• Sleeveface, czyli ubierz się w książkę

          • Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu pt. Sleeveface, czyli ubierz się w książkę.  Sleeveface polega na odpowiednio dobranej kompozycji zdjęcia i aranżacji tła, której efektem jest złudzenie zespolenia fotografowanej postaci z graficznym motywem okładki książki. Dzięki temu powstają kreatywne zestawienia odbiorców, czytelników, słuchaczy z przesłaniem okładki. To wspaniała i niebanalna reklama książek, popularyzowanie czytelnictwa i biblioteki szkolnej! W konkursie wzięłu udział: Ewelina Tęcza, Anna Kubiś, Małgorzata Konsur, Marcelina Kopeć, Natalia Wit, Sabina Kardyś, Magdalena Zielińska. W tym roku uczestnicy wykazali się wyobraźnią i ciekawym ujęciem tematu. Nagrodą w konkursie jest ocena z języka polskiego oraz ocena zachowania. Wszystkim gratulujemy pomysłów i zapraszamy do kolejnych edycji.

            Autor: B.Sobowska-Rekut
            08.06.2022

          • Praktyki zawodowe

          • Miesięczne praktyki zawodowe odbywali uczniowie Technikum kształcący się w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych.Uczniowie klas drugich i trzecich doskonalili umiejętności zawodowe w firmach, instytucjach i przedsiębiorstwach w Polsce, Hiszpanii i Włoszech. Dyrektor szkoły chcąc zapewnić praktyki na wysokim poziomie podpisuje stosowne umowy ze sprawdzonymi partnerami, którzy mogą zaoferować uczniom możliwość poszerzania swojej wiedzy i zdobywania potrzebnych umiejętność zawodowych.Ekonomiści sprawdzali swoje wiadomości i umiejętności zawodowe w biurach rachunkowych, instytucjach, urzędach, bankach oraz w firmach. Pracowali oni głównie w działach administracyjnych, księgowości, kadr, płac itp.,  prowadzili dokumentację, zajmowali się księgowością oraz analizowali finanse firmy. Profesjonalną obsługą konsumentów zajmowali się  technicy żywienia i usług gastronomicznych.  Swoje praktyki  odbywali w lokalach gastronomicznych, hotelach i restauracjach. Przygotowywali posiłki, serwowali dania, obsługiwali gości. Architekci krajobrazu pracowali głównie w szkółkach roślin ozdobnych, gdzie poznawali proces produkcyjny roślin i ich pielęgnację aby nadawały się do obsadzania ogrodów, parków i ulic.Praktyka była doskonałym doświadczeniem zawodowym, dała uczniom możliwość zweryfikowania swoich wiadomości i umiejętności nabywanych w szkole podczas lekcji. Uczniowie mogli wtedy zastosować zdobytą wiedzę praktycznie w realnych warunkach i w ten sposób zdobywać cenne doświadczenie zawodowe.  Praktyka, podobnie jak przyszła praca wymagała od uczniów: punktualności, rzetelności, solidności i odpowiedzialności -  a więc cech jakich będzie od nich oczekiwał przyszły pracodawca. 

            Część uczniów, dzięki dużemu zaangażowaniu podczas praktyki zapewniło sobie pracę na wakacjach, gdzie będą mogli  jeszcze doskonalić swoje umiejętności zawodowe pracując na konkretnych stanowiskach i zarabiać swoje pierwsze pieniądze.

            Autorzy: B.Bryk, B.Krzysztofiński

          • Zainspiruj się!

          • W ostatni piątek maja żywieniowcy z klasy 1 wzięli udział w nietypowej lekcji z udziałem zaproszonych gości – absolwentki naszej szkoły, ekonomistki Patrycji Gielarowskiej oraz historyka, regionalisty i  aktywisty społecznego Karola Wesołowskiego. Patrycja i Karol to osoby, które zarówno w czasie nauki w szkole jak i po jej zakończeniu podejmowali i podejmują wiele ciekawych działań.  Odnaleźli swoje pasje i z sukcesami je realizują. Patrycja uwielbia poezję, interesuje się fotografią, napisała 2 książki, rozwija swoje konta w mediach społecznościowych i studiuje pedagogikę resocjalizacyjną. Karol jest m.in. zaangażowany w wolontariat na rzecz ofiar wojny w Ukrainie i organizację różnych wydarzeń dla mieszkańców naszego regionu, pielęgnuje rodzinną historyczną tradycję kolekcjonerską. Nasi goście byli członkami samorządu uczniowskiego, chętnie korzystali z wyjazdów i dodatkowych zajęć organizowanych przez szkołę i zachęcali do tego uczniów klasy 1.

            Uczestnicy spotkania wymienili się swoimi opiniami na temat postrzegania młodości, czasów nauki w szkole. Celem naszej lekcji była próba przekonania uczniów, że czas szkoły ponadpodstawowej warto jak najlepiej wykorzystać. Postawić na swój rozwój, dbać o relacje z rówieśnikami, korzystać z  proponowanych przez szkołę możliwości i przede wszystkim docenić ten piękny, niepowtarzalny czas.

            Autor: Anna Wróbel

          • Warsztaty gastronomiczne

          • W piątek 27 maja naszą szkołę odwiedzili uczniowie klasy 6 ze szkoły podstawowej numer 1 w Kolbuszowej. Uczniowie  z Panią Wiolettą Majewską rozmawiali o zdrowym odżywianiu, dietach oraz przygotowali zdrowe posiłki (warzywa pokrojone w różny sposób oraz warzywne pizzerinki). Zdrowe posiłki nie zawsze muszą być nudne o czym przekonali się uczestnicy warsztatów. Posiłki mogą być kolorowe, smaczne oraz różnorodne. W trakcie warsztatów dzieci poznały także najważniejsze zasady  gastronomicznego savoir-vivre czyli prawidłowego nakrywania do stołu krok po kroku oraz jak właściwie zachować się przy stole. Na zakończenie zajęć zostali zaskoczeni pysznym deserem truskawkowym przygotowanym przez Panią Wiolettę Majewską oraz Panią Zofię Łuszcz. 

            Autor: Anna Kubiś klasa 3z 

          • Francuskie smaki

          • Kolejne dni pobytu naszej młodzieży we Francji upłynęły na poznawaniu nowych smaków. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu w Le Port du Bec, gdzie podczas spotkania z hodowcą ostryg poznali tajniki hodowli, kalibracji, konsumpcji i ich sprzedaży. Następnie udali się do Passage du Gois, czyli grobli między Beauvoir-sur-Mer, a wyspą Noirmoutier w Vendée na atlantyckim wybrzeżu Francji, która każdego dnia na długi czas znika pod wodą. Kolejną atrakcją turystyczną w tym dniu była wizyta w młynie Moulin de de Rairé w Sallertaine, który od 1555 roku, nigdy nie przestał kręcić się na wietrze od czasu jego budowy. Jednak ich wizyta nie mogłaby odbyć się bez wspólnego gotowania, czyli tego co najważniejsze podczas wizyty studyjnej. Podczas warsztatów w szkole Machecoul wspólnie z uczniami z Francji, Chorwacji i Portugalii, młodzież z Weryni uczyła się sporządzania potraw z owoców morza, mięsa i cytrusów z wykorzystaniem vacuum i sous vide. Młodzież przygotowała m.in. mus truskawkowy z biszkoptami fr. charlotte aux fraises, cytrynową tartę, deser z ciasta parzonego paris brest, galettes bretonnes, czyli naleśniki gryczane zapiekane z jajkiem, szynką i serem, salade lyonnaise czyli francuską sałatkę z boczkiem i jajkiem w koszulce oraz inne zakąski z ryb. Ponadto uczniowie uczestniczyli w konkursie dotyczącym sporządzania i dekoracji kolorowych koktajli i napojów z soków, syropów i owoców. Mimo, iż nasi uczniowie mieli wiele możliwości degustacji potraw z owoców morza, niestety, nie przypadły im do gustu. Uczniom natomiast smakowały desery i sałatki, których receptury będziemy testować podczas zajęć praktycznych w Weryni.

            Autor: A. Tęcza
            03.06.2022

          • Dzień Sportu w Weryni

          • 1 czerwca jest miłym dniem dla każdego dziecka niezależnie od wieku. Nauczyciele wychowania  fizycznego jak co roku zorganizowali Dzień Sportu.  Wszyscy uczniowie przyjemnie i aktywnie spedzali czas na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu naszej szkoły podczas rywalizacji w różnych konkurencjach. W turnieju piłki nożnej zwycięzcami zostali chłopcy z klasy 3 km.  Pan dyrektor Zbigniew Bogacz wręczył im puchar. Uczniowie także uczestniczyli w zawodach nordic walking na stadionie Werynianki, a przed szkołą  roztańczona grupa dziewcząt ćwiczyła zumbę pod przewodnictwem pani Oli Trętowicz. Zmagania rekreacyjno – sportowe zakończone było pysznymi kiełbaskami z grilla. Wszystkim dziękujemy i zapraszamy za rok.

            Autor M. Laube-Skowrońska
            2.06.2022

          • Światowy Dzień bez Tytoniu

          • Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów, jego negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe.

            Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 (World No Tobacco Day) w bieżącym roku skupia uwagę na zagrożeniach dla środowiska jakie wytwarza tytoń. Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od jego uprawy, produkcji i dystrybucji po generowane przez niego toksyczne odpady. Używanie tytoniu niszczy środowisko na każdym etapie.

            Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje:

            600 000 000 drzew ścina się na papierosy
            84 000 000 ton emisji dwutlenku węgla uwalnia się do powietrza, podnosząc globalną temperaturę
            22 000 000 000 litrów wody używa się do robienia papierosów.

            Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.

            Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-starachowice/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2022
            Zebrała: Iwona Pogoda

          • San Marino - perła włoskiej architektury

          • Na zakończenie naszej 3-tygodniowej praktyki w Rimini pojechaliśmy autobusem na wycieczkę do San Marino. Już sama podróż obfitowała we wspaniałe, zapierające dech widoki. Jednak z każdym kilometrem było coraz piękniej. 

            San Marino to najmniejsze, ale i jedno z najstarszych państw Europy. Założone zostało w IV wieku n.e. przez św. Maryna, który uciekł w gòry przed prześladowaniem chrześcijan i na Górze Tytanòw założył wspòlnotę religijną. 

            Największą atrakcją San Marino jest stare miasto, które zachowało typowo śròdziemnomorską architekturę. Podziwialiśmy wspaniały Piazza della Liberto (główny plac), na którym znajduje się biały pomnik - Statua della Liberta, oraz Palazzo Publico, czyli siedziba władz (sprawują ja dwaj kapitanowie, wybierani na okres pòł roku). 

            Obowiązkowym, ale niezwykle przyjemnym punktem zwiedzania buł spacer po Monte Titano do trzech wież: La Rocca-Guaita, Falesia i Montale. Rozciągają się z nich wspaniałe widoki na Apeniny i Adriatyk.

            Warto było zobaczyć również Bazylikę Św. Maryna oraz uroczystą zmianę warty na Piazza Publico. 

            Wycieczka po tym liczącym 33 tys. obywateli państewku była wspaniałą atrakcją i pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia.

            Autor: A.Kwiecień
            31.05.2022

          • Bonjour Werynia !!!

          • Kolejna grupa uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczy w mobilności. Nasi uczniowie w niedzielę polecieli do Francji do Machecoul w ramach projektu Food Redefined, poznawać nową definicję żywności. Pobyt we Francji  rozpoczęli  od pikniku nad Oceanem Atlantyckim. W poniedziałek odwiedzili szkołę School Proo Louis Armand w Machecoul. Po przewie na posiłek udali się na zwiedzanie miasteczka Nantes. W tym miejscu uczniowie zobaczyli wspaniałe zabytki jak zamek książąt Bretanii czy też stare miasto. W mieście u ujścia Loary bardzo spodobał się naszej młodzieży Pasaż Pommeraye.

            Pobyt naszych uczniów w tym rejonie Europy jest możliwy dzięki realizacji  projektu „Food Redefined” o numerze 2020-1-PL01-KA229-081707_1 na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna - akcja KA229.

            Autor: A. Tęcza
            31.05.2022

             

          • ¡Buenas noches!

          • Nasz pobyt w przepięknej Walencji powoli dobiegł końca. Każdy z nas zdobył nowe cenne doświadczenie zawodowe zgodne z kierunkiem kształcenia. Dziękujemy pracodawcom za to, że dali nam szansę na poznanie czegoś nowego. Trudno  nam było  rozstać się z tym miejscem  Walencja to trzecie największe miasto w Hiszpanii - wiedzieliście o tym ? Spędziliśmy tutaj niezwykłe chwile, które zapamiętamy na długo.
            Tutaj życie płynie zupełnie inaczej.  Czy to nie jest  cudownie, żeby sobie siedzieć w kawiarni i pić przepyszną, hiszpańską kawę  obserwując przy tym piękne widoki, palmy  i spieszących się ludzi?  Albo wsłuchiwać się w szum morza  relaksować się na plaży  i pić orzeźwiający sok pomarańczowy Na szczęście my mieliśmy okazję tego doświadczyć przez całe trzy tygodnie.
            Kuchnia śródziemnomorska, której mogliśmy skosztować w Walencji totalnie przypadła nam do gustu! Każdy kto przebywa w tym mieście musi obowiązkowo spróbować Paelli.  To tradycyjne, walenckie danie.
            Churrossy, ostre chorizo, burrito, taccossy i świeże owoce morza to prawdziwa rozkosz...
            Walencja to naprawdę zaskakujące miejsce. W tym mieście wszystko jest możliwe. Palmy, które rosną na środku ulicy, szaleni kierowcy oraz drogowe pokazy żonglerów na czerwonym świetle. 
            Z kolei nowoczesne budynki zaraz przy średniowiecznych zamkach i wieżach oraz kolorowe mozaiki i witraże robią wrażenie.Walencja to również miasto dla miłośników psów  Prawie każdy mieszkaniec ma swojego pupila (od chichauy, przez mopsa aż do kalafiora).Mieszkając tutaj przez trzy tygodnie przeżyliśmy nie jedną przygodę. Ile rzeczy tu się działo!  Przeżyte chwile w Walencji zostaną z nami na zawsze. Dlatego teraz wracamy opaleni, naładowani słońcem dobrą energią i bagażem pełnym doświadczeń oraz niezapomnianych chwil. Chcemy podziękować naszym opiekunom Pani Magdalenie Cywie oraz Pani Katarzynie Wachowskiej, za troskę i cudowną przygodę! A to wszystko dzięki udziałowi szkoły w programie POWER.

            Dziękujemy! Do zobaczenia niebawem Walencjo!
            Autorzy: Weronika Fitał, Klaudia Sitarz

             

          • Buenas tardes

          • Drugi tydzień naszego pobytu w Walencji przebiegał jak zwykle bardzo miło i szybko. Przeżyliśmy niesamowite chwile!!! Od poniedziałku do piątku wszyscy tradycyjnie pracujemy: tłumaczymy, segregujemy dokumenty, pomagamy przygotowywać hiszpańskie potrawy itp. Wiele się uczymy, poznajemy hiszpańską kulturę, a przede wszystkim zdobywamy nowe doświadczenie zawodowe.

            Na początku tygodnia nastąpiła zmiana opiekunów, bo pożegnaliśmy Panią Magdalenę Cywę, a przywitaliśmy Panią Katarzynę Wachowską. Razem udaliśmy się na krótką wycieczkę po Walencji, a przy tym robiliśmy mnóstwo zdjęć oraz poznaliśmy nowych ludzi. Sami zobaczcie jacy jesteśmy szczęśliwi i jak wygląda to niesamowite miasto!!!

            Czwartek zleciał nam w mgnieniu oka i każdy po skończonej pracy udał się na odpoczynek. W ciepły piątkowy dzień znów spotkaliśmy się i kontynuowaliśmy naszą wędrówkę. W weekend odpoczywaliśmy od pracy i plażowaliśmy. Pogoda nam dopisywała, bo termometr pokazywał aż 31 stopni. To jest życie!!! Polecamy wyjazdy projektowe!!!

            Autorzy: Gabriela Flis, Wiktoria Węglarz, Aleksandra Durak
            25.05.2022

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie