AKTUALNOŚCI
Sto lat Panowie!
- 09.03.2021
- Sto lat Panowie!: Czytaj więcej
Czereśniowe love
- 09.03.2021
Zaczynamy od nowa. Po raz drugi nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
Naszym zadaniem jako uczestników projektu jest założenie na terenie szkoły mini sadu - w tym roku czereśniowego. Będziemy na bieżąco informować Was o efektach pracy, a zarazem o satysfakcji jaką czujemy biorąc udział w tym przedsięwzięciu. Pewnie nie będzie łatwo ale nie poddamy się i tak jak w ubiegłej edycji zasadzimy nasz mini sad.
Autorzy: Zespół Projektowy CZEREŚNIOWE LOVE
- Czereśniowe love: Czytaj więcej
Jak zrobić betonowe donice?
- 09.03.2021
Technik architektury krajobrazu to zawód dla osób o wielu umiejętnościach. Podążając za panującymi obecnie trendami klasy II i III postanowiły wykonać betonowe donice, doskonale wpisujące się w nowoczesne wnętrza. Jak wyszły? Zobaczcie sami!
Autor: Marta Banaś
- Jak zrobić betonowe donice?: Czytaj więcej
Z branżówki na studia?
- 08.03.2021
Gdy kończysz szkołę podstawową, to masz trzy opcje do wyboru. W Polsce dzisiejsza młodzież najczęściej wybiera technikum lub szkołę branżową. Skończyły się lata kiedy to licea ogólnokształcące były oblegane przez chętnych. Technika i szkoły branżowe to szkoły dające zawód, ale nie zawodzące młodych ludzi. Do niedawna szkoły zawodowe postrzegane były jako te, do których trafia tzw. trudna młodzież lub uczniowie, którzy uczyć się nie lubią i nie chcą. Jednym słowem ci, którzy nie radzą sobie z nauką. Takie postrzeganie tego typu szkół było powszechne. Po reformie oświaty szkoła branżowa jest 3 letnia i po jej ukończeniu absolwenci mogą pójść do branżowej szkoły drugiego stopnia. Technika stały się 5 letnie. To między innymi dlatego, do niedawna kształcenie zawodowe wybierał bardzo mały odsetek absolwentów, że nauka w technikum trwała 4 lata, a w szkole zawodowej 3. Różnica była niewielka,
- Z branżówki na studia?: Czytaj więcej
Dzień Kobiet
- 08.03.2021
- Dzień Kobiet: Czytaj więcej
Życzenia
- 05.03.2021
- Życzenia: Czytaj więcej
Czas na język polski
- 05.03.2021
- 4
Każdy z nas pamięta środę 11 marca 2020 roku, kiedy to przyszliśmy normalnie do szkoły. Była wtedy już połowa tygodnia i wszyscy z nas myśleli o zbliżającym się weekendzie, ale nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Podczas specjalnej konferencji, która odbyła się tego pamiętnego dnia, premier Polski, Mateusz Morawiecki poinformował, że szkoły, przedszkola i uczelnie na terenie całej Polski będą zamknięte. Z jednej strony każdy cieszył się na myśl o czasie wolnym od szkoły, a z drugiej był strach co będzie dalej. Dla każdego z nas była to niecodzienna sytuacja. Zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i rodziców. A teraz? Teraz mija już prawie rok od tych wydarzeń. Zdążyliśmy się wiele nauczyć, wyciągnąć wiele wniosków, ale nadal wiele jest nam nieznane.
- Czas na język polski: Czytaj więcej
Bliżej Anglii!
- 05.03.2021
Na lekcjach u Pani Katarzyny Wachowskiej uczniowie nie mogą narzekać na brak adrenaliny lub nudę, tak też było w ubiegły piątek. Ekonomiści, architekci i żywieniowcy z klasy trzeciej technikum na lekcji języka angielskiego mieli okazję rozmowy z osobą anglojęzyczną. Nasza pani zaskoczyła nas właśnie taką niespodzianką, z której mogliśmy się wiele nauczyć.
- Bliżej Anglii!: Czytaj więcej
Kulinarne inspiracje
- 03.03.2021
- 25
Jaki kulinarny pomysł mamy na Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny? Kwaśny, słodki, pikantny czy zupełnie inny…Co najchętniej zjedzą Panie i Panowie w dniu swojego święta?
