• Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci

     • Tysiące dzieci w Polsce doświadcza przemocy. Każdego dnia są bite, maltretowane, poniżane, wykorzystywane seksualnie… Same nie mogą się obronić. W związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci przypominamy, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci. Zawsze.

      Rok temu Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła Telefon Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. Dzwoniąc pod ten numer, możemy w sposób anonimowy porozmawiać o niepokojących sytuacjach, których jesteśmy świadkami i poradzić się, jak reagować

      Najnowsze opublikowane badania dotyczące zjawiska przemocy są przerażające. Wynika z nich, że w czasie pandemii (od połowy marca do końca czerwca 2020 roku):
      27% dzieci i młodzieży doświadczyło co najmniej jednej z 12 badanych form krzywdzenia
      - co dziesiąte dziecko (11%) doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej
      - 10% doświadczyło wykorzystywania seksualnego 
      - 1 dziecko na 11
       przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji.

      Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

      Autor: I.Pogoda 

     • Światowy Dzień Rzucania Palenia

     • Światowy Dzień Rzucania Palenia ma już ponad 30-letnią tradycję. Jego celem jest:

       zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów;

      → zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na tzw. „bierne” palenie.

      Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

      Pamiętajmy, że:

      Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo,że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

      http://jakrzucicpalenie.pl

      Autorzy: I.Piłat, I.Pogoda
      źródło: www.gov.pl. www. jakrzucicpalenie.pl

       

     • Książka na weekend

     • Nowa książka autorki bestsellera Bóg nigdy nie mruga, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Tym razem Regina Brett dzieli się z nami opowieściami o tym, że szczęście zależy od nas samych – naszych wyborów i decyzji, które najczęściej nie są aż tak trudne, jak się z pozoru wydają. A każda próba zmiany świata wokół siebie na lepsze sprawia, że dokonujemy cudów. Cudów, które są osiągalne dla każdego z nas. Codziennie. Regina Brett nie stawia przed swoimi czytelnikami zadania ponad ich miarę. Niezależnie od tego, czy humorystycznie, czy refleksyjnie, zawsze pisze z niezachwianą wiarą w człowieka, w dobro, które w nim tkwi i które sprawia, że niemożliwe staje możliwe. Jesteś cudem to zbiór inspirujących lekcji o tym, jak niewiele trzeba, by zmienić coś na lepsze. To 50 felietonów, które obudzą w czytelniku natchnienie. Choć każdy z nich to zupełnie inna historia, zebrane razem tworzą przewodnik pomagający dostrzec i docenić siłę zmian na lepsze – małych cudów. Regina Brett pisze od 1986 roku. Za felietony drukowane na łamach największej gazety w Ohio, „The Plain Dealer”, otrzymała wiele krajowych i stanowych nagród. Była też dwukrotnie nominowana do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu. Jej ostatnia książka, Bóg nigdy nie mruga, trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”. Regina Brett prowadzi swój własny talk-show oraz stale wspomaga organizacje non profit.

      Po książkę zapraszam do biblioteki szkolnej.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

      Źródło: Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym - Regina Brett | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

       

     • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

     • 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. 

      Celem Dnia Tolerancji jest:

      → uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;

      → przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;

      → kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;

      → odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji;

      → zmobilizowanie opinii publicznej w temacie tolerancji i informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji;

      → wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.

      Autor: I. Pogoda

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Wolność, wolność

      Odbyła się  wspólna lekcja historii. Spotykaliśmy się 10 listopada z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
      Był rok 1918 11 listopada po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd. Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. Zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu 10 listopada przybył do Warszawy. 11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został naczelnikiem państwa. 
      Józef Piłsudski to mąż stanu, naczelnik państwa i pierwszy marszałek Polski – głównodowodzący polskimi wojskami w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W tych przepojonych anarchią i niepewnością chwilach Józef Piłsudski był jedynym możliwym kandydatem na przywódcę państwa. Jego przyjazd do kraju i Warszawy stanowił nowe otwarcie.
      Tysiąc lat walk, wojen, upadania i wstawania z kolan. I na koniec wracamy niemalże do punktu wyjścia. Znikaliśmy z mapy tyle razy, że to aż cud, że istniejemy. Nie zawsze na naszej ziemi mogła też rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało – czerwona flaga. Pod koniec XVIII wieku trzy państwa – Prusy, Rosja i Austria dokonały rozbiorów i Polska na 123 lata znikła z mapy Europy, zakuta w łańcuch niewoli. Zaborcy z wielka siłą zaczęli zniemczać i rusyfikować Polaków. W tej sytuacji każdy dom musiał być twierdzą polskości. Rodzice dbali by dzieci mówiły po polsku, znały polską historię i przestrzegały polskich obyczajów. Uczono je miłości do Ojczyzny i szacunku do bohaterów narodowych. Ale, taka jest natura Polaka, że bez wolności trudno mu żyć!
            Tylko konflikt zbrojny pomiędzy zaborcami dawał nam szansę na odzyskanie niepodległości. I stało się! 28 lipca 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Przez wówczas żyjących była nazywana Wielką Wojną, przy czym określenie to dotyczyło zarówno zaangażowanych w nią ludzi oraz środków, jak i ogromu spustoszeń, których dokonała głównie w Europie. Obok Francji głównym teatrem działań były ziemie polskie. Do wojsk państw zaborczych wcielono 3,5 mln. polaków. Spośród nich 1,4 mln trafiło do armii austriackiej; 1,2 mln do armii rosyjskiej i 800 tys. do armii niemieckiej. W czasie tej wojny zginęło pół miliona rodaków.
      Front wojenny przebiegał wtedy wzdłuż rzeki San od Przemyśla do Sandomierza. W efekcie bitew, na terenach nad Sanem pozostały groby setek tysięcy zabitych żołnierzy obu armii, ludności cywilnej. Przebieg tej wojny zapisały w swojej kronice siostry Dominikanki z Bielin, a odczytali zapisy uczniowie.
      Po stu latach  od tamtej Wielkiej Wojny trwa wojna w Ukrainie. Niewiele się zmieniło, wróg i metody są takie same. ,,Skutki wojny okropne. Tu i tam słychać, ten zabity, ten ranny w szpitalu, inni wzięci do niewoli, brak żywności, odzienia, paszy. Wszędzie łuny pożarów. Ludzie uciekają do lasu. Ludziom zabierali prawie wszystko. Tryumf Moskali. We dworze się rozlokowali, do ludzi mówili: ”wy nasi a my wasi”
      Kolejny raz walki nad Sanem prowadzone były w maju i czerwcu 1915 r. po sukcesie pod Gorlicami. Bitwie w której wojskom niemieckim i austro-węgierskim udało się przełamać front rosyjski.
      Na akademii doskonale spisał się zespół Concordia. Na skrzypcach Polskie drogi Janusza Walczaka zagrała Karolina Sikora. Zaśpiewano My, Pierwsza Brygada, Biały krzyż, Powstanę, Miasto i Pytasz mnie. Wydarzenia z tamtych lat przypomnieli też gazeciarze.
      Do zebranych przemówił Józef Piłsudski (Martyna jagodzińska)
      ,,Obywatele! Dzisiejszy dzień jest dniem historycznym, niezapomnianym, triumfalnym. JESTEŚMY WOLNI! Jesteśmy panami siebie".
      Niebywały entuzjazm naszych przodków udzielił się również i nam , inspirując nas do działania oraz budząc radość z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. 

      Autor: S. Olszówka

     • Zawody w piłce ręcznej

     • 09.11.2022 w Szkole Podstawowej w Cmolasie, po dwóch latach pandemii odbyły się powiatowe zawody piłki ręcznej, w której wzięły udział grupy męskie i damskie ze szkół ponadpodstawowych. Zawody przebiegały w dobrej atmosferze, pomimo zaciętej rywalizacji. Chociaż dla wielu z nas był to jeden z pierwszych kontaktów z tym sportem, to każdy walczył do samego końca z hartem ducha. Nasza drużyna zarówno męska jak i żeńska zdobyła III miejsce. Dzięki zawodom doświadczyliśmy czym jest współzawodnictwo i poczuliśmy walki.

      Autor: Gabriela Flis

     • Wycieczka do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej

     • Ten kto wyśmienicie gotuje, znajdzie przyjaciół wszędzie i poradzi sobie w każdych okolicznościach życiowych. Znając tę prostą prawdę nasi „mistrzowie patelni” z klasy IIaz, pod opieką pani Marzeny Borkowskiej uczestniczyli wczoraj (09.11.2022 r.) w wycieczce do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej. Naszym celem było przeprowadzenie warsztatów gastronomicznych dla podopiecznych tej instytucji. Najpierw zwiedziliśmy ośrodek pod opieką pani Elżbiety Wołosz. Zachwyciła nas sala dydaktyczna terapii zajęciowej, gdyż na jej ścianach zawieszone zostały przepiękne prace wychowanków. Duże wrażenie sprawiła na nas kuchnia- doskonale wyposażona, przestronna, zadbana i niezwykle czysta. W niej właśnie wraz z osobami niepełnosprawnymi przygotowaliśmy przepyszne mini drożdżóweczki-cynamonki, bardzo zdrowe i smaczne koktajle owocowe oraz deserki, czyli ptasie mleczko z frużeliną truskawkową. Nasze wspólne gotowanie smakowało wszystkim więc rozstawaliśmy się w doskonałych humorach. Na zakończenie Martyna i Alicja narysowały logo naszej szkoły na ścianie pamiątkowej Ośrodka.

      Autor: Andrzej Marut

     • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

     • Uwaga! Uwaga!
      Członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości zapraszają wszystkich uczniów do udziału w programie Otwarta Firma. Będziecie mieli doskonałą okazję, by rozwijać ekonomiczną pasję oraz nauczycie się właściwie planować własną ścieżkę edukacyjną. Wszystko to za sprawą „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości”, który odbędzie się w Polsce w dniach 14-18 listopada tego roku. Z tej okazji w ZSA- E w Weryni czekają Was spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, ludźmi biznesu i pasjonatami ekonomii.

      Zapraszamy!

      Autor: P.Serafin

     • Akcja Mikołajkowa dla Hospicjum

     • Dołącz do akcji organizowanej w ZSA-E w Weryni! Każdy uczeń, który wspomoże fundaję otrzyma 20 punktów dodatnich.

      Lista potrzebnych rzeczy dla Podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

      Domowe Hospicjum i Oddział Stacjonarny dla Dzieci

      Pieluchy zapinane na rzepy - SENI XS (0), S (1), M (2), L (3)– pieluchy dla młodzieży (dorosłych);

      Podkłady SENI 60x90 cm;

      Chusteczki nawilżane;

      Mleko NAN 1;

      Mleko Bebiko 4R;

      Mleko Bebiko 4 Junior;

      Nutridrink 125 ml różne smaki; 

      Bebilon Nutrton 135 g

      Mleko NAN 2, 3, 4;

      Mleko NAN HA1, HA2,HA3;

      BEBIKO AR;

      SINLAC;

      Mleko NAN A.R.;

      Rękawiczki winylowe, nitrylowe;

      Zabawki interaktywne, misie grające, szumiące,  edukacyjne, lalki, autka;

      Ubrania dla dziewczynek i chłopców: koszulki z długim rękawem, spodnie, bluzy rozmiary 122- 128, 134- 140, 146- 152, 158- 164, 170- 176;

      Piżamy, spodnie dresowe, koszulki – rozmiary S,M,L,XL;

      Ubrania chłopięce: koszulki i bluzy z długim rękawem – rozmiary 86,92, 98

      Karty podarunkowe do sklepów obuwniczych i odzieżowych dla dzieci i młodzieży

      Pianki do mycia SENI;

      Płatki kosmetyczne – duże, patyczki do uszu

      Pampersy na rzep rozmiary 3,4,5,6

      Maść z vit. A, tormentiol, maści pielęgnacyjne, alantan, bepanthen

      Emolienty, balsamy do ciała, żele np. Bioderma, Eloderm, Emolium, Oilatum

      Płyn pod prysznic, płyn do kąpieli;

      Szampony dla dzieci i nastolatków;

      Odżywki do włosów, spra`y do rozczesywania;

      Szczotki do włosów, grzebienie;

      Dezodoranty w spray`u dla chłopców i dziewczyn;

      Octanisept, skinsept;

      Kremy do rąk;

      Maszynki do golenia jednorazowe;

      Maszynka do golenia elektryczna;

      Maszynka do włosów;

      Suszarki do włosów

      Pościel dziecięca bawełniana , prześcieradło 100x 135

      Pościel bawełniana 100%  140x 200, 160x 200;

      Prześcieradło na gruby materac wysokość 20 cm;

      Suszarka rozkładana do bielizny,

      Żelazko,

      Deska do prasowania,

      Tabletki do zmywarki, płyn do nabłyszczania

      Proszek do prania, antybakteryjny Septon

      Środki czystości: płyn do naczyń, płyn do szyb, odświeżacze powietrza, mleczko do czyszczenia, spray do mebli, płyn do podłóg

      drukarka kolorowa nowa;

      Teczki A4, karteczki samoprzylepne, długopisy

      Zeszyty A4

      Pędzle do farb;

      Duże nożyczki;

      Kalendarze na 2023 r. książkowe, wiszące;

      Naklejki wielokrotnego użytku;

      Ozdoby do włosów;

      Projektor gwiazd;

      Bidony;

      Stół piknikowy rozkładany 180x80 cm;

      Krzesła składane piknikowe;

      Radiomagnetofon;

      Słuchawki bezprzewodowe;

      pendrive;

      długopisy niebieskie;

      papier ksero;

      korektory

       

      Kuchnia dla Dzieci

      Mleko UHT

      Olej

      Mąka

      Woda mineralna 0,5l

      Soki owocowe 100%

      Suszone owoce

      Ketchup, Majonez, Musztarda;

      Pomidory w puszce, przecier pomidorowy;

      Marmolady, dżemy;

      Syropy owocowe

      Kukurydza, groszek konserwowy

      Paluszki, precle, krakersy, chipsy, mieszanka studencka, itp.

      Pieczywo chrupkie, wafle ryżowe;

      Ocet;

      Nutella, masło orzechowe;

      Słodycze;

      Chrupki kukurydziane;

      Śmietanka 30% UHT;

      Biszkopty, herbatniki;

      Kasza (jaglana, jęczmienna, gryczana, manna);

      Deserki gerber, musy owocowe, kaszki bobovita;

      Ciasteczka owsiane;

      Miód, cukier, sól;

      Suszone warzywa;

      Muesli, płatki owsiane;

      Płatki śniadaniowe;

      Kakao do mleka;

      Konserwy rybne (tuńczyk, makrela), Konserwy mięsne, Pasztet;

      Folia spożywcza, folia aluminiowa, woreczki śniadaniowe, papier do pieczenia;

      Oliwki;

      Owoce w puszce;

      Cukier waniliowy;

      Kawa ziarnista

       

      Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna „Tęczowy Domek”

      Torebki dla dziewczynek;

      Kosmetyczki;

      Kosmetyki damskie i męskie;

      Lampki nocne;

      Samochody (małe, duże, elektryczne na pilota, duże do jeżdżenia przez dzieci);

      Klocki LEGO;

      Karty LEGO Ninjago;

      Karty Pokemon;

      Zestaw kluczy samochodowych do zabawy;

      Książeczki terapeutyczne i obrazkowe, m.in. o korzystaniu z nocnika;

      Mata sensoryczna;

      Zabawki sensoryczne;

      Wózki dla lalek;

      Lalki z przyborami, do przytulania, bobasy;

      Tablica sensoryczna manipulacyjna;

      Plakaty na ścianę / obrazki (samochody, deskorolki, krajobrazy, bajkowe itd.);

      Namioty 6 osobowe;

      Mata do tańca;

      Piasek kinetyczny;

      Mini gokarty;

      Skrzynki zamykane na klucz (na dziecięce skarby);

      Dywaniki pod łóżko;

      Maskotki SONIC, LEGO;

      Liczydła;

      Zabawki interaktywne np. hula-kula;

      Krzesełko do karmienia dzieci

      Lodówka  na leki wysokość ok. 50 cm

     • Kuchnia dietetyczna

     • i 8 listopada członkowie Szkolnego Klubu Pasjonatów Sztuki Kulinarnej uczestniczyli w szkoleniu pod nazwą Słodka i słona kuchnia dietetyczna. Głównym celem organizacji imprezy było nabycie nowych umiejętności zawodowych dotyczących sporządzania potraw słodkich i słonych typu free sugar, free gluten, free lactose. Uczniowie uczyli się aranżacji tego typu potraw, rozwijali swoje pasje i zainteresowania kulinarne. Podczas sporządzania tego typu potraw uczniowie mieli możliwość testowania nowych surowców i produktów, których na co dzień nie używają w domach. Wymienione surowce były pozbawione sacharozy, laktozy oraz glutenu, dlatego zupełnie inaczej sporządzało się potrawy z takich produktów, ponieważ  mają inne właściwości jeżeli chodzi o plastyczność, elastyczność, kruchość oraz słodycz. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja przygotowanych potraw. A poniżej podajemy propozycje przepisów, być może kogoś zainspirują do testowania nowych produktów.

      Czekoladowe brownie z mango

      Składniki:

      150 g masła bez laktozy
      150 g gorzkiej czekolady bez cukru
      1 mleczna czekolada bez cukru
      2 jajka
      190 g ksylitolu
      100 g mieszanki bezglutenowej
      Szczypta soli , papier do pieczenia

      Wykonanie:

      Masło rozpuścić w łaźni i czekoladą gorzką i ostudzić. Napowietrzyć jajka z ksylitolem. Do masy jajecznej dać przestudzoną czekoladę z masłem, wymieszać dodać szczyptę soli i mąkę, wymieszać na małych obrotach. Piec w temperaturze 160-170 stopn9i C przez około 30-35 minut, udekorować roztopioną czekoladą i mango.

       

      Pasta z awokado: domowe guacamole do kanapek

      Składniki:

      3 bardzo dojrzałe awokado  (miękkie)
      4 ząbki czosnku 
      4 łyżki oliwy z oliwek 
      sok z 1 limonki
      szczypta pieprzu mielonego
      szczypta papryki chili
      pieczywo bezglutenowe

       Wykonanie:

      Awokado parzymy wrzątkiem, przekrawamy na pół i wydrążamy środek łyżeczką. Przekładamy do miski i ugniatamy widelcem. Dodajemy starty na tarce czosnek, oliwę oraz sok z limonki. Całość doprawiamy chili, pieprzem i solą.

      Autor: A. Tęcza, A. Fitał, W. Majewska

       

     • Inauguracja współpracy w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni

     • 27 października 2022 r. w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni odbył się wykład inaugurujący realizację założeń umowy o współpracy Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego z tą szkołą.

      Zamierzeniami umowy jest rozwijanie pod patronatem Uniwersytetu Rzeszowskiego uzdolnień i zainteresowań uczniów z zakresu ekonomii i finansów, w tym współpraca w zakresie organizacji konferencji naukowych, wykładów otwartych, seminariów, prelekcji i innych form dydaktycznych.

      Realizując ten aspekt umowy dr Piotr Cyrek przeprowadził wykład na temat „Planowanie kariery w kontekście uzyskiwania satysfakcjonujących dochodów”. Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów do spraw współpracy ze szkołami średnimi omawiał z młodzieżą opcje edukacyjne, które przybliżają do osiągnięcia aspiracji zawodowych młodych adeptów ekonomii i finansów. Spotkanie było także okazją do prezentacji oferty edukacyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego i rozmowy o możliwościach kontynuowania nauki na poziomie akademickim.

      W części spotkania z Dyrekcją i Kadrą szkoły omawiano bieżące kwestie związane z rozwojem szkoły i dalszymi działaniami, które podejmowane będą w ramach współpracy.

      Serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie, a młodzieży za zaangażowanie w żywą dyskusję.

      Autor: dr Piotr Cyrek

     • Szkolny Klub Przedsiebiorczości

     • Oto członkowie SKP w roku szkolnym  2022/23

      Szkolny Klub Przedsiębiorczości jest innowacyjną metodą zainteresowania uczniów tematyką ekonomiczno-finansową. Działa w naszej szkole od 2009 r. Procedura wyglądała następująco: najpierw nauczyciele opiekunowie Klubu przeszli serię szkoleń i warsztatów organizowanych przez Narodowy Bank Polski i Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości; następnie wstąpili do Klubu Nauczycieli Przedsiębiorczych działającego przy NBP i założyli w szkole SKP.
      Klub realizuje projekty edukacyjne  proponowane przez Narodowy Bank Polski oraz Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, a także projekty własnego autorstwa i  inne kreatywne przedsięwzięcia ekonomiczne.
      Od kolegów i koleżanek wiemy, że Klub umożliwia zaangażowanie się w szeroką gamę różnorodnych działań. Oto niektóre z nich: Światowy Tydzień Przedsiębiorczości,   Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo,  szkolne gry ekonomiczne, konkursy na prace pisemne, konkursy i olimpiady przedmiotowo-tematyczne, warsztaty z ciekawymi ludźmi ze świata biznesu, warsztaty szkoleniowe on-line organizowane przez NBP, wyjścia na zajęcia do zakładów pracy (np. w ramach Dnia Przedsiębiorczości), organizowanie imprez tematycznych na terenie szkoły np. Tygodnia Oszczędzania. Jest nauka ale też  dużo świetnej zabawy i wiele pozytywnych emocji podczas realizacji przedsięwzięć.  W szkole organizowane są spotkania z absolwentami prowadzącymi własne biznesy. Co ciekawe, członkowie Klubu angażują się również w wolontariat. My zaangażowaliśmy się w działania, bo chcemy rozwijać kreatywność i przedsiębiorczość jak również swoje pasje i zainteresowania.


      Opiekunowie: B.Bryk, E.Serafin

      Autor: Wiktoria Rząsa, Aneta Tylutka

     • Stypendia Powiatu Kolbuszowskiego

     • W Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej  podczas sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego 27 października 2022 r. wręczone zostały Stypendia dla Najlepszych Uczniów. Stypendia trafiły do najbardziej uzdolnionych uczniów mających bardzo dobre wyniki w nauce, laureatów olimpiad czy finalistów konkursów.
       

      Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych było aż 5 uczniów naszej szkoły.


      1. Snopek Agata  uczennica kl. 4bc  technikum zawód technik ekonomista.
      2. Ozga Patrycja  uczennica kl. 4bc technikum zawód technik ekonomista.
      3. Jagodzińska Martyna uczennica kl. 3aez technikum zawód technik ekonomista.
      4. Sitarz Klaudia  uczennica kl. 3aez technikum zawód technik ekonomista.
      5. Zieliński Szymon uczeń kl. 3aez technikum zawód technik ekonomista.


      Stypendia oraz gratulacje dla uzdolnionej młodzieży i ich rodziców przekazał Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś.


      Gratulujemy wszystkim stypendystom oraz życzymy dalszych sukcesów!

      Autor: Beata Bryk
      fot. B. Żarkowska

     • Patronat honorowy Politechniki Rzeszowskiej

     • Troska o jak najwyższą jakość kształcenie oraz dobro uczniów skłania do szukania współpracy w środowisku akademickim i naukowym. W imieniu Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni w dniu 20.10.2022 r. dyrektor  Zbigniew Bogacz podpisał porozumienie o współpracy z Politechniką Rzeszowską. Głównym celem współpracy jest objęcie patronatem honorowym nowego kierunku kształcenia w ZSA-E technik eksploatacji portów i terminali. Dokumenty podpisane zostały przez rektora Politechniki Rzeszowskiej  prof. dr hab. inż. Piotra Koszelnika, dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adama Marcińca, prof. Politechniki Rzeszowskiej. Mamy nadzieję na wspaniałą i owocną współpracę.

       Autor: U.Szklarz                                                                                                  

      Autor zdjęć: fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska

       

       

       

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
  • Logowanie