AKTUALNOŚCI
TYDZIEŃ HISZPAŃSKI
- 09.10.2020
Zapraszamy do wzięcia udziału w Tygodniu Hiszpańskim. Jeżeli masz tzw. „okienko” lub na później do szkoły, to przyjdź do biblioteki. Posłuchasz audiobooków, muzyki lub obejrzysz ciekawy film.
- TYDZIEŃ HISZPAŃSKI: Czytaj więcej
Narodowe Czytanie
- 08.10.2020
Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Narodowym Czytaniu znaczących dzieł literatury polskiej. W tym roku jest to "Balladyna" Juliusza Słowackiego, wybitnego polskiego romantyka.
"Balladyna" to niezwykle krwawy dramat, którego treścią jest żądza władzy. W życie bohaterów ingerują postacie fantastyczne. Tytułowa Balladyna, piekna córka ubogiej wdowy zostaje wplątana w intrygę uknutą przez wodną nimfę Goplanę. Niewinna intryga miłosna przeradza się w wielką i krwawą intrygę polityczną.- Narodowe Czytanie: Czytaj więcej
Naleśniki w jesiennej odsłonie
- 06.10.2020
Na pożegnanie lata uczniowie z technikum żywienia i usług gastronomicznych sporządzali naleśnikowe wariacje tradycyjnych ciast. Nawiązując do barw jesieni, postanowil smażyć kolorowe naleśniki wykorzystując naturalne barwniki betalainowe, karotenowe i czekoladowe uzyskali oryginalne ciasta, które po nadziewaniu pokroili w fantazyjne ślimaki.
A ponieważ technik żywienia gotuje potrawy nie tylko smaczne, ale też zdrowe, żeby obniżyć kaloryczność potraw i jednocześnie wzbogacić je w cene witaminy i minerały do ciasta dodali mąkę owsianą i orkiszową. Mamy nadzieje, że pomysł na jesienne naleśniki przypadnie Wam do gustu.
Kolorowe szaszłyki z naleśników
Składniki:
2 jajka
400 g mleka
łyżeczka soku z cytryny
250 g mąki tortowej
150 g mąki orkiszowej lub owsianej
olej, sól, szczypta imbiru i kurkumy
kolor żółty: sól, kurkuma, starta dynia/świeża lub mrożona
brązowy: 1-2 łyżeczki kakao lub karobu, cynamon
różowy: starty buraczek
3-4 banany
krem nutella
200 g twarogu+śmietanka+cukier waniliowy
dżem truskawkowy
wykałaczki długieWykonanie:
Zmiksuj wszystkie składniki na jednolitą masę i podziel je na cztery części. Do jednej dodaj kakao, do drugiej kurkumę z cynamonem, do trzeciej buraczek. Wszystkie odstaw na 20 minut.
Na patelni rozgrzej olej. Z przygotowanych mas usmaż cienkie kolorowe naleśniki.
Banany obierz, rozgnieć za pomocą widelca i wyłóż na czerwone placki. Kakaowe naleśniki posmaruj serkiem waniliowym, żółte kremem czekoladowym, a jasne dżemem truskawkowym.
Wszystkie naleśniki zwiń w rulony, po czym pokrój w grube plastry. Naprzemiennie nabij je na patyczki do szaszłyków. Smacznego!
Monika Serafin
06.10.2020- Naleśniki w jesiennej odsłonie: Czytaj więcej
XII Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny
- 06.10.2020
Informujemy, że 12 października br. (w poniedziałek) na trzeciej godzinie lekcyjnej w sali nr 17 odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny. Zapisy dwuosobowych reprezentacji klas można dokonać u nauczyciela polonisty do końca tego tygodnia. Zapraszamy!
Katarzyna Wachowska
06.10.2020 r.- XII Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny: Czytaj więcej
Nasza praca w Gospodarstwie Ogrodniczym FLORENA
- 05.10.2020
- 9
Nastała piękna, złota jesień. Minął wrzesień, ostatni, kolorowy miesiąc lata, a jesień przynosi powoli różnobarwne dary. Ale jest to też pora intensywnych prac w ogrodach. Teraz jest czas na ostatnie prace porządkujące i przygotowujące ogród do zimy. A co dzieje się w gospodarstwach ogrodniczych? Czy również nastał czas porządkowania przed nadejściem zimy? I tutaj Was zaskoczymy, bo praca trwa w najlepsze. Uczniowie klas drugich naszej szkoły, uczący się w zawodzie technik architektury krajobrazu, mieli okazję przyjrzeć się pracy w gospodarstwie ogrodniczym „od środka”. W ramach zajęć praktycznych przygotowywali nasadzenia roślin dwuletnich tak bardzo popularnych u nas na wiosnę – kolorowych bratków, wieloletnich słonecznych floksów. Ale zanim posadzili rośliny, wcześniej przygotowali ziemię wraz z doniczkami. Pomiędzy tymi pracami pomagaliśmy przy chryzantemach.
Praca w gospodarstwie ogrodniczym była dla naszych uczniów wspaniałym doświadczeniem, dała możliwość zderzenia teorii z praktyką i pozwoliła doświadczyć wspaniałego i kojącego kontaktu z pięknem przyrody. Na wiosnę zamierzamy wrócić jeszcze do Gospodarstwa Ogrodniczego FLORENA na kolejne praktyczne nauki.
Agnieszka Puzio-Jędruszewska, Anna Kiwak
05.10.2020 - Nasza praca w Gospodarstwie Ogrodniczym FLORENA: Czytaj więcej
Już wkrótce!
- 01.10.2020
Aleksandra Trętowicz
01.10.2020- Już wkrótce!: Czytaj więcej
Dzień Chłopaka
- 30.09.2020
Natalia Preneta
30.09.2020- Dzień Chłopaka: Czytaj więcej
Europejski Dzień Języków Obcych
- 29.09.2020
Czy wiesz, że jest ponad 200 języków europejskich? Uświadamiamy to sobie corocznie dnia 26 września . W tym właśnie czasie 800 milionów Europejczyków z 47 krajów jest zachęcanych do nauki języków obcych. Jak będziemy się ich uczyć? W zasadzie forma czy metoda nie ma tu najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i niezaprzeczalne liczne związane z tym korzyści, np. znajomość języków obcych w szkole procentuje dobrymi ocenami.
- Europejski Dzień Języków Obcych: Czytaj więcej
W świecie teatru
- 28.09.2020
- 5
Znaleźliśmy się w takim miejscu właśnie dziś, na lekcji języka polskiego! A to za sprawą naszej absolwentki, aktorki, blogerki, osoby kochającej teatr, czyli Wiktorii Matusik. Wszyscy oczywiście w maskach - jak przystało na starożytnych aktorów- słuchali z uwagą wszelkich informacji na temat budowy teatru antycznego, panujących tam zasad, pytali o Dionizosa, Sofoklesa, epejsodiony, stasimony i… nie mogli wyjść z podziwu, że to wszystko odbywało się w tak dawnych czasach, i że aż tyle tego było. Prezentująca, w zajmujący sposób porównała też teatr antyczny do współczesnego, a wielu uczniów z przykrością przyznawało, że dawno nie było w prawdziwym teatrze, ale na szczęście mają ochotę nadrobić stracony czas!
Potem były już świetne ćwiczenia z łamańcami językowymi, śmiesznymi scenkami, krzyżówki, przy których nasi uczniowie – pierwszoklasiści, a później również klasa 2ae – bawili się znakomicie, o czym świadczą wszystkie te zdjęcia. Oby więcej takich lekcji!
Autor: K.Wachowska
28.09.2020 - W świecie teatru: Czytaj więcej
#DzienSzpilek
- 27.09.2020
- 1
25 września 2020 r. odbyła się akcja, która jest formą pomocy dla małych dzieci z Kliniki Onkologicznej Przylądek Nadziei. Organizatorem tego wydarzenia jest Moliera2, które w ubiegłym roku wsparło Alivia – Fundacja Onkologiczna. Fundacja od 30 lat zakupuje drogie, nierefundowane leki oraz nowoczesny sprzęt medyczny, finansuje terapie i rehabilitacje, a także prowadzi unikatową w skali kraju Klinikę Mentalną, w której wsparcie psychologiczne otrzymują nie tylko pacjenci, ale także ich rodzice – czytamy na stronie Onkologia-Dziecięca.pl.
Kobiety z naszej szkoły pozytywnie zareagowały na wieść o akcji i czynnie się w nią zaangażowały, udostępniając swoje zdjęcie w szpilkach na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #DzienSzpilek. Za każdą fotografię Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową ma otrzymać 2 zł na rzecz pacjentów ze szpitala. Cieszymy się, że w tak prosty sposób możemy pomagać. Trzymamy kciuki za małych wojowników!
Autor: Natalia Preneta
27.09.2020 - #DzienSzpilek: Czytaj więcej
Ekonomia w plenerze
- 27.09.2020
- 20
- Ekonomia w plenerze: Czytaj więcej
KONKURS - LOGO PROJEKTU FOOD REDEFINED
- 24.09.2020
- KONKURS - LOGO PROJEKTU FOOD REDEFINED: Czytaj więcej
OGŁOSZENIE O REKRUTACJI DO PROJEKTU ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość”
- 22.09.2020
W terminie do 9 października 2020 r. wśród uczniów ZSA-E w Weryni, kształcących się w Technikum w klasach od 1 do 4 prowadzona będzie rekrutacja do udziału w projekcie pn. ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość”.
Łącznie w projekcie weźmie udział ok.80 uczniów z naszej szkoły.
Uczniowie do projektu rekrutowani będą na zasadzie dobrowolnych zgłoszeń z uwzględnieniem równości szans. Wszyscy mają taką samą możliwość wzięcia udziału w projekcie. Głównym kryterium rekrutacyjnym będzie motywacja do realizacji zaplanowanych działań projektowych.
Dla uczestników projektu czekają interesujące formy wsparcia edukacyjnego o tematyce ekonomicznej.
Szczegółowe informacje zamieszczone są w ,,Regulamin uczestnictwa i rekrutacji do projektu Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość”.
Formularze zgłoszeniowe są dostępne w sekretariacie oraz do pobrania na głównej stronie szkoły w zakładce projekty - Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość.
Informacji nt. projektu udzielają:
p. Ewa Serafin – koordynator projektu
p. Beata Bryk – z-ca koordynatora projektu
Autorzy: Beata Bryk, Ewa Serafin
22.09.2020- OGŁOSZENIE O REKRUTACJI DO PROJEKTU ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość”: Czytaj więcej
Ogrody deszczowe
- 21.09.2020
Promienie słońca otulają nas przez długie dni wiosenno-letnich miesięcy, mroźne i śnieżne zimy zdają się być tylko wspomnieniem. Chcielibyśmy, aby to było codzienną przyjemnością, lecz jesteśmy również coraz częstszymi świadkami rozgrywających się tragedii: pożary lasów, wielokrotnie przekroczone normy stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, alarmujące informacje dotyczące kurczenia się lodowców. Klimat się zmienia. Donoszą o tym nie tylko badania naukowców, my również dotykamy tych zmian. Chcąc wesprzeć walkę ze skutkami niekorzystnych zmian klimatu uczniowie klasy IV technikum architektury krajobrazu postanowili zgłębić wiedzę dotyczącą możliwości zatrzymania wody w ogrodach. Dzięki temu w przyszłości będą mogli proponować ciekawe rozwiązania zieleni kierując się względami ekologicznymi, wspierając zatrzymanie wody w otoczeniu. Retencja wody opadowej i ponowne jej wykorzystanie powinno być obowiązkiem, bo nie wolno jej marnować. W okresach suszy można ją wykorzystać chociażby do podlewania rabat. Ogrody deszczowe mają zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. To nasadzenia roślin w gruncie o zwiększonej przepuszczalności, które zbierają wodę opadową z powierzchni znacznie większej niż powierzchnia samego ogrodu. Dzięki temu mniej wody spływa z chodników, placów czy ulic do kanalizacji, co przyczynia się
do zwiększania ilości wody w krajobrazie, zapobiega obniżaniu poziomu wód gruntowych i lokalnym podtopieniem w trakcie ulewnych deszczy. Mamy nadzieję, że nowa wiedza już niebawem zostanie wykorzystana w terenie i będziemy świadkami powstających ogrodów deszczowych z inicjatywy naszych architektów.Autor: Marta Banaś
21.09.2020- Ogrody deszczowe: Czytaj więcej
INNOWACJA W NASZEJ SZKOLE- ZAJĘCIA ZUMBA FITNESS
- 21.09.2020
Program Zumba Fitness to inspirowane kulturą latynoamerykańską zajęcia taneczno-sprawnościowe bazujące na muzyce latynoskiej i międzynarodowej oraz ruchach tanecznych. Stanowią dynamiczny, pasjonujący, radosny i skuteczny program fitness.
Zalety Zumba Fitness
To świetna zabawa! Uczestnicy doskonale się bawią przy czym nie zdają sobie sprawy, że jednocześnie ćwiczą.
Jest to coś innego! Jeśli nie jesteś zwolennikiem standardowego treningu siłowego na siłowni oraz innych form fitness, Zumba jest właśnie dla Ciebie!
To łatwy i przyjemny trening! Program Zumba jest dedykowany wszystkim. Osoby na każdym poziomie sprawności fizycznej, z różnym doświadczeniem i w każdym wieku mogą rozpocząć treningi bez żadnego przygotowania.
Przynosi efekty! Program Zumba opiera się na treningu cardio z elementami treningu oporowego/rzeźbiącego sylwetkę; służy wzmocnieniu całego ciała i osiągnięcia większej sprawności fizycznej.
Autor: Aleksandra Trętowicz
21.09.2020- INNOWACJA W NASZEJ SZKOLE- ZAJĘCIA ZUMBA FITNESS: Czytaj więcej
Dary jesieni
- 21.09.2020
- 4
Kuchnia przyszłości to dania pełne urody, wykwintne i wyśmienite. Tą zasadę zastosowali nasi uczniowie, którzy pod kierunkiem pani Anny Tęczy w łatwy i szybki sposób skomponowali na talerzach dania, w których użyli kwiatów i owoców cukinii, śliwek, grzybów, dyń oraz wiele innych „darów jesieni". Z wymienionych surowców przygotowali przystawkę, danie główne oraz deser. Wszystko po to aby uczniowie z Chorwacji, Francji i Portugalii wybrali dla siebie najsmaczniejsze danie opracowane według przepisu młodzieży z Weryni w ramach projektu Food Redefined. Teraz my oczekujemy na ich propozycje kulinarne. Mamy nadzieję, że te dania będą dla nas inspiracją do testowania różnych smaków, przypraw i technik kulinarnych.
- Dary jesieni: Czytaj więcej
Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość
- 18.09.2020
W Zespole Szkół Agrotechniczno–Ekonomicznych w Weryni w terminie od 01.09.2020 r. do 30.06.2021 w ramach programu edukacji ekonomicznej będzie realizowany z Narodowym Bankiem Polskim projekt pn. ,,Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość”.
Celem głównym projektu jest wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości kształcenia zawodowego, poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły, doskonalenie kluczowych umiejętności zawodowych oraz wzmocnienie zdolności do zatrudnienia i samozatrudnienia poprzez: włączenie pracodawców z lokalnego rynku pracy w proces kształcenia zawodowego w zakresie ekonomii i rachunkowości.
W projekcie weźmie udział ok. 80 uczniów ZSA-E w Weryni kształcących się w zawodzie technik ekonomista i ok. 80 ósmoklasistów ze szkół podstawowych z terenu powiatu kolbuszowskiego. Łączna, globalna liczba uczestników projektu wyniesie ok. 160 osób.
W ramach projektu zaplanowano atrakcyjne działania ekonomiczne m.in.: warsztaty, konkursy, spotkania z przedstawicielami różnych podmiotów rynku finansowego, wycieczki, konferencję naukową.
Poszerzenie horyzontów, wzrost poczucia własnej wartości, zwiększenie pewności siebie, nabycie umiejętności autoprezentacji to tylko niektóre spośród wymiernych korzyści dla uczestników projektu. Poprzez udział w zaplanowanych przedsięwzięciach uczestnicy projektu w sposób kreatywny, przedsiębiorczy i ciekawy spędzą dodatkowy czas, poświęcony na warsztaty, konkursy, spotkania z przedsiębiorcami, zajęcia pozalekcyjne o tematyce ekonomicznej.
Autorzy: Ewa Serafin, Beata Bryk
18.09.2020- Ekonomia i rachunkowość to trafna inwestycja w przyszłość: Czytaj więcej
10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
- 10.09.2020
Ponad 50 nastolatków i 130 dorosłych podejmuje każdego dnia próbę samobójczą. Dla 15 z nich będzie to próba zakończona zgonem. Wśród problemów, które stanowią czynniki ryzyka samobójstwa młodzieży – poza zaburzeniami natury psychiatrycznej – wymieniane są:
- poczucie osamotnienia,
- brak wsparcia ze strony najbliższej rodziny,
- doświadczenie traumatycznego wydarzenia (np. przeżycie wypadku komunikacyjnego, gwałtu),
- choroby somatyczne (takie jak np. nowotwory, cukrzyca typu 1, astma o ciężkim przebiegu),
- problemy w środowisku szkolnym (np. trudności w kontaktach z rówieśnikami, doświadczanie szykowania z ich strony, ale i problemy z przyswajaniem szkolnego materiału),
- korzystanie z substancji psychoaktywnych (spożywanie alkoholu, przyjmowanie narkotyków lub dopalaczy),
- obniżona samoocena,
- utrata rodzica albo innej bliskiej osoby,
- niski status socjoekonomiczny,
- wcześniejsze podejmowanie prób samobójczych.
- 10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom: Czytaj więcej
Zdawalność na 100%!
- 06.09.2020
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ujawniła wyniki tegorocznych egzaminów zawodowych w poszczególnych szkołach średnich. O sukcesie mogą mówić uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia i Technikum uczący się w zawodach monter sieci i instalacji sanitarnych, kucharz i technik żywienia i usług gastronomicznych w ZSA-E w Weryni. Otóż, wszyscy nasi uczniowie zdali i otrzymają świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.
Bez wątpienia jest to mistrzowski wynik. Dowodzi on wysokiego poziomu kształcenia stacjonarnego i zdalnego w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Jest on efektem ciężkiej pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych i satysfakcji w pracy!
- Zdawalność na 100%!: Czytaj więcej
Dołącz do zespołu Concordia
- 03.09.2020
Autor: Andżelika Pełka
03.09.2020- Dołącz do zespołu Concordia: Czytaj więcej
Lista galerii
brak danychDeklaracja dostępności