• Kocham język polski

     • Jeśli zauważycie gdzieś w zaułkach szkolnego korytarza pochylone nad telefonem osoby, a do tego jeszcze „klikające” z pasją i zapałem w swoje przeróżne klawiatury to…. będą to maturzyści! Nie bądźcie zdziwieni, oni po prostu kochają język polski!

      Wszyscy uczniowie klas czwartych zostali zaangażowani do Ogólnopolskiego Konkursu Kocham język polski w myśl idei EWM (Edukacyjne Wyzwania Medialne). Maturzyści na razie rozwiązują testy z zakresu znajomości epok literackich tzw. etap pierwszy nazywany eliminatorem błędów – zgodnie z zasadami są to ćwiczenia zadań testu głównego. Składa się on z kilkunastu poziomów podzielonych na epoki literackie oraz część teoretycznoliteracką. Poziomy te zawierają łącznie ok. 240 pytań, czyli zagadnień powtórzeniowych do zapamiętania. Spośród nich w teście głównym uczniowie będą musieli odpowiedzieć na 20 pytań wybranych losowo przez skrypt w czasie 5 minut (test wyboru), pracując na smartfonach bądź w pracowniach komputerowych.

      Jest to świetna metoda, by przypomnieć sobie wszystkie wiadomości przed maturą, a także „ostatni dzwonek” dla tych leniwych uczniów, by zrozumieli, że czas już zacząć…

      Trzymamy kciuki!

      Autor: K.Wachowska

     • Tradycyjny sad

     • Czy pamiętacie ciepłe promienie słońca otulające naszą twarz i słodką, delikatną woń kwiatów unoszącą się wokół jabłonek? Czy pamiętacie szelest zielonych listków czereśni, które drżąc na wietrze jakby nie chciały się poddać swojemu losowi, lecz samodzielnie ruszyć z pędem wiatru ku nieznanemu? Kto z was, będąc jeszcze w gęstych puklach jasnych włosów, wspinał się na palcach by małą dłonią podebrać gruszy zarumieniony owoc? A może tak zwyczajnie, nie bacząc na ukryte słodycze w koronach drzew, wbiegaliście pod niskie gałęzie śliw, by ukryć się w zabawie? Nie tak dostojne jak dąb, nie tak smukłe jak brzoza, nie tak egotyczne jak perełkowiec. Często zapomniane, nie sadzone tak chętnie w równych ogrodach – drzewa owocowe. A my chcemy przywrócić im zasłużone miejsce! Dlatego grupa z technikum architektury krajobrazu bierze udział w konkursie „Tradycyjny sad”. W tym roku celem tego przedsięwzięcia jest zapoznanie się z dawnymi odmianami śliw oraz założenie mini sadu na terenie szkoły. Do zadania przygotować należy się dokładnie. Więc oprócz szukania informacji na stronach internetowych, kartkowania katalogów, młodzi architekci wyszli poza szablonowy schemat i połączyli swe siły z młodzieżą z rzeszowskiej szkoły – Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości. Wspólnie wzięli udział w ciekawym wykładzie. 6 marca odbyli spotkanie z panią Anną Jarosz, prowadzącą szkółkę drzew i krzewów owocowych od kilkudziesięciu lat. To, co robi na co dzień, jest pasją przekazaną przez jej ojca. Barwnie opowiedziała o niezwykłej historii sadownictwa w Polsce, która sięga czasów przedwojennych. Zaprezentowała katalogi i poradniki  z rodzinnej kolekcji, gdzie druk wypłynął na kartki w latach trzydziestych. Charakteryzując poszczególne stare odmiany owocówek wyciągnęła pożółkłe nieco pocztówki, na których dumnie prezentowały się różne owoce. Jakże miło było słuchać tych opowieści, niby o sadze, a brzmiących jak stare baśnie. Jak wspaniale było przeglądać stare karty, odbiegające od bezdusznych zdjęć wyświetlanych na zimnej ścianie. I tak oto zaczyna się przygoda z sadem. Przygoda młodych ludzi z odmianami o ponad niekiedy stuletniej historii…

