• XIV Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy „Wirtualny świat”

     • Celem naszego konkursu jest:

      • zachęcenie młodzieży do rozwijania twórczości literackiej,
      • kształtowanie wrażliwości i wyrażania własnych uczuć oraz emocji,
      • nawiązanie współpracy z innymi szkołami w regionie,
      • pobudzenie młodych do współzawodnictwa, zdobywanie nowych doświadczeń,
      • zainspirowanie do szukania oryginalności,
      • zachęcenie do wyrażania własnego zdania, oceny, sądów,
      • dbałość o piękno i poprawność języka ojczystego,
      • promocja młodzieży z terenu powiatu kolbuszowskiego.

      Regulamin konkursu:

      • Konkurs ma charakter powiatowy i adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy: 6-8) i szkół ponadpodstawowych.
      • Prace powinny stanowić prezentację tekstu nigdzie dotąd niepublikowanego na temat „Wirtualny świat”. Może to być  wiersz  lub utwór pisany prozą w jednym egzemplarzu.
      • Objętość prac literackich pisanych prozą, w dowolnej formie literackiej, nie może przekraczać dwóch stron maszynopisu formatu A4.
      • Prace oceniać będzie specjalnie powołane przez organizatorów  jury.
      • Jury konkursu oceniać będzie oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość formy, kompozycję, poziom językowy pracy.
      • Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: katarzyna.wachowska@zswerynia.pl  (w tytule KONKURS LITERACKI) do 31 marca 2023 roku – (tj. piątek)
      • Pracę należy podpisać (wypełnia opiekun): imię i nazwisko uczestnika, wiek, klasa, adres e-mail, nazwa szkoły.

      FORMULARZ 

     • Półmetek 2023

     • W sobotę 4 lutego 2023 r. uczniowie klasy trzeciej Technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu, technik ekonomista oraz technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z uczniami klasy drugiej Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie kucharz oraz monter sieci i instalacji sanitarnych Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni świętowali połowę swojej edukacji w szkole ponadpodstawowej, czyli tzw. półmetek.
      Zabawa miała miejsce w Domu Weselnym ,,Zacisze”, który specjalnie na tę okoliczność został przystrojony w odcienie złota, zieleni, beżu i czerni. Królowały one nie tylko na stołach, ale także na ściance do zdjęć - chyba najmocniej obleganym miejscu na całej sali balowej. Zdjęcia wykonane przy niej to oprócz wspomnień, wspaniała pamiątka przeżytych chwil.
      Tego wieczoru z uczniami przybyli również wybrani rodzice, którzy we współpracy z wychowawcami czuwali nad tym, aby zabawa była w pełni bezpieczna i przebiegała w dobrej atmosferze.
      Taniec, zabawa, magia chwili...
      Uczniowie wraz z osobami towarzyszącymi bawili się w rytm doskonale wszystkim znanych przebojów muzycznych, popisując się tym samym swoimi umiejętnościami tanecznymi i wokalnymi. Mistrzów i mistrzyń parkietu nie brakowało! Istotą połowinek wszak, jest taniec, muzyka. śmiech i beztroska zabawa.
      Tego wieczoru o nauce nie myślał nikt. Wypełniła go szczera radość, rozmowy i to, co z czasów szkolnych zostaje w człowieku już na zawsze - przyjaźnie i czar wspomnień. Teraz pozostało odliczanie czasu do studniówki...


      Autorzy: Martyna Jagodzińska, Klaudia Sitarz, Weronika Fitał

     • Dookoła świata - Palestyna i Izrael

     • Kolejny już raz  (01.02.2023) zawitał do naszej szkoły wspaniały podróżnik Samuel Kempski z firmy "TRZASK",  który tym razem zabrał nas w podróż do Ziemi Świętej -  świętej dla trzech wielkich religii świata: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Fantastyczne zdjęcia i opowieści o kulturze, tradycji i mieszkańcach tego historycznego miejsca na bliskim wschodzie, przeniosły nas w niesamowity świat. Jak zawsze p. Samuel zabierał nas w niedostępne dla zwykłego turysty miejsca, pokazywał rzeczy o jakich się niejednemu nawet nie śniło i opowiadał tak, że każdy mógł poczuć się tak, jakby tam był.

      Poznaliśmy niezwykłe miasto - Jerozolimę, tygiel kultur i religii, w którym mieszają się tradycja i nowoczesność. Odwiedziliśmy miejsca opisane w Starym i Nowym Testamencie. Obszar dzisiejszego Izraela to również osobliwości przyrodnicze: depresja Morza Martwego, gorąca Pustynia Negev z niezwykłymi formami skalnymi, zatoka Akaba oraz wzgórza Dolnej i Górnej Galilei.  Krajobraz pogranicza izraelsko - palestyńskiego to także potężny mur oddzielający żyjące w konflikcie narody i wszechobecne wojsko kontrolujące wszystkich i wszystko. Mieszkańcy żyją tam w stałym zagrożeniu zamachami terrorystycznymi i toczącą się wojną.

      Cisza, skupienie i zainteresowanie uczniów jakie panowało jak zawsze podczas prezentacji, potwierdza, że zawsze warto wybrać się z podróżnikiem Samuelem dookoła świata. Nikomu z nas po skończonej 2 godzinnej prezentacji nie chciało się wracać na lekcje, gdyż chciałoby się p. Samuela słuchać i słuchać.

      Autorzy: Uczestnicy spotkania z opiekunem.

       

     • Awans do II etapu XVIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości

     • Miło nam poinformować że Szymon Zieliński  uczeń kl. 3ae w zawodzie technik ekonomista zakwalifikował się do II etapu XVII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.

      2 marca 2023 r. w Krakowie na Uniwersytecie Ekonomicznym  weźmie  udział w II etapie olimpiady na szczeblu okręgowym. Finaliści  spotkają się w Warszawie i powalczą o zwycięstwo w trzecim- centralnym etapie Olimpiady Przedsiębiorczości.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Autor: B.Bryk

     • Dzień Pozytywnego Myślenia

     • Większości ludzi pozytywne myślenie kojarzy się z życiem bez trosk i zmartwień. Pozytywne myślenie zakłada jednak, że na naszej drodze mogą pojawić się przeszkody, sytuacje niespodziewane czy porażki. Ważne jest, żeby sobie z nimi sprawnie radzić i wyciągać dobre wnioski.

      Jednym z najprostszych ćwiczeń pozytywnego myślenia jest już sam uśmiech na twarzy. Ludzie widzący, że jesteśmy osobą miłą w większości przypadków będą tacy sami wobec nas. Pogodna afirmacja świata jest jednym z filarów pozytywnego myślenia.

      Innym ciekawym ćwiczeniem, które warto od czasu do czasu wykonywać jest lista pozytywnych zdarzeń, które spotkały nas w ciągu dnia. Żyjąc w pośpiechu często nie dostrzegamy drobnych, miłych sytuacji. Dodając do siebie wieczorem te „małe rzeczy” może się okazać, że dzień, który uznaliśmy za średnio udany, obfitował w bardzo duży ładunek pozytywów.

      Dobrą praktyką, pomagającą nam wzmocnić pozytywny obraz samych siebie jest robienie bilansu naszych osiągnięć i porażek. Człowiek dużo łatwiej dostrzega swoje niepowodzenia niż sukcesy. Rzetelnie przygotowany bilans z np. ostatniego miesiąca potrafi nam pokazać, że jednak jesteśmy w stanie osiągać liczne sukcesy.

      Autor: I. Pogoda

     • Jesienne obrazy

     • Szkolne Koło Fotograficzne zaprasza na pokonkursową wystawę fotografii pt. „Jesienne obrazy”. To już trzecia wystawa fotografii wykonanych przez uczniów naszej szkoły zaprezentowanych w Szkolnej Galerii Sztuki Współczesnej.

      Do tej pory Szkolne Koło Fotograficzne zorganizowało konkursy pt. ,,Wiosenne obrazy" i ,,F.O.R. FOTO". Dostępność aparatu fotograficznego pozwala młodym fotografom znaleźć natchnienie w każdej chwili swojego spaceru, wyjazdu czy zatrzymania się tu i teraz. Konkurs  z jesiennym motywem przewodnim motywował uczniów ZSA-E do zapatrzenia się i fotografowania nastrojów, kolorów, zjawisk, ludzi, krajobrazów... . W konkursie wzięło udział 16 uczniów: Zuzanna Bajor, Gabriela Cisło, Agnieszka Dziewic, Krzysztof Gola,  Natalia Kołodziej, Małgorzata Konsur, Marcelina Kopeć, Wiktoria Ofiara, Amelia Ozga, Patrycja Ozga, Gabriela Skiba, Kinga Stępień, Patrycja Tabaka, Julia Trzcińska, Wiktoria Węglarz, Szymon Zieliński. Nagrodzonymi zostali: Zuzanna Bajor – I miejsce, Gabriela Cisło i Krzysztof Gola – 2 miejsce, Agnieszka Dziewic – 3 miejsce, Wiktoria Węglarz – wyróżnienie. Gratulujemy młodym adeptom sztuki fotografii i życzymy kolejnych sukcesów. Wernisaż wystawy fotograficznej uświetniły swoim występem: Karolina Sikora wykonując etiudę na skrzypce i Marcelina Kopeć wykonując piosenkę „Pocztówka z Beskidu”. Dziękujemy Zbigniewowi Bogacz - Dyrektorowi ZSA-E w Weryni za ufundowanie nagród i wszelką pomoc.Wyrazy wdzięczności składamy Bogusławie Sobowskiej-Rekut za pomoc w organizacji konkursu i wystawy. Wszystkie fotografie biorące udział w konkursie i wystawie można zobaczyć w filmowej prezentacji.

      „Dobra fotografia wymaga dobrego światła, a światło jest najlepsze podczas tzw. złotych godzin - tuż po wschodzie słońca i przed zachodem słońca, kiedy słońce jest nisko, nad horyzontem. W tym czasie światło jest ciepłe i miękkie. Jednak słońce jest także niżej w stosunku do horyzontu od jesieni aż do wiosny, co oznacza, że dobre warunki fotograficzne są także w ciągu dnia. Jesień to znakomita pora, aby fotografować pod słońce. Padające przez kolorowe liście światło to świetny pomysł na zbliżenia, służące utrwaleniu niezwykłej struktury liścia. Ujęcie promieni słońca zza pnia drzewa, prześwitujących przez kolorowe liście to klasyka jesiennych kadrów”. https://www.swiatobrazu.pl

      Autorzy: Katarzyna i Witold Cesarz

     • Studniówka 2023

     • Niech żyje Bal, bo to życie to bal jest nad bale...”  Agnieszka Osiecka

      14 stycznia 2023 roku w godzinach wieczornych rozpoczęła się studniówka uczniów klas czwartych z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni. Bal maturzystów zaczął się o godzinie 19.00 przemową dyrektora. Następnie uczniowie podziękowali dyrekcji oraz wychowawcom za trud włożony w edukację oraz udzielone wsparcie. Maturzyści zatańczyli poloneza, którego choreografię opracowała pani Donata Krogulec. W dalszej części studniówki uczniowie wraz z wychowawcami zrobili pamiątkowe zdjęcia, a wszystkim zgromadzonym podarowali pysznego torta. Po części oficjalnej nastąpiły zabawy i tańce, które trwały do białego rana. Nasza studniówka była wielkim i wspaniałym przeżyciem i na długo pozostanie w pamięci.

      Autorzy: Wiktoria Serafin, Wiktoria Rudna, Marcelina Serafin, Gabriela Świątek

     • Wyniki rekrutacji na wyjazd do Turcji

     • Ogłoszenie wyników rekrutacji do projektu MP Health Direct na wyjazd do Turcji:

      Lista osób zakwalifikowanych do mobilności do Turcji w ramach projektu MP Health Direct:

      1. Skóra Emilia
      2. Wargacka Natalia
      3. Karkut Aleksandra
      4. Rembisz Izabela
      5. Wrońska Kamila
      6. Dragan Emilia

      Lista osób rezerwowych do mobilności do Turcji w ramach projektu MP Health Direct:

      1. Piłat Emilia
      2. Borowiec Patrycja
      3. Tęcza Karolina
      4. Suszek Natalia

      Gratulujemy!!!


      Autor: Agnieszka Biestek

     •  Warsztaty w Instytucie Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego

     • Planowanie kariery i własnej ścieżki zawodowej wcale nie jest takie łatwe, jak by mogło się wydawać.     Swoje przygotowania do matury i przyszłych możliwości zawodowych powinniśmy rozpocząć już dziś, o czym utwierdziła nas wizyta na Uniwersytecie Rzeszowskim w Instytucie Ekonomii i finansów. Po raz pierwszy mogliśmy się poczuć jak prawdziwi studenci. Naszym przewodnikiem był dr Piotr Cyrek, który bardzo miło i gościnnie nas przyjął. Podczas naszej wizyty mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu. Dowiedzieliśmy się jak pracować w zespole oraz jak ważna jest odpowiedzialność biznesowa. Cenną informacją była również przedstawiona oferta edukacyjna kierunków Uniwersytetu oraz krótki przebieg rekrutacji na studia. W przerwie pomiędzy wykładami zostaliśmy poczęstowani smacznymi drożdżówkami. Na koniec nasz opiekun zabrał nas do studenckiej czytelni. Na pewno długo zapamiętamy ten wyjazd, który pozwolił nam zdobyć różnorodne doświadczenia i poczuć przedsmak życia studenta.

      Autor: Weronika Fitał

     • Cicho, cicho, bo Pan śpi...

     • Święta Bożego Narodzenia to czas miłości,  spokoju, i pojednania, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Są nierozerwalnie połączone z tradycją wystawiania jasełek. Ta piękna tradycja obecna jest w naszej szkole.  Społeczność szkolna po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami w wykonaniu zespołu Concordia. W jasełkach wzięli udział uczniowie klasy II et, uczniowie klas pierwszych, czwartych oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego pod kierunkiem p. Bogusławy Sobowskiej-Rekut. Mogliśmy również obejrzeć pokaz w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego Elite Dance. Po występie pan dyrektor złożył wszystkim świąteczne życzenia oraz wręczył dyplomy uczniom biorącym udział w organizowanych konkursach. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami zasiedli do wigilijnego stołu.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie