• Promocja / Upowszechnianie projektu

      • Podsumowanie mobilności w Ostravie

      • Mobilność w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647 została zakończona. Brała w niej udział 14 osobowa grupa młodzieży z następujących kierunków kształcenia: technik architektury krajobrazu, technik eksploatacji portów i terminali, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista oraz kucharz. Praktyka zawodowa w Ostravie trwała 3-tygodnie, od 1 do 21 października 2023 roku. Projekt został zrealizowany zgodnie z planem, a jego główne cele osiągnięte. Uczniowie zdobyli doświadczenie zawodowe w międzynarodowym środowisku, poznali europejskie standardy pracy, rozwinęli umiejętności językowe i interpersonalne, wykazali się tolerancją i szacunkiem wobec drugiego człowieka.  Oczywiście niektóre z nich będzie można ocenić dopiero z dłuższej perspektywy czasu, kiedy uczestnicy projektu wkroczą już na rynek pracy. Udział w stażach zagranicznych zwiększy ich szansę na zatrudnienie. Pomoże im też w innych obszarach życia. Realizacja tego projektu pozytywnie wpłynęła na szkołę jako instytucję. Poprzez udział w programie Erasmus+ szkoła nawiązała cenne kontakty zagraniczne, udoskonala doświadczenia w realizacji projektów unijnych i  poprzez działania upowszechniające zacieśniła współpracę z różnymi instytucjami z miasta i regionu. Udział naszych uczniów w projekcie to także szansa dla lokalnych przedsiębiorców na pozyskanie dobrze wykwalifikowanej i doświadczonej kadry do swoich firm i zakładów.

        Udział w projekcie był w pełni finansowany ze środków Unii Europejskiej. Zapewniono uczniom zakwaterowanie, wyżywienie, transport oraz kieszonkowe. Wyjazd poprzedzony był przygotowaniem językowym, pedagogicznym, kulturowym oraz szkoleniem z bhp wraz z instruktażem udzielania pierwszej pomocy. Projekt odbywał się we współpracy z firmą Kopernikus MCV. Jej przedstawiciele uczestniczyli we wrześniu w spotkaniu z młodzieżą podczas którego opowiadali o tym, z czego znane są Czechy na świecie oraz przeprowadzili szybki kurs języka czeskiego. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań związanych z pobytem w tym kraju.

        Mobilność w Ostravie nie była ograniczona wyłącznie do praktyki zawodowej. Poznaliśmy bliżej to miejsce i okolice. Zobaczyliśmy panoramę Ostravy z wieży widokowej Nowego Ratusza, Stare Miasto wraz z jego zabytkami, Ogród Zoologiczny połączony z Parkiem Botanicznym. Wzięliśmy udział w „Nocy Nauki”. Byliśmy na wycieczce w Ołomuńcu, w którym oglądaliśmy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz zwiedziliśmy średniowieczny zamek Bouzov zwany romantycznym. Podczas kolejnego weekendu zwiedzaliśmy Kopalnię Michał i robotnicze miasto Zlin, którego architektura jest dziełem bogatego finansisty o nazwisku Bata. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z animacji bajek w profesjonalnej wytwórni filmowej Baty.

        Nie obyło się również bez rozrywki. Po pracy uczniowie integrowali się na kręglach, gokartach i laser game. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia mobilności, pamiątkowe dyplomy oraz upominki od firmy Kopernikus MCV.

        Autorzy: U.Kuna, B.Sobowska-Rekut

        Galeria

      • Drugi tydzień w Ostravie

      • Drugi tydzień za nami. Stopniowo osiągamy cele projektu. Dobra współpraca, komunikacja i wymiana doświadczeń przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu.
        Uczniowie biorący udział w projekcie (żywieniowcy, architekci, ekonomiści i terminale) rozwijają umiejętności i kompetencje zawodowe wymagane na europejskim rynku pracy, a w szczególności: zdobywają doświadczenie w międzynarodowym środowisku i poznają nowe standardy pracy. Żywieniowcy w zakresie gastronomii, udoskonalają umiejętności przygotowania potraw, w tym potraw typowych dla czeskiej kuchni, zasady ich podawania i dekorowania. Architekci krajobrazu poznają zasady projektowania, urządzania i pielęgnowania terenów zieleni oraz przygotowania roślin na okres zimowy.Ekonomiści natomiast doskonalą się w zakresie prowadzenia dokumentacji biurowej firm i działalności marketingowej. Natomiast terminale poznają zasady funkcjonowania magazynu oraz obsługi klienta. Na bieżąco prowadzimy monitoring postępów uczniów, zauważyliśmy, że doskonale zaadaptowali się w miejscach pracy, są chwaleni przez pracodawców ze względu na umiejętność słuchania i wykonywania poleceń oraz pracy w zespole.
        Nasz pobyt w Ostravie to przede wszystkim praktyka zawodowa. Po pracy integrujemy się podczas wspólnie spędzanego czasu. W minioną środę byliśmy na popularnej w tym mieście grze zespołowej LASER GAME, która wymaga od uczestników sprawności fizycznej, orientacji oraz strategii.
        W sobotę zwiedzaliśmy Muzeum Górnictwa Kopalnię Michał. Przewodnik ciekawie opowiadał nam o „drodze górnika do pracy”, mogliśmy odczuć klimat minionej epoki i uzmysłowić sobie w jakich warunkach i jak ciężko ludzie pracowali. Do ciekawych miejsc, które zwiedziliśmy należały: szyb, lampownia, górnicza szatnia, jadalnia, prysznice, biura administracyjne oraz ambulatorium.
        Zlin – miasto jednego nazwiska. Historia tego miejsca jest ściśle związana z nazwiskiem rodzeństwa Batów (Antoni, Tomasz, Anna), którzy założyli firmę obuwniczą i zostali międzynarodowym potentatem marki Bata. Dzięki swojej fortunie, rozbudowali miasto według własnej koncepcji. Bata to nie tylko buty, ale również inne branże, w tym filmowa. W fabryce obuwniczej, która obecnie jest Muzeum Baty, byliśmy w budynku nr 21 zwanym „Drapaczem chmur Baty”,  którego szczególną cechą jest gabinet szefa ulokowany w kabinie windy. Mieliśmy okazję wjechać tym biurem na 16 piętro, z którego roztaczała się panorama na zakłady Baty. Na zakończenie wzięliśmy udział  w warsztatach animacji bajek w Wytwórni Filmowej, którą założył Bata. Pod okiem doświadczonego pracownika nasi uczniowie stworzyli 4  animacje bajek. Było to dla nich ciekawe doświadczenie, w którym mogli sami stać się twórcami własnej opowieści, którą otrzymają na pamiątkę.

        Autor: uczestnicy mobilności

        Galeria

      • Staż zawodowy - kucharz

      • Staż zawodowy - technik żywienia i usług gastronomicznych

      • Staż zawodowy - technik eksploatacji portów i terminali

      • Pierwszy tydzień za nami

      • W ramach projektu akredytowanego Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni nawiązał współpracę z firmą Kopernikus MCV w celu zorganizowania mobilności w Ostravie. Praktyka zawodowa w tym mieście będzie trwała 3-tygodnie, od 1 do 21 października 2023 r.
        W mobilności bierze udział 14 uczniów z następujących zawodów: technik architektury krajobrazu (2 uczniów), technik eksploatacji portów i terminali (2 uczniów), technik żywienia i usług gastronomicznych (3 uczniów), technik ekonomista (5 uczniów) oraz kucharz (2 uczniów). Opiekunami grupy są panie Urszula Kuna oraz Bogusława Sobowska-Rekut.
        Udział szkoły w programie Erasmus+ pozytywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie placówki. Wszystkie działania projektowe odnoszą skutek edukacyjny i wychowawczy. Dajemy uczniom szansę realizować swoje marzenia, pasje, a przede wszystkim rozwijać się zawodowo. Istotnym elementem prowadzonej przez nas edukacji jest łączenie teorii z praktyką, a realizowanie w tym momencie praktyki zawodowej przez uczniów, doskonale wpisuje się w tę ideę. Uczniowie do tej pory zapoznali się z funkcjonowaniem firm, w których odbywają staż zawodowy, poznali zasady pracy w środowisku międzynarodowym i mają doskonałą okazję do wykazania się inicjatywą podczas wykonywania samodzielnych zadań. Wykazują się znajomością języka angielskiego, ale również posługują się podstawowymi zwrotami w języku czeskim. Są świadomi własnej wartości, posiadanych umiejętności i są zmotywowani do pracy, która przynosi im satysfakcję. Rozmowy prowadzone z opiekunami stażu potwierdziły, że nasi uczniowie posiadają niezbędne umiejętności do pracy w zawodzie. Potwierdzeniem tego jest propozycja przyszłego zatrudnienia dla architektów krajobrazu.

        Każdego dnia głównym zadaniem uczniów jest nabywanie kompetencji zawodowych, językowych i społecznych. Czas pracy jest dostosowany do wieku uczniów.

        Szczegółowa relacja uczniów z pierwszego tygodnia mobilności:

        Niedziela
        Przyjazd autokarem z Weryni do Ostrawy. Po rozlokowaniu się w hotelu zostaliśmy zaproszeni na powitalną kolację w Best Vestern Hotel Vista.

        Poniedziałek
        Poznaliśmy miejsca naszych praktyk zawodowych. Przedstawiciele firmy Kopernikus (panowie Łukasz Szlachta i Michał Bielski) oraz opiekunowie grupy, przedstawili nas naszym pracodawcom. Zostaliśmy przywitani miło i serdecznie. W tym dniu zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem firm. Odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne w poruszaniu się komunikacją miejską po Ostravie.

        Wtorek
        Po praktykach zawodowych wzięliśmy udział w spotkaniu z mentorem i opiekunami. Rozmawialiśmy o naszych pierwszych wrażeniach. Miła niespodzianka czekała na Kamila Kopcia, który w tym dniu miał urodziny. Wraz z życzeniami otrzymał drobne upominki od grupy jak i od firmy Kopernikus. Architekci krajobrazu (Zuzanna Bajor i Kacper Ozimek) mieli swoją premierę w czeskiej telewizji, byli filmowani podczas wykonywania swojej pracy.

        Środa
        Był to dzień integracji całej grupy. Zaraz po kolacji pojechaliśmy na kręgle.

        Czwartek
        Kolejne spotkanie ewaluacyjne, na którym każdy z nas opowiedział o tym, czym zajmuje się podczas stażu, jakie są jego spostrzeżenia i oczekiwania.

        Piątek
        Na zakończenie tygodnia wzięliśmy udział w ”Nocy Nauki”. Zwiedziliśmy Muzeum Nauki i Technologii oraz Narodowe Muzeum Rolnictwa. Korzystając z okularów VR zobaczyliśmy etapy powstawania tego miejsca. Miło spędziliśmy czas na wielu interaktywnych zabawach. Zaskoczeniem był spacer po Hucie Żelaza w Dzielnicy Vitkowice i nocne „pokazy stuningowanych samochodów”.

        Sobota
        Dzień, w którym poznawaliśmy atrakcje turystyczne Ostrawy. Na początek byliśmy w Zoo i Parku Botanicznym, w którym zachwycaliśmy się fauną z różnych stron świata oraz ciekawymi aranżacjami roślinnymi. Zainteresowała nas bogata kolekcja drzewek bonsai, które były starsze od nas, ale wzrostem niekoniecznie.
        Po południu wjechaliśmy na wieżę widokową Nowego Ratusza, z której rozpościerała się panorama miasta. Na zakończenie spacerowaliśmy po Starówce, dzieląc się wrażeniami.

        Niedziela
        Lekcja historii Moraw.

        Bouzov zwany również „Perłą Moraw” – średniowieczny zamek obronny, który nasza pani przewodnik określała jako romantyczny. Pierwszymi właścicielami tego zamku były rody czeskie, później zakon krzyżacki. W czasie II wojny światowej stał się siedzibą SS. Po wojnie zamek przeszedł na własność państwa i został udostępniony turystom do zwiedzania. Zobaczyliśmy w nim m.in. neogotycką kaplicę, komnaty (w tym wielkiego mistrza krzyżackiego), zbrojownię, a na dziedzińcu średniowieczną studnię, równocześnie słuchając legend związanych z tym miejscem. Zamek często wykorzystywany jest jako plan filmowy. Nakręcono tu m.in. Arabelę, Fabrykę zła, Młodego Indiane Jonesa, Skok życia z Jeanem Reno.

        Z Bouzowa udaliśmy się do Ołomuńca, miasta na Morawach, związanego z historią Polski, a mianowicie, w tym mieście nocował król Jan III Sobieski udając się pod Wiedeń, o czym przypomina pamiątkowa tablica. Ołomuniec w 2000 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki barokowej kolumnie Trójcy Przenajświętszej. Podziwialiśmy także inne perełki architektury w tym: ratusz z zegarem astronomicznym, liczne fontanny, bogato zdobiony kościół Św. Michała z charakterystycznymi trzema potężnymi kopułami.

        Wróciliśmy zmęczeni ale pełni wrażeń. Tydzień minął nam bardzo szybko.

        Autor: uczestnicy mobilności
        10.10.2023

        Galeria

      • Dziedzictwo kulturowe - Ołomuniec

      • Ołomuniec (cz. Olomouc) - stanowi historyczną stolicę Moraw i jest głównym miastem regionu etnograficznego Haná.
        Ołomuniec jest jednym z najważniejszych w skali kraju ośrodków administracyjnych, przemysłowych, handlowo-usługowych, akademickich i kulturalnych.

        Kościół św. Michała w Ołomuńcu – jednonawowy, barokowy obiekt sakralny znajdujący się w Ołomuńcu, w Czechach.
        Pierwotnie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościół św. Michała był gotycki kościół przy klasztorze dominikanów. Liczne pożary oraz wyniszczająca wojna trzydziestoletnia spowodowały znaczne zniszczenia świątyni. Wymusiło to konieczność przebudowy, która odbyła się w latach 1673-1699. Kościół został praktycznie całkowicie przebudowany. 

        Zegar astronomiczny.
        Ołomuniec ma swój zegar astronomiczny. Znajduje się on w północnej fasadzie ratusza. Umieszczono go w ostrołukowej niszy o wysokości 14 metrów.

        Kolumna Trójcy Świętej (cz. Sloup Nejsvětější Trojice) – kolumna w Ołomuńcu.
        Została wzniesiona w latach 1716–1754. Wszyscy artyści i rzemieślnicy pracujący przy budowie Kolumny byli obywatelami Ołomuńca, dlatego praca przy budowie była także wyrazem lokalnego patriotyzmu.
        „Ku chwale Boga wszechmogącego, Panny Maryi i świętych wybuduję kolumnę, która swą wysokością i wspaniałością nie będzie mieć równej sobie w żadnym innym mieście” – z listu Wacława Rendera do ołomunieckiej rady miejskiej.

        Autor: zespół projektowy
        Projekt akredytowany 2023

      • Kształcenie kulturowe Ostrava

      • #ErasmusDays

      • #ErasmusDays to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanychw ramach programu Erasmus+.

        #ErasmusDays daje możliwość pokazania korzyści płynących z programu Erasmus+: programu, który pozwala uczestnikom odkrywać nowe kultury, doskonalić swoje umiejętności językowe, zwiększać swoją zdolność do zatrudnienia oraz przyjmować europejskie wartości tolerancji, szacunku i różnorodności.

        #ErasmusDays to doskonała okazja do przekonania się, jak za pomocą środków pochodzących z programu można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne zarówno w społeczności lokalnej, zawodowej, ale także – międzynarodowej.

        Autor: U.Kuna, B.Sobowska-Rekut

      • Staż zawodowy - architektura krajobrazu

      • Ostrava 9.10.2023

      • Staż zawodowy - ekonomiści

      • Ostrava 5.10.2023

      • Ahoj

      • W niedzielę w samo południe rozpoczęliśmy naszą przygodę w Czechach, a dokładnie w Ostrawie. Po raz pierwszy w tym mieście realizujemy mobilność w ramach projektu akredytowanego o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000053647.
        Po zakwaterowaniu w hotelu, zostaliśmy zaproszeni na powitalną kolację z naszym partnerem projektowym Firmą Kopernikus, którą reprezentują panowie: Michał Bielski, Łukasz Szlachta. Po kolacji odbyło się spotkanie, na którym zostały omówione szczegóły naszego  pobytu.  Warunki zakwaterowania mile nas zaskoczyły. Na  piętrze, na którym mieszkamy, a jest wysoko serwują nam śniadania w postaci szwedzkiego stołu, a obiady jemy w pobliżu hotelu w restauracji „U Helbicha”. Codziennie mamy do wyboru jedno z trzech dań.  W poniedziałek wspólnie z opiekunami udaliśmy się do naszych miejsc praktyk zawodowych, poznaliśmy pracodawców i opiekunów naszego stażu. Zostaliśmy przyjęci serdecznie i z uśmiechem. [more] A teraz „czeski film”: w prawo, w lewo, tramwajem, trolejbusem, autobusem (wszystko w kolorze niebieskim),  każdy z nas z przedstawicielem firmy Kopernikus i nauczycielem  poznawał trasę dojazdu do firm. Panowie z poczuciem humoru, dokładnie tłumaczyli nam zasady bezpiecznej komunikacji w Ostrawie. Trzymajcie za nas kciuki :)

        Autorzy: uczestnicy mobilności

        Galeria

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie