• Światowy Dzień Bez Tytoniu

     • 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, w tym roku już po raz trzydziesty. Hasło przewodnie tegorocznego dnia to: Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego.

      Jak przypomina resort zdrowia, dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Palenie tytoniu jest pojedynczą przyczyną przedwczesnych zgonów z powodu wielu chorób, wśród których są rak płuca, nowotwory głowy i szyi, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca  i udary oraz choroby układu oddechowego (przede wszystkim – przewlekła obturacyjna choroba płuc). 

      Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych - typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem - podkreśla MZ. 

      Palenie wciąż pozostaje największym wyzywaniem zdrowia publicznego w Polsce. Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17 proc. wszystkich zgonów w Polsce. Szczególnie drastyczne skutki palenia tytoniu obserwuje się wśród kobiet – nowotwory płuca są najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu kobiet. Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi.

      Niepokojące są także dane dotyczące młodzieży. Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60 proc. osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy jeszcze wcześniej.

      Warto przypomnieć, że od 20 maja wszedł w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. 

      źródło: www.politykazdrowotna.com

      Autor: I.Pogoda

     • Wychowanie fizyczne w czasach pandemii

     • W trudnym czasie pandemii prowadzenie zajęć lekcyjnych nastręcza wiele trudności niejednemu nauczycielowi. Przed wyzwaniem stanęli nauczyciele wychowania fizycznego, którzy muszą poprowadzić  lekcje przez Internet. Najważniejsze pytanie na początku brzmiało: co robić z uczniami na lekcji wychowania fizycznego, gdy szkoła jest zamknięta, a my widzimy się tylko i wyłącznie przez Internet? Przed takim wyzwaniem stanęli także nauczyciele Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Nie dali za wygraną i zaproponowali różnorodne zajęciach z wykorzystaniem zasobów Internetu. Choć pewnie każdy użytkownik sieci wie jak przebogaty to zbiór wiedzy, to jednak nie wszystkie propozycje i filmiki są godne uwagi. Dlatego nauczyciele podsyłali uczniom po uprzedniej weryfikacji linki z treningami dla nich, które były ciekawe, odpowiednio trudne i bezpieczne dla każdego ćwiczącego. Największą popularnością wśród naszej młodzieży, głównie dziewcząt, cieszyły się ćwiczenia gimnastyczne, ogólnorozwojowe z elementami jogi lub pilatesu. Są to spokojne ćwiczenia  rozciągająco-wzmacniające, które są wskazane dla każdego. Dla bardziej ambitnych i wytrenowanych ciekawą propozycją były treningi z wykorzystaniem sprzętów domowych jako urządzeń gimnastycznych. I nagle okazało się, że właściwie w naszych domach mamy niemal całą siłownię. W tak nietypowy sposób można na przykład wykorzystać krzesło. Każdy w domu je posiada i świetnie nadaje się do ćwiczeń rozciągających, ale i wzmacniających. Inne przyrządy domowe pomagające w treningu to piłki - wszelkiego rodzaju, butelki z wodą jako ciężarki, skakanki, a nawet kij od szczotki - choć z użyciem tego gadżetu radzimy zaczekać, aż mama skończy sprzątać. Mieliśmy też propozycję  ćwiczeń dla chłopców, którzy szczególnie chętnie ćwiczyli z wykorzystaniem  ciężaru własnego ciała. Ten rodzaj treningu nazywa się kalisteniką i jednym z jego elementów są na przykład chętnie wykonywane przez chłopców pompki. W ZSA-E odbywają się również zajęcia korekcyjne dla uczniów ze szczególnymi potrzebami i są one przygotowywane indywidualnie dla każdego z nich.

      Poświęcony na prowadzenie tak nietypowych lekcji czas, nie pozostał zmarnowany gdyż uczniowie odsyłali swoim nauczycielom informacje z wykonywanych ćwiczeń lub podawali osiągane wyniki. Nauczyciele wychowania fizycznego przesyłaliśmy uczniom tabele Indeksu Sprawności Fizycznej i uczniowie sami mogli sprawdzać swoją kondycję fizyczną.

      Zaproponowaliśmy uczniom również wirtualny spacer po miejscach związanych ze sportem np. Muzeum Sportu w Warszawie.  Mimo tych starań i wysiłków w celu uatrakcyjnienia ćwiczeń w domu lub na własnym podwórku to nauczyciele i uczniowie zgodni są co do tego, że pragną wrócić do normalnych zajęć w szkole bo potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, potrzebują rywalizacji i współzawodnictwa. Niestety nie można prowadzić zdalnie gier zespołowych ani pływania, i ci którzy spędzali swój czas właśnie w ten sposób bardzo tęsknią za taką formą aktywności. Tęsknią za wycieczkami w góry, rajdami rowerowymi i spływami kajakowymi, które w normalnych warunkach odbywają się corocznie w naszej szkole.

      Więc czekamy na lepsze czasy. Do zobaczenia w szkole. 

      Autor: Małgorzata Laube-Skowrońska

     • Wiosenne rozważania architektów krajobrazu

     • Wiosna w pełni a niedługo nadejdzie lato. Jesteśmy już po „zimnej Zośce”, czyli możemy zaczynać prace w warzywnikach: siejemy i sadzimy do gruntu: pomidory, paprykę, bakłażany, fasolkę, cukinię, dynię oraz ogórki. Ale nie tylko dużo pracy jest przy warzywach, sporo jej też w naszych ogrodach ozdobnych, które niezależnie od powierzchni cieszą oko i rozbudzają zmysły. Czas kwarantanny spowodował, że więcej uwagi możemy poświęcić naszemu otoczeniu. Z uwagą przyjrzeliśmy się drzewom, krzewom, kwiatom oraz trawnikowi. A co z osobami które nie mają swoich ogrodów – albo zaczynają dopiero ich zakładanie? Nie jest ważne jaka jest powierzchnia, ważne jest to ile serca włożymy w nasz „kawałek raju”. Nawet niewielki balkon może stać się oazą spokoju i wytchnienia. Naprawdę niewiele potrzeba, aby zaczarować smutne miejsce w piękną i kolorową przestrzeń. Najbardziej powszechnym sposobem jest posadzenie kwiatów jednorocznych np. petunii, aksamitek, pelargonii w jakieś efektownej donicy. Możemy stworzyć swoją własną kompozycję z kilku roślin, które lubim, lub które przypominają nam beztroskie wakacje u babci. Do tak pięknej aranżacji wystarczy kilka drobiazgów np. fotel, lampiony i na pewno nasz balkon będzie najpiękniejszym miejscem w letnie wieczory, a rankiem na najsmaczniejszą poranną kawę.

      A co w przypadku ogrodów już zaadoptowanych lub dopiero w fazie projektu? Architekci krajobrazu z Zespołu Szkół z Weryni nie boją się wyzwań i z prawdziwie ułańską fantazją przycinają, dosadzają, wybierają, wykopują i projektują. To jest nasz ogród, nasza oaza spokoju, miejsce relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Z dala od hałasu, wśród chłodu drzew, kolorowych krzewów, pięknie pachnących kwiatów. Każdy dzień spędzony w ogrodzie daje nam nowe doświadczenia, spostrzeżenia, a niejednokrotnie radość tworzenia.

      Jeśli jednak nie mamy odwagi lub zastanawiamy się jak poradzić sobie z naszym ogrodem – postarajmy się poszukać pomocy. I tutaj na pewno z pomocą przyjdą nam osoby, które zajmują się roślinami ozdobnymi. A może będzie to uczeń lub absolwent Technikum z Weryni, który jest architektem krajobrazu. Wyuczonym w swoim zawodzie, mającym wiedzę, pasję  i talent do tworzenia pięknych miejsc. Szkoła przygotowuje swoich uczniów do wykonywania zawodu, także poprzez organizację praktyk. Uczniowie naszej szkoły w okresie maja – wyjątkowo w tym roku będzie to czerwiec, odbywają praktyki w szkółkach roślin ozdobnych. Nabywają wiedzy praktycznej, która jest wykorzystywana w późniejszych pracach we własnym ogrodzie lub przy upiększaniu terenu naszej szkoły. Mają możliwość zapoznać się z nowymi odmianami roślin, doszkolić oraz poszerzyć wiedzę o już poznanych. Wiedza zarówno teoretyczna jak i praktyczna zawsze pomaga przyszłemu ogrodnikowi wybrać rośliny do swoich ogrodów, stworzyć kompozycję, doradzić komuś, kto zaczyna swoją przygodę z ogrodem. Trudno jest w gąszczu roślin wybrać te odpowiednie na stanowisko jakie mamy w ogrodzie, z uwzględnieniem warunków glebowych, a także naszych upodobań estetycznych. To właśnie uczniowie naszej szkoły dzięki praktykom zawodowym oraz zajęciom w szkole od podstaw zapoznają się z tajnikami sztuki ogrodowej, która nie zawsze jest łatwa ale na pewno efekty ich pracy są imponujące. Zaczynamy od drobnych kompozycji w donicach, poprzez projekty koncepcyjne rabat sezonowych lub wieloletnich, kończąc na  projektach ogrodów.

      Jeśli więc marzycie o pięknym balkonie, cudownym ogrodzie, szeleszczącym trawą dającym ukojenie drzewom, o których pisał Jonasz Kofta:

      „Pamiętajcie o ogrodach.
      Przecież stamtąd przyszliście.
      W żar epoki użyczą wam chłodu
      Tylko drzewa, tylko liście”

      A jeżeli nie wiecie od czego zacząć to podejdźcie do fachowców – może spotkacie tam naszych uczniów lub absolwentów i poproście o poradę. Na pewno pomogą i rozwieją Wasze wątpliwości jak pięknie stworzyć Wasz przyjazny azyl dla ciała i ducha.

      Autor: A.Puzio-Jędruszewska

       

     • "Zdalna szkoła" - program Ministerstwa Cyfryzacji. Nowe komputery dla ZSA-E w Weryni do nauki zdalnej.

     • Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej kupiło laptopy dla uczniów dzięki środkom finansowym otrzymanym z projektu “Zdalna szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w  ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.  Informujemy, że  nasza szkoła otrzyma sprzęt komputerowy, który zostanie przekazany najbardziej potrzebującym uczniom, aby mogli w pełni realizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

     • Rekrutacja 2020/2021

     • Informujemy, że rozpoczynamy rekrutację do klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021. Szczegółowe informacje dotyczące kierunków kształcenia znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce REKRUTACJA. Złożenie podania do naszej szkoły może odbyć się na trzy sposoby:

      1. Kandydat wypełnia formularz podania on-line, który znajduje się w zakładce REKRUTACJA (FORMULARZ PODANIA). Po jego wypełnieniu  wystarczy tylko kliknąć w przycisk ZATWIERDŹ.

      2. Kandydat  pobiera plik formularza podania z  zakładki REKRUTACJA (FORMULARZ PODANIA). Po jego wypełnieniu i podpisaniu, skanuje go lub wykonuje zdjęcie dokumentu i przesyła na adres e-mailowy: rekrutacja.zsae@zswerynia.pl

      3. Kandydat  pobiera plik formularza podania z  zakładki REKRUTACJA (FORMULARZ PODANIA). Po jego wypełnieniu i podpisaniu może złożyć go osobiście w sekretariacie szkoły lub przesłać pocztą tradycyjną na adres: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, Werynia 501, 36-100 Kolbuszowa

     • Konkurs o św. Janie Pawle II

     • Dokładnie 100 lat temu, czyli 18 maja 1920 roku urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła. Wszyscy wiedzą jakiej godności dostąpił. Został papieżem Janem Pawłem II. Jest największym z rodu Polaków.  Miał wielki wpływ na historię Polski, Europy, świata. Niemalże w każdym mieście Polski jest ulica nazwana jego imieniem podobnie jak i wiele szkół, szpitali, instytucji publicznych. Karol Wojtyła pisał poezje, sztuki teatralne, które są prezentowane  na  scenach. O Janie Pawle II  zrealizowano wiele filmów fabularnych i dokumentalnych. Współcześni artyści tworzą muzykę do jego poezji i na jego cześć. Jego biografię filmową pt. „Karol Wojtyła – nasz Papież”  można zobaczyć:

      https://www.youtube.com/watch?v=HHOX03Pmd5s

      Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłym, który krzewił wiarę katolicką mówiąc o Jezusie Chrystusie na całym świecie. Aby upamiętnić tą wspaniałą postać ogłaszamy konkurs  skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły pt. „Św. Jan Paweł II żył wśród nas". Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału. Porozmawiajcie w domu z rodzicami, babciami, dziadkami i spiszcie ich wspomnienia ze spotkań z papieżem podczas jego wielu pielgrzymek do Polski. Być może  ktoś z Waszych bliskich osobiście spotkał się z tym świętym człowiekiem, rozmawiał z nim, a w domach pozostały pamiątki, zdjęcia, flagi, bilety, książki, itp. Pokażcie te skarby innym biorąc udział w konkursie w następujących kategoriach:

      a) plastycznej - wykonanie pracy plastycznej w dowolnym formacie i w dowolnej technice na temat życia Jana Pawła II.  Zdjęcie z wykonanej pracy prześlecie na podany niżej adres,

      b) literackiej - napisanie  utworu poetyckiego, opowiadania, wspomnień, - ilość stron max - 5, trzcionka 12, Arial,

      c) wykonanie folderu, w którym zamieścicie collage (kolaż) zdjęć o Janie Pawle II i pamiątek rodzinnych.

      Przy wykonywaniu pracy możecie korzystać z dowolnych źródeł tj.  książek, broszur, czasopism, stron www. Zawsze należy podać tytuł źródła, z którego korzystaliście.

      Termin wykonania: 03.06.2020 r.

      Dla zwycięzców przewidziano nagrody. W październiku  zorganizujemy wystawę Waszych prac, z okazji Dnia Papieskiego. Zapraszamy!

      Adres, na który należy wysłać w wersji elektronicznej prace:  bernadeta.olszowka@zswerynia.pl

      Organizatorzy: Bernadeta Olszówka, Witold Cesarz, Szkolne Koło Caritas

     • „Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy" - Zbigniew Herbert

     • W każdym roku szkolnym z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych organizujemy konkurs pt. "Żołnierze wyklęci - przywróćmy ich naszej pamięci". Celem konkursu jest upamiętnienie niezwykłych ludzi, bohaterów podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej nie podporządkowali się władzy komunistycznej. Oddali życie za wolność Polski. Chcieli prawdziwej wolnej ojczyzny, a nie zniewolonej  przez Związek Radziecki. Nie poszli na współpracę z komunistami, którzy podjęli wszelkie działania aby wymazać z pamięci historycznej narodu takie nazwiska jak Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński, Józef Batory i tysiące innych. Obecnie, po tylu latach ich nieobecności w pamięci narodu, wracają. Dlatego takie konkursy popularyzujące ich bohaterstwo, organizowane wśród młodzieży są niezbędne.  W marcu  kolejny raz przeprowadzono taki konkurs. Uczniowie wykonali 20  prac przedstawiając w dowolnej technice plastycznej problematykę żołnierzy wyklętych. Często w pracach pojawia się motyw wilka, który stał sie symbolem  tych bohaterów.

      Wyniki konkursu plastycznego:

      I miejsce - Aleksandra Durak
      II miejsce - Wiktoria Łuszcz
      III miejsce - Emilia Micek  i   Agnieszka Borowiak

      wyróżnienia: Justyna Bajor, Wiktoria Serafin, Natalia Wit, Małgorzata Pełka, Karolina Żądło, Magdalena Wiącek, Emilia Skóra, Aneta Drozd, Norbert Witkowski.

      Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział.
      Autor: B.Olszówka

                                                                                                                                                  

       

     • Kulinarna odsłona zdalnego nauczania

     • Uczniowie kształcący się w Weryni w zawodach kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych twierdzą, że coraz lepiej odnajdują się w nowym sposobie nauczania. Oprócz rozmów z nauczycielami, testów, zadań, prezentacji nie zapominają o tym co lubią najbardziej – czyli o rozwijaniu swoich kulinarnych umiejętności. Młodzież zgodnie twierdzi, że obecna sytuacja ma również dobre strony. Uczniowie spędzają więcej czasu na wyszukiwaniu przepisów, gotowaniu, a także nietuzinkowym serwowaniu najbliższym własnoręcznie przyrządzonych potraw. Często sięgają też po sprawdzone przepisy swoich babć  oraz starają się sporządzać dania z domowych zapasów, dostępnych w spiżarni czy w zamrażalniku.

      Zapraszamy do zapoznania się ze sprawdzonymi przepisami oraz zdjęciami, nadesłanymi przez naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy i zachęcamy do współpracy! Znajdziecie nas na facebooku pod nazwą Przepiśnik Werynia.

      Ciasteczka maślane

      Składniki:

      120 g masła, schłodzonego

      3 łyżki cukru pudru

      150 g mąki pszennej

      kilka kropel ekstraktu lub aromatu waniliowego lub Waszego ulubionego

      Wykonanie:

      Wszystkie składniki szybko zagnieść i wyrobić; można również zmiksować w malakserze. Uformować kulę, spłaszczyć, owinąć folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez około 30 minut. Z ciasta formować kuleczki mniejsze od orzecha włoskiego, układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Spłaszczać widelcem, nadając jednocześnie wzorek ciasteczkom. Piec około 15 w temperaturze 200ºC lub do zrumienienia.

       

      Ciasteczka owsiane

      Składniki:

      2 szklanki płatków owsianych

      1 szklanka łuskanych ziaren słonecznika

      4 łyżki nasion chia

      1/2 szklanka mąki pszennej

      1/2  łyżeczki proszku do pieczenia

      1/2 łyżeczki sody

      1/2 szklanki cukru

      125 g margaryny

      2 jajka

      Wykonanie:

      Margarynę rozpuszczamy w rondelku i odstawiamy aby wystygła. Jajka wbijamy do miseczki, mieszamy widelcem. Słonecznik prażymy na suchej patelni , studzimy. W misce mieszamy płatki owsiane, prażony słonecznik, mąkę wymieszaną z proszkiem i sodą, oraz cukier. Dodajemy płynną margarynę oraz rozkłócone widelcem jajka, całość mieszamy (najlepiej łyżką). Łyżką nabieramy porcję masy, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (ciasto jest bardzo klejące). Ciasteczka układamy w niewielkich odstępach gdyż tylko trochę zwiększą objętość. Pieczemy ok. 20 minut w 180 stopniach aż będą złote.

       

      Ciasto marchewkowe

      Składniki:

      1,5 szklanki startej marchewki (ok.3-4 marchewki)

      1,5 szklanki mąki

      4 jajka

      1 szklanka oleju

      1 szklanka cukru

      1 łyżeczka proszku do pieczenia

      1 płaska łyżeczka sody

      1 łyżeczka cynamonu

      1 łyżeczka przyprawy do piernika (można pominąć)

      1 łyżka cukru wanilinowego

      1 szklanka pokrojonych orzechów włoskich

      pół łyżeczki soli

       

      Wykonanie:

      Marchewkę trzemy na tarce o drobnych lub dużych oczkach. Orzechy włoskie kroimy lub łamiemy na małe kawałki. Jajka ubijamy mikserem z cukrem i cukrem wanilinowym przez ok. 3 minuty. Zaczynamy powoli dolewać olej – ciasto w trakcie mieszania wchłonie cały. Ciągle ubijając, stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z solą, proszkiem i sodą. Ciasto powinno być gęste. Dodajemy cynamon oraz ewentualnie przyprawę do piernika. Na końcu wsypujemy odciśniętą marchewkę i orzechy, i mieszamy ostatni raz. Piekarnik nastawiamy na 180°C. Formę (najlepiej tortownicę o średnicy 26cm, może być z kominem) natłuszczamy lub wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto i pieczemy je ok. 45-55 min. (najlepiej sprawdzać patyczkiem). Posypać cukrem pudrem.

       

      Gofry

      Składniki:

      ok.0,8-1 k g mąki pszennej

      ok. 750 ml mleka

      40 g cukru waniliowego

      200 g cukru pudru

      250 g margaryny

      150 g proszku do pieczenia

      4 jajka

      dżem truskawkowy lub porzeczkowy

      500 ml śmietanki kremówki 30% lub w sprayu

      50 ml oleju do smarowania gofrownicy

      owoce

       

      Wykonanie:

      Jajka umyć, wyparzyć, wybić, zmiksować. Dodać cukier puder, połowę mleka, proszek do pieczenia, cukier waniliowy i wymieszać dokładnie. Dodać część mąki, i wymieszać. Dodać roztopioną, lekko schłodzoną margarynę. Gęstość ciasta regulować mąką i mlekiem. Ciasto ma mieć konsystencję kwaśnej, gęstej śmietany. Gofrownicy rozgrzać, posmarować olejem, piec gofry na złoty kolor. Schłodzoną kremówkę ubić na sztywno, dosłodzić jedną łyżką cukru. Schłodzone gofry smarować dżemem i udekorować kremówką, można podawać z ulubionymi, świeżymi owocami.

       

      Czekoladowe babeczki z wiśniami

      Składniki:

      500 g wiśni (świeżych lub mrożonych)

      100 g masła

      150 g czekolady deserowej

      150 ml mleka

      2 jajka

      250 g mąki pszennej

      2 łyżeczki proszku do pieczenia

      150 g cukru

      2 łyżki kakao

      Wykonanie:

      Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami. Wiśnie wydrylować. Mrożone wiśnie wcześniej rozmrozić. W małym garnku na małym ogniu roztopić masło z dodatkiem połamanej na kosteczki czekolady, co chwilę zamieszać, nie podgrzewać za bardzo masy. Odstawić z ognia, wlać mleko i dodać jajka, rozmieszać trzepaczką na jednolitą masę. Do drugiej miski przesiać mąkę razem z proszkiem do pieczenia, dodać cukier, kakao i dokładnie wymieszać. Do sypkich składników dodać płynne i wymieszać (delikatnie łyżką, do połączenia się składników w jednolite ciasto). Dodać wiśnie i delikatnie wyłożyć. Nałożyć ciasto do papilotek (pozostawić 1/2 cm wolnego miejsca od góry) i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 25 minut.

      Autor: A.Tęcza

     • Złote rączki ze szkoły z Weryni

     • Zawieszenie zajęć w szkole i nauka zdalna to trudny czas i dla uczniów i dla nauczycieli. Ale każda sytuacja, nawet najtrudniejsza ma swoje dobre strony. Na brak zajęć nie mogą narzekać szczególnie uczniowie uczący się w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych. Prócz zwykłych zajęć szkolnych, teraz mogą być niemal „bohaterami domu” wykonując różne prace i naprawy domowe. Nasze „złote rączki” w trakcie napraw domowo- remontowych z powodzeniem wykorzystują wiadomości i umiejętności praktyczne, które nabyli w szkole. Monter instalator uczy się nie tylko budować, modernizować, naprawiać instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, centralnego ogrzewania, wentylacyjno- klimatyzacyjne, ale uczy się też wykonywać wiele innych prac, które przydają się w życiu codziennym. Chłopcy uczący się tego zawodu nie mogą narzekać na brak zajęć podczas dłuższego pobytu w domu. Monterzy kształcą się też zdalnie wykorzystując m.in. szkolną platformę edukacyjną, wykonują również różnego rodzaju prace remontowe czy naprawcze. Naprawa roweru czy nawet wymiana drążka kierowniczego w samochodzie to dla niektórych „pestka”. Są i tacy którzy wykonują już profesjonalne remonty i nowe instalacje.

      Autor: Grzegorz Warunek

     • E-Konkurs Czytelniczy

     • W tym roku szkolnym sprawdzaliście swoją wiedzę ze znajomości treści dwóch książek, a mianowicie: „Cienia wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna oraz „Stołu króla Salomona” Luisa Montero Manglano.  Mimo, iż jesteście  w domu, nic nie stanęło na przeszkodzie aby wziąć udział w tym konkursie. Wszyscy uczestnicy poradzili sobie z pytaniami znakomicie. Monika Dziedzic oraz Konrad Świątek odpowiedzieli na pytania bezbłędnie i zajęli I miejsce ex aequoII miejsce zajęła Kinga Płaza, a III Pazdro Magdalena. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe oraz oceny z języka polskiego. Konkurs został przeprowadzony zdalnie  z wykorzystaniem e-dziennika. Wielu uczniów wykazało się pomysłowością oraz szybkością udzielanych odpowiedzi. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

     • Konstytucja 3 Maja

     • W historii narodów są ważne daty wspominane przez kolejne pokolenia. W życiu naszego narodu jedną z nich jest 3 maja 1791 roku. W tym roku obchodzimy 229 rocznicę uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Czym właściwie jest dla Polaków ta data? Patriotycznym  świętem narodowym bez jakichkolwiek odniesień do współczesności? Jednym z wielu wydarzeń, o  których uczy się w szkole uczeń? Czy też żywym śladem dawnej walki ducha, dawnych sporów i odmiennych wizji państwa?
      A może to święto, potrzebne jest nam nie tyle ku pokrzepieniu serc, co dla przypomnienia, ,,iż naszym obowiązkiem jest dbać o naprawę Rzeczypospolitej i że, hańbę przynosi stanięcie u boku obcych sił”.
      Dzieło Konstytucji można widzieć pod różnymi kątami. Na pewno patrzeć trzeba poprzez system wartości przyświecających jej twórcom. Jasno mówiła o nich preambuła odwołując się do najwyższych wartości świętej wiary katolickiej.
      Już w pierwszym artykule, wprowadzała pojęcie religii narodowej: „religią narodową panującą jest i będzie wiara święta, rzymska, katolicka ze wszystkimi jej prawami”.
      Zagwarantowała wolności religijne też innym wyznaniom: ,,że zaś taż sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy i dlatego wszelkich obrządków i religii wolność w krajach polskich ...warujemy".
      Dzięki tym wartościom pierwsza polska ustawa zasadnicza zapisała się w dziejach, jako symbol jedności, duchowej siły drzemiącej w Polakach. Stała się jednym z najważniejszych dokumentów nie tylko w dziejach Rzeczypospolitej, lecz także Europy. Na przestrzeni stuleci urosła do rangi symbolu wolności, niepodległościowych idei oraz dążeń do demokratycznych przemian.
      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja pokazało, że u schyłku Rzeczypospolitej,  istniała wola polityczna utrzymania jej niepodległości. Było świadectwem, że Polacy w sytuacjach trudnych potrafią się zmobilizować. Świadczyło, że społeczeństwo otrząsnęło się z uległości, w jakiej pozostawało względem zdeprawowanego możnowładztwa, że potrafi wyprowadzić kraj z zależności od Rosji.
      Konstytucja ta była pierwszym czynem nowej partii patriotów - większości rządowej, która wzmocniwszy rząd wewnątrz, podążyła do wzmocnienia Polski na zewnątrz.
      Podkreślała, że to państwo należy do obywateli, do narodu, a nie naród do państwa, zgodnie z zasadą, że „wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”.
      Dokument był też aktem wolnościowym gwarantującym wolności cywilne: „bezpieczeństwo osobiste i wszelka własność, komukolwiek z prawa przynależną, jako prawdziwy społeczności węzeł, jako źrenicę wolności obywatelskiej szanujemy, zabezpieczamy, utwierdzamy i aby na potomne czasy szanowane, ubezpieczone i nienaruszone zostawały, mieć chcemy”.
      W kilka dni po uchwaleniu Konstytucji rozpoczęła się inna jej „podróż” przez dzieje – ponadmaterialna. Oto 5 maja 1791 r. sejm postanowił, że jako wotum dziękczynne naród ufunduje i zbuduje Świątynię Bożej Opatrzności, która dopiero teraz 200 lat później jest realizowana. Gdyby nie ta konstytucja i gdyby nie powstanie kościuszkowskie, łatwiej byłoby zaborcom twierdzić, że Rzeczpospolita umarła sama z siebie, śmiercią naturalną, że zabory nie były gwałtem i niesprawiedliwością. Głosiliby, że Polacy nie są zdolni do politycznego istnienia, tym bardziej, że wielu bardziej ceniło szczęśliwość osobistą niż wolność, a w przemocy i obcych nakazach nie widziało (i często nadal nie widzi) nic hańbiącego.
      Siła Konstytucji 3 Maja tkwi w przywiązaniu kolejnych pokoleń do odwoływania się do niej, jako dokumentu dziejowego, w którym się społeczeństwo obywatelskie sprawdziło.
      I tak w 100-lecie Konstytucji 3 Maja w 1891 roku, była pierwsza wielka manifestacja młodego pokolenia w Warszawie w zaborze rosyjskim w Ogrodzie Botanicznym, gdzie znajdował się kamień węgielny pod budowę świątyni Opatrzności Bożej. Tam młodzi patrioci demonstrowali przywiązanie do dzieła, które symbolizowało wolność, niepodległość i siłę narodu. W czasie zaborów Konstytucja traktowana była jako symbol dążeń do odzyskania niepodległości. Manifestacje 3-majowe odbywały się podczas powstania listopadowego, styczniowego. Wielkie uroczystości odbyły się 3 maja 1918 roku w okupowanej jeszcze przez Niemców w Warszawie na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
      W II Rzeczypospolitej rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe. Od 1923 r. świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji i Święto Matki Bożej Królowej Polski. Połączenie świąt państwowego z kościelnym było zrozumieniem wyjątkowych związków między państwem, a Kościołem, narodem i katolicyzmem.
      Podczas II wojny światowej i po niej, świętowanie 3 maja wiązało się z represjami. Ostatni raz to święto obchodzone było w 1946 roku. Wówczas to manifestacja patriotyczna w Krakowie została rozpędzona przez władze komunistyczne.
      W latach PRL-u na temat Konstytucji mówiono w sposób pozytywny. Uczono o niej w szkole, ale święta nie wolno było obchodzić. Władze komunistyczne dbały, aby flagi zawieszone na 1 maja już następnego dnia były zdejmowane.
      Tylko w 1981 roku w okresie działania ,,Solidarności” uroczyście obchodzono ten dzień , ale szybko miało to się zmienić . Po ogłoszeniu stanu wojennego, już 3 maja 1982 roku wszelkie publiczne świętowanie kończyło się ,,pałowaniem przez ZOMO . Tak było 3 maja 1982 roku, gdy uczestnicy Mszy św. na Wawelu z pieśnią patriotyczną na ustach ,,Boże cos Polskę” zostali zaatakowani, przez oddziały ZOMO  i dotkliwie pobici.
      Dopiero posłowie na sejm w 1990 roku przywrócili rangę  uchwalając 3 Maja Narodowym Świętem.
      Komisja Europejska doceniła znaczenie Konstytucji wyróżniając ją w 2015 roku Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. 

      Autorzy: B.Olszówka, B.Sobowska-Rekut

      Opracowano na podst:
      https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/4291/1/Studia_Podlaskie_4_Snopko_spr.pdf
      https://www.tygodnikprzeglad.pl/mamy-konstytucje/
      https://drive.google.com/file/d/156mlzbV2-MTkkx8bO5WTQE9CjOF0-rF
      https://docs.google.com/presentation/d/1y7Qws0iEjOAX6m40Y