• Edukacyjny wyjazd
     • Edukacyjny wyjazd

     • Autorzy: A.Stąpor, A.Tęcza, A.Kiwak


      Początek jesieni w naszej szkole obfitował w różne wyjazdy. Klasy pierwsze technikum oraz uczniowie szkoły branżowej 26 września uczestniczyli w wyjeździe do kina na film Dywizjon 303. Uczniowie poznali prawdziwą historię polskich asów przestworzy, inspirowaną bestsellerem Arkadego Fiedlera. Pozostając w tematyce lotnictwa odwiedzili spółkę Sikorsky Aircraft Corporation, czyli Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu. To tutaj zobaczyli jak wygląda produkcja samolotów i śmigłowców. Mieli okazję podpatrzeć linię produkcyjną samolotów: pasażerskich, transportowych, patrolowych, ratownictwa morskiego, rolniczych, pożarniczych oraz śmigłowców wielozadaniowych. Podczas wyjazdu dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących bombowców, myśliwców, śmigłowców oraz o historii zakładu, który w tym roku obchodził jubileusz 80- lecia.

      Młodzież odwiedziła również firmę C+N Polska, która jest jednym z oddziałów międzynarodowej firmy Texen. Firma zajmuje się produkcją opakowań, butelek, nakrętek oraz pojemników dla takich marek jak: Avon, Dior, Oriflame, Gucci, Kenzo, Garnier, Lancome, Chanel czy Coty. Dyrektor handlowy opowiedziała o rynkach zbytu oraz klientach zagranicznych. Jednym z nich był sam Władimir Putin. Następnie kierownik produkcji oprowadził  uczniów po hali produkcyjnej, gdzie mieli możliwość oglądania nowoczesnych maszyn, urządzeń elektronicznych oraz gotowych produktów. Na koniec główny technolog omówił specyfikę swojej pracy. 

      Uczniowie i nauczyciele byli pod dużym wrażeniem czystości, dokładności oraz  przestrzegania przepisów bhp przez pracowników. Zdjęcia

    • Czytanie Przedwiośnia
     • Czytanie Przedwiośnia

     • Autor: K.Wachowska


      Cała Polska czyta Przedwiośnie, czytamy i my! Uczniowie ZSA-E w Weryni już po raz kolejny wzięli udział w Narodowym Czytaniu wybitnych dzieł literatury polskiej, a w tym roku wybrano właśnie Żeromskiego. Przedwiośnie to doskonały wybór, zwłaszcza w obliczu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Klasy czwarte znają losy Cezarego Baryki, jego życie w Baku, później w Warszawie czy w Nawłoci, zaś pozostałe mogły słuchać pięknych fragmentów, by w ten sposób zmotywować się do przeczytania tego dzieła. Wyznaczeni uczniowie: Brygida Bujak, Anna Kolano, Monika Dziedzic i Eryk Reguła – wyraźnie, z piękną artykulacją, poprawną dykcją przenieśli nas do świata, w którym odbudowywano Polskę po 123 latach niewoli. Dodatkowo młodzież obejrzała fragmenty filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Filipa Bajona, jak również posłuchała pieśni patriotycznych szkolnego zespołu Concordia.

    • Uroczysty obiad
     • Uroczysty obiad

     • Autorzy: A.Tęcza, W.Majewska, A.Kiwak


      W tym roku szkolnym nauczyciele i uczniowie przedmiotów żywieniowych mają bardzo aktywny wrzesień. W zeszłym  tygodniu zapewnili obsługę gastronomiczną uroczystego obiadu dla pracowników Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej,  Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz dla orkiestry Policji. Przygotowanie poczęstunku oraz jego obsługa były okazją do ćwiczenia umiejętności zawodowych dla klasy II i IV w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

      I nawet nie trzeba już dodawać, że wszystkie dania smakowały wyśmienicie, prezentowały się wspaniale i znikały ze stołów błyskawicznie.

    • Zajęcia w terenie
     • Zajęcia w terenie

     • Autorzy: A.Mokrzycka, J.Wrońska, B.Krzysztofiński


      18 września, my – architekci z trzeciej klasy – wyjechaliśmy na wycieczkę po okolicznych zakładach szkółkarsko-ogrodniczych, aby zobaczyć z bliska jak funkcjonują takie firmy. Atrakcyjnym miejscem na naszym szlaku okazała się szkółka roślin w siedzibie Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie. Znajduje się ona na terenach leśnych i jest jedną z największych, które odwiedziliśmy. Zobaczyliśmy tam nowoczesne metody nawadniania roślin oraz zapoznaliśmy się z wyposażeniem w urządzenia techniczne. Na jej terenie można znaleźć różne gatunki drzew i krzewów, które służą do zalesiania w różnych regionach Polski. Drugim punktem wyprawy była szkółka w Kolbuszowej na ulicy Zielonej. Jest zdecydowanie mniejsza pod względem powierzchni, jednak posiada  bardzo duży wybór gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Jako trzecią, odwiedziliśmy szkółkę w Kupnie. To tutaj znajdują się różne rodzaje roślin, z których można wykonać piękne skalniaki oraz nasadzenia w ogrodach i parkach. Naszym oczom ukazały się tu wielkie drzewa Bonsai, mogące poszczycić się wielodziesięcioletnią historią. Poznaliśmy specjalistyczne i nowoczesne metody nawadniania. W szkółkach znajdują się dodatkowo sklepy, w których można zakupić środki ochrony roślin, nawozy oraz sprzęt ogrodniczy. Przez cały czas trwania wycieczki towarzyszyli nam nauczyciele: Marta Banaś oraz Bolesław Krzysztofiński, którzy w niezwykle ciekawy sposób opowiadali o roślinach, ich uprawie i urządzeniach stosowanych w zakładach szkółkarsko-ogrodniczych. Zdjęcia

    • W świecie teatru
     • W świecie teatru

     • Autor: K.Wachowska


      Ekonomistka z klasy trzeciej Wiktoria Matusik słynie z zamiłowania do teatru. Dla niej jest to miejsce tajemnicze, spokojne, cudowne i fascynujące. Chętnie podejmuje ona nowe  role, ubiera różne maski i lubi o tym opowiadać.  A nam wszystkim miło słuchać kogoś, kto ma swoje hobby, kto rozwija swój talent! Mimo, że to zaledwie początek roku szkolnego, to „nasza aktorka” już współtworzyła takie zajęcia w klasach pierwszych Technikum i w klasie trzeciej Szkoły Branżowej I stopnia. Przedstawiła ona ciężką pracę aktora, rozwijała skojarzenia związane z teatrem, ale najciekawsze okazały się ćwiczenia z dykcji. Bardzo interesująco oglądało się uczniów zmagających się z wymawianiem różnych samogłosek, później skomplikowanych zdań, aż wreszcie oryginalnych wyrażeń (najpierw wolno, później szybciej, z syczeniem czy z przesadną artykulacją) – ale to była zabawa! Zdjęcia

    • Lekcja biblioteczna
     • Lekcja biblioteczna

     • Autor: K.Wachowska


      Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Branżowej I stopnia uczestniczyli w ciekawej lekcji bibliotecznej, oczywiście w ramach zajęć z języka polskiego. Nauczyciel bibliotekarz Bogusława Sobowska–Rekut zapoznała młodzież z historią książki, opowiadała o zasadach gromadzenia, przechowywania i udostępniania materiałów bibliotecznych. Zachęcała również do czytania, które jak wiadomo przynosi same korzyści, bo dosyć że kształtuje naszą wyobraźnię, to jeszcze wzbogaca słownictwo, zmienia spojrzenie na świat. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, głownie o książki współczesne, a później zmotywowani - wypożyczali. Były to głownie książki kryminalne, motoryzacyjne, romantyczne, zdarzały się i filozoficzne. Teraz już tylko muszą je przeczytać i opowiedzieć w ciekawy sposób, by dostać dobrą ocenę z języka polskiego!

    • Aktywni w Anglii
     • Aktywni w Anglii

     • Autorzy: U.Kuna, K.Wachowska

      W październiku br. kolejna już grupa uczniów ZSA-E w Weryni odbędzie trzytygodniowy staż w angielskich przedsiębiorstwach z branży gastronomicznej i architektury krajobrazu w Stafford i Bilston. Wszystko to za sprawą projektu „Aktywni w Europie” skierowanego do uczniów klas drugich i trzecich Technikum oraz uczniów drugiej klasy Szkoły Branżowej I stopnia. Ci szczęśliwcy, którzy wyjadą do Wielkiej Brytanii zostali wybrani na podstawie obiektywnych kryteriów w procesie specjalnej rekrutacji, a później  uczestniczyli w dodatkowym kursie z języka angielskiego branżowego oraz w warsztatach kulturowych i pedagogicznych.

      Główne założenia całego projektu to: zwiększenie mobilności i aktywności uczniów pochodzących z niewielkich miejscowości, zdobycie nowych doświadczeń życiowych, przełamywanie barier i uprzedzeń kulturowych czy językowych, zdobycie fachowej wiedzy zawodowej oraz zapoznanie z innymi sposobami organizacji procesu pracy, zwiększenie znajomości języka angielskiego oraz poczucia świadomości bycia obywatelem Europy i świata, podniesienie motywacji do własnego rozwoju, nauki, zdobycie dyplomu, poprawa wyników egzaminu maturalnego w zakresie języków obcych czy też egzaminu zawodowego. Nasza młodzież będzie więc zdobywać więcej umiejętności zawodowych, doskonalić  porozumiewanie się w języku angielskim, a z tego tytułu otrzyma certyfikat Europass Mobilność oraz Indywidualną Kartę Oceny Praktykanta zgodnie
      z wymaganiami systemu ECVET. W ramach tej mobilności uczniowie będą poznawać  organizację pracy w zagranicznym przedsiębiorstwie, a także lokalną historię, tradycję i kulturę regionu.

      Partnerem zagranicznym tego przedsięwzięcia jest firma Polaris Enterpise Eu, której wieloletnie doświadczenie gwarantuje realizację uzgodnionego wcześniej programu pobytu.

    • Sportowy sukces
     • Sportowy sukces

     • Autorzy: D.Krogulec, A.Kiwak


      Sport może łączyć, integrować całe rodziny oraz społeczności lokalne, być wspaniałą przygodą i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dowodem na to było wielkie święto sportu, rodzinna impreza zorganizowana przez Starostę Powiatu Kolbuszowskiego z okazji otwarcia kompleksu lekkoatletycznego przy LO oraz kortu tenisowego przy ZST w Kolbuszowej, dnia 09. 09. 2018 r.  Relacje z imprezy transmitowała TVP3 oraz Radio Rzeszów. Uroczystego  otwarcia obiektów sportowych dokonali znamienici goście Jarosław Stawiarski Wiceminister Sportu i Turystyki oraz Renata Szczęch Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach imprezy zorganizowano  zabawy dla dzieci oraz biegi na dystansie 60 m. Bieg główny „Kolbuszowska Dycha” wystartował o 14:00, a zaraz za biegaczami wystartowali zawodnicy Nordic Walking  na dystansie 5 km.

      Naszą szkołę w sprincie na 60 m reprezentowali: Dominika Majewska, Karolina Lenart, Anna Kolano, Sylwia Michałek, Wiktoria Majka, Patrycja Magda,  Adrian Kochanowicz , Krystian Micek. Wspaniały sukces odniósł Daniel Lewandowski - uczeń klasy II Szkoły Branżowej, który zajął I miejsce w kat. chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzca otrzymał puchar i nagrody rzeczowe wręczane przez honorowego gościa wiceministra Jarosława Stawiarskiego. Zdjęcia

    • Najsmaczniejszy catering
     • Najsmaczniejszy catering

     • Autorzy: W.Majewska, A.Tęcza, A.Kiwak


      Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły mają w okolicy opinię wspaniałych i pomysłowych kucharzy, którzy siekając, przyprawiając, krojąc i gotując wyczarowują dowolne kształty, przedmioty, smaki i potrawy. Impreza odbyła się 9 września 2018 r. Uświetnili ją znamienici goście: Wiceminister Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski  oraz Renata Szczęch Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uczestnicy Powiatowego Dnia Sportu mieli okazję smakować i podziwiać wspaniałe, bajecznie kolorowe potrawy takie jak: babeczki z musem serowo- koperkowym i  łososiem, rolada szpinakowa, sałatka  brokułowa, sałatki z migdałami, z suszonymi pomidorami i szpinakiem, sałatka egzotyczna z mango i awokado,  łosoś w czarnym sezamie na salsie pomidorowej,  śliwki zapiekane w boczku z sosem tzatziki, deska serów oraz hit imprezy krewetki z musem koperkowym.

      Wszystkie przygotowane potrawy pięknie wyglądały i smakowały wybornie ku radości uczestników i dumie naszych kucharzy.

    • Wsparcie stypendialne
     • Wsparcie stypendialne

     • Autor: I.Pogoda


      Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w okresie od 10 do 21 września 2018 r. prowadził będzie nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu pn. Wsparcie stypendialne uczniów  ponadgimnazjalnych szkół zawodowych – rok szkolny 2018/2019.

      Stypendia w wysokości 4.000 zł (przyznawane na okres 10 miesięcy) będą współfinansowane z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu Państwa i budżetu Województwa Podkarpackiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.6 Wsparcie stypendialne dla uczniów, Poddziałanie 9.6.2 Wsparcie stypendialne dla uczniów zdolnych – szkolnictwo zawodowe.

      Projekt jest skierowany do uczących się w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych uczniów, uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych. 


      www.podkarpackie.edu.pl

    • Lotnicy w Weryni
     • Lotnicy w Weryni

     • Autor: St. Olszówka


          Tradycyjnie  na początku września w Kolbuszowej czci się bohaterów dramatycznych wydarzeń, stoczonej w dniach 8-9 września 1939 roku bitwy o Kolbuszową. Niewielu niestety pamięta o lotnikach z Weryni, którzy na początku kampanii wrześniowej z lotniska polowego wykonywali skuteczne loty rozpoznawcze i bojowe.  
      Kiedy Rzeczpospolita Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, w odrodzonym kraju istniały już zalążki polskiego lotnictwa. Biało-czerwona szachownica już wtedy była znakiem rozpoznawczym polskich samolotów bojowych. Pod tym symbolem polscy lotnicy dokonywali rzeczy niezwykłych. W 100-lecie powstania polskiego lotnictwa warto przypomnieć o lotnisku i lotnikach w Weryni. Z tego miejsca wykonano wiele lotów bojowych, podczas których zadano niemieckim najeźdźcom duże straty. W obliczu zbliżającej się wojny, u zaufanych ziemian, szczególnie oficerów rezerwy, lokowano od 1937 r. lotniska polowe. Za dotacje właściciele majątków utrzymywali tereny potencjalnych lotnisk, w stanie nadającym się do natychmiastowego użycia. Taki obiekt, z utajnioną nazwą ,,motyl-
      10”, zorganizowano w Weryni.

         Lotnicy wylądowali w Weryni rankiem 30 sierpnia 1939 roku. 31 Eskadra Rozpoznawcza już 27 sierpnia została przerzucona z lotniska Ławica w Poznaniu do Lwowa a następnie rozkazem Dowódcy Lotnictwa Armii Karpaty w skład, której weszła, została przesunięta do Weryni. Po wylądowaniu obsługa wciągnęła samoloty na linie maskowania wśród drzew parku przylegającego do lotniska. Dowództwo i personel latający zakwaterowano w pałacu hr. Tyszkiewicza, a obsługę techniczną w budynkach folwarku. Stan eskadry wynosił około 40 osób personelu latającego i około 120 żołnierzy obsługi naziemnej.

          Amunicję i bomby ukryto w okolicy kapliczki Jana Nepomucena (zakręt drogi koło parku) na terenie plantacji chmielu. Uruchomiono eskadrową radiostację i kuchnię polową, a wśród personelu naziemnego przeprowadzono pierwsze treningowe czynności przygotowania samolotów do działań bojowych. Lotnicy poznańskiej eskadry ostatnie godziny poprzedzające wybuch wojny spędzali głównie na studiowaniu mapy Podkarpacia - pogranicza słowackiego, czyli obszaru operacyjnego Armii Karpaty, nad którym mieli działać. Eskadrą dowodził kpt. pil. Witalis Nikonow. Na wyposażeniu znajdowało się 9 samolotów PZL-23 ,,Karaś” i jeden samolot RWD-8.

         W chwili wybuchu II wojny światowej, broniąca południowo-wschodnich rubieży kraju Armia Karpaty otrzymała do dyspozycji trzy eskadry lotnicze: 23, 26 i 31-wszą. 31 Eskadra przebywała w Weryni do 4 września, kiedy to została przesunięta na lotnisko Rękawek pod Rzeszowem (okolice Zaczernia). Eskadra powróciła do Weryni 6 września, a już 8 września 1939 r. 31 Eskadra Rozpoznawcza została przebazowana pod Cieszanów na lotnisko Nowe Sioło, skąd latano w kierunku Krakowa i Sandomierza. Podczas lotów rozpoznawczych, prawie każda załoga, wbrew istniejącym zakazom, zabierała bomby w ilości 100 - 200 kg. Do dnia 17 września załogi Eskadry wykonały 48 zadań bojowych (w tym 6 nad terytorium nieprzyjaciela), zrzuciły około 8 ton bomb.

          Drugą eskadrą, która zawitała do Weryni była 23 Eskadra Obserwacyjna działająca w składzie Armii Kraków. 7 września dowódca eskadry otrzymał rozkaz przemieszczenia się na nowe lotnisko w Weryni. Jednak już następnego dnia jednostka zostaje przesunięta dalej na wschód do Medyki.

         W składzie Armii Kraków walczyła także 26 Eskadra Obserwacyjna, której II/26 Pluton przeszedł 7 września pod dowództwo Armii Karpaty i otrzymał rozkaz natychmiastowego przelotu na lotnisko w Weryni. Po nawiązaniu kontaktu z Dowództwem Armii i wykonaniu jednego lotu na rozpoznanie, piloci zameldowali o wykryciu jednostki pancernej zbliżającej się do Kolbuszowej od strony Rzeszowa w związku z tym otrzymali rozkaz natychmiastowego przebazowania do Medyki. Jak się okazało jednostką wykryta przez lotników była kolumna polskiej zmotoryzowanej 10 Brygady Kawalerii płk Maczka.

          Rozpoznawczo-bombowy PZL-23 ,,Karaś” posiadał trzyosobową załogę: pilota, obserwatora-bombardiera i strzelca tylnego. W 1939 był samolotem nienowoczesnym, lecz jeszcze skutecznym. Niestety latał bez osłony i dlatego łatwo stawał się łupem hitlerowców. Choć przestarzały już we wrześniu 1939 roku, to jednak piloci na nich operujący wykonali swoje zadania na więcej niż swoje możliwości. Karasie z 31 Eskadry miały niewielkie szanse w starciach z szybkimi i silnie uzbrojonymi niemieckimi myśliwcami, poza tym podczas lotów na rozpoznanie zazwyczaj obowiązywał zakaz wikłania się w walkę – priorytetem było dostarczenie informacji o pozycji i ruchach sił wroga.

         Przykładem takich działań były loty z Weryni 3 września. Wystartowało wówczas siedem samolotów. Wzięły udział w niezwykle skutecznym bombardowaniu niemieckiej kolumny pancernej na szosie Nowy Targ-Chabówka. Wszystkie załogi biorące udział w tej akcji zostały przedstawione do odznaczenia Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

         Po agresji sowieckiej 17 września resztki eskadr przekroczyły granicę rumuńską. Dla bohaterskich pilotów wojna trwała nadal. Kpt. pil. Witalis Nikonow (zdjęcie) służył w 308 Dywizjonie Myśliwskim "Krakowskim", który stacjonował w bazie RAF Baginton od 25 września 1940 r. do końca maja 1941 r. 11 stycznia 1941 r. w wypadku lotniczym zginęli por. pil. Jerzy Wolski i kpt. pil. Witalis Nikonow. Podczas podejścia do lądowania w bazie RAF Baginton, po powrocie z lotu treningowego, ich Master I (N7955) wytracił prędkość i wpadł w korkociąg, rozbijając się o ziemię.

          Miejscem ich spoczynku (zdjęcie) jest cmentarz przy kościele anglikańskim St John the Baptist (św. Jana Chrzciciela) w Baginton na przedmieściach Coventry.  Na cmentarzu tym spoczywa dziewięciu polskich lotników. Trzech żołnierzy z personelu naziemnego tego dywizjonu zginęło podczas wielkiego nalotu Luftwaffe na Coventry, który trwał około czterech godzin w nocy z 14 na 15 listopada 1940 r. Ślady tego nalotu widać do dzisiaj w ruinach katedry-pomnika (zdjęcia zrobione podczas wycieczki naszych uczniów podczas praktyk w Anglii).

         We wrześniu 1989 roku, w 50-tą rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę została umieszczona na ścianie budynku głównego Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych (wtedy Zespołu Szkół Rolniczych) pamiątkowa tablica. Tablicę ufundowali mieszkańcy Weryni oraz Rzeszowski Klub Seniorów Lotnictwa dla zachowania tamtych  wydarzeń w pamięci pokoleń. Zdjęcia

       

    • Kolbuszowski Festiwal Historii Smaku
     • Kolbuszowski Festiwal Historii Smaku

     • Autorzy: A.Fitał, A.Wróbel, A.Kiwak


      Ostatnie dni wakacji przyniosły piękną, słoneczna pogodę. W tych dniach w malowniczych Rozłogach państwa Wesołowskich został zorganizowany I Kolbuszowski Festiwal Historii Smaku Zapomnianej Kuchni i Obrazów Polskich Ogrodów. Na festiwalu można było zobaczyć wystawy przedwojennego sklepu, kosmetyków przedwojennych dam, zapomnianych roślin ogrodowych, a także skosztować potraw kuchni mieszczańskiej, ziemiańskiej oraz żydowskiej. Potrawy do degustacji przygotowali również uczniowie naszej szkoły. Sałatka ziemniaczana, sałatka brokułowa, śledzie z koperkiem, kapusta ziemniaczana,  ciasta ze śliwkami i jabłkami cieszyły się dużym zainteresowaniem. Gościom Rozłóg smakowały również pieczone na miejscu proziaki, które były podawane z masłami smakowymi, dżemami lub miodem.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia. Zdjęcia

    • Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość
     • Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość

     • Autorzy: A.Stąpor, S. Olszówka, K. Wachowska


      Projekty europejskie to niewątpliwie tzw. ,,okno na świat" dla współczesnych uczniów. W ten sposób mogą oni poznawać inne kraje, odkrywać różne kultury, a także doskonalić swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. Dlatego wielkim sukcesem ZSA-E w Weryni jest możliwość realizacji kolejnego już, tym razem pt. Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość

      Nabywanie i opanowanie nowych, także tych trudnych sprawności, które zakłada projekt - jak na przykład: kodowanie, robotyka lub druk 3D - jest bardzo poszukiwane na obecnym rynku pracy. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że nasi uczniowie będą mieli okazję nauczyć się tego wszystkiego i w teorii, i w praktyce. Na pewno dzięki takim działaniom lepiej przyswoją język angielski, jak również otrzymają certyfikaty, które umożliwią im łatwiejsze znalezienie pracy w przyszłości.

      W ramach projektu odbędą się cztery spotkania w szkołach partnerskich:

      listopad 2018 – Hiszpania – Girona

      marzec/kwiecień 2019 – Portugalia – Lizbona

      październik 2019 – Polska – Werynia

      kwiecień/maj 2020 – Włochy – Sycylia.

      Każda z zaangażowanych szkół będzie odpowiedzialna za inną dziedzinę. Zgodnie z doświadczeniem i kształconymi kierunkami uczniowie z Hiszpanii będą odpowiedzialni za prototypowanie przy pomocy drukarek 3D, a także tworzenie aplikacji; uczniowie z Portugalii będą odpowiedzialni za kodowanie Arduino; uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni będą uczyć partnerów marketingu i finansów; uczniowie z Włoch będą odpowiedzialni za komunikację i programowanie robotów Lego.

      W każdej placówce, młodzież będzie podzielona na osiem grup. Co ciekawe, jeden uczeń z każdej grupy będzie uczestniczył we wszystkich planowanych mobilnościach. Takie ekipy będą musiały opracować projekt społeczny z wykorzystaniem tych narzędzi, o których uczyli się podczas wyjazdów, czego efektem będą specjalnie stworzone materiały, samouczki i przewodniki.

      Podsumowując, realizacja tego projektu zwiększy szanse uczniów na rynku pracy poprzez zapewnienie szkoleń w dziedzinie kodowania, opracowywania aplikacji i robotyki, poprawi motywację uczniów do nauki czy zmniejszy absencję szkolną. Chcemy także rozwijać u młodych ,,ducha przedsiębiorczości" ucząc jak realizować biznesplan, kształtować umiejętności pracy w zespole, pokazać zalety wspólnego działania.

      Biorąc pod uwagę fakt, że jest to projekt na szeroką skalę, jego realizacja wpłynie na całą społeczność szkolną wszystkich z  czterech zaangażowanych szkół: uczniów, nauczycieli, rodziców, a także niektóre instytucje lokalne.

      Środki  przyznane na realizację projektu dla strony polskiej to 29 296 euro, a całkowita kwota projektu wynosi 123 100  euro.

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
    • zswerynia@zswerynia.pl
    • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
    • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
    • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
    • 814-14-04-726
    • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
    • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
    • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
    • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • Logowanie