• Wyniki rekrutacji na mobilność do Chorwacji

          • Lista uczniów zakwalifikowanych do uczestnictwa na mobilność do Chorwacji w projekcie „MP Health Direct” w ramach programu ERASMUS+w grudniu 2023 r.

            1. Barbara Serafin

            2. Katarzyna Kurdziel

            3. Natalia Puzio

            4. Aleksandra Chmielowska

            5. Maja Micek

            6. Wiktoria Rząsa
             

            Lista rezerwowa uczniów do uczestnictwa w projekcie „MP Health Direct”  wyjazd do Chorwacji w grudniu 2023 r.

            1. Gabriela Mazur

            2. Kinga Pachucka

            3. Alicja Lubera

            4. Jakub Urban

             

            Gratulujemy!!!

            Zespół przeprowadzający rekrutację z projektu:

            Agnieszka Biestek, Anna Stąpor, Anna Wróbel

             

             

          • Integracja klas 1ez i 1at

          • W drugiej połowie października klasy pierwsze w ramach integracji uczestniczyły w wycieczce do kina na projekcję filmu "Chłopi" oraz do Centrum Rozrywki w Mielcu.

            Uczniowie mieli okazję obejrzeć polski animowany dramat filmowy z 2023 roku w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Film jest trzecią pełnometrażową adaptacją powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, ukazującej cykl życia wiejskiego pod koniec XIX wieku. Po projekcji  filmu w ramach propagowania form aktywnego spędzania czasu młodzież z opiekunami udała się na spotkanie integracyjne podczas zabaw we wrotkarni. Część uczniów próbowała swoich sił na wrotkach, a Ci bardziej poszukujący wrażeń i adrenaliny, udali się na tor kartingowy.

            Autorzy: A. Tęcza, K. Gul

          • Szkolny Klub Przedsiębiorczości

          • W ramach działalności Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości uczniowie klasy 2 kształcący się w Technikum w zawodzie technik ekonomista 16 października 2023 r.  uczestniczyli  w warsztatach oraz grach i zabawach ekonomicznych, a także w edukacji ekonomicznej w plenerze.

            Członkowie SKP zostali zapoznani z zaplanowanymi działaniami ekonomicznymi. Dowiedzieli się,  że w tym roku szkolnym będą organizowane konkursy ekonomiczne, spotkania z przedsiębiorcami i uczestnikami życia społecznego i gospodarczego, oraz wycieczki edukacyjne.

            Szkolny Klub Przedsiębiorczości działa od 2009 r. Członkami SKP są uczniowie kształcący się w Technikum w zawodzie technik ekonomista.

            Celem działań podejmowanych przez SKP jest:

            a. kształtowanie przedsiębiorczych postaw wśród uczniów,

            b. umożliwienie uczniom udziału w ogólnopolskich projektach edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości,

            c. pogłębianie wiedzy ekonomicznej uczniów.

            Praca SKP opiera się na planowaniu i realizowaniu projektów edukacyjnych z zakresu przedsiębiorczości oraz edukacji ekonomicznej i finansowej.

            SKP uczestniczy w projektach i konkursach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Bank Polski oraz przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Wszystkie projekty i  konkursy edukacyjne są ogłaszane na stronie internetowej www.nbportal.pl.

            Współpracujemy z FMP z NBP instytucjami finansowymi oraz przedsiębiorcami. W trakcie realizowanych przedsięwzięć ekonomicznych uczniowie rozwijają komunikację interpersonalną, uczą się odpowiedzialności, podejmowania decyzji, elastyczności,  działania w grupie, pracy indywidualnej, zarządzania czasem, środkami finansowymi,  przedsiębiorczości. Mile widziane są kreatywność i twórczość.

            Opiekunami SKP są: Beata Bryk i Ewa Serafin

          • XXIII Dzień Papieski. Cywilizacja życia.

          • XXIII Dzień Papieski obchodzony  w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie  był obchodzony 15 października 2023 r. pod hasłem Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia. W naszej szkole na tę okoliczność chętni uczniowie z klas: 3km, 3az, 5ae, 1ez, 4aez oraz 2az pod opieką nauczyciela religii p. Anastazji Antosz przygotowali ekspozycję wypowiedzi i zdjęć Papieża Polaka, ukazującą bogactwo osobowości Karola Wojtyły. Św. Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a kulturą śmierci, od młodego człowieka, który dokonując mądrych i słusznych wyborów stanie u źródeł i na straży podstawowych wartości cywilizacji życia.

            Autor: Anastazja Antosz

          • Drugi tydzień w Ostravie

          • Drugi tydzień za nami. Stopniowo osiągamy cele projektu. Dobra współpraca, komunikacja i wymiana doświadczeń przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu.
            Uczniowie biorący udział w projekcie (żywieniowcy, architekci, ekonomiści i terminale) rozwijają umiejętności i kompetencje zawodowe wymagane na europejskim rynku pracy, a w szczególności: zdobywają doświadczenie w międzynarodowym środowisku i poznają nowe standardy pracy. Żywieniowcy w zakresie gastronomii, udoskonalają umiejętności przygotowania potraw, w tym potraw typowych dla czeskiej kuchni, zasady ich podawania i dekorowania. Architekci krajobrazu poznają zasady projektowania, urządzania i pielęgnowania terenów zieleni oraz przygotowania roślin na okres zimowy.Ekonomiści natomiast doskonalą się w zakresie prowadzenia dokumentacji biurowej firm i działalności marketingowej. Natomiast terminale poznają zasady funkcjonowania magazynu oraz obsługi klienta. Na bieżąco prowadzimy monitoring postępów uczniów, zauważyliśmy, że doskonale zaadaptowali się w miejscach pracy, są chwaleni przez pracodawców ze względu na umiejętność słuchania i wykonywania poleceń oraz pracy w zespole.
            Nasz pobyt w Ostravie to przede wszystkim praktyka zawodowa. Po pracy integrujemy się podczas wspólnie spędzanego czasu. W minioną środę byliśmy na popularnej w tym mieście grze zespołowej LASER GAME, która wymaga od uczestników sprawności fizycznej, orientacji oraz strategii.
            W sobotę zwiedzaliśmy Muzeum Górnictwa Kopalnię Michał. Przewodnik ciekawie opowiadał nam o „drodze górnika do pracy”, mogliśmy odczuć klimat minionej epoki i uzmysłowić sobie w jakich warunkach i jak ciężko ludzie pracowali. Do ciekawych miejsc, które zwiedziliśmy należały: szyb, lampownia, górnicza szatnia, jadalnia, prysznice, biura administracyjne oraz ambulatorium.
            Zlin – miasto jednego nazwiska. Historia tego miejsca jest ściśle związana z nazwiskiem rodzeństwa Batów (Antoni, Tomasz, Anna), którzy założyli firmę obuwniczą i zostali międzynarodowym potentatem marki Bata. Dzięki swojej fortunie, rozbudowali miasto według własnej koncepcji. Bata to nie tylko buty, ale również inne branże, w tym filmowa. W fabryce obuwniczej, która obecnie jest Muzeum Baty, byliśmy w budynku nr 21 zwanym „Drapaczem chmur Baty”,  którego szczególną cechą jest gabinet szefa ulokowany w kabinie windy. Mieliśmy okazję wjechać tym biurem na 16 piętro, z którego roztaczała się panorama na zakłady Baty. Na zakończenie wzięliśmy udział  w warsztatach animacji bajek w Wytwórni Filmowej, którą założył Bata. Pod okiem doświadczonego pracownika nasi uczniowie stworzyli 4  animacje bajek. Było to dla nich ciekawe doświadczenie, w którym mogli sami stać się twórcami własnej opowieści, którą otrzymają na pamiątkę.

            Autor: uczestnicy mobilności

          • Warsztaty oraz szkolne ekonomiczne gry terenowe w ramach projektu edukacyjnego pt. „Ekonomia na co dzień”

          • W piękny jesienny dzień w naszej szkole, 5października 2023 r. dobry humor, radość i energia dopisywały uczestnikom projektu ,,Ekonomia na co dzień”. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach edukacji ekonomicznej we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.  Całą zabawę czyli warsztaty ekonomiczne oraz szkolne ekonomiczne gry terenowe poprowadzili uczniowie z klasy 3et. Celem przedsięwzięcia było propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu,  nauka ekonomii poprzez zabawę, oraz zachęcenie do kreatywnego myślenia. Na początku uczestnicy projektu, czyli uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych oraz uczniowie klasy pierwszej ZSA-E w Weryni, kształcący się w Technikum w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali zostali podzieleni na 3 grupy i rozpoczęli warsztaty ekonomiczne. W pracowniach komputerowych mieli możliwość zapoznania się z zasadami pracy na programie magazynowo-sprzedażowym Subiekt GT, brali udział w  grze - ekonomiczne koło fortuny, poznali innowacyjne metody w procesie nauczania mind map ping oraz rozwiązywania magicznej zagadki i anagramów o treści ekonomicznej. W pracowni komputerowej uczniowie w grupach 3-4 osobowych rozwiązywali test ekonomicznych na platformie KAHOOT. Najlepsza zabawa rozpoczęła się wraz ze startem drużyn w grach terenowych. Zawodnicy musieli jak najszybciej odwiedzić aż 9 punktów kontrolnych rozmieszczonych na terenie naszej szkoły. Zadania konkursowe były dla uczestników prawdziwym wyzwaniem. Każdy zespół  musiał wykazać się wiedzą merytoryczną, a także umiejętnościami w zakresie współpracy w drużynie, wiązania teorii z praktyką oraz radzenia sobie ze stresem.  Przy rozwiązywaniu quizów, zadań, łamigłówek i logicznych zagadek  z dziedziny ekonomii, marketingu, finansów i rachunkowości należało wykazać się dużą kreatywnością oraz refleksem. Za nieprawidłowe wykonanie zadania drużyna musiała udać się do punktu karnego aby zrealizować wylosowaną karę. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz sprawiedliwym liczeniem punktów czuwała komisja konkursowa w składzie Ewa Serafin, Urszula Szklarz, Paweł Serafin. Po wyczerpujących fizycznie i umysłowo zawodach, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pyszny obiad. Na zakończenie tego niezwykłego, pełnego wrażeń dnia w otoczeniu pięknej przyrody odbyło się wręczenie przez Dyrektora szkoły nagród, upominków i podziękowań. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci materiałów edukacyjnych- pamięci przenośnych oraz sprzętu edukacyjnego - słuchawek. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

            Autor: Ewa Serafin

          • Opowieść o Polsce

          • Uczniowie z klas 2 technikum uczestniczyli w Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Został on zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia”. Była to opowieść o dziejach Polski i Polaków w XX wieku przekazana w sposób przystępny, ciekawy i nowoczesny.

            Młodzież mogła wysłuchać debaty panelowej pt. „Miłość bliźniego w nieludzkich czasach – świadectwo rodziny Ulmów z Markowej” oraz  „Włyń – Podkarpackie: Związki (nie)oczywiste”, poświęcona 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

            Kongres odbył się w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jesionce k. Rzeszowa. Można było  skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej, prezentowanej przez pracowników IPN w ramach przygotowanych stoisk tematycznych. Uczestniczyliśmy w warsztatach o tworzeniu komiksów. Oglądaliśmy wystawy przygotowane przez IPN – zarówno tradycyjne, plenerowe, jak i interaktywne. Wśród licznych ekspozycji obecna była również wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która prezentowała wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa.

            Autor: witold Cesarz

          • Sztafetowe biegi przełajowe

          • W dniu 9 października na stadionie w Kolbuszowej, odbyły się biegi przełajowe. Mimo zimna i złej pogody w naszych sercach było ciepło, a chęć rywalizacji motywowała nas do zdobycia wysokiego miejsca. Dzięki wytrwałości zdobyliśmy II miejsce - dziewczęta, a III miejsce - chłopcy. W dobrych humorach i wielkim zaangażowaniem będziemy brać udział w nastepnych zawodach. 

            Autor: Gabriela Flis

          • Architekci na tropie materiałów budowlanych

          • W ostatni piątek uczniowie klasy 5 w zawodzie technik architektury krajobrazu mieli okazję na wyjątkową lekcję poza murami szkoły. W ramach wycieczki edukacyjnej, grupa młodych adeptów sztuki projektowania krajobrazu odwiedziła lokalny skład materiałów budowlanych oraz market budowlany. Celem tej wyprawy było lepsze zrozumienie procesu budowy i poznanie dostępności materiałów niezbędnych do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni zielonych. Uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy, jakie materiały i narzędzia są używane w branży architektury krajobrazu oraz jakie kwestie ekologiczne i zrównoważonego rozwoju odgrywają kluczową rolę w procesie projektowania terenów zielonych. Wycieczka była nie tylko okazją do połączenia zdobytej na lekcjach teorii z praktycznymi doświadczeniami terenowymi, ale także źródłem wielu inspiracji dla przyszłych projektantów krajobrazu.

            Autor: Irmina Piłat

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Dziś jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego!

            ZDROWIE PSYCHICZNE – według WHO oznacza pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Jako psycholog kliniczny wiem jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Dlatego też przygotowałam kilka wskazówek jak o nie dbać:

            ➡️ Uprawiaj sport regularnie. Nawet 15 minut dziennie wpłynie pozytywnie na nasze ciało ale również na umysł.

