• Architekci w terenie

     • Próbowanie przewyższa studiowanie! Wiemy doskonale, że nie ma lepszego nauczyciela od doświadczenia. Zdobywanie wiadomości na podstawie własnych przeżyć jest najcenniejszą lekcją. We wszystkich zawodach do uzyskania niezbędnych kwalifikacji zawartych w standardach konieczny jest trening praktyczny. Dlatego uczniowie architektury z klas II i III dostali nowe wyzwanie: stworzyć projekt terenu zieleni bazując na rzeczywistym obszarze, odpowiadając na potrzeby i oczekiwania inwestorów, tworzyć, kreować, zmieniać realną przestrzeń. 25 lutego, w ramach zajęć terenowych udali się do Mielca, gdzie dokonali pomiarów, analizy oraz inwentaryzacji terenu. Obszarem, gdzie podjęte zostały działania, były fragmenty terenu zieleni na osiedlach Smoczka i Lotników. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu i rozmowach z kierownikami rady osiedla, gdzie przedstawione zostały oczekiwania względem wyznaczonego terenu. Młodzi architekci zinwentaryzowali szatę roślinną, analizowali istniejące warunki glebowe, nanosili na mapy małą architekturę. Nie zważając na mżawkę, wiatr i przenikający chłód dokonywali pomiarów i zapisów. A pracy tej to dopiero początek. Teraz czekamy na pomysły zagospodarowania terenów w formie projektów, szkiców i rysunków.

      Autor: M.Banaś

     • Konrad Świątek - Mistrz Powiatu Kolbuszowskiego

     • "A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą, nie znać języka swego – hańbą oczywistą." Te słowa autorstwa polskiego poety i pisarza, Franciszka Ksawerego Dmochowskiego, zapewne mogły być myślą przewodnią uczestników jubileuszowej XX edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego pod nazwą "Mistrz ortografii" organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej. W finale konkursu, który odbył się w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, 21 lutego 2020 r., wzięło udział kilkanaścioro uczniów ze szkół powiatu kolbuszowskiego, w tym uczeń klasy III naszego technikum - Konrad Świątek. Uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę w zakresie ortografii, gramatyki i poprawnej polszczyzny, mierząc się z dyktandem i licznymi pytaniami testowymi. Wszyscy wykazali się wyjątkową znajomością zasad języka polskiego, a w kategorii szkół średnich Konrad zajął pierwsze miejsce, tym samym powtarzając wielki sukces z ubiegłego roku. Gratulujemy naszemu "Mistrzowi ortografii", życzymy kolejnych sukcesów i dalszego zgłębiania piękna języka ojczystego.

       

     • Kulinarna bitwa

     • Gotowanie na czas, pod presją konkursu oraz jury jest niezwykle stresujące i trudne. Przekonały się o tym Kinga i Gabrysia z klasy drugiej, kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, które  24 i 25 lutego miały okazję uczestniczyć w I Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym Bitwa na drobiowe smaki. W grudniu 2019 roku uczennice opracowały przepisy i próbnie przygotowały swoje potrawy z drobiu. Po zakwalifikowaniu się do etapu regionalnego 24 lutego walczyły o możliwość znalezienia się w pierwszej szóstce  najlepszych drużyn. Dziewczyny przyrządziły włoską sałatkę z kurczakiem oraz drobiowe roladki z musem owocowym, opiekanymi ziemniakami i miksem sałat. Po wnikliwej ocenie sędziów okazało się, że zakwalifikowały się do dalszego etapu. Dzień później musiały w 10 minut z przygotowanych surowców opracować recepturę dania głównego aby następnie sporządzić je w 2 godziny. Młode adeptki sztuki kulinarnej, mimo dużego stresu oczywiście dały radę i wykonały wyśmienitą roladę drobiową z szynką szwarcwaldzką i serem pleśniowym, krążki z soczewicy oraz duszone słupki z dyni piżmowej i marchewki, polane sosem. Pomimo, że danie smakowało wyśmienicie dziewczyny nie zakwalifikowały się do szesnastki najlepszych drużyn w Polsce. Udział w konkursie był dla nich cennym doświadczeniem i nauką, którą wykorzystają w kolejnej bitwie na najwykwintniejsze smaki.

      Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak

     • Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny EKO-PLANETA

     •  

      Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko-Planeta” - etap szkolny, który odbędzie się w naszej szkole w środę 4 marca 2020 r. na trzeciej lekcji w sali nr 11. Konkurs prowadzony jest przy współpracy merytorycznej z Katedrą Kształtowania Środowiska Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej prosimy kierować do pani Małgorzaty Król do 2 marca 2020 r.

      Autor: M.Król

     • Dzień Naleśnika

     • Zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych do wzięcia udziału w konkursie  „Dzień Naleśnika”, który  odbędzie się w piątek 13 marca 2020 r. na jadalni.  Konkurs składa się z kilku etapów (w różnych terminach):

      • opracowanie własnego przepisu na najlepsze naleśniki z nadzieniem słonym inspirując się kuchniami różnych narodów w języku francuskim (przepis należy przesłać do pani Urszuli Kuny) lub niemieckim ( przepis należy przesłać do pani Anny Kwiecień) i w języku polskim do pani Agnieszki Biestek do 06.03.2020 r.
      • wykazanie się wiedzą na temat sporządzania i podawania naleśników (13.03.2020),
      • udział w Szkolnym Master Chef, podczas którego uczestnik będzie miał za zadanie wykonać i podać 2 sztuki najlepszych naleśników z nadzieniem słonym z kuchni różnych narodów własnego pomysłu 13.03.2020 r. (według przesłanego przepisu),
      • w dniu 13 marca, 3 osobowe grupy z poszczególnych klas (lub równoległych klas) będą odpowiadać na pytania dotyczące polskiego odpowiednika Tłustego czwartku
       w krajach europejskich w tym Francji i Niemczech (test),
      • oraz bieg z patelnią i podrzucaniem naleśników na czas (13.03.2020)!

      Warunkiem uczestnictwa jest złożenie uzupełnionego zgłoszenia do konkursu, który znajduje się w sekretariacie i przekazanie go po wypełnieniu do organizatorów konkursu pani Agnieszce Biestek, pani Urszuli Kunie lub pani Annie Kwiecień do 06 marca 2020 r. Pozostałe informacje znajdują się w regulaminie konkursu.

      Zapraszamy!

      REGULAMIN_KONKURSU.doc

      Karta_zgloszenia_do_II_Szkolnego_Konkursu.doc

     • XX Turniej Tenisa Stołowego

     • Zespół Szkół Agrotechniczno–Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni oraz Szkoła Podstawowa im. kpt. Józefa Batorego w Weryni były organizatorami XX Turnieju Tenisa Stołowego. Impreza odbyła się 15 lutego 2020 roku w  sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Weryni.
      W zawodach brali udział uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich oraz dorośli. Rozgrywki były prowadzone w kategorii kobiet i mężczyzn. W turnieju uczestniczyło 94 osoby. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast nagrody rzeczowe otrzymało pierwszych pięciu zawodników w każdej kategorii. Wyniki turnieju.
      Nad przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie - uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni. Dla wszystkich zawodników były przygotowane drożdżówki, napoje i drobne upominki.
      Dyrektor Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni mgr Zbigniew Bogacz ufundował cztery puchary, które otrzymali zwycięzcy najstarszej kategorii.

      Fundatorami nagród byli:

      Pan Andrzej Nowak
      Pan Emil Wilk – sklep KÓŁKO
      Pan Łukasz Cetnarski
      Pan Tomasz Warzocha –Firma ELTOM
      Przychodnia MEDIMO
      Pani Małgorzata Stachnik – CUKIERNIA BABECZKA
      Pan Zygmunt Sokołowski
      Pan Janusz Michałek
      Fundacja SERCE
      KULA BOWLING & CLUB RZESZÓW


      Autor: A.Żywiec

       

                                                                                                     

       

       

     • Wrotki na wypasie

     • Pożytecznie i przyjemnie spędziliśmy dzień 20 lutego 2020 roku. Cała nasza klasa (I bc) pojechała wraz z wychowawczynią panią Joanną Godzisz na wycieczkę do Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie oraz do wrotkarni ,,Wrotki na wypasie” w Mielcu.
      W Nadleśnictwie pani leśnik opowiedziała nam o swojej pracy oraz oprowadziła po szkółce leśnej. Zobaczyliśmy m.in. kwatery czy przechowywalnie dla sadzonek.
      Po wizycie w Nadleśnictwie udaliśmy się do wrotkarni i tu dopiero się działo. Nowa umiejętność- jazda na wrotkach- została przez nas połączona z akrobatyką. Każdemu niemal ruchowi na wrotkach towarzyszyło mnóstwo mniej skoordynowanych, ale za to zabawnych ruchów rąk i nóg. Wyglądało jakbyśmy odganiali stado much. Oprócz jazdy, graliśmy w różne gry. Świetnie bawiliśmy się przy różnych grach integracyjnych. Wyjazd był bardzo udany i chcielibyśmy go powtórzyć, ale następnym razem zapraszamy na parkiet panią Godzisz.

      Autorzy: G.Ofiara, A.Snopek

     • Ekonomia wśród nas

     • W ubiegłym tygodniu w naszej szkole został zorganizowany konkurs pt. „Ekonomia wśród nas”, którego celem było popularyzowanie wiedzy o ekonomii poprzez opracowanie plakatów o tej tematyce. Trzyosobowe zespoły z klasy pierwszej kształcącej się w zawodzie technik ekonomista miały za zadanie wykonać po dwie prace. W poniedziałek tj. 17 lutego bieżącego roku najciekawsze plakaty zostały wyróżnione. Drużyna, która zdobyła pierwsze miejsce w składzie: Ewelina Sitarz, Marcelina Serafin i Adam Pełka, przedstawiła zawód technika rachunkowości oraz uświadomiła nam ile wynoszą składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę i pracownika. Praca była wykonana bardzo starannie i zawierała ciekawe informacje. Zespół, który zajął miejsce drugie poradził sobie równie dobrze. A jego skład był następujący: Karolina Żądło, Katarzyna Gola oraz Maciej Kiwak. Uczniowie zobrazowali wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych PIT oraz omówili zawód technika ekonomisty. Zrobili to ciekawie, nietuzinkowo i dokładnie.
      Obydwie grupy otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Fundację PBS pomagam. Materiały biurowe które wręczono są niezbędne w procesie edukacyjnym i z pewnością zostaną jeszcze wykorzystane. Takie konkursy są dobrze odbierane przez uczniów naszej szkoły. Pozwalają uczestnikom wyrazić siebie, zaprezentować swoją wedzę i wyzwolić kreatywność.

      Ewelina Sitarz

     • Warsztaty dietetyczne i artystyczne

     • 14 lutego 2020 roku do naszej szkoły przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gwoźdźcu. Dzieci miały okazję poznać „od podszewki” zawody, w których kształcimy. Uczniowie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczyli młodszych kolegów sporządzania lodów molekularnych o smaku mango, truskawki i wanilii, a także krucho-drożdżowych ciastek w kształcie świnek oraz  wykwintnych deserków z musem malinowym. To nie koniec atrakcji dla dzieci. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu pokazała w jaki sposób można zagospodarować dary lasu do aranżacji domowych dekoracji. Nasi architekci zaprezentowali również możliwości wykorzystania programów komputerowych w swoim zawodzie. Mamy nadzieję, że tegoroczne walentynki będą mile wspominane przez naszych gości.

      Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak

     • Kreatywna kuchnia

     • W drugim semestrze roku szkolnego 2020 r. uczniowie klas pierwszych w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy drugiej w zawodzie kucharz uczestniczą w innowacji pedagogicznej o nazwie dietetyka i estetyka potraw. W drugim tygodniu lutego nasi uczniowie poznali możliwości wykorzystania ciekłego azotu w kuchni. Młodzież w trakcie zajęć przygotowała lody molekularne o smaku kawy, wanilii, maliny i truskawki. Już wkrótce odbędą się kolejne praktyczne zajęcia, w których uczniowie będą wykorzystywali różne surowce i produkty do wykonania aranżacji potraw.

      Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak

     • Dzień Przedsiębiorczości 2020

     • Serdecznie zapraszamy do udziału w siedemnastej edycji Dnia Przedsiębiorczości, która odbędzie się 2 kwietnia 2020 r. Przedsięwzięcie  sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w Dniu Przedsiębiorczości będzie okazja aby: odbyć jednodniową praktykę w wybranym miejscu pracy, zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie, pozyskać informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczyć związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznać  się z organizacją i zarządzaniem firmą. Serdecznie zapraszają członkowie SKP wraz z opiekunami!

      Autor: E.Serafin

     • W świecie sztuki współczesnej

     • 14 lutego br., czyli w same walentynki, udaliśmy się - my uczniowie klasy 4ae - na poranną wycieczkę do Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej, który mieści się w budynku dawnej Synagogi. Mieliśmy tam możliwość oglądać, podziwiać i zapoznawać się bliżej z historią obrazów zaprezentowanych na wystawach pt. ,,GRANICE” oraz ,,#10latpo”. Są to galerie zbiorowe, a swoje prace wystawili tam m.in. Valeria Moskvitna, Marcin Lubera czy też ucząca w naszej szkole pani Katarzyna Cesarz. Zaskoczyła nas wszystkich różnorodność form i pomysłowość wykonawców. Powtórzyliśmy przy okazji i abstrakcjonizm, i surrealizm, również irracjonalizm. Pytań było mnóstwo, a jeszcze więcej zachwytów i zdziwienia. Dzięki tej wycieczce mogliśmy odkryć na nowo malarstwo współczesne, które tak zaskakuje. Mogliśmy także poznać terminy czy zagadnienia, które możemy wykorzystać nie tylko na maturze ustnej z języka polskiego, ale także w życiu codziennym.

      Autorzy: J. Wrońska, K.Wachowska

     • Książka na weekend

     • Nowa powieść króla prozy obyczajowej, który tym razem umiejętnie myli tropy, a zakończenianie domyśli się nawet wielbicielka powieści detektywistycznych! Collin nie miał szczęśliwego dzieciństwa. Brak zainteresowania rodziców, dorastanie w szkołach wojskowych, potem problemy z agresją i zatargi z policją. Maria natomiast zawsze czuła wsparcie rodziny – jako mała dziewczynka, a także później, podczas studiów prawniczych i na początku kariery zawodowej. Pewnie trudno byłoby znaleźć dwie bardziej różniące się historie. I dwa tak niepodobne do siebie charaktery.A jednak przeciwieństwa najwyraźniej się przyciągają. Maria i Colin zostają parą. Wszystko świetnie się zapowiada, dopóki ona nie zaczyna otrzymywać dziwnych wiadomości od anonimowego prześladowcy.

      Autor: B.Sobowska-Rekut

      Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/295950/spojrz-na-mnie