Aktualności
Zaproszenie do udziału w konkursie
Potrawy tłustoczwartkowe
- 4
Już niedługo ulubiony dzień wszystkich łakomczuchów – czyli tłusty czwartek. To dzień kiedy będziemy jeść róże karnawałowe, oponki, faworki, pączki z marmoladą różaną, z cukrem pudrem, z lukrem, ze skórką pomarańczy czy kolorowe donuty. Zgodnie z polskimi tradycjami zaraz po nim rozpoczyna się Wielki Post, dlatego w ten dzień dopuszczalne jest objadanie się i nie liczenie kalorii.
Zachęcamy do skorzystania ze sprawdzonych przepisów na pączki i oponki, pamiętając że tego dnia diety nie obowiązują i spokojnie można pozwolić sobie na kilka słodkich wypieków.Pączki
Składniki:
1kg maki + ok 300 g na podsypkę,
9 jaj,
1 margaryna,
100 g drożdży,
½ szklanki cukru,
cukier waniliowy,
2 łyżki octu/spirytusu,
½ l mleka,
szczypta soli,
500 g marmolady,
1 ½ l oleju do smażenia,
cukier puder do dekoracjiWykonanie :
Podgrzać mleko (ma być dość ciepłe, ale nie gorące), wlać do pojemnika lub miski, dodać pokruszone drożdże, 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę cukru. Odstawić do wyrośnięcia. W międzyczasie przesiać mąkę do dużej miski, dodać sól i cukier wanilinowy. Jajka utrzeć z cukrem kryształem. Rozpuścić margarynę. Do miski z mąką wlać wyrośnięte drożdże i wymieszać z częścią mąki. Odstawić do wyrośnięcia. Dodać jaja, wymieszać następnie dodać przestudzoną margarynę oraz ocet/ spirytus i wymieszać wszystko łyżką . Zostawić do wyrośnięcia.
Stolnicę lekko posypać mąką wyłożyć ciasto i zagnieść. Ciasto rozwałkować, na połowę krążków nałożyć nadzienie i przykryć pozostałymi krążkami. Brzegi dobrze zlepić. Pączki pozostawić do wyrośnięcia, na lekko posypanym mąką blacie, przykryte ściereczką (po ok. 30 min. pączki powinny być leciutkie i puszyste). Smażyć na rozgrzanym tłuszczu w dużym garnku z obu stron. Oleju musi być dużo, aby pączki swobodnie w nim pływały. Pączki układać na ręcznikach papierowych, aby ociekł tłuszcz. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.
Oponki
Składniki:
1 kg sera białego,
1,5 kg mąki,
1 szklanka śmietany,
1,5 szklanki cukru,
2 łyżki soli,
2 łyżki sody,
2 kieliszki spirytusu,
cukier waniliowy,
4 jajka.Wykonanie:
Do mąki dodać sodę Sól cukier waniliowy i zwykły jajka spirytus i śmietanę ciasto zagnieść Na koniec dodać pokruszony ser i delikatnie wymieszać rozwałkować na placki grubości 1,5 centymetra i wyciąć szklanką kółka w środku każdego wyciąć kieliszkiem mniejsze kółko smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor gotowe posypać cukrem pudrem.
Autor: Anna Tęcza
02.02.2021
Plan lekcji
Od dnia 08.02.2021 r. obowiązuje nowy plan lekcji.
Naukowa konferencja ekonomiczna w ZSA-E Weryni
W ubiegły piątek, tj. 29 stycznia 2021 r. w naszej szkole odbyła się naukowa konferencja pt. ,,Savoir vivre w biznesie”. Została ona zrealizowana w ramach projektu pt. Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość. Uczestniczyło w niej ok 100 uczniów naszej szkoły kształcących się w Technikum w zawodach technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik architektury krajobrazu. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły pan Zbigniew Bogacz witając zaproszonych prelegentów, nauczycieli, uczniów, życząc wszystkim owocnego pogłębiania wiedzy ekonomicznej. W ramach konferencji zostały przeprowadzone dwie prelekcje w formie online.
Pierwszą, prowadził dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego Dariusz Tworzydło - ekspert z zakresu ekonomii, badań społecznych, systemów informatycznych oraz public relations. Profesor podczas wykładu podkreślał znaczenie całej etykiety w biznesie, a także omawiał zasady kształtowania swojego wizerunku i własnej firmy. Mówił on, jak ważne jest to pierwsze wrażenie, a także komunikacja werbalna i niewerbalna. Podczas wykładu nie zabrakło różnych konkursów, humoru, dobrej zabawy, ćwiczeń, łamigłówek logicznych, odniesień do lat szkolnych wykładowcy.
Drugi wykład na temat planowania kariery zawodowej przeprowadził dr Piotr Cyrek pracownik Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Doktor ekonomii podkreślił jak ważne jest w biznesie wyznaczanie sobie celów, stawianie wymagań, ale także efektywne planowanie w tzw. kategorii formuły SMART. Uzasadnił, że nasze sposoby postępowania zależą od schematów myślowych, które mamy zakodowane, czyli: „To my nadajemy znaczenie każdemu doświadczeniu, jakie odbieramy dzięki różnym programom, jakie posiadamy
w swoim umyśle”. Ważnym elementem sukcesu jest także tzw. dociekanie. Otóż, należy pokonywać wszelkie bariery i sukcesywnie dążyć do stawianych sobie celów. Uczestnicy
z wielkim skupieniem słuchali wszystkich tych rad, wskazówek i interesujących przykładów wykładowcy. Tak jak mówił wykładowca: ,, Nigdy nie wiadomo co przyniesie rzeczywistość, a szczęście przeplata się smutkiem, a czasem tragediami”.Uczestnictwo w przedsięwzięciu było ciekawym doświadczeniem dla wszystkich słuchaczy. Wykładowcy chętnie dzielili się nie tylko posiadaną wiedzą, ale również swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami życiowymi. Konferencja przebiegała w miłej atmosferze. Nad całością przedsięwzięcia czuwała p. Ewa Serafin i p. Beata Bryk.
Autorzy: Beata Bryk, Ewa Serafin, Katarzyna Wachowska
5.02.2021
Książka na weekend
"Nie oddam dzieci" Katarzyny Michalak Najmocniejsza powieść Katarzyny Michalak. Roztrzaskuje serce na kawałki, wzbudza skrajne emocje, wzrusza do łez. A przecież ta historia może się przydarzyć każdemu. Michał Sokołowski, młody i utalentowany chirurg oddany swojej pracy, nie zauważa momentu, w którym staje się ona ważniejsza niż rodzina. Dopiero gdy jego ukochana żona i najmłodszy synek giną pod kołami rozpędzonego samochodu, Michał zrozumie, co tak naprawdę jest ważne. Za późno… Ale to nie koniec jego tragedii. Los bywa okrutny, a ludzie jeszcze bardziej. Pogrążonego w rozpaczy mężczyznę czeka jeszcze jeden cios, który spadnie z najmniej spodziewanej strony. Zrozpaczony ojciec musi podjąć o desperacką walkę o prawa do opieki nad pozostałymi dziećmi i stawić czoła nie tylko wymiarowi sprawiedliwości, ale i tym, którzy powinni stać po jego stronie. Michał musi znaleźć w sobie siłę, by wykrzyczeć: Nie oddam dzieci! Albo… utraci je również. Tę powieść musisz przeczytać… Ta historia może zmienić Twoje życie… Ten dramat może się rozegrać tuż obok Ciebie… Dramatyczna, wstrząsająca i do bólu prawdziwa.
Rotmistrz Witold Pilecki był dowódcą mojego ojca Tadeusza Płużańskiego. Razem konspirowali, w tym samym więzieniu znosili tortury komunistycznych oprawców. Ojca wypuszczono po 9 latach (73 dni przesiedział w celi śmierci), do końca swoich dni nazywał dowódcę „świętym polskiego patriotyzmu”. Rotmistrz nigdy się nie poddał, nie dał się złamać w ubeckim śledztwie,pozostał Niezłomny. Książka odpowiada na wiele pytań dotyczących śledztwa i procesu: Kto torturował rotmistrza w mokotowskim więzieniu? Czy w momencie wyprowadzania na egzekucję, 25 maja 1948 r., więzień jeszcze żył, czy kat Piotr Śmietański strzałem w tył głowy uśmiercił trupa? Dlaczego Pilecki podjął grę z szefem wszystkich ubeków Józefem Różańskim? Jakie były dalsze losy brutalnych funkcjonariuszy aparatu przymusu? Jak potoczyły się kariery morderców sądowych? Jak rotmistrz traktował współpracowników? Kiedy po latach upokorzeń dzieci Witolda będą mogły zapalić lampkę na grobie Taty? Życie rotmistrza Witolda Pileckiego to gotowy scenariusz na dawno oczekiwany film sensacyjny. Może tą książką zainteresuje się Hollywood?
Zapraszam po książki do biblioteki szkolnej
Źródło: https://lubimyczytac.pl
Wywiadówka
Szanowni Rodzice
W dniu 9 lutego (wtorek) po zalogowaniu się do e-dziennika mogą Państwo pobrać przygotowaną informację o wynikach i postępach uczniów w nauce.
W tym dniu w godzinach od 15-17 wszyscy nauczyciele będą pełnić dyżur telefoniczny. Za pośrednictwem wychowawców, Rodzice będą mogli w sprawach szczególnie ważnych uzyskać numer telefonu do nauczycieli przedmiotów w celu uzyskania szczegółowych informacji.
Zapraszam
Zbigniew Bogacz
Dyrektor ZSA-E w Weryni
Znak jakości szkoły - technika 2021
Pragniemy poinformować, że Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni zajął 28 miejsce w województwie podkarpackim w tegorocznym ogólnopolskim rankingu ogłoszonym przez „Perspektywy”.
Kapituła ustaliła zasady rankingu polegające na ocenie techników według czterech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.
To bardzo dobry wynik. Technikum w Weryni uzyskało tę pozycję dzięki pracy uczniów i zaangażowaniu nauczycieli. Wspólna i rzetelna praca daje efekty w postaci dobrych wyników na egzaminach zawodowych i maturalnych. Szkoła prowadzi kształcenie nowoczesnymi metodami w oparciu o europejskie standardy jakości kształcenia. Współpracuje ze szkołami i pracodawcami krajów Unii Europejskiej, w których nasi uczniowie od wielu lat uczestniczą w praktykach zawodowych.
Autor: B.Sobowska-Rekut
Zima 2021
- 5
„Polskie serce pękło. Katyń 1940” - II edycja konkursu literacko-plastycznego
Szczegóły w zakładce "Uczniowie" - Aktualne konkursy.
Życzenia
Informacja
Na witrynie biblioteki szkolnej w zakładce "Arkusze egzaminacyjne 2021" znajdują się skany tych dokumentów.
Plan lekcji
Od 18.01.2021 r. obowiązuje nowy plan lekcji dostępny już na stronie.
Święto poszukujących
Po Uroczystości Narodzenia Pana Jezusa, 6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego. W Polsce zwane jest świętem Trzech Króli. Nazwa „Objawienie Pańskie” tłumaczy sens tej uroczystości. Jezus Chrystus objawia się światu, to znaczy, że przyszedł na ziemię nie tylko dla wybranego przez Boga narodu, ale dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek będą żyli i będą poszukiwać drogi do Boga. Ewangelia nie nazywa jednak przybyłych ze Wschodu wędrowców królami, lecz Mędrcami, oraz nie podaje ich liczby. Można się tylko domyślać, że było ich trzech, skoro przynieśli trzy dary. Królami mogła nazwać ich tradycja pod wpływem Psalmu 72, który znajduje się w tekstach liturgicznych tej uroczystości: „Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę”. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar nadano Mędrcom dopiero w IX w. Legenda głosi, że po powrocie do swoich krajów królowie zrzekli się tronów, aby głosić wiarę w Chrystusa, a dożywszy sędziwego wieku, doczekali chwili, kiedy po Wniebowstąpieniu Pańskim Tomasz Apostoł udzielił im sakramentów, a nawet sakry biskupiej.
Dary, jakie przynieśli Mędrcy małemu Jezusowi, mają swoje znaczenie. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówi o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra - balsam, którym namaszczano zmarłych, wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć. Dziś rówież święcimy kadzidło i kredę. Po powrocie z kościoła święconą kredą piszemy inicjały imion trzech królów, oddzielając je krzyżykami (K+M+B) wraz z cyframi bieżącego roku 2021. Można także napisać C+M+B (Christus Mansoni Benedicat), co oznacza „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Litery na drzwiach świadczą o tym, że w domu mieszka chrześcijańska rodzina.
Jak widać święto to pokazuje jak każdy jest WAŻNY DLA BOGA, każdego Jezus wywyższa i dla Niego każdy jest WAŻNY i pasterz i król KAŻDY. Ty także jesteś WAŻNY.
Pójdźmy i my złożyć dary Jezusowi: złoto naszego życia, kadzidło naszych modlitw i mirrę naszego cierpienia. Pójdźmy tam, gdzie Jezus rodzi się każdego dnia, na ołtarzach naszych Kościołów. Prośmy o błogosławieństwo dla rodzin. Szukaj Boga nie trać wiary. Wyznaj ją, znacząc litery na drzwiach naszych domów i zadbajmy, żeby to była kreda poświęcona i przyniesiona z Kościoła, a nie pożyczona od sąsiada.Błogosławionego roku dla Was wszystkich. Trzymajcie się Boga.
Ks. Paweł Pratko
Podziękowanie
05.01.2021
Świąteczne życzenia
- 9
23.12.2020
Boże Narodzenie ZSA-E Werynia
Przerwa świąteczna
Szkolna akcja Przyjaciele lasu
Zapraszamy do kolejnej edycji Akcji „Przyjaciele lasu” organizowanej w Zespole Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych. Po raz pierwszy będzie to akcja on-line objęta honorowym patronatem przez Nadleśnictwo Kolbuszowa w Świerczowie, której celem jest kształtowanie wrażliwości i szacunku dla ojczystej przyrody oraz postaw właściwego zachowania się w lesie.
„Leśny Patrol” dotyczy działań mających na celu poprawę czystości lasów w swoim otoczeniu. Wystarczy podczas pobytu w lesie zebrać co najmniej pięć śmieci, zrobić zdjęcie , zachęcić grono znajomych do wzięcia udziału i wysłać zdjęcie do organizatorów.
„Pomagamy przetrwać zimę” dotyczy działań mających na celu dokarmianie ptaków .
Jak dokarmiać?
W ogrodzie możemy postawić karmnik. Musimy jednak pamiętać, żeby usytuowany był w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla kotów. Musi też być regularnie czyszczony.
Karma, jaką możemy do niego sypać, to np.:
- mieszanka nasion: słonecznika, dyni, ogórka, maku, prosa, pszenicy, owsa - powinna przyciągnąć drobne ptaki, takie jak sikorki, gile, wróble,
- kasze,
- owoce: jarzębina, czarny bez, kalina, aronia, głóg, róża, jałowiec - dla jemiołuszek, kosów i dzięciołów,
- kawałki żółtego sera - dla srok, gawronów, sójek,
- tłuszcz (niesolony!), np. słonina - dla sikorek. Kawałki słoniny można też wywiesić na druciku, żeby ptaki mogły je "skubać". W tłuszcz można też zatopić ziarna słonecznika i innych oleistych roślin. Taką mieszankę wkłada się do siateczki (np. po owocach cytrusowych) i zawiesza.
Pokarm można też rzucać bezpośrednio na ziemię, szybciej się na niej jednak psuje i może zostać przykryty przez śnieg, a ptaki są wówczas łatwiejszym "łupem" dla kotów.
Warto też pamiętać, że zwłaszcza podczas silnych mrozów, ptaki mają utrudniony dostęp do wody. Dobrze jest więc wystawiać miseczkę ze świeżą, czystą wodą.
Kaczki i łabędzie dokarmia się gotowanymi warzywami, ziemniakami, burakami pastewnymi i kapustą (oczywiście bez soli!).
Następnie robimy zdjęcia i wysyłamy do organizatorów.
Wszystkie nadesłane prace wezmą udział w szkolnym konkursie na „Przyjaciela lasu”.
Organizatorzy: nauczyciele przedmiotów przyrodniczych i wychowania fizycznego.
Ogłoszenie o naborze do projektu
Prelekcje ekonomiczne
Dnia 18 grudnia br. my, czyli ekonomiści z ZSA- E w Weryni, uczestniczyliśmy w wykładach przeprowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zorganizowane były one w ramach projektu pt. ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość” realizowanego z NBP w ramach edukacji ekonomicznej. Były to cztery ciekawe prelekcje online przeprowadzone przez czterech różnych wykładowców.
Pierwszy wykład pt. ,,Budżet domowy w pigułce “ prowadzony został przez mgr Magdalenę Suraj. Był bardzo interesujący, ponieważ prowadząca wprowadziła nas w świat konstruowania budżetu domowego, a przy tym użyła rekwizytów, które ułatwiły nam zrozumienie omawianego zagadnienia. Pokazała nam sposoby oszczędzania, inwestowania, które możemy wykorzystać w swoim życiu. Uświadomiła nam jak ważne jest planowanie, racjonalne gospodarowanie czasem, ale też zarządzanie środkami finansowymi.
W świat negocjacji wprowadził nas dr Piotr Cyrek wystąpieniem: ,,Negocjacje - Czy tylko w biznesie?”. Jak się okazało, jednak nie tylko, bo choć kojarzą się nam na ogół z wielkim biznesem i rozmowami prowadzonymi za zamkniętymi drzwiami gabinetów olbrzymich korporacji, to nie są one bynajmniej tajemną sztuką dla każdego zwykłego człowieka. Umiejętność efektywnego negocjowania przydaje się bowiem w niemal każdej sytuacji – częściej niż mogłoby się nam wydawać - o tym przekonywał nas pan doktor. Zachęcał również do aktywnego udziału w wykładzie, przeprowadził z nami oraz panią Ewą Serafin scenki dotyczące przesunięcia kartkówki i zakupu sukienki. Dowiedzieliśmy się, że po zakończonych negocjacjach obydwie strony muszą być przekonane, że coś zyskały. Teraz jesteśmy przekonani, że w wielu sytuacjach da się negocjować, trzeba tylko podjąć wyzwanie.
Kolejna prelekcja prowadzona była przez dr Annę Mazurkiewicz na temat „Jak skutecznie komunikować własne poglądy w zespole” . Pani doktor uświadomiła nam, że komunikacja interpersonalna, jako proces przekazywania i otrzymywania informacji
w bezpośrednim kontakcie z inną osobą, ma na celu tworzenie relacji i wzajemnego zrozumienia. Uświadomiła nam jak dużą rolę w porozumiewaniu się odgrywa właściwa komunikacja werbalna i niewerbalna czyli tzw. ,,język ciała” . W sztuce porozumiewania się dużą rolę odgrywa umiejętność słuchania. Dowiedzieliśmy się, że poczucie bezpieczeństwa
i wzajemnego zaufania to absolutny fundament skutecznego komunikowania się. Jesteśmy przekonani teraz, że komunikowanie się jest bardzo ważną umiejętnością społeczną, którą należy rozwijać i doskonalić.,,Dylematy ekonomii wobec nowych trendów rozwojowych w gospodarce światowej XXI wieku” przedstawiła dr Władysława Jastrzębska. Była to już ostatnia prelekcja i pomimo tego, że tematyka była ciężka i trudna, pani doktor przedstawiła wszytsko w sposób ciekawy i interesujący. Bardzo skrupulatnie przedstawiła nam problemy dzisiejszej ekonomii.
Wykłady zrobiły na nas ogromne wrażenie. Zdobytą wiedzę z pewnością wykorzystamy w przyszłości. Uważamy, że było to bardzo ciekawe doświadczenie. Udział
w prelekcjach był dla nas okazją do pogłębiania wiedzy z dziedziny inwestycji, oszczędzania, negocjacji , komunikacji interpersonalnej, a także problemów współczesnej ekonomii.Autorzy: Agata Snopek, Gabriela Ofiara, Katarzyna Wachowska
Aktualności