• Mamy dotację - będą kolejne zagraniczne praktyki zawodowe

          • Pragniemy poinformować, że ZSA-E w Weryni po raz kolejny otrzymało środki finansowe w kwocie 50 535 euro na zorganizowanie zagranicznych praktyk zawodowych dla uczniów w ramach programu Erasmus+. Organizując mobilności weźmiemy pod uwagę oczekiwania naszych uczniów odnośnie państw, w których chcieliby te praktyki zrealizować. Narodowa Agencja Programu Erasmus+ wysoko oceniła jakość merytoryczną opracowanego wniosku, gdyż znalazł się on na 44 miejscu z 538 instytucji,  które uzyskały dofinansowanie. Nasza szkoła posiada Akredytację i dzięki temu na zapewnione aż do 2027 przyznawanie środków finansowych na organizację zagranicznych praktyk zawodowych dla uczniów.

            Autor: B.Sobowska-Rekut

          • Sleeveface, czyli ubierz się w książkę

          • Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu pt. Sleeveface, czyli ubierz się w książkę.  Sleeveface polega na odpowiednio dobranej kompozycji zdjęcia i aranżacji tła, której efektem jest złudzenie zespolenia fotografowanej postaci z graficznym motywem okładki książki. Dzięki temu powstają kreatywne zestawienia odbiorców, czytelników, słuchaczy z przesłaniem okładki. To wspaniała i niebanalna reklama książek, popularyzowanie czytelnictwa i biblioteki szkolnej! W konkursie wzięłu udział: Ewelina Tęcza, Anna Kubiś, Małgorzata Konsur, Marcelina Kopeć, Natalia Wit, Sabina Kardyś, Magdalena Zielińska. W tym roku uczestnicy wykazali się wyobraźnią i ciekawym ujęciem tematu. Nagrodą w konkursie jest ocena z języka polskiego oraz ocena zachowania. Wszystkim gratulujemy pomysłów i zapraszamy do kolejnych edycji.

            Autor: B.Sobowska-Rekut
            08.06.2022

          • Praktyki zawodowe

          • Miesięczne praktyki zawodowe odbywali uczniowie Technikum kształcący się w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych.Uczniowie klas drugich i trzecich doskonalili umiejętności zawodowe w firmach, instytucjach i przedsiębiorstwach w Polsce, Hiszpanii i Włoszech. Dyrektor szkoły chcąc zapewnić praktyki na wysokim poziomie podpisuje stosowne umowy ze sprawdzonymi partnerami, którzy mogą zaoferować uczniom możliwość poszerzania swojej wiedzy i zdobywania potrzebnych umiejętność zawodowych.Ekonomiści sprawdzali swoje wiadomości i umiejętności zawodowe w biurach rachunkowych, instytucjach, urzędach, bankach oraz w firmach. Pracowali oni głównie w działach administracyjnych, księgowości, kadr, płac itp.,  prowadzili dokumentację, zajmowali się księgowością oraz analizowali finanse firmy. Profesjonalną obsługą konsumentów zajmowali się  technicy żywienia i usług gastronomicznych.  Swoje praktyki  odbywali w lokalach gastronomicznych, hotelach i restauracjach. Przygotowywali posiłki, serwowali dania, obsługiwali gości. Architekci krajobrazu pracowali głównie w szkółkach roślin ozdobnych, gdzie poznawali proces produkcyjny roślin i ich pielęgnację aby nadawały się do obsadzania ogrodów, parków i ulic.Praktyka była doskonałym doświadczeniem zawodowym, dała uczniom możliwość zweryfikowania swoich wiadomości i umiejętności nabywanych w szkole podczas lekcji. Uczniowie mogli wtedy zastosować zdobytą wiedzę praktycznie w realnych warunkach i w ten sposób zdobywać cenne doświadczenie zawodowe.  Praktyka, podobnie jak przyszła praca wymagała od uczniów: punktualności, rzetelności, solidności i odpowiedzialności -  a więc cech jakich będzie od nich oczekiwał przyszły pracodawca. 

            Część uczniów, dzięki dużemu zaangażowaniu podczas praktyki zapewniło sobie pracę na wakacjach, gdzie będą mogli  jeszcze doskonalić swoje umiejętności zawodowe pracując na konkretnych stanowiskach i zarabiać swoje pierwsze pieniądze.

            Autorzy: B.Bryk, B.Krzysztofiński

          • Zainspiruj się!

          • W ostatni piątek maja żywieniowcy z klasy 1 wzięli udział w nietypowej lekcji z udziałem zaproszonych gości – absolwentki naszej szkoły, ekonomistki Patrycji Gielarowskiej oraz historyka, regionalisty i  aktywisty społecznego Karola Wesołowskiego. Patrycja i Karol to osoby, które zarówno w czasie nauki w szkole jak i po jej zakończeniu podejmowali i podejmują wiele ciekawych działań.  Odnaleźli swoje pasje i z sukcesami je realizują. Patrycja uwielbia poezję, interesuje się fotografią, napisała 2 książki, rozwija swoje konta w mediach społecznościowych i studiuje pedagogikę resocjalizacyjną. Karol jest m.in. zaangażowany w wolontariat na rzecz ofiar wojny w Ukrainie i organizację różnych wydarzeń dla mieszkańców naszego regionu, pielęgnuje rodzinną historyczną tradycję kolekcjonerską. Nasi goście byli członkami samorządu uczniowskiego, chętnie korzystali z wyjazdów i dodatkowych zajęć organizowanych przez szkołę i zachęcali do tego uczniów klasy 1.

