AKTUALNOŚCI
Szkoła w zgodzie z naturą
- 22.06.2020
Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni znajduje się w jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc całego powiatu kolbuszowskiego. To taki obszar, w którym przyroda oddycha pełną piersią, a społeczność szkolna z pełnym zaangażowaniem dba o miejscowe środowisko naturalne i jego rozwój. Warto zwrócić uwagę na fakt, że szkoła aż z trzech stron otoczona jest lasem pełnym wysokich i rozłożystych drzew, a krajobraz tego miejsca dopełnia park historyczny ze wspaniałym drzewostanem otaczającym Pałac Tyszkiewiczów w Weryni. Walory przyrodnicze, a także wszechobecna tu flora i fauna sprawiają, że okolica ta służy mieszkańcom jako teren rekreacyjny i wypoczynkowy, doskonały do pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Otoczenie przyrodnicze, w jakim znajduje się nasza szkoła, czyni to miejsce na swój sposób wyjątkowym. Uczniowie chętnie korzystają z możliwości, jakie niesie ze sobą obcowanie z pięknem leśnego krajobrazu. Środowisko naturalne nie tylko zwiększa atrakcyjność geograficzną tej okolicy, ale również zapewnia ciszę i spokój, a także pomaga naszej młodzieży w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu kreatywnego myślenia.
Wykorzystywanie darów, jakie niesie ze sobą natura, wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale również i z obowiązkami. Dlatego w celu ochrony i dbania o środowisko przyrodnicze Zespół Szkół w Weryni połączył aktywne uczestnictwo młodzieży z promowaniem przez naszych nauczycieli i wychowawców ducha szacunku i wrażliwości dla świata roślinnego i zwierzęcego. Owocem tej wspólnej pracy są różne spotkania uczniów z udziałem nauczycieli, leśników i przyrodników, a także różnorodne wyjazdy i wycieczki przyrodnicze mające na celu poznawanie bliższego i dalszego otoczenia geograficznego. Nasza młodzież dzięki obecności w wyżej wymienionych aktywnościach odkrywa te geograficzne atrakcje regionu, podziwia piękne walory przyrodniczo-kulturowe województwa podkarpackiego i znajduje motywację do działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska.
- Szkoła w zgodzie z naturą: Czytaj więcej
Wyniki konkursu o św. Janie Pawle II
- 25.06.2020
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. W ten sposób upamiętniliśmy 100 rocznicę urodzin Wielkiego Polaka. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, a także zdolności: plastyczne, literackie, poetyckie. Inni opisali ciekawe wspomnienia swoich bliskich, którzy uczestniczyli w spotkaniach z Janem Pawłem II w Polsce i świecie.
Wyniki konkursu:
Kategoria plastyczna:
I miejsce - Wiktoria Serafin
II miejsce Ewa Rzeszut
III miejsce Patrycja Dudek
IV Andżelika Pełka
V Ewelina Sitarz
Kategoria literacka:
I miejsce Konrad Świątek
II miejsce Gabriela Ofiara
III miejsce Wiktoria Węglarz
Osoby wyróżnione to: Natalia Wit, Anastazja Bieleń, Natalia Preneta, Barbara Guźda, Agata Snopek, Natalia Snopek, Kinga Wilczyńska, Kinga Margańska, Gabriela Jabłońska, Angelika Boguń.
- Wyniki konkursu o św. Janie Pawle II: Czytaj więcej
Matury 2020 - gdy kwitną akacje
- 08.06.2020
- 19
W obecnym roku szkolnym o jeden miesiąc później rozpoczęły się egzaminy maturalne. Dzisiaj egzamin z języka polskiego a w kolejne dni z matematyki i języka obcego. Szkoła została odpowiednio przygotowana aby zapewnić Wam bezpieczeństwo i komfort pracy. Wszystkim maturzystom życzymy tradycyjnego połamania piór!
- Matury 2020 - gdy kwitną akacje: Czytaj więcej
Nauka przez praktykę
- 19.06.2020
- 13
W dniach od 1 do 15 czerwca 2020 roku my uczniowie z klasy 2 w zawodzie technik ekonomista odbywaliśmy swoje pierwsze praktyki zawodowe. Fakt realizowane były one w nieco późniejszym czasie w wyniku obecnej sytuacji - pandemii COVID-19, ale i tak towarzyszył nam stres i różnego rodzaju emocje. Po raz pierwszy przecież pracowaliśmy tak naprawdę! Każdego ranka, jak już dorośli ludzie, zaczynaliśmy pracę w Urzędach Gmin, w Starostwie Powiatowym, w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych, w biurach rachunkowych, w firmach produkcyjnych czy handlowych - każdy według uznania. Podczas tych dwutygodniowych praktyk mogliśmy nabyć bardzo dużo nowych umiejętności oraz praktyczną wiedzę z rachunkowości i ekonomii. W ten sposób mogliśmy poznać realia pracy w danej branży i specyfikę wybranego przez siebie zawodu, a także utrwalić swoją wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć lekcyjnych w szkole. Praktyki te były dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Przekonaliśmy się, że są bardzo pomocne w kształtowaniu naszych umiejętności i poszerzaniu wiedzy.
- Nauka przez praktykę: Czytaj więcej
TECHNIK RACHUNKOWOŚCI – nowy zawód w ZSA-E w Weryni!
- 04.06.2020
- 1
Technik rachunkowości to nowy, atrakcyjny dla młodzieży zawód, gwarantujący duże perspektywy zatrudnienia w przyszłości, do którego rozpoczęliśmy rekrutację! Kierunek ten zostanie wprowadzony w naszej szkole już od września tego roku.
Ósmoklasisto!
Przy wyborze szkoły średniej kieruj się tym, co będzie najlepsze dla Ciebie w przyszłości. Pomyśl o pracy, którą chciałbyś wykonywać. Pamiętaj, że dobry zawód to najlepsza inwestycja dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeżeli interesuje Cię praca w takich podmiotach jak banki, biura rachunkowe czy prywatne przedsiębiorstwa, to koniecznie wybierz kierunek technik rachunkowości! A może w przyszłości założysz własną firmę?
- TECHNIK RACHUNKOWOŚCI – nowy zawód w ZSA-E w Weryni!: Czytaj więcej
Coś zdrowego i nie tylko :)
- 03.06.2020
- 27
Kiszone rzodkiewki, zdrowe batoniki, zupa z soczewicy, warzywne frytki, kolorowe ciasto z warzywami, grillowany kurczak, babeczki z mięsem, smoothie truskawkowo-twarogowe, pierogi z jagodami, knedle z truskawkami i inne smakołyki przygotowali nasi uczniowie w ramach zdalnego nauczania. Uczniowie kształcący się w zawodzie kucharz i technik żywienia i usług gastronomicznych jak sami twierdzą w czasach pandemii dużo czasu poświęcają na kreatywne przyrządzanie potraw.
Maj i czerwiec to pora roku kiedy w naszych ogródkach jest dużo nowalijek. Dobrym sposobem na zagospodarowanie dużej ilości rzodkiewek jest kiszenie.
- Coś zdrowego i nie tylko :): Czytaj więcej
Pomaganie jest proste!
- 03.06.2020
Dołącz do działań wolontariackich podejmowanych przez ZSA-E w Weryni! Tym razem zachęcamy do akcji charytatywno-ekologicznej, dzięki której wesprzemy otaczającą nas naturę poprzez selektywną segregację odpadów i jednocześnie wspomożemy leczenie i rehabilitację Karolinki. Więcej informacji udziela: M. Laube-Skowrońska.
- Pomaganie jest proste!: Czytaj więcej
Konkurs wojewódzki na plakat
- 03.06.2020
- Konkurs wojewódzki na plakat: Czytaj więcej
Nauczanie języka obcego w czasach pandemii
- 03.06.2020
Nauka języka obcego w czasach pandemii wygląda trzeba przyznać trochę inaczej – ale podstawy są nadal te same. Wszyscy nauczyciele języków obcych zwracają uwagę na: czytanie, słuchanie, mówienie i pisanie, ale wszystko przebiega już w innej formie. Otóż, nie ma już tak dobrze, ze to właśnie Pani wszystko wytłumaczy i podpowie, przetłumaczy i wytłumaczy realnie przy pomocy książki, wykresu, zdań na tablicy, bo wszystko przeniesione zostało do świata wirtualnego. Ale to właśnie Pani musi zadbać, aby lekcje językowe były ciekawe i realizowały materiał.
- Nauczanie języka obcego w czasach pandemii: Czytaj więcej
Dzień Dziecka 2020
- 01.06.2020
- Dzień Dziecka 2020: Czytaj więcej
Światowy Dzień Bez Tytoniu
- 31.05.2020
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, w tym roku już po raz trzydziesty. Hasło przewodnie tegorocznego dnia to: Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego.
Jak przypomina resort zdrowia, dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.
- Światowy Dzień Bez Tytoniu: Czytaj więcej
Wychowanie fizyczne w czasach pandemii
- 29.05.2020
W trudnym czasie pandemii prowadzenie zajęć lekcyjnych nastręcza wiele trudności niejednemu nauczycielowi. Przed wyzwaniem stanęli nauczyciele wychowania fizycznego, którzy muszą poprowadzić lekcje przez Internet. Najważniejsze pytanie na początku brzmiało: co robić z uczniami na lekcji wychowania fizycznego, gdy szkoła jest zamknięta, a my widzimy się tylko i wyłącznie przez Internet? Przed takim wyzwaniem stanęli także nauczyciele Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Nie dali za wygraną i zaproponowali różnorodne zajęciach z wykorzystaniem zasobów Internetu. Choć pewnie każdy użytkownik sieci wie jak przebogaty to zbiór wiedzy, to jednak nie wszystkie propozycje i filmiki są godne uwagi. Dlatego nauczyciele podsyłali uczniom po uprzedniej weryfikacji linki z treningami dla nich, które były ciekawe, odpowiednio trudne i bezpieczne dla każdego ćwiczącego. Największą popularnością wśród naszej młodzieży, głównie dziewcząt, cieszyły się ćwiczenia gimnastyczne, ogólnorozwojowe z elementami jogi lub pilatesu. Są to spokojne ćwiczenia rozciągająco-wzmacniające, które są wskazane dla każdego. Dla bardziej ambitnych i wytrenowanych ciekawą propozycją były treningi z wykorzystaniem sprzętów domowych jako urządzeń gimnastycznych. I nagle okazało się, że właściwie w naszych domach mamy niemal całą siłownię. W tak nietypowy sposób można na przykład wykorzystać krzesło. Każdy w domu je posiada i świetnie nadaje się do ćwiczeń rozciągających, ale i wzmacniających. Inne przyrządy domowe pomagające w treningu to piłki - wszelkiego rodzaju, butelki z wodą jako ciężarki, skakanki, a nawet kij od szczotki - choć z użyciem tego gadżetu radzimy zaczekać, aż mama skończy sprzątać.
- Wychowanie fizyczne w czasach pandemii: Czytaj więcej
Harmonogram egzaminu maturalnego
- 27.05.2020
- Harmonogram egzaminu maturalnego: Czytaj więcej
Wiosenne rozważania architektów krajobrazu
- 22.05.2020
- 10
Wiosna w pełni a niedługo nadejdzie lato. Jesteśmy już po „zimnej Zośce”, czyli możemy zaczynać prace w warzywnikach: siejemy i sadzimy do gruntu: pomidory, paprykę, bakłażany, fasolkę, cukinię, dynię oraz ogórki. Ale nie tylko dużo pracy jest przy warzywach, sporo jej też w naszych ogrodach ozdobnych, które niezależnie od powierzchni cieszą oko i rozbudzają zmysły. Czas kwarantanny spowodował, że więcej uwagi możemy poświęcić naszemu otoczeniu. Z uwagą przyjrzeliśmy się drzewom, krzewom, kwiatom oraz trawnikowi. A co z osobami które nie mają swoich ogrodów – albo zaczynają dopiero ich zakładanie? Nie jest ważne jaka jest powierzchnia, ważne jest to ile serca włożymy w nasz „kawałek raju”. Nawet niewielki balkon może stać się oazą spokoju i wytchnienia. Naprawdę niewiele potrzeba, aby zaczarować smutne miejsce w piękną i kolorową przestrzeń. Najbardziej powszechnym sposobem jest posadzenie kwiatów jednorocznych np. petunii, aksamitek, pelargonii w jakieś efektownej donicy. Możemy stworzyć swoją własną kompozycję z kilku roślin, które lubim, lub które przypominają nam beztroskie wakacje u babci. Do tak pięknej aranżacji wystarczy kilka drobiazgów np. fotel, lampiony i na pewno nasz balkon będzie najpiękniejszym miejscem w letnie wieczory, a rankiem na najsmaczniejszą poranną kawę.
- Wiosenne rozważania architektów krajobrazu: Czytaj więcej
"Zdalna szkoła" - program Ministerstwa Cyfryzacji. Nowe komputery dla ZSA-E w Weryni do nauki zdalnej.
- 20.05.2020
Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej kupiło laptopy dla uczniów dzięki środkom finansowym otrzymanym z projektu “Zdalna szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Informujemy, że nasza szkoła otrzyma sprzęt komputerowy, który zostanie przekazany najbardziej potrzebującym uczniom, aby mogli w pełni realizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- "Zdalna szkoła" - program Ministerstwa Cyfryzacji. Nowe komputery dla ZSA-E w Weryni do nauki zdalnej.: Czytaj więcej
Rekrutacja 2020/2021
- 19.05.2020
Informujemy, że rozpoczynamy rekrutację do klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021. Szczegółowe informacje dotyczące kierunków kształcenia znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce REKRUTACJA. Złożenie podania do naszej szkoły może odbyć się na trzy sposoby:
1. Kandydat wypełnia formularz podania on-line, który znajduje się w zakładce REKRUTACJA (FORMULARZ PODANIA). Po jego wypełnieniu wystarczy tylko kliknąć w przycisk ZATWIERDŹ.
2. Kandydat pobiera plik formularza podania z zakładki REKRUTACJA (FORMULARZ PODANIA). Po jego wypełnieniu i podpisaniu, skanuje go lub wykonuje zdjęcie dokumentu i przesyła na adres e-mailowy: rekrutacja.zsae@zswerynia.pl
3. Kandydat pobiera plik formularza podania z zakładki REKRUTACJA (FORMULARZ PODANIA). Po jego wypełnieniu i podpisaniu może złożyć go osobiście w sekretariacie szkoły lub przesłać pocztą tradycyjną na adres: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, Werynia 501, 36-100 Kolbuszowa
- Rekrutacja 2020/2021: Czytaj więcej
Konkurs o św. Janie Pawle II
- 18.05.2020
Dokładnie 100 lat temu, czyli 18 maja 1920 roku urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła. Wszyscy wiedzą jakiej godności dostąpił. Został papieżem Janem Pawłem II. Jest największym z rodu Polaków. Miał wielki wpływ na historię Polski, Europy, świata. Niemalże w każdym mieście Polski jest ulica nazwana jego imieniem podobnie jak i wiele szkół, szpitali, instytucji publicznych. Karol Wojtyła pisał poezje, sztuki teatralne, które są prezentowane na scenach. O Janie Pawle II zrealizowano wiele filmów fabularnych i dokumentalnych. Współcześni artyści tworzą muzykę do jego poezji i na jego cześć. Jego biografię filmową pt. „Karol Wojtyła – nasz Papież” można zobaczyć:
- Konkurs o św. Janie Pawle II: Czytaj więcej
„Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy" - Zbigniew Herbert
- 15.05.2020
W każdym roku szkolnym z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych organizujemy konkurs pt. "Żołnierze wyklęci - przywróćmy ich naszej pamięci". Celem konkursu jest upamiętnienie niezwykłych ludzi, bohaterów podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej nie podporządkowali się władzy komunistycznej. Oddali życie za wolność Polski. Chcieli prawdziwej wolnej ojczyzny, a nie zniewolonej przez Związek Radziecki. Nie poszli na współpracę z komunistami, którzy podjęli wszelkie działania aby wymazać z pamięci historycznej narodu takie nazwiska jak Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński, Józef Batory i tysiące innych. Obecnie, po tylu latach ich nieobecności w pamięci narodu, wracają. Dlatego takie konkursy popularyzujące ich bohaterstwo, organizowane wśród młodzieży są niezbędne. W marcu kolejny raz przeprowadzono taki konkurs. Uczniowie wykonali 20 prac przedstawiając w dowoln
- „Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy" - Zbigniew Herbert: Czytaj więcej
Kulinarna odsłona zdalnego nauczania
- 11.05.2020
- 19
Uczniowie kształcący się w Weryni w zawodach kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych twierdzą, że coraz lepiej odnajdują się w nowym sposobie nauczania. Oprócz rozmów z nauczycielami, testów, zadań, prezentacji nie zapominają o tym co lubią najbardziej – czyli o rozwijaniu swoich kulinarnych umiejętności. Młodzież zgodnie twierdzi, że obecna sytuacja ma również dobre strony. Uczniowie spędzają więcej czasu na wyszukiwaniu przepisów, gotowaniu, a także nietuzinkowym serwowaniu najbliższym własnoręcznie przyrządzonych potraw. Często sięgają też po sprawdzone przepisy swoich babć oraz starają się sporządzać dania z domowych zapasów, dostępnych w spiżarni czy w zamrażalniku.
Zapraszamy do zapoznania się ze sprawdzonymi przepisami oraz zdjęciami, nadesłanymi przez naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy i zachęcamy do współpracy! Znajdziecie nas na facebooku pod nazwą Przepiśnik Werynia.
- Kulinarna odsłona zdalnego nauczania: Czytaj więcej
Złote rączki ze szkoły z Weryni
- 08.05.2020
- 1
Zawieszenie zajęć w szkole i nauka zdalna to trudny czas i dla uczniów i dla nauczycieli. Ale każda sytuacja, nawet najtrudniejsza ma swoje dobre strony. Na brak zajęć nie mogą narzekać szczególnie uczniowie uczący się w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych. Prócz zwykłych zajęć szkolnych, teraz mogą być niemal „bohaterami domu” wykonując różne prace i naprawy domowe. Nasze „złote rączki” w trakcie napraw domowo- remontowych z powodzeniem wykorzystują wiadomości i umiejętności praktyczne, które nabyli w szkole. Monter instalator uczy się nie tylko budować, modernizować, naprawiać instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, centralnego ogrzewania, wentylacyjno- klimatyzacyjne, ale uczy się też wykonywać wiele innych prac, które przydają się w życiu codziennym. Chłopcy uczący się tego zawodu nie mogą narzekać na brak zajęć podczas dłuższego pobytu w domu. Monterzy kształcą s
- Złote rączki ze szkoły z Weryni: Czytaj więcej
Lista galerii
brak danychDeklaracja dostępności