Doradztwo zawodowe
- 109
Ogłoszenie
Ogłoszenie
Stołówka szkolna w dniach 27-29 listopada 2023 r. będzie zamknięta.
Plan lekcji
-
Nowy plan lekcji obowiązujący od 27.11.2023 r. jest już dostępny na stronie.
-
Słodkie warsztaty
- 20
W drugiej połowie listopada naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. W szkolnej stołówce wszyscy uczestnicy warsztatów poczuli zapach Świąt Bożego Narodzenia, a to wszystko za sprawą pierników przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Nasi uczniowie pokazali dzieciom jak kreatywne można udekorować świąteczne wypieki. Po lukrowaniu przyszedł czas coś zdrowszego czyli owoce.
W warsztatach wzięli udział uczestnicy zagranicznej praktyki zawodowej, która odbyła się w październiku 2023 r. w Ostrawie w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647. Podczas warsztatów uczestnicy mobilności pełnili rolę instruktorów prezentując swoje umiejętności zawodowe.
Autor: A.Tęcza
28.11.2023
Piernikowy zawrót głowy
- 40
Na świąteczne warsztaty z dekorowania pierników przyjechali do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Pod fachowym okiem starszych kolegów z klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych z dużym zaangażowaniem i wyobraźnią tworzyli swoje małe piernikowe arcydzieła używając kolorowych lukrów i słodkich dekoracji. Na warsztatach uczniowie mieli także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania oraz przygotować sałatkę owocową i shoty warzywne z sosem czosnkowym. Podsumowaniem naszego spotkania było wspólne zdjęcie wśród pięknie przygotowanych świątecznych dekoracji.
Autor W. Majewska
Warsztaty w Instytucie Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie Rzeszowskim
- 3
Planowanie kariery i własnej ścieżki zawodowej wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Swoje przygotowania do matury i przyszłych możliwości zawodowych powinniśmy rozpocząć jak najszybciej, aby zdać ją z najlepszym wynikiem i dostać się na wymarzony kierunek studiów. Utwierdziła nas w tym wizyta na Uniwersytecie Rzeszowskim w Instytucie Ekonomii i Finansów. Po raz pierwszy mogliśmy się poczuć jak prawdziwi studenci na wykładach . Naszym przewodnikiem był dr Piotr Cyrek, który bardzo miło i gościnnie nas przyjął.
W trakcie wizyty mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwszy wykład omawiał temat budżetu domowego czyli „Jak mądrze zaplanować swoje wydatki oraz z głową wydawać pieniądze”. Natomiast w trakcie drugiego wykładu rozmawialiśmy o bankowości: jakie są najpopularniejsze banki, z jakich krajów pochodzą. Przydatną informacją było przedstawienie oferty edukacyjnej Uniwersytetu oraz krótka, przykładowa rekrutacja na studia. W przerwie pomiędzy wykładami zostaliśmy poczęstowani pysznymi drożdżówkami.
Zapamiętamy na długo ten wyjazd, dzięki któremu dowiedzieliśmy się nowych i przydatnych rzeczy.Autor: Martyna Jagodzińska
Zaproszenie do udziału w konkursie
Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w XVIII Powiatowym Konkursiena Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze
Regulamin Powiatowego Konkursu na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe
Zgoda_na_wizerunek_-_Konkurs_na_Ludowe_Ozdoby_Bozonarodzeniowe.pdf
Światowy Dzień Przedsiębiorczości
- 39
W naszej szkole w dniach od 13-17 listopada 2023 r. był organizowany Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Działanie to realizowało Stowarzyszenie „Przedsiębiorcza Szkoła w Weryni” przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w ramach projektu „Ekonomia na co dzień” wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Szkoła współpracuje także z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, która jest głównym organizatorem przedsięwzięcia ekonomicznego. Celem spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych, bankowych oraz z przedsiębiorcami było stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
Dla przedsiębiorców była to wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.
Podczas tego tygodnia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu powiatu kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak działają lasy państwowe w Polsce, jakie są prawa konsumenta, w jaki sposób naliczać ubezpieczenia gospodarcze, jaka jest struktura i zadania banków komercyjnych lub też w jaki sposób dokonywać rozliczeń z urzędem skarbowym z tytułu podatków bezpośrednich i pośrednich . Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po ukończeniu szkoły. Dzięki uczestnictwu w tych warsztatach, wykładach i spotkaniach, uczniowie mieli możliwość zdobycia nowych informacji, poszerzyli również wiedzę ekonomiczną, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
A oto przedstawiciele różnych firm, których gościliśmy w murach naszej szkoły: Pani Joanna Wyka oraz Pan Andrzej Sudoł - pracownicy Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, Pan Kazimierz Pierzchała - przedstawiciel Agencji Ubezpieczeniowej w Kolbuszowej, Powiatowy Rzecznik Konsumentów - pan Jan Wlazło. Równie miło było nam gościć w szkole panią Kingę Mazur przedstawicielkę Lasów Państwowych z nadleśnictwa w Świerczowie, panią Bogumiłę Lenart- pracownika Banku PKO S.A. w Kolbuszowej. Uczestnikami całego przedsięwzięcia projektowego byli uczniowie Technikum kształcący się w zawodach: technik ekonomista oraz technik eksploatacji portów i terminali.
Dziękujemy serdecznie zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom naszej szkoły.
Autorzy: Ewa Serafin, Urszula Szklarz
Jesień w szkolnym ogrodzie
- 17
Jesienna pora to czas intensywnych prac w szkolnym ogrodzie. Uczniowie w zawodzie technik architektury krajobrazu zaangażowali się w przycinanie roślin, zbieranie opadłych liści, a także przygotowywanie terenu do nadchodzącej zimy. Dodatkowo, istotną część prac stanowiło wykonywanie nowych aranżacji, układanie ścieżek, wybór odpowiednich roślin oraz sadzenie cebulek krokusów. Praca w szkolnym otoczeniu nie tylko rozwija ich umiejętności zawodowe, ale także kształtuje poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę. W efekcie tych działań, szkolny ogród staje się nie tylko miejscem przyjaznym dla społeczności szkolnej, ale również przestrzenią, w której uczniowie mogą realizować swoją pasję i twórcze pomysły.
Podczas tych zajęć, uczestnik zagranicznej praktyki zawodowej, która miała miejsce w Ostrawie w październiku w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647 pokazywał i objaśniał jak wyglądają takie prace pielęgnacyjne w Ostrawie. Dzielił się swoimi spostrzeżeniami i prezentował umiejętności, których się tam nauczył.Autor: I.Piłat
15.11.2023 r.
Wycieczka do zakładu karnego
- 2
14 listopada br. wybraliśmy się na wycieczkę do Zakładu Karnego w Dębicy. Będąc tam, dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w takim miejscu i na czym ona polega. Wysłuchaliśmy ekspertów, którzy przekazali nam wiele istotnych informacji, ciekawostek na temat tej placówki. Strażnicy pilnują porządku, dbają o bezpieczeństwo również nas wszystkich. Prowadzą działalność resocjalizacyjną, aby skazani zrozumieli swoje błędy. Organizują pracę, która pomaga zdobywać kwalifikacje zawodowe więźniom. Dzięki temu, łatwiej jest im odnaleźć się w życiu codziennym po odbyciu wyroku. Praca w zakładzie karnym to nie tylko pilnowanie skazanych. To także pomoc, opieka, odpowiedzialność za osadzonych. Głównym celem pracowników takiej jednostki jest dążenie do tego, aby skazani po odbyciu wyroku już nigdy tam nie wrócili. Moim zdaniem to nie lada wyzwanie, które zasługuje na nasze uznanie.
Autor: Viktoria Wróblewska
Dyskoteka andrzejkowa
Narodowe Święto Niepodległości 2023
- 97
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2023 r. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Uczniowie klasy 3et wraz z zespołem Concordia pod kierownictwem Pani Małgorzaty Laube-Skowrońskiej przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. Słowa pieśni i recytacje wierszy, przybliżyły nam w sposób bardzo zrozumiały, tragedię i ból Polaków po utracie wolnej Ojczyzny, który trwał aż 123 lata oraz radość i wzruszenie po odzyskaniu upragnionej wolności. Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii.
Autor: Katarzyna Gola
Szkoła do hymnu
W piątek 10 listopada, w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób społeczność szkolna włączana jest we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w celu kształtowania szacunku wobec symboli narodowych.
Autor: I.Pogoda, E.Serafin
Otwarta firma
Stypendia Powiatu Kolbuszowskiego wręczone!
- 2
Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym na Sesji Rady Powiatu 5 uczniów naszej szkoły otrzymało Stypendia Powiatu Kolbuszowskiego.
Nagrodzeni uczniowie:
1.Klaudia Julia Sitarz - uczennica klasy IV Technikum w zawodzie technik ekonomista
2.Katarzyna Karolina Gola - uczennica klasy V Technikum w zawodzie technik ekonomista
3.Natalia Wit - uczennica klasy V Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych
4. Martyna Anna Jagodzińska - uczennica klasy IV Technikum w zawodzie technik ekonomista
5. Szymon Zieliński - uczeń klasy IV Technikum w zawodzie technik ekonomistaStypendia wręczył Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, który pogratulował wszystkim uczniom znakomitych wyników w nauce. Dołączamy się do gratulacji i życzymy dalszych sukcesów.
Autor: Beata Bryk
Fot. Barbara Żarkowska
Tydzień Przedsiębiorczości 13-17 listopada
Celem spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych, bankowych oraz z przedsiębiorcami jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
Działanie realizowane będzie przez Stowarzyszenie „Przedsiębiorcza Szkoła w Weryni” działające przy Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Spotkania odbędą się w terminie 13-17.11.2023 roku w ZSA-E w Weryni.
Dla przedsiębiorstw to wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.
Organizatorzy: Urszula Szklarz, Ewa Serafin
Nowości w bibliotece
- 22
C.D.N.
Aktualności