Z okazji zbliżających się marcowych uroczystości, nasi uczniowie chcą zaproponować kilka ciekawych propozycji. Gruszki pięknej Heleny, sushi, churrosy cynamonowe, sajgonki, pączki a może coś regionalnego – oto kulinarne propozycje na Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i zapoznania się z przepisami. Mamy nadzieję, że te ropozycje z różnych stron świata pozwolą zaskoczyć naszych bliskich niezwykłym smakiem. Pod bacznym okiem pani Anny Tęczy uczniowie doskonalili umieętności przygotowywania tych międzynarodowych potraw, aby później podczas udziału w mobilności w Hiszpanii w ramach projektu "Nasza szkoła Twoją szansą na sukces" pochwalić się przed przyszłym pracodawcą tą umiejętnością. To bedzie rów - Kulinarne inspiracje: Czytaj więcej
1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- 01.03.2021
„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
- 1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Czytaj więcej
Książka na weekend
- 26.02.2021
Na dzisiejszy weekend proponuję Wam książkę pt. "Judasz", której autorką jest Tosca Lee. Jeżeli kogoś z Was zaintryguje ta historia, to zapraszam po książkę do biblioteki szkolnej.
"Sądziłeś, że znasz tę historię…Historia nadaje mu różne imiona. Złodziej. Kłamca. Zdrajca. Zhańbiony i okryty złą sławą samobójcy, stał się człowiekiem, którego imię jest synonimem zdrady… A także jedynym uczniem, którego Jezus nazwał „przyjacielem”. Autorka przedstawia przekonujący portret najbardziej szkalowanej postaci biblijnej wszech czasów – od burzliwego dzieciństwa po zostanie człowiekiem znanym światu jako zdrajca Jezusa. Mało tego, „Judasz” to niezwykłe spojrzenie na życie Jezusa.
- Książka na weekend: Czytaj więcej
Konkurs - Tajemniczy Świat Jaskiń
- 25.02.2021
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy ma zaszczyt zaprosić naszych uczniów do udziału w XXII edycję ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, który w 2021 roku odbędzie się pod hasłem: „Tajemniczy świat jaskiń”. Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdują się w załączonych komunikatach i regulaminie.
Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom.
Dodatkowe informacje można uzyskać u pani Bożeny TwardowskiejRegulamin_2021.pdf
2021_Komunikat_teoretyczny.pdf
2021_Komunikat_plastyczny.pdf- Konkurs - Tajemniczy Świat Jaskiń: Czytaj więcej
Zaproszenie do udziału w konkursie
- 25.02.2021
W dniu 1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszam wszystkich uczniów do udzialu w konkursie. Szczegółowe informacje u nauczyciela historii.
- Zaproszenie do udziału w konkursie: Czytaj więcej
Informacja o zakwalifikowaniu się uczniów do olimpiady
- 25.02.2021
- Informacja o zakwalifikowaniu się uczniów do olimpiady : Czytaj więcej
Nagrodzona pocztówka
- 24.02.2021
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie ogłosiła rozstrzygnięcie konkursu na najwspanialszy projekt leśnej kartki pocztowej wzorem starych, tradycyjnych widokówek. Barbara Guźda, uczennica klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych, ujęła jury swoim wykonaniem pocztówki z lasu oraz życzeń z niej płynących. Uczennica zdobyła w kategorii "Projekt pocztówki" zaszczytne 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy!
- Nagrodzona pocztówka: Czytaj więcej
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
- 23.02.2021
Od 2001 roku decyzją Ministerstwa Zdrowia 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej jej skutków.
Na depresję cierpi szacunkowo 350 mln ludzi na świecie, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Dotyczy osób w każdym wieku, poczynając od nastolatków, a nawet dzieci, aż po seniorów. I w każdym przedziale wiekowym jej objawy charakteryzują się czymś innym.
Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Przyczyny wynikają z trudności w nauce, są także związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w Internecie. Zachowania depresyjne potęguje również obecna sytuacja – konieczność pozostawania w domu i ograniczenie kontaktów rówieśniczych.
Rodzicie, jak i nauczyciele, będący najbliżej uczniów, powinni być szczególnie wrażliwi na zmiany w zachowaniu młodych ludzi.
W dniach 22-26 lutego br. w godz. 17:00-19:00 działa Antydepresyjny Telefon: 22 594 91 00
- Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją: Czytaj więcej
Nagrodzone w konkursie wojewódzkim
- 22.02.2021
- 7
Natalia Wit i Gabriela Flis - uczennice klasy drugiej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych - pokonały 200 osób z 53 szkół województwa podkarpackiego uzyskując tytuł laureata oraz wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Porozmawiajmy o AIDS i uzależnieniach". Uczestnictwo w konkursie poszerzyło wiedzę dotyczącą zdrowego i odpowiedzialnego życia. Na co dzień dziewczyny pogłębiają na ten temat wiadomości m.in. poprzez udział w programie profilaktycznym realizowanym od kilku lat przez ZSA-E w Weryni: "Ars, czyli jak dbać o miłość?". Dyrektor szkoły wręczył uczennicom ufundowane przez Wojewódzką Stancję Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie atrakcyjne nagrody rzeczowe: tablet i słuchawki bezprzewodowe. Gratulujemy!
- Nagrodzone w konkursie wojewódzkim: Czytaj więcej
Niech żyje nam!
- 19.02.2021
- Niech żyje nam!: Czytaj więcej
Nowe kierunki kształcenia w roku szkolnym 2021/2022
- 19.02.2021
Od przyszłego roku szkolnego ZSA-E wprowadza nowe kierunki kształcenia. Jeden w technikum, a dwa w szkole branżowej I stopnia.
TECHNIK OBSŁUGI PORTÓW I TERMINALI (technikum)
Zajmuje się organizowaniem pracy w terminalach przeładunkowych. Wykonuje prace związane z przeładunkiem z jednych środków transportu na drugie. Nadzoruje prace i obsługę urządzeń przeładunkowych w portach, terminalach samochodowych, kolejowych czy lotniczych. Organizuje prace związane ze składowaniem towarów. Dba o właściwy stan jakościowy i ilościowy ładunków przemieszczanych przez port lub terminal. Obsługuje podróżnych przemieszczających się różnymi środkami transportu. Planuje każdy element podróży zgodnie z wymaganiami klienta.
W czasie trwania nauki uczeń uzyskuje dwie kwalifikacje. Pierwsza kwalifikacja SPL.02. Obsługa podróżnych w portach i terminalach przygotowuje ucznia do pracy z pasażerem. Rozwija umiejętności kontaktów interpersonalnych opartych o wiedzę i przepisy związane z obsługą pasażerów we wszystkich miejscach, gdzie możemy spotkać się z podróżnymi (lotniska, dworce kolejowe i autobusowe, porty morskie różnego rodzaju, ale również kurorty i miejsca wypoczynku). Uczy, w jaki sposób zachować się w czasie pracy z osobami będącymi w podróży oraz jak rozwiązywać sytuacje kryzysowe związane z podróżą. Wiele miejsca poświęcone jest na bezpieczeństwo osób podróżujących oraz na bezpieczeństwo środków transportowych.
Druga kwalifikacja SPL.03. Obsługa ładunków w portach i terminalach to przede wszystkim umiejętności związane z obsługą towarów w całym procesie transportowym, począwszy od pakowania, załadunku, dokumentacji aż do samego transportu. Kwalifikacja ta poświęca wiele czasu na poznanie środków transportowych, ich wydajności i możliwości. Podczas procesu edukacji poznaje się dokumentację, jaka wiąże się z transportowaniem ładunków wszystkich typów, przedstawiane są w szerokim zakresie procesy spedytorskie i logistyczne oparte o wykorzystanie programów komputerowych.
Po ukończeniu szkoły absolwent ma możliwości podjęcia pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się obsługą pasażerów - terminale lotnicze, kolejowe, samochodowe. Może podjąć pracę również w przedsiębiorstwach transportowo-spedycyjny, centrach logistycznych, magazynowych, biurach podróży.
- Nowe kierunki kształcenia w roku szkolnym 2021/2022: Czytaj więcej
Książka na weekend
- 19.02.2021
Na weekend proponuję przenieść się w cieplejsze klimaty i przeczytać książkę pt. "Paryska wendeta", której autorem jest Steve Berry. Po książkę zapraszam do biblioteki szkolnej.
"Kiedy Napoleon Bonaparte zmarł na wygnaniu w 1821 roku, zabrał ze sobą do grobu potężną tajemnicę. Jako generał i cesarz, z pałaców, narodowych skarbców, nawet Kawalerom Maltańskim i Watykanowi, skradł niewyobrażalne bogactwa. Przetrzymujący go Brytyjczycy mieli nadzieję, że uda im się dowiedzieć, gdzie ukrył swój skarb. Bonaparte jednak nie powiedział im nic, zaś w swoim testamencie nawet słowem o majątku nie wspomniał. A przynajmniej tak się wszystkim wydawało…Pewnej grudniowej nocy do drzwi kopenhaskiej księgarni Cottona Malone, byłego agenta Departamentu Sprawiedliwości, pukają kłopoty. Tak w zasadzie wdzierają się siłą pod postacią agenta amerykańskiej Secret Service i depczących mu po piętach dwóch zabójc
- Książka na weekend: Czytaj więcej
Lista galerii
brak danychDeklaracja dostępności