      Autor: M.Banaś

     • Tradycyjny sad współcześnie

     • Czy tradycja może łączyć się z nowoczesnością? Okazuje się, że takie wyzwanie zaciekawiło naszych architektów i postanowili spróbować połączyć to co historyczne, tradycyjne i użyteczne z nowoczesną formą, która oddaje charakter naszej epoki. Uczniowie z klasy I w zawodzie technik architektury krajobrazu zgłosili się do konkursy Tradycyjny Sad organizowany przez BOŚ BANK. Głównym założeniem konkursu jest przywrócenie i rozpowszechnienie starych odmian śliw już dawno zapomnianych i wypartych przez nowsze. Pierwszy etap konkursu to stworzenie drużyny, która będzie odpowiedzialna za tworzenie całego przedsięwzięcia. Zespół składa się z 9 uczestników oraz opiekuna. Zadania są zróżnicowane i rozłożone na kilka etapów. Jednym z zadań jest zaprojektowanie sadu z 5 odmianami tradycyjnych starych śliw, ale pokazanych w nowej, atrakcyjnej aranżacji. Już mamy pierwsze efekty pracy naszej drużyny. Powstało logo, które ukazuje charakter Zespołu i będzie go reprezentować.

      O dalszych pracach i wynikach będziemy informować na bieżąco.

      https://tradycyjnysad.pl

      Autorzy: A.Puzio-Jędruszewska, A.Kiwak

     • Ale „Tango”!

     • W ostatni czwartek klasy trzecie i czwarte z naszego technikum miały przyjemność zobaczyć  spektakl „Tango” Sławomira Mrożka w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Relacja Wiktorii Matusik potwierdza, że teatr wcale nie jest nudny i warto go odwiedzać, obserwować grę aktorów oraz przenosić się do innego świata.

      Gdy usiedliśmy w wygodnych fotelach, nie wiedzieliśmy do końca co będzie się działo na scenie. Jednego byliśmy pewni - jesteśmy pod dobrą opieką świetnych aktorów. W końcu zabrzmiał pierwszy dzwonek. Jesteśmy świadkami wydarzeń rozgrywających się w domu Stomila, w rodzinie znajdującej się w stanie głębokiego kryzysu wartości moralnych i etycznych. Wszystko tu dzieje się „na odwrót”, inaczej niż w tradycyjnej, normalnej rodzinie. W sztuce poznajemy dwa przeciwne sobie charaktery- Artur- inteligent oraz Edek- cham. Oprócz tych dwóch postaci na scenie pojawia się Ojciec Artura- Stomil, Matka inteligenta- Eleonora, babcia Eugenia, Wuj Eugeniusz oraz Ala. Ta dziewczyna jest kuzynką, a zarazem narzeczoną Artura. Świat, w którym żyją bohaterowie, jest przewrócony do góry nogami, najstarsze pokolenie zachowuje się dziecinnie, zaś rodzice są zbuntowani i wyzwoleni. Świetna gra aktorska pomogła nam zrozumieć „Tango”, ukazać coś innego niż zwyczajne przeczytanie lektury i własna refleksja. Mając możliwość poznania aktorów osobiście, ja jako aktorka mogę stwierdzić, że są fantastyczni! Znakomicie wcielili się w te niełatwe role. Nasze wrażenia? Są niesamowite!!! Spektakl pełen humoru, miłości, namiętności, ale i smutku, a na końcu rozpaczy. Uważam, że każdy z nas uczestniczący w tym przedstawieniu, zapamięta sobie do końca życia treść lektury i pamiętne Tango Wujka Eugeniusza z Edkiem!

      Pozdrawiamy aktorów Teatru Narodowego Edukacji we Wrocławiu i dziękujemy za cudowne, pełne talentu odegranie ról!

      Autorzy: W.Matusik, K.Wachowska

     • XII Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy „Podróż w przyszłość”

     • Regulamin konkursu
      Formularz zgłoszeniowy
      Klauzula

      Już po raz dwunasty Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni wraz ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej organizuje konkurs literacki. Zapraszamy wszystkich, którzy mają bogatą wyobraźnię i lubią pisać, tworzyć, odkrywać, po swojemu podróżować w przyszłość...

      Autor: K.Wachowska

     • Konkurs czytelniczy

     • Zapraszamy do udziału w Konkursie Czytelniczym. Tym razem poznajemy dwóch autorów hiszpańskich chętnie czytanych na świecie, a mianowicie Carlosa Ruiza Zafóna i Luisa Montero Manglano. Prosimy o zgłoszenia do nauczycieli języka polskiego i bibliotekarza do 12 marca 2020 r. -  Regulamin konkursu czytelniczego

      Autorzy: A.Kiwak, B.Sobowska-Rekut

     • Plan lekcji

     • Od dnia 2.03.2020 r. obowiązuje nowy plan lekcji.

     • Architekci w terenie

     • Próbowanie przewyższa studiowanie! Wiemy doskonale, że nie ma lepszego nauczyciela od doświadczenia. Zdobywanie wiadomości na podstawie własnych przeżyć jest najcenniejszą lekcją. We wszystkich zawodach do uzyskania niezbędnych kwalifikacji zawartych w standardach konieczny jest trening praktyczny. Dlatego uczniowie architektury z klas II i III dostali nowe wyzwanie: stworzyć projekt terenu zieleni bazując na rzeczywistym obszarze, odpowiadając na potrzeby i oczekiwania inwestorów, tworzyć, kreować, zmieniać realną przestrzeń. 25 lutego, w ramach zajęć terenowych udali się do Mielca, gdzie dokonali pomiarów, analizy oraz inwentaryzacji terenu. Obszarem, gdzie podjęte zostały działania, były fragmenty terenu zieleni na osiedlach Smoczka i Lotników. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu i rozmowach z kierownikami rady osiedla, gdzie przedstawione zostały oczekiwania względem wyznaczonego terenu. Młodzi architekci zinwentaryzowali szatę roślinną, analizowali istniejące warunki glebowe, nanosili na mapy małą architekturę. Nie zważając na mżawkę, wiatr i przenikający chłód dokonywali pomiarów i zapisów. A pracy tej to dopiero początek. Teraz czekamy na pomysły zagospodarowania terenów w formie projektów, szkiców i rysunków.

      Autor: M.Banaś

     • Konrad Świątek - Mistrz Powiatu Kolbuszowskiego

     • "A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą, nie znać języka swego – hańbą oczywistą." Te słowa autorstwa polskiego poety i pisarza, Franciszka Ksawerego Dmochowskiego, zapewne mogły być myślą przewodnią uczestników jubileuszowej XX edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego pod nazwą "Mistrz ortografii" organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej. W finale konkursu, który odbył się w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, 21 lutego 2020 r., wzięło udział kilkanaścioro uczniów ze szkół powiatu kolbuszowskiego, w tym uczeń klasy III naszego technikum - Konrad Świątek. Uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę w zakresie ortografii, gramatyki i poprawnej polszczyzny, mierząc się z dyktandem i licznymi pytaniami testowymi. Wszyscy wykazali się wyjątkową znajomością zasad języka polskiego, a w kategorii szkół średnich Konrad zajął pierwsze miejsce, tym samym powtarzając wielki sukces z ubiegłego roku. Gratulujemy naszemu "Mistrzowi ortografii", życzymy kolejnych sukcesów i dalszego zgłębiania piękna języka ojczystego.

       

     • Kulinarna bitwa

     • Gotowanie na czas, pod presją konkursu oraz jury jest niezwykle stresujące i trudne. Przekonały się o tym Kinga i Gabrysia z klasy drugiej, kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, które  24 i 25 lutego miały okazję uczestniczyć w I Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym Bitwa na drobiowe smaki. W grudniu 2019 roku uczennice opracowały przepisy i próbnie przygotowały swoje potrawy z drobiu. Po zakwalifikowaniu się do etapu regionalnego 24 lutego walczyły o możliwość znalezienia się w pierwszej szóstce  najlepszych drużyn. Dziewczyny przyrządziły włoską sałatkę z kurczakiem oraz drobiowe roladki z musem owocowym, opiekanymi ziemniakami i miksem sałat. Po wnikliwej ocenie sędziów okazało się, że zakwalifikowały się do dalszego etapu. Dzień później musiały w 10 minut z przygotowanych surowców opracować recepturę dania głównego aby następnie sporządzić je w 2 godziny. Młode adeptki sztuki kulinarnej, mimo dużego stresu oczywiście dały radę i wykonały wyśmienitą roladę drobiową z szynką szwarcwaldzką i serem pleśniowym, krążki z soczewicy oraz duszone słupki z dyni piżmowej i marchewki, polane sosem. Pomimo, że danie smakowało wyśmienicie dziewczyny nie zakwalifikowały się do szesnastki najlepszych drużyn w Polsce. Udział w konkursie był dla nich cennym doświadczeniem i nauką, którą wykorzystają w kolejnej bitwie na najwykwintniejsze smaki.

      Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak

     • Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny EKO-PLANETA

     •  

      Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko-Planeta” - etap szkolny, który odbędzie się w naszej szkole w środę 4 marca 2020 r. na trzeciej lekcji w sali nr 11. Konkurs prowadzony jest przy współpracy merytorycznej z Katedrą Kształtowania Środowiska Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej prosimy kierować do pani Małgorzaty Król do 2 marca 2020 r.

      Autor: M.Król

     • Dzień Naleśnika

     • Zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych do wzięcia udziału w konkursie  „Dzień Naleśnika”, który  odbędzie się w piątek 13 marca 2020 r. na jadalni.  Konkurs składa się z kilku etapów (w różnych terminach):

      • opracowanie własnego przepisu na najlepsze naleśniki z nadzieniem słonym inspirując się kuchniami różnych narodów w języku francuskim (przepis należy przesłać do pani Urszuli Kuny) lub niemieckim ( przepis należy przesłać do pani Anny Kwiecień) i w języku polskim do pani Agnieszki Biestek do 06.03.2020 r.
      • wykazanie się wiedzą na temat sporządzania i podawania naleśników (13.03.2020),
      • udział w Szkolnym Master Chef, podczas którego uczestnik będzie miał za zadanie wykonać i podać 2 sztuki najlepszych naleśników z nadzieniem słonym z kuchni różnych narodów własnego pomysłu 13.03.2020 r. (według przesłanego przepisu),
      • w dniu 13 marca, 3 osobowe grupy z poszczególnych klas (lub równoległych klas) będą odpowiadać na pytania dotyczące polskiego odpowiednika Tłustego czwartku
       w krajach europejskich w tym Francji i Niemczech (test),
      • oraz bieg z patelnią i podrzucaniem naleśników na czas (13.03.2020)!

      Warunkiem uczestnictwa jest złożenie uzupełnionego zgłoszenia do konkursu, który znajduje się w sekretariacie i przekazanie go po wypełnieniu do organizatorów konkursu pani Agnieszce Biestek, pani Urszuli Kunie lub pani Annie Kwiecień do 06 marca 2020 r. Pozostałe informacje znajdują się w regulaminie konkursu.

      Zapraszamy!

      REGULAMIN_KONKURSU.doc

      Karta_zgloszenia_do_II_Szkolnego_Konkursu.doc

     • XX Turniej Tenisa Stołowego

     • Zespół Szkół Agrotechniczno–Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni oraz Szkoła Podstawowa im. kpt. Józefa Batorego w Weryni były organizatorami XX Turnieju Tenisa Stołowego. Impreza odbyła się 15 lutego 2020 roku w  sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Weryni.
      W zawodach brali udział uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich oraz dorośli. Rozgrywki były prowadzone w kategorii kobiet i mężczyzn. W turnieju uczestniczyło 94 osoby. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast nagrody rzeczowe otrzymało pierwszych pięciu zawodników w każdej kategorii. Wyniki turnieju.
      Nad przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie - uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni. Dla wszystkich zawodników były przygotowane drożdżówki, napoje i drobne upominki.
      Dyrektor Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni mgr Zbigniew Bogacz ufundował cztery puchary, które otrzymali zwycięzcy najstarszej kategorii.

      Fundatorami nagród byli:

      Pan Andrzej Nowak
      Pan Emil Wilk – sklep KÓŁKO
      Pan Łukasz Cetnarski
      Pan Tomasz Warzocha –Firma ELTOM
      Przychodnia MEDIMO
      Pani Małgorzata Stachnik – CUKIERNIA BABECZKA
      Pan Zygmunt Sokołowski
      Pan Janusz Michałek
      Fundacja SERCE
      KULA BOWLING & CLUB RZESZÓW


      Autor: A.Żywiec

       

                                                                                                     

       

       

     • Wrotki na wypasie

     • Pożytecznie i przyjemnie spędziliśmy dzień 20 lutego 2020 roku. Cała nasza klasa (I bc) pojechała wraz z wychowawczynią panią Joanną Godzisz na wycieczkę do Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie oraz do wrotkarni ,,Wrotki na wypasie” w Mielcu.
      W Nadleśnictwie pani leśnik opowiedziała nam o swojej pracy oraz oprowadziła po szkółce leśnej. Zobaczyliśmy m.in. kwatery czy przechowywalnie dla sadzonek.
      Po wizycie w Nadleśnictwie udaliśmy się do wrotkarni i tu dopiero się działo. Nowa umiejętność- jazda na wrotkach- została przez nas połączona z akrobatyką. Każdemu niemal ruchowi na wrotkach towarzyszyło mnóstwo mniej skoordynowanych, ale za to zabawnych ruchów rąk i nóg. Wyglądało jakbyśmy odganiali stado much. Oprócz jazdy, graliśmy w różne gry. Świetnie bawiliśmy się przy różnych grach integracyjnych. Wyjazd był bardzo udany i chcielibyśmy go powtórzyć, ale następnym razem zapraszamy na parkiet panią Godzisz.

      Autorzy: G.Ofiara, A.Snopek

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
  • Logowanie