            Uczestnicy spotkania wymienili się swoimi opiniami na temat postrzegania młodości, czasów nauki w szkole. Celem naszej lekcji była próba przekonania uczniów, że czas szkoły ponadpodstawowej warto jak najlepiej wykorzystać. Postawić na swój rozwój, dbać o relacje z rówieśnikami, korzystać z  proponowanych przez szkołę możliwości i przede wszystkim docenić ten piękny, niepowtarzalny czas.

            Autor: Anna Wróbel

          • Warsztaty gastronomiczne

          • W piątek 27 maja naszą szkołę odwiedzili uczniowie klasy 6 ze szkoły podstawowej numer 1 w Kolbuszowej. Uczniowie  z Panią Wiolettą Majewską rozmawiali o zdrowym odżywianiu, dietach oraz przygotowali zdrowe posiłki (warzywa pokrojone w różny sposób oraz warzywne pizzerinki). Zdrowe posiłki nie zawsze muszą być nudne o czym przekonali się uczestnicy warsztatów. Posiłki mogą być kolorowe, smaczne oraz różnorodne. W trakcie warsztatów dzieci poznały także najważniejsze zasady  gastronomicznego savoir-vivre czyli prawidłowego nakrywania do stołu krok po kroku oraz jak właściwie zachować się przy stole. Na zakończenie zajęć zostali zaskoczeni pysznym deserem truskawkowym przygotowanym przez Panią Wiolettę Majewską oraz Panią Zofię Łuszcz. 

            Autor: Anna Kubiś klasa 3z 

          • Francuskie smaki

          • Kolejne dni pobytu naszej młodzieży we Francji upłynęły na poznawaniu nowych smaków. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu w Le Port du Bec, gdzie podczas spotkania z hodowcą ostryg poznali tajniki hodowli, kalibracji, konsumpcji i ich sprzedaży. Następnie udali się do Passage du Gois, czyli grobli między Beauvoir-sur-Mer, a wyspą Noirmoutier w Vendée na atlantyckim wybrzeżu Francji, która każdego dnia na długi czas znika pod wodą. Kolejną atrakcją turystyczną w tym dniu była wizyta w młynie Moulin de de Rairé w Sallertaine, który od 1555 roku, nigdy nie przestał kręcić się na wietrze od czasu jego budowy. Jednak ich wizyta nie mogłaby odbyć się bez wspólnego gotowania, czyli tego co najważniejsze podczas wizyty studyjnej. Podczas warsztatów w szkole Machecoul wspólnie z uczniami z Francji, Chorwacji i Portugalii, młodzież z Weryni uczyła się sporządzania potraw z owoców morza, mięsa i cytrusów z wykorzystaniem vacuum i sous vide. Młodzież przygotowała m.in. mus truskawkowy z biszkoptami fr. charlotte aux fraises, cytrynową tartę, deser z ciasta parzonego paris brest, galettes bretonnes, czyli naleśniki gryczane zapiekane z jajkiem, szynką i serem, salade lyonnaise czyli francuską sałatkę z boczkiem i jajkiem w koszulce oraz inne zakąski z ryb. Ponadto uczniowie uczestniczyli w konkursie dotyczącym sporządzania i dekoracji kolorowych koktajli i napojów z soków, syropów i owoców. Mimo, iż nasi uczniowie mieli wiele możliwości degustacji potraw z owoców morza, niestety, nie przypadły im do gustu. Uczniom natomiast smakowały desery i sałatki, których receptury będziemy testować podczas zajęć praktycznych w Weryni.

            Autor: A. Tęcza
            03.06.2022

          • Dzień Sportu w Weryni

          • 1 czerwca jest miłym dniem dla każdego dziecka niezależnie od wieku. Nauczyciele wychowania  fizycznego jak co roku zorganizowali Dzień Sportu.  Wszyscy uczniowie przyjemnie i aktywnie spedzali czas na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu naszej szkoły podczas rywalizacji w różnych konkurencjach. W turnieju piłki nożnej zwycięzcami zostali chłopcy z klasy 3 km.  Pan dyrektor Zbigniew Bogacz wręczył im puchar. Uczniowie także uczestniczyli w zawodach nordic walking na stadionie Werynianki, a przed szkołą  roztańczona grupa dziewcząt ćwiczyła zumbę pod przewodnictwem pani Oli Trętowicz. Zmagania rekreacyjno – sportowe zakończone było pysznymi kiełbaskami z grilla. Wszystkim dziękujemy i zapraszamy za rok.

            Autor M. Laube-Skowrońska
            2.06.2022

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie