• Natalia wyróżniona w konkursie wojewódzkim

     • Z przyjemnością informujemy, że Natalia Wit 4z została wyróżniona w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS”. 

      Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny powiadomił, że w dniu 21 listopada 2022 r. konkurs został podsumowany. Komisja oceniła 293 prace, które napłynęły z 74 szkół województwa podkarpackiego.

      5 grudnia 2022 r. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie odbyło się uroczyste rozdanie nagród.

      Serdecznie gratulujemy!

      Autor: I.Pogoda

     • Wyjazd na lodowisko

     • W dniu 29.11.2022 roku uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę szkolną na lodowisko i do kina. Na początku liczna grupa „amatorów” pod opieką nauczycieli Wioletty Majewskiej i Witolda Cesarza wybrała się na lodowisko MOSiR w Dębicy. Uczniowie z radością doskonalili swoje umiejętności poruszania się po lodzie. Mimo, iż nie wszyscy byli ekspertami łyżwiarstwa szybko nabrali równowagi i jeździli całkiem nieźle. Choć nie obyło się  bez upadków, które zdarzały się nawet tym najlepszym, to po dwóch godzinach śmigali po lodzie całkiem nieźle. Natomiast zaraz po wyjściu z lodowiska uczniowie wybrali się do kina „Śnieżka”, także w Dębicy , gdzie mieli okazję obejrzeć film pt. „Johnny”, który opowiadał historię życia ks. Jana Kaczkowskiego. To wspaniała opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Duchowny angażuje młodych chłopców – twardych buntowników w pomoc śmiertelnie chorym ludziom. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Młodzież naszej szkoły oglądając film z pewnością poczuła poczucie humoru z jakim ksiądz podchodził niemalże do każdej, nawet najtrudniejszej, sprawy.

      Wycieczce towarzyszyła miła atmosfera, ale i poczucie humoru, wyjazd był udany a młodzież bardzo zadowolona.

      Autor: W.Majewska

     • 1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

     • Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV / AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz kampanie poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się z nią.

      Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.

      Na stronie internetowej Krajowego Centrum do Spraw HIV/AIDS pod adresem: aids.gov.pl znajdują się materiały poświęcone zagadnieniom związanym z HIV / AIDS.

      HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

      • 38 400 000 osób żyło z HIV;
      • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
      • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
      • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

      Autor: I.Pogoda

     • XIV Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny

     • Już po raz czternasty, uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni udowodnili, że zasady ortografii i poprawnej polszczyzny nie skrywają przed nimi żadnych tajemnic!W ostatni dzień listopada 2022 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego i Poprawnej Polszczyzny. Wzięło w nim udział  ponad trzydziestu  uczniów naszej szkoły. Najpierw pisali oni dyktando pt.,, Rozterki singli", a później    przystąpili do testu językowego. W starciu z licznymi pułapkami z zakresu ortografii, interpunkcji, frazeologii czy semantyki wszyscy poradzili sobie znakomicie, jednak zwycięski tytuł mógł zostać przyznany tylko jednej osobie.

      Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii roku szkolnego 2022/2023 otrzymała  Ewelina Sitarz z klasy 4bc!

      Wyniki XII Szkolnego Konkursu Ortograficznego i Poprawnej PolszczyznyNajwyższym poziomem znajomości ortografii wykazali się:

      I miejsce - Ewelina Sitarz

      II miejsce - Wiktoria Cholewa

      III miejsce - Krzysztof Gola

      Wyróżnienia: Anastazja Bieleń i Natalia Puzio

      Poprawną polszczyzną najlepiej posługują się:

      I miejsce - Hubert Micek

      II miejsce - Ewelina Sitarz

      III miejsce - Weronika Fitał

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

      Autor: K.Wachowska

     • „Tydzień Oszczędzania – pomoc na cztery łapy”

     • W dniach 24-31 października 2022 r. został zorganizowany „Tydzień Oszczędzania” w naszej szkole. Uczniowie ZSA-E z Weryni w ramach akcji zbierali środki pieniężne, dzięki którym zostały zakupione karmy oraz przysmaki dla zwierząt z ,,Przytuliska w Kolbuszowej”. W zbiórce środków pieniężnych wzięli udział uczniowie z następujących klas: 4 z, 3 aez, 2 et i 1et.
      Wszystkim biorącym udział w akcji – Dziękujemy za zaangażowanie oraz wielkie serce

      Autor: U.Szklarz - organizator przedsięwzięcia wraz z członkami Szkolnego Koła Przedsiębiorczości.

     • Dzień Maturzysty w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia

     • W dniu 24.11 klasa 4d miała okazję uczestniczyć w zorganizowanym po raz pierwszy przez Instytut Technologii Żywności i Żywienia Uniwersytetu Rzeszowskiego Dniu Maturzysty. Uczniowie uczestniczyli w wykładach o tematyce superżywności i manipulacji dietetycznych. Mieli także okazję zapoznać się z bardzo dobrze wyposażonym zapleczem dydaktyczno-badawczym kampusu Zalesie m.in.: Zakładem Produkcji Zwierzęcej i Oceny Produktów Drobiarskich, Zakładami Technologii  Mleczarstwa,  Warzyw i Owoców, Produktów Zbożowych.  Studenci wraz z opiekunami przygotowali dla uczniów szkół kształcących w zawodach związanych z  żywnością i żywieniem zdrowy poczęstunek oraz konkurs wiedzy o żywieniu. W trakcie Dnia Maturzysty odbyły się również  ciekawe  warsztaty, podczas których można było się przekonać m.in. czy jest się daltonistą smakowym i zapachowym, dokonać analizy składu ciała.

      Poniżej znajdują się opinie uczennic z klasy 4d o Dniu  Maturzysty.

      Dzień maturzysty na Uniwersytecie Rzeszowskim mogę uznać za udany!

      Dowiedziałam się wielu nowych i przydatnych rzeczy z wykładów m.in jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma żywność, którą spożywamy czy też o właściwościach zdrowotnych super-żywności. Wspólnie z klasą wzięliśmy udział w konkursie. Po wykładach mieliśmy możliwość udziału w różnych testach na których sprawdzaliśmy czy nie jesteśmy daltonistami smakowymi, po poznaniu jak dobrze działają nasze zmysły mieliśmy okazję zwiedzić uniwersytet, by zobaczyć jak wygląda tutejsze życie i nauka studentów. Z pobytu w tym miejscu miło wspominam także poczęstunek składający się ze zdrowych i wegetariańskich potraw które przygotowali tutejsi uczniowie. Anastazja Bieleń

      W dniu 24 listopada 2022 roku mieliśmy przyjemność uczestniczenia w dniu maturzysty w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia w Rzeszowie.
      Wysłuchaliśmy dwóch wykładów pt. ,,Dlaczego superżywność jest super?
      ,,Manipulacje dietetyczne.
      Dowiedzieliśmy się jak ważne składniki odżywcze i związki o działaniu prozdrowotnym posiadają niektóre produkty np. jagody acai, siemię lniane, aronia i spirulina.
      Kolejną ważną częścią naszego pobytu było zwiedzanie budynków dydaktyczno-naukowych m.in prezentacja hali przetwórstwa mleka, laboratorium analiz mleka oraz sesja warsztatowa, na której mieliśmy możliwość wykonania testu pt. ,,Czy jesteś daltonistą smakowym ?
      Cały pobyt w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia był bardzo interesujący i zachęcający do kształcenia się w przedstawionych kierunkach.  Magdalena Wiącek

      W dniu 24.11.22r. miałam okazję wybrać się na Uniwersytet Rzeszowski. Uczestniczyłam w wykładach, dzięki którym mogłam pogłębić swoją wiedzę na temat żywienia. Miałam możliwość zobaczyć jak przebiegają zajęcia praktyczne studentów i poznać wyposażenie technologiczne z którego korzystają. Była także możliwość skosztowania wyrobów przygotowanych przez studentów oraz mogłam wziąć udział w konkursie poprzez wypełnienie ankiety na temat żywienia. Natalia Mazur

     • Nasi zdolni uczniowie!

     • Współczesne media intrygują, dziwią, oburzają, jednak  często powodem takiego stanu rzeczy jest brak rzetelnej wiedzy o ich funkcjonowaniu, historii i ewolucji, strukturze i mechanizmach działania. Uniwersytet Warszawski pragnie wyjść naprzeciw temu zjawisku i zachęcić społeczeństwo, a zwłaszcza ludzi młodych, do zainteresowania się tym jednym z elementów otaczającej nas rzeczywistości. Efektem tego jest inicjatywa zorganizowania Olimpiady Wiedzy o Mediach, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz promocja edukacji medialnej.

      W kolejnej, bo IX już edycji tego wydarzenia wzięli udział uczniowie ZSA-E w Weryni: Agnieszka Dziewic i Szymon Zieliński, którym udało się przejść do następnego etapu. Żeby zakwalifikować się dalej musieli napisać pracę o mediach na jeden z wybranych tematów i wysłać ją do etapu okręgowego. Nad wszystkim czuwała ich polonistka pani Katarzyna Wachowska. Trzymamy za nich kciuki i życzymy dalszych sukcesów.

     • Turniej tenisa stołowego

     • 24.11.2022r. uczniowie z naszej  szkoły w składzie: Karol Zieliński, Bartosz Wójcicki, Mateusz Potocki, Kamil Mytych, Barbara Serafin, Natalia Puzio, Gabriela Mazur, Wiktoria Rząsa, Aneta Tylutka wzięli udział w powiatowych zawodach w tenisie stołowym w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Nasza drużyna męska zdobyła I miejsce, a drużyna damska III miejsce. 

      Autor: Wikoria Rząsa

     • Tydzień Edukacji Globalnej     • Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym.

      Jako uczniowie klas czwartych uczestniczyliśmy w tegorocznej akcji tworząc 12 osobową drużynę o nazwie EKO-czwartaki w ramach europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej, który  odbył się pod hasłem: “Solidarnie ponad granicami!”  od 15 do 17.11.2022 r.

      Tegoroczny festiwal rozpoczęliśmy od uczestnictwa  w trzech webinariach:

      • Środowisko przyrodnicze globalnie - Webinar poprowadziła Kasia Dytrych, podczas, którego poznaliśmy istotne i aktualne globalne wyzwania środowiskowe oraz jak możemy zadbać o środowisko lokalnie i globalnie.
      • Mroczny sekret Internetu -  Webinar poprowadziła Joanna Murzyn, podczas którego poznaliśmy  działania na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu rozwoju środowiska technologicznego na środowisko naturalne oraz człowieka. 
      • Aktywizm na rzecz migrantów i migrantek - Webinar poprowadziła Marysia Szuster poznaliśmy sposoby  niesienia pomocy ukraińskim młodym ludziom, którzy znaleźli się w nowej rzeczywistości.

      Natomiast drugiego i trzeciego dnia wykonaliśmy zadania na platformie Padlet:

      • Zadanie powitalne - przedstawienie drużyny,  
      • “Co wiecie o równości płci?” - QUIZ,
      • “Film przyrodniczy” - przedstawiający otoczenie naszej szkoły, 
      • “Gatunki inwazyjne” - przedstawienie wybranej rośliny inwazyjnej,
      • Zadanie końcowe - plakat pt. “Szkoła ponad granicami” .

      Na zakończenie uczestniczyliśmy we wspólnym spotkaniu online  "Świat w szkole, szkoła w świecie" z uczestnikami ze 160 szkół w Polsce, które prowadził Michał Augustyn z Ameryki Południowej twórca zrównoważonych ekosystemów ogrodu społecznościowego Motyka, Słońce, Solatorium oraz mikrouzdrowiska na osiedlu Jazdów.  Podczas spotkania wymieniliśmy się doświadczeniami w realizacji ekologicznych projektów ciekawych rozwiązań i kreatywnego podejmowania działań w trosce o jakość naszego środowiska przyrodniczego. 

      Postaramy się czynnie działać w tym zakresie by uświadomić innym, że nasza planeta jest zagrożona. 

      Autorzy: Uczestnicy projektu

     • Słodkie warsztaty

     • W drugiej połowie listopada naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. W szkolnej stołówce wszyscy uczestnicy warsztatów poczuli zapach Świąt Bożego Narodzenia, a to wszystko za sprawą pierników przygotowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Nasi uczniowie pokazali dzieciom jak kreatywne można udekorować świąteczne wypieki. Po lukrowaniu przyszedł czas coś zdrowszego. Uczniowie kroili owoce przygotowując pyszną, kolorową sałatkę. A to nie koniec piernikowego szaleństwa !!! Już wkrótce 6 grudnia odbędzie się dla naszych uczniów coroczny Mikołajkowy maraton pierników.

      Autor: A.Tęcza

       

     • XIV Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny

     • Informujemy, że  30 listopada  br. (w środę) na czwartej godzinie lekcyjnej w sali nr 17 odbędzie się Szkolny Konkurs Ortograficzny i Poprawnej Polszczyzny. Zapisy dwuosobowych reprezentacji klas można dokonać u nauczyciela polonisty do końca tego tygodnia. Zapraszamy!

      Autor: K.Wachowska

     • Lekcje carvingu

     • W listopadzie uczniowie klasy I w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych poznali historię Nang Noppamart, kobiety, która zapoczątkowała na świecie sztukę carvingu. Nasza młodzież miała okazję poznać zasady carvingu, a dzięki  temu, że o tej porze roku jest dużo warzyw i owoców mogli sami nauczyć się sztuki wykonania kwiatów, liści i kompozycji.

      Autor: A. Tęcza, B. Sobowska-Rekut

     • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

     • Jak co roku w naszej szkole organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Tym razem odbywał się on w dniach od 14-18 listopada. Podczas tego tygodnia odwiedziło nas wielu przedsiębiorców z terenu Powiatu Kolbuszowskiego. Była to idealna okazja, aby dowiedzieć się jak  założyć własną firmę, jakie są prawa konsumenta lub czy warto udać się na studia. Są to z pewnością informacje, które będą przydatne po ukończeniu szkoły. Dzięki uczestnictwu w tych warsztatach, wykładach i spotkaniach, zdobyliśmy nowe informacje oraz poszerzyliśmy naszą wiedzę, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. 

      A oto przedstawiciele różnych firm, którzy do nas przybyli: Panie Joanna Wyka  oraz Joanna Wójcicka - pracownice Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, Pan Kazimierz Pierzchała - przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia S.A. w Kolbuszowej, Powiatowy Rzecznik Konsumentów - pan Jan Wlazło. Równie miło było nam gościć w szkole panie Izabelę Karkut i Dorotę Ulijasz-Bajor z Urzędu Pracy w Kolbuszowej. Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie klas czwartych - kończących naukę w Technikum. Niezwykle rzeczowe i przydatne wykłady przeprowadziły pani Bogumiła Lenart- pracownik Banku PKO S.A, pani Joanna Rzeszut - pracownik Banku Spółdzielczego oddział w Dzikowcu, absolwentka naszej szkoły oraz pani Bożena Olszowy pracownik  Banku Spółdzielczego oddział w  Kolbuszowej.

      Dyrekcja wraz z organizatorami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękują zaproszonym gościom za ciekawie przeprowadzone zajęcia praktyczne oraz za przekazaną wiedzę uczniom Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. 

      Autor: Katarzyna Gola

     • Od tabliczki do audiobooka

     • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczennice Wiktoria Węglarz i Gabriela Flis przygotowały prezentację pt. Od tabliczki do audiobooka, w której przybliżyły powstanie książki od starożytności do współczesności.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie