11.06.2019
Autorzy: U.Kuna, K.Wachowska
_________________________
Uczniowie z pierwszych i drugich klas ZSA-E w Weryni odwiedzili więzienie w Rzeszowie - Załężu, aby poznać specyfikę tego miejsca. Zakład Karny w Rzeszowie jest największą jednostką penitencjarną, w której może przebywać ok. 1300 osadzonych. Od samego początku, młodzież musiała przejść przez pewne procedury zanim pewnie wkroczyła do zakładu karnego. Zobaczcie co tam się działo!
Wszystkich nas przywitał wychowawca Zakładu Karnego pan kpt. Maciej Słysz, który przeprowadził lekcję wychowawczą, podczas której młodzież została zapoznana ze specyfiką jednostki, działalnością placówki i pracą służby więziennej. Poruszył on ważne zagadnienia dotyczące przyjaźni, szacunku, odpowiedzialności i wdzięczności, którą trzeba sobie wzajemnie okazywać każdego dnia. Wielokrotnie podkreślał i uświadamiał młodzieży, że w życiu trzeba wyznaczać sobie określone cele i do nich konsekwentnie dążyć, nie zapominając przy tym o najbliższych. Jako wzór godny do naśladowania podał piłkarza Cristiano Ronaldo, który pomimo że pochodził z biednej rodziny, żyjąc w slumsach, to każdego dnia ciężko trenował, aby być najlepszym piłkarzem. Kiedy inni po treningu szli do domu, on zostawał i ciężko trenował. Dzisiaj jest znanym na całym świecie piłkarzem.
Następnie obejrzeliśmy film „Za pięć dwunasta”, którego akcja rozgrywa się właśnie w Rzeszowie – Załężu i opowiada on o życiu Zygi - więźnia przebywającego tutaj od ponad 30 lat. Bohater od wielu lat nie utrzymuje kontaktów z rodziną, a w zakładzie zajmuje wysoką hierarchię budząc strach wśród innych osadzonych. Pewnego dnia podczas zajęć kulturalno – oświatowych, Zyga po obejrzeniu filmui namowie wychowawcy pisze wzruszający list do matki, za którą tęskni i nie pamięta jej głosu… Niestety zamiast odpowiedzi otrzymuje jej nekrolog. Po obejrzeniu projekcji uczniowie wzięli udział w spotkaniu z osadzonymi. Młodzież miała możliwość wysłuchać relacji osadzonych, jak również zadać im pytania. Żaden z więźniów biorących udział w spotkaniu nigdy nie planował znaleźć się w zakładzie karnym, bo ,,nie przypadki rządzą losem, ale złe wybory”.
Z tym zakładem karnym współpracujemy już od wielu lat. To tu odbywają się m.in. zajęcia profilaktyczno-wychowawcze, podczas których uczniowie dowiadują się jak umiejętnie dobierać sobie znajomych, bo konsekwencje złego wyboru mogą doprowadzić do wejścia w konflikt z prawem i tym samym zakończyć się więzieniem.
Uczniowie byli pod wrażeniem, ten chwilowy pobyt za murami zmusił do zastanowienia nad sobą, nad życiem. Z pewnością dał wiele do myślenia nam wszystkim, ale również ukazał nadzieję , że na zmiany nigdy nie jest za późno i że każdy może się zmienić na lepsze, nawet „za pięć dwunasta…”