Ogłoszenie
Konkurs
Wyjazd na lodowisko
- 39
W dniu 29.11.2022 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę szkolną na lodowisko i do kina. Na początku liczna grupa „amatorów” pod opieką nauczycieli Wioletty Majewskiej i Witolda Cesarza wybrała się na lodowisko MOSiR w Dębicy. Uczniowie z radością doskonalili swoje umiejętności poruszania się po lodzie. Mimo, iż nie wszyscy byli ekspertami łyżwiarstwa szybko nabrali równowagi i jeździli całkiem nieźle. Choć nie obyło się bez upadków, które zdarzały się nawet tym najlepszym, to po dwóch godzinach śmigali po lodzie całkiem nieźle. Natomiast zaraz po wyjściu z lodowiska uczniowie wybrali się do kina „Śnieżka”, także w Dębicy , gdzie mieli okazję obejrzeć film pt. „Johnny”, który opowiadał historię życia ks. Jana Kaczkowskiego. To wspaniała opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Duchowny angażuje młodych chłopców – twardych buntowników w pomoc śmiertelnie chorym ludziom. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Młodzież naszej szkoły oglądając film z pewnością poczuła poczucie humoru z jakim ksiądz podchodził niemalże do każdej, nawet najtrudniejszej, sprawy.
Wycieczce towarzyszyła miła atmosfera, ale i poczucie humoru, wyjazd był udany a młodzież bardzo zadowolona.
Autor: W.Majewska
1 grudnia – Światowy Dzień AIDS
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV / AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz kampanie poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się z nią.
Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.
Na stronie internetowej Krajowego Centrum do Spraw HIV/AIDS pod adresem: aids.gov.pl znajdują się materiały poświęcone zagadnieniom związanym z HIV / AIDS.
HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:
- 38 400 000 osób żyło z HIV;
- 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
- wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
- 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.
Autor: I.Pogoda
XIV Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny
Już po raz czternasty, uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni udowodnili, że zasady ortografii i poprawnej polszczyzny nie skrywają przed nimi żadnych tajemnic!W ostatni dzień listopada 2022 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego i Poprawnej Polszczyzny. Wzięło w nim udział ponad trzydziestu uczniów naszej szkoły. Najpierw pisali oni dyktando pt.,, Rozterki singli", a później przystąpili do testu językowego. W starciu z licznymi pułapkami z zakresu ortografii, interpunkcji, frazeologii czy semantyki wszyscy poradzili sobie znakomicie, jednak zwycięski tytuł mógł zostać przyznany tylko jednej osobie.
Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii roku szkolnego 2022/2023 otrzymała Ewelina Sitarz z klasy 4bc!
Wyniki XII Szkolnego Konkursu Ortograficznego i Poprawnej PolszczyznyNajwyższym poziomem znajomości ortografii wykazali się:
I miejsce - Ewelina Sitarz
II miejsce - Wiktoria Cholewa
III miejsce - Krzysztof Gola
Wyróżnienia: Anastazja Bieleń i Natalia Puzio
Poprawną polszczyzną najlepiej posługują się:
I miejsce - Hubert Micek
II miejsce - Ewelina Sitarz
III miejsce - Weronika Fitał
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Autor: K.Wachowska
„Tydzień Oszczędzania – pomoc na cztery łapy”
W dniach 24-31 października 2022 r. został zorganizowany „Tydzień Oszczędzania” w naszej szkole. Uczniowie ZSA-E z Weryni w ramach akcji zbierali środki pieniężne, dzięki którym zostały zakupione karmy oraz przysmaki dla zwierząt z ,,Przytuliska w Kolbuszowej”. W zbiórce środków pieniężnych wzięli udział uczniowie z następujących klas: 4 z, 3 aez, 2 et i 1et.
Wszystkim biorącym udział w akcji – Dziękujemy za zaangażowanie oraz wielkie serceAutor: U.Szklarz - organizator przedsięwzięcia wraz z członkami Szkolnego Koła Przedsiębiorczości.
Dzień Maturzysty w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia
- 7
W dniu 24.11 klasa 4d miała okazję uczestniczyć w zorganizowanym po raz pierwszy przez Instytut Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego Dniu Maturzysty. Uczniowie uczestniczyli w wykładach o tematyce superżywności i manipulacji dietetycznych. Mieli także okazję zapoznać się z bardzo dobrze wyposażonym zapleczem dydaktyczno-badawczym kampusu Zalesie m.in.: Zakładem Produkcji Zwierzęcej i Oceny Produktów Drobiarskich, Zakładami Technologii Mleczarstwa, Warzyw i Owoców, Produktów Zbożowych. Studenci wraz z opiekunami przygotowali dla uczniów szkół kształcących w zawodach związanych z żywnością i żywieniem zdrowy poczęstunek oraz konkurs wiedzy o żywieniu. W trakcie Dnia Maturzysty odbyły się również ciekawe warsztaty, podczas których można było się przekonać m.in. czy jest się daltonistą smakowym i zapachowym, dokonać analizy składu ciała.
Poniżej znajdują się opinie uczennic z klasy 4d o Dniu Maturzysty.
Dzień maturzysty na Uniwersytecie Rzeszowskim mogę uznać za udany!
Dowiedziałam się wielu nowych i przydatnych rzeczy z wykładów m.in jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma żywność, którą spożywamy czy też o właściwościach zdrowotnych super-żywności. Wspólnie z klasą wzięliśmy udział w konkursie. Po wykładach mieliśmy możliwość udziału w różnych testach na których sprawdzaliśmy czy nie jesteśmy daltonistami smakowymi, po poznaniu jak dobrze działają nasze zmysły mieliśmy okazję zwiedzić uniwersytet, by zobaczyć jak wygląda tutejsze życie i nauka studentów. Z pobytu w tym miejscu miło wspominam także poczęstunek składający się ze zdrowych i wegetariańskich potraw które przygotowali tutejsi uczniowie. Anastazja Bieleń
W dniu 24 listopada 2022 roku mieliśmy przyjemność uczestniczenia w dniu maturzysty w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia w Rzeszowie.
Wysłuchaliśmy dwóch wykładów pt. ,,Dlaczego superżywność jest super?
,,Manipulacje dietetyczne.
Dowiedzieliśmy się jak ważne składniki odżywcze i związki o działaniu prozdrowotnym posiadają niektóre produkty np. jagody acai, siemię lniane, aronia i spirulina.
Kolejną ważną częścią naszego pobytu było zwiedzanie budynków dydaktyczno-naukowych m.in prezentacja hali przetwórstwa mleka, laboratorium analiz mleka oraz sesja warsztatowa, na której mieliśmy możliwość wykonania testu pt. ,,Czy jesteś daltonistą smakowym ?
Cały pobyt w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia był bardzo interesujący i zachęcający do kształcenia się w przedstawionych kierunkach. Magdalena WiącekW dniu 24.11.22r. miałam okazję wybrać się na Uniwersytet Rzeszowski. Uczestniczyłam w wykładach, dzięki którym mogłam pogłębić swoją wiedzę na temat żywienia. Miałam możliwość zobaczyć jak przebiegają zajęcia praktyczne studentów i poznać wyposażenie technologiczne z którego korzystają. Była także możliwość skosztowania wyrobów przygotowanych przez studentów oraz mogłam wziąć udział w konkursie poprzez wypełnienie ankiety na temat żywienia. Natalia Mazur
Nasi zdolni uczniowie!
Współczesne media intrygują, dziwią, oburzają, jednak często powodem takiego stanu rzeczy jest brak rzetelnej wiedzy o ich funkcjonowaniu, historii i ewolucji, strukturze i mechanizmach działania. Uniwersytet Warszawski pragnie wyjść naprzeciw temu zjawisku i zachęcić społeczeństwo, a zwłaszcza ludzi młodych, do zainteresowania się tym jednym z elementów otaczającej nas rzeczywistości. Efektem tego jest inicjatywa zorganizowania Olimpiady Wiedzy o Mediach, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz promocja edukacji medialnej.
W kolejnej, bo IX już edycji tego wydarzenia wzięli udział uczniowie ZSA-E w Weryni: Agnieszka Dziewic i Szymon Zieliński, którym udało się przejść do następnego etapu. Żeby zakwalifikować się dalej musieli napisać pracę o mediach na jeden z wybranych tematów i wysłać ją do etapu okręgowego. Nad wszystkim czuwała ich polonistka pani Katarzyna Wachowska. Trzymamy za nich kciuki i życzymy dalszych sukcesów.
Turniej tenisa stołowego
- 5
24.11.2022r. uczniowie z naszej szkoły w składzie: Karol Zieliński, Bartosz Wójcicki, Mateusz Potocki, Kamil Mytych, Barbara Serafin, Natalia Puzio, Gabriela Mazur, Wiktoria Rząsa, Aneta Tylutka wzięli udział w powiatowych zawodach w tenisie stołowym w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Nasza drużyna męska zdobyła I miejsce, a drużyna damska III miejsce.
Autor: Wikoria Rząsa
Tydzień Edukacji Globalnej
- 15
Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym.
Jako uczniowie klas czwartych uczestniczyliśmy w tegorocznej akcji tworząc 12 osobową drużynę o nazwie EKO-czwartaki w ramach europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej, który odbył się pod hasłem: “Solidarnie ponad granicami!” od 15 do 17.11.2022 r.
Tegoroczny festiwal rozpoczęliśmy od uczestnictwa w trzech webinariach:
- Środowisko przyrodnicze globalnie - Webinar poprowadziła Kasia Dytrych, podczas, którego poznaliśmy istotne i aktualne globalne wyzwania środowiskowe oraz jak możemy zadbać o środowisko lokalnie i globalnie.
- Mroczny sekret Internetu - Webinar poprowadziła Joanna Murzyn, podczas którego poznaliśmy działania na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu rozwoju środowiska technologicznego na środowisko naturalne oraz człowieka.
- Aktywizm na rzecz migrantów i migrantek - Webinar poprowadziła Marysia Szuster poznaliśmy sposoby niesienia pomocy ukraińskim młodym ludziom, którzy znaleźli się w nowej rzeczywistości.
Natomiast drugiego i trzeciego dnia wykonaliśmy zadania na platformie Padlet:
- Zadanie powitalne - przedstawienie drużyny,
- “Co wiecie o równości płci?” - QUIZ,
- “Film przyrodniczy” - przedstawiający otoczenie naszej szkoły,
- “Gatunki inwazyjne” - przedstawienie wybranej rośliny inwazyjnej,
- Zadanie końcowe - plakat pt. “Szkoła ponad granicami” .
Na zakończenie uczestniczyliśmy we wspólnym spotkaniu online "Świat w szkole, szkoła w świecie" z uczestnikami ze 160 szkół w Polsce, które prowadził Michał Augustyn z Ameryki Południowej twórca zrównoważonych ekosystemów ogrodu społecznościowego Motyka, Słońce, Solatorium oraz mikrouzdrowiska na osiedlu Jazdów. Podczas spotkania wymieniliśmy się doświadczeniami w realizacji ekologicznych projektów ciekawych rozwiązań i kreatywnego podejmowania działań w trosce o jakość naszego środowiska przyrodniczego.
Postaramy się czynnie działać w tym zakresie by uświadomić innym, że nasza planeta jest zagrożona.
Autorzy: Uczestnicy projektu
NA JĘZYKACH...
Serdecznie zapraszamy na XV edycję Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Obcojęzycznej, który odbędzie się w ZSA-E w Weryni w dniu 17 lutego 2023 r.
Szczegóły w regulaminie konkursu. Do zobaczenia:)
XV Powiatowy Konkurs Recytatorski 2023-RODO
XV Powiatowy Konkurs Recytatorski 2023 RegulaminAutor: A.Kwiecień
Słodkie warsztaty
- 72
W drugiej połowie listopada naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. W szkolnej stołówce wszyscy uczestnicy warsztatów poczuli zapach Świąt Bożego Narodzenia, a to wszystko za sprawą pierników przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Nasi uczniowie pokazali dzieciom jak kreatywne można udekorować świąteczne wypieki. Po lukrowaniu przyszedł czas coś zdrowszego. Uczniowie kroili owoce przygotowując pyszną, kolorową sałatkę. A to nie koniec piernikowego szaleństwa !!! Już wkrótce 6 grudnia odbędzie się dla naszych uczniów coroczny Mikołajkowy maraton pierników.
Autor: A.Tęcza
XIV Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny
Informujemy, że 30 listopada br. (w środę) na czwartej godzinie lekcyjnej w sali nr 17 odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny. Zapisy dwuosobowych reprezentacji klas można dokonać u nauczyciela polonisty do końca tego tygodnia. Zapraszamy!
Autor: K.Wachowska
Lekcje carvingu
- 39
W listopadzie uczniowie klasy I w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych poznali historię Nang Noppamart, kobiety, która zapoczątkowała na świecie sztukę carvingu. Nasza młodzież miała okazję poznać zasady carvingu, a dzięki temu, że o tej porze roku jest dużo warzyw i owoców mogli sami nauczyć się sztuki wykonania kwiatów, liści i kompozycji.
Autor: A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
- 40
Jak co roku w naszej szkole organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Tym razem odbywał się on w dniach od 14-18 listopada. Podczas tego tygodnia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu Powiatu Kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak założyć własną firmę, jakie są prawa konsumenta lub czy warto udać się na studia. Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po ukończeniu szkoły. Dzięki uczestnictwu w tych warsztatach, wykładach i spotkaniach, zdobyliśmy nowe informacje oraz poszerzyliśmy naszą wiedzę, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
A oto przedstawiciele różnych firm, którzy do nas przybyli: Panie Joanna Wyka oraz Joanna Wójcicka - pracownice Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, Pan Kazimierz Pierzchała - przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia S.A. w Kolbuszowej, Powiatowy Rzecznik Konsumentów - pan Jan Wlazło. Równie miło było nam gościć w szkole panie Izabelę Karkut i Dorotę Ulijasz-Bajor z Urzędu Pracy w Kolbuszowej. Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie klas czwartych - kończących naukę w Technikum. Niezwykle rzeczowe i przydatne wykłady przeprowadziły pani Bogumiła Lenart- pracownik Banku PKO S.A, pani Joanna Rzeszut - pracownik Banku Spółdzielczego oddział w Dzikowcu, absolwentka naszej szkoły oraz pani Bożena Olszowy pracownik Banku Spółdzielczego oddział w Kolbuszowej.
Dyrekcja wraz z organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękują zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.
Autor: Katarzyna Gola
Od tabliczki do audiobooka
- 26
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczennice Wiktoria Węglarz i Gabriela Flis przygotowały prezentację pt. Od tabliczki do audiobooka, w której przybliżyły powstanie książki od starożytności do współczesności.
Autor: B.Sobowska-Rekut
Dyplom
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci
Tysiące dzieci w Polsce doświadcza przemocy. Każdego dnia są bite, maltretowane, poniżane, wykorzystywane seksualnie… Same nie mogą się obronić. W związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci przypominamy, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci. Zawsze.
Rok temu Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła Telefon Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. Dzwoniąc pod ten numer, możemy w sposób anonimowy porozmawiać o niepokojących sytuacjach, których jesteśmy świadkami i poradzić się, jak reagować.
Najnowsze opublikowane badania dotyczące zjawiska przemocy są przerażające. Wynika z nich, że w czasie pandemii (od połowy marca do końca czerwca 2020 roku):
- 27% dzieci i młodzieży doświadczyło co najmniej jednej z 12 badanych form krzywdzenia
- co dziesiąte dziecko (11%) doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej
- 10% doświadczyło wykorzystywania seksualnego
- 1 dziecko na 11 przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji.Autor: I.Pogoda
Dyskoteka andrzejkowa
Samorząd uczniowski zaprasza młodzież z ZSA-E w Weryni do wspólnej zabawy!
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia ma już ponad 30-letnią tradycję. Jego celem jest:
→ zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów;
→ zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie.
Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!
Pamiętajmy, że:
Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo,że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.
Autorzy: I.Piłat, I.Pogoda
źródło: www.gov.pl. www. jakrzucicpalenie.pl
Aktualności