• Początek „Tradycyjnego sadu”

     • Dobiegła końca nasza przygoda z „Tradycyjnym sadem” - oczywiście na ten rok. Pomimo przeciwności losu nie poddaliśmy się. Przejście na zdalne nauczanie, niesprzyjająca deszczowa pogoda przez połowę września i początek października nie pomagały w realizacji planów. Jednak dla ogrodnika nie ma rzeczy niemożliwych! Wykonaliśmy plan związany z założeniem i posadzeniem drzew owocowych, a konkretnie śliw. To bardzo pożyteczne i smaczne zadanie konkursu, organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Możemy się pochwalić pierwszymi drzewami owocowymi. I nie jest to nasze ostatnie słowo!

      Zobaczcie nasze zmagania i efekt ciężkiej pracy.

      Autor: Agnieszka Puzio-Jędruszewska
      29.10.2020

     • Konkurs plastyczny

     • 1. Ogłaszamy Szkolny Konkurs Plastyczny "Żyję świadomie".

      2. Cele konkursu:

      • popularyzacja zasad zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i zachowań ryzykownych,
      • zwrócenie uwagi na problem nowych narkotyków i wynikających z nich konsekwencji zdrowotnych i prawnych,
      • kształtowanie pozytywnych wzorców,
      • poszerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu problematyki HIV/AIDS (w tym: sytuacji  epidemiologicznej   w zakresie zakażeń HIV /AIDS, źródeł i dróg szerzenia się wirusa HIV, bezpiecznych  zachowań),
      • kształtowanie  właściwych postaw młodzieży w stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

      3.  Do konkursu można zgłaszać:

      • prace wykonane tylko indywidualnie,
      • w technikach: malarstwo, rysunek, grafika i  in.,
      • format prac:  A2 lub A3,
      • prace wykonane na planszach (papier lub karton).

      4.  Każda praca  musi zostać opatrzona informacją  zawierającą  następujące dane na odwrocie:

      • imię i nazwisko uczestnika, klasa,
      • nazwę i adres szkoły z numerem  telefonu,
      • imię i nazwisko nauczyciela -  opiekuna, 
      • do pracy należy dołączyć wypełnioną, właściwą dla swojego wieku zgodę (wzór poniżej do pobrania, można napisać odręcznie).

      5. Gotowe plakaty należy składać do sekretariatu: w terminie do 10 listopada br. do godziny 12:00.

      6. Każdy uczestnik konkursu szkolnego otrzyma dyplom oraz 10 punktów dodatnich.

      7. Najciekawsze prace spełniające kryteria zostaną przesłane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie i wezmą udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Porozmawiajmy o AIDS i uzależnieniach". Uczestnicy otrzymają dodatkowo 10-20 punktów dodatnich. Ponadto dla 10 laureatów i 10 wyróżnionych w konkursie wojewódzkim przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

      Zgoda-uczestnika-niepelnoletniego-POUIA-2020.pdf

      Zgoda-uczestnika-pelnoletniego-POUIA-2020.pdf 

      Na zdjęciach prace naszych uczennic (obecnie absolwentek) wyróżnione w wojewódzkim konkursie w ubiegłym roku.

      Autor: Iwona Pogoda
      29.10.2020

     • „Świętość nie jest przywilejem tylko niektórych, jest darem dla wszystkich...”

     • Nie ma takiego drugiego święta w roku liturgicznym, kiedy w jednej uroczystości czcimy Wszystkich Świętych. Kościół święty każdego dnia, pokazuje swoim wiernym sylwetki, ukazuje życiorysy, portrety, świętych i błogosławionych, by zachęcić do pójścia drogą świętości.

      Pierwszy listopada, to specjalnie wyznaczony przez Kościół dzień, po to, aby uczcić wszystkich, którzy może nie są wspominani - jako święci w ciągu roku. Jest ich tak dużo, że nie wystarczyłoby dnia dla każdego świętego. Są święci anonimowi, którzy nigdy nie byli i nie zostaną kanonizowani lub beatyfikowani. Jest ich ogromna  liczba, tych którzy przeszli i nadal przechodzą przez tę ziemię pełni miłości i wiary do Boga i ludzi, w sposób cichy i pokorny. Znani tylko Bogu za swoją wierność. Dlatego w tym dniu, Kościół łączy się w tajemnicy świętych obcowania, ze wszystkimi świętymi w niebie. To dzień radości a nie smutku.

      Co do kolejnego dnia 2 listopada, to dzień wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych. Nie jest to „święto zmarłych”, ponieważ święto czy uroczystość to dni, które odnoszą się do tych, o których wiemy, że są święci. Natomiast wiemy również, że nasi bliscy zmarli też może potrzebują modlitwy, dlatego jest to dziś ich wspomnienie, aby przez modlitwę zanoszoną za nich, pomóc im dostać się do nieba.

      Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię...

      Autor: Ks. Paweł Pratko

     • Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu – Lubię Polskę!

     • Jeżeli miarą pracy szkoły są sukcesy jej  uczniów to właśnie Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni odniósł go na skalę ogólnopolską. Pragniemy poinformować, że Sylwia Jemioło uczennica klasy drugiej zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie - Lubię Polskę! Wykonała plakat wykorzystując niekonwencjonalne techniki plastyczne między innymi metodę quilling’u polegającą na  tworzeniu elementów z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny, które następnie nakleja się na papier tworząc różnorodne kompozycje. Proste materiały: kolorowy papier i bibuła, odrobina kleju, wspaniały pomysł i nieskończona cierpliwość – oto przepis na sukces.

      Plakat stworzony przez Sylwię okazał się najlepszy spośród 1036 prac nadesłanych z całej Polski. Jury konkursu doceniło walory estetyczne i merytoryczne pracy nagradzając laureatkę nagrodą finansową w kwocie 4 000 zł! Dodatkowo zwycięska praca będzie prezentowana w przyszłorocznym 16. Forum Zarządzania Internetem (IGF), które odbędzie się w Katowicach. IGF jest inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych i jest to wydarzenie, podczas którego promowana będzie Polska, a tym samym młodzi  kreatywni ludzie.

      Gratulujemy Sylwii i życzymy jej dalszych sukcesów!

      Autor: B.Sobowska-Rekut

     • Początek kulinarnej podróży

     • Październik to miesiąc, w którym corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni. Z tej okazji uczniowie z technikum żywienia uczestniczyli w jednym z wielu zaplanowanych działań kulinarnych związanych z realizacją projektu Food Redefined. Przygotowali znakomite dania kuchni chorwackiej, francuskiej i portugalskiej w oparciu o aurorskie receptury nadesłane z krajów partnerskich.  W tym roku z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią święto kucharzy było obchodzone mniej uroczyście niż w poprzednich latach, ale i tak młodzież mogła podpatrzeć jak przygotować ośmiornicę, chlebek z batatów, chipsy warzywne, risotto z krewetkami czy też wołowinę po burgundzku.  Efekty realizacji przepisów przygotowanych przez szkoły z Francji, Polski, Chorwacji i Portugalii będzie można obejrzeć na wideoblogu, w którym będą zamieszczone zdjęcia, przepisy i filmiki.

       

      Autorzy: A.Tęcza, B.Sobowska-Rekut

     • "Oszczędzanie zawsze na czasie" - konkurs na plakat

     • Zapraszamy wszystkich uczniów kształcących się w Technikum w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni do udziału w konkursie plastycznym na najciekawszy plakat pt. "Oszczędzanie zawsze na czasie". Pracę należy przygotowywać na brystolu w formacie B1 tj. 707 mm × 1000 mm, dowolną techniką w zespołach trzyosobowych. Gotowe plakaty należy składać do: p. Iwony Pogody w terminie do 30 października br. do godziny 11:15

      Zwycięzcy otrzymają talony pieniężne do wykorzystania w danym punkcie z materiałami i przyborami szkolnymi:

      I miejsce: 150 zł, 50 zł/osobę,

      II miejsce: 120 , 40 zł/osobę,

      III miejsce: 90 zł, 30 zł/osobę.

      Wyniki konkursu: 4 listopada 2020 r. Szczegóły w regulaminie.

      Regulamin konkursu

      Iwona Pogoda
      11.10.2020 r.

       

     • Komunikat dotyczący zdalnego nauczania

     • Dyrektor Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni informuje, że w  okresie od 24.10.2020 r. do 08.11.2020 r.  wszystkie zajęcia szkolne będa realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia (pracy) na odległość.

      Zbigniew Bogacz
      Dyrektor ZSA-E

       

     • Słony stół – niebanalna alternatywa dla słodkości

     • Kiedy widzimy na stole przecudnej urody, kolorowe deserki od razu wzrok podpowiada nam smak tych pyszności. Mamy głębokie przekonanie, że gdy spróbujemy to odczujemy przyjemną, uspokajającą słodycz.

      Tymczasem okazuje się, że możemy się mylić i zamiast spodziewanych deserowych słodkości poczujemy smak słony. Współcześni mistrzowie kuchni tak komponują wygląd potraw, że oszukują one nasze zmysły. Najnowsze trendy kulinarne promują słone przekąski. Dlatego wychodząc naprzeciw zainteresowaniom naszych uczniów i uwzględniając w kształceniu najnowsze trendy kulinarne, organizujemy szkolenia i warsztaty gastronomiczne. W ostatnim czasie uczniowie uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez mistrza gastronomii pana Jacka Świerka, na którym mieli okazję przygotowywać słone przekąski oraz ciekawe dekoracje do tych wyrobów. Na słonym stole pojawiły się: kaczka sous-vide, mus z łososia w szotach, szaszłyki z cielęciny i bananów, filet z kurczaka sous-vide w sosie pomarańczowo - nektarynkowym z chili, kolorowa piramidka, tapende z pomidorów, śledziowy torcik, czekadełka z ciasta drożdżowego z nadzieniem z boczku i pora, łosoś z pieczarkami i szparagami w cieście francuskim, łosoś z salsą ananasową oraz rolada z pstrąga.

     • Ogólnopolski sukces naszego Absolwenta

     • W Klasyfikacji Generalnej drużyna w składzie: Paweł Opiela, Waldemar Micek i Bartosz Krogulec (Absolwent naszej szkoły) zwyciężyła w prestiżowych zawodach wędkarskich. X Finał Polish Carp Masters odbył się w dniach 5-9 października 2020 r. Ten sport obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na doskonałą atmosferę. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.

     • Żywienie nowoczesne, zdrowe i smaczne

     •  

      Gastronomia XXI wieku to nie tylko kolorowe, „szybkie potrawy”, to przede wszystkim przemyślane, racjonalnie przygotowane posiłki. Zdrowe żywienie jest tym ważniejsze, że z każdym rokiem obserwujemy wzrost liczby osób cierpiących na różne nietolerancje pokarmowe oraz choroby cywilizacyjne np. cukrzycę. Często nasi znajomi, najbliżsi muszą sobie radzić z tymi trudnościami. Ale współcześnie życie z takimi chorobami nie musi nas skazywać na nieatrakcyjne, niesmaczne i „ciapkowate” jedzenie. Kreatywność gastronomów, różnorodność produktów, zamienność różnych surowców pozwala na tworzenie nowych przepisów, potraw, które równie dobrze smakują jak te tradycyjne. Cukier możemy zastąpić np. ksylitolem,  mąkę pszenną zawierającą gluten np. mąką owsianą czy gryczaną. Zamiast sięgać po wafelki, batoniki zawierające duże ilości cukru, oleju palmowego, emulgatorów proponujemy batoniki z suszonych owoców, orzechów. Do ciast możemy dodawać warzywa (marchew, cukinię, buraki czerwone) zmniejszając ilość białego cukru. Najważniejsza jest świadomość i umiejętność dokonywania słusznych wyborów. Podczas warsztatów kulinarnych zorganizowanych w naszej szkole uczniowie kształcący się na kierunkach gastronomicznych mieli możliwość przekonać się o tym.  Ciasto marchewkowo- cukiniowe czy czekoladowe z burakami czerwonymi, batoniki bez cukru to przykłady deserów, które mogą poprawić ten jesienny, ponury nastrój. 

      CIASTO MARCHEWKOWO- CUKINIOWE  Z MIGDAŁAMI

      SKŁADNIKI

      250 g marchwi
      250 g cukinii
      50 g posiekanych orzechów włoskich
      50 g posiekanych migdałów
      250 g mąki pszennej pełnoziarnistej
      1 łyżeczka proszku do pieczenia
      1 łyżeczka płaska sody oczyszczonej
      1 łyżeczka cynamonu
      1 łyżeczka startej gałki muszkatołowej
      3 jajka
      ¾ szklanki oleju
      ½ szklanki ksylitolu

       

      SPOSÓB WYKONANIA

      Marchew i cukinię umyć, obrać, osuszyć i zetrzeć każdą osobno na tarce o grubych oczkach, a następnie rozłożyć cienką warstwą, aby podeschły. Wymieszać w dużej misce wszystkie składniki sypkie (mąkę, przyprawy, sodę      i proszek do pieczenia). W osobnej misce wymieszać jajka, olej i ksylitol. Dodać utarte warzywa, orzechy, a na koniec wymieszane sypkie składniki. Dobrze wymieszać. Formę keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia i przelać ciasto. Posypać po wierzchu migdałami. Piec 60 minut w temperaturze 180.

       

      BATONIKI BEZ CUKRU

      SKŁADNIKI

      300 g suszonych daktyli
      ¾ szklanki orzechów włoskich
      ½ szklanki wiórków kokosowych
      2 łyżki ciemnego kakao
      2 łyżki masła orzechowego

      szczypta soli

       

      SPOSÓB WYKONANIA

      Daktyle zalej ciepłą wodą, odstaw na 10 minut, następnie osącz i zmiksuj z wiórkami kokosowymi. Dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj całą masę. Przygotuj blaszkę (pojemnik) o wymiarach 20×20 cm, wyłóż ją papierem do pieczenia, rozsmaruj masę w formie i wstaw do lodówki na minimum 2 godziny. Następnie pokrój na prostokąty.

       

       

     • Polskie logo wybrane!

     • Gratulujemy wszystkim uczniom naszej szkoły pomysłów na logo do projektu Food Redefined, a szczególnie Kindze Wilczyńskiej z klasy 3z. Znak graficzny wymyślony przez Kingę wraz z pomysłami uczniów z Francji, Chorwacji i Portugalii weźmie udział w głosowaniu, w którym zostanie wytypowane jedno logo promujące wspólny projekt.

      Anna Tęcza
      14.10.2020

     • Innowacja pedagogiczna „Bankowość i finanse”

     • Innowacja pedagogiczna  „Bankowość i finanse” dla zawodu technik ekonomista – klasa I i II. Zajęcia dodatkowe odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 15:00 w sali komputerowej nr 21. Zachęcamy do zgłębiania tajników ekonomii z wykorzystaniem nowatorskich metod w procesie nauczania.

      Ewa Serafin
      13.10.2020

       

       

     • Z historii patrona szkoły

     • Wycinki z historii patrona szkoły: Komisji Edukacji Narodowej.

      Każdego roku 14 października obchodzimy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Dla naszej społeczności szkolnej jest to nie tylko tradycyjny tzw. ,,Dzień nauczyciela", ale również to dzień patrona placówki edukacyjnej, której pełna nazwa brzmi: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej .

      Dnia 12 października 1974 roku z okazji 30 -lecia PRL-u szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez komitet rodzicielski oraz nadano też imię: Komisji Edukacji Narodowej z racji 200 rocznicy powstania tej instytucji. Tak wspominają to wydarzenie uczniowie: ,,W tym dniu nasza szkoła otrzymała imię Komisji Edukacji Narodowej. Ta niecodzienna uroczystość wywarła duży wpływ na uczniów. Każdy z nas stara się jak najlepiej, aby nie plamić dobrego imienia szkoły. W obecności władz wojewódzkich, powiatowych, grona pedagogicznego wręczono piękny sztandar na ręce komitetu rodzicielskiego, dyrektora, a następnie uczniom.(...) Młodzież złożyła uroczystą przysięgę, że nie splami imienia szkoły."

      Jaką więc instytucją była KEN?

      Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty. Powołał ją 245 lat temu 14 października 1773 r. Sejm Rozbiorowy. Przejęła majątki zakonu jezuitów, który został rozwiązany przez papieża . Głównym organizatorem był ksiądz Hugo Kołłątaj. Podczas obrad Sejmu, przyjęto opracowany przez niego wstępny projekt „Komissyi nad edukacją młodzi szlacheckiej dozór mającej”. Nie było to określenie precyzyjne, gdyż zakładał on również dostęp do edukacji dla zdolnych przedstawicieli pozostałych stanów, czyli mieszczan i chłopów. KEN opracowała program powszechnego nauczania, który stał się podstawą podobnych systemów w całej Europie. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty. Zaczęto nauczać w języku polskim. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie. Wprowadzono też elementy wychowania fizycznego. Wszyscy reformatorzy szkolnictwa wyszli z założenia, iż nauczane przedmioty mają przede wszystkim mieć zastosowanie w życiu codziennym. Po zakończeniu nauki absolwenci mieli być przede wszystkim użyteczni dla państwa. Prace Komisji Edukacji Narodowej były rewolucyjne także pod tym względem, że przewidywały możliwość nauki dla dziewcząt.  Pierwsze ministerstwo  stworzyło podstawy pod nowoczesny  na owe czasy  system szkolny, wytyczyło jasno cele wychowania ,wprowadziło metody oparte na doświadczeniu. Propagowano oświeceniowy ideał religijności, podkreślając znaczenie religii w moralnym wychowaniu młodzieży. Komisja uregulowała podstawy prawne zawodu nauczycielskiego i utworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Powołała ,,Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych”, które przygotowało podręczniki polskie. Głównym organizatorem był Grzegorz Piramowicz. W sumie wydano 30 książek przedmiotowych, z czego 17 publikacji miało charakter podręczników, a 6 pomocniczych takich jak: słowniki, wypisy i tablice logarytmiczne. Niemal w każdym przypadku były one tak dobre, że używano ich z powodzeniem jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Tak było m.in. z podręcznikiem Jędrzeja Śniadeckiego do chemii, braci Wincentego i Józefa Kajetana Skrzetuskich do historii, a także Onufrego Kopczyńskiego do gramatyki języka polskiego. Szczególnie ważny był ten ostatni, bo właśnie dzięki Komisji Edukacji Narodowej zaczęto w szkołach uczyć po raz pierwszy języka polskiego. Na gramatyce Kopczyńskiego uczyli się języka polskiego najwybitniejsi pisarze XIX i początku XX stulecia. Opracowano po raz pierwszy polską terminologię naukową z  takich dziedzin jak: fizyka, matematyka, chemia, logika i gramatyka. Zreorganizowane zostały też akademie: krakowska i wileńska. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, przekształcony został na Szkołę Główną Koronną. Stał się nowoczesną uczelnią. Wysoką rangę zdobył uniwersytet wileński. Przemianowany na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego stał się ważnym ośrodkiem nauk przyrodniczych i astronomii. Hugo Kołłątaj, i pozostali członkowie Komisji wiedzieli doskonale, że  aby osiągnąć wysoki poziom kształcenia nauczyciele  muszą być odpowiednio przygotowani. Aby to osiągnąć, wprowadzono taką strukturę szkolnictwa, w której uniwersytety – wileński i krakowski – oprócz tego, że kształciły nowych nauczycieli, były jednocześnie instytucjami, którym podlegały szkoły niższego szczebla. W efekcie tych działań wykształcono, kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli tworząc zupełnie nową grupę zawodową. Najważniejsze osoby, które dokonały reformy szkolnictwa były skupione wokół Hugona Kołłątaja to: Joachima Chreptowicz, Ignacy Potocki , Adam Czartoryski , Andrzej Zamoyski – były Kanclerz Wielki Koronny, Julian Ursyn Niemcewicz, Feliks Oraczewski, Andrzej Gawroński.

      Komisja Edukacji Narodowej przetrwała do czasu  zdradzieckiej konfederacji targowickiej ,w której wyniku spora część jej członków musiała emigrować np. Hugo Kołłątaj. Formalnie KEN zawiesiła działalność 19 kwietnia 1792 r. Dwadzieścia lat nauczania  odcisnęło trwały ślad na mentalności wykształconych uczniów. Wielu z nich stanęło do walki w obronie ojczyzny. Prace KEN były niezwykle cenione i popularne w Europie. Kilka lat po Targowicy, car Rosji Aleksander I przeprowadzając reformę szkolnictwa korzystał z pomocy Adama Czartoryskiego, Ignacego Potockiego. Również polscy uczeni stanowili podstawę kadry naukowej  uniwersytetu w Kijowie.

      Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę  w 1918 r. korzystano z dorobku KEN podczas organizacji systemu kształcenia w nowym odrodzonym państwie.

      Opracowano na podstawie :

      Stanisław Olszówka ,,Powrócisz tu", Werynia 2016,www.szkolnictwo.pl,www.dzieje.pl,www.encyklopedia.pwn.pl,www.ptta.pl

      Bernadeta Olszówka13.10.2020