• Promocja i upowszechnianie projektu

          • TYDZIEŃ HISZPAŃSKI 12-16 PAŹDZIERNIKA 2020

            Zaproszenie do wzięcia udziału w Tygodniu Hiszpańskim 

            Zapraszamy do wzięcia udziału  w Tygodniu Hiszpańskim. Jeżeli masz tzw. „okienko” lub na później do szkoły, to przyjdź do biblioteki. Posłuchasz audiobooków, muzyki lub obejrzysz ciekawy film.
            Program:
            Poniedziałek  - Literacka walka z wiatrakami "Don Kichot" / Don Quijote de la Mancha, Miguel de Cervantes Wtorek - Fiesta sjesta z muzyką hiszpańską
            Czwartek - Literatura hiszpańska „Cień wiatru”, Carlos Ruiz Zafón
            Piątek - Kino hiszpańskie

            Autorzy: U. Kuna B. Sobowska-Rekut
            12.10.2020

            Podczas TYGODNIA HISZPAŃSKIEGO uczniowie poznali cenione dzieła literackie, filmowe i muzyczne tego kraju.

            Día de la Hispanidad
            - 12 października Święto Narodowe Hiszpanii - Dzień Kolumba. 
            Dzień 
            upamiętniający odkrycie Ameryki i święto Madonny del Pilar patronki Hiszpanii.

          • Konkurs czytelniczy

          • Zapraszamy uczniów do udziału w Konkursie Czytelniczym. Uczestnicy wykażą się znajomością zarówno literatury polskiej jak i hiszpańskiej. Literaturę polską będzie reprezentowało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a literaturę hiszpańską „Szmaragdowa tablica”, którą napisała Carla Montero. 
            Uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o zgłaszanie się  do p. Katarzyny Wachowskiej, Anny Kiwak i Bogusławy Sobowskiej-Rekut w terminie do 25 listopada 2020 r. Konkurs odbędzie się w drugim tygodniu  grudnia 2020 r.

            Na uczestników czekają nagrody.
            Autor: B.Sobowska-Rekut
            20.11.2020

        • Pączki w wersji „español”

        •                               

           Z powodu zagrożenia epidemiologicznego na świecie, możliwość podróżowania w ramach projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” została wstrzymana.  Pomimo, że pandemia oddaliła nam na jakiś czas Hiszpanię to nie siedzimy bezczynnie i postanowiliśmy udać się, a ściśle pisząc przenieść kulinarny świat kraju Don Kichote do naszych kuchni i przygotować słodki hiszpański przysmak.

          W tym roku w tłusty czwartek postanowiliśmy być #teamchurros. Churros jest tradycyjną słodką przekąską Hiszpanów sprzedawaną m.in.  w specjalnych kawiarniach zwanych Churreria. Ten słodki deser  można porównać do naszych pączków, aczkolwiek tradycyjne hiszpańskie churros są w różnych kształtach i rozmiarach, najczęściej jednak występują w formie długich paluszków.  Posypywane są cukrem pudrem lub polewane czekoladą. Wykonanie tego słodkiego przysmaku jest proste i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Są pyszne! O czym przekonało się jury w skład którego wchodzili członkowie naszej rodziny.

          Póki co, czekamy z utęsknieniem na możliwość odbycia trzy tygodniowych praktyk
          w słonecznej  Walencji dzięki którym podniesiemy  nasze umiejętności zawodowe, poszerzymy kompetencje i wiedze w oparciu o europejskie standardy branży gastronomicznej, architektury krajobrazu lub ekonomii oraz podniesiemy kompetencje językowe.

          Projekt jest realizowany zgodnie z ideą ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, który ma służyć zwiększeniu przejrzystości i porównywalności kwalifikacji)

          Alicja Czachor – uczestniczka projektu „Nasza szkoła Twoja szansą na sukces”
          11.02.2021

                   

        • Kulinarne inspiracje

        • Jaki kulinarny pomysł mamy na Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny? Kwaśny, słodki, pikantny czy zupełnie inny…Co najchętniej zjedzą Panie i Panowie w dniu swojego święta?
          Z okazji zbliżających się marcowych uroczystości, nasi uczniowie chcą zaproponować kilka ciekawych propozycji. Gruszki pięknej Heleny, sushi, churrosy cynamonowe, sajgonki, pączki a może coś regionalnego – oto kulinarne propozycje na Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i zapoznania się z przepisami. Mamy nadzieję, że te propozycje z różnych stron świata pozwolą zaskoczyć naszych bliskich niezwykłym smakiem.

          Pod bacznym okiem pani Anny Tęczy uczniowie doskonalili umiejętności przygotowywania tych międzynarodowych potraw, aby później podczas udziału w mobilności w Hiszpanii w ramach projektu "Nasza szkoła Twoją szansą na sukces" (Program PO WER) pochwalić się przed przyszłym pracodawcą tą umiejętnością. To będzie również dla nich przedsmak potraw, które będą przygotowywać pod kierunkiem hiszpańskich restauratorów.

          ...

          Cynamonowe churrosy (hiszpańskie pączki)

          Składniki:
          350 g mąki pszennej,
          250 ml wody,
          100 g masła,
          szczypta soli,
          2 jajka,
          1 l oleju lub smalcu,
          cynamon,
          cukier.

          Wykonanie:
          Wodę zagotować z masłem i solą, (do rozpuszczenia się masła). Zdjąć z ognia i dodać mąkę, szybko i energicznie mieszać do powstania gładkiej, sprężystej i odchodzącej  od brzegów garnka masy. Odstawić do przestudzenia (ok.30 min). Do przestudzonej masy dodać jajka i mieszać do połączenia się składników w jednolitą masę. Ciasto przełożyć do worka cukierniczego, rozgrzać tłuszcz w garnku. Workiem cukierniczym formować ok. 8-10 cm kawałki ciasta bezpośrednio do rozgrzanego tłuszczu. Końce odcinać nożem lub nożyczkami. Smażyć partiami po kilka sztuk, po ok. 2-3 minuty z każdej strony na złoty kolor, wyławiać łyżką cedzakową na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Po lekkim przestudzeniu obtaczać churrosy w cukrze z cynamonem.    Galeria

          Autorzy: Anna Tęcza, Bogusława Sobowska-Rekut
          3.03.2021

        • Konkurs Plastyczny

        • KONKURS PLASTYCZNY „EUROPA ZNANA I NIEZNANA: HISZPANIA, NIEMCY, IRLANDIA, WŁOCHY” ROZSTRZYGNIĘTY!

        • Uczniowie szkół podstawowych powiatu kolbuszowskiego nadesłali prace plastyczne na temat krajów, w których odbywają się praktyki zawodowe uczniów ZSA-E wszystkich zawodów w ramach projektów ERASMUS+ i POWER, finansowanych przez Unię Europejską. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy 5-6 oraz klasy 7-8. Zwycięzców wyłoniono poprzez głosowanie otwarte na stronie FB „Zespół Szkół w Weryni”, w którym uczestniczyli również członkowie jury – nauczyciele ZSA-E w Weryni.
          Nagrodzeni w kategorii: klasy 5-6
          1 miejsce Zuzanna Tęcza (SP w Brzostowej Górze)
          2 miejsce: Szymon Faryniarz (SP w Widełce)
          3 miejsce: Xavier Puk (SP w Majdanie Królewskim)

          Wyróżnienie: Klaudia Kosiorowska (SP w Hadykówce)

          Nagrodzeni w kategorii: klasy 7-8
          1 miejsce: Natalia Słabicka (SP w Woli Rusinowskiej)
          2 miejsce: Natalia Faryniarz (SP w Widełce)
          3 miejsce: Anna Hałka (SP w Majdanie Królewskim)

          Wyróżnienie: Karolina Letniowska (SP w Hucie Komorowskiej) Wyróżnienie: Natalia Pastuła (SP w Widełce). 

          Nagrody ufundowane przez Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni zostaną w najbliższych dniach dostarczone do Waszych szkół. Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom: stworzyliście ciekawe i piękne prace, który przybliżyły nam geografię i kulturę przedstawionych krajów. BRAWO!!!    Galeria

          • Jubileusz 75-lecia szkoły

          • Każda rocznica cieszy i napawa dumą a 75 lat nieprzerwanej działalności jest szczególną okazją do świętowania. Taki jubileusz Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni był wyjątkową okazją do spotkania się, wspominania i poznawania szkoły na nowo, po wielu często latach nieobecności. Dnia 24 września 2021 roku w murach szkoły spotkali się jej Absolwenci, pracownicy, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele Powiatu, Kuratora by uhonorować wszystkie lata pracy szkoły. Uroczystości rozpoczęły o godzinie 10 Mszą Świętą koncelebrowaną przez księży będących bądź jej absolwentami , katechetami, bądź sympatykami. Eucharystii przewodniczył ksiądz Józef Opaliński, obecny był ksiądz Jan Niemiec, Lucjan Szumierz – Dziekan Dekanatu Kolbuszowa Zachód, oraz Proboszcz Parafii Werynia Jarosław Depczyński.

            We wzruszających słowach kazania ksiądz Dziekan przypomniał historię Szkoły podkreślając jej rolę w kształtowaniu postaw, charakterów, kwalifikacji i świadomości uczniów. A było tych absolwentów niemal 12 tysięcy. Ale jak mówił, to nie tylko bezduszna liczba, to 12 tysięcy ludzkich losów, życiorysów, indywidualnych radości, smutków, porażek i sukcesów. I u podstaw tych zawiłych życiorysów jest szkoła, jej nauczyciele, pracownicy, którzy niestrudzenie, przez lata szlifują te ludzkie charaktery by dorosły, stały się odpowiedzialne  i mądre. Taką pracę wykonywało 8 dyrektorów tej szkoły, wszyscy pedagodzy, pracownicy obsługi i dziś możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Wykształciliśmy wybitnych absolwentów, którym dziękujemy za pamięć o szkole i miłe słowa wdzięczności wypowiedziane z okazji jubileuszu przez prof. dr hab. inż. Piotra Micka, dr hab. Ryszarda Katę,  prof. dr hab. inż. Józefa Gorzelanego oraz dr hab. Piotra Gorzelanego.

            Dziękujemy również za pamięć i życzliwość Wicestaroście Powiatu Kolbuszowskiego Panu Wojciechowi Cebuli, Przewodniczącemu Rady Powiatu Panu Mieczysławowi Burkowi, Sekretarzowi Gminy Kolbuszowa Panu Krzysztofowi Matejek, przedstawicielowi Podkarpackiego Kuratora Oświaty Panu Dariuszowi Bździkotowi, oraz profesorowi Uniwersytetu Rzeszowskiego  Panu dr hab. Waldemarowi Grzegorzewskiemu. Dziękujemy również za życzenia przesłane Nam od Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Pani Ewy Draus oraz Posła na Sejm RP Pana Zbigniewa Chmielowca.

            Serdeczne podziękowania należą się też przedsiębiorcom z powiatu kolbuszowskiego oraz przedstawicielom firmy IBG Instalbud z Rzeszowa, którzy wspierają szkołę w jej działaniach.

            Przemówienia i podziękowania były elementem uroczystego programu artystycznego, który przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Katarzyny Wachowskiej. Nostalgiczno-refleksyjne wspomnienia, przywoływane z kart książki „Powrócisz tu” niejednokrotnie wywoływały uśmiech wzruszenia na twarzach absolwentów i nauczycieli emerytów. W programie artystycznym uczestnicy projektu pt. "Nasza szkoła Twoją szansą na sukces" wykorzystując fotorelację przedstawili  krok po kroku jak wyglądała ich praktyka zawodowa w Walencji w ramach programu POWER. Szczegółowo omówili jakich umiejetnośći zawodowych nauczyli się podczas tego pobytu oraz  jakie ciekawe miejsca zwiedzili. Uczniowie powiedzieli, czym był dla nich wyjazd i w jaki sposób wpłynął na ich obecne postrzeganie kultury pracy oraz znaczenie nauki języków obcych. Uczestnicy projektu doceniają starania szkoły w zakresie kształcenia zawodowego, gdyż jest to niewątpliwie atutem tej placówki. Zachęcają swoich kolegów do udziału w projektach unijnych i do nauki języków obcych.

            Około godziny 13 szanowni goście zostali zaproszeni na uroczysty obiad przygotowany przez uczniów ZSA-E w Weryni pod nadzorem Pań Wioletty Majewskiej, Anny Tęczy oraz Zofii Łuszcz. Na przepięknie udekorowanych stołach królowały typowo polskie potrawy: rosół z makaronem, ziemniaki, schab pieczony w sosie aksamitnym w towarzystwie surówek z buraczków i selera.

            Smaczne potrawy i miłe towarzystwo powodowały, że rozmowom i wspomnieniom nie było końca.  W wypowiedziach przywoływano obraz szkoły sprzed lat, konfrontując go ze współczesnością. I niejeden raz z żalem wyrażano opinię, że w przeszłości uczniowie nie mieli tylu możliwości rozwoju w trakcie dodatkowych kursów czy praktyk zagranicznych. I jeśli mimo tych ograniczeń nasi absolwenci tak wspaniale radzą sobie w życiu to czego dokonają obecni uczniowie.

            Przekonamy się o tym w trakcie kolejnych jubileuszy szkoły.

            Autor: A.Kiwak
            28.09.2021

        • Ogłoszenie o rekrutacji do projektu na praktyki zawodowe w Hiszpanii

        • Ogłoszenie o rekrutacji do projektu na praktyki zawodowe w Hiszpanii - Obrazek 1

          Ogłoszenie o rekrutacji do projektu na praktyki zawodowe w Hiszpanii - Obrazek 2

          Ogłoszenie o rekrutacji do projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” o numerze 2019-1-PL01-KA102-036221 w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  program: Wiedza, Edukacja, Rozwój.
          Ogłaszamy  termin rekrutacjido projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” dla uczniów, którzy odbędą staż zagraniczny  w Hiszpanii w maju 2022 r.
          Do projektu zapraszamy  uczniów z obecnych klas II i III  czteroletniego technikum w zawodzie technik ekonomista. Wyjazd na staż zagraniczny poprzedzony będzie szkoleniem językowo-kulturowym oraz pedagogicznym. Nabór odbywa się w dniach: od 15 grudnia 2021 r. - do 12 stycznia 2022 r. Udział w projekcie jest bezpłatny i w całości finansowany z funduszy europejskich. Formularz zgłoszeniowy do udziału w projekcie należy składać w terminie od 15 grudnia 2021 r. - do 12 stycznia 2022 r. w sekretariacie szkoły. Szczegółowych informacji udzielają: koordynator projektu Urszula Kuna, Bogusława Sobowska-Rekut i Anna Kwiecień.
          Formularz zgłoszeniowy

          Regulamin uczestnictwa w projekcie

          Autor: B.Sobowska-Rekut, U.Kuna
          15.12.2021

        • Praktyki zawodowe w Hiszpanii - ogłoszenie

        •  

          Praktyki zawodowe w Hiszpanii - ogłoszenie - Obrazek 1

          Praktyki zawodowe w Hiszpanii - ogłoszenie - Obrazek 2

          Ogłaszamy dodatkową rekrutację do projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” dla uczniów, którzy odbędą staż zagraniczny  w Hiszpanii w maju 2022 r.
          Do projektu zapraszamy  uczniów z obecnych klas II i III   technikum w zawodzie technik ekonomista, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych.  Nabór odbywa się w dniach: od 9 lutego 25 lutego 2022 r. W tym czasie prosimy o zgłoszenie udziału w projekcie za pomocą e-dziennika do pani Urszuli Kuna.  W terminie 28 luty do 3 marca 2022 r. uczestnicy złożą pisemne formularze zgłoszeniowe.

          Rekrutacji do projektu „Nasza szkoła Twoją szansą na sukces” o numerze 2019-1-PL01-KA102-036221 jest ogłoszona w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  program: Wiedza, Edukacja, Rozwój.
          Szczegółowych informacji udzielają: koordynator projektu Urszula Kuna, Bogusława Sobowska-Rekut i Anna Kwiecień.

          Autor: B.Sobowska-Rekut
          8.02.2022

           

        • Kamiliada

        •  

          Kamiliada - Obrazek 1  Kamiliada - Obrazek 2  Kamiliada - Obrazek 3

          Kamiliada - Obrazek 4  Kamiliada - Obrazek 5  Kamiliada - Obrazek 6

          4 czerwca 2022 r. uczestnicy projektu "Nasza szkoła Twoją szansą na sukces" reprezentowali naszą szkołę podczas Kamiliady, którą zorganizowano na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej. Młodzież prezentowała swoje umiejętności typowe dla poszczególnych zawodów. Promowano program POWER oraz Erasmus+. Uczestnicy mobilności pokazali młodzieży szkoły podstawowej, jakich umiejętności nabyli w czasie zagranicznej praktyki zawodowej. Podkreślali również jak ważna jest nauka języków obcych. 

          Galeria

        • Street Food

        •  

          Street Food - Obrazek 1   Street Food - Obrazek 2   Street Food - Obrazek 3

          Street Food - Obrazek 4   Street Food - Obrazek 5   Street Food - Obrazek 6

          Po raz pierwszy w Kolbuszowej odbyło się uliczne gotowanie. Było to możliwe dzięki projektowi Food Redefined, który jest realizowany w naszej szkole oraz 3 szkołach partnerskich.  Każda ze szkół przygotowywała tradycyjne potrawy z kuchni chorwackiej, francuskiej, polskiej i portugalskiej. Sądząc po zainteresowaniu mieszkańców, potrawy były wyśmienite, ponieważ znikały tak szybko jak się tylko pojawiły. Każdy z nas zdobył nowe umiejętności praktyczne i językowe. Uczniowie z Chorwacji wraz ze swoim nauczycielem przygotowali placki chorwackie. Uczestnicy z Portugalii przygotowali Bifanę, a z Francji wykonali wrapy z puree dyniowym i warzywami. 
          Kuchnia polska również zaskoczyła wszystkich molekularnymi lodami z ciekłym azotem, plackami pszennymi z pastą warzywną, pierogami ruskimi, proziakami i koktajlami owocowymi pełnych witamin oraz grillowanym krokodylem z musem śliwkowym. 
          W gotowaniu nie chodzi tylko o poprawnie  wykonanie potrawy z podanej receptury, ważne jest, aby odpowiednio łączyć ze sobą smaki  i komponować nowe warianty. Wspólne gotowanie naszych uczniów i zaproszonych gości pozwoliło poznać kuchnie różnych państw świata w jednym miejscu. W czasie takich wydarzeń prezentujemy esencje smaku, kunszt sztuki kulinarnej i umiejność współpracy międzynarodowej w tworzenu kultury kulinarneji. Obecnie wszyscy doceniamy świeże i najlepszej jakości produkty, ponieważ jesteśmy świadomi jak ważne jest to, co spożywamy.  Przygotowywanie jedzenia z prostych składników i wysokiej jakości produktów,  jest cenione przez mieszkańców oraz turystów, ponieważ jest zdrowe i smaczne. Największym zaskoczeniem  dla mieszkańców było mięso z krokodyla.
          Po południu uczestnicy projektu wspólnie  uczestniczyli w uroczystej  kolacji  w naszej szkole. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń w szeroko pojętej gastronomii. Nauczyciele naszej szkoły podejmując działania w projektach unijnych doskonalą swoje umiejętności zawodowe, inspiruą się kuchniami innych narodów i rozwijają kreatywność. W ulicznym gotowaniu wzięła udział również młodzież uczestnicząca w projektach: "Nasza szkoła Twoją szansą na sukces" oraz "Europejskie praktyki zawodowe". Wykazali się znajomością języka angielskiego w kontaktach z gośćmi z Portugalii, Chorwacji i Francji i prezentowali zdobyte umiejętności podczas praktyk zagranicznych. Chętnie rozmawiali z mieszkańcami Kolbuszowej, lokalnymi pracodawcami oraz młodzieżą o korzyściach jakie daje udział w projektach unijnych.

          Autor: N. Wit, A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut

        • Doradztwo zawodowe

        • ZSA-E prowadzi doradztwo zawodowe dla uczniów szkół podstawowych. Prowadzone są zajęcia z ekonomii, żywienia, architektury krajobrazu. Oprócz tego promowany jest zawód monter sieci i instalacji. W zajęciach prym wiodą uczniowie, którzy odbywali staż zagraniczny w różnych krajach Unii Europejskiej. Uczestnicy mobilności w Walencji aktywnie się włączają w tą działalność szkoły i chętnie dzielą się ze swoimi młodszymi kolegami wiedzą, umiejętnościami zawodowymi oraz chętnie odpowiadają na pytania dotyczące wyjazdów zagranicznych.

           

        • Dzielenie się efektami - udział w konkursie PO WER Foto

        • Wzięliśmy udział w  w Konkursie POWER foto 2. edycja, organizowanym przez Zespół Programu Operacyjnego Wiedza
          Edukacja Rozwój sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe. 

          „Mój POWER – mój zawód. Za pomocą jednego zdjęcia przedstaw swój zawód”.

        • Autoprezentacja

        • Uczestnicy projektu, chętnie wykazują się umiejętnościami zawodowymi, wykonują potrawy, które prezentują.
          Opanowali sztukę autoprezentacji. Na zdjęciach poniżej prezentujemy m.in. uczestników projektu 



    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie