystkim dopisywał dobry humor i uśmiech. Nasza niespodzianka to: seans w kinie Helios „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” oraz szaleństwo w kręgielni w Galerii Nowy Świat.
Wchodząc do kina, zaopatrzyliśmy się oczywiście w przekąski, obowiązkowo popcorn i chipsy. Film był ciekawy, opowiadał o Stefanie Wyszyńskim, jego życiu w latach wojennych, o funkcji kapelana Armii Krajowej, o udziale w powstaniu warszawskim - prawdziwa lekcja historii.Później były kręgle i relaks, emocjonująca gra, rywalizacja, śmiech.
Atmosfera była bardzo miła, wszyscy świetnie się bawili, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów.
Szkolne Czytanie "Moralności pani Dulskiej"
W dniu dzisiejszym (6 października 2021) uczniowie klas pierwszych technikum wysłuchali fragmentu dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność pani Dulskiej". Szkolne czytanie odbyło się w ramach upowszechniania i promowania wibitnych dzieł literatury polskiej wśród młodzieży.
Uczniowie wcielili się w nastepujące postacie bohaterów książki:
Zbyszko - Michał Ciężki
Mela - Aleksandra Durak
Hanka - Łucja Hołodniak
Hesia - Marcelina Kopeć
Dulski oraz narrator - Maciej Kiwak
Juliasiewiczowa - Paulina Wit
Dulska - Natalia WitGratulujemy im znakomitego występu oraz talentu.
Autorzy: A.Kiwak, B.Sobowska-Rekut
6.10.2021
Ogłoszenie o Konkursie Czytelniczym
Zapraszamy do udziału w Konkursie Czytelniczym, w którym uczestnicy wykażą się znajomością treści „Chłopów t. 1” Władysława Reymonta oraz „Lalki” Bolesława Prusa.
Uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o zgłaszanie się do pań Katarzyny Wachowskiej, Anny Kiwak i Bogusławy Sobowskiej-Rekut w terminie do 30 listopada 2021 r. Konkurs odbędzie się w drugim tygodniu grudnia 2021 r.
Na uczestników czekają nagrody.
Regulamin konkursu czytelniczego.doc
Autor: B.Sobowska-Rekut
5.10.2021
Ogłoszenie o rekrutacji
Aktualności