• Sztafetowe biegi przełajowe

          • W dniu 9 października na stadionie w Kolbuszowej, odbyły się biegi przełajowe. Mimo zimna i złej pogody w naszych sercach było ciepło, a chęć rywalizacji motywowała nas do zdobycia wysokiego miejsca. Dzięki wytrwałości zdobyliśmy II miejsce - dziewczęta, a III miejsce - chłopcy. W dobrych humorach i wielkim zaangażowaniem będziemy brać udział w nastepnych zawodach. 

            Autor: Gabriela Flis

          • Architekci na tropie materiałów budowlanych

          • W ostatni piątek uczniowie klasy 5 w zawodzie technik architektury krajobrazu mieli okazję na wyjątkową lekcję poza murami szkoły. W ramach wycieczki edukacyjnej, grupa młodych adeptów sztuki projektowania krajobrazu odwiedziła lokalny skład materiałów budowlanych oraz market budowlany. Celem tej wyprawy było lepsze zrozumienie procesu budowy i poznanie dostępności materiałów niezbędnych do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni zielonych. Uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy, jakie materiały i narzędzia są używane w branży architektury krajobrazu oraz jakie kwestie ekologiczne i zrównoważonego rozwoju odgrywają kluczową rolę w procesie projektowania terenów zielonych. Wycieczka była nie tylko okazją do połączenia zdobytej na lekcjach teorii z praktycznymi doświadczeniami terenowymi, ale także źródłem wielu inspiracji dla przyszłych projektantów krajobrazu.

            Autor: Irmina Piłat

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Dziś jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego!

            ZDROWIE PSYCHICZNE – według WHO oznacza pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Jako psycholog kliniczny wiem jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Dlatego też przygotowałam kilka wskazówek jak o nie dbać:

            ➡️ Uprawiaj sport regularnie. Nawet 15 minut dziennie wpłynie pozytywnie na nasze ciało ale również na umysł.

            ➡️ Zdrowo się odżywiaj. Owoce i warzywa to podstawa każdej zdrowej diety. Dostarczają nam dużo witamin i minerałów, niezbędnych do lepszego samopoczucia.

            ➡️ Zadbaj o swój sen i odpoczynek. Kiedy jesteśmy wyspani i wypoczęci, nasz umysł lepiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami i szybciej znajduje rozwiązania.

            ➡️ Regularnie się badaj. Profilaktyka i szybkie wykrycie choroby daje więcej możliwości a tym samym możemy szybciej wyzdrowieć i wrócić do sprawności i codziennego funkcjonowania.

            ➡️ Ucz się nowych rzeczy i rozwijaj swój umysł. Czytanie, rozwiązywanie łamigłówek, zadać czy ćwiczenie nowych umiejętności sprawia, że nasz mózg jest cały czas aktywny i sprawny a to wpływa na nasz rozwój osobisty.

            ➡️ Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania. Robiąc to co lubimy dostarczamy sobie dużą dawkę endorfiny i dobrych emocji a one wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i zadowolenie z siebie.

            ➡️ Spotykaj się z bliskimi i życzliwymi osobami. Miłość, przyjaźń i bliskość, spotkania z osobami które są dla nas wsparciem, które sprawiają, że się uśmiechamy, które dobrze nam życzą, produkuje naturalnie oksytocynę, hormon który wpływa na uczucie spokoju i zmniejsza odczuwanie bólu i stresu.

            ➡️ Proś o pomoc jeśli jej potrzebujesz. Otwartość, proszenie o pomoc i umiejętność przyjmowania jej jest bardzo ważna w trudnych sytuacjach. Wtedy wiemy, że nie jesteśmy sami i że wspólnie damy radę pokonać różne przeciwności.

            ➡️ Relaksuj się i rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Kochanie siebie i dostrzeganie sowich mocnych stron, sprawia, że zaczynamy myśleć o sobie pozytywnie.

            To tylko część z rzeczy które poprawią nasze zdrowie psychiczne, każdy z nas będzie potrzebował czegoś innego. Jeśli kawa z przyjaciółką poprawia ci nastrój i wpływa pozytywnie na twój stan psychiczny TO RÓB TO jak najczęściej. Jeśli słuchanie muzyki TO SŁUCHAJ JEJ jak najwięcej. Pójście do kina, do teatru czy na spacer, możliwości jest bardzo dużo, wystarczy tylko spojrzeć w głąb siebie i posłuchać swojego ciała i umysłu.

            Niestety dostęp do lekarzy psychiatrów jest bardzo ograniczony i bardzo nad tym ubolewam. Dlatego stosujmy profilaktykę i zadbajmy o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Zrób każdego dnia chociaż jedną rzecz dla siebie, poświęć dla siebie chociaż 15min w ciągu dnia a twoje samopoczucie będzie lepsze. Kochaj siebie i dbaj zarówno o swoje zdrowie fizyczne jak też psychiczne.

            Pamiętaj ZDROWIE PSYCHICZNE JEST BARDZO WAŻNE. Podaj dalej!!

            Źródło: Psycholog Dziecko Człowiek- blog osobisty- https://dzieckoczlowiek.pl

          • Pomysł na dynię i nie tylko

          • Nang Noppamart to kobieta, która zapoczątkowała na świecie sztukę carvingu. Aby obdarować swojego władcę podczas festiwalu Loi Kratong wyrzeźbiła pięknego ptaka. Tym samym dała początek niezwykłej sztuce jaką jest carving. To sztuka, mimo różnych zawirowań historycznych  znana jest na całym świecie, a w Tajlandii  kurs rzeźbienia w owocach i warzywach można znaleźć  w każdej  szkole podstawowej. Carving dotarł także do naszej szkoły, klasy pierwsze co roku poznają tajniki rzeźbienia w owocach i warzywach. We wrześniu i w październiku uczniowie klasy pierwszej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych mieli okazję poznać zasady carvingu. Nauczyli się jak wykonać róże, liście, łabędzie i inne kompozycje. Jesień to dobry czas na poznawanie tej sztuki. Wielka ilość dostępnych warzyw takich jak dynie, rzepy, cukinie, melony, rzodkiewki, jabłka powoduje, że na jesiennym stole może królować wiosna, kwiaty, kolor. 

            Autor:  A. Tęcza

          • Pierwszy tydzień za nami

          • W ramach projektu akredytowanego Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni nawiązał współpracę z firmą Kopernikus MCV w celu zorganizowania mobilności w Ostravie. Praktyka zawodowa w tym mieście będzie trwała 3-tygodnie, od 1 do 21 października 2023 r.
            W mobilności bierze udział 14 uczniów z następujących zawodów: technik architektury krajobrazu (2 uczniów), technik eksploatacji portów i terminali (2 uczniów), technik żywienia i usług gastronomicznych (3 uczniów), technik ekonomista (5 uczniów) oraz kucharz (2 uczniów). Opiekunami grupy są panie Urszula Kuna oraz Bogusława Sobowska-Rekut.
            Udział szkoły w programie Erasmus+ pozytywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie placówki. Wszystkie działania projektowe odnoszą skutek edukacyjny i wychowawczy. Dajemy uczniom szansę realizować swoje marzenia, pasje, a przede wszystkim rozwijać się zawodowo. Istotnym elementem prowadzonej przez nas edukacji jest łączenie teorii z praktyką, a realizowanie w tym momencie praktyki zawodowej przez uczniów, doskonale wpisuje się w tę ideę. Uczniowie do tej pory zapoznali się z funkcjonowaniem firm, w których odbywają staż zawodowy, poznali zasady pracy w środowisku międzynarodowym i mają doskonałą okazję do wykazania się inicjatywą podczas wykonywania samodzielnych zadań. Wykazują się znajomością języka angielskiego, ale również posługują się podstawowymi zwrotami w języku czeskim. Są świadomi własnej wartości, posiadanych umiejętności i są zmotywowani do pracy, która przynosi im satysfakcję. Rozmowy prowadzone z opiekunami stażu potwierdziły, że nasi uczniowie posiadają niezbędne umiejętności do pracy w zawodzie. Potwierdzeniem tego jest propozycja przyszłego zatrudnienia dla architektów krajobrazu.

            Każdego dnia głównym zadaniem uczniów jest nabywanie kompetencji zawodowych, językowych i społecznych. Czas pracy jest dostosowany do wieku uczniów.

            Szczegółowa relacja uczniów z pierwszego tygodnia mobilności:

            Niedziela
            Przyjazd autokarem z Weryni do Ostrawy. Po rozlokowaniu się w hotelu zostaliśmy zaproszeni na powitalną kolację w Best Vestern Hotel Vista.

            Poniedziałek
            Poznaliśmy miejsca naszych praktyk zawodowych. Przedstawiciele firmy Kopernikus (panowie Łukasz Szlachta i Michał Bielski) oraz opiekunowie grupy, przedstawili nas naszym pracodawcom. Zostaliśmy przywitani miło i serdecznie. W tym dniu zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem firm. Odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne w poruszaniu się komunikacją miejską po Ostravie.

            Wtorek
            Po praktykach zawodowych wzięliśmy udział w spotkaniu z mentorem i opiekunami. Rozmawialiśmy o naszych pierwszych wrażeniach. Miła niespodzianka czekała na Kamila Kopcia, który w tym dniu miał urodziny. Wraz z życzeniami otrzymał drobne upominki od grupy jak i od firmy Kopernikus. Architekci krajobrazu (Zuzanna Bajor i Kacper Ozimek) mieli swoją premierę w czeskiej telewizji, byli filmowani podczas wykonywania swojej pracy.

            Środa
            Był to dzień integracji całej grupy. Zaraz po kolacji pojechaliśmy na kręgle.

            Czwartek
            Kolejne spotkanie ewaluacyjne, na którym każdy z nas opowiedział o tym, czym zajmuje się podczas stażu, jakie są jego spostrzeżenia i oczekiwania.

            Piątek
            Na zakończenie tygodnia wzięliśmy udział w ”Nocy Nauki”. Zwiedziliśmy Muzeum Nauki i Technologii oraz Narodowe Muzeum Rolnictwa. Korzystając z okularów VR zobaczyliśmy etapy powstawania tego miejsca. Miło spędziliśmy czas na wielu interaktywnych zabawach. Zaskoczeniem był spacer po Hucie Żelaza w Dzielnicy Vitkowice i nocne „pokazy stuningowanych samochodów”.

            Sobota
            Dzień, w którym poznawaliśmy atrakcje turystyczne Ostrawy. Na początek byliśmy w Zoo i Parku Botanicznym, w którym zachwycaliśmy się fauną z różnych stron świata oraz ciekawymi aranżacjami roślinnymi. Zainteresowała nas bogata kolekcja drzewek bonsai, które były starsze od nas, ale wzrostem niekoniecznie.
            Po południu wjechaliśmy na wieżę widokową Nowego Ratusza, z której rozpościerała się panorama miasta. Na zakończenie spacerowaliśmy po Starówce, dzieląc się wrażeniami.

            Niedziela
            Lekcja historii Moraw.

            Bouzov zwany również „Perłą Moraw” – średniowieczny zamek obronny, który nasza pani przewodnik określała jako romantyczny. Pierwszymi właścicielami tego zamku były rody czeskie, później zakon krzyżacki. W czasie II wojny światowej stał się siedzibą SS. Po wojnie zamek przeszedł na własność państwa i został udostępniony turystom do zwiedzania. Zobaczyliśmy w nim m.in. neogotycką kaplicę, komnaty (w tym wielkiego mistrza krzyżackiego), zbrojownię, a na dziedzińcu średniowieczną studnię, równocześnie słuchając legend związanych z tym miejscem. Zamek często wykorzystywany jest jako plan filmowy. Nakręcono tu m.in. Arabelę, Fabrykę zła, Młodego Indiane Jonesa, Skok życia z Jeanem Reno.

            Z Bouzowa udaliśmy się do Ołomuńca, miasta na Morawach, związanego z historią Polski, a mianowicie, w tym mieście nocował król Jan III Sobieski udając się pod Wiedeń, o czym przypomina pamiątkowa tablica. Ołomuniec w 2000 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki barokowej kolumnie Trójcy Przenajświętszej. Podziwialiśmy także inne perełki architektury w tym: ratusz z zegarem astronomicznym, liczne fontanny, bogato zdobiony kościół Św. Michała z charakterystycznymi trzema potężnymi kopułami.

            Wróciliśmy zmęczeni ale pełni wrażeń. Tydzień minął nam bardzo szybko.

            Autor: uczestnicy mobilności

             

          • Zielone dojazdy do szkoły

          • W ramach projektu MP Health Direct – Kierunek na zdrowie psychiczne i fizyczne organizujemy w naszej szkole II  „Europejski Tydzień Mobilności” czyli Tydzień Zrównoważonego Transportu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Oszczędzaj energię”

            Jego celem jest:

            - rozpowszechnianie wiedzy na temat ekologii środowiska,

            - znaczenie zrównoważonego transportu.

            Chcemy zachęcić naszą społeczność szkolną oraz  mieszkańców miast i wsi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

            Bardzo prosimy wszystkich dojeżdżających do szkoły rowerem, chodzących pieszo, biegających o poranku lub wieczorem, ćwiczącym na siłowniach, chodzących na basen o przesłanie przez dziennik lub pocztę szkolną do koordynatora projektu (Agnieszki Biestek) informacji ile km. jedzie lub idzie /ile kroków do szkoły macie, w jakim czasie pokonujecie tą drogę, ile spaliło się w tym czasie kalorii. Może to być również czas spędzony aktywnie 😊!!! Termin od poniedziałku 09.10 do niedzieli 15.10. włącznie !!!

            Za udostępnione informacje będą punkty dodatnie z zachowania oraz wliczające się do działań z projektu:

            -za każdy dzień po +2 punkty + za zdjęcie na rowerze w terenie +2 punkty, (można uzyskać 20 p za 5 dni)

            - za każdy dzień po +3 punkt, króciutki filmik w trakcie jazdy na rowerze, ćwiczeń na siłowni i udostępnienie na szkolnej stronie Facebooku +10 punktów

            - nagrodę specjalną może otrzymać osoba zachęcająca kolegę/ koleżankę lub większą ilość osób do marszu, jazdy rowerem, ćwiczeń na siłowniach plenerowych również dokumentując to wydarzenie przesyłając filmik, zdjęcia, podając czas, spalone kcal itp. w trakcie całego miesiąca (za każdy tydzień po 10 p.) termin od poniedziałku 09.10.2023-09.11.2023.

            - zachęcamy również do narysowania plakatu związanego z ekologicznym transportem pod hasłem „Zielone dojazdy do szkoły” – Oszczędzaj energię z projektem MPHD. (15 - 20 p ustala zespół projektowy po ocenie prac!)

            Szczegółowe informacje u p. Agnieszki Biestek i Anny Wróbel.

            Europejski-tydzien-mobilnosci-2023

          • Dziedzictwo kulturowe - Ołomuniec

          • Ołomuniec (cz. Olomouc) - stanowi historyczną stolicę Moraw i jest głównym miastem regionu etnograficznego Haná.
            Ołomuniec jest jednym z najważniejszych w skali kraju ośrodków administracyjnych, przemysłowych, handlowo-usługowych, akademickich i kulturalnych.

            Kościół św. Michała w Ołomuńcu – jednonawowy, barokowy obiekt sakralny znajdujący się w Ołomuńcu, w Czechach.
            Pierwotnie w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościół św. Michała był gotycki kościół przy klasztorze dominikanów. Liczne pożary oraz wyniszczająca wojna trzydziestoletnia spowodowały znaczne zniszczenia świątyni. Wymusiło to konieczność przebudowy, która odbyła się w latach 1673-1699. Kościół został praktycznie całkowicie przebudowany. 

            Zegar astronomiczny.
            Ołomuniec ma swój zegar astronomiczny. Znajduje się on w północnej fasadzie ratusza. Umieszczono go w ostrołukowej niszy o wysokości 14 metrów.

            Kolumna Trójcy Świętej (cz. Sloup Nejsvětější Trojice) – kolumna w Ołomuńcu.
            Została wzniesiona w latach 1716–1754. Wszyscy artyści i rzemieślnicy pracujący przy budowie Kolumny byli obywatelami Ołomuńca, dlatego praca przy budowie była także wyrazem lokalnego patriotyzmu.

            „Ku chwale Boga wszechmogącego, Panny Maryi i świętych wybuduję kolumnę, która swą wysokością i wspaniałością nie będzie mieć równej sobie w żadnym innym mieście” – z listu Wacława Rendera do ołomunieckiej rady miejskiej.

            Autor: zespół projektowy
            Projekt akredytowany 2023

             

          • Pielgrzymka maturzystów

          • Prawie 2000 maturzystów z diecezji rzeszowskiej pielgrzymowało na Jasną Górę. Również23 maturzystów z naszej szkoły przybyło do Narodowego Sanktuarium. Młodym towarzyszył bp Edward Białogłowski, który nawiązując do błogosławionej rodziny Ulmów zachęcał do dojrzałego i odpowiedzialnego życia.

            Podczas pielgrzymki młodzież słuchała katechez, uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu, przystępowała do Spowiedzi Świętej i modliła się podczas Eucharystii. W tym roku podczas katechezy ukazano postać biblijnego Jabesa, człowieka który prosił Boga, aby Ten skutecznie mu pobłogosławił.

            Klasa maturalna, to czas intensywnej pracy intelektualnej oraz podejmowania życiowych decyzji przez ludzi młodych. Dlatego rokrocznie przed egzaminem dojrzałości młodzi udają się na jednodniową pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyruszyliśmy z zawierzeniem naszych umysłów i serc do Pani Jasnogórskiej, aby egzamin dojrzałości jak i nasze przyszłe wybory życiowe były jak najlepsze. Pielgrzymka to wyraz wiary, ważna lekcja nadziei i miłości, a także prośba o dary Ducha Świętego. Maryjo prosimy cię spojrzyj na nas, na nasze życie, przeszłość i na drogi, które wybierzemy. Bądź zawsze z nami.

            Autorzy: Natalia Wit, Witold Cesarz

          • Dzień Uśmiechu

          • Światowy Dzień Uśmiechu jest ruchomym świętem przypadającym w pierwszy piątek października (6.10.2023). My Szkolny Dzień Uśmiechu obchodzimy dziś w  poniedziałek 09.10.2023.

            Dzień uśmiechu nierozerwalnie wiąże się z popularną emotką stworzoną w 1963 roku przez Harveya Balla na zlecenie State Mutual Life Assurance Company. Piktogram przedstawiający uśmiechniętą buźkę stał się najbardziej rozpoznawalnym na świecie symbolem dobrej woli, radości i szczęścia. Po 36 latach Harvey Ball zainicjował święto, które ma zachęcać wszystkich ludzi do częstszego uśmiechania się i spełniania dobrych uczynków. Po raz pierwszy Dzień Uśmiechu był obchodzony 1 października 1999 roku w miejscowości Worcester (USA). Jednak dzięki zainteresowaniu mediów święto zaczęto obchodzić na całym świecie.

            Uśmiech dla jednych  jest po prostu wyrazem twarzy, dla drugich to afekt, który jest ekspresją emocji i nastrojów. Uśmiech powstaje poprzez napięcie mięśni w okolicach kącików ust i wokół oczu. Angażuje od 5 do 53 mięśni.

            Uśmiechnięta osoba jest postrzegana za bardziej atrakcyjną, towarzyską i pewną siebie.

            Uśmiechając się nasz mózg wydziela endorfiny, substancje, które zmniejszają fizyczny i psychiczny ból lub cierpienie, dodatkowo rośnie poczucie zadowolenia. Badania pokazują, że ludzie często uśmiechają się sami do siebie, żeby poprawić sobie nastrój. Uśmiech często powoduje śmiech, który nas dotlenia i powoduje, że poprawia się krążenie. Poprawia pracę serca, płuc i mięśni, aktywizuje się układ odpornościowy. Uśmiech przekłada się na chemiczne reakcje organizmu, które mogą wpłynąć na pracę całego ciała. Badania pokazują, że spontaniczny uśmiech może załagodzić ból skurczowy, który często towarzyszy chorobom mięśniowym. Śmiech wspomaga również zdolności poznawcze, co dowiedli uczeni z kalifornijskiego Uniwersytetu w Loma Linda, którzy sprawdzali czy poczucie humoru ma wpływ na poprawę pamięci.

            Terapia śmiechem to metoda leczenia oparta na założeniu, że spontaniczny śmiech pomaga odreagować stres, łagodzi konflikty, frustracje. W trakcie terapii śmiechem uczestnicy śmieją się, nabierając dystansu do siebie i otaczających problemów. Terapia śmiechem może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego. Oto najważniejsze korzyści wynikające ze śmiechoterapii:

             

            • śmiech budzi kreatywność, motywuje do działania;
            • śmiech uspokaja umysł;
            • śmiech uczy dystansu do siebie;
            • śmiech wyzwala w nas „wewnętrzne dziecko”;
            • śmiech łagodzi złość;
            • śmiech redukuje uczucie wrogości wobec drugiego człowieka.

            Warto pamiętać, że uśmiech nie zawsze oznacza autentyczną radość. U osób chorych na depresję uśmiech może być niejako automatyczną reakcją, grymasem towarzyszącym w codziennym życiu. Tymczasem musimy pamiętać, że depresja, również ta maskowana, jest poważnym zagrożeniem. W żadnym wypadku nie należy zatem bagatelizować tej formy depresji. Pomimo uśmiechu na twarzy, chory odczuwa wypalenie i brak celów życiowych. Pojawiają się problemy ze snem, spadek koncentracji, gwałtowne zmiany apetytu, negatywne myśli co do przyszłości i istoty życia. Osoba cierpiąca na opisywane zaburzenie funkcjonuje w społeczeństwie „z automatu”. Nie odczuwa realnego zaangażowania. Nie daje sobie przyzwolenia na budowanie swojego losu. Pomimo zdolności do pracy, ubrania się czy rozmowy, odczuwa niemoc, niechęć do podejmowania tych czynności, bezcelowość swojego działania. Maskowanie objawów jest o tyle niebezpieczna, że trudniej wykryć jest niepokojące zmiany i w porę przystąpić do leczenia.

            Chorzy są zdolni do nawiązywania kontaktu, przeprowadzają rozmowy i nawiązują nowe znajomości. Nie odczuwają jednak potrzeby nawiązania głębokiej więzi. Osoba chora na depresję pod płaszczykiem uprzejmości może skrywać pustkę, a także apatię. Z tego powodu przy dłuższej rozmowie czy bliższym poznaniu takiego człowieka, może okazać się, że pierwotny obraz „pozytywnej, uśmiechniętej osoby” jest błędny. A za maską uśmiechu i uprzejmego „u mnie w porządku”, kryje się samotność i bezradność. Osoby podejrzewające depresję maskowaną u siebie lub bliskich powinni skorzystać (lub zachęcić do niej) z możliwości diagnozy oraz pomocy w poradniach psychologicznych oraz gabinetach psychoterapeutycznych.

            Jak obchodzić Dzień Uśmiechu?

            Uśmiech możemy wywołać na twarzach innych osób na wiele sposobów:

            • komplementem
            • prezentem
            • żartem
            • okazaniem wsparcia
            • zaproszeniem do wspólnego spędzania czasu
            • symbolicznym gestem

            W tym dniu nie zapominajmy o sobie!!! Co możemy zrobić?