            ➡️ Zdrowo się odżywiaj. Owoce i warzywa to podstawa każdej zdrowej diety. Dostarczają nam dużo witamin i minerałów, niezbędnych do lepszego samopoczucia.

            ➡️ Zadbaj o swój sen i odpoczynek. Kiedy jesteśmy wyspani i wypoczęci, nasz umysł lepiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami i szybciej znajduje rozwiązania.

            ➡️ Regularnie się badaj. Profilaktyka i szybkie wykrycie choroby daje więcej możliwości a tym samym możemy szybciej wyzdrowieć i wrócić do sprawności i codziennego funkcjonowania.

            ➡️ Ucz się nowych rzeczy i rozwijaj swój umysł. Czytanie, rozwiązywanie łamigłówek, zadać czy ćwiczenie nowych umiejętności sprawia, że nasz mózg jest cały czas aktywny i sprawny a to wpływa na nasz rozwój osobisty.

            ➡️ Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania. Robiąc to co lubimy dostarczamy sobie dużą dawkę endorfiny i dobrych emocji a one wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i zadowolenie z siebie.

            ➡️ Spotykaj się z bliskimi i życzliwymi osobami. Miłość, przyjaźń i bliskość, spotkania z osobami które są dla nas wsparciem, które sprawiają, że się uśmiechamy, które dobrze nam życzą, produkuje naturalnie oksytocynę, hormon który wpływa na uczucie spokoju i zmniejsza odczuwanie bólu i stresu.

            ➡️ Proś o pomoc jeśli jej potrzebujesz. Otwartość, proszenie o pomoc i umiejętność przyjmowania jej jest bardzo ważna w trudnych sytuacjach. Wtedy wiemy, że nie jesteśmy sami i że wspólnie damy radę pokonać różne przeciwności.

            ➡️ Relaksuj się i rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Kochanie siebie i dostrzeganie sowich mocnych stron, sprawia, że zaczynamy myśleć o sobie pozytywnie.

            To tylko część z rzeczy które poprawią nasze zdrowie psychiczne, każdy z nas będzie potrzebował czegoś innego. Jeśli kawa z przyjaciółką poprawia ci nastrój i wpływa pozytywnie na twój stan psychiczny TO RÓB TO jak najczęściej. Jeśli słuchanie muzyki TO SŁUCHAJ JEJ jak najwięcej. Pójście do kina, do teatru czy na spacer, możliwości jest bardzo dużo, wystarczy tylko spojrzeć w głąb siebie i posłuchać swojego ciała i umysłu.

            Niestety dostęp do lekarzy psychiatrów jest bardzo ograniczony i bardzo nad tym ubolewam. Dlatego stosujmy profilaktykę i zadbajmy o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Zrób każdego dnia chociaż jedną rzecz dla siebie, poświęć dla siebie chociaż 15min w ciągu dnia a twoje samopoczucie będzie lepsze. Kochaj siebie i dbaj zarówno o swoje zdrowie fizyczne jak też psychiczne.

            Pamiętaj ZDROWIE PSYCHICZNE JEST BARDZO WAŻNE. Podaj dalej!!

            Źródło: Psycholog Dziecko Człowiek- blog osobisty- https://dzieckoczlowiek.pl

          • Pomysł na dynię i nie tylko

          • Nang Noppamart to kobieta, która zapoczątkowała na świecie sztukę carvingu. Aby obdarować swojego władcę podczas festiwalu Loi Kratong wyrzeźbiła pięknego ptaka. Tym samym dała początek niezwykłej sztuce jaką jest carving. To sztuka, mimo różnych zawirowań historycznych  znana jest na całym świecie, a w Tajlandii  kurs rzeźbienia w owocach i warzywach można znaleźć  w każdej  szkole podstawowej. Carving dotarł także do naszej szkoły, klasy pierwsze co roku poznają tajniki rzeźbienia w owocach i warzywach. We wrześniu i w październiku uczniowie klasy pierwszej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych mieli okazję poznać zasady carvingu. Nauczyli się jak wykonać róże, liście, łabędzie i inne kompozycje. Jesień to dobry czas na poznawanie tej sztuki. Wielka ilość dostępnych warzyw takich jak dynie, rzepy, cukinie, melony, rzodkiewki, jabłka powoduje, że na jesiennym stole może królować wiosna, kwiaty, kolor. 

            Autor:  A. Tęcza

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie