• Samotni w tłumie

          • Samotność jest nieodłączną częścią naszego życia. Przekonali się o tym uczniowie ZSA-E w Weryni podczas spektaklu ,,Samotni w tłumie”,  który mieli możliwość obejrzeć  4 kwietnia na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Grupa  aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia poruszyła ważne i aktualne problemy współczesności, mówiące o pułapkach XXI wieku.  Spektakl pomógł nam zrozumieć, że problem samotności nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka. Niekiedy ukrywa się on za ekranem monitora bądź w sztucznym uśmiechu, a świat fikcyjny jest często pozornie łatwiejszym miejscem do funkcjonowania w społeczeństwie.

          • Akcja Szkolnego Koła „Caritas”

          • W Wielki Czwartek Szkolne Koło „Caritas” we współpracy z Parafialnym Zespołem „Caritas” z Kościoła p.w. Wszystkich Świętych  przygotowało „chlebki wielkanocne”. Zostały one rozprowadzone po wieczornej Mszy św. Zebrane środki przekazano dla osób potrzebujących.
            Dziękujemy naszym wolontariuszom za pomoc w przygotowaniu tej charytatywnej akcji.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Autyzm, lub spektrum autyzmu, charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i stereotypowymi zachowaniami. Autyzm jest diagnozowany u około 1 na 100 dzieci w Europie.  Do niedawna uważano, że dotyczy on głównie chłopców, stąd też symbolicznym kolorem stał się niebieski. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu uczniowie ZSA-E w Weryni solidaryzują się z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami.

          • Dzień aktywności w Krzątce

          • 21 marca 2023 roku podczas dnia aktywności w PSP w Krzątce zaprezentowano uczniom tamtejszej szkoły kilka pomysłów na wykorzystanie buraków ćwikłowych, szpinaku, marchewki, mięty, jabłek, bananów, cytryn i pomarańczy. Podczas tego spotkania uczniowie z zaangażowaniem pomagali w przygotowaniu kilku kolorowych smoothie.

          • XXII Turniej Tenisa Stołowego w Weryni

          • 11.03.2023r.odbył się XXII Turniej Tenisa Stołowego w Weryni. Organizatorem była Szkoła Podstawowa im. kpt. Józefa Batorego w Weryni oraz Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni.  Impreza odbyła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Weryni.

            Turniej niezmiennie od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W zawodach uczestniczyło 92 zawodników: uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich oraz dorośli. Rozgrywki były prowadzone w kategorii kobiet i mężczyzn. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast nagrody rzeczowe otrzymało pierwszych pięciu zawodników w każdej kategorii.

          • Dzień Walki z Depresją

          • https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja

          • Ogólnopolski projekt "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym"

          • ZSA-E w Weryni należy do ogólnopolskiej sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo. Szkoła otrzymała specjalny kod, który umożliwia młodzieży udział w projekcie "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". W ramach projektu, wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Zasięg, realizowane jest, pierwsze na tę skalę, bezpłatne badanie stanu psychicznego młodzieży w Polsce. Badanie jest w pełni anonimowe, odbywa się w formie internetowej ankiety, uczniowie mogą czuć się bezpieczni, ich odpowiedzi nie można w żaden sposób powiązać z konkretną osobą.

            O projekcie:

            Joanna Flis: Młode Głowy. Zdrowie psychiczne naszych dzieci | DALEJ Martyna Wojciechowska - YouTube
            Młode Głowy® [Projekt badawczy] (mlodeglowy.pl)

            Projekt wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa określone przez MEiN na rok szkolny 2022/2023.

          • Dzień Pozytywnego Myślenia

          • Większości ludzi pozytywne myślenie kojarzy się z życiem bez trosk i zmartwień. Pozytywne myślenie zakłada jednak, że na naszej drodze mogą pojawić się przeszkody, sytuacje niespodziewane czy porażki. Ważne jest, żeby sobie z nimi sprawnie radzić i wyciągać dobre wnioski.

            Jednym z najprostszych ćwiczeń pozytywnego myślenia jest już sam uśmiech na twarzy. Ludzie widzący, że jesteśmy osobą miłą w większości przypadków będą tacy sami wobec nas. Pogodna afirmacja świata jest jednym z filarów pozytywnego myślenia.

            Innym ciekawym ćwiczeniem, które warto od czasu do czasu wykonywać jest lista pozytywnych zdarzeń, które spotkały nas w ciągu dnia. Żyjąc w pośpiechu często nie dostrzegamy drobnych, miłych sytuacji. Dodając do siebie wieczorem te „małe rzeczy” może się okazać, że dzień, który uznaliśmy za średnio udany, obfitował w bardzo duży ładunek pozytywów.

            Dobrą praktyką, pomagającą nam wzmocnić pozytywny obraz samych siebie jest robienie bilansu naszych osiągnięć i porażek. Człowiek dużo łatwiej dostrzega swoje niepowodzenia niż sukcesy. Rzetelnie przygotowany bilans z np. ostatniego miesiąca potrafi nam pokazać, że jednak jesteśmy w stanie osiągać liczne sukcesy.

          • Akrobatyczny sukces Aleksandry Chmielowskiej

          • Pasja czyli zainteresowanie się czymś, co bardzo lubimy robić i czemu chcemy poświęcać swój wolny  czas jest czymś niezwykle cennym. A jeśli jest to pasja do sportu to korzyści są niewątpliwie podwójne. Aleksandra Chmielowska, uczennica klasy 1 az  w zawodzie technik architektury krajobrazu od 5 lat trenuje akrobatykę. Dlaczego akurat ta dyscyplina? Jak twierdzi Ola jest to sport bardzo ciekawy, dostarczający jej dużo emocji.  Na co dzień Ola trenuje w sekcji Studio Ruchu K8, jej trenerką jest Katarzyna Nowak. Zajęcia odbywają się w ZST w Kolbuszowej. Pod opieką trenerki Kasi jest ok. 70 dzieci w różnym wieku. Studio Ruchu K8 zostało założone w 2016 r. i do tej pory prężnie działa, ciesząc się dużym zainteresowaniem. 

            W sobotę 3 grudnia sekcja akrobatyczna Studio Ruchu K8 wzięła udział w Turnieju Akrobatycznym w Raniżowie. Wystąpiło w nim ponad 600 zawodników z całego Podkarpacia. Uczestnicy konkurowali w kategoriach wiekowych - w układach indywidualnych oraz zespołowych. Aleksandra Chmielowska brała udział w ćwiczeniach wolnych, czyli układ indywidualny w kat. 13+. Zdobyła bardzo wysokie noty, jej średnia to 8.3/10 pkt, tym samym zajmując wysokie 3 miejsce na podium. Jak wspomina Ola występ i uzyskanie miejsca na podium to uczucie nie do opisania.

            Serdecznie gratulujemy sukcesu Oli i życzymy kolejnych dobrych wyników w zawodach oraz satysfakcji z uprawiania tej pięknej dyscypliny sportu!

          • XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego

          • XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego objęty honorowym patronatem przez Starostę Kolbuszowskiego i Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa odbył się 02.12.2022r. w Kolbuszowej.

            Laureatką konkursu została Ewelina Sitarz , trzecie miejsce zajęła Agata Snopek.

            Gratulujemy sukcesu, a całą społeczność szkolną zachęcamy do zapoznania się ze „Zrównoważoną ochroną przyrody na terenie Powiatu Kolbuszowskiego”

            Nasze wrażenia:

            Podczas przygotowań do konkursu odkryłyśmy jak wiele pięknych miejsc, wartych zwiedzenia, które znajdują się w okolicy. Poznaliśmy gatunki roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową, ścieżki edukacyjno- przyrodnicze, rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne i kilkaset pomników przyrody, które znajdują się na terenie Płaskowyżu Kolbuszowskiego. Tematyka pytań nas nie zaskoczyła, ponieważ wiele powtarzałyśmy zarówno w szkole jak i w domu, w swoim wolnym czasie. Za zdobyte miejsca otrzymaliśmy ciekawe nagrody, które są bardzo przydatne: długopisy, notesy, termosy, plecaki. Wszystkie te przedmioty możemy wykorzystać zarówno w szkole, jak i podczas wycieczek na łono natury.

            Autorzy: Uczestnicy konkursu

          • Natalia wyróżniona w konkursie wojewódzkim

          • Z przyjemnością informujemy, że Natalia Wit 4z została wyróżniona w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS”. 

            Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny powiadomił, że w dniu 21 listopada 2022 r. konkurs został podsumowany. Komisja oceniła 293 prace, które napłynęły z 74 szkół województwa podkarpackiego.

            5 grudnia 2022 r. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie odbyło się uroczyste rozdanie nagród.

            Serdecznie gratulujemy!

          • W zdrowym ciele zdrowy duch

          • W dniu 29.11.2022 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę szkolną na lodowisko i do kina. Na początku liczna grupa „amatorów” pod opieką nauczycieli Wioletty Majewskiej i Witolda Cesarza wybrała się na lodowisko MOSiR w Dębicy. Uczniowie z radością doskonalili swoje umiejętności poruszania się po lodzie. Mimo, iż nie wszyscy byli ekspertami łyżwiarstwa szybko nabrali równowagi i jeździli całkiem nieźle. Choć nie obyło się  bez upadków, które zdarzały się nawet tym najlepszym, to po dwóch godzinach śmigali po lodzie całkiem nieźle. Natomiast zaraz po wyjściu z lodowiska uczniowie wybrali się do kina „Śnieżka”, także w Dębicy , gdzie mieli okazję obejrzeć film pt. „Johnny”, który opowiadał historię życia ks. Jana Kaczkowskiego. To wspaniała opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Duchowny angażuje młodych chłopców – twardych buntowników w pomoc śmiertelnie chorym ludziom. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Młodzież naszej szkoły oglądając film z pewnością poczuła poczucie humoru z jakim ksiądz podchodził niemalże do każdej, nawet najtrudniejszej, sprawy.

            Wycieczce towarzyszyła miła atmosfera, ale i poczucie humoru, wyjazd był udany a młodzież bardzo zadowolona.

          • 1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

          • Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV / AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz kampanie poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się z nią.

            Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.

            Na stronie internetowej Krajowego Centrum do Spraw HIV/AIDS pod adresem: aids.gov.pl znajdują się materiały poświęcone zagadnieniom związanym z HIV / AIDS.

            HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

            • 38 400 000 osób żyło z HIV;
            • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
            • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
            • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.
          • Dzień Maturzysty w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia

          • W dniu 24.11 klasa 4d miała okazję uczestniczyć w zorganizowanym po raz pierwszy przez Instytut Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego Dniu Maturzysty. Uczniowie uczestniczyli w wykładach o tematyce superżywności i manipulacji dietetycznych. Mieli także okazję zapoznać się z bardzo dobrze wyposażonym zapleczem dydaktyczno-badawczym kampusu Zalesie m.in.: Zakładem Produkcji Zwierzęcej i Oceny Produktów Drobiarskich, Zakładami Technologii  Mleczarstwa,  Warzyw i Owoców, Produktów Zbożowych.  Studenci wraz z opiekunami przygotowali dla uczniów szkół kształcących w zawodach związanych z  żywnością i żywieniem zdrowy poczęstunek oraz konkurs wiedzy o żywieniu. W trakcie Dnia Maturzysty odbyły się również  ciekawe  warsztaty, podczas których można było się przekonać m.in. czy jest się daltonistą smakowym i zapachowym, dokonać analizy składu ciała.

          • Tydzień Edukacji Globalnej

          • Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym.

            Jako uczniowie klas czwartych uczestniczyliśmy w tegorocznej akcji tworząc 12 osobową drużynę o nazwie EKO-czwartaki w ramach europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej, który  odbył się pod hasłem: “Solidarnie ponad granicami!”  od 15 do 17.11.2022 r.

            Tegoroczny festiwal rozpoczęliśmy od uczestnictwa  w trzech webinariach:

            • Środowisko przyrodnicze globalnie - Webinar poprowadziła Kasia Dytrych, podczas, którego poznaliśmy istotne i aktualne globalne wyzwania środowiskowe oraz jak możemy zadbać o środowisko lokalnie i globalnie.
            • Mroczny sekret Internetu -  Webinar poprowadziła Joanna Murzyn, podczas którego poznaliśmy  działania na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu rozwoju środowiska technologicznego na środowisko naturalne oraz człowieka. 
            • Aktywizm na rzecz migrantów i migrantek - Webinar poprowadziła Marysia Szuster poznaliśmy sposoby  niesienia pomocy ukraińskim młodym ludziom, którzy znaleźli się w nowej rzeczywistości.

            Natomiast drugiego i trzeciego dnia wykonaliśmy zadania na platformie Padlet:

            • Zadanie powitalne - przedstawienie drużyny,  
            • “Co wiecie o równości płci?” - QUIZ,
            • “Film przyrodniczy” - przedstawiający otoczenie naszej szkoły, 
            • “Gatunki inwazyjne” - przedstawienie wybranej rośliny inwazyjnej,
            • Zadanie końcowe - plakat pt. “Szkoła ponad granicami” .

            Na zakończenie uczestniczyliśmy we wspólnym spotkaniu online  "Świat w szkole, szkoła w świecie" z uczestnikami ze 160 szkół w Polsce, które prowadził Michał Augustyn z Ameryki Południowej twórca zrównoważonych ekosystemów ogrodu społecznościowego Motyka, Słońce, Solatorium oraz mikrouzdrowiska na osiedlu Jazdów.  Podczas spotkania wymieniliśmy się doświadczeniami w realizacji ekologicznych projektów ciekawych rozwiązań i kreatywnego podejmowania działań w trosce o jakość naszego środowiska przyrodniczego. 

            Postaramy się czynnie działać w tym zakresie by uświadomić innym, że nasza planeta jest zagrożona. 

            Autorzy: Uczestnicy projektu

          • Turniej tenisa stołowego

          • 24.11.2022r. uczniowie z naszej  szkoły w składzie: Karol Zieliński, Bartosz Wójcicki, Mateusz Potocki, Kamil Mytych, Barbara Serafin, Natalia Puzio, Gabriela Mazur, Wiktoria Rząsa, Aneta Tylutka wzięli udział w powiatowych zawodach w tenisie stołowym w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Nasza drużyna męska zdobyła I miejsce, a drużyna damska III miejsce. 

            Autor: Wikoria Rząsa

          • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci

          • Tysiące dzieci w Polsce doświadcza przemocy. Każdego dnia są bite, maltretowane, poniżane, wykorzystywane seksualnie… Same nie mogą się obronić. W związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci przypominamy, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci. Zawsze.

            Rok temu Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła Telefon Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. Dzwoniąc pod ten numer, możemy w sposób anonimowy porozmawiać o niepokojących sytuacjach, których jesteśmy świadkami i poradzić się, jak reagować

            Najnowsze opublikowane badania dotyczące zjawiska przemocy są przerażające. Wynika z nich, że w czasie pandemii (od połowy marca do końca czerwca 2020 roku):
            - 27% dzieci i młodzieży doświadczyło co najmniej jednej z 12 badanych form krzywdzenia
            - co dziesiąte dziecko (11%) doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej
            - 10% doświadczyło wykorzystywania seksualnego 
            - 1 dziecko na 11
             przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji.

            Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia ma już ponad 30-letnią tradycję. Jego celem jest:

            → zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów;

            → zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na tzw. „bierne” palenie.

            Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

            Pamiętajmy, że:

            Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo,że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

          • Certyfikat

          •  

             

            Sprzątamy dla Polski

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. 

            Celem Dnia Tolerancji jest:

            → uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;

            → przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;

            → kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;

            → odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji;

            → zmobilizowanie opinii publicznej w temacie tolerancji i informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji;

            → wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.

            Autor: I. Pogoda

          • Zawody w piłce ręcznej

          • 09.11.2022 w Szkole Podstawowej w Cmolasie, po dwóch latach pandemii odbyły się powiatowe zawody piłki ręcznej, w której wzięły udział grupy męskie i damskie ze szkół ponadpodstawowych. Zawody przebiegały w dobrej atmosferze, pomimo zaciętej rywalizacji. Chociaż dla wielu z nas był to jeden z pierwszych kontaktów z tym sportem, to każdy walczył do samego końca z hartem ducha. Nasza drużyna zarówno męska jak i żeńska zdobyła III miejsce. Dzięki zawodom doświadczyliśmy czym jest współzawodnictwo i poczuliśmy walki.

            Autor: Gabriela Flis

          • Wycieczka do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej

          • Ten kto wyśmienicie gotuje, znajdzie przyjaciół wszędzie i poradzi sobie w każdych okolicznościach życiowych. Znając tę prostą prawdę nasi „mistrzowie patelni” z klasy IIaz, pod opieką pani Marzeny Borkowskiej uczestniczyli wczoraj (09.11.2022 r.) w wycieczce do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej. Naszym celem było przeprowadzenie warsztatów gastronomicznych dla podopiecznych tej instytucji. Najpierw zwiedziliśmy ośrodek pod opieką pani Elżbiety Wołosz. Zachwyciła nas sala dydaktyczna terapii zajęciowej, gdyż na jej ścianach zawieszone zostały przepiękne prace wychowanków. Duże wrażenie sprawiła na nas kuchnia- doskonale wyposażona, przestronna, zadbana i niezwykle czysta. W niej właśnie wraz z osobami niepełnosprawnymi przygotowaliśmy przepyszne mini drożdżóweczki-cynamonki, bardzo zdrowe i smaczne koktajle owocowe oraz deserki, czyli ptasie mleczko z frużeliną truskawkową. Nasze wspólne gotowanie smakowało wszystkim więc rozstawaliśmy się w doskonałych humorach. Na zakończenie Martyna i Alicja narysowały logo naszej szkoły na ścianie pamiątkowej Ośrodka.

            Autor: Andrzej Marut

          • Zaproszenie na wystawę

          • Kuchnia dietetyczna

          • 7 i 8 listopada członkowie Szkolnego Klubu Pasjonatów Sztuki Kulinarnej uczestniczyli w szkoleniu pod nazwą Słodka i słona kuchnia dietetyczna. Głównym celem organizacji imprezy było nabycie nowych umiejętności zawodowych dotyczących sporządzania potraw słodkich i słonych typu free sugar, free gluten, free lactose. Uczniowie uczyli się aranżacji tego typu potraw, rozwijali swoje pasje i zainteresowania kulinarne. Podczas sporządzania tego typu potraw uczniowie mieli możliwość testowania nowych surowców i produktów, których na co dzień nie używają w domach. Wymienione surowce były pozbawione sacharozy, laktozy oraz glutenu, dlatego zupełnie inaczej sporządzało się potrawy z takich produktów, ponieważ  mają inne właściwości jeżeli chodzi o plastyczność, elastyczność, kruchość oraz słodycz. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja przygotowanych potraw. A poniżej podajemy propozycje przepisów, być może kogoś zainspirują do testowania nowych produktów.

          • Szkolny Konkurs Plastyczny "Żyję świadomie"

          • 1. Ogłaszamy Szkolny Konkurs Plastyczny "Żyję świadomie".

            2. Cele konkursu:

            • popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
            • zwrócenie uwagi na problem używania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych oraz wynikających z tego konsekwencji zdrowotnych i prawnych,
            • kształtowanie pozytywnych wzorców,
            • poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS (w tym: sytuacji  epidemiologicznej   w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych  zachowań),
            • kształtowanie  właściwych postaw młodzieży w stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

            3.  Do konkursu można zgłaszać:

            • prace wykonane tylko indywidualnie,
            • w technikach: malarstwo, rysunek, grafika i  in.,
            • format prac:  A2 lub A3,
            • prace wykonane na planszach (papier lub karton).

            4.  Każda praca  musi zostać opatrzona informacją  zawierającą  następujące dane na odwrocie:

            • imię i nazwisko uczestnika, klasa,
            • nazwę i adres szkoły z numerem  telefonu, 
            • do pracy należy dołączyć wypełnioną, właściwą dla swojego wieku zgodę (wzór poniżej do pobrania, można napisać odręcznie).

            5. Gotowe plakaty należy składać w terminie do 8 listopada br. do godziny 12:00 w sekretariacie.

            6. Każdy uczestnik konkursu otrzyma 10 pkt dodatnich za etap szkolny.

            7. Najciekawsze prace spełniające kryteria zostaną przesłane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie i wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Porozmawiajmy o AIDS i uzależnieniach".

            Dla 5 laureatów i 5 wyróżnionych w konkursie wojewódzkim przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

            Załącznik_nr_1_Zgoda niepełnoletni

            Załącznik_nr_2_Oświadczenie pełnoletni

            Autor: Iwona Pogoda
            19.10.2022

          • #SprzątamyDlaPolski

          • Akcja #SprzątamyDlaPolski to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest troska o klimat i środowisko jako element współczesnego patriotyzmu. Społeczność ZSA-E w Weryni aktywnie włączyła się do akcji. Uczniowie zaopatrzeni w rękawiczki i worki do segregacji odpadów, wysprzątali teren wokół szkoły. Efektem pracy naszych uczniów były worki pełne śmieci. Wierzymy, że przez takie wydarzenia doprowadzimy do sytuacji, w której już niedługo każdy będzie wyrzucał odpady tam, gdzie powinien. W tym roku akcja objęta została honorowym Patronatem  Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Programu “Czyste Powietrze”, Fundacji Grupy PKP, PGW Wody Polskie, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

            Autor: M. Król
            18.10.2022

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbywają się pod hasłem: Uczyńmy zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem (Make mental health and well-being for all a global priority).Dlaczego to święto jest tak ważne? Jaki jest jego cel? Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu edukację w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości, a także wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Święto zainicjowała organizacja World Federation for Mental Health w 1992 roku. Po 1994 roku obchodom zaczęły towarzyszyć hasła i były poświęcone konkretnemu tematowi poza ogólną promocją działań na rzecz zdrowia psychicznego. W tym roku hasłem przewodnim jest: Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem.Tegoroczne hasło odnosi się do rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, przedłużających się konfliktów i przemocy, które zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostan. Szacuje się, że na świecie żyje aż 350 milionów osób, które zmagają się z depresją. W Polsce problem ten dotyka około 10% społeczeństwa. Według szacunków CDC w ciągu życia co druga osoba zostanie zdiagnozowana z zaburzeniami lub chorobą psychiczną.Zdrowie psychiczne - gdzie szukać pomocyJeśli potrzebujesz pomocy, przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy lub znasz kogoś, komu ta pomoc jest potrzebna - nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą.

            W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

            800 70 2222 - Centrum Wsparcia Dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym - 24/7
            116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 24/7
            800 120 002 - Niebieska linia dla osób doświadczających przemocy - 24/7
            116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych - 14:00-22:00/7
            800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 24/7
            800 108 108 - Nagle Sami - wsparcie dla osób po stracie bliskich i będących w żałobie - pon-pt 14:00-20:00
            800 111 123 - Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie - pon-pt 12:00-18:00.

            https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/307732,jak-zadbac-o-swoje-zdrowie-psychiczne

             

            Autor: Edyta Chrząstek

          • Tydzień Mobilności

          • We wrześniu  w krajach UE obchodzony jest Europejski Tydzień Mobilności, który ma zachęcać mieszkańców miast i wsi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania m.in. chodzenia pieszo, jazdy na rowerze.  Polska jest w czołówce krajów aktywnie biorących udział w  Tygodniu Mobilności. Nasza szkoła w ramach nowego projektu MP Health Direct czyli „Kierunek  na zdrowie psychiczne i fizyczne” stara się podejmować różnorodne działania promujące zdrowie i dołącza do świętowania Europejskiego Tygodnia Mobilności. Uczniowie z naszej szkoły starają się być bardziej eko dojeżdzając rowerem, chodząc pieszo do szkoły, nawet mimo niekorzystnych warunków pogodowych w trakcie roku szkolnego. Zachęcają do tego również swoich znajomych. Według naszych statystyk ok. 10% uczniów dojeżdża rowerami, 2 % przychodzi do szkoły pieszo, a około 80% uczniów dojeżdża autobusem, czyli bardziej ekologicznym środkiem transportu niż samochód. „Zielone” dojazdy do pracy wybierają też nauczyciele oraz pracownicy  szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłości takich ekologicznych wyborów środków transportu wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły będzie jeszcze więcej!

            Autor: A. Wróbel

          • Hej w góry!

          • W ostatni weekend września, w  dzień chłopaka wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Zakopanego i Krakowa. Na miejscu- w stolicy polskich Tatr- przywitał nas przewodnik, który opowiedział nam o historii oraz walorach Podhala. Pomimo typowo jesiennej pogody nie straciliśmy dobrego humoru i z zapałem wędrowaliśmy Doliną Kościeliską, podziwiając monumentalne górskie szczyty.  Naszym celem było  schronisko na Hali Ornak.

            Dolina Kościeliska jest jedną z najpiękniejszych i najciekawszych dolin leżących po polskiej stronie Tatr Zachodnich. Jest drugą co do wielkości doliną w polskich Tatrach.

            Podczas spaceru towarzyszył nam szmer Kościeliskiego Potoku, a na trasie mijaliśmy trzy charakterystyczne zwężenia, czyli tzw. bramy. Są to odpowiednio: Niżnia (Brama Kantaka), Pośrednia (Brama Kraszewskiego) oraz Wyżnia Kościeliska Brama (Brama Raptawicka).

            Szlak prowadzący przez Dolinę Kościeliską rozpoczyna się w Kirach – osiedlu leżącym w obrębie Kościeliska. U wylotu znajdują się stragany z pamiątkami i jedzeniem, budki z regionalnymi wyrobami oraz karczma. Trasa prowadząca przez dolinę jest bardzo dobrze przystosowana do ruchu turystycznego.

            W drodze powrotnej do autokaru postanowiliśmy jeszcze zobaczyć Smreczyński Staw. Wydłużyło to czas naszej wycieczki, ale dla takich widoków było warto.

            Pomimo trudu wędrówki ale pełni werwy i zapału, udaliśmy się zobaczyć jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych ulic Zakopanego, czyli Krupówki. Mieliśmy tam okazję kupić tradycyjne, góralskie sery - oscypki oraz regionalne pamiątki. 

            Naszym następnym upragnionym celem było dotarcie do miejsca noclegowego ,,Willa Karolcia”. Po prawdziwym góralskim, sytym obiedzie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. 

            Jednak dzień uroczysty należy świecić, a to był przecież Dzień Chłopaka więc wieczorem, całkowicie spontanicznie zorganizowaliśmy dyskotekę.  Każdy świetnie się bawił, integrował z całą grupą i relaksował po pełnym wrażeń dniu.

            W sobotę, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą drogę- teraz historycznego grodu Kraka, czyli Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy niezwykły Skarbiec Koronny.

            W Zamku Królewskim na Wawelu przechowywane są najcenniejsze pamiątki historyczne związane z chwałą polskiego oręża, przede wszystkim z wieków XVI i XVII, eksponaty ze zbrojowni Jagiellonów i Wazów, doborowy zestaw militariów o udokumentowanej metryce, w tym trofea z bitwy pod Wiedniem (1683), a przede wszystkim zabytki uratowane przez Tadeusza Czackiego w 1796 roku po rozgrabieniu Skarbca Koronnego przez Prusaków.        
            W wawelskim Skarbcu Koronnym znajdują się m.in. : odznaki zaszczytne króla Jana III Sobieskiego, królewskie klejnoty, miecz koronacyjny królów polskich zwany Szczerbcem oraz  złoto - srebrne naczynia i porcelana.

            W dalszej część wycieczki, w czasie wolnym spacerowaliśmy  po Starym Rynku, Sukiennicach, obejrzeliśmy Kościół Mariacki oraz Barbakan i Bramę Floriańską.

            Zmęczeni, jednak pełni wrażeń i pozytywnych emocji ruszyliśmy w drogę powrotną. 

            Autor: Weronika Fitał, Anna Kiwak     

          • Wycieczka do ogrodu botanicznego

          • Wrzesień w naszej szkole obfitował w różne wydarzenia i wyjazdy. Jednym z nich była wycieczka do arboretum w Bolestraszycach – ogrodu botanicznego, należącego do Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych. Na jego terenie jest ponad 50 charakterystycznych punktów do zwiedzenia. Powierzchnia obiektu to  około 30 hektarów, z czego sam ogród zajmuje 14 hektarów, reszta to sady, między innymi jabłoni. Obowiązkowym punktem do zwiedzenia na terenie arboretum jest dwór Piotra Michałowskiego, w którym mieści się muzeum przyrodnicze. Mieliśmy również okazję zobaczyć wystawę ozdobnych owoców i nasion. Przechodziliśmy przez drewnianą kładkę i podziwialiśmy kolekcje roślin wodnych. Najmilej będziemy wspominać Galerię przez Dotyk, w której mogliśmy poznać rośliny poprzez dotyk oraz węch. Niezwykle ciekawe były również wszechobecne wiklinowe elementy i dekoracje: labirynt, ogrodzenia, rzeźby i ozdoby. W arboretum znajdowało się bardzo dużo tablic informacyjnych na temat kwiatów, krzewów, drzew oraz owadów i zwierząt. Duże wrażenie wywarła na nas grunnera – roślina o olbrzymich liściach, a także: cypryśnik błotny, lotos orzechodajny czy dereń jadalny, którego owoce można spożywać na świeżo lub przetworzyć na smaczne i zdrowe galaretki czy konfitury. Po długim spacerze czekał nas ostatni punkt wycieczki – wspólne ognisko i smaczna kiełbaska, po czym z miłymi wspomnieniami wyruszyliśmy w drogę powrotną.  

            Autorzy: Gabrysia Świątek, Patrycja Dudek

          • Szkolenie molekularne

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

          • Kulinarna podróż

          • Wszystko co najlepsze kiedyś się musi skończyć. W piąty ostatni, wspólny dzień mobilności, uczestnicy zdobywali nowe umiejętności w kuchni molekularnej uczestnicząc w szkoleniu prowadzonym przez Firmę szkoleniową Abstynt. Zaskoczeniem dla wszystkich był sposób przygotowania potraw, który łącząc ze sobą nowoczesność i kreatywność z zastosowaniem różnych właściwości pozwolił na efektowne odzwierciedlenie prawdziwego dzieła. Kuchnia ta łączy niezwykłe smaki i nietypowe sposoby przygotowania, a powstałe efekty to prawdziwa uczta dla wzroku. Podczas szkolenia przygotowaliśmy galaretki, pianki alkoholowe, sferyfikowane ravioli, parujące napoje, sorbety i lody z wykorzystaniem ciekłego azotu a także espumę (piankę) z grzybów. Zajęcia pozwoliły na samorozwój, zdobycie nowych doświadczeń i poznanie najnowszych trendów stosowanych w gastronomii. Jednym z głównych celów nowoczesnego gotowania jest stworzenie potrawy o oryginalnym, nietypowym smaku i formie.   Po zakończeniu praktyki, każdy uczestnik mobilności otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w mobilności i ukończenie szkolenia. Nadszedł czas pożegnań a każdy z nas odczuł poczucie pustki, uświadamiając sobie, że  już od nowego tygodnia powrócimy do dni nauki, obowiązków i nowych wyzwań. Mamy nadzieję, że naszym gościom podobała się mobilność w Polsce a zdobyte umiejętności pozwolą na rozwój i odkrycie swoich życiowych celów. Będziemy wracać z sentymentem do tych wspaniałych dni i pamiętać o naszych obcojęzycznych przyjaciołach.

            Wymienione szkolenie odbyło się dzięki projektowi Food Redefined o numerze
            2020-1-PL01-KA229-081707_1 na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna - akcja KA229.

             

            Autor: N. Wit, A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut

          • Kuchnia małopolska

          • Czwarty dzień  wizyty naszych europejskich partnerów był kolejną kulinarną podróżą, tym razem  do Krakowa. Nie brakowało podziwu nad pięknem historycznej krainy, kiedy wraz z przewodnikiem  uczestnicy przenieśli się w dzieje dawnych epok i poznali historię tego malowniczego miasta oraz Smoka Wawelskiego. Wszyscy zapoznali się z kuchnią małopolską poznając smaki serów podhalańskich (bryndzy, oscypków), wędlin, pasztetów, ciast, pieczywa i wielu innych typowych dla tej kuchni.

            Uczestnicy wycieczki zobaczyli najważniejsze zabytki, które są szczególnie ważne, czyli  Rynek Główny wraz z przyległymi do niego zabytkami m.in. Kościół Mariacki i Sukiennice. Jednym z ostatnich punktów wycieczki był Zamek Królewski czy Katedra na Wawelu. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem zachowanymi pamiątkami z książęcych i królewskich skarbów, które są przechowywane w nowo otworzonym Skarbcu Koronnym. Po zwiedzaniu, gdy głód dawał każdemu swoje znaki, wszyscy udali się do Restauracji Pod Wawelem na typowo polski obiad rosół z makaronem, ziemniaki i kotlet schabowy z surówkami. Mamy nadzieję, że każdy wrócił zadowolony, z nową zdobytą wiedzą i umiejętnościami.

            Autor: N. Wit, A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut

          • Food Redefined

          • 28 września w ramach projektu Food Redefined szkoły partnerskie odbyły wspólna wycieczkę po sandomierskiej ziemi. Zapoznalismy się z  najważniejszymi zabytkami tego miasta i odbyliśmy ciekawą lekcję historii królewskiego miasta. Według legend Halina Krępianka  schodząc z lochów wziela ze sobą białego gołębia,który miał być oznaką, że Tatarzy znajdują się w lochach. Gdy gołąb pojawił się na niebie wejście do podziemi zostało zasypane, w ten sposób Sandomierz został ocalony. Nasze kulinarne podróże nie mają końca, ponieważ uwielbiamy odkrywać wszystko co nowe. Mieliśmy przyjemność poznać etapy produkcji od podstaw, serów i wina z rodzinnych manufaktur mieszczących się w niedalekich okolicach miasta- Winnicę Sandomierska i Sery Sandomierskie u Dziedzica. Zdobyliśmy cenną wiedzę, która może zainteresować każdego, kto jest otwarty na poznanie nowych wyrafinowanych smaków. Każdy był zaskoczony smakiem jak również samym efektem wizualnym. Nie sądzę, że wielu z nas wiedziało o czarnej barwie serów , wywodząca się w swoim składzie  popiół drzewny wraz ze słodką lukrecją. Dzięki wycieczce zdobyliśmy nowe doświadczenia zawodowe z gastronomią, poznaliśmy tradycję i wartości fundamentalne.  Nasi goście poznali nowe smaki kuchni polskiej charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego. Mamy nadzieję, że nie będą narzekać.  Po wycieczce wspólnie udaliśmy się na wspólne biesiadowanie do Karczmy Jorgula.

            Autor: N. Wit, A.Tęcza, B. Sobowska-Rekut

          • Street Food

          • w naszej szkole oraz 3 szkołach partnerskich.  Każda ze szkół przygotowywała tradycyjne potrawy z kuchni chorwackiej, francuskiej, polskiej i portugalskiej. Sądząc po zainteresowaniu mieszkańców, potrawy były wyśmienite, ponieważ znikały tak szybko jak się tylko pojawiły. Każdy z nas zdobył nowe umiejętności praktyczne i językowe. Uczniowie z Chorwacji wraz ze swoim nauczycielem przygotowali placki chorwackie. Uczestnicy z Portugalii przygotowali Bifanę, a z Francji wykonali wrapy z puree dyniowym i warzywami. 
            Kuchnia polska również zaskoczyła wszystkich molekularnymi lodami z ciekłym azotem, plackami pszennymi z pastą warzywną, pierogami ruskimi, proziakami i koktajlami owocowymi pełnych witamin oraz grillowanym krokodylem z musem śliwkowym. 
            W gotowaniu nie chodzi tylko o poprawnie  wykonanie potrawy z podanej receptury, ważne jest, aby odpowiednio łączyć ze sobą smaki  i komponować nowe warianty. Wspólne gotowanie naszych uczniów i zaproszonych gości pozwoliło poznać kuchnie różnych państw świata w jednym miejscu. W czasie takich wydarzeń prezentujemy esencje smaku, kunszt sztuki kulinarnej i umiejność współpracy międzynarodowej w tworzenu kultury kulinarneji. Obecnie wszyscy doceniamy świeże i najlepszej jakości produkty, ponieważ jesteśmy świadomi jak ważne jest to, co spożywamy.  Przygotowywanie jedzenia z prostych składników i wysokiej jakości produktów,  jest cenione przez mieszkańców oraz turystów, ponieważ jest zdrowe i smaczne. Największym zaskoczeniem  dla mieszkańców było mięso z krokodyla.
            Po południu uczestnicy projektu wspólnie  uczestniczyli w uroczystej  kolacji  w naszej szkole. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń w szeroko pojętej gastronomii. Nauczyciele naszej szkoły podejmując działania w projektach unijnych doskonalą swoje umiejętności zawodowe, inspiruą się kuchniami innych narodów i rozwijają kreatywność. W ulicznym gotowaniu wzięła udział również młodzież uczestnicząca w projektach: "Nasza szkoła Twoją szansą na sukces" oraz "Europejskie praktyki zawodowe". Wykazali się znajomością języka angielskiego w kontaktach z gośćmi z Portugalii, Chorwacji i Francji i prezentowali zdobyte umiejętności podczas praktyk zagranicznych. Chętnie rozmawiali z mieszkańcami Kolbuszowej, lokalnymi pracodawcami oraz młodzieżą o korzyściach jakie daje udział w projektach unijnych.

            Autor: N. Wit, A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut

          • Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

          • Pierwszy dzień wizyty w naszej szkole parterów z Chorwacji, Francji i Portugalii rozpoczął się od wspólnych warsztatów dotyczących kuchni lasowiackiej. Uczniowie z Weryni uczyli swoich europejskich kolegów sporządzania różnych rodzajów pierogów oraz prozaików. Głównymi celami tego przedsięwzięcia było rozwijanie pomysłowości uczniów, kultywowanie tradycji kulinarnych naszego regionu, rozwijanie i prezentacja umiejętności kluczowych przydatnych w pracy zawodowej, wymiana przepisów i doświadczeń uczniów, zdobywanie nowego doświadczenia zawodowego związanego z gastronomią i nauką języków obcych, poznanie kultury i zwyczajów żywieniowych Lasowiaków, wzmocnienie umiejętności kluczowych oraz ugruntowanie wiedzy zawodowej z dziedziny żywienia. Mamy nadzieję, że nasze potrawy przypadły do gustu naszym partnerom.

            Wymienione warsztaty odbyły się dzięki projektowi Food Redefined o numerze
            2020-1-PL01-KA229-081707_1 na zasadach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna - akcja KA229.

            Autor: A. Tęcza

          • „Zielone dojazdy do szkoły” a Europejski Tydzień Mobilności  w ramach projektu MPH – Kierunek na zdrowie psychiczne i fizyczne.

          • Dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest Dzień bez samochodu (22 września). Tego dnia (jeżeli będzie pogoda), osoby które dojeżdżają do szkoły rowerem zaprosimy do wspólnego zdjęcia.

            Jego celem jest:
            - rozpowszechnianie wiedzy na temat ekologii środowiska,
            - zwrócenie uwagi na znaczenie zrównoważonego transportu.

            Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast, wsi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

            Bardzo prosimy wszystkich dojeżdżających do szkoły rowerem, chodzących pieszo, biegających o poranku lub wieczorem o przesłanie przez e-dziennik do koordynatora projektu (Agnieszki Biestek) informacji ile kilometrów jedziecie lub idziecie, ile macie kroków do szkoły, w jakim czasie pokonujecie tą drogę, ile spaliło się w tym czasie kalorii. Może to być również czas spędzony na siłowni😊!!! Termin od wtorku 20 września do niedzieli 26 wrzesnia włącznie !!!

            Za udostępnione informacje będą punkty dodatnie z zachowania:

            - za każdy dzień po +5 punktów + za zdjęcie na rowerze w terenie +5 punktów,

            - za każdy dzień po +5 punktów + krótki  filmik w trakcie jazdy na rowerze i udostępnienie na szkolnej stronie Facebooku + 10 punktów

            - nagrodę specjalną może otrzymać osoba zachęcająca kolegę/ koleżankę lub większą ilość osób do marszu, jazdy rowerem, ćwiczeń na siłowniach plenerowych również dokumentując to wydarzenie przesyłając filmik, zdjęcia, podając czas, spalone kcal itp.

            Szczegółowe informacje u p. Agnieszki Biestek, Anny Wróbel, Joanny Godzisz

          • VideoOlimpiada klimatyczna

          • 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze. W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób.

            Numer telefonu zaufania: 116 111 (dzieci i młodzież) lub 116 123 (dorośli).

            Według danych statystycznych WHO na całym świecie:

            • ponad 700 000 ludzi rocznie odbiera sobie życie,
            • co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo,
            • co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza.

            W Polsce każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby.

            Zapraszam do zapoznania się z materiałami na stronie:

            ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY

            Autor: I.Pogoda
            żródło: www.gov.pl

          • Spływ kajakowy

          • W dniu 08.09.2022 r. dwudziestu uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni wybrało się na spływ kajakowy pod opieką Pani Małgorzaty Laube-Skowrońskiej oraz Pani Donaty Krogulec. Przed wypłynięciem cała grupa została zapoznana z zasadami bezpiecznej podróży. Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Gospodarstwie Agroturystycznym Agrofurtek w Wilczej Woli. Stamtąd płynęliśmy kajakami około 11 km do Bojanowa. Poimo wielu przeszkód takich jak wywrócone drzewa czy kamieniste wodospady nie zniechęciliśmy się do dalszej wyprawy po rzece Łęg. Humory dopisywały wszystkim uczestnikom. W związku z suszą hydrologiczną stan rzeki w niektórych miejscach był bardzo niski, a trasa trudna do pokonania. Przeżyliśmy wspaniałą przygodę na świeżym powietrzu, której nigdy nie zapomnimy i już czekamy na kolejne sportowe przeżycia.

            Autorzy: P. Dudek, A. Kuna,  A. Drozd, G. Skiba

          • Warsztaty żywieniowe na Uniwersytecie Rzeszowskim

          • Udział uczniów ZSA-E w Weryni w VideoOlimpiadzie klimatycznej.

          • Zielona sala na terenie naszej szkoły – już wkrótce!

          • Dzięki aktywnej postawie naszych uczniów - ławki oraz donice już zawitały do powstającej na terenie naszej szkoły Zielonej Sali. Jest to innowacyjne przedsięwzięcie tworzone w ramach projektu „Lasowiackim Szlakiem”, które posłuży jako miejsce do prowadzenia warsztatów oraz lekcji na świeżym powietrzu. W realizację inwestycji zaangażowani są nasi uczniowie, którzy wykonali wszelkie prace, poczynając od wytyczenia terenu, przygotowania gruntu, ułożenia agrowłókniny i obrzeży, aż po wysypanie ściółki z grysu. Duży udział w tych pracach mieli: Piotr Pytel, Krzysztof Kaszewicz, Kacper Ozimek, Karolina Jadach, Julia Wlazło, Patrycja Lampart oraz Wiktoria Dębiak. Dzięki projektowi nasi uczniowie kształcący się na kierunku technik architektury krajobrazu mogli wykorzystać w praktyce wiedzę, którą przyswajają na lekcjach z przedmiotów zawodowych. Po przerwie wakacyjnej wrócimy z nową siłą i przystąpimy do następnego etapu, czyli wykonania nasadzeń roślinnych.

            Autor: I.Piłat
            22.06.2022

          • Kamiliada

          • 9 czerwca uczestnicy mobilności w Chorwacji i Francji uczestniczyli w wykładach i labolatoriach dotyczących zagadnień projektu Food Redefined, a mianowicie tego jak zachować wartość odżywczą żywności, jak ją badać, jaki wpływ na jej wartość żywieniową ma sposób i czas przechowywania oraz jak żywność może pozytywnie wpływać na zdrowie ludzi.  Warsztaty prowadzili pracownicy Instytutu Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego prezentując bazę naukowo-dydaktyczną.

            Dlaczego burak jest czerwony? Czy jego barwa może się zmieniać? Co wspólnego mają buraki z owocami opuncji i muchomorami? Dlaczego po zjedzeniu przetworów z buraka nasz mocz może mieć barwę czerwoną? Na między innymi te pytania odpowiedział wykład.

            Uczestnicy wzięli także udział w zajęciach praktycznych dotyczących fermentacji mlekowej i jej wpływu na nasz organizm. Pod mikroskopami mogli oglądać drobnoustroje, które znajdują się w kiszonkach. Badali m.in. sok z kapusty i z ogórków.

            Nietypowe zajęcia dostarczyły wiedzy na temat tego jak  przeciwutleniacze wpływają na funkcjonowanie organizmu. Chronią przed schorzeniami układu pokarmowego, nerwowego, oddechowego i moczowego, spowalniają procesy starzenia organizmu oraz zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne. W codziennym jadłospisie powinny znajdować się owoce i warzywa bogate w karotenoidy, bioflawonoidy i witaminę C (np. czarne porzeczki, pomarańcze, pomidory, brokuły), tłuszcze roślinne stanowiące źródło witaminy E, mleko i przetwory mleczne dostarczające witaminę A.

            Warsztaty na Uniwersytecie Rzeszowskim poszerzyły wiedzę uczestników, pozwoliły wszystkim poczuć się przez chwilę jak studenci i były nowym, ciekawym doświadczeniem.

            Autorzy: Natalia Wit, Anna Tęcza, Anna Wróbel

          • Footballowa Kolbuszowa

          • 11 czerwca 2022 kolejny raz młodzież naszej szkoły przygotowała catering dla uczestników plenerowej imprezy Footballowa Kolbuszowa, która po raz trzeci odbyła się w Weryni. Uczniowie wspólnie z nauczycielkami przygotowali stoisko ze zdrowymi, kolorowymi przekąskami. Przybyli goście częstowali się szotami warzywnymi z dipem koperkowym, koktajlami truskawkowo-bananowymi, truskawkowo-waniliowymi, sałatką owocową oraz pierożkami drożdżowymi z warzywami i kurczakiem. Nasze stoisko jak zawsze cieszyło się zainteresowaniem, a owocowe przekąski natychmiast znikały ze stołów.

            Autor: A.Tęcza
            13.06.2022

          • Dzień Sportu w Weryni

          • W sobotę, 4 czerwca razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły- Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. "Dwójka" w tym roku obchodziła 117-lecie istnienia.

            „Kamiliada” tradycyjnie rozpoczęła się przemarszem ulicami Kolbuszowej, w którym udział wzięli dzieci, rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele samorządu i instytucji. Po części oficjalnej uczniowie na boiskach przed szkołą rozegrali turnieje piłki nożnej i ręcznej, a dla najmłodszych uczniów zorganizowano zabawy i gry ruchowe na sali gimnastycznej. Przygotowano również atrakcje w postaci dmuchańców i różnego rodzaju pokazów. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały szkoły średnie, a także Klub Żeglarski Niluś z Kolbuszowej.

          • Warsztaty gastronomiczne

          • W piątek 27 maja naszą szkołę odwiedzili uczniowie klasy 6 ze szkoły podstawowej numer 1 w Kolbuszowej. Uczniowie  z Panią Wiolettą Majewską rozmawiali o zdrowym odżywianiu, dietach oraz przygotowali zdrowe posiłki (warzywa pokrojone w różny sposób oraz warzywne pizzerinki). Zdrowe posiłki nie zawsze muszą być nudne o czym przekonali się uczestnicy warsztatów. Posiłki mogą być kolorowe, smaczne oraz różnorodne. W trakcie warsztatów dzieci poznały także najważniejsze zasady  gastronomicznego savoir-vivre czyli prawidłowego nakrywania do stołu krok po kroku oraz jak właściwie zachować się przy stole. Na zakończenie zajęć zostali zaskoczeni pysznym deserem truskawkowym przygotowanym przez Panią Wiolettę Majewską oraz Panią Zofię Łuszcz. 

            Autor: Anna Kubiś klasa 3z 

          • Łączą nas Drzewa

          • 1 czerwca jest miłym dniem dla każdego dziecka niezależnie od wieku. Nauczyciele wychowania  fizycznego jak co roku zorganizowali Dzień Sportu.  Wszyscy uczniowie przyjemnie i aktywnie spedzali czas na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu naszej szkoły podczas rywalizacji w różnych konkurencjach. W turnieju piłki nożnej zwycięzcami zostali chłopcy z klasy 3 km.  Pan dyrektor Zbigniew Bogacz wręczył im puchar. Uczniowie także uczestniczyli w zawodach nordic walking na stadionie Werynianki, a przed szkołą  roztańczona grupa dziewcząt ćwiczyła zumbę pod przewodnictwem pani Oli Trętowicz. Zmagania rekreacyjno – sportowe zakończone było pysznymi kiełbaskami z grilla. Wszystkim dziękujemy i zapraszamy za rok.

            Autor M. Laube-Skowrońska
            02.06.2022

          • Warsztaty kulinarno-przyrodnicze

          • Początkiem maja naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze SP w Krzątce, którzy uczestniczyli w ciekawych zajęciach kulinarnych i przyrodniczych. Podczas warsztatów dzieci uczyły się od naszych architektów i żywieniowców wykonywania makiet i zagospodarowania ogrodów oraz ciekawych, kolorowych potraw. Dzieci, pod okiem uczniów  z Weryni sporządzali  kolorowe sałatki owocowe oraz wielozobożowe placki z warzywami, dipem i mięsem. Ponadto przy pomocy tektury, papieru, bibuły, plasteliny i gałązek tworzyli swoje własne kompozycje wymarzonego ogrodu. W pierwszej kolejności mieli za zadanie „zbudować” dom oraz usytuować go na działce, a następnie zadbać o jego zielone otoczenie: trawnik, krzewy, drzewa, kolorowe kwiaty, a także takie elementy jak: oczka wodne, huśtawki, grille czy  ogrodzenia. Wyobraźnia oraz kreatywność naszych gości przerosła nasze oczekiwania, czego efektem były wyjątkowe i bardzo ciekawe prace. Zobaczcie, jak nasi goście tworzyli swoje wymarzone przestrzenie oraz apetyczne smakołyki.

            Autorzy: A.Tęcza, I.Piłat

          • Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny EKO-PLANETA 2022 rozstrzygnięty!

          • 05 maja w całej Polsce odbyła się akcja sadzenia młodego pokolenia lasu, której pomysłodawcą jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska i realizuje projekt przy współpracy z Lasami Państwowymi.

            Nasza szkoła również podjęła się bojowego zadania sadząc sadzonki w Nadleśnictwie Kolbuszowa w Świerczowie. Wspaniała pogoda pozwoliła na przyjemną pracę, i chwilę wyciszenia. Sadzenie nowych drzew jest bardzo ważne dla ekosystemu i odpowiedniej gospodarki lasu, pomaga zachować równowagę w środowisku. Rola lasów jest niezwykle ważna, gdyż jeden hektar lasu pochłania rocznie do 20 ton dwutlenku węgla. Po instruktażu udzielonym przez Bartłomieja Pereta, nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa ponad 150 uczestników akcji przystąpiło do sadzenia drzewek. Współpraca wszystkich przyniosła piękne owoce pracy. Na powierzchni 1,30 ha łącznie posadzono 9 tysięcy młodych sadzonek, w tym 7 tysięcy sosen, świerki, lipy, śliwę i jarzębinę. My posadziliśmy 160 sztuk młodej sosny. Po skończonej pracy wszyscy uczestnicy wspólnie spędzili czas przy stole, na którym pełno było przysmaków w tym ciepła zupa, potrawy z grilla, sałatki i wiele innych. Miłym zaskoczeniem  również było zobaczyć naszych szkolnych kolegów obsługujących uczestników podczas swoich praktyk zawodowych. Pomimo zmęczenia każdy wrócił szczęśliwy, dumny z tego jak taki mały znak może być znaczący dla każdego w trosce o środowisko przyrodnicze. Przyjemne połączone z pożytecznym daje najlepsze efekty, gdyż człowiek nie jest w stanie żyć bez lasu.

          • Warsztaty z architektury krajobrazu dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jagodniku

          • 28 kwietnia gościliśmy na warsztatach z architektury krajobrazu uczniów z klasy „0” ze Szkoły Podstawowej z Jagodnika. Dzieciom została przedstawiona prezentacja na temat wiosennych kwiatów w ogrodzie i co ciekawe, świetnie poradziły sobie z ich rozpoznawaniem ☺👏 Po wesołej pogadance uczniowie przystąpili do wyrabiania masy porcelanowej, z której powstało wiele przepięknych wiosennych motywów  🌷 🍀 🌞 Kolejnym zadaniem dla naszych małych gości było wykonanie eko-ozdoby w postaci mini-krajobrazu. Zadanie polegało na wykorzystaniu odpadu, jakim jest np. zużyte wieczko od słoika i wykonaniu na nim miniaturki krajobrazu z pomocą naturalnych materiałów: mchu, kamyków, piasku, gałązek itp.  Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem z stworzyły bardzo ciekawe i przemyślane kompozycje. 👍 🌳 🌿 Celem warsztatów było pokazanie, że materiały naturalne, które mamy w zasięgu ręki oraz odpady, mogą posłużyć do stworzenia pięknych kompozycji i kreatywnej zabawy.

            Autor: I.Piłat

          • Kiermasz dla Oliwki

          • W marcu br. odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim. Jego ideą jest: upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska i zagrożeniach wynikających z rozwoju gospodarczego,  aktywizacja miłośników ojczystej przyrody poprzez prezentowanie i honorowanie ich osiągnięć, poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o przyrodzie Polski.

            Naszą szkołę w konkursie reprezentowało 15 uczniów z klasy II, III i IV. W kwietniu otrzymaliśmy wyniki konkursowych zmagań, które przedstawiają się następująco:

            Dyplom za bardzo dobry wynik, najwyższy w szkole oraz nagrodę książkową otrzymała Ewa Rzeszut.

            Dyplomy wyróżnienia otrzymały: Agata Snopek, Kinga Margańska, Ewelina Sitarz.

            Dyplomy uznania przyznano: Natalii Snopek, Adamowi Pełka, Barbarze Guźda, Patrycji Ozga, Gabrieli Ofiara, Klaudii Sitarz, Aleksandrze Durak, Natalii Wit, Wiktorii Węglarz, Gabrieli Flis, Marcelinie Kopeć.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników!

          • Nowoczesna kuchnia oszczędna

          • Trend no waste to nie tylko moda na niewyrzucanie jedzenia, ale również sposób na oszczędzanie. Dobrze wpisuje się on w tematykę projektu, który jest realizowany w naszej szkole. Podczas warsztatów dotyczących nowoczesnej kuchni oszczędnej nasi uczniowie przygotowali: szarlotkę z czerstwego pieczywa, sushi, deser mocno-owocowy, tiramisu, placuszki z warzywami, mięsem i dipem koperkowo-miętowym oraz kompot jabłkowo-pomarańczowy z nutą mięty.

            My również zachęcamy uczniów do niemarnowania jedzenia.  Masz  w domu napoczęte suche i mleczne produkty, mrożonki lub owoce i warzywa, które już długo leżą w lodówce – nie wyrzucaj ich, zrób potrawę według tradycyjnych przepisów lub wymyśl nową recepturę. Zeschnięte czy sczerstwiałe pieczywo warto wykorzystać nawet wtedy, gdy nie nadaje się na smaczne kanapki. Czerstwy chleb czy wczorajsze bułki mogą stanowić świetną bazę do przygotowania pysznych dań czy półproduktów takich jak grzanki do zupy czy sałatek,  chleb smażony w jajku, szarlotkę czy zapiekankę, zaś z obierki z warzyw czy owoców możesz wykorzystać do przygotowania wywarów i kompotu.

            Autor: A. Tęcza

          • Każdy to powie, że nic nad zdrowie - konkurs plastyczny

          • 9 kwietnia w Sobotę nasza szkoła wzięła udział w charytatywnym kiermaszu wielkanocnym, organizowanym w Szkole Podstawowej w Kupnie.  Celem akcji była zbiórka pieniędzy na leczenie Oliwki Kret, uczennicy tej szkoły, cierpiącej na padaczkę lekoodporną. Mimo niesprzyjającej pogody na kiermasz przyszli nie tylko koledzy i koleżanki Oliwki, ale również mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego, których los chorej dziewczynki nie był obojętny. Podczas kiermaszu wielkanocnego nasze uczennice Klaudia Sitarz i Weronika Fitał reprezentowały ZSAE oferując przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły: stroiki, pisanki wykonane metodą decoupage, zawieszki z masy porcelanowej, kartki świąteczne oraz pięknie zdobione pierniczki wielkanocne. Całe wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko dorosłych, ale również dzieci, dla których zostały przygotowane liczne atrakcje takie jak : pokazy sprzętu strażackiego, występy muzyczne czy warsztaty plastyczne. Pomoc ma sens i w efekcie udało się uzbierać kwotę ponad 20 tys. zł. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i trzymamy kciuki za Oliwkę!

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. To choroba nieuleczalna, jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jej nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

            Autystyczny umysł oznacza posiadanie stylu myślenia, uczenia się i nawiązywania relacji z ludźmi, który jest odmiennym od standardowego. 

            Jeśli dobrze znamy sposób myślenia i odbierania świata przez osoby w spektrum autyzmu, możemy lepiej rozumieć się na co dzień oraz lepiej im pomagać. Na przykład:

            • kiedy wiemy, że nadwrażliwość na dźwięki to duży dyskomfort, możemy zorganizować przestrzeń do wyciszania się
            • kiedy wiemy, że osoby w spektrum autyzmu nie lubią zmian, wprowadzanie ich stopniowo może być dobrym rozwiązaniem
            • kiedy wiemy, że osoby w spektrum autyzmu mają tendencję do zagłębiania się w swoją dziedzinę zainteresowań, możemy zastanowić się jak wykorzystać te zainteresowania do odnoszenia sukcesów w szkole lub w pracy
            • kiedy znamy styl komunikowania się osób z autyzmem, jesteśmy bardziej wyrozumiali i mówimy bardziej bezpośrednio
            • jeśli wiemy, że uczeń nie zwraca na nas uwagi, kiedy do niego mówimy, bo ma autyzm, możemy nauczyć się innych, efektywnych sposobów przyciągania jego uwagi.
          • Warsztaty wiosenno-świąteczne

          •  

          • Tajniki carvingu

          • Końcem marca uczniowie klasy ósmej ze SP w Krzątce poznali historię Nang Noppamart, kobiety, która zapoczątkowała na świecie sztukę carvingu. Rzeźbienie w owocach i warzywach nie jest aż tak skomplikowane jakby się mogło wydawać. Młodzież z tej szkoły miała okazję poznać zasady carvingu. Pokazaliśmy im jak w prosty sposób wykonać kwiaty, liście i inne kompozycje, a następnie nasi goście sami wykonali łabędzie z jabłek, które wygladały zachwycająco.

          • XXI Turniej Tenisa Stołowego w Weryni

          • W drugi dzień wiosny naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze SP w Woli Rusinowskiej. Podczas warsztatów dzieci uczyły się od naszych architektów i żywieniowców wykonywania dekoracji wiosennych i wielkanocnych. Wiemy, że Święta Wielkanocne są bardzo ważne dla nas chrześcijan, pełne różnych tradycji oraz symboli.  Dlatego też dzieci przygotowały kolorowe pisanki i zające, które prawdopodobnie przydadzą się do dekoracji stołów i koszyczków wielkanocnych. Podczas warsztatów dzieci sporządzały także kolorowe tartinki, opiekane warzywa oraz frytki warzywne, do wykonania których wykorzystali m. in. wiosenne nowalijki.

            Również nasi architekci przygotowali dla młodych uczniów, specjalne warsztaty. Najpierw omówione zostały fenologiczne oznaki wiosny. Dzieci mogły również zobaczyć na ramie szkolnego okna pożytecznego owada – złotooka oraz dowiedzieć się o nim kilku ciekawostek. Owad ten chowa się w ten sposób przed zimą, a ponieważ słońce mocno nagrzewało szkolną salę, postanowiliśmy uchylić okno by mógł wrócić do swojego naturalnego środowiska. Następnie nastąpiła najprzyjemniejsza część – malowanie na płótnie. Tematyka związana była ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi. Nie zabrakło więc obrazków z króliczkami, pisankami, kurczakami. Wielką radość milusińskim sprawiało kalkowanie oraz nanoszenie akwareli na materiał, z którym większość do tej pory nie miała styczności. W podziękowaniu za wspaniałą zabawę niektóre z dzieci narysowały dla nas na pamiątkę Panią Wiosnę 😊. Staranność, skupienie, doskonały dobór barw – to wszystko cechowało naszych wspaniałych gości oraz świadczyło niezaprzeczalnie o fakcie, że malować potrafi każdy!

            Swój wkład w przygotowanie warsztatów mieli również uczniowie, którzy pokazali swoim młodszym kolegom w jaki sposób łączyć polskie i hiszpańskie smaki. Jest to nie tylko ciekawie, ale również pyszne połączenie. Takich umiejętności nauczyli się uczestnicy mobilności w Hiszpanii w ramach projektu PO WER Nasza szkoła Twoją sznsą na sukces.

          • Powitanie wiosny 2022

          • 21 marca w naszej szkole uroczyście witaliśmy nadejście wiosny. Samorząd uczniowski przygotował dla społeczności szkolnej wiele konkurencji, które zapewniły doskonałą zabawę i poruszały tematykę profilaktyki uzależnień oraz zdrowego stylu życia.  Zwycięskie klasy oraz przebierańcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Bardzo duże zaangażowanie indywidualne młodzieży skłania samorząd do przemyśleń i zmian w regulaminie, aby w przyszłym roku nagrodzić każdy pozytywny przejaw kreatywności. Bardzo dziękujemy za udział! 

          • Dzień Pozytywnego Myślenia

          • Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odbył się XXI Turniej Tenisa Stołowego w Weryni. Organizatorem był Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni. Impreza odbyła się 12 marca 2022 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Weryni.
            Turniej niezmiennie od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W zawodach uczestniczyło 94 zawodników: uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich oraz dorośli. Rozgrywki były prowadzone w kategorii kobiet i mężczyzn. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast nagrody rzeczowe otrzymało pierwszych pięciu zawodników w każdej kategorii.

          • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

          • Celem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby i zachęcenie do leczenia.

            Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.

            To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

            10 CHARAKTERYSTYCZNYCH OBJAWÓW DEPRESJI:

            Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.

            NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY!

            Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

            ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD WSPIERAJ EMOCJONALNIE, ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, ZAPYTAJ CO SIĘ DZIEJE? JAK MOŻESZ POMÓC?

            Gdy zauważysz coś niepokojącego namów na wizytę u lekarza.

            Numer Telefonu  Zaufania dla Dzieci i Młodzieży:   116 111 –  czynny 7  dni w tygodniu 24 godziny  na dobę

            Źródło: www.gov.pl
            Zebrała: Iwona Pogoda
            23.02.2022

          • Światowy Dzień AIDS

          • Obchodzimy dzisiaj Dzień Pozytywnego Myślenia. Wyprzedzając to święto skierowałam do uczniów następujące pytanie: czy postrzegasz świat optymistycznie czy pesymistycznie? Chcąc poruszyć wyobraźnię młodzieży dodałam zdanie: Podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda.

            Tekst powstał we współpracy z klasą 3bc i 4z, którym serdecznie dziękuję za podzielenie się własnymi przemyśleniami.

            Przeczytajcie - ale tak do końca, bo warto - co mi odpowiedziano:

            Postrzegam świat optymistyczne, ponieważ samo bycie, życie na tym świecie jest czymś wielkim. Nie znamy jeszcze wielu rzeczy o wszechświecie, nie wiemy co się kryje w morzach jak i również nie jesteśmy pewni czy poza nami jest inne życie. Dla niektórych może się to wydawać straszne, ale dla mnie jest to fascynujące. Możliwość pogłębiana wiedzy o świecie jest czymś co napędza ludzi do dalszego działania. Miło jest patrzeć jak w wiadomościach jest ukazywane jakieś nowe odkrycie, którego dokonali zwykli, przeciętni ludzie a nie naukowcy. Takie małe aczkolwiek wielkie wydarzenia czynią świat czymś pięknym i wartościowym. Również kultura innych krajów ma wpływ na moje postrzeganie świata. Jest tyle różnych kultur, które bardzo różnią się od siebie i każda z tych różnic bardzo mi się podoba. Świat jest pełen tajemnic, które możemy rozwiązać dlatego postrzegam go optymistycznie.[more]

            Wydaje mi się że postrzegam świat w sposób pesymistyczno-optymistyczny. Duży wpływ na postrzeganie świata w moim mniemaniu mają emocje, które graja pierwsze skrzypce. Człowiek nie jest w stanie całe życie być zagorzałym optymista albo pesymistą. Wszystko zależy od sytuacji. Niekiedy wręcz wskazana jest nutka optymizmu czy tej wesołej iskierki radości. Są również takie momenty kiedy trochę złowrogie, pesymistyczne podejście jest najbezpieczniejsze i jak najbardziej wskazane.

            Na pytanie, czy postrzegam świat optymistycznie, czy pesymistycznie, mogę śmiało odpowiedzieć, że przez większość czasu patrzę na świat przez różowe okulary. Nie oznacza to, że nie mam gorszych dni, bo i takie się zdarzają. Któregoś dnia miałam zły humor i wybrałam się do sklepu, a w nim pewien Pan do mnie podszedł i pomógł mi pozbierać zakupy, które mi wypadły z dłoni (tak to jest, gdy ma się wejść tylko po jedną rzecz do sklepu, a wychodzi z wieloma ;) ) chwilkę się pośmialiśmy z mojej niezdarności, ba! a nawet pochwalił to, jak tamtego dnia wyglądałam! I ruszyliśmy do kasy. Nie wiem, jak ten Pan miał na imię, ile miał lat, czy skąd jest, już nigdy więcej go nie spotkałam. Do końca dnia nie mogłam się pozbyć uśmiechu z twarzy. Do dziś, gdy pomyśle o tej sytuacji sprawia, że jest mi milej na serduszku. Może ten Pan widział, że mam zły humor dlatego do mnie podszedł, a może po prostu chciał być miły? Oczywiście można być miłym pesymistą, ale chyba jednak wolę być miłą optymistką i poprawiać humory ludziom tak jak ten mężczyzna poprawił mój.

            Jestem optymistą, chociaż czasami zdarza mi się myśleć negatywnie. Jakby się nad tym zastanowić: co nam daje dodatkowe zamartwianie się różnymi sprawami? Przecież to jest bez sensu! Jak się nam nie uda, prawie zawsze możemy spróbować jeszcze raz. Niestety negatywne myśli dominują w naszej głowie. Trzeba cieszyć się życiem, bo jest kruche i ulotne. Cieszyć się chwilą, dziękować za zdrowie, dobrych ludzi wokół nas. Przestać się zamartwiać błahymi sprawami i iść do przodu wielkimi krokami z podniesionym czołem. Lubię się uśmiechać, zarażać ludzi wokół mnie dobrą energią.

            Nie jestem ani optymistką ani pesymistą jestem realistką. Postrzegam świat jak realista. Widzę wady jak i też zalety. Niekiedy w danej sytuacji zalety przeważają nad wadami lub na odwrót. Staram się na wiele rzeczy patrzeć pozytywnie, ale nie zawsze mi to wychodzi, dlatego jestem pewna, że jestem realistką.

            Optymista jest osobą, która postrzega świat z jak najlepszej strony. Dla niego tak jakby nie istnieją ,,minusy". Natomiast pesymista jest jego przeciwieństwem i widzi wszędzie tylko to co złe. Według mnie ja należę do osób optymistycznych. Tak mi się wydaje, ponieważ zawsze staram się chodzić uśmiechnięta i nie przejmować się błahostkami. Również zauważyłam, że wraz z wiekiem, trochę podchodzę do różnych sytuacji ,,co ma być to będzie”. Często powtarzam sobie również ,,Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba”. Jeżeli faktycznie się coś nie uda to wiem, że muszę spróbować kolejny raz i tak w kółko, aż do skutku.  Koniec końców nie można się poddawać tylko trzeba walczyć i patrzeć pozytywnie. Mimo stresu i innych czynników jakie występują w naszym świecie i tak staram się zawsze widzieć same plusy.

            Jestem optymistą, bo zawsze potrafię dostrzec plusy każdej sytuacji. Bez względu na to jak inni mnie mogą zniechęcać, ja wiem, że to dobry wybór. Codziennie cieszę się z życia i z tego, że żyję. Próbuję zachęcać innym, aby patrzyli na świat i na całe swoje życie pozytywnie. Ten kto jest pesymistą nie cieszy się z uroków życia. To co daje nam świat ma bardzo wielką wartość i powinniśmy cieszyć się z tego.

            Postrzegam świat optymistycznie, ponieważ wiele sytuacji, relacji pomaga mi patrzeć na świat przez pryzmat szczęścia, nadziei. Mimo, że czasem mam gorsze okresy w swoim życiu to są osoby, które rozjaśnią je, poprawią humor, wysłuchają, a nawet potowarzyszą w milczeniu.

            Moim zdaniem jestem optymistą. Zawsze widzę świat w kolorowych barwach. Moje podejście do życia jest bardzo dobre.

            Według mnie chyba do końca nie można postrzegać świata w jeden sposób. Przecież świat z natury jest doskonały, co wskazywałoby na to, że możemy postrzegać go w sposób optymistyczny. Ale z drugiej strony świat, a dokładnie ludzie na nim żyjący nie są idealni, wręcz przeciwnie są zepsuci czy to przez władzę czy pieniądze. To z kolei pokazuje świat w pesymistycznych barwach.

            Jeżeli życiem pesymisty kierują obawy i niepewność to z całą pewnością mogę stwierdzić, że postrzegam świat pesymistycznie. Starając się żyć i realizować postawione przede mną zadania zawsze staram się analizować wszystkie możliwe problemy które mogą wystąpić i je neutralizować, a jeśli to nie możliwe to minimalizować szansę na ich wystąpienie. Gdy wiem, że coś może się zdarzyć nieoczekiwanego nie potrafię frywolnie stwierdzić, że może akurat nie wydarzy się to tym razem, leczy przygotowuję scenariusze na wypadek takiego zdarzenia. Sądzę, że takie podejście i zakładanie najgorszego scenariusza daje najlepsze efekty w życiu jednak nie wolno przesadzać i szukać problemów tam gdzie ich nie ma.

            Zdecydowanie postrzegam świat optymistycznie. Uważam, że nawet jeśli w życiu pojawi się jakiś kłopot, to po czasie patrzymy na niego z innej perspektywy. Myślę że po burzy zawsze wychodzi słońce.

            Uważam się za optymistę, ponieważ we wszystkim próbuje znaleźć jakieś plusy i wierzę, że nawet porażki są po coś.

            Myślę, że świat postrzegam optymistycznie, ponieważ widzę wszystko z dobrej strony, a nie złej. To co mnie otacza jest piękne i nie ma wad. Bardzo głęboko wierzę, że wszystko jest na dobrej drodze. Przewiduje dobrze przyszłość.

            Postrzegam świat pesymistycznie jak i optymistycznie. Często napotykamy sytuacje, których się boimy. Czekają nas trudne decyzje. Lecz też wiemy, że jeżeli przezwyciężymy strach mogą spotkać nas dobre rzeczy.

            Jestem optymistą, chociaż czasami zdarza mi się myśleć negatywnie. Jakby się nad tym zastanowić: co nam daje dodatkowe zamartwianie się różnymi sprawami? Przecież to jest bez sensu! Jak się nam nie uda, prawie zawsze możemy spróbować jeszcze raz. Niestety negatywne myśli dominują w naszej głowie. Trzeba cieszyć się życiem, bo jest kruche i ulotne. Cieszyć się chwilą, dziękować za zdrowie, dobrych ludzi wokół nas. Przestać się zamartwiać błahymi sprawami i iść do przodu wielkimi krokami z podniesionym czołem. Lubię się uśmiechać, zarażać ludzi wokół mnie dobrą energią.

            Postrzegam świat optymistycznie, ponieważ wtedy jest lżej żyć i pokonywać problemy jakie nas w życiu spotykają.

            Postrzegam świat optymistycznie, ponieważ uważam, że możemy być w życiu szczęśliwi i spełnieni jeśli będziemy wybierać dobre dla nas drogi i będziemy kierować się własnymi przekonaniami. To my wiemy jak dla nas jest najlepiej, nikt za nas życia nie przeżyje.

            Postrzegam świat optymistycznie. Uważam, że zawsze znajdziemy jakieś plusy nawet w kryzysowych sytuacjach naszego życia. Optymizm powoduje większą chęć do życia, a co za tym idzie jesteśmy produktywniejsi i łatwiej wykonujemy nasze codzienne czynności. Ludzie optymistycznie nastawieni do świata są w stanie poprawić humor wielu innych ludziom. Otoczenie optymistów jest przyjemne i serdeczne dla innych. Z osobami optymistycznymi lepiej spędza się czas.

            Zazwyczaj postrzegam świat optymistycznie, ponieważ zawsze próbuję znaleźć jakieś pozytywy w każdej sytuacji, nawet tej najgorszej. Oczywiście nie zawsze tak się da, ale staram się, aby zminimalizować w jak największym stopniu negatywne emocje, które w sobie mam.

            Postrzegam świat optymistycznie, ponieważ nawet po najstraszniejszej burzy zawsze wychodzi słońce. Gdy coś nam w życiu nie wychodzi, jesteśmy źli to później nam się to odbija na dobrej formie. Optymista zawsze patrzy na świat pozytywnie. Dobrze postrzega przyszłość i wszystko z nim związane. Nie doszukuje się złych intencji w tym co się dzieje.

            Postrzegam świat bardziej pesymistycznie niż optymistycznie, ponieważ boję się i czuję lęk przed różnymi wydarzeniami, rozmowami czy tym co nadejdzie. Odnoszę wrażenie że kiedyś sobie nie poradzę w życiu.

            Postrzegam świat optymistycznie. Zawsze próbuje wyciągnąć coś dobrego nawet ze złej sytuacji, ponieważ uważam, że nie ma co się przejmować porażkami. Z każdej porażki wyciągamy wnioski i następnym razem wiemy jak zrobić coś lepiej. Nasze myślenie ma wpływ na  samopoczucie. Jeżeli z góry założymy sobie, że coś się nie uda to na pewno tak będzie, a jak będziemy myśleć pozytywnie i patrzeć na świat trochę przez różowe okulary to będziemy szczęśliwsi i życie będzie o wiele lepsze.

            Staram się świat postrzegać jak najbardziej optymistycznie, ponieważ pozytywne myślenie pozwala nam cieszyć się urokami życia i pomaga daleko zajść nie tylko w sferze szkolnej ale także później w zawodowej. Niekiedy też takim postępowaniem możemy nawet nieświadomie czynić dobro dla ludzi, którzy nas otaczają i dawać im nadzieję na lepsze jutro.

            W moim życiu staram się być głównie optymistką, pozytywne myślenie jest ważne w wielu kwestiach. Jednak niekiedy przychodzi taki czas kiedy wiele rzeczy w życiu może iść nie po naszej myśli. Ciężko jest wtedy myśleć optymistycznie. Bywają również momenty kiedy człowiek nastawi się do rzeczy pozytywnie czy optymistycznie, a nie pójdzie po jego myśli i jest bardzo zawiedziony. Dlatego uważam, że w moim przypadku ciężko wybrać jedną z tych opcji, ponieważ wszystko zależy od sytuacji.

            Myślę, że ja optymistycznie postrzegam świat dlatego, że wierzę w siebie i nie dopuszczam do siebie czarnych scenariuszy. Wierzę również w to, że mi się uda i spełnię w przyszłości swoje małe i duże marzenia. Gdy spotyka mnie jakaś porażka w życiu to nie poddaje się i nie załamuje tylko widzę w tym lekcje na przyszłość i ufam, że stało się to po to by być w przyszłości lepszym.

            Jestem osobą, która patrzy na świat zawsze od strony optymistycznej. Nawet kiedy mam momenty zwątpienia i mój cel zostaje przysłonięty przez niesprzyjający mi los to staram się zawsze szukać tego światła oświetlającego mi drogę i ułatwiającego jej przebycie, chociażby miała być kręta i trudna. Poza tym jak każdy posiadam marzenia i wiem, że tylko pozytywne myślenie pozwoli mi na ich spełnienie. Jeżeli straciłbym w sobie tą iskrę nadziei to nie udałoby mi się dotrzeć do tego nad czym tak rozmyślam.

            Postrzegam świat pesymistycznie, ponieważ świat sprowadza mnie do takiego myślenia.

            Świat  postrzegam  optymistycznie. Staram się patrzeć na wszystko z dobrej strony. Nie skupiam się na negatywnych aspektach. Z każdego problemu znajduję wyjście.

            Osobiście wolę przestrzegać świat optymistycznie. Nie powinniśmy widzieć świata zawsze w czarnych barwach. To, że nam coś raz nie wyjdzie nie znaczy, że później będzie tylko gorzej. Myślę tak, ponieważ zawsze jest lepiej patrzeć do przodu niż zadręczać się tym co było wcześniej.

            Zebrała: Iwona Pogoda
            rys. Elenka
            02.02.2022

          • Nie daj się cukrzycy!

          • Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych WHO wynika, że choruje na nią miliony ludzi, wiele z nich nie będąc tego świadomym. Cukrzyca dotyka ludzi młodych i starszych. Z każdym rokiem odnotowuje się gwałtowny wzrost zachorowalności na cukrzycę. Można wiec już mówić o pandemii tego schorzenia.  Właściwe działania profilaktyczne mogą pomóc uniknąć tej choroby. Dlatego co roku zwiększamy świadomość naszych uczniów prowadząc warsztaty poświęcone cukrzycy. W tym roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Diabetyków z Rzeszowa warsztaty miały formę wykładu przeprowadzonego przez panią dietetyk Edytę Szurlej. Następnie przedstawiciele klas 1-3 przygotowywali i degustowali zdrowe potrawy z wykluczeniem cukru, jasnej mąki, oparte na produktach o niskim indeksie glikemicznym na podstawie przepisów przygotowanych przez panią dietetyk i psychodietetyk Annę Wargacką. Uczniowie wykonali m.in. owocowe koktajle i smoothies, hummus, pasty warzywne, owsiane ciastka, bananowe pancakes, warzywne rollsy, dania obiadowe takie jak makaron razowy ze szpinakiem, schab pieczony w migdałach z kaszą jęczmienną i surówką z kiszonej kapusty. Jednymi z najpyszniejszych dań okazały się jaglane kulki rafaello i owsianka smakująca jak baton snickers. Niebawem na szkolnym przepiśniku będzie można znaleźć przepisy na niektóre potrawy. Zachęcamy do wypróbowania!
             

            Autor: Anna Wróbel
            08.12.2021

          • Wyjazd do Rzeszowa

          • Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To w przybliżeniu liczebność populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Już od 1988 r. 1 grudnia świat jednoczy się obchodząc Światowy Dzień AIDS, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.

            Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. W Polsce szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o tym i może nieświadomie zakażać innych.

            Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej) sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

            https://aids.gov.pl

            W Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego młodzież zapoznaje się z wymienioną tematyką m.in. biorąc udział w konkursach na różnych szczeblach, których celem jest:

            • popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
            • zwrócenie uwagi na problem nowych narkotyków i wynikających z nich konsekwencji zdrowotnych i prawnych,
            • kształtowanie pozytywnych wzorców,
            • poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS (w tym: sytuacji epidemiologicznej   w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych  zachowań),
            • kształtowanie  właściwych postaw młodzieży do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

            Autor: Iwona Pogoda
            Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/1-grudnia--swiatowy-dzien-aidswww.gov.pl/web/wsse-rzeszow

            01.12.2021

          • Aleksandra Durak laureatką konkursu wojewódzkiego

          • Od kilku lat w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni organizowany jest konkurs "Żyję świadomie", którego celem jest:

            • popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
            • zwrócenie uwagi na problem nowych narkotyków i wynikających z nich konsekwencji zdrowotnych i prawnych,
            • kształtowanie pozytywnych wzorców,
            • poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS (w tym: sytuacji  epidemiologicznej   w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych  zachowań),
            • kształtowanie  właściwych postaw młodzieży w stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

            Najciekawsze prace są wysyłane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie i biorą udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Porozmawiajmy o AIDS i uzależnieniach".  Komisja konkursowa oceniła 235 prac, które wpłynęły z 52 szkół województwa podkarpackiego. Przyznano 10 nagród w dwóch kategoriach i 5 wyróżnień.

            Serdecznie gratulacje kierujemy do Aleksandry Durak z klasy 3z, która została laureatką!

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

          • Uczniowie klas pierwszych technikum oraz uczniowie klasy drugiej szkoły branżowej  wspólnie spędzili miło czas grając w kręgle. Następnie obejrzeli film oparty na faktach "Mój piękny syn" nominowany do Oskara. Film wyprodukował Brad Pitt, a reżyserem jest Felix van Groeningen. Opowiada on jak niebezpieczne są uzależnienia. Przedstawia konsekwencje nie tylko zdrowotne ale również społeczne na podstawie historii rodziny, która musiała zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego syna i  brata. Treść filmu doskonale wpisała się w realizację  Programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

          • Wyjazdowy listopad

          • Coraz bardziej posępna pogoda nastraja melancholijnie. Chciałoby się pojechać do przytulnego wnętrza i obejrzeć coś interesującego. W kinach pojawiło się kilka obrazów wartych obejrzenia, np. „Wyszyński – nienawiść czy przebaczenie?”.  Jest to pozycja skłaniająca do zadumy, oparta na wojennych wydarzeniach z życia wielkiego Polaka – prymasa Stefana Wyszyńskiego. Powstanie Warszawskie, łapanki, rozstrzeliwanie cywilów, naloty Niemców na szpitale, walki żołnierzy polskich  ukrywających się w lasach są tłem rozważań nad postawą, jaką powinien przyjąć duchowny, a jednocześnie każdy Polak wobec okupanta na własnym terenie, we własnym kraju: nienawidzić i zwalczać czy przebaczyć, gdy wróg uświadamia sobie swoje błędy.

            Klasa 3ae wybrała się na ten film z wychowawczynią, Anną Kwiecień do Mielca. Przeciwwagą do poważnych pytań zadanych w filmie była nauka jazdy na wrotkach. Część uczestników wyjazdu była nauczycielami dla pozostałych, którzy stawiali tu pierwsze kroki. Lokal „Wrotki na wypasie” oferuje wiele atrakcji. Oprócz jazdy na wrotkach można emocjonować się grą w bilard,  grami na automatach a również zjeść coś dobrego. To była bardzo fajna i jednocześnie edukacyjna wycieczka.

          • Olimpiada Wiedzy z Zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy

          • W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Palisz? Przeczytaj dlaczego warto rzucić palenie papierosów już dziś:

            • 20 minut po zgaszeniu papierosa: puls zaczyna się regulować;
            • 2 godziny po: ciśnienie krwi i tętno wracają do właściwego poziomu. Nikotyna zaczyna opuszczać organizm;
            • 8 godzin po: poziom tlenu we krwi wraca do stałego poziomu, stężenie nikotyny zmniejsza się o połowę;
            • 12 godzin po: pojawiają się pierwsze symptomy odstawienia, mogą pojawić się bóle głowy, nudności, jednocześnie dwutlenek węgla usuwa się z organizmu;
            • 48 godzin po: płuca zaczynają oczyszczać się ze śluzu oraz innych zanieczyszczeń. Dodatkowo już dwie doby po wypaleniu ostatniego papierosa, zaczynają odbudowywać się zmysły, dzięki czemu lepiej poczujesz smak potraw. Nikotyna jest już usunięta z organizmu;
            • 72 godziny po: zaczynamy swobodniej oddychać, ponieważ oskrzela się rozluźniają. Chociaż możesz czuć skutki odstawienia, to zyskasz więcej energii;
            • tydzień – 2 tygodnie po: normalizuje się praca płuc;
            • 9 tygodni po: płuca pracują już normalnie, przy okazji obniża się ryzyko infekcji;
            • 12 tygodni po: znacząco poprawia się praca układu krążenia;
            • 3-9 miesięcy po: znika świszczący oddech i kaszel palacza. Funkcja płuc poprawia się o 10 proc. Ryzyko chorób układu krążenia zmniejsza się o połowę;
            • 5 lat po: zmniejsza się ryzyko chorób górnych dróg oddechowych, ale także raka szyjki macicy i pęcherza;
            • 10 lat po: o 50 proc. obniża się ryzyko raka płuc;
            • 15 lat po: ryzyko chorób układu krążenia u byłego palacza wynosi tyle samo co u osoby niepalącej.


            test_uzaleznienia_od_tytoniu.pdf
            test_motywacji_do_zaprzestania_palenia.pdf

            Pamiętaj, że wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych szybki rozwój uzależnienia.

          • Warsztaty dietetyczne i artystyczne

          • 9 listopada 2021 roku do naszej szkoły przyjechali uczniowie z PSP w Woli Rusinowskiej, zaś 10 listopada z PSP nr 1 w Kolbuszowej. Dzieci z tamtejszych szkół miały okazję poznać „od podszewki” zawody, w których kształcimy. Uczniowie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczyli młodszych kolegów sporządzania zdrowych przekąsek takich jak: frytki warzywne z dipem koperkowo-czosnkowym oraz smoothies ze szpinaku, dekorowania  świątecznych pierników oraz sporządzania krucho-drożdżowych ciastek w kształcie świnek. Ponadto we wtorek młodzież kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu pokazała w jaki sposób można zagospodarować dary lasu do aranżacji domowych dekoracji. Nasi architekci zaprezentowali również możliwości wykorzystania programów komputerowych w swoim zawodzie. Mamy nadzieję, że wizyta w naszej szkole będzie mile wspominana przez naszych gości.

          • Pozdrowienia z Krynicy

          • Uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni od wielu lat z sukcesami biorą udział w Olimpiadzie Wiedzy z Zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie zajmując czołowe lokaty w województwie.
            27 października 2021 r. w siedzibie  Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie, odbył się finał wojewódzki tej Olimpiady. Najlepsi uczniowie z poszczególnych szkół, reprezentowali zespoły poszczególnych powiatów województwa podkarpackiego w finale wojewódzkim.
            Powiat kolbuszowski reprezentował uczeń klasy pierwszej Technikum z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Krzysztof Gola, który zajął pierwsze miejsce na 17 startujących Zespołów Szkół z województwa podkarpackiego.
            Organizatorem Olimpiady oraz fundatorami cennych nagród byli: Państwowa Inspekcja Pracy, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Podkarpacka Izba Rolnicza, Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Podkarpacki Urząd Marszałkowski i Wojewoda Podkarpacki. Celem konkursu jest propagowanie idei bezpieczeństwa i higieny pracy a w szczególności: bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń technicznych, zapobiegania wypadkom przy pracy oraz pogłębianie znajomości z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

            W bieżącym roku była to już XXIII edycja tej olimpiady, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na swoją tematykę i bardzo cenne nagrody ufundowane przez sponsorów.

            Zakres tematyczny wiedzy jaką wykazywali się tegoroczni finaliści obejmował:
            - zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach,
            - wiadomości z zakresu głównych zagrożeń występujących w gospodarstwach,
            - przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,
            - zakresy działań PIP i KRUS

            Uczniów do konkursu przygotowuje nauczyciel Bolesław Krzysztofiński, specjalista ds. bhp w szkole. Tegoroczny finalista Krzysztof Gola za zajęcie 1 miejsca otrzymał: puchar, dyplom i wyróżnienie od wojewody i  od sponsorów bardzo cenne  nagrody.

          • Sprzątanie Świata - Polska 2021

          • Szkolny Konkurs Plastyczny "Żyję świadomie"

          • Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w dwudniowej wycieczce turystycznej do Muszyny i Krynicy Zdrój. W pierwszym dniu (21 października) odwiedziliśmy Ogrody Sensoryczne, Pijalnię Wód, Pomnik Nikifora, zwiedzaliśmy centrum Krynicy,  Górę Parkową oraz wieczorem wybraliśmy się do centrum Krynicy podziwiać pokaz multimedialnej fontanny pięknie zmieniającej kolory. W tle grała muzyka autorki Enya pod tytułem: Orinoco Flow oraz utwory muzyki poważnej. W drugim dniu po spacerze deptakiem w Krynicy udaliśmy się na Górę Słotwiny Arena i pięćdziesięciometrową wieżę widokową, z której podziwialiśmy wspaniałe jesienne widoki.

            Wycieczka ta przyniosła nam wiele wrażeń i nowych informacji. Wszyscy byli zachwyceni widokami gór jesienią.

          • Spotkanie z przedstawicielami Zakładu Karnego

          • Nasza szkoła od kilku lat organizuje wyjazdy do Zakładu Karnego w Załężu, podczas których uczniowie mają możliwość poznania negatywnych skutków złych decyzji życiowych osób osadzonych w więzieniu. Z powodu epidemii covid -19 wyjazd nie był możliwy, więc pracowników służby więziennej zaprosiliśmy do nas.

            W dniu 19.10.2021 r. odbyło się spotkanie młodzieży z pracownikami służby więziennej z Zakładu Karnego w Załężu. Uczniowie uzyskali wiele informacji o trudnej i odpowiedzialnej pracy wychowawców zakładu karnego. Spotkanie było zorganizowane zgodnie z zadaniami planu profilaktyczno–wychowawczego obowiązującego w szkole.

            Młodzież dowiedziała się o wielu zagrożeniach i konsekwencjach prawnych wynikających z popełnienia czynów zabronionych. Panowie ostrzegali młodzież przed skutkami złych wyborów życiowych, złych znajomości, niewłaściwego postępowania. Przestrzegali przed skutkami różnych nałogów: alkoholowych, narkotykowych, z powodu których człowiek popełnia przestępstwa.

            Uczniowie zobaczyli film nagrany w celi więziennej pokazujący niektóre problemy osadzonych tam osób.  Film bardzo poruszył naszą wrażliwość, nasze serca.  Wielu osobom zakręciła się ,,łza w oku”. Niestety nasze życie składa się nieraz z bardzo trudnych chwil. Wychowawcy rozmawiając z uczniami chcieli im uświadomić, aby podejmowali odpowiedzialne decyzje w swoim życiu. 

            Mam nadzieje, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Była to bardzo dobra lekcja wychowawcza.

          • Kolorowe warsztaty

          • 1. Ogłaszamy Szkolny Konkurs Plastyczny "Żyję świadomie".

            2. Cele konkursu:

            • popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
            • zwrócenie uwagi na problem nowych narkotyków i wynikających z nich konsekwencji zdrowotnych i prawnych,
            • kształtowanie pozytywnych wzorców,
            • poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS (w tym: sytuacji  epidemiologicznej   w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych  zachowań),
            • kształtowanie  właściwych postaw młodzieży w stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

            3.  Do konkursu można zgłaszać:

            • prace wykonane tylko indywidualnie,
            • w technikach: malarstwo, rysunek, grafika i  in.,
            • format prac:  A2 lub A3,
            • prace wykonane na planszach (papier lub karton).

            4.  Każda praca  musi zostać opatrzona informacją  zawierającą  następujące dane na odwrocie:

            • imię i nazwisko uczestnika, klasa,
            • nazwę i adres szkoły z numerem  telefonu, 
            • do pracy należy dołączyć wypełnioną, właściwą dla swojego wieku zgodę (wzór poniżej do pobrania, można napisać odręcznie).

            5. Gotowe plakaty należy składać do sekretariatu: w terminie do 05 listopada br. do godziny 10:00.

            6. Każdy uczestnik konkursu szkolnego otrzyma punkty dodatnie z zachowania.

            7. Najciekawsze prace spełniające kryteria zostaną przesłane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie i wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Porozmawiajmy o AIDS i uzależnieniach".

            Dla 10 laureatów i 10 wyróżnionych w konkursie wojewódzkim przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

            Oswiadczenie_pelnoletniego_POUiA_2021

            Zgoda_przedstawiciela_ustawowego_POUiA_2021

            Na zdjęciach praca uczennicy nagrodzona w wojewódzkim konkursie w ubiegłym roku.

          • „Lasowiackim szlakiem”

          • Mamy to! Nasza szkoła uzyskała dofinansowanie na realizację projektu „Lasowiackim szlakiem” w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca. To fundacja, która wspiera inicjatywy działające na rzecz integracji lokalnej społeczności wokół: kultury, tradycji, wydarzenia lub pamięci historycznej. Podejmowane inicjatywy mają budować kapitał społeczny na lokalnym poziomie. To program skierowany do tych, którzy mają pomysł i energię, by pielęgnować lokalną tradycję, historię i kulturę. Łączna pula grantów w programie wynosi 1 000 000 zł, a na jeden projekt można otrzymać aż 40 000 zł dofinansowania! Nasza szkoła uzyskała dofinansowanie na poziomie aż 38350 złotych !!! Celem projektu  jest przybliżenie młodemu pokoleniu historii i kultury. Uczymy się od małego historii Polski, jednak koleje losu naszego regionu, dawne obyczaje i kultura są często nam obce. W ramach realizowanego projektu „Lasowiackim szlakiem” poznamy, oswoimy się a nawet będziemy praktykować dawne obrzędy. Nie chcemy pozwolić, aby przekazywane kiedyś z pokolenia na pokolenie tradycje m.in. wykonywaniu ozdób bożonarodzeniowych, wielkanocnych, wianków oraz tradycyjnych potraw poszło w niepamięć wraz z odejściem naszych dziadków. Niech nauczą młodych ludzi tej sztuki, pokażą i wyjaśnią znaczenie tradycyjnych znaków, symboli i kolorów. Zorganizowane warsztaty pozwolą doświadczyć historii, przybliżą sposób życia, pracę i rozrywki naszych przodków. Pragniemy wśród młodzieży zorganizować takie warsztaty, pokazy, spotkania w specjalnie do tego stworzonym miejscu oraz we współpracy z lokalną społecznością. W obecnych czasach jest coraz mniej miejsca na wspólnotę, ale jeśli pokażemy młodym ludziom, iż coraz bardziej cenione jest rękodzieło, zachęcimy ich do podpytywania starszych o czasy minione, kulturę i zachowania. Aby osiągnąć założone cele zorganizujemy warsztaty, na które zaprosimy lokalnych artystów ludowych. Dotyczyć one będą umiejętności wykonywania plecionek ze sznurków, ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych ze słomy i bibuły, wyszywania tradycyjnych lasowiackich wzorów, malowania na desce oraz gotowania potraw regionalnych. Chcemy, aby warsztaty i spotkania w największym stopniu odzwierciedlały charakter dawnych spotkań ludzi. Do tego celu stworzymy zieloną salę. Miejsce to będzie salą poświęconą propagowaniu Lasowiaków ich obyczajów, stylu życia, pracy, kultury. Będzie to miejsce na zewnątrz w ogrodzie szkolnym, otoczone kwiatami, z ławami i stołami. Tworząc zieloną salę wykreujemy miejsce do spotkań, dyskusji, rozmyślań nad naszą przeszłością i dziedzictwem kulturowym.

          • Spotkanie z przedstawicielem Policji

          • 19 października 2021 roku przyjechali do nas uczniowie z PSP w Majdanie Królewskim na warsztaty żywieniowe. Technicy żywienia oraz kucharze uczyli młodszych kolegów sporządzania dipu koperkowo-czosnkowego, frytek i czipsów z buraków, papryki, marchewki, kalarepy, cukinii, batatów, brokułów, kalafiorów, ogórków. Pod ich bacznym okiem, mali kucharze przygotowali także smoothies ze szpinaku, barwne dekoracje z owoców i warzyw oraz drożdżowe świnki z marmoladą różaną. Wspólnie przygotowane potrawy były nie tylko smaczne ale i zdrowe.  Dzieci zobaczyły, ze gotowanie może być  doskonałą zabawą. Mamy nadzieję, że wizyta w szkole będzie mile wspominana przez naszych gości.

          • Eko Planeta

          • Zapraszam do wzięcia udziału w XVIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta”. Konkurs w formie testu zostanie przeprowadzony w dniu 3 marca 2022 r. (czas – 45 min.). Osoby chętne do udziału w konkursie proszone są o zgłoszenie się do p. Małgorzaty Król do piątku 22 października 2021 r.

          • Dzień Uśmiechu

          • Pobocza, przejścia dla pieszych, a nawet osiedlowe uliczki, to miejsca, po których młodzież powinna umieć się bezpiecznie poruszać. Przestrzeganie tych zasad może uratować życie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu czy motocyklista. Aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu musi on przestrzegać obowiązujące przepisy. Każdy rowerzysta, a także użytkownik hulajnogi elektrycznej uczestnicząc w ruchu drogowym posiada swoje prawa i obowiązki. Powyższe informacje przedstawiła sierż. szt. Beata Chmielowiec podczas spotkania z uczniami klas pierwszych technikum i szkoły branżowej I stopnia. Przedstawiciel Policji poruszył również temat cyberprzemocy, apelując do młodzieży o szacunek wizerunku własnego w sieci. W końcowej części spotkania przedstawiono zagrożenia związane z piciem alkoholu i używaniem substancji psychoaktywnych oraz paleniem tytoniu.

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • "Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł"  Leonardo da Vinci

            Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, ulepszanie opieki medycznej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, a także wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.

            Co robić, aby zachować zdrowie psychiczne? Zdrowie psychiczne to "stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek wykorzystuje swoje zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie wnieść wkład w życie danej wspólnoty". 

            Odkryj sens. Poczucie sensu tego, co robimy, a także życie w zgodzie z własnymi wartościami to potrzeby obecne w każdym z nas. Gdzie znaleźć zagubiony sens? Znajdź swoją pasję, zaangażuj się bardziej w życie rodzinne, utrzymuj kontakty towarzyskie i - najważniejsze - poświęć czas tylko dla siebie.

            Uśmiechaj się. Badania potwierdzają pozytywny wpływ uśmiechu na zadowolenie z pracy i życia. Człowiek uśmiechnięty jest bardziej odprężony i lepiej radzi sobie w sytuacjach trudnych. Bądź życzliwy dla innych, ale również dla siebie.

            Dbaj o siebie. To, w jakiej kondycji psychicznej jesteśmy zależy w dużej mierze od tego, jak traktujemy samych siebie. Upewnij się, że dbasz o higienę snu, odpowiedni odpoczynek oraz prawidłową dietę. Warto również zadbać o aktywność fizyczną, gdyż jak mówi stare przysłowie: "W zdrowym ciele zdrowy duch"!

          • Footballowa Werynia

          • Wczoraj w naszej szkole organizowany był Dzień Uśmiechu. Przerwy pełne muzyki, życzliwości, radości, poczucia wspólnoty obfitujące w przepiękne, szczere uśmiechy! Natomiast na lekcjach języka angielskiego gościł  brytyjski humor z Rowanem Atkinsonem, „szczęśliwe” idiomy oraz  tekst piosenki zespołu Westlife. Aktywność i pomysłowość uczniów była nieograniczona. Kolorowe ubrania, wspólne klasowe zdjęcia oraz selfie były ukoronowaniem tego szczególnego dnia. Nauczyciele zaś wspaniale integrowali się z wychowankami.  Zresztą – proszę zobaczyć samemu na nasze wspólne fotografie!  Pamiętajcie, że pogoda ducha, sympatia, wsparcie i zrozumienie może być przekazane przez jeden UŚMIECH!!! Życzę sobie i Wam dni pełnych uśmiechu!

          • Światowy Dzień Wegetarianizmu

          • 1 października już od ponad czterdziestu lat na całym świecie  odbywają się liczne wydarzenia promujące wegetarianizm m.in.: występy artystyczne, poczęstunki wegetariańskie, przedstawienia i happeningi. Do obchodów Światowego Dnia Wegetarianizmu przyłączyła się również społeczność naszej szkoły. W tym dniu uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami mieli możliwość wysłuchania prezentacji, z której mogli się dowiedzieć  jak i kiedy powstał Światowy Dzień Wegetarianizmu, jakie są odmiany diet wegetariańskich oraz jakie plusy i minusy może nieść ze sobą wegetariański sposób żywienia. Uczniowie klasy 3 kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali wegetariańskie dania.  Patrycja Tabaka z klasy 3z przedstawiła przykładowe jadłospisy dla poszczególnych diet wegetariańskich. Dla chętnych uczniów został zorganizowany krótki test wiedzy o wegetarianizmie. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas akademii z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.

          • Kajakiem po Roztoczu

          • W ostatni weekend września kolejny raz młodzież naszej szkoły przygotowała catering dla uczestników plenerowej imprezy Footballowa Kolbuszowa, która po raz drugi odbyła się w Weryni. Uczniowie klasy  trzeciej i czwartej wspólnie z nauczycielkami przygotowali stoisko ze zdrowymi, kolorowymi przekąskami. W rozgrywkach sportowych w piłce nożnej naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Marek Burek, Paweł Dec, Marcin Jachyra, Marcin Lewandowski, Mateusz Potocki i Mateusz Kardyś   (absolwent naszej szkoły). Przybyli goście częstowali się szotami warzywnymi z dipem koperkowym, koktajlami truskawkowo-bananowymi, truskawkowo-waniliowymi, sałatką owocową oraz kolorowymi koreczkami. Nasze stoisko jak zawsze cieszyło się zainteresowaniem, a owocowe przekąski prawie natychmiast znikały ze stołów.

          • Myślę, więc nie śmiecę

          • Pod takim hasłem przebiega dwudziesta ósma edycja akcji „Sprzątanie świata – Polska 2021”. Wydarzenie to jest wspólną lekcją poszanowania środowiska jak, również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Plastik jest wszędzie w  wodzie, którą spożywamy, w powietrzu którym oddychamy, a także w naszych ciałach. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki, woreczki i reklamówki foliowe oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej.
            Organizatorzy przypominają, że celem jest nie tylko sprzątanie, ale przede wszystkim nie śmiecenie i poprawna segregacja odpadów. Uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni wzorem lat ubiegłych czynnie włączyli się w organizowaną akcję. Zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki do segregacji odpadów, wyruszyli posprzątać teren wokół szkoły. Efektem kilkugodzinnej pracy naszych uczniów były worki pełne plastiku, szkła, papieru i innych odpadów. Zdaniem młodzieży akcja sprzątania świata jest interesującą lekcją wychowawczą oraz wartościowym sposobem realizacji wolontariatu.

          • Kajakiem po Roztoczu

          • Jak można pływać kajakiem? Okazało się, że tyłem do przodu, bokiem do tyłu lub tyłem do tyłu. Zanim nauczyliśmy się, że płyniemy wraz z nurtem rzeki czyli przodem do przodu to przeżyliśmy mnóstwo zabawnych sytuacji zderzeń z innym kajakiem lub z brzegiem.  Pogoda 10 września 2021 roku była piękna, nurt rzeki Wieprz bystry, humory wyśmienite, to i płynęło się wspaniale. Ekipa złożona z 28 uczniów naszej szkoły obrała trasę z” Obroczy„ do zalewu Rudka i Zwierzyńca aż do przystani „Bagno". Spływ kajakowy minął nam  błyskawicznie, dostarczył ciekawych przeżyć i pokazał jak wspaniale można spędzić czas na świeżym powietrzu.  Dlatego czekamy  na kolejne  wycieczki organizowana przez panią Małgorzatę. Do zobaczenia Roztocze. Ahoj  przygodo.

          • Współpraca z rodzicami

          • Pedagogizacja rodziców uczniow klas pierwszych przez pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej - psycholog Justynę Pomykałę (15.09.2021).

            Tematyka spotkania: 

            Psychologiczne aspekty roztropnego korzystania w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne.

          • Współpraca z Fundacją Serce w ramach działań wolontariackich.

          • Działania szkoły promujące zdrowie

          • 10 września został ustanowiony Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom, w celu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcia psychologicznego dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze. W tym dniu nagaśniamy, że samobójstwa są najczęstszą przyczyną zgonów, którym można zapobiec. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co 40 sekund ktoś próbuje odebrać sobie życie. W Polsce z powodu samobójstw ginie prawie 5200 osób rocznie, a na całym świecie ponad 700 tysięcy. 

            Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, bądź potrzebujesz wsparcia, a może chcesz komuś pomóc zajrzyj na stronę:

            Życie warte jest rozmowy

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie