• Zawód przyszłości  - technik eksploatacji portów i terminali

     • Kończąc szkołę podstawową zawsze mamy dylemat  jaką szkołę i jaki zawód  wybrać. My też prawie rok temu analizowaliśmy  informacje o szkołach i zawodach. Większość  z nas miała i  ma na uwadze przede wszystkim perspektywy pracy, ale nie bez znaczenia są także zainteresowania i pasja do wykonywania konkretnego zawodu.

      My  już wybraliśmy -  zawód technik eksploatacji portów i terminali - co więcej uważamy, że to był świetny i trafny wybór!  

      Od września kształcimy się w tym zawodzie i coraz bardziej utwierdzamy się o słuszności naszego wyboru. Przyswajamy nową, ale też bardzo ciekawą  wiedzę, a podczas zajęć praktycznych nabywamy umiejętności, które z pewnością w przyszłości pozwolą nam efektywnie wykonywać pracę. Doskonalimy również umiejętności posługiwania się językami obcymi, co w tym zawodzie jest bardzo przydatne. Codziennie przekonujemy się, że to idealny zawód  dla osób, które lubią, gdy wokół nich wciąż coś się dzieje, które  są otwarte, komunikatywne, odpowiedzialne i lubią wyzwania.
      Już wiemy, że  technik eksploatacji portów i terminali należy do zawodów z branży transportowo-logistycznej. Nie dotyczy więc wyłącznie pracy na lotniskach i w portach, jak sugeruje nazwa, ale też nie wyklucza  pracy w tych miejscach  w przyszłości. Nie trzeba od razu zostać pilotem Dreamlinera albo kapitanem statku Queen Mary 2, aby realizować swoje pasje i jednocześnie dostawać atrakcyjne wynagrodzenie.  
      Po ukończeniu tego kierunku możemy  pracować  wszędzie tam, gdzie konieczne jest posiadanie wiedzy logistycznej - z zakresu magazynowania, załadunku, przeładunku i rozładunku, transportu dalekiego i wewnętrznego, obsługi pasażerów i transportu pasażerskiego oraz prowadzenie dokumentacji m.in. eksploatacyjnej. Zatem możemy zostać: logistykami, spedytorami, informatykami, pracownikami firmy transportowej, stewardesami, stewardami, pracownikami biura podróży, pracownikami terminali lotniczych, samochodowych, kolejowych, magazynierami czy też możemy założyć własną firmę.
              Co ciekawe, ukończenie tego kierunku  może być początkiem dalszej edukacji  i zdobywania doświadczenia w pokrewnych zawodach. Można później - już w trakcie studiów -  uzupełnić naukę na tym kierunku  innymi np. Zarządzanie w transporcie lotniczymTeleinformatyka czy Budowa lotnisk. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby studiować  marketing, lotnictwo, informatykę, zarządzanie, finanse czy stosunki międzynarodowe.  

      Co ważne, ten konkretny zawód należy do grupy popularnych i europejskich, dlatego bez przeszkód pozwala na znalezienie pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.

      Powiemy Wam więcej, my cieszymy się z naszego wyboru i nie zamienilibyśmy kierunku technik eksploatacji  portów i terminali na żaden inny!


      Autorzy: Izabela Magda Olgierd Malec
      Sprawdziła: K. Wachowska
      9.12.2021

       

     • Ogłoszenie o rekrutacji do projektu na praktyki zawodowe w Hiszpanii

     • Ogłoszenie o rekrutacji do projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” o numerze 2019-1-PL01-KA102-036221 w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  program: Wiedza, Edukacja, Rozwój.

      Ogłaszamy  termin rekrutacjido projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” dla uczniów, którzy odbędą staż zagraniczny  w Hiszpanii w maju 2022 r.

      Do projektu zapraszamy  uczniów z obecnych klas II i III  czteroletniego technikum w zawodzie technik ekonomista. Wyjazd na staż zagraniczny poprzedzony będzie szkoleniem językowo-kulturowym oraz pedagogicznym. Nabór odbywa się w dniach: od 15 grudnia 2021 r. - do 12 stycznia 2022 r. Udział w projekcie jest bezpłatny i w całości finansowany z funduszy europejskich. Formularz zgłoszeniowy do udziału w projekcie należy składać w terminie od 15 grudnia 2021 r. - do 12 stycznia 2022 r. w sekretariacie szkoły. Szczegółowych informacji udzielają: koordynator projektu Urszula Kuna, Bogusława Sobowska-Rekut i Anna Kwiecień.

      Formularz zgłoszeniowy

      Regulamin uczestnictwa w projekcie

     • Świąteczne stroiki

     • Jak co roku, w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, młodzież ucząca się w zawodzie technik architektury krajobrazu, na warsztatach florystycznych wykonała przepiękne stroiki świąteczne. Pachnące lasem jodłowe gałązki, kolorowe bombki, oprószone złotem szyszki, suszone pomarańcze, wstążki, kokardy, koraliki i łańcuszki. To wszystko w połączeniu z umiejętnościami naszych uczniów zaowocowało powstaniem pokaźnej kolekcji stroików bożonarodzeniowych, które kilka dni później zagościły na klasowych stołach wigilijnych, zapewniając nam niezwykle przytulną i świąteczną atmosferę.  

      Autor: Irmina Piłat
      21.12.2021

     • Noel - czyli Święta Noc Bożego Narodzenia

     • Boże Narodzenie to najpiękniejsze święta w roku, pod każdym względem. Dlatego ich przeżywanie może być naprawdę magiczne. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia miałam przyjemność uczestniczyć jako obserwator w szkolnym przedstawieniu zorganizowanym z tej niecodziennej okazji. Jasełka, inaczej Szopka, w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni zostały zilustrowane w sposób unikatowy. Było to piękne widowisko niosące ze sobą wiele pozytywnych emocji i wrażeń, które do tej pory zostawiły po sobie garstkę nostalgicznych wspomnień.  Młodzież szkolna wraz z organizatorem, Panem Stanisławem Olszówką zaprowadziła nas do Betlejem, miejsca, gdzie narodził się Mesjasz. Na scenie mogliśmy podziwiać narratorów oraz odwzorowania postaci nowo narodzonego dzieciątka, Matki Bożej Maryi, świętego Józefa, Trzech Króli oraz Pastuszków. W nastrój bożonarodzeniowy wprowadził nas szkolny zespół muzyczny „Concordia”, jego członkowie podarowali nam piękny świąteczny prezent, jakim były kolędy wykonane w sposób niecodzienny, niepowtarzalny. Cieszę się, że miałam okazję brać udział  w tym podniosłym wydarzeniu.

      “Niech nasze serca staną się Betlejem… Niech rozdają dobro i miłość wszystkim dookoła…”

      Autor: Patrycja Gielarowska
      ​​​​​​​21.12.2021

     • Perfekcyjne CV

     • W środę 15 grudnia, uczniowie trzeciej klasy grupy rozszerzonej języka angielskiego wzięli udział w spotkaniu on-line z rekruterką, panią Olgą Mikołajczyk, która udzielała nam przydatnych informacji na temat tworzenia i wypełniania CV. W ramach warsztatów porównywaliśmy kilka przykładowych podań o pracę, wskazywane były błędy z których wyciągnęliśmy wnioski. Dzięki pani Oldze mogliśmy zobaczyć i odczytać życiorys zawodowy oczami rekrutanta. Uświadomiła nam, na które elementy CV szczególnie zwrócić uwagę w trakcie pisania. Dowiedzieliśmy się, że aby stworzyć perfekcyjne podanie o pracę warto zamieścić w nim listę swoich zainteresowań bez względu na wybrane przez nas stanowisko. Jest to intrygujące ponieważ pracodawca bądź rekruter może odkryć nasze cechy osobowości co może przekonać o zatrudnieniu nas w danej firmie. Warsztaty z pisania CV na pewno zaowocują w przyszłości sprawniejszym i bardziej profesjonalnym pisaniem przez nas tych dokumentów.

      Autor: Anastazja Bieleń
      22.12.2021

     • Boże Narodzenie 2021

     • W ciągu roku jest wiele takich dni, na które z niecierpliwością czekamy. Oprócz ważnych dat osobistych należą do nich wpisane w polską tradycję i kulturę święta Bożego Narodzenia. Gdzieś na boku pozostawiamy wtedy sprawy dnia doczesnego, a serce tęskni za jakąś niespełnioną tajemnicą. Jest w tym oczekiwaniu nadzieja na wyjątkowe przeżycie i ciągłe ludzkie pragnienie nowego i lepszego jutra. Boże Narodzenie to zapach zielonej choinki, mieniącej się wielością świecidełek, kruchość białego opłatka w dłoni, łza szczęścia, że jesteśmy sobie tak bliscy, także radość dzieci z gwiazdkowych prezentów. Boże Narodzenie to przede wszystkim zaduma nad tajemnicą Bożego Wcielenia. Czas Bożego Narodzenia to czas narodzin w naszych sercach miłości i radości. Dzielmy się tą radością z drugim człowiekiem, szczególnie ubogim, samotnym i cierpiącym.

      Autor: ks. Mariusz Uryniak
      22.12.2021

     • Paczka dla dzieci z hospicjum

     • Każdy z nas ma coś, co może dać innym - tak można zinterpretować słowa, które napływają do nas z różnych źródeł i trafiają do serc ze zdwojoną mocą, szczególnie w czasie poprzedzającym Boże Narodzenie. Czy współczesna młodzież ma w sobie pokłady empatii? Wątpiącym głośno odpowiadamy: TAK! Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ZSA-E w Weryni zaprosili całą społęczność szkolną do udziału w akcji Zostań naszym Mikołajem. Dzięki ogromnej wrażliwości uczniów, nauczycieli, pracowników, a nawet absolwentów udało się przygotować paczkę, a dokładniej ogromną "pakę", która jeszcze przed świętami trafi do Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy! Razem możemy więcej!

      Autor: Iwona Pogoda

     • Wystawa zbiorowa uczniów klas pierwszych pt. "Informel. Sztuka bezkształtna”

     • Udział w wystawie wzięli uczniowie klas pierwszych ZSA-E w Weryni.
      Technicy architektury krajobrazu i technicy żywienia 
      1.Byczek Zuzanna,
      2. Dragan Emilia,
      2. Hopek Wiktor,
      3. Jadach Karolina,
      4. Janusz Wiktoria,
      5. Jaskot Karolina,
      6. Kozak Martyna,
      7. Lampart Patrycja,
      8. Majewski Karol,
      9. Marut Andrzej,
      10. Mazur Alicja,
      11. Metlak Bartłomiej
      12. Micek Maja,
      13. Olszowy Dorota,
      14. Ozimek Kacper,
      15. Pleban Ewa,
      16. Puzio Karol,
      17. Puzio Kornelia,
      18. Rębisz Justyna,
      19. Serafin Aleksandra,
      20 Surowiec Aleksandra,
      21. Tęcza Dominika,
      22 Tęcza Karolina.

      Ekonomiści oraz technicy eksploatacji portów i terminali
      1. Boguń Jakub,
      2. Cyran Michał,
      3. Gniewek Anna,
      4. Gniewek Magdalena,
      5. Gola Krzysztof,
      6. Kasica Patryk,
      7. Kochanowicz Nikodem,
      8. Konsur Małgorzata,
      9. Krok Dawid,
      10. Kurdziel Katarzyna,
      11. Lachowicz Kacper,
      12. Łyczko Wiktoria,
      13. Magda Izabela,
      14. Malec Olgierd,
      15. Malec Patrycja,
      16. Pakłos Norbert,
      17. Płaza Julia,
      18. Rząsa Julia,
      19. Serafin Maciej,
      20. Serafin Radosław,
      21. Serafin Szymon,
      22. Stec Paulina,
      23. Surdej Bartosz,
      24. Trzcińska Julia,
      25. Wójcicki Bartosz..

      Dywan prac powstałych na lekcji plastyki pod kierunkiem Katarzyny Cesarz jest pierwszą  instalacją zbiorową zbudowaną z prac indywidualnych autorów, którzy stworzyli spójną myśl w formie bezkształtnych rysunków, ołówkiem, długopisem, zabłąkaną w piórniku kolorową kredką. Jest to premierowa wystawa i inaugurująca działalność Szkolnej Galerii Sztuki Współczesnej przy  ZSA-E w Weryni. Serdecznie zapraszamy uczniów, którzy chcieliby zaprezentować swój talent, do Kacpra  Ozimka i Justyny Rębisz.   

      Uczestnikom wystawy gratuluję postawy artystycznej.                                                                                               Katarzyna Cesarz

      Informel lub art informel

      (fr. art informel – sztuka bezkształtna) – termin z zakresu historii sztuki, odnoszący się do europejskiego malarstwa lat 50. XX w., równoległego wobec amerykańskiego abstrakcyjnego ekspresjonizmu i charakteryzującego się dążeniem do swobodnej ekspresji poprzez stosowanie barwnych plam, linii itp., nie poddanych rygorom kompozycyjnym, które mogłyby ograniczyć dramatyzm dzieła sztuki. Do odmian informelu należą: taszyzmmalarstwo kaligraficznemalarstwo materii i action painting.

      Przedstawicielami informelu są m.in. WolsHans HartungJean FautrierJean DubuffetHenri MichauxAntoni Tàpies i Alfred Manessier.Po raz pierwszy terminem informel posłużył się Georges Mathieu w 1945 roku, jednak określenie spopularyzowało się w 1951 za sprawą krytyka Michaela Tapie i wystawy zorganizowanej przez niego pod taką nazwą.Termin bywa czasem stosowany zamiennie z terminem taszyzm.za zaangażowanie.

      Bardzo dziękuję  za pomoc w organizacji wystawy Justynie Rębisz, Kacprowi Ozimek, Dominice Tęczy i Dorocie Olszowy

       Opiekun Galerii  Katarzyna Cesarz


      Pole tekstowe: Szkolna Galeria Sztuki Współczesnej. Rok powstania 2021.
Zespół Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni.
Werynia 501, 36-100 Kolbuszowa, tel. +48 17 2271 441, www.zwerynia.pl,
e-mail. zswerynia@zswerynia.pl     • Świąteczna Paczka

     • Samorząd Uczniowski ZSA-E w Weryni zaprasza do udziału w tworzeniu Świątecznej Paczki. Produkty z listy, spakowane do reklamówki oraz podpisane imieniem, nazwiskiem i klasą, należy złożyć do skrzyni znajdującej się na parterze budynku szkoły. Każdy uczeń biorący udział w akcji zostanie nagrodzony 20 punktami dodatnimi. Termin: do piątku 17.12.2021 r.

      Autor: I. Pogoda
      14.12.2021

     • Mikołajkowa wycieczka

     • Parę dni przed mikołajkami  klasy  II aez i  I et wybrały się na szkolną wycieczkę. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty  w Pustkowie, gdzie  znajduje się  Mini Muzeum oraz Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania na dawnym terenie niemieckiego Poligonu  Waffen SS, które funkcjonowało w latach 1940–1944. Dowiedzieliśmy się, że  istniały tam trzy obozy niewolniczej pracy: dla Żydów, dla Jeńców Sowieckich i dla Polaków. Mogliśmy tam zwiedzić wiele różnych ekspozycji historyczno-dydaktycznych, zobaczyć  ciekawe przedmioty i usłyszeć trochę na ten temat. Według wyliczeń  zginęło tam około 7500 Żydów. Obóz dla Jeńców Sowieckich znajdował się w pobliżu tzw. ,,Góry Śmierci”,  na której wybudowano palenisko krematoryjne,  przeznaczone do spalania zwłok oraz miejsce rozstrzeliwań więźniów. Na początku lutego 1942 r. obóz ten przestał istnieć. Zginęło tam około 5000 jeńców.  Zobaczyliśmy też, a właściwie  przeszliśmy „Drogą Cierpienia”, na którą składa się 14 rzeźb w kształcie ludzkich rąk. Ta droga wywarła  na mnie ogromne wrażenie, do tej pory pamiętam ciarki na całej ręce… W 1964 roku postawiono tam pomnik upamiętniający ofiary obozu pracy. Tyle o historii!

      Później wyruszyliśmy w drogę na lodowisko, które znajdowało się w Dębicy. Naszą podróż  urozmaiciła muzyka oraz śpiewy wszystkich uczniów. Po przybyciu wybraliśmy łyżwy i weszliśmy na lodowisko. Trzeba przyznać, że nie wszyscy byli pozytywnie nastawieni do jazdy, ponieważ  jeździli na łyżwach pierwszy raz! Jednak pomoc zgranych przyjaciół pomogła im przełamać lęki i działo się….!!!!!. Zdarzały się upadki, lecz każdy podchodził do tego z dystansem i  nie poddawał się. Po takiej zabawie  byliśmy bardzo wyczerpani, a  przede wszystkim głodni.W drodze powrotnej wstąpiliśmy więc  do Mcdonalda i zajadaliśmy się pysznymi kanapkami, każdy wedle uznania. Ja najbardziej lubię sezonowego DRWALA - polecam, palce lizać!  Naszą wycieczkę wspominamy bardzo pozytywnie i cieszymy się, że św. Mikołaj obdarował nas takim prezentem. 

      Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie wybierzemy się na równie wspaniałą wycieczkę. Dziękujemy!!!!

      Zdjęcia: Aneta Drozd
      Autorzy: J. Iskra, K. Pyryt, K.Wachowska
      9.12.2021

       

     • Mikołajki 2021

     • Naszą szkołę 6 grudnia odwiedził Święty Mikołaj! Z tej okazji rozdał najgrzeczniejszym uczniom słodkie upominki. Odbył się także konkurs wiedzy o Świętym Mikołaju. Nagrodą był dzień bez pytania, więc uczniowie chętnie brali w nim udział. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć, które będą przypominały o tym wydarzeniu.

      Autor: Patrycja Ozga
      08.12.2021

     • Pierniczkowe Mikołajki SKC

     • Składam serdeczne podziękowanie za wsparcie Szkolnego Koła Caritas oraz uczniom klasy trzeciej  technikum żywienia i usług gastronomicznych  za wypiek pierniczków oraz ich udekorowanie. Łucji i Wiktorii za reprezentowanie Szkolnego Koła Caritas.

      Planujemy również akcję Kiermaszu Bożonarodzeniowego, w trakcie którego będą sprzedawane pierniczki w kształcie bombek, które będziecie mogli zawiesić na choinkach w Waszych domach lub podarować jako upominek dla bliskich. Bliższe informacje z terminem będą przekazane drogą elektroniczną przez e-dziennik.

      Organizator: Agnieszka Biestek i SKC

     • Nie daj się cukrzycy!

     • Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych WHO wynika, że choruje na nią miliony ludzi, wiele z nich nie będąc tego świadomym. Cukrzyca dotyka ludzi młodych i starszych. Z każdym rokiem odnotowuje się gwałtowny wzrost zachorowalności na cukrzycę. Można wiec już mówić o pandemii tego schorzenia.  Właściwe działania profilaktyczne mogą pomóc uniknąć tej choroby. Dlatego co roku zwiększamy świadomość naszych uczniów prowadząc warsztaty poświęcone cukrzycy. W tym roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Diabetyków z Rzeszowa warsztaty miały formę wykładu przeprowadzonego przez panią dietetyk Edytę Szurlej. Następnie przedstawiciele klas 1-3 przygotowywali i degustowali zdrowe potrawy z wykluczeniem cukru, jasnej mąki, oparte na produktach o niskim indeksie glikemicznym na podstawie przepisów przygotowanych przez panią dietetyk i psychodietetyk Annę Wargacką. Uczniowie wykonali m.in. owocowe koktajle i smoothies, hummus, pasty warzywne, owsiane ciastka, bananowe pancakes, warzywne rollsy, dania obiadowe takie jak makaron razowy ze szpinakiem, schab pieczony w migdałach z kaszą jęczmienną i surówką z kiszonej kapusty. Jednymi z najpyszniejszych dań okazały się jaglane kulki rafaello i owsianka smakująca jak baton snickers. Niebawem na szkolnym przepiśniku będzie można znaleźć przepisy na niektóre potrawy. Zachęcamy do wypróbowania!
       

      Autor: Anna Wróbel
      08.12.2021

     • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

     • Jak co roku w naszej szkole organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Tym razem odbywał się on w dniach od 23-26 listopada. Podczas tego tygodnia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu Powiatu Kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak założyć własną firmę, jakie są prawa konsumenta czy np. dlaczego warto płacić podatki. Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po ukończeniu szkoły. Wszyscy uczestniczyliśmy w tych warsztatach, wykładach i spotkaniach, za każdym razem zdobywając nowe informacje.

      A oto przedstawiciele różnych firm, którzy do nas przybyli:

      - Pan Andrzej Sudoł oraz pan Jan  Kochanowicz - pracownicy Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej,  którzy przedstawili pracę Urzędu Skarbowego.  Dowiedzieliśmy się o podatkach lokalnych, czyli takich, których używamy na co dzień, nawet czasem o tym nie wiedząc. Nauczyli nas, że płacąc podatki jesteśmy patriotami. 

      - Pan Kazimierz Pierzchała przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia S.A. w Kolbuszowej opowiedział nam jakie są rodzaje ubezpieczeń i przed czym nas zabezpieczają.  Uczniowie najbardziej byli zainteresowani ubezpieczeniem samochodu. Na samym końcu zostaliśmy zapoznani z systemem CEPiK. 

      - Powiatowy Rzecznik Konsumentów - pan Jan Wlazło. Dowiedzieliśmy się, że Powiatowy Rzecznik Konsumentów działa wyłącznie w sprawach konsumenckich, a więc dotyczących zawierania i wykonywania umów cywilnoprawnych pomiędzy konsumentem, a przedsiębiorcą. Opowiedział nam on m.in. o gwarancji, reklamacji itp.

      - Pani Izabela Karkut z Urzędu Pracy w Kolbuszowej. Uczestnikami tego spotkania były klasy czwarte - kończące naukę w Technikum i  klasa 1et. To spotkanie z powodów epidemiologicznych odbyło się zdalnie i usłyszeliśmy m.in.  jak otrzymać dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, jak założyć własną działalność i na czym polega bon na zasiedlenie. 

      - Dyrektor Banku Pekao S.A pan Wincenty Kulpa opowiedział nam o tradycjach bankowych, bankach detalicznych, rachunkach bankowych oraz o bezgotówkowych i gotówkowych formach rozliczeń. Dowiedzieliśmy się, że bankowcy są ludźmi bardzo przesądnymi, oraz jak chronić się przed oszustami i naciągaczami. 

      Dyrekcja wraz z organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękują zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Przekazana wiedza z pewnością przyda nam się wszystkim w dorosłym życiu. 

      Autor: Katarzyna Gola 

     • Świąteczne upowszechnianie

     • Tysiące udekorowanych pierników, kilogramy przygotowanego lukru oraz dużo uśmiechów i wiele wspaniałych pomysłów – to wszystko towarzyszyło warsztatom, które zostały zorganizowane 2 grudnia 2021 roku w naszej placówce. Tym razem atmosferę świąt mogli poczuć nie tylko uczniowie klas pierwszych technikum i szkoły branżowej, ale również ich starsi koledzy i koleżanki. Głównym celem imprezy było kultywowanie kulinarnych tradycji, nabycie nowych umiejętności zawodowych dotyczących sporządzania glazur i ciasta piernikowego metodą ciast kruchych, zastosowania barwników, posypek i brokatu jadalnego do aranżacji pierników oraz dekorowanie drobnych wyrobów z ciasta piernikowego, rozwijanie pasji i zainteresowań kulinarnych. Uczniowie jak zawsze nas nie zawiedli, wykazali się pomysłowością i ciekawymi aranżacjami. W ramach tej imprezy odbyło się również upowszechnianie wyników mobilności w Chorwacji. Uczestnicy wyjazdu do Metkowić omówili zgromadzonej publiczności realizowane zadania. Uczniowie omówili potrawy jakie wspólnie przygotowywali z uczniami z Chorwacji i Portugalii, opowiedzieli swoje wspomnienia z wycieczek oraz przedstawili przygotowaną prezentację oraz film. Podczas tego spotkania odbyła się degustacja przygotowanej przez uczniów chorwackiej, świątecznej frytuli oraz wspólne kolędowanie i dekorowanie pierników.

      Autor: A.Tęcza

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie