• Przeczytaj mnie! Tak, Pani
     • Przeczytaj mnie! Tak, Pani

     • Autor: B.Sobowska-Rekut


      Przeczytaj mnie! Tak, Pani. W tych kilku słowach książka zaprasza czytelnika do jej przeczytania. A Ty, w jaki sposób zachęciłbyś do czytania książek? Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w konkursie na Hasło Promujące Czytelnictwo. Propozycję hasła proszę przesłć na adres boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl  w terminie do  6 maja 2019 r. Na zwycięzców czekają nagrody.

    • Mój pierwszy dzień w pracy!
     • Mój pierwszy dzień w pracy!

     • Autorzy: K.Maciąg, K.Wachowska


      Szesnasta edycja programu Dzień Przedsiębiorczości odbyła się 20 marca tego roku, w której z przyjemnością miałam okazję uczestniczyć. Zamiast - jak codziennie - do szkoły i na lekcje, to w tym dniu udałam się do pracy i poczułam się taka dorosła. Było to dla mnie niezwykłe przeżycie - jako uczennicy klasy trzeciej  Technikum kształcącej się w zawodzie technik ekonomista.

      Jednodniową praktykę odbyłam w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. Mogłam tam obserwować i uczestniczyć w pracach wydziału finansowo–budżetowego oraz organizacyjnego. Do moich obowiązków należało segregowanie i uzupełnianie dokumentów, wykonywanie zestawień i obliczeń, oczywiście pod nadzorem doświadczonego pracownika. Zajmowałam się także obsługą różnych programów komputerowych i porządkowaniem plików. Opiekun udzielał mi wskazówek, chętnie odpowiadał na moje pytania.  Zdobyłam nowe  praktyczne doświadczenie zawodowe dzięki wykonywanej pracy oraz poszerzyłam swoją wiedzę ekonomiczną o cenne informacje z zakresu rachunkowości, finansów i budżetów. 

      Dzień taki jak ten jest potrzebny, bo  sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością wśród uczniów.  Poprzez udział w takim programie uczniowie mogą odbyć jednodniową wizytę w wybranym miejscu pracy i zweryfikować swoje wyobrażenia o wybranym zawodzie. Mają wówczas  szansę pozyskać informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu i - co być może najważniejsze - zapoznać się z organizacją i zarządzaniem firmą czy instytucją.  

      Jestem bardzo zadowolona, że mogłam stać się częścią tego niezwykłego przedsięwzięcia. Bardzo pozytywnie wspominam moją  pierwszą pracę, będę pamiętać, że panowała tam miła atmosfera i wiele się nauczyłam. Polecam każdemu, by za rok również wziął udział w ,,Dniu Przedsiębiorczości'' i odkrył swoją wymarzoną drogę do idealnego zawodu. Zapewniam - nie pożałujecie! Zdjęcia

    • Międzynarodowy Dzień Frankofonii
     • Międzynarodowy Dzień Frankofonii

     • Autorzy: U.Kuna, K.Wachowska


      Journée internationale de la Francophonie obchodzony był 20 marca i z tej okazji uczniowie naszej szkoły przystąpili do XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich. Pytania konkursowe dotyczyły wielu dziedzin, m.in.: historii, geografii, literatury, kultury, sztuki i ciekawostek turystycznych tych państw, w których język francuski stanowi podstawę komunikacji. Podczas tej edycji należało wykazać się wiedzą na temat Francji i organizacji Frankofonii oraz krajów Maghrebu (Maroko, Tunezja, Algieria), a także trzeba było napisać krótką wypowiedź w tym języku.  

      I miejsce zajął Konrad Świątek  - IIez. Konrad uzyskał 104 punkty na 105 możliwych do zdobycia!
      II miejsce zajęła Patrycja Magda - IIIz.
      III miejsce uzyskała Kinga Margańska - Iae.

      Ciekawostką jest, że językiem francuskim posługuje się ok. 300 milionów ludzi na pięciu kontynentach. Jest on drugim językiem na świecie,  zaraz po angielskim,  nauczanym jako język obcy, również  30% współczesnego słownictwa w języku angielskim jest zapożyczone z francuskiego.

      Naszym uczniom wiedza na temat zasięgu i statusu języka francuskiego w poszczególnych państwach francuskojęzycznych nie jest obca.

    • Profilaktyka demoralizacji nieletnich
     • Profilaktyka demoralizacji nieletnich

     • Autorzy: G.Drałus, I.Pogoda


      Niedawno mieliśmy możliwość uczestniczenia w spotkaniu o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym, na które została zaproszona absolwentka szkoły sierż. szt. Beata Chmielowiec z Wydziału Prewencji i RD. Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącej przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości wśród uczniów. Policjantka poinformowała o tym, w jakich przypadkach osoba nieletnia może odpowiadać jak dorosły. Pouczyła również o grożących niebezpieczeństwach związanych z narkomanią, używaniem alkoholu, paleniem papierosów, bądź zażywaniem środków odurzających. Zwróciła uwagę na fakt ponoszenia odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, za wymuszenia i rozboje, za niszczenie mienia publicznego i społecznego, a nawet uporczywe przeszkadzanie w lekcjach i wagarowanie. Sporo czasu poświęciła zjawisku cyberprzemocy, stalkingu, apelując o rozważne zamieszczania informacji, czy fotografii na portalach społecznościowych. Uczniowie zdobyli także wiedzę o konsekwencjach wynikających z przestępczości w Internecie. Młodzież z zaciekawieniem słuchała i bardzo chętnie zadawała pytania związane z tematyką spotkania. Z pewnością wielu uczniów wyciągnie właściwe wnioski na przyszłość.

    • Konrad Świątek - mistrz ortografii w powiecie kolbuszowskim
     • Konrad Świątek - mistrz ortografii w powiecie kolbuszowskim

     • Autor: A.Kiwak


      Gżegżółka, sufrażystka, rzeżucha, zastrzeżenie - najpopularniejszą reakcją uczniów na takie słowa jest  niechętne skrzywienie lub nawet  panika, że będą musieli takie dziwadło zapisać i jaszcze najlepiej by nie popełnić błędu. Ale wśród nas jest mistrz ortografii, któremu nie straszne nawet najtrudniejsze słowa. Uczeń klasy II Konrad Świątek został powiatowym mistrzem ortografii, wygrywając w konkursie zorganizowanym w Kolbuszowskim Liceum Ogólnokształcącym. Konradowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Zimowe szaleństwo
     • Zimowe szaleństwo

     • Autorzy: M.Laube-Skowrońska, A.Kiwak


      Życie składa się z różnorodnych chwil. Jedne są wesołe, zabawne i beztroskie, ale są też chwile pełne zadumy, cierpienia, nauki i refleksji. Tak też było z wycieczką  z dnia 7 marca 2019 roku. Wówczas uczniowie klasy II i III odwiedzili Górę Śmierci w Pustkowie by złożyć hołd ofiarom systemu totalitarnego a później zawędrowali na lodowisko do Dębicy. Tam wśród śmiechu i beztroskiej zabawy wykręcali piruety i fikuśne figury-niekoniecznie zamierzone. Ale zabawa była wspaniała o czym świadczą uśmiechy zadowolenia na twarzach uczestników wycieczki. Zdjęcia

    • XIX Turniej Tenisa Stołowego w Weryni
     • XIX Turniej Tenisa Stołowego w Weryni

     • Autor: A.Żywiec


      Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni oraz Szkoła Podstawowa im. kpt. Józefa Batorego w Weryni były organizatorami XIX Turnieju Tenisa Stołowego. Impreza odbyła się 2 marca 2019 roku, w  sali gimnastycznej w  Szkole Podstawowej w Weryni. W zawodach brali udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Rozgrywki były prowadzone w kategorii kobiet i mężczyzn. W turnieju uczestniczyło 92 zawodników. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast nagrody rzeczowe otrzymało pierwszych pięciu zawodników w każdej kategorii. Zdjęcia

                  Nad przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie - uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni.

      Dla wszystkich zawodników były przygotowane drożdżówki, napoje i drobne upominki.

      Dyrektor ZSA-E Stanisław Olszówka ufundował dwa puchary, które otrzymali zwycięzcy najstarszej kategorii: Anna Warunek i Marek Puzio.

                  Fundatorami nagród byli: Urząd Miejski w Kolbuszowej, Pan Andrzej Nowak, Pan Emil Wilk - sklep KÓŁKO w Weryni, Przychodnia MEDIMO, cukiernia BABECZKA, Fundacja SERCE.

       

                                                                                           

    • Przebudowa linii energetycznej
     • Przebudowa linii energetycznej

     • Autor: St.Olszówka


      Trwają roboty budowlane związane z przebudową istniejącej od ponad 50 lat linii napowietrznej SN 15kV na podziemną linię kablową doprowadzającą prąd do obiektów szkoły.  Obecnie zakopano już kabel elektroenergetyczny, trwają prace przy montażu stacji transformatorowej. Przebudowa linii zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Sieć wysokiego napięcia przebiegająca przez park wiele razy ulegała uszkodzeniu w czasie wichur z powodu spadających gałęzi. Uprasza się osoby postronne o zachowanie ostrożności w związku z prowadzonymi pracami. Zdjęcia

    • Młodzi finansiści
     • Młodzi finansiści

     • Autorzy: N.Sitarz, K.Wachowska


      Wiedza z zakresu bankowości i finansów jest niezbędnym elementem funkcjonowania młodych obywateli w nowoczesnym społeczeństwie. W ramach Projektu BAKCYL Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży organizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości,  ekonomiści z klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w cyklu spotkań z pracownikiem jednego z banków. Pani kierownik Bożena Olszowy w ciekawy sposób, od strony  praktycznej przedstawiła nam informacje na temat  instytucji finansowych, depozytów, kredytów bankowych, rynku forex, RRSO, BFG, KNF, BIK, KRD czy ryzyka inwestycyjnego. Zostaliśmy wprowadzeni w świat finansów, tak aby w przyszłości świadomie  i w sposób odpowiedzialny korzystać z usług finansowych. Wykłady, pogadanki oraz ćwiczenia wzbogacały filmy edukacyjne z zakresu bankowości. Nie zabrakło pytań i dyskusji  np. jak i w co inwestować czy jak się zachować kiedy mamy problem z płatnością kredytu, kiedy korzystać z kredytu konsolidacyjnego itp. Z pewnością wykorzystamy w przyszłości zdobytą wiedzę, a decyzje finansowe będziemy podejmować w sposób rozsądny i przemyślany.

    • Teatralne pasje
     • Teatralne pasje

     • Autorzy: W.Matusik, A.Kiwak


      Nowy rok otwiera przed nami nowe, wspaniałe możliwości. Tę starą jak świat prawdę udowodnił dzień 7 stycznia 2019 roku, gdyż wówczas grupa kilkunastu uczniów w składzie: aktorzy: Aleksandra Wit, Sylwia Michałek, Magdalena Tęcza, Małgorzata Pełka, Agnieszka Borawiak, Weronika Gdowik, Justyna Bajor, Agata Chmiel, Jakub Kolano, Krystian Jemioło, Eryk Reguła, Dawid Wiącek, Mateusz Mazur, Kamil Krupa oraz  zespół: Andżelika Pełka, Mateusz Kołodziej udała się do Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Głogowie Małopolskim na przegląd jasełek. Mimo iż była to niedziela nasi uczniowie postanowili promować szkołę i pokazać, co dzieje się u nas. Wykazali się wielką odwagą, pokazali, że szkoła nie jest tylko miejscem nauki ale realizacji pasji i zainteresowań. Byłam dumna z grupy, którą prowadziłam. Bardzo dziękuję wyżej wymienionym uczniom. Dziękuję również Pani Małgorzacie Król za zgodę i pomoc w organizacji wyjazdu.

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
    • zswerynia@zswerynia.pl
    • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
    • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
    • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
    • 814-14-04-726
    • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
    • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
    • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
    • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • Logowanie