• Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Kolbuszową
     • Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Kolbuszową

     • źródło: www.prezydent.pl


      Warto Polskę umacniać i budować ją swoim codziennym życiem i pracą. Bo przecież o to chodzi w uroczystościach z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Rzecz nie tylko w tym, by mówić o historii. Rzecz polega na tym, by z historii wyprowadzać wnioski na przyszłość i pokazywać właściwe wzorce: to, co ważne i to, co chcemy osiągać w przyszłości – podkreślił Prezydent Andrzej Duda w Kolbuszowej, gdzie wziął udział w powiatowych obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Dziewięciotysięczna Kolbuszowa na Podkarpaciu to jedno z setek polskich miast, które – w odpowiedzi na prezydencki apel – zorganizowało lokalne świętowanie tej wyjątkowej rocznicy. 

      Podczas uroczystości Andrzej Duda odsłonił pamiątkową tablicę oraz złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy i Bohaterów Walczących i Poległych Za Wolność, Niepodległość i Suwerenność Ojczyzny. Wbił też – podobnie jak pozostali goście – pamiątkowy gwóźdź pod Tarczą Niepodległości. 

      Podczas wystąpienia Prezydent przypomniał, że Kolbuszowa wyjątkowo długo, bo aż 146 lat czekała na wolną Polskę – została zajęta przez austriackiego zaborcę już w 1772 r. Dodał, że kolbuszowianie walczyli we wszystkich powstaniach na tych ziemiach i w nich ginęli. – To jest Wasza wielka historia – dodał.

      Ale, jak zaznaczył Andrzej Duda, o niepodległość nie tylko tu walczono, ale uzyskano ją także poprzez pracę organiczną. – W okresie zaborów nie tylko karabinem dbano tu, by zachować tożsamość, zachować polskość. Myślę chociażby o wspaniałej postaci tutejszego proboszcza ks. Ludwika Ruczki, którego nazywają często ojcem sybiraków, dlatego, że po powstaniu styczniowym uratował wielu młodych ludzi – przypomniał Prezydent.

      Prezydent wymienił też innych bohaterów wywodzących się z tych ziem m.in. Jana Bytnara, ps. Rudy, którego Aleksander Kamiński opisał w powieści „Kamienie na szaniec” oraz Józefa Batorego, żołnierza wyklętego, straconego w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie w 1951 r.

      Andrzej Duda podziękował mieszkańcom za wysoką frekwencję w ostatnich wyborach samorządowych (w woj. podkarpackim wyniosła ona 53,24 proc.). – Dziękuję, że bierzecie sprawy w swoje ręce. To ważne, byście w sposób odpowiedzialny wybierali swoich włodarzy i pokazywali taki przykład młodym, że rodzice idą do wyborów i głosują i w ten sposób decydują o sprawach lokalnych i regionalnych – dodał Andrzej Duda. 

      Obchodom towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdjęcia

    • Zakończenie praktyk w Anglii
     • Zakończenie praktyk w Anglii

     • Autorzy: A.Borawiak, W.Gdowik


      Projekt Aktywni w Europie otworzył przed nami nowe horyzonty oraz pozwolił nabyć nowe umiejętności. Dowiedzieliśmy się jak wygląda życie i praca za granicą. W Anglii przeżyliśmy wspaniałe chwile, staliśmy się bardziej samodzielni dzięki temu łatwiej nam będzie wkroczyć w samodzielne życie. Żywieniowcy doskonalili swoje umiejętności w kuchni hinduskiej i meksykańskiej. Grupa architektów zaś pracowała przy zakładaniu oraz pielęgnowaniu ogrodów angielskich. Pomimo niewielkich trudności z porozumiewaniem się, szefowie wraz z współpracownikami byli dla nas bardzo wyrozumiali. Po zakończeniu pracy mieliśmy również czas na odpoczynek i rozrywkę. Podczas pobytu na wyspie nie udało nam się doświadczyć typowej angielskiej pogody ponieważ cały czas świeciło słońce. Zakończeniem naszej trzytygodniowej przygody była wycieczka do miasteczka Dudley, w którym zwiedzaliśmy The Black Country Living Museum, w tym ciekawym miejscu każdy znalazł coś dla siebie. Black Country to miasteczko, które zachowało się od 1946 roku. Można tam podziwiać miejsca takie jak: kopalnia węgla, domy oraz sklepy z tamtych czasów, mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku minutowej lekcji oraz zobaczyć jak dawniej wyglądała ówczesna praca.  Była to ciekawa atrakcja zakończona pysznym obiadem oraz rozdaniem certyfikatów. Cały projekt był dla nas wspaniałym oraz przydatnym przeżyciem które pozostanie w naszych pamięciach na bardzo długo, był to niezwykły czas spędzony wraz z przyjaciółmi! Zdjęcia

       


       

    • Święto kucharzy
     • Święto kucharzy

     • Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak

      Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni słynie  z wyszukanych smaków i dobrego jedzenia. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom naszych uczniów 19 października 2018 roku zorganizowano Międzynarodowy Dzień Szefów Kuchni, w którym uczestniczyło 150 osób. Głównym celem obchodów tego święta jest propagowanie zawodów gastronomicznych oraz rozwijanie kulinarnych zainteresowań. Współcześni kucharze nie tylko żywią ludzi, ale są artystami, wirtuozami smaku i wyglądu potraw. Są celebrytami, którzy łącząc rzemiosło ze sztuką zwiększają prestiż tego zawodu. W październiku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni, który zainaugurowano w 2004 roku, za sprawą doktora Billego Gallaghera. Głównym celem, który przyświecał pomysłodawcy było szerzenie świadomości w społeczeństwie o tym zawodzie, jak również dzielenie się posiłkiem z poszkodowanymi przez los, poprzez  organizację licznych  dobroczynnych imprez,  różnorodnych konkursów oraz pokazów kulinarnych. W tym dniu szefowie na całym świecie wspierają organizacje charytatywne, obdarowują się wzajemnym wsparciem i przyjaźnią oraz poświęcają czas młodym kucharzom.

      Podczas obchodów tego święta nasi uczniowie mieli okazję odkryć w sobie pasjonatów kuchni oraz zachwycić się różnymi smakami, gdyż zaplanowano dla nich wiele atrakcji. Zorganizowano pokazy i warsztaty gastronomiczne o następującej tematyce: pokaz molekularny, pokaz barmański flar z parującymi drinkami i ogniem, kuchnia regionalna, kulinarna podróż do Azji - sporządzanie sushi i sajgonek, kuchnia angielska,  turecka, słodka i dietetyczna.  W trakcie obchodów tego święta było co podziwiać i smakować, gdyż młodzież wraz z nauczycielami przygotowała nie tylko potrawy, ale też wyjątkowe aranżacje stołu. Wielkim show tego święta były pokazy molekularne, które ciszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy sami mogli próbować swoich sił używając ciekłego azotu do przygotowania galaretek, sorbetów, pianek, musów i innych deserów.

      Dziękujemy sponsorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tego święta. Wydarzenie to wsparli: Zakład Produkcyjno - Usługowy CMOL-FRUT, Sieć Delikatesów Orzech, Sieć Delitatesów Centrum Plus, Regionalna Fundacja Rozwoju Serce w Kolbuszowej, Firma Handlowo-Usługowa Angelika Gajda-Jadach, Zakład Przetwórstwa Owocowo Warzywnego ORZECH, Iglotex Odział w Krakowie, Filia w Rzeszowie. Dziękujemy również uczniom, pracownikom szkoły oraz nauczycielom, którzy pomogli w organizacji tej uroczystości. Zdjęcia

    • Edukacja Dla Bezpieczeństwa
     • Edukacja Dla Bezpieczeństwa

     • Autorzy: P.Tęcza, B.Krzysztofiński


      Pod hasłem: Edukacja Dla Bezpieczeństwa wyjechaliśmy na wycieczkę do Jednostki Wojskowej nr 3711 w Nowej Dębie, aby na miejscu zapoznać się z pracą i zadaniami jednostki wojskowo-poligonowej. Najpierw w izbie tradycji poznaliśmy historię tej organizacji tj. nazwiska ludzi, którzy ją tworzyli, nazwiska kolejnych dowódców oraz zadania jakie jednostka ta miała kiedyś i ma obecnie do wykonania. Zwiedzając jej teren, dowiedzieliśmy się wiele o broni, sprzętach i pojazdach, wykorzystywanych w czasie działań bojowych. Oprowadzający nas żołnierze objaśniali nam zasady szkolenia i odbywania ćwiczeń w Obronie Terytorialnej, o której uczymy się w szkole na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa, a tam w jednostce mieliśmy okazję poczuć na miejscu atmosferę szkolenia wojskowego. Niestety bezpośrednio na teren poligonu nie mogliśmy wjechać bo trwały ćwiczenia wojskowe, w których brało udział ponad 800 żołnierzy.

      Jednostka w Nowej Dębie jest bazą do szkolenia poligonowego dla żołnierzy z różnych rejonów Polski, a także z innych krajów.

      Zwiedzając jednostkę wojskową, byliśmy także w bazie Wojskowej Straży Pożarnej, która obsługuje teren poligonu wojskowego. W bazie Straży Pożarnej zobaczyliśmy centrum dowodzenia oraz super nowoczesny specjalistyczny sprzęt strażacki, a najodważniejsi nasi koledzy wykonali „strażacki zeskok po rurze” i przekonali się że nie jest to takie trudne.

      Będąc w Nowej Dębie odwiedziliśmy Zespół Szkół Nr 2,  którego uczniami kiedyś byli  nasi opiekunowie: Zbigniew Bogacz i Bolesław Krzysztofiński. Tam zwiedziliśmy warsztaty szkolne zapoznając się z ich pracą i wyposażeniem.

      Z Nowej Dęby pojechaliśmy do Huty Komorowskiej, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ.  Kustosz muzeum, Pani Katarzyna Cesarz w bardzo ciekawy sposób  opowiadała nam o Kardynale i jego historii. Obejrzeliśmy film biograficzny, powstały 10 lat po śmierci Kardynała, który opowiadał o życiu i działalności misyjnej w Zambii Kardynała Adama Kozłowieckiego. Podsumowaniem wycieczki było oglądanie wystawy fotografii i eksponatów związanych z tą niezwykle szlachetną i interesującą osobą. Zdjęcia

       

    • Spacer po Londynie
     • Spacer po Londynie

     • Autorzy: K.Śpiewak, A.Kiwak


      Już drugi, pełen wrażeń i emocji tydzień staży za nami. Wczesnym sobotnim rankiem wyruszyliśmy do Londynu. Pierwszym  punktem naszej wycieczki był słynny most na Tamizie - Tower Bridge. Widok był piękny więc w ruch poszły aparaty i telefony. Każdy z nas pstrykał ile się dało. Fascynował nas nie tylko wspaniały widok, ale również wielki ruch na Tamizie, pływające statki. Idąc wzdłuż rzeki wstąpiliśmy do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, podziwiając w nim dzieła stworzone przez brytyjskich i światowych artystów. Budynek galerii stanowił niegdyś główną halę elektrowni.

      Najbardziej zafascynowało nas wszystkich wspaniałe koło milenijne, czyli tzw. London Eye. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 30 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Mieliśmy okazję przejechać się w jednej z nich podziwiając widok na cały Londyn. Było to niesamowite przeżycie!

      Następnym punktem naszej wycieczki był sławny Big Ben, który, niestety nadal jest restaurowany. Przechodząc przez park (St. James's) podziwialiśmy piękny krajobraz oraz zwierzęta, które się w nim znajdowały.

      Udaliśmy się również pod pałac Królowej Elżbiety II mając nadzieję, że ją zobaczymy. Niestety nie  mieliśmy takiego szczęścia.

      Po wyczerpującej a zarazem pełnej wrażeń i emocji wycieczce, wróciliśmy późnym wieczorem do domu. Cóż za wspaniały dzień!i Zdjęcia

    • Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać
     • Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać

     • Autorzy: K.Maciag, A.Kiwak


      W ciepłe, czwartkowe popołudnie świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji zebraliśmy się wszyscy o godz. 1300 na sali gimnastycznej, by uczcić ten wyjątkowy dzień.

      Po odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiła oficjalna część uroczystości, przemówienie dyrektora oraz przekazanie władzy na rzecz nowego samorządu z Natalią Prenetą u jego steru.

      W tym ważnym dniu, nie zabrakło życzeń i wzruszeń. Na ręce wszystkich nauczycieli złożyliśmy serdeczne życzenia wraz z symboliczną czerwoną różą. Czym bowiem byłaby szkoła bez naszych opiekunów i przewodników? Któż przeprowadziłby nas po tej - jakże krętej i wyboistej ścieżce edukacyjnej,  która ma nas zaprowadzić do osiągnięcia celów i stać się kluczem do spełnienia marzeń...?

      W dalszej części uroczystości przedstawiliśmy program artystyczny przygotowany przez panie Beatę Bryk oraz  Bożenę Twardowską wraz z uczniami klasy III ae. Krótki spektakl  pt "Nasza szkoła kochana" ukazał w sposób humorystyczny życie i naukę w szkole. Przenieśliśmy się w niezwykły, zabawny świat. Bawiliśmy się ''przy szampanie" ze Sławomirem, wspominaliśmy słynną Pszczółkę Maję zespołu Akcent czy też szukaliśmy rudego rydza w lesie...''. Okazało się, że szkoła to nie tylko nauka, lecz także dobra zabawa, zaś zawód nauczyciela wymaga czasem wręcz anielskiej cierpliwości...!

      Występ uświetnił zespół muzyczny Concordia, dodatkowo niezwykła, barwna dekoracja cieszyła wzrok i idealnie wpisywała się w kompozycję całego przedstawienia. Ten dzień z pewnością mile zapisze się w pamięci każdego. Zdjęcia

    • Wyśmienity poczęstunek
     • Wyśmienity poczęstunek

     • Autorzy: A.Tęcza, A.Kiwak


      Wygląda na to, że nauczyciele i uczniowie kierunku żywienia to ludzie do zadań specjalnych, którzy zawsze przygotują wykwintne i pyszne jedzenie. Kolejny raz udowodnili to 12 października 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. Tym razem na stole królowały babeczki z serkiem koperkowym i łososiem, boczek zapiekany ze śliwką i sosem tzatziki, półmiski z wędlinami, sałatka z mango i awokado, sałatka włoska, deska serów, rolada szpinakowa, gulasz mięsny, pana cotta, domowe ciasta oraz napoje. Profesjonalną i dyskretną obsługę zapewnili Justyna, Marysia, Weronika i Adrian, którzy zdobywali pierwsze szlify w sztuce obsługi kelnerskiej. Zdjęcia

     • Bieszczadzki rajd

     • Autorzy: W.Broniecka, M.Biestek, A.Kiwak


      Jak co roku każdej jesieni odbyła się szkolna wycieczka w Bieszczady, w trakcie której opiekunami byli: Marta Banaś, Grzegorz Warunek i Paweł Serafin - organizator. Wyjechaliśmy dnia 04.10.18 r. o świcie bardzo podekscytowani. Drogę umilał nam piękny krajobraz za szybą. Kiedy dojechaliśmy na miejsce podjęliśmy się wyzwania wejścia na Połoninę Caryńską wyczerpującą wędrówkę wynagrodził nam zniewalający widok naszych polskich Bieszczad. Następnie udaliśmy się na tradycyjny obiad po którym mieliśmy czas na ulokowanie się w swoich pokojach, i przygotowanie do wspólnego wieczornego ogniska. Wszyscy dobrze się bawiliśmy. Były tańce i zabawy. W drodze powrotnej zajechaliśmy nad Solinę i obejrzeliśmy zaporę, gzie również miło spędziliśmy czas. Wszystkich serdecznie zapraszamy na następną wycieczkę.

    • Zwiedzamy Wielką Brytanię
     • Zwiedzamy Wielką Brytanię

     • Autorzy: K.Jemioło, A.Kiwak


      Minął już pierwszy tydzień naszego pobytu i pracy w Anglii. W ostatni weekend przeżyliśmy niezapomniane emocje, zwiedzając Walię oraz Liverpool. Wyjechaliśmy z hotelu wczesnym rankiem. Pierwszym przystankiem była malownicza plaża w Barmouth. Spacerowaliśmy brzegiem Morza Irlandzkiego, podziwiając cuda natury. Następnie zatrzymaliśmy się na chwilę, aby zobaczyć zamek w Harlech oraz zrobić kilka zdjęć. Wreszcie dotarliśmy do Portmeirion, niezwykłego miasteczka nad rzeką Dwyryd. Zostało zbudowane w latach 1925-1976 według inspirowanego stylem włoskim projektu Sir Clougha Williamsa-Ellisa. Wędrowaliśmy szlakiem, podziwiając przepiękną faunę i florę oraz malowniczo odbijające się w wodzie promienie słońca. Ciekawostką jest to, że obecnie w miasteczku nikt nie mieszka na stałe – znajdują się tu jedynie hotele i restauracje.

      Dalsza część podróży biegła przez Park Narodowy Snowdonia. Mijaliśmy najwyższe góry Walii wraz ze szczytem Snowdon. Zachwycaliśmy się ogromnymi stadami owiec, pasących się na stromych stokach. Po dotarciu do Conwy przeszliśmy po zabytkowych murach obronnych, podziwiając panoramę miasta oraz zjawiskowy średniowieczny zamek. Ostatnim etapem naszej wycieczki po Walii było Llandudno i spacer po molo o zachodzie słońca.

      Następnego dnia udaliśmy się pociągiem do Liverpoolu. Miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie. Nad rzeką Mersey obejrzeliśmy zabytkowe Doki Alberta, wybudowane w XIX w. Były miejscem, gdzie rozładowywano najcenniejsze towary transportowane drogą morską, m.in. jedwab, bawełnę, herbatę. Uczestniczyliśmy także w polskiej Mszy świętej w Katedrze Metropolitalnej, która wywarła na nas ogromne wrażenie.

      Główne ulice miasta zarezerwowane były na paradę gigantów. Około 1,25 miliona widzów w tym my, ulokowało się na ulicach, aby rzucić okiem na uroczego psa Xolo,dziewięciometrową marionetkę dziewczynki i jej piętnastometrowego wujka. Giganci odbyli trzecią i ostatnią wizytę w Liverpoolu - mieście, które ich francuski twórca Jean-LucaCourcoulta z teatru Royal De Luxe, opisał jako swój drugi dom. Marionetki zbudowane są z drewna topoli i lipy oraz stali, a oczy wykonane są z lamp ulicznych. Poruszane są za pomocą lin, kół pasowych i silników. Sprzęt obsługiwało ponad 100 operatorów.

      Wycieczka była wspaniałym przeżyciem, które pozwoliło nam oderwać się od codziennej rutyny. Już czekamy na kolejne wycieczki do Londynu i Birmingham. Zdjęcia

    • Ekonomiczne Gry Uliczne
     • Ekonomiczne Gry Uliczne

     • Autorzy: J.Witas, A.Kiwak


      Kolejny raz uczniowie naszej szkoły zmagali się z zagadkami ekonomicznymi w dość nietypowy sposób... 28 września dwie drużyny uczniów z klas trzecich i czwartych wzięły udział w II edycji Ulicznych Gier Terenowych w Rzeszowie. Cała zabawa polegała na połączeniu wiedzy ze sprawnością fizyczną "Kto pierwszy ten lepszy" - z tą myślą uczestnicy biegali po ulicach Rzeszowa, ale to urzędy były prawdziwym celem uczniów. Tam znajdowały się stacje na których drużyny odpowiadały na pytania  związane z zakładaniem firmy, obrotem pieniędzmi i resztą tematów poznawanych przez uczniów technikum ekonomicznego już w klasie pierwszej. Na mapie każdej drużyny znalazł się m.in.: ZUS, Urząd Skarbowy i Urząd Miasta. Po dotarciu wszystkich drużyn  do mety czekał  słodki poczęstunek. Zaraz potem odbyło się uroczyste wręczenie nagród, po którym uczniowie wrócili do szkoły, by następnie udać się do domu.

      Jedno jest pewne - wrócimy za rok! Zdjęcia

       

    •  Rowerem po zdrowie
     •  Rowerem po zdrowie

     • Autor: A.Kiwak


      Nasza szkoła znana jest w okolicy z promowania zdrowego stylu życia. Panie Małgorzata Laube-Skowrońska, Donata Krogulec, Marta Banaś i Anna Kiwak wraz z grupą 30-tu uczniów udowodniły, że zdrowy, sportowy styl życia jest nie tylko możliwy ale i bardzo przyjemny. Dnia 28. 09.2018 r. uczniowie wraz z opiekunami ruszyli na wycieczkę rowerową do Porąb Dymarskich. Celem wycieczki była poznanie środowiska przyrodniczego , upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz poprawa sprawności fizycznej. W trakcie przejażdżki towarzyszyła nam piękna pogoda, więc z przyjemnością upiekliśmy kiełbaskę, pospacerowaliśmy po ścieżce przyrodniczej i zadowoleni, choć nieco zmęczeni wróciliśmy do domu. Niecierpliwie oczekujemy na kolejne wycieczki i równie wspaniałe wyprawy. Zdjęcia

     • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

     • Autorzy: B.Bryk, K.Wachowska


      Uwaga! Uwaga! Członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości zapraszają wszystkich uczniów do udziału w programie Otwarta firma. Będziecie mieli  doskonałą okazję  by rozwijać swą ekonomiczną pasję, oraz nauczycie się lepiej planować własną  ścieżkę edukacyjną. A wszystko to za sprawą Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który odbędzie się już po raz jedenasty w Polsce w dniach 12-18 listopada tego roku, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Pomysłodawcami wydarzenia są: były premier Wielkiej Brytanii - Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Z tej okazji w ZSA- E w Weryni czekają Was spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, z ludźmi biznesu, pasjonatami ekonomii, od których możecie się wiele nauczyć. Zapraszamy!

    • Podbijamy Wielką Brytanię!
     • Podbijamy Wielką Brytanię!

     • Autorzy: M.Piłat, A.Kiwak


      Za nami pierwsze dni spędzone w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy w miejscowości Stafford, gdzie czekają na nas ciekawe miejsca, przyjaźni ludzie, sklepy, a przede wszystkim wyzwania, jakimi są nasze praktyki! Na razie uczestniczymy w szkoleniu przygotowującym nas do zadań czekających w pracy. Odwiedzamy nowe miejsca, poznajemy różnych ludzi, a przede wszystkim doskonalimy swoje umiejętności w komunikowaniu się w języku angielskim.
      A nasza przygoda rozpoczęła się na parkingu koło stadionu o godzinie 10:30 w niedzielę 30 września. Pożegnaliśmy się z najbliższymi nam osobami i wyruszyliśmy w drogę. Najpierw autokarem do Krakowa a następnie do Katowic. Następnie samolotem na lotnisko w Luton w Londynie. Dla wielu z nas ten etap był trudny ale i ekscytujący zarazem.
      Szybko zostaliśmy zameldowani w dawnym akademiku i zapoznani z ogólnymi warunkami pobytu przez partnera projektu pana Piotra Wysockiego.
      Gdy rano wstaliśmy poszliśmy na śniadanie następnie wyruszyliśmy w drogę poznawać nasze stanowiska pracy. Pogoda jest dla nas bardzo przyjazna, ale również charakterystyczna dla angielskiego klimatu, tzw. angielska pogoda, co oznacza, że jest ciepło, ale momentami kropi deszcz.
      W wolnym czasie wychodzimy na zakupy. Późnym wieczorem razem z opiekunami wyszliśmy na kręgle. Wszyscy bawiliśmy się świetnie. Mogliśmy zagrać w boxera, a także posterować wirtualnym samolotem. Najlepszymi graczami w kręgle okazali się pan dyrektor Witold Cesarz i pani Joanna Godzisz. W poniedziałek zaczęliśmy praktyki w różnych restauracjach, pracując na  zmiany. Małymi kroczkami, ale z ogromnym zapałem, wkraczamy w angielski świat!
      Trzymajcie za nas kciuki! 
       Zdjęcia

     • Nabór do projektu Robopreneur

     • Autor: A.Stąpor


      Zapraszamy wszystkich uczniów klas II Czteroletniego Technikum w zawodzie technik ekonomista do wzięcia udziału w rekrutacji do projektu „Robopreneur – robotyka, kodowanie i przedsiębiorczość”. W pierwszym wyjeździe zaplanowanym na 18-24 listopada 2018 roku do Girony w Hiszpanii weźmie udział 8 uczniów.

      Udział w projekcie jest bezpłatny i w całości finansowany z funduszy europejskich.

      Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie dostępny jest na stronie internetowej szkoły w zakładce projekt „Robopreneur”.

      Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1 do regulaminu rekrutacji) do udziału w projekcie należy składać w dniach 8-10 października 2018 r. u koordynatora projektu p. Anny Stąpor.

    • Z głową w chmurach!
     • Z głową w chmurach!

     • Autorzy: K.Maciąg, K.Wachowska


      Magii czar może dosięgnąć nas wszędzie, czasami nawet w zwyczajnych okolicznościach. Może oczarować nas swym blaskiem, gdy kompletnie się tego nie spodziewamy... Przekonali się o tym uczniowie klas trzecich ZSA-E w Weryni, czyli ekonomiści, architekci i żywieniowcy.

      Ale zacznijmy od początku. W deszczowy wtorek października udaliśmy się do kina ,,Navigator'' w Mielcu na film historyczny pt. ,,Dywizjon 303. Bitwa o Anglię''. Gdy światła zgasły, na sali zapanowała zupełna cisza. Twarze wszystkich zwróciły się ze skupieniem w jednym kierunku. Seans od pierwszego momentu przyciągał uwagę. Budził  tak niezwykłe emocje, że nikt z widzów nie wyszedł po zakończeniu z niezadowoleniem, czy obojętnością. Pozytywne opinie dało się słyszeć także wśród osób, które nie są wielkimi fanami tego typu adaptacji filmowej. Oglądając losy i poczynania w powietrzu bohaterskich lotników z Dywizjonu 303, nasze serca przepełniała duma i wzruszenie. Towarzyszyła nam radość z ich odwagi i męstwa, a jednocześnie patrząc na śmierć naszych rodaków, w oku szkliła się łza.

      Po zapierającym dech w piersiach filmie historycznym, udaliśmy się na lotnisko w Mielcu na sam szczyt wieży informacyjnej. Dowiedzieliśmy się tam wielu interesujących rzeczy i ciekawostek z życia pilota. Kto wie, może zainspirują one kogoś z nas do związania swej przyszłości z tym zawodem? W końcu, któż nie pragnąłby czasem oderwać się od ziemi i ,,odpłynąć'' jak najdalej z głową w chmurach... 

      Wycieczkę wszyscy uznaliśmy za bardzo udaną. Twarze rozjaśniały nam uśmiechy i dało się wyczuć bijącą pozytywną energię od każdego. Już nie możemy doczekać się  przyszłych atrakcji turystycznych i czasu spędzonego w tak cudownej atmosferze! Zdjęcia

     • Salon Maturzystów

     • Autorzy: P.Gielarowska, A.Kiwak


      Doskonale wiemy, że czas szybko płynie i nie da się zatrzymać. Oczywistość tej prawdy dotarła do nas- tegorocznych maturzystów - w zeszły poniedziałek 24.09.2018 roku, gdy udaliśmy się na Salon Maturzystów, zorganizowany na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jeszcze do niedawna matura wydawała się nam czymś odległym, przecież dopiero zaczynaliśmy szkołę średnią, tymczasem matura tuż tuż, a wraz z nią pytanie o naszą przyszłość. Na salonie maturzystów wysłuchaliśmy wykładu na co uważać i zwracać uwagę podczas zdawania egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, później zapoznawaliśmy się z ciekawymi ofertami uczelni z całej Polski!
      Kiedy wszyscy dowiedzieli się tego, co było dla nas ważne, pojechaliśmy do kina Helios, obejrzeć film historyczny pt. „Dywizjon 303". Ok. godziny 15, zmęczeni wróciliśmy na parking szkoły i udaliśmy się do domów.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
   • zswerynia@zswerynia.pl
   • boguslawa.sobowska-rekut@zswerynia.pl
   • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
   • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
   • 814-14-04-726
   • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
   • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
   • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
   • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
  • Logowanie