• Ogłoszenie o konkursie

     • 28.05.2019
      Autor: I.Pogoda
      ______________

      Zarząd Powiatu w Kolbuszowej ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni. Termin składania ofert upływa 19 czerwca 2019 r. Szczegóły w załączniku Ogłoszenie.

     • Wyśpiewane zwycięstwo Marioli

     • 25.05.2019
      Autor: I.Pogoda
      ______________

      Muzyka to język uniwersalny, zdolny do budzenia emocji i wyjątkowych wrażeń. "Dobry" rytm muzyczny oferuje większą aktywację mózgu niż jakikolwiek inny znany bodziec. Wśród głównych pozytywnych efektów słuchania muzyki można wymienić:  wzmocnienie uczenia się i pamięci, regulację hormonów związanych ze stresem, bądź wywołanie  wspomnień. Te ostatnie z pewnością będą dla Marioli Chrząstek – uczennicy klasy trzeciej  technikum – jak najpiękniejsze. Dlaczego? Swoim głosem oczarowała jury podczas VIII Podkarpackiego Festiwalu Piosenki Ewangelizacyjnej im. ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ pod hasłem „Serce bez granic”, który odbył się 25 maja 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim. Mariola za swoją interpretację utworu: Jak wielki jest Bóg, zdobyła pierwsze miejsce jako solistka w grupie starszej – ponadgimnazjalnej. Festiwal od lat popularyzuje dzieła misyjne, ewangelizuje poprzez śpiew i wspólną zabawę, a także propaguje kulturalne formy spędzania wolnego czasu. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy życząc kolejnych sukcesów.

     • Słoneczna Lizbona

     • 22.05.2019
      Autorzy: A.Stąpor, I.Pogoda
      _______________________

      Za nami pierwsze dwa dni w Lizbonie. W ubiegłą niedzielę (19 maja 2019 r.) osiem ekonomistek z klasy pierwszej wraz z nauczycielkami wyruszyło na tygodniowe warsztaty do stolicy Portugalii. W poniedziałek uczennice poznały rówieśników ze szkoły INETE Technical School (Portugalia) oraz z Włoch i Hiszpanii, a następnie rozpoczęły zajęcia z wykorzystaniem programu Arduino. Po południu wszyscy udali się na kręgle oraz wspólną kolację. Wtorek zarezerwowany był na zwiedzanie przepięknej, skąpanej w słońcu Lizbony. Moża było zobaczyć Muzeum Historii Lizbony, Pomnik Odkrywców, Klasztor Hieronimitów oraz wieżę Torre de Belem. Ciekawe jest to, że kiedy temperatura w Lizbonie wynosi 25*C, mieszkańcy ubierają kurtki oraz swetry i są zaskoczeni, że nam jest gorąco :) W środę uczennice brały udział w kolejnych warsztatach z programowania robotów, które zakończyły się zawododami z ich wykorzystaniem. Po południu wszyscy udali się na spacer po placu Rossio,  z którego rozpościerał się widok na Zamek Św. Jerzego oraz ruiny zniszczonego podczas trzęsienia ziemi klasztoru Carmo. W kolejnym dniu pojechaliśmy na wycieczkę nad Ocean Atlantycki. Piękne piaszczyste plaże, wysokie fale oraz wspaniała pogoda zrobiły na nas ogromne wrażenie. Następnie zwiedzaliśmy zabytkowy region Portugalii – Sintra oraz pałac Quinta da Regleira. W ostatnim dniu pobytu uczennice brały udział w warsztatach z programu do tworzenia rysunków przestrzennych Python oraz porównywały dwa programy Vitruvio oraz Arduino. Po południu udaliśmy się na wydział robotyki Uniwersytetu w Lizbonie, gdzie uczniowie mogli zobaczyć najnowocześniejsze roboty ich działanie i zastosowanie. Wieczorem odbyła się kolacja pożegnalna, na której nie zabrakło zabawy, wspólnych śpiewów i  tańców. W sobotę wieczorem 25.05.2019 r. zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów. Udział w projekcie był dla uczniów wspaniałym i niezapomnianych przeżyciem. Nawiązali oni nowe europejskie przyjaźnie oraz odkryli wspaniałe odległe miejsca.

     • Ostatni tydzień w Anglii

     • Autorzy: G.Drałus, P.Żądło, A.Kiwak
      _____________________________

      Wyjazd grupy ekonomistów z klas drugich i trzecich z naszej szkoły do Wielkiej Brytanii dobiegł końca. W ostatnim tygodniu praktyk kontynuowaliśmy pracę w dobrze już znanych firmach Wolverhampton oraz Birmingham nabywając cennych doświadczeń i zawodowych umiejętności. Ale trzytygodniowy pobyt w Anglii to nie tylko praca. W ostatnim tygodniu pobytu, odwiedziliśmy kręgielnię, a w sobotę odwiedziliśmy Londyn, gdzie zobaczyliśmy wiele ciekawych i  atrakcyjnych turystycznie miejsc. Uczniowie na zakończenie projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w kursach oraz praktykach. W niedzielę wszyscy z nowymi doświadczeniami wróciliśmy do swoich domów, a w poniedziałek do szkoły.

       Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w projektach bo naprawdę warto.

     • Przygoda w Anglii wciąż trwa

     • Autorzy: P.Żądło, G.Drałus, A.Kiwak
      _____________________________

      Dobiegł końca drugi tydzień pobytu ekonomistów w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu rozpoczęliśmy praktyki zawodowe w Birmingham oraz w Wolverhampton. Ale spędzamy czas nie tylko pracując. W sobotę zawitaliśmy do Walii - jednego z piękniejszych zakątków Wielkiej Brytanii. Tam zobaczyliśmy Port Meirion, w którym mogliśmy podziwiać piękne zabytki oraz niezwykłe krajobrazy. Następnie udaliśmy się do miasteczka Conwy, gdzie znajdują się mury obronne z XIII wieku. Był to dla nas tydzień pełen nowych doświadczeń oraz wspaniałych atrakcji. 

     • Kamil laureatem ogólnopolskiego konkursu ekologicznego


     • Autor: M.Król, A.Kiwak
      __________________________

      "Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień” - James Madison. Kamil Krupa został laureatem w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Eko-Planeta zajmując II miejsce. Jest uczniem klasy drugiej w zawodzie technik architektury krajobrazu, który wykazał się olbrzymią wiedzą z zakresu ochrony środowiska i przyrody Polski. Sukces w tym konkursie odniosła również Julia Wrońska, która otrzymała dyplom za bardzo dobry wynik. W XV edycji konkursu, który przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie startowało 17 uczniów z naszej szkoły. 

      Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!

    • Pierwszy tydzień w Anglii
     • Pierwszy tydzień w Anglii

     • Autorzy: P.Żądło, G.Drałus, A.Kiwak

      Właśnie rozpoczęliśmy swoją wielką przygodę z Anglią. 29 kwietnia wyruszyliśmy z lotniska Chopina w Warszawie i po dwugodzinnym locie dotarliśmy na lotnisko London Luton. Przez 3 tygodnie zamieszkamy w miasteczku Bilston. Właśnie minął tydzień naszego pobytu w Wielkiej Brytanii. Przez ten czas, jako uczestnicy projektu braliśmy udział w przeszkoleniu w miejscach odbywania stażu dzięki któremu efektywnie zrealizujemy program praktyk. Przez cały czas doskonalimy umiejętności językowe, poznajemy wielu interesujących ludzi oraz zwiedzamy różne ciekawe miejsca. W minionym tygodniu zwiedziliśmy Black Country Living Museum, w którym przekonaliśmy się jak trudno i ciężko żyło się w przeszłości w Anglii, zobaczyliśmy historyczne budynki i dowiedzieliśmy się wiele na temat wydobywania węgla. Sobotnie popołudnie spędziliśmy bardzo przyjemnie grając w kręgle. W poniedziałek pojechaliśmy pociągiem do Liverpoolu, gdzie podziwialiśmy muzeum poświęcone tematyce Titanica oraz jego historii. Widzieliśmy makiety odzwierciedlające wygląd statku. Dla każdego był to z pewnością tydzień pełen wrażeń i atrakcji.

       

    • 228 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     • 228 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • Autorzy: M.Serafin, A.Kiwak

      „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” Dzień 3 maja to niewątpliwie ważna data dla każdego Polaka. Jest to bowiem  dzień uchwalenia pierwszej w Europie a drugiej w świecie Konstytucji.  Dla uczczenia tego wydarzenia w piątek, 3 maja w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyła się Powiatowa Akademia z okazji 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Ta podniosła uroczystość została uświetniona montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów klasy II ez  pod kierunkiem pani mgr Anny Kiwak.   Po powitaniu gości, głos zabrała pani mgr Bernadeta Olszówka, która przedstawiła historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek odwoływał się do symboli narodowych oraz najbardziej rozpoznawalnych i popularnych wśród Polaków utworów: „Pana Tadeusza” oraz poloneza z filmowej wersji epopei. Walorów  artystycznych dodał zespół muzyczny „Concordia”. Wspaniałe wokalistki Mariola i Gabriela wykonały piosenki pt. „Niepodległość” i „Wolność”. Na zakończenie uroczystości dla wszystkich został przygotowany   poczęstunek przez uczniów technikum żywienia. Ciepłe napoje i smakowite zakąski pomogły rozgrzać się uczestnikom spotkania, a wytworne przystawki pobudziły delikatnie apetyt.

       

    • Policja w służbie Niepodległej
     • Policja w służbie Niepodległej

     • Autorzy: M.Laube-Skowrońska, A.Kiwak

      Pod takim hasłem została zorganizowana w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnalnej w Kolbuszowej wystawa poświęcona pracy policji. 29 kwietnia 2019 r. wystawę tę oglądali uczniowie klasy II ae wraz z opiekunką panią Małgorzatą Laube-Skowrońską. Eksponaty zlokalizowane były w gablotach, w których znajdowały się pamiątki zebrane przez policjantów wywodzących się z Kolbuszowej i zasłużonych dla naszego miasta. Większość eksponatów miała po około 100 lat i ukazywała zmiany w sposobie pracy policjantów na przestrzeni tego czasu. Oglądając zgromadzone muzealia dowiadywaliśmy się, za co przed 100 laty, można było dostać mandat. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną, ukazującą trudną i odpowiedzialną pracę policji. W dalszej części wystawy zaprezentowano wystawę obrazów, wykonanych w trakcie malarskich plenerów kolbuszowskich od kilku lat organizowanych w naszym mieście. Zobaczylismy również przedmioty codziennego użytku np. rower, perfumy, ołówki, kałamarze, które uświadomiły nam jak zmieniło się nasze codzienne życie dzięki postępowi techniki. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Zdjęcia

       

     • Wolontariusze na zawodach

     • Autorzy: M.Laube-Skowrońska, A.Kiwak


      Wszystkim ludziom, a nauczycielom wychowania fizycznego szczególnie, zależy by ludzie w każdym wieku żyli aktywnie, uprawiając różne dyscypliny sportu. Dlatego przyłączyliśmy się do pracy na rzecz propagowania sportu w powiecie kolbuszowskim, pomagając zorganizować II edycję zawodów Nordic Walking pod hasłem: „Wiosenne zmagania w lasowiackim stylu”. Uczniowie Anna i Jakub Kolano, Krystian i Kamil Micek, Dominika i Klaudia Majewskie, Kinga Kubiś, Marcin Lewandowski, Sylwia Michałek, Aleksandra Wit , Klaudia Gul, Marcelina Dobek, Edyta Tylutka  oraz Karolina Lenart  pracowali jako wolontariusze przy organizacji zawodów. Do ich obowiązków należało:  pilnowanie porządku na trasie, podawanie wody zawodnikom w punktach odżywczych, wręczanie pamiątkowych  medali, praca w szatni oraz wypożyczalni sprzętu. Mimo kapryśnej pogody atmosfera zawodów była wspaniała, zawodnicy ostro walczyli z czasem i własnymi słabościami a my gorąco dopingowaliśmy ich do jeszcze większego wysiłku.

      Wszystkim wolontariuszom za pomoc w organizacji zawodów serdecznie dziękujemy.

    • Kamil zwycięzcą Turnieju Wiedzy Pożarniczej
     • Kamil zwycięzcą Turnieju Wiedzy Pożarniczej

     • Autor: B. Krzysztofiński


      Podobnie jak w ubiegłym roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej wraz z Zarządem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zorganizowała finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W XXI edycji, która odbyła się 24 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej wzięły udział zespoły reprezentujące szkoły poszczególnych gmin powiatu kolbuszowskiego, w tym uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Celem konkursu było propagowanie wiedzy pożarniczej wśród młodzieży szkolnej, co w przyszłości powinno zaowocować zwiększaniem ochrony przeciwpożarowej i wzrostem bezpieczeństwa poprzez eliminowanie zagrożenia pożarowego. W imieniu naszej szkoły wystąpili: Konrad Świątek oraz Kamil Krupa. Zwycięzcą konkursu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych został Kamil Krupa, uczeń klasy drugiej technikum architektury krajobrazu i będzie reprezentował powiat kolbuszowski na etapie wojewódzkim, który zostanie rozegrany w maju, a przeprowadzi go Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. Ucznia do konkursu przygotowywał nauczyciel EDB i BHP Bolesław Krzysztofiński. Zdjęcia

    • Białe szaleństwo
     • Białe szaleństwo

     • Autorzy: G.Kozińska, A.Kiwak


      Jaka jest zima w tym roku każdy widzi: niezbyt mroźna i niezbyt śnieżna. Ale gdzie diabeł nie może tam nas pośle a my śnieg na pewno znajdziemy. Więc zebraliśmy się 19 lutego 2018 r. i ruszyliśmy do Puław Dolnych zakosztować mrozu, dobrej zabawy i poczuć wiatr we włosach, gdy będziemy szusowali z „górki na pazurki”. Było pięknie. Najwspanialsze przeżycie tej zimy, nawet wtedy gdy zjazd kończył mało profesjonalnym pacnięciem w śnieg. Ale kto by się przejmował drobiazgami. Jak będzie następny wyjazd to znów pojedziemy, zwłaszcza w tak doborowym  towarzystwie nauczycieli - opiekunów. Więc czekamy na kolejną wycieczkę z białym szaleństwem w tle. Zdjęcia

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
    • zswerynia@zswerynia.pl
    • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
    • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
    • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
    • 814-14-04-726
    • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
    • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
    • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
    • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • Logowanie