            • Uśmiechnąć się do siebie
            • Zrobić sobie prezent
            • Zjeść coś smacznego
            • Pośmiać się oglądając komedię
            • Nic nie robić. Po prostu sobie usiąść i przestać myśleć,

            Autor: Edyta Chrząstek

          • #ErasmusDays

          • #ErasmusDays to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanychw ramach programu Erasmus+.

            #ErasmusDays daje możliwość pokazania korzyści płynących z programu Erasmus+: programu, który pozwala uczestnikom odkrywać nowe kultury, doskonalić swoje umiejętności językowe, zwiększać swoją zdolność do zatrudnienia oraz przyjmować europejskie wartości tolerancji, szacunku i różnorodności.

            #ErasmusDays to doskonała okazja do przekonania się, jak za pomocą środków pochodzących z programu można kreować szereg inicjatyw kształtujących nowe możliwości rozwojowe i edukacyjne zarówno w społeczności lokalnej, zawodowej, ale także – międzynarodowej.

            Autor: U.Kuna, B.Sobowska-Rekut

          • Ogólnopolski Test Dysleksji

          • W ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji zapraszam do udziału w pierwszym Ogólnopolskim Teście Dysleksji! Jest to wydarzenie bezpłatne.. Do rozwiązania testu wystarczy smartfon z dostępem do Internetu. Ideą Ogólnopolskiego Testu Dysleksji jest wykrycie symptomów dysleksji na możliwie wczesnym etapie. Wysoki wynik należy potraktować jako sygnał, że warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tylko tam uczeń może zostać przebadany pod okiem specjalistów, którzy postawią diagnozę.

            OGOLNOPOLSKI TEST DYSLEKSJI

            Wiecej informacji: https://zday.pl

            Autor: Iwona Pogoda

          • PERSPEKTYWY 2023

          • Co po ukończeniu szkoły? Co po maturze? Wiele możliwości i dlatego trudny wybór. Pomocna tutaj może okazać się cykliczna impreza organizowana przez krajowe uczelnie: Salon Maturzystów Perspektywy 2023. W tym roku odbyła się w naszym regionie 28 i 29 września na Uniwersytecie Rzeszowskim. Przyszli maturzyści z naszej szkoły zapoznali się z ofertą edukacyjną różnych uczelni, dowiedzieli się, jak przygotować się do egzaminów maturalnych i pozwiedzali trochę budynki uniwersytetu.

            Wycieczkę tę uzupełniliśmy seansem filmu: ”Raport Pileckiego” w kinie Helios. Film opowiada o fascynującym życiu rotmistrza polskiego wojska Witolda Pileckiego, bohatera I i II wojny światowej oraz szpiega w obozie hitlerowskim w Oświęcimiu. Jego bohaterskie i barwne losy dostarczyły materiału na film, niestety nie zakończył się on tak efektownie, jak filmy o Jamesie Bondzie. To tragiczny bohater, ale jakże prawdziwy i ważny dla historii nie tylko Polski. Pomimo, że film był chwilami drastyczny, możemy polecić go każdemu, kto chce zgłębiać naszą historię.

            Autor: Anna Kwiecień

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni
      • 17 227 14 41 lub 17 227 13 32 numery wewnętrzne: 101 sekretariat 103 dyrektor 105 zastępca dyrektora 107 pokój nauczycielski
      • Werynia 501 36-100 Kolbuszowa Poland
      • 814-14-04-726
      • Zbigniew Bogacz zbigniew.bogacz@zswerynia.pl
      • Beata Bryk beata.bryk@zswerynia.pl
      • Elżbieta Rozmus-Maciąg elzbieta.rozmus@zswerynia.pl
      • Nabywca: Powiat Kolbuszowski ul. 11-go Listopada 10 36-100 Kolbuszowa NIP 814-15-73-682 Odbiorca: Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni Werynia 501 36-100 Kolbuszowa
      • /ZSA-E501/zsae lub /ZSA-E501/domyslna
    • Logowanie